'ekening van een lezer 'rouw commentaar onsequent '4 Vervalser (1) Vervalser (2) Bedenksels (1) Bedenksels (2) Bedenksels (3) straatkind paus zegent paus NSOAG 11 SEPTEMBER 1979 BINNENLAND TROUW/KWARTET 5 PARLEMENTPARLEMENTAIRPARLEMENTARIËRSPARLEMENTARISMEPARLEMENT Onder redactie van Hans Qoallnga Bijdrage: Ferry Mingelen tt is vervelend niet alleen voor de gemeente isterdam. maar ook voor de betrokkenen en de >oe] schouwers, want zo boeiend is het tenslotte ook t, s r niet dat er nog steeds geen „slot volgt" kan et rden geplaatst onder het lange en zich over allen jaren uitstrekkende verhaal over het Am- imse stadhuis en het nationale operagebouw. kort is dat inderdaad één verhaal. Want nadat regering op een vrij abrupte wijze had laten weten het in glas gevatte (en dus zowel in de winter als zomer energieverslindende) stadhuisproject van ;lm Holzbauer maar beter niet kon doorgaan ie dat „vijf procent haalbaar moet zijn", kwam de na*-cnte Amsterdam al even onverwacht met een linatie van beide lijdensgeschiedenissen in één ..jal op de proppen, alsof men de bui allang had I hangen. in de l betoog over de energieverspilling is wat laat ^wijomen, maar daarmee laten we dat voorop len kan het nog allerminst als kletskoek ju£ rden afgedaan. Integendeel, als het afremmen van Lef t ene project door de regering een signaal betekent rba r een herbezinning op het architectonisch vorm- en van openbare en particuliere gebouwen tegen ga r de dreiging van uitputting van deze aarde, dan is alleen maar winst. t niemand argumenteren dat het hier gaat om een uldbare ingreep in de vrijheid van de vormgeven- architect, want één rondwandeling door Amster- i of welke andere oude stad in Nederland ook, begrip voor vorm en kennis van de geschiedenis, nt aan hoezeer maatschappelijke en economische itanden en verhoudingen hun stempel op het ld van de stad hebben gedrukt. t daar „schande" over wenst te roepen, geeft blijk or! s van de geschiedenis begrepen te hebben; wie nu 5 hi hande" roept over de beslissing van de regering >st zichzelf buiten de actuele werkelijkheid, ie nid uwens, er zijn nog wel wat bijkomende voordelen oemen van de combinatie van beide gebouwen op open plek aan Amstcl en Waterlooplein (de tenbesparing, de stedebouwkundige situatie en :a| eikbaarheid van het nieuwe muziekgebouw, de j"aa traling die dit gebouw op de weliswaar verpauper- 55 maar toch nog zeer aantrekkelijk deel van de Jjjf nenstad kan hebben). En al zijn die voordelen Jnjj ral van plaatselijk belang; het is omwille van de jak ibinatie van al deze voordelen verheugend dat t-ai mee toek Adn met Ral Amsterdam en de regering het ten slotte eens zijn geworden over de uitgangspunten. Alleen, het schijnt haast niet anders te kunnen: één punt moest kennelijk toch nog open blijven, omdat het voor sommige mensen blijkbaar een te mooie kwestie is om zomaar in één keer af te doen. De kwestie van de financiering van de gebruikers van het nieuwe muziekgebouw (de Nederlandse Opera en het Nationale Ballet) blijft, door dat Amsterdam de tekorten heeft teruggespeeld, in de lucht hangen en daarmee waarschijnlijk het hele plan. Dat is vervelend, want op die manier verraadt de overheid gebrek aan ernst en zo'n demonstratie kan zij zich maar zelden veroorloven. De plannen voor de bouw van een opera en de berekeningen voor de exploitatie van het gebouw en de gebruikende instellingen kunnen niet gescheiden worden. Het lijkt tijd om het hele