aOok AAW-uitkering Ivoor gehuwde vrouw 3rositie Unifil steeds benarder ZUIVER ZILVER 'Neerzien op vuile klus absurd' zondag 2 september collecte voor medische zending -|W r 'Regering streeft naar tweejarige brugklas' Er zijn levens mee gemoeid giro 8685 t.n.v. GDR, Utrecht Rita honderd procent kenmerk van rijkdom en goede smaak Prof. Hoefnagels op studiedag NKV Staatssecretaris De Jong: ÏMaatregel met terugwerkende kracht r. Debat in Veiligheidsraad lijkt op schimmenspel Opvang voor Turken in West-Duitsland 9= BINNENLAND TROUW/KWARTET Van onze soc.-econ. redactie i GEMERT Het is absurd dat nog 1 altijd wordt opgezien tegen beoefe- 1 naars van intellectuele arbeid en J - neergezien op de mensen die de „vui- .ie klussen" op zich nemen. Niet dat f :emand intellectueel bezig is verdient maatschappelijke en financiële waar dering, maar de mate waarin hij zijn medemensen van dienst is. Deze opmerking maakte de Nijmeeg- <m se socioloog prof. dr H. Hoefnagels bisteren in Gemert op een studiebij- ";omst van het NKV over het the- jna „Arbeid een kwestie van welzijn )f een noodzakelijk kwaad?" jVetenschappers kunnen gemakke lijk parasieten van de maatschappij worden, aldus de Nijmeegse hoogle raar. De diensten van de „opknap- pers van vuile klussen" zijn van on- tof? gchatbare betekenis geworden, zeker kige in een maatschappij die geen tot „sla- as jelljk werk" gedoemde groepen meer e kent. Beroepen zoals die van genees- ;m .kundig en maatschappelijke werkers arder- gistel %mk< brengen directe dienstverlening aan de medemens met zich mee. Maar daar vinden wij niet onze grootste weldoeners. Want in tegenstelling tot landbouwers, havenarbeiders en in dustrie-arbeiders, hebben we ze slechts in uitzonderlijke omstandig heden nodig", aldus prof. Hoefnagels. Alle vormen van arbeid die nodig zijn om ons een menselijk leven mogelijk te maken moeten - als diensten door mensen aan medemensen bewezen - als principieel gelijkwaardig worden beschouwd. Beslissend voor de maat schappelijke waardering van die ar beid moet niet zijn of hij hoog of laag is gekwalificeerd of veel of weinig intelligentie vereist. Arbeid moet waardevoller worden naarmate het moeilijker is mensen te vinden die bereid en in staat zijn die arbeid op zich te nemen. Dat wij ondanks werkloosheid grote aantal len gastarbeiders nodig hebben, wijst er volgens Hoefnagels op dat bepaal de werkzaamheden, die onaantrekke lijk zijn, maar daarom niet minder noodzakelijk. ondergewaardeerd worden. De waardering zou zo moe ten zijn dat er voldoende eigen men sen bereid zouden zijn, ze op zich te nemen. De Nijmeegse socioloog bepleitte ook een „ontkoppeling" van recht op on derwijs en beroepsaanspraken. Dege nen die bereid zijn om werk onder hun opleidingsniveau te verrichten, zullen meer waardering dienen te krijgen dan degenen die werk mogen doen in overeenstemming met het niveau van hun vorming. „De gedachte zal ingang moeten vin den. zei prof. Hoefnagels, dat dege nen die de kans krijgen te studeren, daardoor niet „te goed" worden voor het „domme werk", dat hoe dan ook in de maatschappij moet worden ver richt. De grote vraag is volgens hem waarom het braakliggende arbeids potentieel niet wordt benut voor drin gende behoeften: verbetering van de collectieve voorzieningen, hulp aan de ontwikkelingslanden, humanise ring van de arbeid? Het streven om bestaande arbeids plaatsen in stand te houden noemde hij zinloos en ook verkorting van de arbeidsduur is slechts binnen bepaal de grenzen een oplossing van het werkgelegenheidsvraagstuk. De eni ge echte oplossing is het creëren van zinvol werk. „We mogen het niet bij de constatering laten dat deze oplos sing de economische mogelijkheden overschrijdt. Dat zou betekenen", al dus prof. Hoefnagels, „dat we ons neerleggen bij de volgende absurde toestand: er bestaan belangrijke, on bevredigde maatschappelijke be hoeften; er zijn werkloze arbeids krachten, die