lhaotische situatie p beveiligingsmarkt Dollar onder druk Wegenbouwers willen nog m keer aanvullende werken Furness vreest nadelige gevolgen havenstaking Gom Woningmarkt blijft voorlopig nog labiel 'Subsidies melkproduktie afschaffen flatie in Nederland inste van hele EG idrijven en particulieren onbeschermd Lardinois tot landbouwconfederatie: ir 60.000 man geen steun maar werk De Hoofden van Nederland De economisch direfcteor. Lager interimdividend ondanks hogere winst schoonhouden multi-onderhoud Makelaarsinkomen rechtvaardigde hogere tarieven Minder verschil vraag- en verkoopprijs ■AG 11 SEPTEMBER 1979 FINANCIEN EN ECONOMIE TROUW/KWARTET H S 11 en onzer verslaggevers ;CHT De situatie op het gebied van beveiligingsprodukten is chaotisch. Er zijn weinig wide beveiligers, het aanbod van veel beveiligingsbedrijven is vaak eenzijdig en n een doordacht beveiligingsplan beslist onvoldoende. Dit blijkt uit achtergrondinfor- van de Jaarbeurs in Utrecht, in verband met de Internationale Beveiligingsbeurs, die 5 tot 19 oktober in Utrecht wordt gehouden. kt van beveiligingsprodukten txplosief en, zoals altijd wan- een gat in de markt wordt komt het aanbod ontstui- zetten. Het is daarom voor en en particulieren in deze teling bijzonder moeilijk een dige en afgestemde keus te uit de aanhoudende stroom dukten. systemen en leveran- Om het gewenste doel te bereiken, moet het beveiligingsprobleem wor den geanalyseerd en dient vervolgens een weloverwogen keus uit de be schikbare systemen en apparatuur te worden gemaakt. Alléén een op de specifieke situatie afgestemde oplos- Hplfforhpirl sing biedt immers de beste kans de risico's te beperken. behoeften komt. Betrouwbare bevei ligingsbedrijven die zijn er natuur lijk ook kunnen deze ontwikkeling gunstig beïnvloeden en stimuleren. ibleem hierbij is nog, dat het allerminst vertrouwde tradi- middelen en methoden. „De Ingsmarkt heeft de mini-com- lereikt. met zijn gigantische (heden. de is de huidige situatie me voor de afnemers zeer end. De afnemers zijn in feite lermd. itrustend alle reden om de ontwikke- ontrustend te noemen. Een idig aanbod, louter en alleen leiend uit desnoods kortston- lelijk gewin, is niet bevorde- de kwaliteit van hetgeen op ied wordt aangeboden, zo esteld. Een standaardoplossing bestaat niet. Het eenzijdige aanbod van misschien op zichzelf goede produkten, waarbij de verkoop zwaarder weegt dan de werkelijke behoefte, leidt dan ook vaak tot teleurstellingen (zoals dage lijks kan worden geconstateerd). Het aantal beveiligingsbedrijven zal intussen blijven stijgen. Het is im mers een „winstgevende handel", zelfs al kan maar een beperkte tijd op dit terrein worden gewerkt. En als het ene beveiligingsbedrijf zich uit de markt heeft gewerkt, staat er direct een ander klaar om in dat gat te duiken. Er zullen zodoende vanuit de bedrijfstak pogingen moeten worden ondernomen een situatie te schep pen, waarin wordt bereikt dat de markt zélf tot een kritischer instel ling en een betere formulering van de Voor bedrijven en particulieren is het intussen moeilijk helderheid te krij gen. omdat het enorm moeilijk is wegwijs te worden uit alle mogelijke beveiligingssystemen en -appara tuur. Zo is het een probleem er achter te komen, of de geadviseerde beveili gingsmaatregelen inderdaad de beste oplossing vormen. Hoe komt een be drijf of particulier er achter, of alle risico's daarmee gedekt zijn en wat zeer belangrijk is of de mensen die het beveiligingsplan hebben gemaakt of de uitvoering in handen hebben, de kennis over de betreffende