Ik hou niet van bommen, alleen van zure' steun voor derde wereld Extra Rente tot maarliefst postgiro en rijkspostspaarbank X Fietsers voor de vrede oogsten applaus CDA-Kamerlid Lansink teleurgesteld over wetenschapsconferentie BELEGGINGSBEWIJZEN. SPAARDEPOSITO'S. MEER INFORMATIE? ZATERDAG 1 SEPTEMBER 1979 BINNENLAND TROUW/KWARTET Ruim driehonderd fietsers zijn afgelopen zon dag uit Amsterdam vertrokken voor een „inter nationale estafette" in zeven dagen naar Bonn. De karavaan, die de leuzen „Stop de Neutronen- bóm Stop de kernwapenwedloop" met zich meevoert, komt vandaag in Bonn aan en zal In de Hofgarten met twintig- tot dertigduizend Duit sers de Anti-Krlegstag bijwonen: de herdenking van de Duitse Inval in Polen, op 1 september 1939. In vele andere Europese landen en In Noord-Amerika zal de estafette de komende weken voortgezet worden. Eind oktober worden verklaringen uit alle landen aan VN-secretaris Kurt Waldheim aangeboden. Een reportage van uit het peloton. De „Internationale Estafette": niet op weg naar Lekkerland, maar naar de Anti-Krierstag In Bonn. door Haro Hielkema Hij weet precies waarom hij meefietst in de Internationale Estafette, de heer F. van der Donk uit Breda, met zijn 73 jaar de oudste deelnemer in de karavaan van bijna 350 fietsers. „Ik hou niet van bommen," zegt hij. „Allen van zure." Het is heel kernachtig het motief van een fietstocht van zeven dagen. „Van Amsterdam naar Bonn, de hele wereld om, tegen de neutronenbom." jNiet alleen de 73-Jarige Bredanaar denkt er zo over. Ook jongere deelne mers aan de vredestocht-per-fiets worden door het Limburgse en Duitse |hèuvelland aangespoord door een »rt „vuur" dat niet alleen „vakan- tie vu ur" is. Natuurlijk, een week trek en voor 25 gulden en wie meer [kan/wil betalen mag dat doen is plezierige en goedkope vakantie- jbésteding. „Die 350 fietsers doen het liet alleen voor de lol, maar ook om- lat ze vinden dat het zin heeft," zegt :o Schouten, secretaris van het sa- [njenwerkingsverband „Stop de Neu tronenbom Stop de kernwapen- vedloop" donderdagmiddag in het tadspark van Jülich. „We merken t wel aan de discipline onder de j^nge deelnemers." Het peloton koerst al weer twee da gen door Duitsland en vandaag wordt dé laatste etappe verreden, van Keu len naar Bonn. Het is inmiddels een warme bezigheid geworden na twee dagen regen (Amsterdam-Driebergen Driebergen-Nijmegen). Maar in Limburg gaat de zon op. De regenkle ding kan opgeborgen worden. En aan de voet van de Munster van Roer mond. het bolwerk van Gijzens paro chie, gaan de meeste kleren uit. De bisschop zal wel niet thuis geweest zijn, want het verloopt allemaal onge hoord. ^Een andere pastor dan jullie uit Roermond gewend zijn" spreekt de fietsers op het Munsterplein toe. Het een gebruikelijk preekje; overal niaar de Internationale Estafette maar even stopt, wordt door de plaat- lijke grootheden de zin van de fiets tocht uiteengezet. Het lijkt misschien saai te worden, maar het stimuleert die groep en het informeert tegelijk de bekijkende bevolking. En in elke plaats wordt een eigen interpretatie gegeven aan de fiets tocht tegen de Neutronenbom en de massavernietigingswapens. In Wage- ningen bij voorbeeld, waar de stoet halt houdt bij het hotel De Wereld (bekend vanwege de ondertekening van de overgave door Duitsland in 1945), trekt Eva Furth een verbin dingslijn tussen de