voor de bevrediging van die behoeften zouden kunnen worden tewerkgesteld: de inrichting van onze economie staat echter een dergelijk zinvol gebruik van het braakliggende arbeidspotentieel niet toe." Als de maatschappij het niet veroor looft het arbeidspotentieel zinvol te benutten voor het vervullen van de vele taken, dan kan dat volgens prof Hoefnagels alleen maar betekenen dat een fundamentele maatschappij hervorming een dringende noodzaak is. Van onze onderwijsredactie WOERDEN De regering streeft naar invoering van een tweejarige brugperiode voor heel het voortgezet onderwijs. Dit heeft staatssecretaris De Jong (Onderwijs) gisteren in Woerden gezegd bij de ope ning van het nieuwe gebouw van de algemene bond voor het beroepsonderwijs. De Jong onthulde hiermee een van de hoofdlijnen van het ontwikkellngs- Jddi. I*'" Van onze sociaal economische redactie tart, DEN HAAG De regering wil gehuwde vrouwen die na 30 september 1975 arbeidsongeschikt tijn geworden, recht geven op AAW-uitkering. De uitkering zal worden betaald met terugwer-, kende kracht tot 1 januari van dit jaar. De hoogte van de uitkering hangt af van het inkomen Jat de vrouw met eigen arbeid verdiende in het jaar voordat ze arbeidsongeschikt werd. De' 'od uitkering bedraagt maximaal de AOW (ongeveer netto minimumloon). jn%taatssecretaris De Graaf (Sociale taken) heeft gisteren een wetsont werp hiertoe ingediend bij de Tweede Kamer. Het gaat om een wijziging in kering op basis van de huidige rege ling. d.d^e AAW De»rbeidsongeschiktheidswet), waar- de aanspraken van mannen en °P AAW gelijk worden ge- deV°kken. De gelijktrekking betekent oen Jvel dat de aanspraken van mannen gorden verzwakt. Mensen die nu al AW hebben, houden echter hun uit- Recht op AAW ontstaat wanneer (algemene men een jaar arbeidsongeschikt is. De AAW trad in werking op 1 oktober 1975. Gehuwde vrouwen werden evenwel uitgezonderd. De oplossing is nu gevonden door zowel bij mannen als vrouwen als eis te stellen dat door de arbeidsonge schiktheid inkomen wordt gederfd. Voor mannen geldt thans deze eis nog niet. Een uitzondering zal worden ge maakt voor jongeren die al voor hun zeventiende jaar arbeidsongeschikt zijn geworden (vroeggehandicapten), en voor studerenden die arbeidsonge schikt worden voordat ze 27 zijn. Zij houden dus aanspraak op AAW ook al hebben ze niet met werken een inkomen verdiend. Huisvrouwen die niet met werken een inkomen verdie- De Nederlandse dames- hockeyploeg werd gisteren op Schiphol in de bloemen gezet vanwege het behalen van het wereldkampioen schap. Aanvoerster Marie Matheusses toont de beker. nen, vormen de grootste groep die geen aanspraken op AAW zullen kun nen maken. ADVERTENTIE maa' na blij lop< De Nederlandse Hervormde Kerk helpt mee gestalte te geven aan het evangelie. Ook in haar relaties met de kerken elders in de wereld. Dit gebeurt onder meer in medisch werk, dat wordt gedaan onder verantwoordelijkheid van die kerken. Zending en werelddiakonaat zijn betrokken bij medisch en sociaal-maatschappelijk werk van kerken in Indonesië, Kameroen, Nigeria, Ghana en Kenya. Generale Diakorjale is* Raad van de Nederlandse Hervormde Kerk z Raad voor de Zending van de Nederlandse Hervormde Kerk Gereformeerde Zendingsbond in de Nederlandse Hervormde Kerk Kosten Door de vermindering in aanspraken van mannen kost de optrekking van de aanspraken van de gehuwde vrou wen de schatkist nu nagenoeg niets. Wie na 1 januari 1978 arbeidsonge schikt is geworden krijgt in beginsel een uitkering van 1042 gulden bruto per maand. (Dit bedrag is afgeleid van de AOW voor ongehuwden.) Het bedrag wordt verminderd naarmate men niet volledig maar slechts ge deeltelijk arbeidsongeschikt is. Het bedrag wordt eveneens verminderd naarmate men in het jaar vooraf gaand aan de arbeidsongeschiktheid, geen volledig inkomen uit arbeid had. Wie in dit jaar minder verdiende dan 15 procent van l'/« maal de