'Steun in rug van stakers' Kiesuwkado Hoogtepunt consumptie bereikt rier Koerden kapen liegtuig Italië Prolongatie Wat doen we dus op Nationale Ziekendag? deze krant Ontwerptekst voor uitgangspunten CDA: Kinderen van deze wereld Trouw Kans op bui HET WEER De Leeuw Indo-China, slagveld van de mogendheden Serpentine: voor jonge meiden en oude vrouwen Almelo vereerd met bezetting van kerk Auteur Jan Arends: alle leven deed hem zeer Verlies en winst in de vlinderwereld vertenties draad inbraak kendeel passagiers al vrij Opstappen van bestuurders Trouw Tot in details NICARAGUA I Bezorg Trouw een nieuwe abonnee I Lees een bant met overtuiging. TrOUW X Nieuwe Haagse/Nieuwe Leidse Courant H 37STE JAARGANG NR 10945 - ZATERDAG 8 SEPTEMBER 1979 'Perioden met zon en hier en daar mogelijk een bui. Middagtemperatuur ongeveer twintig giaden. Matige, af en toe vrij krachtige naar zuidwest draaiende wind. MORGEN EN OVERMORGEN: perioden met zon en bijna overal droog. Middagtemperaturen omstreeks negentien graden. VOOR AL UW ONROEREND GOED ZAKEN Zoekt U een woning? Loopi dan eens bt| ons binnen. In onrc totohal vindt 1/ circa 450 woningen uit dc regio, compleet met loto, gerangschikt op priisklasse Rrjnsburgerwcg 100 Rgnsburg. telefoon 01718 - 2 93 01 makelaardij bv LOSSE NUMMERS 60 CENT agina 21: 'agina 2: Rabbijn Soetendorp en het symbool Auschwitz agina 23: agina 25: De CPN en het christendom: vraaggesprek met Joop Wolff 'agina 27: pagina 29: 'agina 31: pagina 11: plossing Rhodesië fijfelachtig pagina 17: Verhuizen is ook een vak Van onze parlementsredactie Den Haag Het CDA wijst een stijging van de inkomens en de consumptie nu, maar ook in de toekomst af. De westerse samenleving heeft haar welzijnsniveau bereikt. Bij een verdere stijging overheersen de schaduwzijden. Dit staat in de dezer dagen gereedgekomen ontwerptekst van het program van uitgangspunten van het CDA, dat is samen gesteld onder leiding van de Limburgse gouverneur dr J. Kremers met medewerking van onder meer de ministers Gardeniers en De Koning, prof dr B. Goudzwaard, dr E. Bleuming. Het program verbindt aan deze stel- ling ook de consequentie dat de over heid gerechtigd is een grenzenstel- lend inkomensbeleid te voeren. Bin nen een dergelijk beleid wordt de inkomenspositie van de sociale uitke ringstrekkers afgestemd op die van degenen die aan het arbeidsproces deelnemen. Het CDA kiest daarmee voor handhaving van een zekere kop peling tussen de sociale uitkerings trekkers en werknemers, tussen de actieven en de niet-actieven. Overi gens behoeft de ontwikkeling van beide groepen niet geheel indentiek te zijn. Euthanasie Uit de ontwerptekst blijkt verder dat de samenstellers de toepassing van passieve euthanasie niet afwijzen. Zo stelt het program onder meer: wan neer een paitënt in de stervensfase verkeert, kan het staken van het me disch handelen, dat het leven poogt te rekken, passen in een humane ster vensbegeleiding, zeker wanneer de patiënt kenbaar maakt (kan maken) dit te verlangen." Het ontwerp-program stelt verder het traditionele gezin gelijk aan andere samenlevingsvorming: „andere sa menlevingsvormen die eveneens steunen op onderlinge trouw, het ver langen daaraan duurzame vorm te geven en waarin de betrokkenen de verantwoordelijkheid voor elkaar aanvaarden, verkrijgen gelijke rech ten en plichten. Onduidelijk Over andere onderwerpen daarente gen is de tekst van het ontwerppro gramma onduidelijk. Over het abor tusprobleem wordt bijvoorbeeld het volgende gezegd: eerbied voor een bescherming van menselijk leven on geacht het ontwikkelingsstadium of verschijningsvorm, behoort, hoek steen te zijn van onze rechtsorde. De vrouw heeft het recht op bijstand bij