kleine krant w Trouw de Laatste kans voor Rhodesië X NMB Het graf van Willem Barentsz Chips Een krediet voor je bedrijf is meer dan geld lenen van een bank. L Kunt vandaag de dag iets met wat dubbeltjes doen? Internaat De NMB denkt met u me r j NMBSiafgroepMidden-enKleinbednii. DINSDAG 11 SEPTEMBER 1979 TROUW/KWARTET 11 SEPTEMBER 1979 De Xlelne Krant Medewerkenden: Piet Hagen Hanneke Wijgh Johanneke Leestemaker Nico Kussendrager Brieven aan Trouw, de kleine krant, postbus 859, 1000 ZW Amsterdam Sneeuwman In de bergen van Pamir in Rusland is een enorme voetafdruk gevonden waarvan de mensen ver moeden dat hij afkomstig is van de afschuwelijke sneeuwman. Een expeditie onder leiding van de berg beklimmer Igor Tatsl heeft van de voetafdruk een gip safgietsel gemaakt die 34 centimeter lang en 16 centi meter breed is. De tenen staan een beetje uit elkaar, de grote teen is veel groter dan de andere tenen en de zool is plat, zo luidt de om schrijving. In het noord westen van de VS zijn eer der soortgelijke afdrukken gevonden. Toen de expedi tieleden in de buurt vroe gen of iemand weieens een behaard, mensachtig wezen had gezien, vertelde een zestigjarige boer het vol gende verhaal: „Toen U enige tijd geleden aan he: rietsnijden was. voelde een blik op mij gericht, li draaide mij om en zag grote harige man zitten. Hi was zwart van kleur keek me onafgebroken aan Ik werd bang, pakte mijn karabijn en vuurde met mijn ogen dicht. Toen ik zt vijf minuten later weet open deed, was de afschu welijke sneeuwman weg.'^ Van een onzer verslaggevers LONDEN Gisteren is in Londen een conferentie begonnen over Rhodesié (het land wordt ook vaak Zimbabwe-Rhodesiê genoemd). De Engelse rege ring heeft de bijeenkomst georganiseerd om een oplossing te vinden voor dit land in het zuiden van Afrika, waar al zeven Jaar lang een bloedige oorlog woedt. Het Is waarschijnlijk de laat ste kans voor de Engelsen om een erfenis uit de koloniale tijd af te handelen; verder heeft Engeland geen koloniën meer. op wat kleine eilanden na. Rhodesië is een eeuw geleden ..ontdekt" door de Britse ambtenaar Cecil Rhodes. naar wie het land ook is ge noemd. Tot 1965 was het een kolonie van Engeland, dat zo langzamerhand de zwarten in het land meer macht wilde geven. Zeer tegen de zin van de blanken, die bang waren dat hun rijkdom ln gevaar zou komen. Toen besloot de blanke pre- Aan de hand van een reisver slag. denkt een Russische ex peditie het graf van Willem Barentsz te hebben ontdekt. Op de kust van Nova Zembla vonden ze een grafheuvel met een houten paal waarop de letters „bar" staan te lezen. Het reisverslag van de ont dekkingstocht naar een vaar route via de Noordelijke zeeën naar China, werd ge maakt door een reisgenoot van Willem. Oerrit de Veer Willem Barentsz begon op 18 mei 1596 voor de derde keer aan een tocht naar China. In het begin verliep de reis voor spoedig maar toen de sche pen op 19 Juni Spitsbergen ontdekten, ontstond er ver schil van mening over de koers. Willem Barentsz wilde de route om Nova Zembla volgen, maar Rijp. de leider van het andere schip wilde pal noord houden. De beide schepen kozen hun eigen* koers. Toen Willem de Noordpunt van Nova Zembla bereikte leek de winter al aangebro ken. Het drijfijs maakte het onmogelijk om verder te va ren en de bemanning zag zich genoodzaakt om te overwin teren op Nova Zembla. Ze bouwden een huis van drijf hout en doopten het „Het Be houden Huys". De sneeuw stormen en de voortdurende angst voor hongerige ijsberen maakten het er niet makkelij ker op. Zes van de zeventien mannen kwamen om het le ven door de kou en het ge brek aan eten en brandstof. Willem Barentsz was al ziek toen op 12 Juni van het vol gend jaar besloten werd om de terugtocht te maken in twee open sloepen. Onder weg. net toen het weer zonnig en rustig werd. overleed Wil lem Barentsz. Joshua Nkomo en Abel Muzorewa op weg naar de conferentie in Londen. mier Ian Smith eenzijdig de onafhankelijkheid uit te roe pen. Rhodesië wilde met En geland niets meer te maken hebben, en de blanken daar gingen hun eigen weg. Tot grote woede vain de meeste zwarten in het land. en van bijna alle landen in de wereld. Die probeerden de rebellenre- gering van Smith op de knie ën te krijgen door een econo