beveili ging niet misbruiken? Op al deze vragen is, zo wordt gezegd, maar één antwoord mogelijk. Dat antwoord is, dat er een onafhankelij ke instantie moet zijn die uiterst des kundig en absoluut objectief advi seert, toezicht houdt, begeleidt en met onpartijdige maten meet. Gasten bij de algemene vergadering van de Enropese conferentie van landbouworganisaties. Op de voorgrond van links naar rechts: P. C. Elfferich, voorzitter van de vaste commissie van landbouw uit de Eerste Kamer, burgemeester Polak van Amsterdam, Rabo-topman ir. P. J. Lardinois, Tweede-Kamervoorzitter dr. D. Dolman en minister Albeda van sociale zaken. Van een onzer verslaggevers AMSTERDAM Ir P. J. Lardinois geeft, ten aanzien van de kernproblemen van het landbouwbeleid van de EG. de voor keur aan kleine prijsstijgingen, medeverantwoordelijkheid en radicale afschaffing van investeringssubsidies in de melkvee houderij. De vooraitter van de raad van be stuur van de Centrale Rabobank en ex-landbouwcommissaris van de Eu ropese Commissie verklaarde dit in Amsterdam in de algemene vergade ring van de Europese Landbouwcon federatie (CEA). Centraal in de rede van de Rabo-topman stonden het Eu ropese Monetaire 8telsel en de gevol gen datirvan voor het EG-landbouw- beleid en de overschotssituatie bij enkele landbouwprodukten. voorul melk. Van een onzer verslaggevers AMSTERDAM Terwijl de goud prijs maandag in de voornaamste Europese centra een flinke stijging te zien gaf, vergeleken met de slotno- tering van ongeveer 330 dollar voor één ounce (31,1 gram) van afgelopen vrijdag, was de dollar uitgesproken zwak. Zo zakte de Amerikaanse munt voor handelsdoeleinden in Amsterdam in tot 1.98125—1.98375. tegen vrijdag 1,99075—1,99325. Dollars in bankpapier noteerden maandag 1,93-2,03, tegen vrijdag 1.94-2.04. Ook in Frankfort. Zürlch en Parijs ging het met de dollar ber gafwaarts. evenals in Tokio. In kringen van de valutamarkten wordt de laatste tijd veelvuldig ge speculeerd over een mogelijke revalu atie (opwaardering) van de Duitse mark binnen het Europees Monetair Systeem, dat nu sedert maart van dit Jaar van kracht is en volgens ingewij den over het algemeen tot nog toe redelijk heeft gefunctioneerd. Binnen dit EMS Is de Deense kroon momen teel wel de zwakste munt. Reden, waarom o.a. van de kant van de Orga nisatie voor Economische Samenwer king en Ontwikkeling (OESO) dezer dagen al is gewezen op de wenselijk heid van een devaluatie (waardever mindering) van de Deense munt. Minister W. Albeda van sociale zaken. Revaluatie mark die plaatsvervangend sprak voor mi- Niet alleen Denemarken, maar vooral Lardinois noemt de dit Jaar ingegane „medeverantwoordelijkheidshef fing,', een aan boeren opgelegde hef fing voor teveel afgeleverde melk. „weifelend en met weinig fantasie toegepast". Een meer op de zuivel- markt georiënteerde afzetpolitlek was hem liever geweest. Gezinsbedrijven en onzer verslaggevers TAAG De wegenbouwers zijn niet zo best te spreken le regering en met name niet over het systeem van llende werken. Dat bleek uit een toespraak van de tter van de Nederlandse Vereniging van Wegenbouwers. '.i J. J. de Moei, maandag in Den Haag op de algemene lering van zijn vereniging. ik zich uit tegen het systeem regering jarenlang heeft ge- d. nl. dat van het verlenen rk met hulp van aanvullende Bij de verkrijgers van subsi- irnamelijk de gemeenten, ont wenning. Zo kan bij de op- evers de neiging ontstaan zelf ighoudend te zijn bij het beln- van werken. aar zijn er nog aanzienlijke ima's aan aanvullende wer- uitvoering