anti-Neutronen- bom-beweging naar het verzet in de Tweede Wereldoorlog. De toespraak van de oud-verzetsstrijdster moet zo indringend geweest zijn, dat er nog dagen later in de karavaan over ge sproken wordt. Pastoor Timmerman in Roermond licht een theologisch aspect van de fietsestafette toe en in Schinveld roept de burgemeester in het kader van de actie op vooral in de persoon lijke levenssfeer te strijden tegen agressie. Anderen koppelen er weer een politieke stelling aan vast en in Brunssum wordt de strijd tegen kern wapens op één lijn gezet met de regio nale actie tegen het weer in gebruik nemen van een vliegveld net over de grens (1750 meter van Brunssum) voor Duitse militaire toestellen. Wit lint Als een wit lint fietst het Nederlandse peloton (er rijden verder een paar Duitse jongens, een Ier en een Au straliër mee) van plaats naar plaats. Langs de route wordt vaak gezwaaid, soms wordt het V-teken gegeven en hier en daar sluiten Jongeren aan om een tijdje mee te fietsen. Onmisken-, baar is de route aangegeven van boom tot boom hangen de affiches „Limburg tegen de N-bom". De aan kondiging en van de komst van Zoe temelk, Knetemann en Raas naar het wereldkampioenschap (afgelopen zondag) vallen gewoon in het niet. De beweging tegen de Neutronenbom en de kernwapens ondervindt in Lim Uitrusten in het park van Jülich. (foto links) Op het stadhuisplein in Sittard worden dé fietsen nog eens nagekeken (rechts). burg veel steun; er zijn tal van plaat selijke comité s en de bevolking is aardig op de hoogte van de acties. „Het is goed werk wat Jullie doen, gewoon geweldig," zei de moeder overste van een klooster in Roer mond tegen een lid van de karavaan, die in oorlogstijd in het klooster zat. „Die oorlog was een hel, maar de dreiging van vandaag is nog veel erger." Middenstanders zorgen hier en daar voor gratis fourage of geven korting. Als de fietsers in Brunssum arriveren, worden ze door een grote menigte luid applaudisserend Limburgers be groet Vlak voor de grens, in Schin veld, staat het Marktplein vol met supporters: leden van anti-kernwa- pencomité's, kerkelijke en politieke figuren, huisvrouwen, scholieren. En ook de verkoper van prentbriefkaar ten zegt nog even: „Veel succes met jullie actie." Afcent De fietsestafette houdt even rust voor het Afcent-hoofdkwartier in Brunssum, het operationele centrum van de NAVO. Een goede aanleiding om nog eens te vertellen dat de fiet stocht „een schreeuw van protest te gen de ellende van de neutronenwa pens" is. „Alsof de Neutronenbom een schone bom is, omdat „ie alleen tegen mensen gericht is en al het andere laat staan". In Schinveld krijgt de zanger van een protestlied tegen het AWACS-systeem (een ra darcontrolesysteem met Boeing 707- toestellen) op het dichtbijgelegen vliegveld in Geilenkirchen, de hele meute mee: „AWACS maakt ons dorp kapot" schalt er over het plein, Juist op het moment dat enkele straalja gers met hels lawaai overvliegen. Het lijkt net zo toepasselijk en gepro grammeerd als het luiden van de kerkklok in het Westduitse plaatsje Immendorf, waar de stoet om twaalf uur doorheen trekt Op het eerste oog is er niet zoveel verschil, als de esta fette de grens overgestoken is. De Duitse douane legt geen strobreed in de weg, langs de weg wordt af en toe ook gezwaaid en in de plaatsen waar gestopt wordt, staan geïnteresseerde mensen. De Duitse politie zorgt zelfs voor