Het einde van de smalle marges? 1 1 De tekening van een lezer Trouw Commentaar POLITIEK II 'mijn personeel doet dat niet' 'en slechte dienst gelijkheid voor AAW )en Uyl in China If 1 1 stuur 'n brief viezerik enny -^ZATERDAG 1 SEPTEMBER 1979 BINNENLAND TROUW/KWARTET 5 Uitgerekend op een moment dat in Zweden een ware stormloop op openbaar vervoer op gang is pkomen omdat de regering daar tarieven met de helft heeft ver- ,gd, is de meerderheid van het ederlandse parlement (zij het hokkend en morrend) akkoord jegaan met een verhoging van de grieven van gemiddeld met 5,5 jjpjocent. Een ongebruikelijke ver- oging, omdat zij ver uitgaat bo en de gemiddelde stijging van de [tosten van levensonderhoud. :ker, minister Tuijnman van lyerkeer en Waterstaat, had een F JVerdediging voor deze stap. De Jbrieven van het openbaar vervoer pullen gelijktijdig meer op elkaar gorden afgestemd. En om dit pro ces te versnellen zou een meer dan iftormale verhoging noodzakelijk Ifcijn. Zijn verdediging steekt echter wel af bij de wetenschap dat de jaren de kostenverhouding de auto en het openbaar hetyervoer zich ten nadele van het ,debpenbaar vervoer heeft ontwik- Veld. TieK beEn zij is helemaal pover waar em- 'g®£irisch is vastgesteld dat een tarief- d^lijging een negatieve invloed Zifteeft op de omvang van de klandi- aartie. Daarmee is nog niet gezegd, dat een tariefdaling zoals in Zwe den, hier eenzelfde stormloop ten gevolge zal hebben. De Zweedse overheid heeft de afgelopen jaren wel zoveel aan het openbaar ver voer gedaan, dat de tarieven daar enigermate vergelijkbaar zijn met die van hier. Dat neemt echter niet weg, dat de regering zich op voorhand van de mogelijkheid berooft de vaart in het openbaar vervoer te krijgen. Daarmee blijven we in de spiraal zitten, dat het openbaar vervoer altijd wel te duur zal blijven, om dat er niet genoeg klanten zijn. Wie tegen deze achtergrond de argumenten van Tuijnman nog eens weegt, ontkomt niet aan de indruk dat budgettaire overwegin gen bij hem uiteindelijk de door slag hebben gegeven. Een procent minder tariefstijging zou de schat kist negen miljoen gulden hebben gekost. Dat was meer dan de mi nister over zijn hart kon krijgen. De Tweede Kamer inclusief de regeringspartijen hebben dit de minister kwalijk genomen. Helaas heeft diezelfde Kamer verzuimd daar consequenties aan te verbin den. Daarmee heeft zij het open baar vervoer een slechte dienst bewezen. ren itaatssecretaris De Graaf van soci- tle zaken heeft gisteren een wets- ingediend om de rechten weiman mannen en vrouwen ingevolge pe AAW gelijk te trekken. Het ;aat hier om een uiterst ingewik- Ide materie met bovendien poli- iiek gevoelige kanten. De staatsse- etaris had dan ook al een jaartje Fitste! moeten vragen bij het parie ent. Maar deze staatssecretaris is ;n volhouder. Het zat hem wel ee dat hij kon beschikken over 'en unaniem, gedegen advies van fe Sociaal-Economische Raad. Hij leeft daar dankbaar gebruik van :maakt en in zijn oorspronkelijke ilannen het een en ander gewij- igd. 'e gelijktrekking van rechten ge- hiedi nu eens niet door achterge- itelde groepen op te trekken tot t niveau van de „voorgestel- n". De aanspraken ingevolge AW worden voor gehuwde vrou- niet verhoogd tot die van li mgehuwde vrouwen en mannen. let wetsontwerp wil immers de 1 aanspraken voor mannen en onge- luwde vrouwen verlagen door ook voor deze groep voortaan als voor gaarde te stellen, dat de arbeids ongeschiktheid ook daadwerkelijk eidt tot derving van inkomen. "™bm twee redenen vinden wij deze aawijze van gelijktrekking bevredi- >tnd. De eerste is dat optrekking Uj van de aanspraken van gehuwde nesM"ouwen tot niveau van de onge- tiehuwden en mannen, forse financië le gevolgen zou hebben. Het is niet denkbaar dat zo'n operatie in huidige economische omstan- igheden zou kunnen worden uit- tevoerd zonder elders in de collec tieve uitgaven door besnoeiingen geld vrij te maken. Belangrijker en principiëler is de tweedè reden waarom wij vrede kunnen hebben met