ongewenste zwangerschap. „Het pro gram spreekt zich niet uit over de Rreciese grenzen van het al dan niet toelaatbaar zijn van abortus. Hetzelfde geldt voor de defensiepara graaf. Er is de nadrukkelijke uit spraak dat kernwapens principieel en ethisch onaanvaardbaar zijn, maar tegelijkertijd wordt eenzijdige af schaffing van deze wapens onverant woordelijk genoemd. Over nieuwe kernwapens (neutronenbom e.d.) spreekt het program zich niet uit. Het ontwerp-program van uitgang spunten is het resultaat van de vaak turbulente discussie over de grond slag van het CDA. Het ging daarbij vooral om de vraag, waarop christen democraten elkaar konden aanspre ken: het evangelie of het politieke programma. De commissie onder lei ding van oud CHU-voorzitter baron Van Verschuer concludeerde vorig jaar, dat christen-democraten elkaar dienden aan te spreken op de politie ke overtuiging. Het nu gereedgekomen ontwerppro- gram kan worden gezien als een uit werking van die politieke overtui ging. Zoals het programma zegt: de politieke overtuiging die als ant woord op de oproep van het evangelie voor de politiek wordt geformuleerd, is het samenbindend element waarop een ieder in het CDA aanspreekbaar is. Dit program van uitgangspunten geeft uitdrukking aan deze politieke overtuiging." Het programma zal ter goedkeuring worden voorgelegd aan de drie partij en, die over enkele maanden zullen moeten besluiten of zij er mee ak koord kunnen gaan of niet. Meer nieuws op pagina 5 HE (Reuter, AP, AFP, DPA) Vier Koerden hebben in het den-Oosten een vliegtuig van de Itahaanse luchtvaart- itschappij Al Italia gekaapt. Op de luchthaven van Rome ben zij gisteravond al 141 van de 179 inzittenden vrijgela- De Koerden, die de aandacht willen vestigen op de lietiging van hun volk in Iran, zeiden gisteravond naar a te willen. De Koerden, die pistolen verborgen hadden in dozen chocola, voerden de kaping uit vlak nadat het toestel van een tussenlanding in de Libanese hoofdstad Beiroet was opgestegen. De DC-8 was in de Iraanse hoofdstad Teheran aan de vlucht begonnen. De meeste passagiers waren Iranezen, maar er waren ook tien Italianen bij de 172 passagiers, die naast de elf bemanningsleden in het toestel zaten. In Rome vroegen de vier kapers gis teravond om nieuwe brandstof voor de vlucht naar Cuba. De autoriteiten zegden de brandstof toe maar hadden in de loop van de avond nog geen toestemming gegeven voor vertrek. Als „ruil" hadden de vier Koerden aangeboden 120 passagiers vrou wen, kinderen, bejaarden en zieken vrij te laten. Die kwamen al snel in groepjes van drie of vier naar buiten. De Italiaanse autoriteiten waren gis teravond op de „tweede" luchthaven van Rome, Fiumicino, bezig via on derhandelingen ook andere passa giers vrij te krijgen. Ook is de Cu baanse ambassade gevraagd of het toestel toestemming zou krijgen voor landing in Hava, waar momenteel de [e weten nu toch wel hoe Iaat conferentie van niet-gebonden lan den naar een einde gaat. Slechts lijdelijk verzet boden de bezetters van het SHB-gebouw, toen dit gistermorgen door de politie werd ontruimd Prinses Beatrix heeft gisteren in haar hoedanigheid van ere-vooraitter van de stichting Nederlands Comité Unicef in het Utrechtse muziekcentrum de tentoonstelling „Kinderen van deze wereld" geopend. Op de expositie is werk te zien van meer dan tweehonderd fotograven uit honderd landen. Op de foto de prinses wordt door enkele kinderen rondgeleid. Van een onzer verslaggeef sters ROTTERDAM Het sta kingscomité in de Rotterdam se haven beschouwt het aftre den van de meerderheid van het centrale bedrijfsgroepsbe- stuur havens van de vervoers- bonden FNV als een steun in: de rug. Volgens stakingsleider Jim