Loongo|f als in havens zou helft van winsten en defensie opslokken Tekening van een lezer Trouw Commentaar wie kan zo'n pil in bed lezen? Signaal voor stakers (1) nj ignaal voor stakers (2) Demonstratie tegen inkrimpplan Pais Elke gulden loonsverhoging kost overheid 82 cent MANNE, de HAYF éAAT toto japan rouwt arturo zonnebloemolie IIJDAG 7 SEPTEMBER 1979 BINNENLAND TROUW/KWARTET 5 is de afgelopen dagen in deze blom geen blijk gegeven van eni- sympathie met het doel dat de [akers in de havens voor ogen bat Dat betekent nog niet dat fjj werknemers in goedlopende Jrdrijven niet zouden gunnen dat f in hun inkomen meeprofiteren de bedrijfsresultaten. E ven ijn hebben wij reden werknemers i in de haven, waar zwaar werk jrdt verricht onder minder gun- omstandigheden vergeleken jet bijvoorbeeld kantoorwerk, te Jjsgunnen dat hun beloning de jomende jaren wordt opgetrokken l verhouding tot kantoor functies. zichzelf misgunnen wij de ha- mstakers niets. wat het ons onmogelijk ikt een greintje sympathie op te jngen voor de stakers, is het feit X at zij zich tot nu toe blind houden ir de gevolgen van hetgeen zij •agen. De forse loonstijging in de iven-cao, tot stand gekomen on- r druk van de Rotterdamse sta- »rs, houdt een onmiskenbaar risi- in voor de werkgelegenheid in t haven in Amsterdam en mis- qJ hien ook wel voor een aantal van gijr Rotterdamse havenbedrijven, het aar dat schijnt de stakingsleiders se* iud te laten. Als straks hun hoge- loon moet worden betaald met ts°iinder werkgelegenheid voor een mtal collega's, schijnt hun enige actie te kunnen zijn: ons een rtnj zorg. wij hebben de ooet voo* onszelf binnen. Hetzelfde geldt voor de onwil bij de stakingsleiders en hun mede standers, onder ogen te zien dat inwilliging van hun eisen gevolger kan hebben voor vergelijkbare loonstijgingen in andere sectoren waar het ook niet zo slecht gaat. Het zou dan al gauw onmogelijk kunnen worden de sociale uitke ringen in de pas te laten blijven lopen met de loonstijging. Mis schien willen de stakers ook wel dat de uitkeringstrekkers in inko men achterblijven. Het is hun goed recht zo'n standpunt te huldigen, en zij mogen dan de gezamenlijke organisaties van werkgevers aan hun zijde weten. Wat ons echter steekt is dat wij niet weten of de stakers deze con sequentie voor de medeburgers met een sociale uitkering hebben ingecalculeerd. We weten het niet, want de stakers en hun leiders laten zich niet over deze mogelijke consequenties uit. Zij beschouwen het niet als hun zaak. Zij denken wij kunnen het niet anders zien uitsluitend aan zichzelf en hun portemonnee. Het is dit ten top gestegen egoïsme dat het ons on mogelijk maakt ook maar de ge ringste sympathie te hebben met de inzet van deze wilde staking irbl hen en wilde staking zal het ook blij- e men, w&hneer de stakers hun actie aai iet beëindigen. Het bestuur van JJj p vervoersbonden van de FNV tze, ceft, tegen de zin van bestuursle- en uit de groep havens binnen de inf and, het met de werkgevers be- ikte principe-akkoord voor een we haven-cao goedgekeurd, rolgens heeft gisteren de fede- Itieraad van vervoersbonden, het tgste orgaan binnen de bond, ch over de kwestie gebogen, en i een emotionele discussie zich in terweldigende meerderheid 58 Igen zeven stemmen opgesteld i filter het bondsbestuur. Slechts [ven raadsleden, allen afkomstig de groep havens, stemden te- in het bestuursbeleid. li] vinden deze uitslag van de Kgadering van het hoogste or kaan van de vervoersbonden FNV onder bemoedigend. Vooral Inwege de argumenten waarmee lorzitter Schroër van de bond het stuursbeleid had verdedigd •ordat er werd gestemd. Schroër :es immers juist op de conse- lenties van een te sterke loonstij- ing, met name voor de werkgele- jenheid, ook in de havens zelf. stakers zijn, voor zover zij lid jjn van de FNV-bonden, nu