Comité: staking wordt voortgezet Mobiele eenheid breekt blokkade Wraak op Koerden in Iran Kiesuwkado op in Havana ;oleert Sadat Psychologie In deze krant Ajax zet Brom op straat Duitse politie leert: Blinden zijn marginaal I Trouw tNieuwe Haagse/Nieuwe Leidse Courant Opklaringen HET WEER Nederlandse vrouw verdrinkt in Spanje Trouw Marginaal beter I Bezorg Trouw een nieuwe abonnee I Lees een bant met overtuiging: TrOUW I Markerwaard goud waard' |tn gedood door liatuurvliegtuig litie vindt )0 kilo hasj 37STE JAARGANG NR. 10946 - MAANDAG 10 SEPTEMBER 1979 Eerst wolkenvelden en nog een kleine kans op een bui. Later ook opklaringen. Middagtemperatuur omstreeks negentien graden. Zwakke tot matige noordwesten wind. Morgen en overmorgen: eerst zonnige perioden, later mogelijk regen. Middagtemperatuur ongeveer 19 graden. Morgen zon op: 07.05. onder. 20.09 Maan op: 22.26, onder: 12 04. LOSSE NUMMERS 60 CENT PAGINA 2: 'Bijbel bevrijdt van angst en taboes' PAGINA 4: Een huwelijk eindigt in de kinderkamer PAGINA 3: Politie-actle in haven Rotterdam: een impressie PAGINA 6: Gerda Koen wil dat huisvrouw belasting betaalt PAGINA 5: Geen keerpunt op top Cuba PAGINA 7: Nieuw zand moet Texel redden PAGINA SERVICE: Mode, stript, feuilleton, puzzel, radio- en tv-programma's, weeroverzlcht. Van onze verslaggevers ROTTERDAM Het Rotterdamse stakings comité heeft gisteravond gezegd dat de stakingen in de haven doorgaan. Het comité blijft aan de eisen vasthouden. Op de vanochtend gehouden bijeenkomst zou worden ge sproken over versterking en uitbreiding van de acties. Eer der werd gezegd dat vanoch tend om tien uur op het Rot terdamse Alrikaanderplein beslist zou worden of de wilde havenstaking zou worden voortgezet of niet. Van een onzer verslaggevers ROTTERDAM In de nacht van vrijdag op zaterdag heb ben verladers van de Rotter damse fruitimporteurs Van der Brink en de Internationa le Fruit Mij. onder het wa kend oog van bijna tweehon derd man politie 27.000 kisten sinaasappels uit de loodsen van Seaport Terminals aan de Merwehaven weggehaald. Het Is niet tot gewelddadigheden ge komen tussen de politie en de onge veer dertig stakers, die met hun per sonenwagens een blokkade voor de hoofdingang hadden gevormd. schrikken en hen van eventuele te genacties te weerhouden. De directies van de bedrijven hadden burgemeester Van der Louw om poli tiebescherming bij het overladen van hun fruit gevraagd. Van der Louw stemde hiermee in. omdat het om een „niet-besmette" lading ging. De sta kers bestrijden dat. De partij, met een waarde van ruim een half miljoen gulden, was al opgeslagen en ver kocht vóór de staking op 27 augustus uitbrak. Het stakingscomité weigerde de si naasappels uit de stuwadoorsloodsen weg te laten halen voor het vervoer naar de afnemers. De politie koos voor een grootse opzet met veel machtsvertoon om de stakers al te Waterkanon Voor de actie waren drie pelotons (180 man) van de Mobiele Eenheid gemo biliseerd. Verder werden er nog twee boten van de rivierpolitie ingezet en hield men twee gepantserde waterka nonnen en manschappen met honden en paarden in reserve. Rond twee uur zaterdagmorgen haal den de stakers, bij het verschijnen van de eerste overvalwagens, hun au to's al weg. Vervolgens groepeerden zij zich bij de hoofdpoort, waar hoofd inspecteur Van Oudheusden met de havenwerkers ging praten. Na kort overleg besloot men op de stakings leider Jim 8tavlnga en de Juridische man Ton Louw te