probleem tot zijn eenvoudigste vorm te herleiden, tot de vraag: vindt de overheid het nodig, dat Nederland in de gehele cultuur van de westerse wereld deelt en vindt zij, afgezien van eigen voorkeuren en nuttigheidsvragen dat opera en ballet daar bij horen? Die vraag is tot nu toe steeds indirect bevestigend beantwoord. De overheid onderhoudt een operage zelschap en een nationale balletgroep. Kennelijk wil zij nu ook wel wat aan de huisvesting van die groepen doen en daarvoor heeft zij Amsterdam als de stad met de meest geschikte culturele infrastructuur uit verkoren. Maar uitgaande van deze gegevens is het dwaasheid om nu verder de handen af te trekken van de exploitatielasten en die aan Amsterdam te laten, alsof het na oplevering van het nieuwe gebouw opeens om een zaak van regionale cultuur gaat Dat is je hoeft geen Amsterdammer te zijn om dat in te zien inconsequent. Amsterdam zal zeker ook een bijdrage moeten leveren aan die exploitatie (evenals de provincie Noord-Holland), maar het leeuwedeel zal zeker van het rijk moeten komen, omdat het hier om nationale instellingen gaat, een feit dat döor de gang van zaken tot nu toe stilzwijgend is bevestigd. Met een langer durende halfhartigheid en een elkaar over en weer toeschuiven van de zwarte piet is niemand gediend. Het hele gebeuren is er ook niet boeiend genoeg voor. Tekeningen, bij voorkeur in liggend for maat. sturen aan Trouw, jury politieke prent, postbus §59, 1000 AW Amster dam Naam en adres aan de achterzijde vermelden. Voor geplaatste prenten is er een boekenbon. V/OW NIET ALTUD BELOOND... De affaire-Smit-Kroes heeft voor de WD-fractie ln de Tweede Kamer nog een venijnig staartje. Onder leiding van fractievoorzitter Riet kerk en vlce-voorzltter Anneilen Kappeijne van de Coppello is een Intern onderzoek gaande naar de vraag of een medewerker van de fractie zich schuldig heeft gemaakt aan de vervalsing van een CDA- document. De medewerker wordt ervan verdacht op dit stuk opzette lijk een valse datum (1 mei) te heb ben ingetikt om aannemelijk te ma ken dat dit het stuk betrof dat de liberale staatssecretaris Neelie Smit-Kroes onder ogen had gehad en op grond waarvan zij (op 3 mei) het CDA van politiek verraad be schuldigde. De falsificatie moet gepleegd zijn op of omstreeks 6 Juli. Op die dag publiceerde de CDA-fractle een nota van de commissie-Steenkamp over de politieke koers van het CDA en het verslag van een CDA-be- stuursvergaderlng daarover. Aan leiding voor de publlkatie was het feit, dat het ANP de Inhoud van belde stukken 's morgens vroeg we reldkundig had gemaakt. De nota was gedateerd op 18 april 1879. het verslag was niet van een datum voorzien. Diezelfde dag circuleerden in de wandelgangen van het Tweede Ka mergebouw kopieën van het verslag die gedateerd waren op 1 mei. De vooriichter van de WD-fractie, als mede enkele Kamerleden (o.a. Keja en Lauxtermann), liepen met deze kopieën onder hun arm en vestig den de aandacht van Journalisten nadrukkelijk op de datering. Het NOS-Joumaal confronteerde die avond secretaris Krajenbrink van het CDA-bestuur met de 1 mei- kopie. Zijn antwoord was. dat het hier om een falsificatie moest gaan. Want, zei hij, dat verslag is pas op 30 mei uitgetikt. Volgens Krajen brink was het dus onmogelijk dat mevrouw Smit-Kroes hiervan vóór 3 mei kennis had kunnen nemen. In dezelfde uitzending kreeg de be windsvrouw de kans om klare wijn te schenken. Dat deed zij echter niet. Ze weigerde