ge-. heel alleen komen te staan met hun actie. Zij hebben van hun bond geen enkele steun meer te verwachten, zeker niet zo lang de uitslag van het referendum dat het bondsbestuur onder de leden in de haven houdt over het CAO-ak- koord, nog niet binnen is. En het bondsbestuur heeft er volop ver trouwen in dat dit referendum, waarin de leden geheim en zonder intimidatie van stakingscomités hun mening kunnen geven, een meerderheid voor goedkeuring van de CAO zal opleveren. De stakers en de kaderleden van de FNV-bonden in de haven ver wijten de laatste dagen veelvuldig het bondsbestuur dat het een on juiste koers vaart en onvoldoende voeling heeft met de achterban. Het moet toch een signaal zijn voor deze bondsleden, dat nie mand in de federatieraad buiten de kring van de havenleden het met hen eens is. Niemand uit de kring van chauffeurs, spoorwegperso neel, scheepvaartpersoneel en luchtvaartpersoneel blijkt de kri tiek op het bondsbestuur te willen delen. Dit moet een signaal zijn voor de stakende bondsleden zich af te vragen of werkelijk zij alleen gelijk hebben en hun hele bond ongelijk. HAAG (ANP) Meer dan twee- nd docenten en studenten van 9 kdagogische academies en oplet- Ingsinstituten voor kleuterleidsters jpuden vandaag in Utrecht een de monstratieve bijeenkomst. rkefj protesteren tegen de plannen van ter Pais van onderwijs om het ital opleidingsinstituten in te pen van 135 tot 24, die dan ge- Ideld meer dan 1200 studenten tel- De pedagoge mevrouw prof drs Bladergroen zal een van de spre- zijn en wijzen op de nadelen van vergroting en centralisatie. rimping van het aantal oplei- igsinstituten was al langer in dls- ssie en in de pen. Overleg leidde tot door Johan van Workum DEN HAAG De stakers in Rotterdam lijken zich weinig te bekommeren over de vraag wie hun iorse looneisen moet betalen. De bedrijven in de haven maken volgens hen winsten genoeg. En voor de communistisch geïnspireerden onder hen zijn er natuurlijk altijd nog de grote concerns en de defensie als onuitputtelijke financieringsbron. Zonder twijfel kom Je met de geza- menlijke bedrijfswinsten en de uitga ven voor defensie een heel eind. Om precies te zijn: twee jaar. Als alle werkgevers ln Nederland het voor beeld van hun collega-ondernemers ln de haven zouden volgen, en hun personeel vier procent (de 28,50 per week in de haven) loonsverhogingen geven, dan kan ln twee achtereenvol gende jaren zo'n loongolf worden toe gepast. en dan is nagenoeg alle geld uit bedrijfswinsten op, evenals de ge hele defensiebegroting. Nederland zou dan dus gewoon geen defensie meer hebben, en ook geen enkel be drijf meer dat nog winst maakt, dan wel sommige bedrijven zouden nog winst maken, maar andere even grote verliezen. Berekening Sommige mensen kunnen zich moei lijk een voorstelling maken van de grootheden van de zaken waarover zij praten en stakingsleiders maken daar dankbaar gebruik van. Daarom even een snelle en ruwe rekensom. In de miljoenennota van september 1978 werd de totale winst van de gezamenlijke ondernemingen van Nederland voor 1979 geraamd op 22,1 miljard gulden. Daarvan gaat 10,6 miljard naar de belastingen (48 pro- KODDGliflQ cent), zodat de gezamenlijke bedrij- a ven een netto winst van 11,5 miljard overhouden. Dat is het eerste cijfer om te onthouden. gulden ls 5.4 miljard. Dat zou de haven-CAO dus kosten voor de geza menlijke bedrijven als die CAO voor elke werknemer zou gelden. Twee zul ke golven kosten 10,8 miljard, en daaarvan gaat 10,6 miljard naar de belastingen (48 procent), zodat de ge zamenlijke bedrijven een netto winst van 11,5 miljard overhouden. Dat ls het eerste cijfer om te onthouden. Voorts geven de Nederlandse bedrij-, ven aan Ionen dit jaar uit raming van het Centraal Planbureau van april dit jaar het ronde bedrag van 135 miljard gulden. Volgens deskun digen