deze wijze van gelijktrekking. Niet iedereen kan de eerste prijs winnen in een wed strijd, en niet allen kunnen op de eerste rij zitten in een samenle ving. Juist waar sprake is van ach terstelling of discriminatie van de ene groep in de samenleving door de andere, zal opheffing van die achterstelling niet alleen beteke nen dat de achtergestelden meer kansen krijgen, maar meer nog dat de achterstellers veren moeten la ten. Deze wetmatigheid is even zeer van toepassing op de emanci patie van de vrouw. Meer kansen vóór de vrouw is slechts mogelijk wanneer de man daartoe gelegen heid geeft of genoopt wordt dat te doen. In feite gaat het om emanci patie van de leden van beide sek sen. Juist tegen deze achtergrond is het wetsontwerp van de staatsse cretaris een voorbeeld van wat deze emancipatie voor de samenle ving kan betekenen. De gelijkberechtiging voor de AAW is overigens in het wetsont werp nog niet volmaakt. Gehuwde vrouwen die al voor oktober 1975 arbeidsongeschikt waren, krijgen ook straks geen AAW, terwijl mannen en ongehuwde vrouwen in dezelfde categorie de AAW die zij nu al hebben, straks houden omdat de staatssecretaris geen verworven uitkeringsrechten wil aantasten. Financiële redenen zullen wel de doorslag hebben gegeven voor het laten voortbestaan van dit verschil. Hopelijk valt er nog ooit iets aan te doen. EN HAAG (ANP) PvdA-fractie- l^oorzitter Den Uyl brengt de komen- 'le veertien dagen, met zijn vrouw riesbeth en zijn secretaris Lo Caste sin, een bezoek aan de Chinese DEN HAAG Het is op zich- zeil niet vreemd, dat een moeizaam voortploeterend kabinet een legertje ambtena ren zo langzamerhand hart kloppingen en slapeloze nach ten heeft bezorgd om de tekst van de troonrede en miljoe nennota op tijd bij de drukker te krijgen. De tijd immers dat de journalist Hen ri Faas de inhoud van deze stukken ruim anderhalve maand voor het tijd stip van publikatie in zijn krant kon laten afdrukken, ligt ver achter ons. Naar hij later onthulde (de BVD had toen reeds tevergeefs een onderzoek naar het „lek" Ingesteld) berustte zijn publikatie op pure bluf. Hij had aan de hand van de begroting van vorig jaar een paar lijnen gewoon doorge trokken. Zo overzichtelijk en toegan kelijk waren in jaren vijftig deze rege ringstukken nog. Het samenstellen van een begroting anno 1979 daarentegen veronderstelt in hoge mate de kennis en het vernuft van een computerdeskundige. Verge lijken onverantwoorde versimpelaars de miljoenennota nog wel eens met een huishoudboekje, de werkelijk heid roept echter veeleer beelden op van een hybridisch lampjespaneel: één druk op de knop (bijvoorbeeld een post die met honderd miljoen wordt verminderd) en elders begin nen reeksen lampjes onheilspellend te flikkeren. Want Je kunt er vergif op innemen, dat welke verschuiving er binnen de begroting ook plaatsvindt, er prompt een legertje zorgelijk kijkende heren gereed staat om te wijzen op bepaal de effecten. Zo leert een vluchtige blik in de kranten van de afgelopen weken dat de begrotingsbespreking de volgende knelpunten heeft opgele verd: werkgelegenheid, koopkracht, sociale minima, de lasten van be drijfsleven, financieringstekort, on derwijzers, om nog maar te zwijgen over de meer technische termen als: kas- dan wel leningsplafond, WIR- pot, cash-flow, structurele dekking, de tijd dringt helemaal geen dekking, anti-cycli sche budgettering. Het is daarom op zichzelf niet verba zingwekkend dat een kabinet tot op het laatst en vaak op het wanhopige af blijft sleutelen aan de miljoenen nota. Want het is altijd nog de kunst een werkstuk te produceren, waarin geen van de lampjes alarmerend staat te knipperen. Hooguit mag er sprake zijn van een zacht geflikker, dat de betrokken ministers enigerma te het geruststellende gevoel geeft het lichtschijnsel daarvan wel tot do ven te kunnen brengen in de com- frontatie straks met het parlement, de werkgevers- en werknemersorga nisaties. door Willem Breedveld Tekeningen, bij voorkeur in liggend formaat, sturen aan