Bonden eens met akkoord in haven Kamer ongerust over Libanon Statistiek Kiesuwkad O Aanval op Mozambique I \feronica! t! iemve Haagse/Nieuwe Leidse Courant Trouw Kans op bui HET WEER leren dameslaarzen !r c èze p. c\ Benzine wordt steeds duurder Opbrengst actie bootvluchtelingen nadert 30 miljoen Minister wil met nieuwe wet gedwongen uitzending beter regelen Trouw Bezorg Ihraw een nieuwe abonnee I Lees een bant met ovtrtaigmg: Trouw I rouw H 37STE JAARGANG NR 10944 - VRIJDAG 7 SEPTEMBER 1979 Perioden met zon en hier en daar mogelijk een bui. Middagtemperatuur ongeveer twintig graden. Matige, at en toe vrij krachtige naar zuidwest draaiende wind. MORGEN EN OVERMORGEN: perioden met zon en bijna overal droog. Middagtemperaturen omstreeks negentien graden MORGEN zon op: 07.00, maan op: 20.56, zon onder: 20.15, maan onder. 08 06 K in 3 schachtwijdten en 3 breedte- maten voor de voet: extra smal, breed, extra breed. Zwart en bruin v.a. 139.90 LOSSE NUMMERS 60 CENT KShoe Shops: Den Haag: Hoogstraat 21, Spuistraat 25; Winkelcentrum Leidsenhage: Berkenhove 11 PAGINA 3: PAGINA 4: Indringende tv-film over doodgaan PAGINA 5: Loongolf als in haven zou Nederland failliet doen gaan PAGINA 7: Laatste bolwerk van Koerden gevallen PAGINA 9: Dagbladuitgevers: overheid wil teveel regelen PAGINA 11: m Filmrubriek: Het huwelijk van Maria Braun PAGINA SPORT: Doping: Het einde is zoek PAGINA SERVICE: Toerisme, strips, feuilleton, puz zel, radio- en tv-programma's, weeroverzlcht. Van een onzer verslaggevers DEN HAAG De actie boot vluchtelingen, die op 26 augus tus U gehouden, heeft tot nu toe 28 miljoen gulden opge bracht. De stroom giften die ieder dag nog binnenkomt op giro 999 ls zo groot dat een opbrengst van dertig miljoen gulden binnen handbereik ligt. Er was op twintig miljoen gul den gemikt. Dat betekent dat de actie voor de bootvluchte lingen het best is aangeslagen van alle vluchtelingen acties die de afgelopen dertig jaar in Nederland zijn gehouden. De werkgroep bootvluchtelin gen heeft gisteren de eerste projecten goedgekeurd die uit de actie zullen worden bekos tigd. Het gaat daarbij om een bedrag van vijf miljoen gulden. Vier miljoen ls bestemd om de vluchtelingen die zijn geland op eilandjes tussen Maleisië en Bomeo te helpen. Voor 15 okto ber moeten 35000 mensen van die eilandjes worden overge bracht naar Galang. Daar zal een noodhospitaal worden in gericht. Elke vluchteling zal bij aankomst in Galang een nood uitrusting krijgen. Basketbal ook vrouwelijk beroep LOS ANGELES De Ameri kaanse Ann Meyers is de eerste vrouw die een contract heeft getekend bij een profbasket balclub. De 24-jarige Ann Mey ers tekende een éénjarig con tract bij de Indiana Pacers, een van de betere ploegen uit de NBA-league in de Verenigde Staten. Volgens de Amerikaan se wet die vrouwen precies de zelfde rechten toekent als man nen, moet het mogelijk zijn dat Ann Meyers volgend seizoen haar opwachting maakt ln de typische mannenwereld van het profbasketbal. Eerder kwam zij uit voor het Amerikaanse damesteam dat op de Olympische Spelen van Montreal een zilveren medaille won. advertentie Altrex aluminium ladders, stabiel van onder tot boven. Verkrijgbaar Wj feerwarenzaken en bouwmarkten Gisteren werd behalve in Rotterdam opnieuw gestaakt in de Amsterdamse haven. Op de foto: stakende havenarbeiders bij het bedrijf Ter Haak Zn. Van een onzer verslaggeefsters UTRECHT/ROTTERDAM In overgrote meer derheid heeft de federatieraad van de vervoersbon- den FNV zich gisteren achter het beleid van het hoofdbestuur in de havens gesteld. Daarmee lijkt de laatste hindernis voor het tot stand komen van de haven-CAO 1979 genomen. Alle sectoren, met uitzondering van de bedrijfsgroep havens, keurden het bereikte principe-akkoord met de havenwerkge vers goed. De bedrijfsgroep havens heeft zich met het onthou den van goedkeuring in een isolementspositie gemanoeu