LUüll Helpen bij gezinnen in moeilijkheden A at'* '*4in •«v-isfeïa? mensen zijn vaak ten einde raad t ZATERDAG 1 SEPTEMBER 1979 Deze pagina werd samengesteld door Kees de Leeuw. Tekening Tom Janssen TROUW/KWARTET 21 Na een jaar van voorbereiden en experimenteren ging op 1 januari van dit jaar in Amsterdam een Mobiel Crisis Team aan de slag.Kortheids halve meestal aangeduid met de letters MCT, hoewel die afkorting eerder associaties oproept met een nieuw soort motorolie dan met een zeer bijzondere vorm van hulpverlening. Dit team, dat 24 uur per dag en zeven dagen in de week bereikbaar is, houdt zich bezig met directe hulpverlening bij crisis situaties in gezinnen met kinderen. Het is het eerste in Nederland en de manier van werken kan vergeleken worden met die van de brandweer. Met dit verschil dat er niet alleen direct wordt uitgerukt en ge blust, maar dat er tevens puingeruimd wordt en men helpt bij de opbouw. Een portret van deze „geestelijke" EHBO na ruim een half jaar praktijkervaring. hj i u t °n oe'?><«6b ?°rder, ^OQ) 9*^6* öe A* ^Odjc bter e* a»;^_ *öpta;,- tna £?*ll I -"' «j Vanuit de instanties die zich in Amsterdam be zighouden met hulpver lening (in de ruimste zin van het woord) is de laat ste jaren steeds meer de wens geuit, dat er eigen lijk een team zou moeten zijn dat direct kan wor den ingeschakeld bij ge zinnen die in moeilijkhe den zijn geraakt. Het sterkst leefde deze be hoefte bij „De Triangel", een instituut dat gezin nen voor korte of (meest al) lange duur opneemt voor een therapie. Maar ook daarbuiten was men van mening dat er nodig iets op dit gebied zou moeten gebeuren. Bij „De Triangel" werd erva ren, dat er nogal wat kostba re tijd verliep bij gezinnen tussen het vragen om hulp en het op gang komen van de hulpverlening. Het is een ge zinsbehandelingstehuis dat vrij veel aanvragen binnen krijgt. maar hieraan niet direct kan voldoen. Voordat er wordt overgegaan tot opname vinden eerst uitgebreide gesprekken plaats met de gezinsleden, die nogal wat tijd in beslag nemen, maar noodzakelijk zijn omdat het opnemen van een gezin een zeer ingrijpende gebeurtenis is. Bovendien, zo bleek in de prak tijk, had het in veel gevallen helemaal niet zo ver hoeven te komen, mits er eerder hulp kon worden geboden, maar dan di rect en ter plaatse. Een andere belangrijke reden was verder, dat de ambulante* hulpverlening buiten kantoor uren en in de weekeinden niet beschikbaar is, met als gevolg, dat om hulp wordt aangeklopt bij de GG en GD. de politie, de telefonische hulpdiensten of bij de EHBO-posten van zie kenhuizen. Ook deze instanties bleken behoefte te hebben aan een dergelijk team en in sa menwerking met de GG en GD. de politie en de Raad voor de Kinderbescherming is het Mobiel Crisis Team er dan ook gekomen. „Je kan het typeren als een praktische behoefte, die sa menhangt met de problemen, zoals je die in een grote stad tegenkomt", aldus Ingrid Schoemaker (27). Zij is belast met de coördinatie van het team, dat nu nog uit zes men sen bestaat, maar deze maand zal worden versterkt. Ingrid was voorheen verbonden aan de „De Triangel" en heeft daar ervaring opgedaan in het wer ken met gezinnen in crisissi tuaties. Die ervaring is ook één van de voorwaarden om bij het MCT te kunnen komen. Hoewel het Mobiel Crisis Team beschouwd kan worden als een nieuwe vorm van hulpverle ning Amsterdam is de enige stad dat een dergelijk team heeft, maar in Den Haag is men ook bezig met plannen in deze richting wordt er niet buiten de bestaande hulpverlenings instanties om gewerkt. Ingrid Schoemaker: „We zien onszelf als een tussenvoegsel, waarbij de basis juist samen werking is. Wij kijken wat er acuut moet gebeuren en welke weg er kan worden bewandeld. Op die manier helpen we als team de hulpverlening een stapje verder, want het gaat uiteindelijk om een gezin in nood". Het doel van het MCT is te bereiken, dat in een zo vroeg mogelijk stadium de juiste hulp voor een gezin wordt gere aliseerd. „De ervaring leert dat tijdens een crisis het gezin vooral voor die hulp