van de vervoersbonden komt de 28,50 per week. die de havenarbei ders bruto kunnen krijgen bovenop hetgeen ln FNV-verband als looneis voor 1979 was afgesproken, overeen met vier procent loonsverhoging. Vier procent van 135 miljard gulden ls 5,4 miljard. Dat zou de haven-CAO dus kosten voor de gezamenlijke bedrij ven als die CAO voor elke werknemer zou gelden. Zo'n loongolfje kost dus de lieve duit van 5,4 miljard gulden. Twee zulke golven kosten 10,8 mil jard. en dan ls er van de gezamenlijke netto winsten van 1979 11,5 miljard nog niet 700 miljoen gulden over. Niet eens meer genoeg voor een der de, heel klein minl-loongolfje. Jan van Eldik, CAO-onderhandelaar van dc vervoersbonden FNV, Jan Schoër (voorzitter) en Nico Sannes (districtbestuurder Rotterdam) beraden zich tijdens de extra vergadering in Utrecht van de federatieraad van de vervoersbonden ovèr de staking in Rotterdam en de houding van het centraal groepsbestuur havens. Voorts geven de Nederlandse bedrij ven aan lonen dit Jaar uit raming van het Centraal Planbureau van april dit Jaar het ronde bedrag van 135 miljard gulden. Volgens deskun digen van de vervoersbonden komt de 28,50 gulden per week. die de havenarbeiders bruto kunnen krijgen boven op hetgeen in FNV-verband als looneis voor 1979 was afgesproken, overeen met vier procent loonsverho ging. Vier procent van 135 miljard Zo'n loongolf kost echter niet alleen de bedrijven geld. maar ook de over heid. Dat komt doordat de sociale uitkeringen en de salarissen van ambtenaren zijn gekoppeld aan de loonstijging in het bedrijfsleven. Elk procent loonstijging kost overheid en sociale fondsen 1,1 miljard gulden voor de verlichte automatische ver hoging van salarissen van overheids personeel en uitkeringen. Een loon golf van vier procent kost dus 4,4 miljard, en twee zulke loongolven 8,8 miljard. En ziedaar, ook hier blijkt onze financieringsbron net toerei kend. De defensiebegroting voor 1979 bedraagt namelijk 9.5 miljard gulden. Ook hier nog 700 miljoen over. Ten minste, wanneer je er van uitgaat dat al die werkloze militairen geen uitke ringen hoeven te ontvangen, want anders valt er op de defensiebegro ting niet veel weg te halen, want zeker tweederde van de 9.5 miljard gulden zijn loonlasten. Bovendien zijn we er maar even van uit gegaan dat de bedrijven, ondanks de aanslag op hun wisten, rustig blij- ,ven doordraaien. Want als ze sluiten, zal het leger werklozen zo hard groei- en dat die overgebleven 700 miljoen Q6K gulden uit de defensiepot als sneeuw voor de zon zullen smelten vanwege de noodzakelijke uitkeringen aan die nieuwe werklozen. Nu hebben we het steeds gehad over de 28,50 gulden bruto per week die de havenwerkgevers bereid zijn te ge ven. De stakers in Rotterdam willen echter dertig gulden netto. Maar geen nood. ook dat is nog net mogelijk. Een enkele loongolf van dertig gul den netto voor ledereen valt waar schijnlijk nog Juist te financieren uit de gezamenlijke pot van bedrijfswin sten en defensie. De kazernes hebben dan twaalf maanden de tijd om ach tereenvolgens hun poorten voorgoed te sluiten, en de bedrijven zullen vol gend jaar september ongetwijfeld dat voorbeeld volgen. Tekeningen. bt| voorkeur m liggend for maat. sturen aan Trouw, jury pohtieke prent, postbus 859, 1000 AW Amster dam. Naam en adres aan de achterzi|de vermelden. Voor geplaatste prenten is er een boekenbon een voorstel het aantal tot 67, met gemiddeld 470 studenten, terug te brengen en evenwichtig over het land te spreiden. Zonder overleg heeft mi nister Pais thans zijn plannen gepre senteerd en die gaan aanmerkelijk verder dan na uitgebreide studie wen selijk wordt geacht, aldus de Neder landse Federatie van Onderwijsvak organisaties. De federatie legt er de nadruk op dat een intensieve relatie noodzakelijk is tussen de opleidingen en de basis scholen. Daardoor kan er een betere samenhang komen tussen opleiding, schoolpraktijk en nascholing. De op leidingen moeten model staan voor de basisschool, stelt zij. Dit kan al leen bij niet te grote instituten. 