veTder commen taar te leveren. Ze vond, dat de mensen zelf maar hun conclusies moesten trekken. „Het stuk spreekt voor zichzelf," voegde ze daaraan toe. Door dit glibberige antwoord kon de indruk achterblijven, dat zij toch gelijk had gekregen. Zij nam die Indruk in elk geval niet weg. Vice-fractlevoorzitter Kappeijne van de Coppello had aan het einde van de middag al laten doorscheme ren. dat zij niet erg geloofde in de authenticiteit van het 1 mei-stuk. Na het spoedberaad van haar frac tie over de zaak zei ze, dat het met de huidige kopieertechnieken een koud kunstje was om een stuk te falsificeren. In de officiële verklaring die de WD-fractie uitgaf, werd het punt van de datering evenmin opge speeld. Men wist wel dat er iets niet klopte. Ook al omdat de beschuldi ging van Smit-Kroes aan het CDA op grond van de inhoud van de CDA-stukkan op geen enkele wijze hard te maken viel. Met de verkla ring dat haar mededelingen „in een ander daglicht waren komen te staan" probeerde de WD nog te redden wat er te redden vieL Na die dag verdween de affaire op merkelijk snel in de duisternis, waaruit zij ook was geboren. De fracties van CDA en WD wensten er, omwille van de onderlinge ver standhouding, de coalitie en de po sitie van het kabinet-Van Agt/Wie- gel, een streep onder te zetten. Nu de kwestie in een soort „onbeslist" was geëindigd, liet men de vele in trigerende vragen die bleven, maar liever onbeantwoord. Wel kon men in de eerste dagen nadien nog CDA'ers tegen het lijf lopen, die hun boosheid uitten over „die rotstreek". Daarmee doelden ze op de falsificatie. Die kwestie zat ook de leiding van de WD-fractie niet lekker. Weliswaar had niemand openlijk de WD of een WD'er van dit vergrijp beschuldigd, maar het lag voor de hand dat de verdachte in de eerste plaats in de liberale gelederen moest worden gezocht. Daarbij kwam, dat in de wandel gangen wel degelijk in dit verband de naam werd gefluisterd van een medewerker van de fractie. Riet kerk en Kappeijne namen de zaak hoog op. Zij meenden, dat als de falsiflcateur zich in hun gelederen bevond deze persoon daaruit ver wijderd diende te worden. Iemand met zulke vergaande opvattingen over politieke loyaliteit kon niet worden getolereerd. Vandaar dat er een onderzoek op gang kwam. Volgens onze zegslie den is hierbij uiterst minutieus te werk gegaan. De Juristen Rietkerk en Kappeijne van de Coppello stel den voorop, dat het bewijs van de falsificatie overtuigend moest wor den geleverd. Naar verluidt is het onderzoek thans zo goed als afge sloten. Nu regering een parlement de han den vol hebben aan zaken van na tionaal belang, is het goed dat de Tweede Kamer een officiële voor lichter heeft, die tijd vindt ook de kleintjes in de gaten te houden. Hij heeft zijn kritisch oog laten vallen op de kleding van Journalisten op het Binnenhof. Sinds Anneke Goudsmit (D'68) in een al grijs ver leden het damesbroekpak ln de ver gaderzaal Introduceerde en staats secretaris Jan Schiefer (PvdA) met zijn spijkerjack de laatste barrières doorbrak, maakt niemand zich meer druk over een colbertje meer of minder. Dachten we. Zo niet echter onze nijvere voorlich ter Van Mierlo, blijkt uit een recen te brief van hem aan het Journalis tenvakblad De Journalist. Met ge paste bescheidenheid schrijft hij daarin. „Wij in de Tweede Kamer hebben ons over de kleding van Journalisten nog nooit druk ge maakt. Voor het werken van foto grafen en omroepmedewerkers ln de