wachten, die uit Utrecht moesten komen. Deze twee geconfronteerd met de grote politiemacht adviseerden de stakers verdere acties tot negen uur 's morgens uit te stellen. Om drie uur arriveerde een twaalfhonderd meter lang konvooi, bestaande uit dertig vrachtwagencombinaties en enkele tientallen vorkheftrucks ln de Marco nistraat. Deze hadden ln de Spaanse Polder staan wachten op een seintje dat er met het werk begonnen kon worden. Onder luid gejoel van de havenwerkers reed de stoet het ter rein van 8eaport op. Na ruim twee uur laden verliet het konvooi, bege leid door een dertigtal motoragenten, het terrein. Meer nieuws op pag. 3 Aanvankelijk werd verwacht dat de stakende havenarbeiders op het Afri- kaanderplein bijeen zouden komen om aan een stemming over de staking deel te nemen. De stemming zou door middel van hand opsteken worden gehouden. De vervoersbonden wijzen deze ma nier van stemming af. omdat er ervan overtuigd zijn dat veel werkwilligen al bij voorbaat weg zullen blijven uit angst voor intimidaties. De bonden willen de komende weken zelf het standpunt van hun leden ln de haven peilen door middel van een schrifte lijke stemming. Ook de Delftse hoogleraar prof. mr H. M. Mendel heeft gisteren voor de AVRO-radlo gepleit voor het houden van een geheime stemming om de mogelijkheid van intimidatie uit te sluiten. Prof. Mendel is gepromo veerd op een proefschrift over de beïnvloeding bij stakingen. Volgens Mendel worden bij elke sta king werkwilligen de dupe van intimi daties. Werkwilligen hebben welis waar niet het recht van hun werkge ver te eisen dat ze aan het werk worden gezet, maar dat neemt niet weg. aldus Mendel, dat de betrokken werkgever moet nagaan of werkwllli gen niet elders ln zijn bedrijf te werk kunnen worden gesteld. Wat betreft de flnancléle gevolgen is bij een wilde staking de werkgever ln principe ver plicht zijn werkwillig personeel door te betalen. Meer nieuws op pag. 3, kol. 7 In IJmuiden is het afgelopen weekein de het 75-jarig be staan gevierd van Scheveningen ra dio. Daarbij werd een explosie op een schip gesimuleerd waarbij veel men sen gewond zouden xijn geraakt. Tij dens de demonstra tie die ook werd bij gewoond door prin ses Margriet, werd duidelijk gemaakt hoe Scheveningen radio baar commu- nicatierol bij cala miteiten vervult. Op de foto (vlnr) Pieter van Vollen hoven, prinses Mar griet, de directeur van Scheveningen radio, de heer Jas pers en die van de kinderen van de prinses: Maurlts, Pieter-Christiaan en Bernhard. TEHERAN (Reuter, AFP, AP) In Irans Koerdlstan zijn op het hoogtepunt van de opstand tegen de regering in Teheran 46 Koerdische dorpelingen om het leven gebracht door „niet- geidentificeerde aanvallers". Dit heeft gisteren de gouverneur-generaal van West-Azerbeids- jan, Jamshid Haqgu meegedeeld. De moordpartij vond volgens de gou verneur plaats bij Gharneh, bij de hoofdweg naar Naghadeh, niet ver van de plaats waar vorige week 15 islamitische revolutionaire gardisten om het leven kwamen toen zij werden aangevallen door Koerdische guerril lastrijders. De gouverneur zei dat de dorpelingen werden vermoord na de aanval op de gardisten en dat beide zaken met elkaar te maken hadden. Maar volgens de gouverneur waren de aanvallers geen revolutionaire gar disten, „het waren contra-revolutio nairen, die een gevecht tussen Koer den en Turken probeerden uit te lok ken". Volgens Koerdische bronnen waren er onder de vermoorde mensen vier