Stavinga verliest de bond aan geloofwaardig heid als de leden en kaders van de bond weglopen. De gevolgen van de. havenstaking, die nu twee weken duurt, worden op steeds meer fronten voelbaar. Voorzitter Jan Schroër van de ver- voersbonden FNV heeft verklaard het opstappen van de bestuursleden DEN HAAG Vice-premier Wiegel zei gisteravond op de wekelijkse persconferentie na afloop van de ka binetsvergadering dat de ministers „bepaald wel zorgenhebben"over de- havenstaking. „Zeker als de stakin gen lang zouden aanhouden. Als de zaak de pan uit gaat rijzen „kan dat direct het aantal arbeidsplaatsen verminderen." Het kabinet heeft gisteren de miljoe nen nota vastgesteld, die dinsdag over een week (Prinsjesdag) wordt aangeboden aan de Tweede Kamer. „Daaruit blijkt dat slechts heel be perkte loonsverhogingen mogelijk zal zijn. Ik heb de indruk dat de eisen van de stakers, haaks staan op die werkelijkheid. De bestrijding vande werkloosheid is er zeker nietmee ge diend', aldus Wiegel. ADVERTENTIE van de bedrijfsgroep havens te be treuren en er ook wel begrip voor te hebben, omdat „deze mensen al da gen onder een enorme druk staan, Intimidatie Inbegrepen". Schroër ge looft echter niet dat ^le stakers weer aan het werk zouden zijn gegaan, als de bonden wel geluisterd hadden naar het advies van de bedrijfsgroep havens. Zoals bekend wil de bedrijfs groep havens dat de overeengekomen loonsverhoging van 28,50 gulden bru to per week al per 1 Januari 1979 wordt uitbetaald, ln plaats van 1 juli 1979. Schroër: „Met het huidige onderhan delingsresultaat zitten we al niet meer op de nullijn; als we het advies van de bedrijfsgroep havens overge nomen hadden, zouden we helemaal uit de loonmatigingsboot van de FNV zijn gevallen." Vervolg op pagina 3 Eerste bijeenkomst Amsterdamse studentenekklesla Amstelkerk, Amstelveld Zondag 9 september, 12.00 uur. Ayatollah Khomeini is ervan overtuigd dat de opstand der Iraanse Koerden op een Sowjet-complot berust. Zoiets vond zijn ambtsvoorganger de sjah 34 jaar geleden ook al. Zo kunnen we wel ophouden, eigenlijk. De geschiedenis herhaalt zich. Maar net iets anders. Blijf het F.S.L.N. en de bevolking steunen bij de opbouw van hun land. Giro 3580183 o.v.v. F.S.L.N. Nicaragua comitee Utrecht. 11 september. Het Nicaragua comitee roept iedereen op te demonstreren tegen de dictatuur in Chili. Eenheid in de strijd en internationale soli dariteit. Na Somoza-Pinochet. Alerta: mndbl. van samenw. LA. comitees - jaara- bonn. 27.50. Postbus 4098, Amsterdam. 6 sprookjes op 1 LP (A) Verteld door Ton van Duinhoven. Ko van Dijk. Hetty Blok cn Ina van Faavven Lektuurhanger (B) Nooit meer zoeken naar dc krant of tv-gids. Decoratief jute lectuur- hanger. Lederen halstasje (C) Sierlijke eenvoud cn praktivch bo vendien. Echt naturel leder met ge vlochten koordje Ketting met armband (D) Dc nieuwe modetrend: ketting cn arm-bandje van keramiek. INaam nieuwe abonnee: Adres nieuwe abonnee: Postcode en plaats: Giro: Uw naam: Uw adres: ADVERTENTIES MOL WE FID A Erkond verhuizer NIET duurder, WEL beter Almere. 03240-11522 Lelystad: 03200-21600 Kampen: 05202-16852 Postcode en plaats: Tel.: OPHEFFINGS UITVERKOOP ORGELS PIANO'S Zie rubriek muziekinstru menten. Bloemen houden van mensen. Zondag 9 september. V/ Bloemen doen je iets. Elke bos opnieuw. I I 1 I I Voor het kwartaalabonnement geldt voor de eerste betaal- I J periode een welkomstkorting van 7. I Kado naar keuze: DA. DB. DC. gd. (aankruisen I Ia.u.b.) Bon in open envelop zonder postzegel zenden aan I I Trouw, Antwoordnummer 2792, 1000 PA Amsterdam. Of bel 020-659388 (uitsluitend voor opgaven). Voor bezorginformatie 020-913456. rouv

Nieuwe Leidsche Courant | 1979 | | pagina 1