Trouw, jury politieke prent, postbus 859, 1000 AW, Amsterdam. Naam en adres aan de achterzijde vermelden. Voor geplaatste prenten is er een boekenbon volksrepubliek. Den Uyl zal bezoeken brengen aan Peking, Sjanghai en de provincie Szechwan, in het zuidwes ten van de volksrepubliek. Het gezel schap vertrok vrijdagavond van Schiphol en hoopt zaterdag 15 sep tember terug te keren. z. \V\ jfertL Het moet gezegd, tot nu toe is ons democratisch systeem achtereenvol gende kabinetten bij de totstandko ming van dit monnikenwerk uiterma te behulpzaam geweest. Een enkele keer sneuvelde er weieens een kabi net over een paar woningwetwonin gen meer of minder. Maar meestal toch droeg iedereen wel zijn steentje bij het ingewikkelde lampjespaneel niet uit zijn voegen te laten barsten. Het heilige respect van de boekhou der dat alles tot op de laatste cent verantwoord moet zijn, in combinatie met een diep geworteld gevoel ook rekening te houden met de belangen van anderen, is daarbij wel de voor naamste bondgenoot geweest. Om een of andere reden pikken we het niet als iemand eenzijdig voor zijn belang opkomt. Werkgeversorganisaties werden al dus gedwongen hun zucht naar meer winst te verpakken in meer accepta bele termen als werkgelegenheid. Omgekeerd dwong het werknemers organisaties de belangen van werkge ver nadrukkelijk mee te wegen bij het stellen van looneisen. Dit klimaat van het zich verantwoordelijk voor elkaar weten, het besef dat het een niet al te gemakkelijk ten koste van het ander mag, heeft er bijvoorbeeld toe geleid dat Wiegel de puinruimfilo sofie uit zijn oppositieperiode allang heeft prijsgegeven. Ook liberalen blij ken, eenmaal regeringsverantwoor delijkheid dragende, zelfs socialisti sche oplossingen niet uit de weg te gaan. Het hele klimaat draagt er kortom toe bij dat iedere vorm van bevlogen denken uiteindelijk gedwongen wor den in het keurslijf van de smalle marges. Koerswijzigingen zoals de Engelse premier Margareth Thatcher onlangs invoerde zouden in ons land ondenkbaar zijn. minnend tot het sombere conclusie dat niet alle doelstellingen van Be- stek'81 gelijktijdig gerealiseerd zou den kunnen worden: het én de werk loosheid drukken tot een niveau van 150.000 én de lasten verlichten van het bedrijfsleven, én het financie ringstekort terugbrengen tot een aan vaardbaar niveau én de koopkracht van zelfs het twee keer modale inko men handhaven, veranderde in een óf. óf. Een hard gelag. Het kabinet zou moeten accepteren, dat er hoe dan ook lampjes op het miljoenenno tapaneel alarmerend zouden gaan flikkeren. Niets Iedereen hield in die jull-dagen daar om zijn hart vast. Nu zouden er echte politieke knopen moeten worden doorgehakt. Het einde van de smalle marges. Er zou óf forser omgebogen moeten worden, de koopkracht zou het moeten ontgelden, dan wel men zou moeten berusten in hogere werk loosheid. Er gebeurde echter niets van dat alles. Tot ieders stomme ver bazing ging het kabinet gewoon op vakantie. Een meevaller ter grootte van bijna een miljard gulden zomede het roeke loze besluit de rijksbijdrage aan de sociale premies met een miljard te verminderen hadden het kabinet in een klap uit de problemen gehaald. En met het geruststellende gevoel dat pijnlijke keuzen andermaal ont lopen konden worden ging iedereen zijns weegs. Dezelfde minister Andriessen, die zo veel van zijn geplaagde collega's een onbezorgde vakantie had bezorgd, stortte het voorlijke clubje echter bij terugkomst weer in een diep dal van ellende. Het bleek dat hij zich verre kend had. De meevaller bleek toch weer tegen te vallen. Bovendien had den de rekenmeesters van het Cen traal Planbureau nog eens uitgere kend dat het miljard minder aan de sociale fondsen een verhoging van de sociale premies noodzakelijk maak ten, die rampzalige consequenties had voor wat in de wandeling ge noemd wordt het ..koopkrachtplaat je". Zelfs de laagste inkomens zouden het moeten ontgelden. Het was dui delijk: het kabinet kon weer van vo ren af aan beginnen. Klaarwakker