genomen, die spoe- ooid zullen zijn. Nieuwe aan- e werken zijn niet in het voor gesteld. Deze abrupte beëin- van het aanvullende werken- ïoet wel problemen oproepen, ad een ontwenningsperiode, het aanvullende beleid zou afgebouwd, moeten instellen 'oorkomen dat de kosten ge- de bedrijfstak zouden druk- lus de voorzitter. enning voorkomen dat er een gat zal in de omvang van de in Ing zijnde werken in de gebie- arop de aanvullende werkgele- I zich richtte (de gebieden bui- Randstad), achten de wegen- s het nodig, dat in elk geval imaal, en dan ter ontwenning, ze gebieden een pakket aan- e werken wordt vrijgegeven, e heer De Moei. De wegenbou- ragen voor hun 60.000 man el geen steun maar werk". trde zich tegen het wetsont- at de hoofdaannemer hoofde- f ERIJNIEUWS 1 675 kg tong. 267 kisten tarbot en kisten kabeljauw. 2» kisten schelvis, n wijting. 1128 kisten schol. 109 kisten I kisten makreel. 185 kisten diverse. t kilogram: tarbot 17.40-15.10. gr. tong I gr.m tong 14.62-13 76. kl.tn. tong 13.30- II 14.79-13 54. tong II 12 80,11.01 Per40 tarbot 550-233, griet 452-225, kabeljauw II 152-124, m 146-124, IV 134-114. V 102- ls I en II 162. III 160-114, IV 66-35.20. 45. H 25-21.60. schol I 120-102, U 114-106, 1. IV 94-82, wijting ni 56-37. r poon II m met kop 210-104. schar 66-47, heek ■ai 112-72 IINOEN KW 4 18.500. KW 11 26.500. KW KW 25 16 300. KW 51 16.200. KW 88 113 21 200. KW 117 7600, KW 14S 16.000. 1000, KW 167 8390. KW 173 15.000. KW KW 215 15.800. KW 226 18 700. 8CH 256 32 17 900. IJM 20 10.400. IJM 24 33.600. 300. IJM 115 27.200, IJM 209 10.700. KW KW 185 3800 lijk aansprakelijk wil stellen voor be taling van premies en belasting bij onderaanneming en het ter beschik king stellen van arbeidskrachten. „Onze bijdrage kan niet zo ver gaan, dat alle risico's bij de hoofdaannemer terechtkomen. In elk geval zal de mogelijkheid van vrijwaring moeten worden inge bouwd. Het gaat toch niet aan, dat de overheid wetten maakt, waarop zij de efficiënte controle niet aan kan en die tenslotte in wanhoop afwentelt op het bedrijfsleven, zo zei de voorzitter. Ook wees hij op de slechte staat van de wegen, die mede na de strenge winter meer onderhoud behoeven. „Wil het verkeer zo ongestoord en veilig mogelijk voortgang vinden, dan moet een geweldige inspanning worden verricht door wegenbeheer ders en wegenbouwers", aldus De Moei. Tenslotte sprak hij over de grondstof fen zand, grind en klei, die de wegen bouwers nodig hebben. Hij zette uit een dat het vergunningsbeleid voor het winnen van deze grondstoffen het knelpunt vormt. Er moet een ont- grondlngenbeleid komen onder pri maire verantwoordelijkheid van de overheid, dat zich moet richten op de nationale behoefte aan grondstoffen voor de bouwnijverheid en andere gebruikers. Het vergunningenbeleid moet een be leid zijn van rijk en provincie, waarbij rekening moet worden gehouden met natuur en landschap. Maar aan de continuiteit van de voorziening van oppervlaktedelftoffen mag niet te kort worden gedaan, merkte de heer De Moei op. Grondstoffen Nederland heeft voor zijn woning- en utiliteitsbouw en voor zijn bouwter reinen. dijken, industrieterreinen, we gen, spoorlijnen en vliegvelden grondstoffen nodig: industriezand, grind, klei. mergel en ophoogzand. Het gaat daarbij om niet gering hoe veelheden. Jaarlijks is nodig: beton- en metselzand 17 miljoen ton grind 18 miljoen ton klei ruim 6 miljoen ton (voor de grofkeramische industrie dus geen dijkverhogingen) mergel 4.5 miljoen mJ ophoogzand 100 miljoen ton Het saldo van Import en export van deze