zaal staat wel ln de spelregels, dat men zo onopvallend mogelijk dient te opereren. Nu gebeurt het ln toenemende mate. dat in de zaal werkende fotografen en omroepme dewerkers door de aard van hun kleding een wel zeer opvallende ver schijning worden in het gebeuren," aldus Van Mierlo. Hij roept vervol gens de lezers op hun mening te geven over zijn stelling dat Journa listen hun gedrag en kleding zo veel mogelijk ondergeschikt moeten maken aan de gebeurtenis waar ze bij aanwezig zijn. Het probleem bij dit soort stellin gen is doorgaans: „Wie maakt nu uit wat wel en niet kan. Een om- roepmedewerkster ln bikini dient, men zal het daarover eens zijn, uit de vergaderzaal geweerd te worden teneinde de werkzaamheden ge woon doorgang te laten vinden, maar voor de rest? Wat ons betreft is de politiek een kleurrijk gebeu ren, dat blijkt ook al uit de zeer uiteenlopende kleding van politici zelf. Zo gezien is de kleding van Journalisten doorgaans minder op vallend dan de traditionele rokkos- tuu:ns waarmee de Kamerbedien des in de vergaderzaal rondlopen, maar wie zou dat willen verbieden? De Kamervoorllchter zal het wel niet met onze benadering eens zijn, maar smaken verschillen nu een maal. Dat is geen probleem, verve lend wordt het als Van Mierlo zijn smaak tot regel verheven wil zien. Het is daarom maar goed dat nie mand tot nu toe zijn bedenksels serieus heeft genomen. De Kamervoorllchter richt zijn acti viteiten ook op belangrijker zaken zoals de berichtgeving uit het parle ment. Hij meent te weten dat „de echte verslaggeving van een debat volgens veel Journalisten uit de tijd is en dat de voorlichtingsfunctie van de media ook ln toenemende mate in het gedrang komt." Vanwaar dit pessi misme? Omdat, volgens Van Mierlo. de media slechts zelden aandacht be steden aan de overigens behartens- waardlge bijdragen van de kleine fracties aan een debat. Van Mierlo duldt hiermee op een oud Journalistiek probleem dat er, gege ven een beperkte ruimte c.q. zendtijd, gekozen moet worden. De kleine frac ties vinden uiteraard dat ze door gaans te weinig aandacht krijgen. „Ook ais we echte Interessante din gen hebben, worden we wel overge slagen," zegt de PPR-fractleleider Ria Beckers desgevraagd. Maar ook hier geldt weer de vraag: wat is echt interessant en wat niet. wie bepaalt dat? Van Mierlo heeft ln ieder geval het vertrek van Ton Planken en Fred Verbakei bij Den Haag Vandaag aan gegrepen om de NOS-leiding per brief te verzoeken voortaan meer aan dacht aan de kleine fracties te beste den. „In het verleden," zo schrijft hij, „hebben wij (dat wil zeggen zowel de Kamervoorzitter ais de voorlichtings dienst) bij uw scheidende medewer ker» gepleit voor een analytisch ver slag van het gebeuren in de Tweede Kamer". „Nou, daar kan ik me weinig van herinneren", reageert Ton Planken desgevraagd. Planken is lichtelijk verbaasd over Van Mierlo's initiatief, want, zo zegt hij, Van Mierlo heeft zelf geschreven grote waardering voor mijn werk te hebben en zegt zelfs zich ervan bewust te zijn dat hij mijn werk nooit zou kunnen doen. Afgezien daarvan, ik bestrijd dat we zo weinig aandacht aan de kleine fracties ge ven. denk ik dat, als Je dat echt onderzoekt, ze nog verrassend veel aan bod komen. Maar natuurlijk niet zoveel als de grote fracties. Van Mier lo wil een analytisch verslag. Nu. we doen niet anders dan analyseren wat er in de politiek gebeurt en waarom, welke onderwerpen interessant kun nen zijn voor