En ditmaal was er aan pijnlijke keu zen echt niet meer te ontkomen. Mi nister Albeda was klaarwakker ge worden. In een interview liet hij ferm weten te zullen aftreden wanneer het kabinet hem onvoldoende de ruimte zou geven. Vastberaden veegde hij iedere koopkrachtaantasting van ta fel De vakbeweging zou hem zien aankomen. In zijn opperste wanhoop nog iets van dit verloren gegane ter rein terug te winnen, probeerde An driessen andere ministers nog tot een extra bezuinigingsronde te pressen. Maar ook dit bleek een doodlopende weg. In een nachtelijke zitting die tot de andere morgen zeven uur zou du ren maakten zijn collega-minister hem duidelijk dat daaraan niet te beginnen was. En zo moest Andriessen eind deze week berusten in een miljoenennota die hij met de beste wil van de wereld niet in overeenstemming kon bren gen met zijn geweten van een nauw keurig boekhouder. Onder meer om dat het financieringstekort ondanks al zijn inspanningen toch weer was opgelopen tot 5,5 procent. Onverantwoord? In zekere zin is het toch weer een oplossing geweest bin nen het raam van de smalle marges. De vakbeweging is ontzien met koop- krachthandhavlng. Individuele mi nisters hebben niet zo gek veel in hoeven te leveren. Zo er al lampjes flikkeren, dan is het vooral bij de werkgevers (de overheid heeft niet genoeg bezuinigd, het bedrijfsleven zal weer voor de lasten op moeten draaien) en de president van de Ne- derlandsche bank (het financierings tekort is te hoog). Op zichzelf zou Andriessen wel kun nen leven met de verwijten uit deze kring. Er komt echter nog iets bij: de looneisen zouden deze herfst on danks de koopkrachthandhavlng weieens hoger uit kunnen pakken. Dat zou dan weieens het falen van de smalle marges kunnen betekenen. Forsere aanpak Want meer dan ooit vraagt het hele klimaat thans om een forsere aanpak. Hetzij dat er forser omgebogen wordt, hetzij dat er echte loonoffers worden gebracht. Andriessen kan zich echter troosten met de weten schap. dat dit keer ook de PvdA een dergelijke keuze niét zal durven ma ken. De oppositie zoekt de oplossing van het werkloosheidsprobleem voor al in een uitbreiding van de kwartaire sector. Deze inspanning betekent echter dat wel in de laatste plaats gedacht kan worden aan extra om buigingen in de overheidssfeer. De consequentie van een duidelijke min- lijn voor de modale inkomens zal de PvdA echter wel niet durven trekken. Meer dan ooit lijkt daarom de poli tiek gemaakt te worden door het ge rommel in de havens. Politici of ze nu in het linker of het rechterkamp zit ten zouden zich dat ernstig moeten aantrekken. Een lijn Geheel volgens deze traditie heeft het kabinet al weer ruim een Jaar geleden Bestek '81 op stapel gezet: gebaren naar de vakbeweging, gebaren naar de werkgevers, het parlement en noem maar op. Met enige moeite viel daarin de lijn te bespeuren, dat het accent wel erg sterk viel op lastenver lichting van het bedrijfsleven en bij gevolg de broekriem voor de over heid. Maar ook dit keer slaagde de politiek van de smalle marges. De voornaamste pijlers van het kabinet waren tevreden op een ontevreden manier. En de oppositie en vakbewe ging maakten het niet al te-bont. Door een of andere oorzaak schoot deze politiek echter tekort bij de sa menstelling van de begroting voor het volgend jaar. Zo kwam het kabi net in Juli moeizaam plussend en ADVERTENTIE ISTOP DE SS-20-RAKETI Navo-kernwapens zouden van Nederlands grondgebied weg moeten? In Noorwegen zijn ook geen Navo-kernwapens, maar Sovjet-onder zeeërs varen in de fjorden met kernwapens aan boord; door die Sovjet- kernwapens voelen de Noren zich toenemend bedreigd. Want daér gaat het om: om de Sovjet-kernwapens, die tegen W- Europa kunnen worden ingezet. Momenteel o.a. de SS-20-raketten die ook op Nederland staan gericht. Onze aktie tegen de SS-20-raket (de enige aktie tegen Sovjet kernwapens!) is reeds een jaar aan de gang, maar moet nog veel groter worden. Wij doen een beroep op iedereen, die tegen Sovjet kernwapens is (en wie