oppervlaktedelfstoffen resul teert voor grind en mergel in een aanzienlijk importoverschot. Het ruimtebeslag dat gemoeid is met de winningen in Nederland is slechts zeer globaal te berekenen. In totaal wordt dit geschat op 1000 ha. per Jaar. waarbij winningen in bestaande wa teren (Noordzee, Waddenzee, IJssel- meer enz.) alsmede winningen in het kader van landbouwkundige verbete ringen niet zijn meegerekend. Het is niet alleen het ruimtebeslag dat zorgen baart. Ontgrondingen dra gen ook gevaren in zich op het stuk van aantasting van de natuur, land schap en milieu. Aldus drs. J. Kars van het ministerie van Verkeer en Waterstaat en vooraitter van de Lan delijke Commissie voor de Coördina tie van het Ontgrondingenbeleid. Volgens Lardinois biedt het Europese Monetaire Stelsel en de stabiele wis selkoersverhoudingen die daarvan het gevolg kunnen zijn de mogelijk heid tot afschaffing van de monetaire compenserende bedragen (heffingen en subsidies aan de grenzen van EG- lidstaten, waarmee uiteengelopen wisselkoersverhoudingen worden rechtgetrokken). Met de besparingen, die afschaffing oplevert voor de „EG- schatkist" kan Brussel zich concen treren op „de eigenlijke problemen van de landbouw, zoals de oplossing van de overschotsituatie in de melk- sector". Een mogelijkheid om de melkplas in de EO te drogen ziet Lardinois in de afschaffing van investeringssubsi dies, die worden gegeven door de EO als geheel en door de lidstaten afzon derlijk. „Ik zeg dit met nadruk," al dus Lardinois. „want voor elke gul den subsidie, die gebruikt wordt voor produktie-uitbrelding, zijn twee tot drie guldens nodig om de grotere pro- duktie weer kwijt te raken". nister van der Stee van landbouw, ging in op de werkgelegenheid binnen de landbouw. Hij constateerde, dat anders dan in het verleden de In dustrie niet meer in staat is agrari sche arbeidsplaatsen te vervangen. Dit betekent, dat de gemiddelde om vang van de bedrijven in Europa wei nig of niet zal toenemen, hetgeen „sociaal-economisch gezien een niet erg florissant vooruitzicht ls". En, vervolgt Albeda, een euvel ls juist dat een groot deel van de Europese landbouwbedrijven aan de kleine kant is: vaak zijn ze te klein om daarop voor een gezinsbedrijf een re delijk inkomen te verwerven. Voor de verdere toekomst is het van belang, meent Albeda, dat het gezins bedrijf met een voldoende bedrijfs omvang een vooraanstaande plaats inneemt in onze agrarische samenle ving. Dit betekent, dat het Land- bouwprijsbeleid van de EO niet al leen gebaseerd mag zijn op efficiënt producerende bedrijven, maar ook op bedrijven die beneden die norm lig gen. „AgTarisch beleid is meer dan economisch beleid, het ls tevens soci aal beleid, inkomensbeleid", aldus de minister van Sociale Zaken. ook België en Luxemburg zijn sterk tegen een devaluatie van hun mun ten. Dit zou namelijk de Inflatie aan wakkeren. Reden waarom de Bun desbank. de Westdultse centrale bank, minder afwijzend tegenover een opwaardering van de Duitse markt zou staan dan voorheen, toen de „slang" de voorloper van het EMS nog van kracht was. De goudprijs ln Amsterdam bedroeg gisteren 21.320-21.720 per kilo tegen 20.970-21.370 vrijdag. Een verbete ring derhalve van 350 voor een kilo goud. In Londen was de goudprijs aan het einde van de morgen 336,40 dollar per ounce, tegen een officieel slot van vrijdagmiddag van 329.15 dollar. De slotnotering ln Londen van maandag was 335.87 dollar. Zoals be kend, werd vorige week donderdag een recordnotering voor het goud be reikt van ruim 340 dollar voor éën ounce. ENRAF