2iC uw KfcANT", Natuurlijk begrijpt iedereen dat dit te gek ls om over na te denken. Daar om haasten politici en deskundigen van vakbeweging en ondernemers zich te verklaren, dat zij geen reden zien om een loongolf naar voorbeeld van de havens te vrezen, en dat het effect voor de overheidsuitgaven (uit keringen. ambtenaren) niet veel voor stelt, zo lang de 28.50 gulden beperkt blijft tot de havens. Maar diezelfde politici en deskundigen vinden ook dat ln bedrijven en bedrijfstakken die goed draaien, best hogere lonen zouden mogen worden gegeven. De vakbeweging zou dan het beleid van eenzelfde gematigde loonontwikke ling over de hele linie moeten los laten. Er is best wat te zeggen voor deze gedachte. De sociale onrust in de vleesbedrijven en de havens heeft deze nazomer aangetoond dat het dit jaar niet mogelijk bleek het beleid van dezelfde lage looneis te handha ven in bedrijven die meer kunnen betalen. Toegegeven aan deze druk vanuit „de markt" zou sociale onrust stelling volgend Jaar kunnen voorko men, terwijl de betrokken bedrijven niet direct met sluiting worden be dreigd. Het is echter maar net hoe ver Je hierin wilt gaan. Wanneer een zo forse loonsverhoging van 28,50 gulden al leen zou worden toegepast in de helft van de bedrijven die er het beste voorstaan, zou het in onze rekensom niet vee! veranderen. Je zou dan een degelijk loonbeleid geen twee maar vier Jaar achtereen kunnen volhou den voordat de wlnstpot is uitgeput en het rijk een bedrag ter grootte van de defensiebegroting heeft moeten spenderen aan de gevolgen van zo'n loonbeleid. Twee Jaar uitstel van exe cutie dus, en anders niet. 325 arbeidsplaatsen De politici die denken dat het wel meevalt met de gevolgen van de ha ven-CAO voor de doorwerking op uit keringen en salarissen van overheids personeel, vergissen zich schromelijk in de cijfers. Elke gulden meer loon. die ergens ln het land aan een werk nemer in het bedrijfsleven wordt uit betaald of het nu prijscompensatie is of ..initieel" verzwaart voor de overheid de kosten van uitkeringen en overheidspersoneel met 82 cent. 28.50 gulden per week is 1482 gulden per Jaar. Er zijn 16.000 havenwerkne mers. Samen maakt dat 23,7 miljoen gulden hogere loonkosten voor reke ning van de gezamenlijke havenbe drijven in Rotterdam en Amsterdam. Daarnaast komt voor rekening van de overheid en sociale fondsen 23.7 miljoen keer 82 cent. dat is 19,4 mil joen gulden per jaar. Dat zijn dan dus de kosten van de doorwerking van deze door de stakers verworpen haven-CAO. En dan laten we de mil joenen directe kosten in de vorm van inkomstenderving bij havenbedrij ven en gemeente Rotterdam maar buiten beschouwing. Toegegeven, 19,4 miljoen gulden valt totaal in het niet bij de 190 miljard (190 000 miljoen), die overheid en so ciale fondsen per Jaar totaal uitge ven. Maar evenzogoed was 19.4 mil joen gulden ook voldoende geweest om blijvend 325 arbeidsplaatsen te scheppen in de overheidssector. En over heel wat kleinere aantallen ma ken veel Kamerleden zich regelmatig druk wanneer bedrijven in financiële nood komen en bij de overheid aan kloppen. In Rotterdam staakten de afgelopen dagen zo'n acht- tot tienduizend werknemers voor meer loon In Rot terdam wonen 100.000 medeburgers die zijn aangewezen op een uitkering van de sociale dienst. Dat is een zesde van de Rotterdamse bevolking. Zij moeten leven van wat wordt be schouwd als het sociale minimum, en dat is aanmerkelijk minder dan veel an de stakers verdienen. In dit getal van 100.000 zijn nog niet eens begre pen de ettelijke duizenden Rotter dammers en hun gezinsleden die kor ter dan een half Jaar