is dat niet?) om met onze aktie mee te doen Na ontvangst van Uw bijdrage (vooral bestemd om meer advertenties te kunnen zetten) op giro 4074478 tnv Comité Stop de SS-20-raket, Pb 1, 5366 ZG Megen N.Br., ontvangt U documentatie, stickers, raambil jetten en een handtekeningenlijst IDOE MEE. HET IS HARD NODIG.1 Elke dag wordt er naar schatting in alle winkels van ons land bij elkaar voor een miljoen gulden gestolen. Een kapitaal bedrag, maar wie denkt dat al het gesto- lene in de zakken van bezoekers verdwijnt zit er lelijk naast: twee derde komt op rekening van het eigen personeel van de winkels, lezen we in het vakblad Textlel- Vlsie Weekly. Dat hoeft niet tweederde van alle gestolen goe deren te zijn. maar wel ruim zes tig procent van de waarde daar van. de duurste dingen dus. Win kelpersoneel. schrijft het blad. een deskundige van een bureau voor marktonderzoek citerend, heeft nogal moeite met het trek ken van de lijn tussen wat wél en wat niet door de beugel kan. Niet dat personeelsleden er altijd wel bewust op uit zijn op hun werkge ver te bestelen, de bepalingen over het kopen met personeels- korting laten bijvoorbeeld vaak nogal wat ruimte over om ook anderen van dat voordeel te laten profiteren: „Al spoedig worden onder het mom van allerlei drog redenen ('diefstallen worden toch in de prijzen verdisconteerd') tal van grenzen verschoven en naar eigen goeddunken vastgelegd." Kunnen de bedrijven dan die be palingen niet wat duidelijker om schrijven, zodat iedereen weet waar hij of zij zich aan te houden heeft? Zo eenvoudig is dat niet. begrijpen we van de heer Ton Veen van het Centraal Instituut voor het midden- en kleinbedrijf, die veelvuldig met het probleem te maken heeft. „Vaak realiseren de bedrijfsleidingen zich niet dat de diefstal zo'n omvang heeft, en denken ze dat het wel meevalt. Bij mij gebeurt dat niet, zeggen ze dan; mijn personeel doet zoiets niet." Het gaat trouwens om veel meer dan dat ene miljoen per dag. zegt de heer Veen. ..Dat miljoen, dat is alleen de geregis treerde diefstai; goed georgani seerde, meestal grote, bedrijven, weten wel wat wordt vermist. Maar in werkelijkheid moet dat bedrag misschien wel twee keer zo hoog zijn, zeker als je de „lek kage" meerekent. Dat is het spul dat wel wegraakt, maar niet ge stolen is. Een winkelmeisje breekt bijvoorbeeld een doos met glazen. Ze zegt er niets van, maar gooit de hele doos gewoon weg. Of de dingen die niet meer te verkopen zijn, omdat ze niet meer vers of niet modieus meer zijn; die verdwijnen gewoon." Het wordt niet minder met de winkeldiefstallen, zegt de heer Veen. eerder erger. „Schoolkinde ren pikken al. voor de lol. Gaat het de eerste goed. dan doen ze het een tweede keer en als het de derde en vierde keer ook goed gaat, gaan ze er mee door." Een mentaliteitsverandering is het enige dat iets zou kunnen verbe teren, vindt hij. De mensen zijn te makkelijk geworden. „Ais ze de laksheid van de ouderen zien, denken jongeren dat ze dus alles mogen. De mensen zijn niet meer bereid zich ergens druk over te maken. Dat zie je overal, niet alleen in de detailhandel. Vol gens mij zouden een grotere mo tivatie van het personeel en een strakkere organisatie in de be drijven het best werken. Als zo'n manager in een strak georgani seerde zaak een goed voorbeeld geeft, zul je zien dat de lekkage beduidend kleiner wordt dan in een rommelig bedrijf, waar ieder een denkt dat alles maar mag en kan, 'omdat het toch van de grote hoop gaat'. Van die 60 procent van de gestolen waren die bij het personeel terecht komt, is echt wel viervijfde welbewust achter over gedrukt. Ik heb zaken mee gemaakt, waar 6'/j tot 7 procent van de omzet gestolen werd. in elk geval verdween. Als alle be drijven er naar zou streven ten minste de lekkage tot 2 procent terug te brengen, dan kunnen ze normaal doordraaien; die 2 pro cent wordt wel In de prijzen ver rekend." Met een bezitterig gezicht drukt Tunuka uit New Yorks Bronx- dierentuin haar pasgeboren baby tegen zich aan. Tunuka