NONIUS zag de netto winst in het eerste halfjaar stijgen van ƒ1,2 tot 1,3 miljoen. De omzet steeg van 42,1 tot 45,6 miljoen. Om zet en winst over heel 1979 zullen zich gunstig ontwikkelen, zo meent het bestuur. ADVERTENTIE ROTTERDAM Furness (havens, transport, handel) heeft ln het eerste halfjaar van 1979 zowel omzet als nettowinst zien stijgen. Toch is besloten het Interimdividend te verlagen en wel van ƒ3 tot 2. Dit besluit is volgens de Raad van Bestuur genomen in verband met de verwachte gevolgen van de havenstaking in Rotterdam. IEL (AP) In de twaalf maanden, eindigend in juli was de inflatie in ld het geringst van alle EG-landen. De prijzen waren 4,2 procent m in juli 1978, zo blijkt uit statistieken van de EG. Luxemburg had jsstijging van 4,5 procent, de Bondsrepubliek een van 4,6 procent en ondervond een inflatie van 4,8 procent. Daarna volgden Frankrijk U procent, Denemarken met 10,8 procent, Italië met 13,8 procent en Brittannië met 15,6 procent. t cijfers voor de maand juli alleen waren voor Nederland het Ut. Volgens de EG-statistieken werd het leven hier toen in het geheel 'urder. Luxemburg (0,5) en West-Duitsland (0,6 procent) bleven nog 'ns in de buurt maar Denemarken (2,3) en vooral Engeland (4,3 II hadden in juli te kampen met een flinke prijsstijging. Deze viel "e in Italië (0,9) procent. Cijfers over Ierland waren niet beschikbaar de prijsindex daar slechts eenmaal per kwartaal wordt vastgesteld. De heer drs. ten B., woonachtig te H. Economisch direkteur van een bekend ziekenhuis in dezelfde plaats. Is al jarenlang werkzaam in de gezondheidszorg. Toen de keuze van een schoon maakbedrijf intern aan de orde kwam, stak hij z'n voorkeur voor Gom niet onder stoelen of banken. Want hij kende Gom. Van z'n professionele aanpak. Van de loodgieters, schilders en andere vakmensen die hij naar believen kan inschakelen. En van het akkurate, gedisciplineerd werkende schoonmaak personeel dat altijd erg vriendelijk met de patiënten omgaat Ideale situatie voor 'n ziekenhuis, vond de heer ten B. toen. En van zijn keuze heeft hij nog steeds geen spijt personeel aai aiuja erg Hoofdkantoor Westvest 26-28,31li BW Schiedam, telefoon (010) 260134. Vestigingen: Alkmaar. Amsterdam, Arnhem. Bergen op Zoom, Boxmeer. Groningen. Den Haag. Hengelo (O). Leeuwarden. Maastricht. Rotterdam. Schiedam. Tilburg. Utrecht. Zwolle. Deze staking zal vermoedelijk een zodanige nadelige invloed op het jaarresultaat hebben dat de eerder uitgesproken verwachting van een iets hogere nettowinst dan ln 1978 niet kan worden gehandhaafd. In het eerste halfjaar bedroeg de om zet ƒ210,5 miljoen, ruim 15 procent meer ls dan in dezelfde periode van 1978. De nettowinst steeg met bijna 9 pro cent tot 3,7 miljoen. De AMRO BANK gaat voor de tweede maal dit Jaar een tienjarige 9 procent lening van 100 miljoen uit geven. De koers van uitgifte wordt vandaag voor beurs bekend. Tot en met 14 september kan worden inge- DEN HAAG De verhoging van de makelaarstarieven waartoe het mi nisterie van economische zaken me dio augustus toestemming verleende, is gebaseerd op de uitkomsten van een spoedenquête onder de deelne mers aan het bedrijfsvergelijkend on derzoek (BVO) onder makelaars. Daaruit bleek dat het geldende cour tageniveau te laag was om gemiddeld per makelaar tot een redelijk inko men te geraken. Dit antwoordt minis ter Van Aardenne op kamervragen. Door een courtageverhoging met 15 procent gemiddeld werden de make laars ln staat gesteld de problemen het hoofd te bieden, aldus de mi nister. Oorzaak van de