AOW voor gehuwden thans komt dat uit op 3600 gulden krijgt geen AAW-uit kering. Verdiende men meer dan dit bedrag, dan is de AAW-uitkering nooit hoger dan 80 procent van wat men in dat jaar verdiende. Deze twee regels voor vermindering op de norm uitkering kunnen samenwerken. Wie slechts gedeeltelijk arbeidsonge schikt wordt, en bovendien slechts een gedeeltelijk inkomen verdiende, ontvangt als uitkering een percenta ge van een gedeelte van de norm van 1042 gulden per maand. De derde situatie waarin wordt ge kort op de norm. betreft het geval van een echtpaar waarvan belde p.artners arbeidsongeschikt zijn en AAW krij gen. De som van hun beider uitkerin gen zal nooit meer bedragen dan 1488 gulden bruto per maand (afgeleid van de AOW voor gehuwden). De ene situatie waarin de uitkering hoger is dan de norm, betreft de AA- W'er die kostwinner is. Hij of zij krijgt dan een gezinstoeslag. De uitkering kan dan worden opgetrokken tot maximaal de gehuwdenuitkering van 1488 gulden. loor Huib Goudriaan JEN HAAG Nederland heeft in de Veiligheidsraad van de Verenigde Jaties in bedekte termen te verstaan gegeven, dat het de VN-vredesmacht n Zuid-Libanon wel erg moeilijk wordt gemaakt nog langer te functione- en. Niet alleen hieruit, maar ook uit de wekelijkse rapporten van de ferenigde Naties uit Libanon blijkt trouwens dat in de maand augustus e lantal en intensiteit van de incidenten nagenoeg een oorlogssituatie lebben geschapen. 5e Noorse minister van de- ensie uitte zijn bezorgdheid i\er het Noorse VN-detache- aent onlangs als volgt: „We ijn het punt dicht genaderd #aarop we moeten overwe- en of het gerechtvaardigd de VN-vredesmacht in uid-Libanon te houden." n de Nederlandse afgevaar- igde in de Veiligheidsraad, ieter van Buuren, zei in de acht van donderdag op rijdag: „Het is voor de Ne- erlandse regering duidelijk at het opnieuw uitbarsten an de vijandelijkheden, on- eacht van welke kant, Uni- ls taak van het handhaven an de vrede in gevaar zal rengen." leroep levert aan de VN-vredes macht in Libanon. Hij deed een beroep op alle betrok ken partijen zich van vijan delijkheden te onthouden „De christelijke militie dient zich te onthouden van inval len in het Unifil-gebied om te proberen haar grondge bied uit te breiden en de plaatselijke bevolking te in timideren. De PLO zou toe zegging gestand moeten doen alle gewapende eenhe den uit dorpen en steden te rug te trekken en met Unifil samen te werken bij de uit voering van zijn mandaat. Op Israël doen wij een ern stig beroep zijn beleid van preventieve aanvallen te be ëindigen." loewel Nederland geen zit- Rol PT .ft ng in de Veiligheidsraad 8. eeft, kon Van Buuren tij- ens het debat over de ont- ikkelingen in Zuid-Liba- on het woord voeren, om it Nederland een bijdrage Een terugblik op de maand augustus leert dat er bijna geen dag voorbijging zonder dat de militie van majoor Haddad. de PLO of het zoge noemde linkse Libanese le ger en de strijdkrachten van Israël, het Unifil-gebied en daarmee de mannen van het VN-vredeskorps, onder vuur namen. Meer dan eens werd het vuur beantwoord door de VN-militairen. Duidelijk is dat de laatste weken niet alleen de man nen van majoor Haddad (in het VN-spraakgebruik aan geduid als „de facto strijd krachten") maar ook de Pa- ,lestijnen en linkse Libane- zen („gewapende elemen ten" in VN-jargon) de hand los aan de trekker hebben. Het is mogelijk dat de PLO haar eigen mensen niet meer in de hand heeft. Dat neemt niet weg, dat achter de ver zekering van PLO-woord- voerder Mahmoud Labadi, dat „van PLO-zijde geen moeilijkheden behoeven te worden verwacht" (in juni gegeven) vraagtekens kun nen worden gezet. In een botsing met „gewapende elementen" op 24 augustus werden drie Fiji-soldaten ge dood en op 22 augustus drie Nederlanders gewond, van wie een zwaar. De hoeveelheid munitie, die bijna voortdurend op het Unifil-gebied wordt afge vuurd. geeft een idee van