grote groepen kijkers, wie ln de Kamer op die terreinen de meeste Invloed hebben. De kleine fracties hebben nu eenmaal minder greep op het gebeuren, maar als ze echt nieuws opleveren, komen ze heus wel aan bod". Interessant is de vraag waarom Van Mierlo zich eigenlijk zo bezighoudt met kleding en berichtgeving van Journalisten. Ton Planken: „Om te beginnen denk ik dat hij zichzelf een beetje belangrijker wil maken dan hij, en de voorlichtingsdienst, eigen lijk is. Dat zie je vaak ln een bureau era tie, die mensen willen de aandacht op zichzelf vestigen. Hij heeft ook een beetje een waterige functie: enerzijds de public relations van de Kamer, puzzels uitdelen, klasjes rondleiden, anderzijds voorlichting. Maar voor lichting ls heel wat anders. In een politiek huis als de Tweede Kamer zorgen de fracties daar zelf wel voor. Van Mierlo gaat eigenlijk op de stoel van politici zitten, alsof de kleine fracties niet mans genoeg zijn zich zelf te redden." Een tweede reden voor Van Mierlo's actie ziet Planken ln de plannen die Van Mierlo al eerder naar buiten heeft gebracht om op den duur een eigen nieuwsvoorziening vanuit dc Kamer te gaan verzorgen. „Hij denkt dan zeker niet voor keuzeproblemen te komen. Het is namelijk onmogelijk al het nieuws uit de Kamer uit te zenden, zonder uit te leggen en te selecteren. Het ls gevaarlijk als poli tieke organen zelf hun nieuwsstroom willen gaan regelen Het ls waar schijnlijk niet toevallig dat Juist nu Vondeling als Kamervoorzitter weg is en Dolman net op die stoel zit, Van Mierlo de kans grijpt zich wat dikker te maken." aldus Planken. Dat leidt ten slotte tot de vraag: wat vindt Kamervoorzitter Dolman van de bedenksels van zijn ondergeschik te. „Ach." zegt Dolman, ..ik heb zijn brief aan de NOS wel ingezien, maar ik heb daar geen mening over. Ik zou dat van de kleine fracties persoonlijk eerst wel eens statistisch onderzocht willen zien, alvorens ik een oordeel geef. Ik vind dat mijn medewerkers een zekere vrijheid van menings uiting moeten hebben, net als ambte naren. tot op zekere hoogte. Als ik nu ineens ga zeggen wat ik ervan vind, lijkt dat op ingrijpen achteraf. Daar heb ik geen zin in," aldus de Kamer voorzitter. PARLEMENTPARLEMENTAIRPAREEMENTARIËRSPARLEMENTARISMEPARLEMENI In het boek .„Van moeder op dochter" beschrijft dr. W. H. Posthumus-van der Goot vele si tuaties waaronder de vrouwen hun recht op arbeid hebben moe ten bevechten. De strijd om het recht voor gelijke arbeid voor mannen en vrouwen is nog niet beëindigd. Nog steeds verklaren bedrijven geen voruwen aan te nemen omdat er geen faciliteiten voor bestaan, waarmee ze bedoe len dat het bedrijf geen dames toilet rijk ls. In 1898 werd de eerste nationale tentoonstelling „Vrouw en Ar beid" gehouden in Den Haag. De gedachte achter de tentoonstel ling was heel simpel: In het jaar dat prinses Wilheimina de troon zou bestijgen, zou er een over zicht gegeven worden van de ar beid die tot die tijd door vrouwen werd verricht. Ook de slechte om standigheden waaronder vrouwe lijke arbeiders vaak moesten werken zouden aan het licht wor den gebracht. In de hal van de tentoonstellings ruimte stond een fors beeld van een vrouw achter een kruiwagen met klinkers. Oeorglne Schwart- ze. de maakster van het beeld, wilde daarmee aandacht schen ken aan die arbeid die voor vrou wen niet te zwaar werd geacht. Verder trokken nieuwigheden, als machlneschrijven en steno, nu volkomen ingeburgerde vrou