werkloos (WW'ers), of langdurig arbeidsonge schikt (WAO'ers) zijn. Al hun uitke ringen zullen vrijwel zeker niet wel- vaarts- of waardevast gehouden kun nen worden wanneer de werknemers ln de andere goeddraaiende bedrij en van Nederland het voorbeeld van hun collega's in de Rotterdamse ha- en zouden volgen. De koppeling van de uitkeringen aan de lonen staat thans meer onder druk dan ooit. Hij draait alweer, de film „Ge jaagd door de wind". En hij zal nog wel eens terugkomen ook, zoals dat met zulke onverwoest bare verhalen gaat. Hoe lang heeft de film indertijd wel niet gedraaid, toen ie pas uit was? Vele weken lang dromden de kij kers naar de bioscoop om de dub beldikke film te zien. Net zoals het gelijknamige boek van Mar garet Mitchell door de Jaren heen gevréten is. Zo schreef het al in 1936 en het werd een ongehoord succes. Een spannende roman, met alle Ingrediënten die zo'n boek voor de liefhebber van het genre tot een bestseller maken: oorlog en vrede, liefde en haat, intriges en verregaande goed heid. alles draaiend om die ene hoofdpersoon, de jonge vrouw Scarlet O'Hara. De roman bestaat eigenlijk uit drie boeken, die nauwelijks los van elkaar te lezen zijn. Vuur over land. Als een vlam ln de storm en Het zaad ontkiemt, ze horen onverbrekelijk bij elkaar. Overal ter wereld werd en wordt de roman gretig gelezen. Alleen al in ons land zijn er éénentwintig drukken van verschenen, en wie denkt dat het daarmee wel beke ken is. zit er naast: zojuist is de 22ste Nederlandse uitgave ver schenen. een corpulente paper back van niet minder dan 784 bladzijden met alle drie de delen bij elkaar, wat neerkomt op ruim drie cent per pagina, want de boekhandelaar vraagt er ƒ24,50 voor. Dat het 't meest verkochte boek ter wereld zou zijn op de bijbel na. valt ernstig te betwijfe len; de uitgever (Zuid-Holland- sche Uitgeverij) zet dan ook voor zichtig „misschien" voor deze mededeling. Een echt ouderwets boek en dat kan ook niet anders. Een boek van meer dan veertig jaar gele den is natuurlijk ouderwets, daar kom je niet onderuit. Bovendien gaat het over mensen die nog veel langer geleden leefden, tij dens de Amerikaanse burgerloor- log, over kolonisten die het voort durend met de „Yankees" aan de stok hadden. Het „ik heb je lief' is niet van de lucht. Zo ging dat in die tijd toen alle vrouwen nog met rokken tot op de grond lie pen en door man of minnaar iet wat neerbuigend met „lieve kind" werden aangesproken. Fe ministen waren er dan ook nog niet. De lichte neiging daartoe werd zelfs door de vrouwen zelf de kop ingedrukt. De grootmoe der van de hoofdpersoon Scarlett O'Hara, die als kind haar ouders. broers en zusjes door Indianen heeft zien scalperen en sindsdien nergens meer bang voor kan zijn, zegt bijvoorbeeld (op bladzijde 320 van deze dikke roman) tegen haar kleindochter: „Dat niet bang zijn heeft mij in een hele boel moeilijkheden gebracht en een hoop geluk gekost. Het is de bedoeling van God geweest, dat vrouwen schuchtere, angstige wezens zouden zijn, en er is iets onnatuurlijks aan een vrouw die niet bang ls. 8carlett, bewaar al tijd iets om angst voor te hebben, precies zoals Je iets moet bewa ren om lief te hebben." Een „aantrekkelijke paperback editie" noemt de uitgever het, een tikkeltje overdreven, want een boek zonder enige illustratie met alleen tegen de achthonderd dicht bedrukte, grijze pagina's is zo aantrekkelijk niet. Voor men sen die niet zo goed meer zien zal het zeker moeilijk leesbaar zijn. Een „bed-boek" kun Je het ook bepaald niet noemen, ook al leent het verhaal zich uitstekend voor de late uurtjes. Het ligt ook niet aan de uitgave, want on danks de eenvoudige uitvoering en de zwaarte zit het tamelijk stevig in elkaar. Maar wie kan zo'n pil in bed lezen? Het kan nog lang duren voor Toto zijn bestemming vindt. Het diertje, een