de intensiteit van het vuur werk. Het orgaan van het Nederlandse VN-bataljon „Dubbel Vier" meldt: „In de periode van 18 augustus 00.00 uur tot en met 24 au gustus 08.00 uur, zijn door Noord en Zuid (PLO en mili tie red.) tussen 2500 en 3000 artillerie-, mortier- of tank granaten verschoten, waar van er honderden op Tyre en omgeving terechtkwamen. Alleen al op 22 augustus werden er binnen 24 uur 1100 granaten verschoten. Het aantal mitrailleur- en ge weerschoten was ontelbaar en loopt in de duizenden." Volgens de Legervoorlich- tingsdienst in Den Haag is het vrijdag en donderdag rustig geweest in het Unifil- gebied. mede dankzij de deze week bereikte wapen stilstand. Maar hoe lang zal deze duren? Het is niet be paald de eerste keer sinds de Nederlandse aanwezigheid het afgelopen voorjaar, dat betrokkenen een stilstand" sloten. Wereldvreemd Het was deze week ook niet de eerste keer. dat Neder land in de Veiligheidsraad betrokken partijen in Zuid- Libanon erop wees, dat Uni fil ongestoord moet kunnen werken (hoewel de toonzet ting ditmaal scherper was dan voorheen). Nederland richtte reeds op 14 juni een „ernstige oproep speciaal aan Haddad. maar ook aan Israël en de PLO om zonder uitstel te voldoen aan de voorwaarden tot waarbor ging van de veiligheid van Unifil en de tenuitvoerleg ging van het mandaat". De Nederlandse afgevaar digde-verwelkomde toen de beloften van de PLO zich uit de dorpen en steden terug te trekken. Sindsdien ging Haddad door met schieten, kwam de PLO kennelijk op haar beloften terug en be sloot Israël de PLO-posities te blijven bestoken. In het licht hiervan lijkt het optre den In de Veiligheidsraad van de meer of minder „be zorgde" vertegenwoordigers van landen die een bijdrage leveren aan Unifill (Noorwe gen. Ierland en Nederland), op een wereldvreemd schim menspel. DEN BOSCH Bisschop Bluyssen van Den Bosch is er in geslaagd voor waarschijnlijk zes christenen onder dak te vinden in West-Duitsland. Van de zijde van het bisdom wil men alleen zeggen dat de onderhandelin gen met een West-Europees land in het laatste stadium verkeren. In West-Duitsland zullen de Syrisch or thodoxe Turken niet erkend worden als vluchteling. Dat betekent dat al leen een vergunning wordt verleend, waarbij als voorwaarde geldt dat er een garantstelling voor één jaar moet zijn die telkens 7200 Duitse-mark be draagt. Het bisdom Den Bosch zal daarvoor zorgen. plan voor het voortgezet onderwijs. Dit plan zal op Prinsjesdag tegelijk met de rijksbegroting bij het parle ment worden ingediend. De staatssecretaris wil de huidige brugklas met één jaar verlengen, zo dat er een tweejarige brugperiode ontstaat. Het onderscheid tussen la ger beroepsonderwijs aan dc ene kant en mavo-havo-vwo aan de andere kant moet in die eerste twee jaar vervallen. Staatssecretaris De Jong hoopt dat de scholen zelf initiatieven in deze richting zullen ondernemen. Dat kan bijvoorbeeld door de vorming van scholengemeenschappen van lager beroepsonderwijs en mavo-havo-vwo. De regering zal dergelijke vormen van samenwerking bevorderen door het wegnemen van financiële en ad ministratieve drempels, Om tot een vruchtbare samenwer king te komen ls het wel nodig dat het lager beroepsonderwijs sterk in zijn schoenen staat. Vooral op huis houdscholen loopt het aantal leerlin gen snel terug. Dan is het gewenst dat ook binnen het lager beroepsonder wijs concentraties van verschillende schooltypen ontstaan Anders zal de waardevolle Inbreng die het beroeps onderwijs straks in de ongedeelde brugperiode kan hebben verloren gaan. Geen mammoetschool Volgens de staatssecretaris is het niet altijd nodig om scholengemeen schappen op één plaats onder te brengen. Om het ontstaan van mam moetscholen te vermijden is het juist aan te bevelen om scholengemeen schappen op te bouwen uit verschil lende vestigingen. Verlenging van de brugperiode en op heffing van het onderscheid tussen lager