en de andere vrouwtjesgorilla Su- kari hebben samen al voor vijf jongen in de dierentuin gezorgd, maar toch zijn ze daar ongerust over de toekomst van hun goril la's. Alle vijf keren zijn er name lijk mannetjesdieren geboren en daar hebben ze er in die dieren tuin al zat van. Twee Argentijnse journalisten, Guillermo Alfieri en Mario Pao- letti, wier populaire plaatselijke krant zich tegenover de militaire regering opstelde, zitten al meer dan drie jaar gevangen en zouden door martelingen in een slechte gezondheid verkeren. De twee werkten voor El Independiente in La Rioja. Toen Alfieri daar in dienst kwam, begon de door de milltiare regering benoemde gou verneur van de provincie La Rio ja, El Independiente dwars te zit ten door het blad van een ex treem linkse, tegen de regering gerichte campagne te beschuldi gen. Op 24 maart 1976, onmiddel lijk na de coup waarbij generaal Jorge Rafael Videla als president werd geïnstalleerd, werd de heren Alleri en Paoletti gesommeerd om naar de plaatselijke militaire barakken te komen. Paoletti <30. getrouwd, drie kinderen), schrij ver van korte verhalen en Journa list. kreeg een proces en werd vrijgesproken van beschuldigin gen van „subversieve activitei ten". Het hof van appèl beval zijn vrijlating, maar nog altijd zit hij gevangen. Naar verluidt verkeert hij in een slechte gezondheid als gevolg van martelingen tijdens zijn gevangenschap; hij is 15 kilo lichter geworden. Zijn zaak is zo wel bij Amnesty als het PEN (de internationale schrijversorgani satie) in behandeling. Zijn colle ga Alfieri is ook nog steeds geïn terneerd. HIJ zou zo hard gesla gen zijn bij een poging om hem een bekentenis te ontlokken, dat hij onder meer een paar tanden mist. Beleefd geformuleerde verzoeken (in Spaans of Engels) om de on middellijke vrijlating van Guil lermo Alflero en Mario Argentlno Paoletti kunnen gericht worden aan: Exmo. General Jorge Rafael Videla Presidente de la Repü- blica Argentina Casa Rosada Buenos Aires Óapital Federal. Argentina. carrière heeft ze overigens al eens aan een (stomme) film meege werkt. Met Charley Chaplin, in New York Enny (van Alff-) de Leeuwe die pas de volkomen met haar uiter lijk en innerlijk strijdige leeftijd van 81 Jaar bereikt heeft, is nog jong en veerkrachtig genoeg om alsnog iets nieuws te onderne men. Nam het toneel haar lange leven voor het grootste deel in beslag, nu wil ze wel eens bij de film. vertrouwt ze 8imbn van Col- lem in Televlzler toe. Al was het alleen maar om haar (perfecte) Frans en Engels weer eens te kunnen gebruiken. „Een type als Miss Marple, die Agatha Chrlstie- detective, zou me wel wat lijken. Maar als ze me een rol in een Nederlandse film aanbieden, ac cepteer ik die ook. Mijn stem is zo makkelijk te gebruiken. Voor de radio bij de KRO heb ik zowat alle katholieke heiligen ge speeld." Aan het begin van haar Amerikanen. Duitsers en ook Ne derlanders schijnen een stuk hy giënischer te zijn dan Engelsen. Want wat doen die viezeriken volgens een badmeester van een van de grote Londense zwemba den tenminste ze gaan niet eerst even naar de w.c. voordat ze naar het zwembad gaan. nee. het kan ze niks schelen om alles in het zwemwater te laten lopen. „Je zou nooit meer naar het zwembad durven als Je wist hoe veel zwemmers In het zwembad plassen." deed de badmeester in Engelse kranten uit de doeken. „Het water is vergeven van de urine." Hij was het gloeiend eens met de directie van een zwembad in Rochdale, in het noorden van het land, die een vloeistof in het water had laten gooien dat vuur rood opkleurt zodra het in con tact komt met urine. Dan gene ren de viezerds zich ten minste nog. In Duitsland gebruiken ze de vloeistof ook en daar helpt het. voor zover nodig Christine Taylor, bestuurslid van een Lon dense zwemclub, betwijfelt dat: „Met zo'n verfje moedig je de Jeugd Juist aan." zegt ze. „Ze gaan vast en zeker proberen wie het leukste rode patroontje in het water kan maken, of het langste spoor."

Nieuwe Leidsche Courant | 1979 | | pagina 5