inkomensdaling in het makelaars bedrijf was onder meer de stagnatie op de markt voor koop woningen. Het gemiddelde inkomen per makelaar daalde in het eerste kwartaal van 1979 met 75 procent vergeleken met dezelfde periode in 1978. Daarvoor was al een forse inko mensdaling opgetreden als gevolg van de courtageverlaging in oktober 1977. zo blijkt uit het antwoord van de minister. Uit het onderzoek bleek dat de totale omzet van de makelaardij (gemid deld per onderneming) van 161.620 gulden tn het eerste kwartaal van 1978 daalde tot 134 543 gulden in de zelfde periode van 1979. schreven. Notering en dooreenlever- baarheid met de in mei uitgegeven lening zal worden aangevraagd. De HEIDEMAATSCHAPPIJ heeft veel last gehad van het slechte weer ln de eerste helft van dit Jaar. Het bedrijfsresultaat komt waar schijnlijk ln de buurt van nul. aldus topman mr. Hellema. Vorig Jaar was het bedrijfsresultaat 14,8 miljoen en de nettowinst 5,2 miljoen. NIJGH EN VAN DITMAR (druk kerijen. uitgeverijen, reclamebu reaus) heeft drukkerij Lankhout-Im- mlg in Den Haag overgenomen. De resultaten van dit bedrijf stelden de laatste Jaren teleur. Voor de werkge legenheid van de 30 werknemers bij L&nkhout heeft de overneming geen nadelige gevolgen. Van een onzer verslaggevers AMSTERDAM Het verschil tussen de vraagprijs en de (gemaakte) verkoopprijs van woningen, dat rond de Jaarwisse ling het grootst was, begint kleiner te worden. Dat blijkt zoweel uit het maandblad De Makelaar" als uit het blad Vastgoedmarkt". Niettemin zal de woningmarkt voorlopig nog een labiel beeld te zien geven. Volgens „De Makelaar" ls de algeme ne verwachting, dat de huizenmarkt nog in de loop van dit Jaar stabieler zal worden dan de laatste twee Jaar het geval was. Het blad „Vastgoed markt" verwacht, dat de huizen markt tot het einde van dit Jaar nog een „enigszins labiel" karakter zal vertonen. Laatsgenoemd blad wijst erop dat, aangezien de vraag naar een eigen huis voorlopig ln elk geval nog aan wezig blijft en de druk op de bestaan de woningmarkt zal toenemen door met name het achterblijven ,van nieuwbouwprogramma's. de 'ver wachting gerechtvaardigd is dat de prijzen van bestaande hulzen weer zullen gaan stijgen. De prijzen zou den dan oplopen met een percentage, dat overeenkomt met de stijging van de kosten van levensonderhoud. Dubbel aanbod In het artikel wordt er nog op gewe zen. dat het aanbod van huizen een min of meer vertekend beeld geeft. Er zijn namelijk mensen die zowel hun eerste huis en later (ais voor dat huis zich nog geen koper heeft gemeld) hun nieuwgebouwde huls te koop aanbieden. Er komt echter maar één huls voor bewoning vrij. Als één van de twee hulzen wordt verkocht, wordt de verkoopopdracht van het andere huls onmiddellijk ingetrokken. De terughoudendheid aan de kant van de (eventuele) kopers heeft met name te maken met de hoogte van de- vraagprijzen, de slechtere economUf sche situatie en de vrees dat de aftrek van hypotheekrente iri het gedrang zou kunnen komen. Wat dit laatste betreft wijst minister Beelaerts van Blokland (Volkshuls- vesting) er in een interview met het blad „De Makelaar" op dat. zo er al sprake zou zijn van een nlet-aftrek- baar zijn van die rente, het ondenk- r baar is dat mensen die op dit moment een hypotheek hebben. ,.gestraft".{ zouden worden met die nlet-aftrek- baarheid. Er zou. aldus de minister/ dan in elk geval een overgangstijd L moeten zijn die véél langer behoort te worden, dan de vtjf jaar die ln het rapport-Hofstra wordt genoemd.

Nieuwe Leidsche Courant | 1979 | | pagina 11