vrouwen, zeven kinderen en een aantal oude mannen en waren de slachtoffers voor hun dood wreed ge marteld. De Koerden zeiden dat de slachtpartij afgelopen maandag was aangericht. In de door het Iraanse leger overgeno men Koerdische hoofdstad Mahabad Van onze sportredactie AM8TERDAM Hoewel de voet balcompetitie nog maar vijf wed strijden jong is. is het eerste trai- nershoofd ln de eredivisie al geval len. Cor Brom werd zaterdagmid dag met wederzijds goedvinden, zoals dat tegenover de buitenwe reld altijd zo fraai wordt geformu leerd, door landskampioen en be kerwinnaar Ajax ontslagen. Het congé van Brom is vooral het werk van voorzitter Ton Harmsen, die bij zijn verkiezing in augustus vo rig jaar, al liet weten geen samen- werkingsbasis met de oefenmees- ter te zien. De met de hoogste licentie uitge ruste jeugdtrainer van de Amster damse club. Leo Beenhakker, mag voorlopig het roer ln handen hou den. Ajax stort zich derhalve met een oefenmeester zonder ervaring ln het werkelijke topvoetbal op het Europa Cupavontuur. Het schokeffect, dat doorgaans met ontslag op staande voet van een trainer wordt beoogd, ging voor Ajax niet op. De Meerclub moest het onderaanstaande Haarlem in eigen huis een beschamend gelijk spel toestaan. Ajax behield door die wanpresta tie desondanks de tweede plaats. Aan de top van het klassement vond wel een wisseling van de wacht plaats. Het debuterende Excelsior verloor fors van AZ'67, dat op zijn beurt op de stek te recht kwam, waar het ln zijn visi oenen al jaren staat. Terwijl de voetballers nog warm moeten draalen en de basketbal lers en Ijshockeyers pas hun eerste puntgevechten achter de rug heb ben. Is in feite aan de honkbal competitie een einde gekomen. Amstel Tijgers gaat als kampioen de winterslaap in. Internationaal gezien heeft het Nederlandse sportwereldje geen indrukwekkend weekend achter de rug. De roeldeputatie op de wereldkampioenschappen ln het Joegoslavische Bied faalde zelfs ronduit. Slechts één herenteam drong door tot de finale, waar het overigens kansloos was voor een ereplaats. In de (Franse) wieler ronde van de toekomst bewijzen de amateurs, dat zij lang niet in de schaduw van de met succesen ver wende professionals kunnen staan. heeft de „reizende rechter" Khalkhall (door Irans sterke man ayatollah Khomeini naar het Koerdengebied gestuurd) alle demonstraties tegen het bewind in Teheran verboden. Koerden die ln de stad waren achter gebleven, hebben de afgelopen dagen betoogd voor hun verbannen geeste lijke leider, sjeik Ezzeddtn Hossetnl. Revolutionaire gardisten hebben plakkaten verspreid waarin Hosselni ervan wordt beschuldigd een agent te zijn van de 8avak. de vroegere gehei me politie van de verdreven sjah. Ayatollah Khomeini heeft het afgelo pen weekeinde gewaarschuwd voor onrust aan de Iraanse universiteiten Verwacht wordt dat er binnenkort maatregelen zullen worden afgekon digd om de studenten aan banden te leggen. Volgens waarnemers vreest Khomeini dat de studenten allerlei linkse Ideeën tegen zijn islamitische plannen voor Iran zullen propageren en dat de studenten de Iraanse Jeugd zullen „vergiftigen". HIJ heeft het af gelopen weekeinde een onderhoud gehad met de minister van cultuur, 8hariat Madari, die verantwoordelijk is voor het hoger onderwijs ln Iran. In Iran zijn gisteren de twee belang rijkste kranten genationaliseerd: „Keyhan" en Ettelaat. In een verkla ring van de regering werd gezegd dat beide bladen de pijlers waren