Orkaan 'David' eist 600 levens Stakende slepers blijven bij eis Onbinding Kies uw kado Grootste FNV-bond: geen extra looneisen In deze krant met Nieuwe Haagse/Nieuwe Leidse Courant Trouw Enkele buien HET WEER WHJIIIi Bliksem treft voetballer Acht Britse kinderen alleen op stap naar Frankrijk Zuid-Florida vlucht in paniek Twee doden bij ongeluk met motor Een oude cognac voor moderne mensen. Médaillon: deVS.Ó.Evan Martell Verbod vangst kabeljauw Verkijk moet Cuba verlaten Trouw Zichzelf gebleven Bezorg Trouw een nieuwe abonnee I Lees een krant met overtuiging: TrOUW Trouw 37STE JAARGANG NR. 10940 - MAANDAG 3 SEPTEMBER 1979 Wisselend bewolkt met enkele buien. Middagtemperaturen ongeveer 19 graden. Matige, aan de kust vrij krachtige wind ui> zuidwest tot west. Windkracht 3 tot 5 Morgen en overmorgen: vhj zonnig met middagtempe*aturen van ongeveer 20 graden Morgen zon op: 6.56 maanop' 19.18 onder 20 22 onder 4 01 jicatwiTs in iWM® ;l<! Advertenties voor deie zaterdagse rubriek moeten uiierii|ji donderdag (te post) in ons bezit zi|n Inlichtingen tel 020-9134S6 1st. 783 LOSSE NUMMERS 60 CENT CALAIS (AP) Acht Britse kinde ren in de leeftijd van vier tot negen jaar zijn zonder medewe ten van hun ouders naar Frank rijk gegaan. Vorige week woensdag namen de kinderen de ondergrondse vanaf het kampeerterrein buiten Lon den waar zij met hun ouders va kantie hielden en gingen naar het Londense Victoria-station. Daar sloten ze zich bij oudere mensen aan en reisden naar de veerboot Dover-Calais, die ze zonder kaar tje wisten te betreden. Ook de ENSCHEDE (ANP) De Enschedese voetballer H. van de Woude is gister middag tijdens de voetbalwedstrijd Emos-Sportclub Enschede dodelijk getroffen door de bliksem. Vier colle ga's van hem raakten gewond. Zij zijn opgenomen in een Enschedees zie kenhuis. De luchtverplaatsing bij de blikse minslag was zo groo, dat alle spelers en ook degenen die zich buiten het veld ophielden, tegen de grond wer den geslagen. Nauwelijks bewust van het drama dat zich op het voetbal veld had voltrokken kropen ze even later versuft weer overeind. De wed strijd werd meten gestaakt. DÜSSELDORF In de omgeving van Düsseldorf. in de Westduitse deelstaat Noordrijnland-Westfalen, is gisteren een groep van elf ruiters door de bliksem getroffen. Een van de rui ters kwam om het leven. Zes mensen liepen verwondingen op. Van de paar den kwamen er zeven om. douane liet het Britse kroost on gehinderd door. Eenmaal in Calais nam het acht tal de trein naar Parijs. De Fran se conducteur kreeg echter arg waan. Zodoende werden de kin deren in Amiens aan de politie overgedragen. Zij kregen onder komen in een kindertehuis, maar verlieten donderdagmorgen in alle vroegte, zonder dat iemand het merkte dit tehuis. Na vijftien kilometer lopen stapten de onder nemende kinderen wederom op de trein. In Abbeville werden ze echter door de Franse politie in de kraag gevat. Vrijdag gingen de kinde ren onder geleide op Hoovercraft- vleugelboot terug naar Engeland, waar de opgeluchte ouders hen opwachtten. SANTA DOMINGO, NASSAU (Reuter. AP. AFP) De orkaan David heeft het afgelopen weekeinde in de Domini caanse republiek zeker zeshonderd mensen het leven gekost. Gisteravond joeg de orkaan over de Bahama-eilanden en nu is hij op weg naar een zich zeer paniekerig in veiligheid stellende Florida, in het zuiden van de Verenigde Staten. Op het eiland St. Kitts sloeg de David een veerboot tegen de pier. ADVERTENTIE ster 19. i - Van een onzer verslaggevers ROTTERDAM Een bemiddelingspoging van twee districts bestuurders van de Vervoersbonden FNV in het stakingscon- flict bij de sleepdiensten van Smit Internationale, heeft vooralsnog niet tot een oplossing geleid. De wilde staking van de 500 slepers met als inzet vijftig gulden netto per week erbij duurt