wenberoepen, de aandacht. Nu. in 1979 wordt de zoveelste tentoonstelling „Vrouw en Ar beid" georganiseerd. In het NI NT, Nederlands Instituut voor Nijverheid en Techniek in Am sterdam beheert „het project voor werkeloze Jongeren" de ten toonstelling. De steungroep „Vrouwen in technische beroe pen" stelt haar verplaatsbare tentoonstelling beschikbaar Deze werd gemaakt om de schoolveriaatsters wat extra in formatie te geven over de beroe pen die voor vrouwen niet zo ge schikt worden geacht. De ten- Karikatuur van de preparatieven voor de Tentoonstelling van Vrouwenarbeid, uit de Spectator van 1898. toonstelling „Vrouw en Arbeid" zal nog uitgroeien door bijdragen van de ABOP-vrouwen, het FNV- vrouwensecretariaat en de groep „Vrouwen eisen werk". Ook zal er veel informatie worden verstrekt. Eén van de belangrijkste Infor matiepunten is de omscholing van vrouwen zodat ze weer of als nog ln het arbeidsproces kunnen meedraaien. De tentoonstelling „Vrouw en Ar beid" ls tot 8 oktober te bezoeken van dinsdag tot en met zaterdag van 10 tot 18 uur in het NINT,Ro zengracht 224 ln Amsterdam Voor vader Vijf studenten zijn dichtbij Avellino, ten oosten van Napels, op heterdaad be trapt, toen ze beledigende tek sten aan het adre» van de plaat selijke christen-democratische burgemeester op de muren ston den te kladden. Een van de Jon gens was de achttienjarige zoon van de burgemeester. Oude bakker „Koekbakker Klaassen bestaat 125 Jiar" lazen we ln de Wlnschoter Courant. Da's een oudje, denk Je dan. maar dat viel tegen: des bakkers voorvaderen bleken ln 1854 met de bakkerij begonnen te zijn. De buurt is voor de mensen die er wonen, menen sommigen. Het verkeer in woonwijken moet daarom rekening houden met op straat spelende kinderen Drem pels ln de weg en het creëren van woonwijken kan een oplossing zijn maar er loopt een lange amb telijke weg naar deze oplossing. Voor de mensen die ln hun omge ving verkeersproblemen zien en willen oplossen heeft de pressie groep „Stop de kindermoord" dit najaar een curaus georganiseerd. „Straat-kind" zoals de curaus ls gedoopt, heeft als uitgangspunt: we moeten er samen voor zorgen dat kinderen veilige en vrolijke straten krijgen. De cursus is bedoeld om ervarin gen uit te wisselen en te praten over inspraak en acties. Door de gegeven lezingen kan technische kennis worden vergroot. Op de eerste bijeenkomst zullen de deelnemers een beschrijving moeten maken van hun eigen buurt en wat daarin ln moet wor den veranderd. Deze beschrijvin gen vormen de basis voor het eerste gedeelte van de curaus. De cursus „8traatklnd" wordt twee maal op vier zaterdagen ge geven. De eerste vier dagen wor den besteed aan de onderwerpen: kinderen en verkeer, ruimtelijke ordenint. inspraak en actie voe- Honderden mensen stonden afgelopen zaterdag om het standbeeld van Paus Johannes de 23e heen toen Paua Johannes Paulus de He het standbeeld zegende. Staande in een open wagen reed de Paus langs het standbeeld naar bet Marta-heiligdom in Loreto. ren. Het tweede gedeelte van de cursus bestaat uit themadagen over: de woonstraat. drukke we gen. sluiproutes en plattelands wegen. De laatste vier cursusda gen kunnen naar belangstelling worden bezocht. De eerste cursusdag valt zater dag 22 september De kosten van de cursusdagen bedragen 5 gul den per stuk. Voor meer informa tie kunt u schrijven naar ..Stop de kindermoord". Keizersgracht 116, 1015 CW Amsterdam.

Nieuwe Leidsche Courant | 1979 | | pagina 5