vreerd. Negen van de vijftien leden van het groepsbestuur hebben daaruit de consequentie getrokken en zijn opgestapt. Met 58 stemmen voor zeven (van de havens) tegen en vier blanco keurde het „parlement" van de vervoersbon- den op een nu en dan zeer emotionele vergadering het onderhandelingsre sultaat ln het CAO-overleg goed. In het principeakkoord ls een loonsver hoging van 28,50 gulden bruto per week per 1 Juli 1979 opgenomen, maar de bedrijfsgroep havens wil dat dit bedrag per 1 Januari 1979 wordt uit betaald. Het hoofdbestuur zou daar over opnieuw moeten gaan onderhan delen met de werkgevers. Dit advies is nu dus definitief naar de prullen mand verwezen. Volgens Leen Ouwerkerk, lid van het dagelijks bestuur van de bedrijfs groep havens, moet het hoofdbestuur er nu maar rekening mee houden dat de bonden volgend jaar geen leden meer ln de Rotterdamse haven heb ben. De bonden gaan de komende weken door middel van een referen dum het standpunt van de leden in de haven pellen over het onderhande- ligsresultaat. In de Rotterdamse haven is de sta king gisteren opnieuw uitgebreid. Stakers trokken 's ochtends in een lange optocht langs de bedrijven waar op dat moment nog werd ge werkt Als belangrijkste resultaat be schouwen de stakers het stilleggen van Europe Container Terminus (ECT), het grootste containerbedrijf van Europa. Bij de Graan Elevator Maatschappij (OEM) werken nog maar een paar honderd man. Hoewel de directie erop wees dat vandaag de CAO-onderhandelingen worden her vat, gaf de meerderheid gehoor aan de oproep van de stakers het werk neer te leggen. De GEM heeft een van de haven-CAO afgeleide CAO. Ook in Amsterdam duren de stakin gen voort Het werk bij de CTA ligt nu helemaal stil, evenals bij Müller en Co. Bij het overslagbedrijf OBA is een 24-uursstaking uitgeroepen, ter wijl bij VCJ nog maar een deel van het personeel aan de slag ls. Petrochemie Hoewel woensdagavond laat gezegd werd dat ook ln de petrochemische sector in het Rotterdamse havenge bied werd gestaakt, bleek het achter af om enkele prlkactles te gaan. Bij Cyanamid en Tiofine werd enkele uren gestaakt. In de petrochemie gaat het in tegenstelling tot de haven niet om meer geld erbij, maar om invoering van vijf-ploegendiensten en verkorting van de werkweek tot 35 uur. In navolging van de Industrie bond CNV hebben nu ook de In dustriebonden van het FNV brieven gestuurd naar de werkgevers ln de chemische sector, waarin erop aange drongen wordt zo snel m ge lijk de CAO-onderhandelingen te hervatten. Er is geen sprake van dat er een ander beleid komt wat betreft het optreden van de politie tegen stakers die werk willigen beletten te werken. Dit heeft een woordvoerder van de gemeente Rotterdam gisteren gezegd namens burgemeester Van der Louw. Steeds meer bedrijven in de haven vragen om politiebescherming voor hun werkwillige werknemers, die ln som mige gevallen geïntimideerd zouden Sinds gisteravond Is het gebouw van de Samenwerkende havenbedrijven (SHB) aan de Westseedljk in het cen trum van Rotterdam door 64 slepers formeel beset. Zij verbleven al alnds dinsdagavond in bet gebouw maar tot gisteravond besloot de directie geen stappen te ondernemen. De Mobiele eenheid van de Rotterdamse politie werd in geschakeld om een eind aan de beset ting te maken. worden door de stakers. De politie heeft opdracht alleen op te treden in geval van vernieling of mishandeling. Volgens de gemeente wil men koste- wat-hetrkost voorkomen „dat de zaak uit de hand loopt". BIJ een krachtiger politie-optreden ligt een escalatie van het conflict voor de hand, aldus de gemeentelijke woordvoerder. Onder meer bij ECT heeft dit beleids uitgangspunt ertoe geleld dat de di rectie genoodzaakt was zo'n 750 werkwilligen naar huls te sturen. De overige werknemers (ongeveer 350 man) houden de poort bezet. „Vragen van politiebescherming heeft geen zin, omdat de stakers alleen de poort