een voortdurende begeleiding van auto's en moteren. „Daar begint de JenneriJ al," moppert een van de fietsers, als de Duitse politie de groep een paar keer tegenhoudt om het autoverkeer door te laten. Maar het blijft bij een paar keer. Het zal de „Pünktlichkeit" van de Duitsers wel zijn of de gedachte „eerst de staat en dan de burgers". Nico Schouten vindt dat de Duitsers bijna verbouwereerd staan toe te kij ken. „Er is in Duitsland grote belang stelling voor de Nederlandse vredes beweging. Vaak worden er sprekers van ons in Duitsland gevraagd. Van uit Duitsland is er ruime steun voor de Internationale Estafette, omdat men weet met een brede beweging te doen te hebben." Tot die supporters behoort in elk geval niet de burgemeester van Dü- ren. De CDU'er had de fietskaravaan eigenlijk helemaal niet in zijn ge meente willen ontvangen en onder dak verschaffen, omdat het toch maar een marxistisch-socialistisch stelletje was dat daar aan kwam zet ten. Een telegram van onder meer defensie-specialisten uit CDA en pro gressieve partijen en overleg van mi nister Van der Klaauw met zijn Duit se collega was er voor nodig om het bezoek aan Düren zonder incidenten te laten verlopen. Een eind buiten de plaats was een weiland met tenten ingericht om de deelnemers onder dak te bieden. Maar de burgemeester was niet bij de ontvangst, wél de evangelische Pfarrer Hlnrichs, die het optreden van het gemeentebestuur „schandalig" noemde. Hij prees het initiatief van de fietsers, die vandaag in Bonn arriveren om de Anti-Kriegstag bij te wonen. Tegelijk met de herdenking van het feit dat veertig Jaar geleden de Tweede We reldoorlog uitbrak met de Hitlers in val in Polen („het regiem van onmen selijkheid") moet er nu gestreefd wor den naar de beëindiging van de waan zinnige bewapeningswedloop, aldus de Duitse dominee. „De N-bom ligt in Duitsland natuur lijk niet zo gevoelig als de kerncentra les in Kalkar," zegt Nico Schouten. ..De N-bom is een zaak van Amerika. Maar men is hier wel voorzichtig, omdat de estafette gekoppeld is aan de herdenking van de Tweede We reldoorlog. Voor ons is het ook vanaf het begin de opzet geweest om op 1 september in Bonn aan te komen." De Internationale Estafette (die on der de deelnemers veel studenten, werklozen en WAO'ers telt maar waarin ook tal van fietsers meerijden, die er een week vakantie voor hebben opgenomen) is volgens Schouten een „vredestocht". Geen politieke actie. „Wij leggen de mensen die achter de leuze „Stop de N-bom - 8top de kern- wapenwedloop" staan, geen argu menten of motivatie op. Iedereen heeft het recht de actie op zijn eigen manier te interpreteren. Wij proberen alleen een evenwicht te vinden tussen politieke en ethische argumenten." SS W ÏWc lij- KENEN Nederland moet ;tra geld geven voor weten- ehap en ontwikkeling in de ferde wereld. Het bedrag aarvoor moet komen boven- >p de huidige ontwikkelings fulp in plaats dat geschoven liordt binnen de begroting ran minister De Koning. Dat de mening van dr Ad Lan- ink. die als CDA-Tweede-Ka- igerlid de conferentie over we tenschap en technologie voor "itwikkeling (UNCSTD) in lenen meemaakte. Deze con ventie werd vannacht beëin- ligd. ys de westerse landen voor de ko rtende twee jaar de derde wereld 500 niljoen gulden toezeggen voor de mtplooiing van wetenschappelijke technologische kennis, komt dat opr Nederland neer op een bedrag $n