van het bewind van de sjah en dat de eige naars rijkelijk hebben geprofiteerd van het bewind van de sjah De kran ten worden ondergebracht bij een stichting, die door Khomeini is opgezet. T0RREM0LIN08. AP/AFPl De 25-jarige Marie Cristlne van Gelder is gisteren voor de 8paanse kust ver dronken nadat zij twee mensen had gered die op het punt stonden te worden verzwolgen door de golven. De toe ris te was op vakantie in de Spaanse badplaats Torremolinos. BONN (AFP) De Westdultse polltle-agenten en grensbewakers krijgen bij hun opleiding te maken met een „beknopt oveizicht van de psychologie" dat als „de marginalen" in deze samenleving opsomt, geesteszieken, gehandicap ten. aan drugs verslaafden, a-socialen, seksuele delinquenten, prostituees, doofstommen en blinden. Psychische afwijkingen worden in het werkje stelselmatig voorgesteld als een organische en erfelijke ziekte. Dementie zou voor tachtig procent het produkt zijn van „gedegradeerde lieden", zoals prostituees, seksuele delinquenten en alcoholici. Vier sociaal-democratische parlementsleden zijn bij een bezoek aan de opleidingsschool ln LQbeck voor grensbewakers bij toeval op de handleiding gestuit, die ai Jaren blijkt te dienen als enige voorlichting op dit terrein. „Dit werkstuk is monstrueus en schandalig", zei Heinz Pensky. „De beweringen erin over het erfelijke karakter van geestesziekten doen onheilspellend denken aan de nazistische Ideologie en aan de euthanasie." Bonn heeft onmiddellijk het gebruik van de handleiding verboden en de chef van de federale politie heeft al een onderzoek gelast. Uit de bondsstaten, die zelf hun politie opleiden, is echter nog geen reactie gekomen. Misschien kun Je het nog het beste tot een raadsel omwerken: Wat is de overeenkomst tussen gehandicap ten. drug-verslaafden, blinden en prostituees? Inter- daad: dat de Westdultse grensbewakers tot nog toe geleerd hebben, hen ln te delen bij „de marginalen". 6 sprookjes op I LP (A) Verteld door Ton van Duinhoven, ko van Dijk. Hctty Blok cn Ina van Faasven Lektuurhanger (B) Nooit meer zoeken naar dc krant of tv-gids. Decoratief jute Ivctuur- hanger. Lederen halstasje (C) Sierlijke eenvoud en praktisch bo vendien F.cht naturel leder met ge vlochten koordje Ketting met armband (D) De nieuwe modetrend ketting en arm-bandje van keramiek. Naam nieuwe abonnee: Adres nieuwe abonnee: Postcode en plaats: Giro: Uw naam: Uw adres: Postcode en plaats: Tel.: Voor het kwartaalabonnement geldt voor de eerste betaal periode een welkomstkorting van 7. Kado naar keuze: DA. DB. DC. DD. (aankruisen a.u.b.) Bon in open envelop zonder postzegel zenden aan Trouw, Antwoordnummer 2792, 1000 PA Amsterdam. Of bel 020-659388 (uitsluitend voor opgaven). Voor bezorginformatie 020-913456. het motto dat een open Markerwaard goud waard is, in Volendam een manifestatie gehouden tegen de inpoldering van de Markerwaard. Aan de die werd georganiseerd door de Organisatie rand- en IJsselhjeervissers, namen ongeveer tachtig en tussen de duizend en vijftienhonderd cre vaartuigen deel. R een onzer redacteuren ANA Nog net voor het eind van de top ln het Cubaanse ana heeft de beweging van niet-gebonden landen Egypte tig geïsoleerd door het vredesakkoord van Camp Davld af ijzen. De beslissing viel vrij onverwacht gisterochtend na marathonzitting. De top had eigenlijk vrijdag al afgeslo- moeten worden. ze iele week was een veroordeling Egypte tegengehouden door ge lde Afrikaanse landen. Zaterdag