blokkeren en zich dus op de openbare weg bevinden", aldus een lid van de directie. Volgens hen kost de staking ECT elke dag 400.000 gulden, nog afgezien van het verlies van klanten. De mobiele eenheid van de Rotter damse politie beeft gisterochtend ln alle vroegte een eind gemaakt aan de bezetting van het kantoor van Smit Internationale door stakende sta da- slepers. De beslissing om de mobiel# eenheid erop af te sturen, ls, aldus een woordvoerder van de gemeente, na langdurige beraadslagingen geno men. omdat Van der Louw tot het laatst toe heeft geprobeerd te bemid delen. De stakers, die er vijftig gulden netto bij willen per week bovenop hetgeen ln hun CAO ls vastgelegd, wilden met de bezetting een gesprek met de directie afdwingen. meer nieuws op pagina 3 Ons commentaar staat op paf 5 advertentie Panties voor jou en sokken voor pal Kwaliteit dat kun zien en goedkoper Veronica volgt mode op de Want... Van onze parlementsredactie DEN HAAG Minister Scholten (defensie) werkt aan een betere wettelijke regeling om (gedwongen) uitzending van Nederlandse dienstplich tigen naar Libanon mogelijk te maken. Hij zal daarbij ook aandacht geven aan de wens van de Tweede Kamer dat uitzending van dienstplichti ge militairen uitsluitend na goedkeuring van de Kamer zou mogen plaatsvinden. Met de indiening van dit nieuwe wets ontwerp zal echter worden gewacht tot dat de Hoge Raad een definitief oordeel heeft gegeven over de vraag of de uitzending tot nu toe op on deugdelijke wettelijke basis is ge schiedt zoals op 9 augustus jongstle den door het Gerechtshof is uitge sproken. Minister Scholten deelde een en an der gisteren mee in het debat in de Tweede Kamer over de situatie ln Libanon. Algemeen bestond er ln de Tweede Kamer ongerustheid over de groeien de spanningen en de toenemende ge vechtshandelingen in Libanon. Geen der fracties bepleitte echter op dit moment terugtrekking van de Neder landse troepen uit de VN vredes-, macht ter plekke (Unifil). Wel waren er met name bij de VVD duidelijke reserves over eventuele verlenging van de Nederlandse aanwezigheid in Libanon. De Tweede kamer sprak zich wel uit tegen uitbreiding van de opdracht van Unifil. De Kamer meent dat Uni fil steeds moeilijker zal kunnen wer ken indien er in Zuid-Libanon een oorlogssituatie ontstaat. Unifil heeft een politie-taak, gebruik van geweld is alleen aanvaardbaar ter verdedi ging van de eigen troepen, zo formu leerde minister Scholten (defensie) met instemming van de Kamer de grens van het Unifil optreden. Schol ten citeerde ook een uitspraak van het PvdA kamerlid Van den Bergh: ..De kracht van Unifil ligt ln het poli tieke respect van alle betrokkenen voor zijn aanwezigheid. Als dat res pect met geweld moet worden afge dwongen, betekent dat het einde van Unifil. Verantwoordelijkheid Van den Bergh. en ook andere woord voerders van linkse fracUes uitten scherpe kritiek op met name het op- Minister Scholten van defensie (rechts) en zijn collega van Van der Klaauw van buitenlandse zaken tijdens het debat over Unifil treden van Israël in Zuid-Libanon. „Mijn fractie staat scherp afwijzend tegenover Palestijnse terreur, maar wij zeggen ook, en niet zonder pijn, dat de manier waarop Israël preven tieve luchtbombardementen uit voert, niet aanvaardbaar is. Juist om dat Israël een land is met een geregel de regering, in tegenstelling tot Liba non of de linkse Libanezen, ligt er op Jeruzalem een bijzondere verant woordelijkheid voor het escalerende geweld. Ondanks het feit dat Israël het recht heeft haar burgers te be schermen, zijn die bombardementen niet in verhouding tot het Palestijnse geweld", aldus Van den Bergh. Hij vroeg minister Van der Klaauw ln Jeruzalem scnerp te protesteren te gen de Israëlische opstelling ln Zuid- Libanon. Minister Van der Klaauw herinnerde eraan dat hij deze kwestie reeds bij het recente bezoek van de Israëlische minister van