ongeveer tien miljoen gulden ex- ra (twee procent van het totaal, zoals ehruikelijk binnen de VN). Het Ka nerlid maakte voor het eerst een rpte conferentie van de Verenigde Taties mee, en niet helemaal zonder 'êrbazing. >p het feit dat Kamerleden deel uit haken van de Nederlandse delega les naar dergelijke bijeenkomsten, is rogal eens kritiek geleverd. De volks- értegenwoordigers zitten er immers iet twee petten op: aan de ene kant m het optreden van de Nederlandse ilnister te controleren, aan de ande kant adviseren de Kamerleden i£m omdat zij lid zijn van de dele- atie. .ansink heeft daar geen problemen r>ée. „De Kamerleden hebben geen fndverantwoordelijkheid, wat be- ;eft het Nederlandse optreden, die eïantwoordelijkheid ligt bij de mi- fster. Het grote voordeel dat de «Jlksvertegenwoordigers nauw be- >kken zijn bij de conferentie is dat in de Tweede of Eerste Kamer wat Ierland betreft kunnen waarma ken wat er besloten is. of juist de adruk kunnen vestigen op wat er iet uitgekomen is tijdens zo'n VN- pnferentie. Ik zal me eventueel in de Weede Kamer echt niet geremd voe- ■n over het Nederlandse optreden te raten omdat ik deel uitmaakte van delegatie. Bij voorbeeld als het aat om die tien miljoen extra voor fctenschap en techniek in de derde ereld. sten van de Verenigde Naties zin heb ben (eerder gingen zo onder andere over milieu, bevolking, voedsel, de rol van de vrouw) maar dan moet er wel het een en ander veranderen. „Het belangrijkste is naar mijn idee dat dit soort conferenties kleiner worden", meent dr Lansink. „Met duizenden door Nico Kussendrager afgevaardigden zoals nu weer hier in Wenen gaat het gewoon niet. Verder moet de voorbereiding en de agenda uitkomen kan er het beste gestemd beter zijn en als de deelnemers er niet worden". (In de praktijk blijkt het laatste idee binnen de VN niet te veelal weinig aan gelegen liggen), werken omdat door de overgrote Voor zichzelf persoonlijk noemt dr. meerderheid die de ontwikkelings- Lansink een voordeel van de confe- landen hebben allerlei mooie voor- rentie „dat mij nog weer eens is dui- stellen kunnen worden aangenomen, delijk geworden hoe groot de proble- maar de westerse landen laten zich er men zijn". Hij pikt er twee voorbeel- ADVERTENTIE Beieggingsbewijzen zijn waardepapieren, die u voor f 1000,- of f 5000,- per stuk kunt kopen. Om vervolgens te kunnen profiteren van wat wordt genoemd 'rente op rente'. Het rentei>ercentage dat geldt op 't moment van aankoop, blijft gedurende de hele looptijd van kracht Zowel het gestorte bedrag als de totale rente komen aan het eind van de looptijd vrij. Spaardeposito's zijn rekeningen met dagaf schriften, waarop u bedragen vanaf f 1000,- voor één of meer jaren kunt vastzetten tegen hoge rente. Het gestorte bedrag komt vrij zodra de looptijd is verstreken, maar over de jaarlijks bijgeschreven rente kunt u steeds direkt beschikken. Ook in dit geval geldt dat de op 't moment van aankoop geldende rente niet meer verandert tijdens de looptijd. Via onderstaande bon kunt u nadere informatie thuisgestuurd krijgen. U kunt ook bellen: 020-5912173 (afd. Beieggingsbewijzen), 020-5912138 (afd. Spaardeposito's). r -i Beieggingsbewijzen Spaardeposito's den uit: „Wij maken ons druk over de energietekorten, maar van de kant van de ontwikkelingslanden hoor Je dat nauwelijks. Zij willen Juist een technologie westerse stijl, die op