tikken er echter al zoveel delega- riod dat het alsnog mogelijk werd ring te Indirect te veroordelen door n resolutie „Camp David" af te Ook zouden sommige landen cht zijn voor het Arabische olie- hts fin. >ostc er prcies is gebeurd tijdens de Bou\ ange discussie over dit onder is niet duidelijk, omdat de zit- besloten was. Een voolrstel om te te schorsen of zelfs te schrap- kreeg geen algemene instem- Wel Is een ad-hoc-commissie emd die gaat adviseren, i-jarlge president Tito van Joe- 'ië, die de slopende zitting tot RGEN (ANP) De 34-jarige J. [ompert uit Wierden Is zaterdag ibergen geraakt door een onbe- rbaar geraakt radiografisch be- 1 vliegtuigje en daarbij op slag i. Het ongeluk gebeurde op het i van de plaatselijke club van rafisch bestuurde vliegtuigen iet toestel van een van de leden de vlucht onbestuurbaar een duikvlucht maakt en in lubliek terecht kwam. De vlieg- k kunnen volgens de politie een leid van 100 tot 150 kilometer per alen. ha-hasj-hatsjoe!. het einde toe bijwoonde, zei na afloop dat de eenheid van de beweging is gered, ondanks de vele geschillen. Ook aan Cambodja heeft de topcon ferentie veel tijd besteed, zonder tot een duidelijke uitspraak te komen. Besloten is de zetel van dit land voor lopig leeg te laten, totdat de Verenig de Naties besloten hebben wie dit land vertegenwoordigt: het afgezette regime van Pof Pot of de door Viet nam gesteunde regering van Heng Samrin. De conferentie veroordeelde de machthebbers in Namibië, Zuld-Afrl- ka en Rhodesië en roept alle aange sloten landen op wapens en andere hulp te leveren aan de vrijheidsbewe gingen in deze landen. De oorlog tus sen Marokko en het bevrijdingsfront Polisario in de West-Sahara wordt in het slotdocument afgedaan met een veroordeling van Marokko en een ver wijzing naar de speciale commissie van de Organisatie van Afrikaanse Eenheid, die voor dit probleem on langs is geschapen. Somalië is tijdens de laatste gesloten zitting bijzonder fel van leer getrok ken tegen het gastland Cuba. omdat het de discussie zou manipuleren. Tij dens het debat over Egypte zijn al leen maar landen aan het woord ge weest die de politiek van president Sadat verwerpen. En volgens de gel dende beslissingsmethode van alge mene instemming kan de voorzitter van de vergadering, president Fidel Castro, dan zonder stemming beslui ten Egypte te veroordelen. Uit de commissievergaderingen wa ren al eerder klachten gekomen dat de Cubaanse minister van buiten landse zaken, Malmierca, sprekers die hem niet welgevallig waren, de mond zou snoeren. Tijdens het open bare debat aan het einde van de con ferentie bood een van de Afrikaanse landen zijn verontschuldigingen aan voor de beschuldiging aan het adres van l\et gastland. De Surinaamse ambassadeur bij de Verenigde Naties, Henk Heltweiler, die tijdens de conferentie voorzitter van de rapportagecommissie was. zei na afloop van de top de indruk te hebben dat niet Cuba alleen, maar een hele groep landen de conferentie volgens van te voren afgesproken schema's beheerste. Hij zei het Jam mer te vinden dat het overgrote deel van de tijd verloren is gegaan met debatten over het Midden-Oosten en Cambodja. Dat zijn bilaterale proble men. aldus Heltweiler. en daar is de beweging van niet-gebonden landen niet voor opgericht. De volgende topconferentie de ze vende zal in 1981 plaats vinden ln Irak. Een beschouwing over de top staat op pagina 5.

Nieuwe Leidsche Courant | 1979 | | pagina 1