beroepsonderwijs en het alge meen voortgezet onderwijs is ge wenst, omdat de definitieve school keuze zo wordt uitgesteld, het vor mingsaanbod wordt verbreed en de persoonlijke en sociale ontwikkeling van kinderen meer kans krijgt, aldus de staatssecretaris. Hoe de plannen voor een tweejarige brugperiode zich verhouden tot ande re ontwikkelingen (bijvoorbeeld de projecten voor elementair onderwijs van vier tot veertien jaar en de expe rimenten met de middenschool) liet staatssecretaris De Jong onbespro- „Als u mijn huiswerk zo nauwkeurig ken. Mogelijk wordt die relatie duide- nakijkt, zult u heus wel een paar lijk gemaakt in het beloofde ontwik foutjes kunnen vinden kclingsplan. ADVERTENTIE 'SrH/Zirt/ zilversmeden Zilver, een prachtig edelmetaal Zuiver zilver is van nature nogal zacht en kwetsbaar Daarom was 'echt' zilveren tatelgerei tot nu toe nooit werkeli|k van puur zilver, maar altijd vermengd met 7.5 lot 16.5% koper 100% zuiver zilver Wat niemand gelukt is. kregen de zilversmeden van Gerritsen te Zeist voor het eerst in de geschiedenis voor eikaar laleibesiekken van 100% zuiver zdver. maar toch vol komen hard. Octrooi aangevraagd Alleen bij zilversmeden Gerritsen Deze 100% zuiver zilveren couverts koopt U alleen bij zilversmeden Gerritsen Laat U daarom met misleiden door aanbiedingen welke suggereren een gelijkwaardig produkt te leveren Voorzien van Rijkskeur leder artikel is voorzien van 5 keur merken ingeslagen door de Rijks- waarborg te Utrecht Aangezien de Nederlandse wet geen keurteken kent voor 100% Zuiver zilver wordt er slechts gestempeld met het hoogst mogelijke keurteken voor eerste gehalte zilver 925/1000 Wij garanderen met ons eigen teken 999. dat ook door de Rijkswaarborg wordt mgestempeid. de 100% zui verheid van het zilver Interessante belegging De7e exclusieve couverts zijn met alleen een s«eraad op Uw tafel, maar door het 100% zuiver zilver gehalte en de stijgende ziiverpnjs een bijzonder waardevol en kost baar bezit U betaalt veel minder Omdat U rechtstreeks bij de zilver smid zeil koopt liggen de prijzen be langrijk lager dan de winkelwaarde van vergelijkbaar bestek mei een mmder hoog zilvergehalte Orie exclusieve modellen in de stijl van: Hagqsch Lofte geïnspireerd op de vormgeving vari hel oudsher tra ditioneie ztivermodei Puntfiiei een tijdloos couvert dat zich kenmerkt door verfijnde een voud Chippendale meuw in onze zilver collectie. een chiQue model m de Engelse Chippendale sti|i De keus is aan u. de prijs is gelijk Pnizen complete ladencassettes 6 pers 71 delig f 5990.— 9 pers I05deiig» 8699 12pers 135 detig f 10806 Bij afname ineens krijgt u hierop een korting van 10% Atla artikelen ook afzon- dartljk te bastellen Naast afname van de complete cas seites bestaat er de mogelijkheid om alle artikelen alzonderii|k te be stellen Ook kunt Umet ons spaar systeem een cassette deel voor deel bij elkaar sparen Belangstelling? Alle informatie over deze zuiver zil veren couverts vindt U m onze uit gebreide documentatie Stuur vrij blijvend onderstaande bon m of bel 03404 13677 Showroom bezoek Het is altijd mogelijk om na afspraak onze showroom aan de Van Reenen- weg 155 te Zeist te bezoeken Ook op zaterdag Tel 03404 13677. Beurzen Op onderstaande beurzen zijn wij vertegenwoordigd met een mtor matievand 19 t/m 26 september Jaarbeurs v n Oosten Zutphen stanonr 33. 28 sept t/m 7 oktober Femma Rotterdam standnr 119 Hier tonen wij U de gehele zilver collectie Tevens is hei mogeii|k dat wij deze collectie bij U thuis tonen Dit echler alleen na Uw uitdrukke lijk verzoek Alle artikelen zijn ook levarbaar in 24 karaats fijn goud. iBON Graag ontvang ik vrijblijvend uil- I gebreide documentatie over de 1100% zuiver zilveren couverts I Adres I i Plaats J Bon zenden aan N V Ned Metaal- I warenfabriek M J Gerritsen Sola j labriek Anlwoordnr 105. 3700VB ZdSt l Postzegel is met nodig

Nieuwe Leidsche Courant | 1979 | | pagina 3