onverminderd voor. Pas vanmiddag zal het stakingscomi- té officieel reageren op de resultaten van het overleg tussen de bonden en de directie van Smit. Duidelijk is echter dat de eis van vijftig gulden onverkort gehandhaafd zal blijven. De onderhandelingen tussen werkne mers- en werkgeversdelegaties over de haven-CAO 1979 zijn gistermiddag voortgezet. Het gesprek zou „niet on gunstig" verlopen, aldus gisteravond laat een FNV-woordvoerder. Voor dinsdagmiddag vijf uur moet er een compromis uit de bus rollen. Gebeurt dat niet, dan sluiten de bonden niet uit dat ze de havenstaking gaan steunen. Zaterdag hadden de werkgevers in de havens van Rotterdam en Amster dam zich intern beraden over het nieuwe eisenpakket van de Vervoers bonden. Die eisen zijn: verwerking van toeslagen in de basisionen, pensi oen met 62 jaar (nu 63) en een vakan tiedag erbij, zodat het totaal op 23 komt, De stakende havenarbeiders willen er dertig gulden schoon per week bij, pensionering op 60-jarige leeftijd en 25 betaalde vakantie dagen. Onverwacht verzoek Hoewel de bonden de wilde acties bij Smit van meet-af-aan hebben afge wezen omdat er al een CAO is. kwam zaterdag volkomen onverwacht het verzoek van de stakende slepers aan de bonden om contacten te leg gen met de directie van Smit. De bonden moeten meer duidelijkheid verschaffen over de materiële inhoud van de nieuwe CAO. Vrijdagavond kregen de stakers namelijk een brief van de directie met een uitleg van de omstreden CAO. Concrete cijfers ont braken echter in de brief en daarom werden zaterdag de bonden ingescha keld. De stakers zijn van mening dat ze er door de nieuwe reiskostenregeling, die in de CAO is opgenomen, op ach teruit gaan. Volgens bonds bestuur der Nico Sannes heeft een onderzoek uitgewezen dat de formule, waarop de gegarandeerde lonen zijn geba seerd, klopt. „Het inkomen van de gemiddelde werknemer van Smit stijgt door deze nieuwe reiskostenre geling," aldus bevestigde Sannes gis termiddag de mededelingen die de directie van Smit op dit punt heeft gedaan. „Alleen komt er geen vijftig gulden per week netto bij, zoals de stakers eisen." OPMEER (NH) (ANP) - De 19-jarige Maarten Brevé uit Berkhout en de 16- jarige Paula van Diepen uit Opmeer zijn in de nacht van zaterdag op zon dag om het leven gekomen bij een motorongeluk in Opmeer. Volgens de politie werd het ongeval pas na gerui me tijd ontdekt door een voorbij ganger. In de bocht van de Zomerdijk is de motor van de weg afgeraakt. Daarna botste het voertuig tegen een boom. De bestuurder en zijn passagier kwa men in een sloot terecht en ver dronken. De „vereoening" tussen bonden en stakende slepers betekent volgens Sannes niet dat de bonden nu de wilde staking steunén. „We hebben te maken met een goedgekeurde CAO, die bovendien een financiële verbete ring inhoudt voor de werknemers. We zien dan ook geen aanleiding om de CAO open te breken," zei Sannes. Actie gaat door Een woordvoerder van het actiecomi té verklaarde dat de actie voor vijftig gulden netto erbij gewoon doorgaat. Het actiecomité is overigens wel be reid verder te praten met de Ver voersbonden. Dat gesprek zal waar schijnlijk vanochtend plaatshebben, maar de bonden verwachten niet dat daaruit alsnog een oplossing zal voor komen. Het actiecomité van de sleepbootsta kers heeft een nieuwe bemiddelaar gevonden. Het wilde „inverband met de situatie" de naam van de bemidde laar niet noemen. Zoals bekend liet .burgemeester André van der Louw van Rotterdam eind vorige week we ten voor hem geen plaats te zien als bemiddelaar in het sleepbootconflict. De stakers hadden hem dat wel na drukkelijk gevraagd. De staking bij de andere havenbedrij ven in Rotterdam is zaterdag tijdelijk uitgebreid met een 24-uurs-staking bij Europe Container Terminus (ECT), de grootste