buitenlandse zaken, Dajan, ter sprake had ge bracht en. naar Van der Klaauw meende, had dit wel enige Invloed gehad. De ministers Van der Klaauw en Scholten wezen pleidooien van de hand om het aantal VN-troepen in Libanon (rond zesduizend man) uit te breiden met eenheden uit andere lan den. Volgens de ministers kan de Uni- fil-taak met deze zesduizend man naar redelijkheid worden uitgevoerd. Minister 8cholten zegde toe het uiter ste te zullen blijven doen om uitslui tend vrijwilligers naar het land te zenden. Bij de nieuwe aflossing voor de Nederlandse troepen zijn momen teel slechts elf nlet-vrijwllllgers, drie procent van het totaal. In de Kamer werd er van vele zijden op aangedrongen, op welke manier dan ook, ervoor te zorgen dat een volledig vrijwillige troepeneenheid bereikt zou worden. Verhoging van de speciale toelage die de militairen in Libanon krijgen, wees minister Scholten als middel om meer vrijwil ligers te krijgen van de hand. Hij ontkende op dit punt „krenterig" te zijn. Een zekere hardnekkigheid heeft onze sportredactie wel. Ze houden ook dringend bl] waarin ze geen sport kunnen herkennen. Zoals hard gemotoriseerd rondrij den. Dat vraagt om ongelukken, en krijgt ze dan ook. Dat houden ze hardnekkig bij. Circuit van Man: 125. 6 sprookjes op I LP (A) Verleid door Ton van Duinhoven. Ko van Dijk. Hetty Blok cn ina vad Fratsen Lektuurhanger (B) Nooit meer zoeken naar de krant of tv-gids. Decoratief jute Icctuur- hanger. Lederen halstasje (C) Sierlijke eenvoud cn praklivch bo vendien. Echt naturel leder met ge vlochten koordje ketting met armband (D) De nieuwe modetrend ketting cn arm-bandje van keramiek. SALISBURY (Reuter, AP, AFP) Het Rhodeslsche le ger van bisschop Muzorewa heeft een grootscheepse aan val gedaan op buurland Mo zambique. De afgelopen twee dagen zijn doelen van het Fre- limo-leger van dit land en van het Patriottisch Front be stookt, zowel vanuit de lucht als over de grond. De aanval wordt gezien als machts- vertoon van de regering van Zimbab- we-Rhodesië aan de vooravond van de Rhodeslë-conferentie in Londen, die volgende week maandag begint. Uit Mozambique werden hevige ge vechten gemeld tussen eenheden van het leger van Mozambique en com mando's van Zlmbabwe-Rhodeslé. Een hellcpter van de Rhodeslsche luchtmacht werd neergehaald en aan beide kanten werden gesneuvelden geteld. Het was voor de eerste maal dat de regering van Zlmbabwe-Rhodeslé of ficieel verklaarde dat de aanval ook tegen Mozambique was gericht en niet alleen tegen eenheden van het Patriottisch Front. In Mozambique zijn veel guerrillastrijders van de ZANU van Robert Mugabe aanwezig. Bisschop Muzorewa heeft woensdag verklaard dat hij de zwarte dorpelin gen van wapens wil voorzien om zich te verdedigen tegen aanvallen van guerrillastrijders. Muzorewa, wiens leger niet zachtzinnig te werk gaat in Zimbabwe-Rhodesië, zei dat hij de dorpelingen wapens wilde geven, „omdat Ik het verafschuw dat men sen op goedkope manier, als zijn zij insecten, om het leven worden ge- bracht". Dit Jaar heeft het leger van premier Muzorewa al twintig aanvallen ge daan bulten Rhodesisch gebied Zo wel Zambia. Angola, als Mozambique werden getroffen. De aanval op Mo zambique van de laatste twee dagen was de tiende dit jaar. Het Mozambikaanse ministerie van defensie verklaarde gisteren dat bij de Rhodeslsche aanval verscheidene „economische complexen" waren ge troffen. Naam nieuwe abonnee:I Adres nieuwe abonnee:I Postcode en plaats:I Giro: - Uw naam: - Uw adres:I Postcode en plaats: Tel.:I Voor het kwartaalabonnement geldt voor de eerste betaal periode een welkomstkorting van 7. Kado naar keuze: DA. OB. DC. DD. (aankruisen a.u.b.) Bon in open envelop zonder postzegel zenden aan Trouw, Antwoordnummer 2792, 1000 PA Amsterdam. Of bel 020-659388 (uitsluitend voor opgaven). Voor bezorginformatie 020-913456.

Nieuwe Leidsche Courant | 1979 | | pagina 1