den duur nog veel meer energie zal vra gen. Waar moet dat vandaan komen? Dan de manier waarop bij voorbeeld de Verenigde Staten te koop liepen met de irtogelijkheden om vanuit de ruimte de wereld voortdurend in de gaten te houden. Allemaal goed en wel, maar het is een technologie die helemaal in handen is van het wes ten. en de derde wereld zal er alleen maar afhankelijker door worden". Wat ons ontbreekt is de aangepaste, eenvoudige technologie voor de der de wereld, die overigens tijdens de conferentie in Wenen nauwelijks aan de orde was. De ontwikkelingslanden willen wat het westen al Jaren heeft, en Lansink kan zich dat ook wel voorstellen. „De afstand is te groot om de mensen in de derde wereld blij te maken met alleen maar eenvoudi ge technologie. Als de vertegenwoor digers uit de derde wereld in Wenen zién hoe goed bij voorbeeld het open baar vervoer is. met bussen, trams, een nieuwe ondergrondse, dan maak Je je als westerse landen ongeloof waardig als Je zegt: dat is niets voor Jullie". Later zwakt dr. Lansink let/ af, als hij zegt dat het „naar twe» kanten moet werken, wij moeten waS voorzichtiger zijn met onze technolo gische ontwikkeling en rekening hou den met de nadelen daarvan, en de derde wereldlanden moeten een stap je vooruit doen, waarbij ook de aan gepaste technologie een rol kan spelen". Werkgroep EOOPTIJO AANKOOPBEDRAG OPBfiENGST ÏASTE RENTE 100PTU0 VASTE RENIt 3 JR. f 1.000,- f 1.268.48 8VA 1 JR 7>/2% 5.000,- 6.342,40 8'/,% 2 JR. 8 4 JR 1.000,- 1.398,68 ev,% 3 JR 8'/«% 5.000,- 6.993,38 8%% 4 JR 8V,% 5 JR 1.000,- 1.556,35 9'/„% 5JR, 9V«% 5.000,- 7.781,75 9V„% 6 JR 9'/,% Naam: Straat: Postkode/Plaats: erbazing II - Tr - 35 Kruis uw wens(en) aan en stuur deze bon in een envelop zonder postzegel naar: Administratiekantoor postgiro en rijkspost spaarbank, Weesperzijde 190,1097 DZ Amsterdam. onver verbazing van Lansink komt der ei°ort het rommelige verloop van conferentie, waar nauwelijks een ergaderorde is, en waar het hele ijdsschema voortdurend in de war is. ^annacht en gisternacht werd druk jrvergaderd, maar gistermiddag p het merendeel van de afgevaar- :den met dé ziel onder de arm. Dr. ansink: „Vondeling zou zeggen: dit an zo niet". Iet CDA-Tweede-Kamerlid gelooft iel dat de grote thema bijeenkom- Binnen een pas In Wenen opgerichte werkgroep over „wetenschap en de toekomst", heeft het CDA-Tweede Kamerlid zich nogal druk gemaakt over met name de gevolgen van de technologische ontwikkeling. „We moeten ons veel meer afvragen, waar en hoe, maar vooral waarom?" In een rapport dat in deze werkgroep werd aangenomen stond aanvankelijk wei nig over de negatieve gevolgen, maar mede door toedoen van de Neder landse delegatie wordt dat nu in ieder geval genoemd. „Overigens valt het me wel op", aldus dr. Lansink, „dat de ontwikkelingslanden zich hele maal niet druk maken over bij voor beeld kernenergie. De gevaarlijke kanten daarvan kunnen of willen ze niet zien. De hele conferentie overziende noemt dr. Lansink de uitkomsten „nogal mager, hoewel het natuurlijk beter is dan niks. Zelf ben ik teleurgesteld, maar Je kunt ook redeneren dat de aandacht op wetenschap en techniek voor ontwikkelingslanden is geves tigd. en dat er een discussie op gang is gekomen. Als er geen conferentie was geweest, was er natuurlijk hele maal niets gebeurd". Meer nieuws op pag. 7

Nieuwe Leidsche Courant | 1979 | | pagina 9