contalnersvesti- ging van Europa. Vrijdagnacht ging de nachtploeg niet aan het werk, na dat leden van het stakingscomité urenlang pogingen hadden gedaan het container-personeel over te halen om mee te gaan staken. Zaterdag nacht werd het werk bij ECT hervat UTRECHT (ANP) De Industriebond FNV, grootste bond binnen de federatie voelt niets voor het stellen van extra looneisen en blijft de voorkeur geven aan loonmatiging ten behoeve van de werkgelegenheid. „Aan meer geld hebben we niks," aldus de Industriebond in het bondsblad Zin aan de vooravond van de interne discussie met de leden over bet arbeidsvoorwaardenbeleid voor 1980. Meer geld betekent zeker in de indu striële sector alleen maar minder werkgelegenheid en dus meer ontslagen. „Vandaar dat we vasthouden aan onze uitgangspunten, die we dezer dagen opnieuw ter sprake brengen. Solidariteit met degenen die in onze maat schappij niet kunnen werken en met degenen die door welke oorzaak dan ook nooit meer aan het produktieproces zullen deelnemen," zegt de Industriebond FNV. De bond heeft gekozen voor vast en goed werk voor allen en de bond houdt daaraan vast. Daarom wijst de Industriebond FNV loonsverhoging zoals door de stakers in de haven wordt geëist als „gevaarlijk" van de hand. „Dit in het belang van de werkgelegenheid in onze bedrijfstakken." Inmiddels is een nieuwe orkaan, de Frederic op weg naar het gebied. Van de zeshonderd doden in d Domini caanse rpubliek vielen er vierhonderd toen de kerk in het plaatsje Ocoa waarin zij beschutting hadden ge zocht tegen het noodweer, getroffen werd door het water van de buiten zijn oevers getreden rivier de Haque. „Het water bleef alsmaar stijgen tot dat iedereen werd overspoeld. De paar mensn die zich hebben kunnen redden, moesten naar het topje van de kerktoren klimmen", aldus een plaatselijke functionaris. Verwoestingen Volgens de autoriteiten is 90 procent van de landbouw in het land ver- Van een onzer verslaggevers HAVANA Cuba heeft de Neder landse journalist Dick Verkijk de toe gang geweigerd tot de conferentie van niet-gebonden landen, die van daag in Havana begint. Verkijk, die als verslaggever voor de NOS-radio begin vorige week op Cuba aankwam, moest gisteravond het land verlaten. Een reden voor de weigering is niet opgegeven. Verkijk had maanden geleden al een visum aangevraagd bij de Cubaanse ambassade in Den Haag. Dit visum werd hem ook zonder enig probleem verschaft. Vlak voordat hij vertrok verzekerde het Cubaanse consulaat in Rotterdam nog dat er op de top conferentie geen enkele restrictie voor Nederlandse journalisten zou bestaan. Eenmaal in Cuba gekomen kreeg Verkijk echter te horen dat zijn visum ten onrechte was verstrekt en dat hij niet als journalist zou worden geaccrediteerd. Daarnaast mocht hij niet langer in zijn hotel verblijven. Verkijk kon zijn werk niet meer ver richten omdat het door de strenge veiligheidscontroles onmogelijk is zich zonder speciaal journalistenpas je in Havana te bewegen. Na overleg met het ministerie van buitenlandse zaken in Den Haag en de NOS heeft Verkijk besloten het land te verlaten, nog voor de conferentie is begonnen. Een officiële reden voor de weigering van Verkijk, die zich in het verleden erg kritisch heeft uitgelaten over de Oostbloklanden, is niet gegeven. Ver kijk wijst er op dat hij niet is geko men om te schrijven over Cuba, maar over de internationale conferentie van niet-gebonden landen. Een pro testbrief aan de organisatie van deze conferentie, die tot vandaag nog in handen was van Sri Lanka, heeft niets opgeleverd. Meer nieuws over de conferentie op pagina 5 Prins en Prinses bij begrafenis Mountbatten DEN HAAO (ANP) Prins Bemhard en prinses Beatrix zullen woensdag in Londen de begrafenis bijwonen van de bij een bomaanslag omgekomen Lord Louis