mische boycot. Zo mocht Rhodesië geen tabak meer le veren aan andere landen, en kreeg het zelfs geen olie meer. Het lukte Smith toch steeds door de mazen van het net te kruipen en zijn land voor de economische ondergang te behoeden. Net zo goed als hij erin slaag de een reeks conferenties over de toekomst van zijn land naar zijn hand te zetten. Smith vond steeds dat de zwarten teveel vroegen, en hij wilde op hun verlangens niet ingaan. Op een gegeven moment koos een deel van de zwarte bevolking in het land (er wo nen nu 6 miljoen zwarten, te gen nog geen 300.000 blan ken) eieren voor hun geld. Zij sloten onder leiding van de zwarte bisschop Moezorewa een akkoord met Smith, en de bisschop werd premier. Andere zwarten, met als voor mannen Moegabe en Nkomo. vonden echter dat de blanken veel te veel macht hielden (in het parlement, over het leger, over de rechtspraak) en zij zetten de guerrillastrijd van uit Rhodesiës zwarte buur landen des te harder voort. Het leek erop alsof het con flict alleen met de wapens en ten koste van een heleboel slachtoffers geregeld kon worden. Rond de tafel Totdat eerder dit jaar in Zambia, dat aan Rhodesië grenst, een conferentie van het Gemenebest werd gehou den. (Het Gemenebest is En geland met al zijn vroegere koloniën). Tot ieders verras sing lukte het de nieuwe pre mier van Engeland, mevrouw Thatcher, alle partijen rond de tafel te krijgen in Londen. Zambia en de andere buur landen van Rhodesië konden de steun aan de guerrillastrij ders niet langer opbrengen en dwongen Moegabe en Nkomo te gaan onderhandelen. Moe zorewa wilde ook wel naar Londen, maar hij nam Smith mee tot woede van zijn tegen standers. In de Engelse hoofdstad moet nu geprobeerd worden of er op het nippertje nog een op lossing voor Rhodesië kan worden gevonden. Lukt dat niet dan zal de strijd in het land waarschijnlijk nog jaren doorgaan. „Hé. chip. wat is dat? Kan je dat eten?" Chip is een Engels woord en het betekent „plakje". Bij de chips die je kan eten. is dat wel duidelijk, het zijn dunne plakjes aardappel. De chips, die in de computerindustrie worden gebruikt en waar dit stukje over gaat, zijn ook plakjes, niet van aardappel maar van gesmolten zand. si licium met een duur woord. Chips worden gebruikt als minicomputers. Met een chip. zo groot als je vingertop, kan Je de meest ingewikkelde din gen in een seconde bereke nen. In rekenmachientjes zit bijvoorbeeld een chip. die al het werk doet. In sommige zitten twee chips, een geheu gen en een computerschijfje. Andere hebben er maar één. het geheugen en de computer zitten dan samen op een plak je- Sommige mensen vinden dat hele gedoe met chips een beetje eng. Het lijkt wel tove ren. Maar misschien komt dat wel doordat het een nieu we uitvinding is. Pas in 1970 zijn de chips ontwikkeld en nog niet zolang zijn de eerste microcomputers in de winkel te koop. Omdat het nog niet helemaal te overzien is wat er gebeurt als iedereen zijn huis vol heeft met ingebouwde mi crocomputers. praten de des kundigen over het vóór en tegen van de chip. De ene partij zegt dat het slecht is voor de werkgelegenheid, de ander zegt dat het juist goed is. Er moet veel veranderen voordat alles met minicom puters is uitgerust en dat geeft een hoop werk. Een ar gument tegen de chip is: de mensen worden er lui van. Kinderen hoeven op school niet meer te leren vermenig vuldigen. want rekenen doet de rekenmachine voor ze. Ook het klok kijken hoeft geen kind meer te leren. Het digitaal horloge geeft de tijd in cijfers. Een chip in het hor loge rekent uit hoe laat het is Maar wie kan nu de tijd nog van de zonnestand bereke nen? goedendag.Op de top vjqo deze wgsv/inger heb ik een .chip". De chip fe erg klein,maar zgn invloed op de maat schappij van morgen Is, U had het al ge braden .bijzonder groot Dit wonder van tech niek zal de mensheid in de toekomst zeeën van tijd besparen O In internaten wonen 'moeilijk opvoedba re' kinderen of kinderen voor wie de vader of moeder niet kunnen zorgen. 