baby-gorilla van nauwelijks zeven pond, wacht in quarantaine op Londen Airport af wat er over hem beslist wordt. Toto was op weg naar Japan, maar op het vliegveld van Lon den mocht hij niet verder. Om dat gorilla's tot de bedreigde en zodoende beschermde diersoor ten horen, wil men daar eerst precies weten of Toto niet dwars tegen alle afspraken in verhan deld wordt. Het kleine aapje is dus duidelijk het kind van de rekening. Er wordt goed voor hem gezorgd, dat wel, maar voorlopig slijt de baby, in war me kleertjes gestoken, zijn prille dagen in eenzaamheid op het Londense vliegveld. Met de spontane toeloop naar de geblindeerde kooi van de pas ge storven reuzenpanda Lan Lan. in de dierentuin van Tokio, is de rouw om het dode dier niet afge lopen. Nog zeker een volle dag zijn rijen grote en kleine mensen langs de kooi van Lan Lan ge- schuiveld. Er werd veel gehuild, kinderen droegen pandapoppen en ouderen vaak een rouwband. Allemaal hadden ze iets bij zich: fruit, bloemen, andere cadeaus of briefjes met meelevende woor den en gebeden Aan Lan Lans partner Kang is dat alles niet ongemerkt voorbij gegaan. Van tijd tot tijd strekt hï) zich op de achterpoten en probeert een blik in de nu lege kool van zijn vrien din te werpen. „Kang Kang is diep van Lans dood onder de Indruk." zeggen de mensen van de dierentuin „Hij weigert zelfs te eten." Inmiddels hebben de Chinese autoriteiten al toegezegd te zullen uitkijken naar een nieuw vrouwtje voor Kang Kang Arturo was een beroemdheid ln Chicago. De baas van deze veel talige papegaai hij spreekt per fecte zinnetjes in Spaans. Ita liaans. Engels en Duits had hem al voor een kleine driedui zend gulden kunnen verkopen, maar heeft het nooit gedaan; ui teraard wilde hij zijn huisdier niet kwijt, ook als het geen talen wonder geweest was. Tot voort kort leek het er op dat hij Arturo toch kwijt was en iedereen in zijn omgeving sprak al ln de verleden tijd over het dier. Een 31-Jarige vrouw die bij hoog en laag vol houdt dat Arturo's baas jaren geleden haar hond gestolen heeft, had de papegaai ontvoerd en toen de politie haar onder vroeg. had ze verteld dat ze het dier uit nijd gedood en gebraden had en het als extraatje aan haar grootmoeder van 96 had opge voerd. Van het opgediste verhaal bleek gelukkig niet* waar. de pa pegaai is ongedeerd, maar een beetje ln de war, en zal nog wel een tijdje onsamenhangende zin netjes ln allerlei talen door elkaar blijven babbelen. 8inds de een of andere Zuidafri- kaanse deskundige over zonne bloemolie als „benzine" voor landbouwtrekkers heeft gespro ken. zijn de boeren daar door het dolle heen De man voorspelde dat de boeren hun dieseltractors op zonnebloemolie konden laten lopen, als ze maar tien procent van hun landerijen met zonne bloemen zouden bebouwen De boeren hebben nu zoveel zonne bloemzaad Ingekocht, dat minis ter van landbouw Hendrik Schoeman de enthousiastelingen heeft moeten afremmen. Hij heeft de landbouwers gevraagd er mee op te houden, omdat zon nebloemolie veel te duur zou zijn als vervangingsmiddel van de ge bruikelijke olie Jaarlijks heeft Zuid-Afrika ongeveer een half miljoen ton zonnebloemolie no dig voor eigen gebruik, maar in middels ziet het er naar uit dat de oogst ditmaal drie keer zo hoog zal zijn. Geld over Het personeel van het vliegveld van Istanboel bofte: een rijke Italiaanse toerist, op weg naar huis. verdeelde de achthonderd gulden die hij over gehouden had. onder hen. omdat hij had gehoord dat hij het Turk se geld toch niet ln Italiaanse biljetten kon omwisselen Geen plaats Een Britse za kenman met aktentas, paraplu en ongetwijfeld bolhoed, heeft twintig mlmuten op de rails geze ten. zodat de trein naar Londen niet kon doorrijden. Zijn motief: hij had een kaartje eerste klas. maar er was geen plaats meer

Nieuwe Leidsche Courant | 1979 | | pagina 5