Mountbatten. De stakende slepers in de Rotterdamse haven probeerden gistermiddag een vrachtschip te beletten op eigen kracht de haven te verlaten, door er met sleepboten om heen te varen. De slepers kwamen in actie toen een binnenvaartschip het vrachtschip „een duwtje" in de goede lichting wilde geven. Het vrachtschip slaagde er uiteindelijk toch in te vertrekken. woest, al kan de totale schade niet worden vastgesteld voordat de ver bindingen op het eiland weer zijn hersteld. De orkaan heeft met snelhe den tot 240 kilometer per uur over Hlspaniola geraasd. President Antonio Guzman heeft zijn land tot rampgebied verklaard en de organisatie van Amerikaanse staten OAS, VN. de VS en Venezuela om hulp gevraagd. Van verscheidene kanten is de republiek die hulp ook al toegezegd. Na Portorico (met „slechts" vijf do den), Dominica, waar de orkaan zes tien levens eiste, Hispanolia en het oostelijke puntje van Cuba te hebben getroffen bewoog de David zich rich ting Bahama's. De kracht die op de Caribische eilanden was afgenomen tot 70 kilometer, zwol op zee weer aan. Gisteravond zwiepte de orkaan over de Bahama's en vanochj^nd, zo zijn de berekeningen, zou hij het zui den van de Amerikaanse staat Flori da bereiken. Angst De bevolking daar is in paniek ge raakt uit angst voor de gevolgen van wat als „de ernstigste orkaan van deze eeuw" geldt. Gouverneur Bob Graham van Florida heeft gisteren de onmiddellijke evacuatie geëist van de bewoners op de eilandjes voor de kust en het laaggelegen kustgebied. De nationale garde is ingezet om te helpen. Het is voor het eerst sinds de Betsy er in 1964 thuishield dat Flori da wordt getroffen door een orkaan. Gisteren waren uit het gebied al zo'n honderdduizend mensen vertrokken en stond zestig procent van de huizen leeg. „Er is een grote paniek", aldus een plaatselijke politieman. Gister morgen had Graham de evacuatie van steden als Miami Beach nog vrij willig aangeraden maar gistermiddag was het al verplicht. Inmiddels is de nieuwe orkaan, de Frederic al weer op weg naar de zwaar getroffen gebieden. Deze or kaan was gistermiddag ongeveer 400 kilometer van Martinique verwijderd. Een van de eilanden, die in zijn lijn ligt is Dominica. De kracht van de Frederic was gisteravond opgelopen tot 160 kilometer per uur. PAGINA 3 Kabinet akkoord over begroting PAGINA 4 Wetenschaps- gesprek rommelig geëindigd PAGINA 5 Aanval Iran op Koerdische stad PAGINA 7 Frank Hubatka werkte drie jaar onder Papoea's PAGINA SERVICE: Moderubrick, weeroverzicht, strips, feuilleton, puzzel, ra dio- en tv-programma's. Op de sportpagina's Surprise Volendam- amateurs Venix: stayertitel zonder rel Honkbalstrijd lijkt beslist De conferentie der niet-gebonden landen op Cuba biedt onze man ter plekke ruime stof tot verbazing. Wat te denken van de ontwerp-resolutie dat de beweging zich niet aan een machtsblok mag binden? En die lichtrecla mes tegen het kapitalisme doen het ook leuk. 6 sprookjes op I LP (A) Verteld door Ton van Duinhoven ko van Dijk. Hetty Blok en Inj van F a assen Lektuurhangcr (B) Nooit meer /oeken naar dc krant of i\-gidv Decoratief jute lectuur hanger Lederen halstasje (C) Sierlijke eenvoud en praktisch bo vendien F.eht naturel leder met ge vlochten koordie Ketting mei armband (D) De nieuwe modetrend ketting en arm-handje van keramiek Naam nieuwe abonnee: Adres nieuwe abonnee: Postcode en plaats: Giro: Uw naam: Uw adres: Postcode en plaats: Tel.: Voor hel kwartaalabonnement geldt toor de eerste betaal periode een welkomstkorting tan ƒ7. Kado naar keuze: DA. DB. OC. GD. (aankruisen a.u.b.) Bon in open envelop zonder postzegel zenden aan Trouw, Antwoordnummer 2792, 1000 PA Amsterdam. Of bel 020-659388 (uitsluitend voor opgaven). Voor bezorginformatie 020-913456.

Nieuwe Leidsche Courant | 1979 | | pagina 1