'Moeilijk opvoedbaar' betekent zo iets als onwillig, onhandelbaar. Als ouders en leerkrachten geen vat meer op een kind hebben en het kind niet meer aan kunnen, wordt het naar een internaat gebracht. Dat is vaak niet de schuld van het kind of van de ouders maar van de omstandigheden waarin het kind en de ouders moeten leven. Niet alle internaten zitten vol met zulke kinderen, de schipperskinderen wonen bij voorbeeld ook in internaten. Niet omdat ze thuis niet meer te harden zijn maar omdat hun huis. het schip en hun ouders nooit op de zelfde plek zijn. Om dat ze naar school moeten, wonen ze op een vaste plek maar gaan in het week einde naar 'boord'. De weeshuizen, die honderd jaar geleden vol met kinderen zaten, zijn nu gesloten, omgebouwd tot museum of worden als internaat gebruikt. Hollandse weeskin deren kom je haast alleen nog in boeken tegen. De ziektes waaraan ouders vroe ger stierven, kunnen nu vaak door dok toren worden genezen. Dus gaan de meeste ouders pas dood als hun kinde ren zelf kinderen hebben. Honderd jaar geleden bestond er voor tehuiskinderen al de mogelijkheid om uit het tehuis naar een pleeggezin te gaan. Het armen bestuur. een groep rijke mensen die voor de allerarmsten van de stad zorgden, gaf 11 september 1979 de pleegouders wat kostgeld voor het pleegkind. Sommige mensen hadden wel vijf pleegkinderen omdat ze het kostgeld als een bijverdienste zagen. Het spekte de huishoudbeurs. Nu bestaan er nog steeds pleeggezinnen. Maar het opnemen van een pleegkind wordt niet meer als bijverdienste gezien. De ouders die in aanmerking komen voor een pleegkind moeten aan allerlei voorwaarden voldoen. Het pleegkind moet als een gewoon lid van het gezin worden behandeld en het moet een ge lukkig gezin zijn waar het pleegkind zich thuisvoelt. De staat betaalt een soort kostgeld aan de pleegouders maar dat staat niet in verhouding met de aan dacht en de tijd die het de pleegouders kost om een 'moeilijk opvoedbaar' kind in een gewoon gezellige huisgenoot om te vormen. 1 Met geld alleen bent u niet geholpen. Kiest u wel de juiste combinatie van kredietmogelijkheden? Straks zit u misschien met een ondoelmatige financicringsopzel. Uzou de enige niet zijn. Neem bijvoorbeeld ons boekie 'Fmanc ring op maat'. Het geeft u een aardig inzicht de verschillende kredietmogeliikheden en lerlei combinaties van fmancieringsvormt Uiteraard is dit boekje niet volledig, mt het vertelt u op een begrijpelijke manier ov een aantal financieringsproblemen waar u t of in de toekomst mee te maken kunt krijgt Een kredietvoor je bedrijf is meer dan ge lenen van een bank. maar een bank als i NMB is ook meer dan een winkel in geld. De NMB denkt met u mee. Daarom zi we niet tevreden met standaardoplossinge maar bekijken we in nauw overleg met u iede keer opnieuw hoe we 't het beste kunnen aa pakken. En samen komen we erwel uit. NEDERLANDSCHE MIDDENSTANDSBANK I Coupon: Ik ben geinieresseerd in het boei I «Financiering op maan I Bedrijf1 I Tav 3 I Adres I Plaats Posicode 1 Deze coupon kuni u in een I gesloten envelop zonder postzegel zenden af Antwoordnummer 13L1058 EA Amsterdam. Met een goed investeringsplan en op papier aantrekkelijke winstmogelijkheden bent u er echt nog niet Dat hebben wi| als bank die speciaal is opgerichtvoorhet midden-en klein bedrijf wel ondervonden. Want veel van onze klanten hebben we vanaf hun eerste krediet begeleid, financiële ruggesteun gegeven, geadviseerd- kortom, we hebben meegedacht overde toekomst van hun bedrijf. Dus ook over financiering, risico's en rentabiliteit. Zo weten we hoe belangrijk een goede accountant daarbij kan zijn en dat vroegtijdig overleg met de bank leidt tot optimale afstem ming van investeringsopzet en financierings plan. We weten dat u door een te hoge vaste iening op langere termijn met overtollige mid delen kunt komen te zitten en dat u dat geld kost Allemaal zaken waar u ook mee gecon fronteerd kunt worden. Bedenk dat de NMB veel vragen en problemen die dan kunnen rij zen al eerder heeft beantwoord en opgelost U kunt als ondernemer van die ervaring, die know-how gebruik maken. U kunt uw spe cifieke probleem aan ons voorleggen of er eerst in algemene zin iets overlezen. Dit gratis boekje geeft u een aardig inzicht in de verschil lende krcdictmogelijkhcden en allerlei combinaties van financieringsvormen. psssst! niet verder vertellen hoor; maar u kunt het zeker als u voor wat duppies *n krantje koopt r en dat even lekker doorleest..

Nieuwe Leidsche Courant | 1979 | | pagina 8