openstaat, maar dat de gezinsleden vaak niet weten waar ze moeten aankloppen. Wordt er dan direct gerea geerd, dan kan er een vertrou wensrelatie worden opge bouwd voor verdere hulpverle ning. als dat nodig mocht zijn. De nadruk ligt op preventie", aldus Ingrid Schoemaker. „We richten ons op gezinnen, omdat juist zij veelal in een crisissitu atie de weg naar de bestaande hulpverlening niet weten te vinden. Daarvoor is een aantal redenen aan te voeren. De éne is dat de drempel zo hoog is, dat men de stap niet durft te doen. Een andere reden is, dat er geen hulp kan worden ge vraagd, omdat de uitbarstin gen na vijven of in het weekein de plaatsvinden." Over het werken in de praktijk vertelt Evelien ten Napel (25), die één van de vier uitvoerende leden is van het team. Zij is in de laatste fase van haar studie (andragogie) voor een Jaar aan het MCT verbonden. Deze me dewerkers, die bekend moeten zijn met gezinsproblemen (met name verwaarlozing en mis handeling) wisselen elkaar af in diensten van 24 uur. Bij een aanmelding (van bijvoorbeeld de politie of de GG en GD) wordt er eerst telefonisch over legd tussen deze instantie en het MCT om te zien of het team hulp moet bieden en zo Ja, wat de vraag is aan het team. De medewerker die dienst heeft gaat dan naar het gezin en overlegt samen met de ge zinsleden wat er gedaan kan worden om uit de impasse te komen. Belangrijk is dan, dat het teamlid goed kan inschat ten hoe de problemen liggen. Deze van zeer uiteenlopende aard kunnen vrij eenvoudig zijn, zodat ze met wat prakti sche raadgevingen zijn op te lossen, maar kunnen ook vrij diep zitten. In dat laatste geval wordt in overleg met de betrok kenen het advies gegeven tot een gezins- of relatietherapie. Degenen die de aanmelding van het gezin krijgt, blijft voor de gezinsleden de aanspreek bare figuur tot en met de beëin diging van de tussenkomst van het MCT. Evelien ten Napel: „Als we wel kom zijn, bezoeken we het ge zin nog dezelfde dag en probe ren daarin rust te brengen door middel van wat praten en luis teren. Soms is het tijdelijk uit eengaan van het gezin een op lossing. In daarop volgende ge sprekken hetzij met het hele gezin dan wel met iedereen af zonderlijk komen de proble men aan bod die tot de uitbar sting hebben geleid. Daarna wordt met het gezin bekeken welke mogelijkheden en even tuele verwijzingen er zijn." Het teamlid zoekt dan ook con tact met de instantie die al met het gezin te maken heeft gehad in de meeste gevallen wordt aan één gezinslid reeds hulp verleend, maar vallen de ande ren uit de boot zodat die op de hoogte is van de bemoeie nissen van het team met het gezin. "Belangrijk is verder dat na enkele weken opnieuw con tact wordt opgenomen met het gezin om te informeren hoe het gaat en/of de eventuele verwij zing naar wens verloopt. Tot slot wordt de betrokken instantie via een verslag op de hoogte gebracht van wat het MCT gedaan heeft „Het lijkt wat ingewikkeld, maar het blijkt in de praktijk goed te werken." Het team opereert overigens niet altijd op deze manier, omdat soms over de telefoon een advies aan de aan meldende Instantie al voldoen de kan zijn. Ingrid Schoemaker: „In princi pe wordt dit werk door de men sen in dé praktijk voor één jaar gedaan, want het eist behoor lijk veel van Je krachten. Je moet niet vergeten, dat Je veel alleen bezig bent, ondanks de begeleiding van de achter- wacht met wie Je overleg kan plegen voor verdere stappen. Bovendien is het werk onregel matig en afwisselend. De me dewerkers moeten stevig in hun schoenen staan en een be hoorlijke stabiele achterban hebben, waarop ze kunnen te rugvallen. Je bent vaak erg intensief constant met pro blemen bezig en dat gaat je niet in de kouwe kleren zitten." Het MCT komt bij gezinnen uit alle lagen van de bevolking die veelal ten einde raad zijn en blij zijn dat er iemand bij hen komt met wie ze kunnen praten. De teamleden fungeren overigens niet alleen als praat paal, maar zijn ook praktisch bezig om „de molen" weer in beweging te krijgen en een beetje vertrouwen te geven. Dat uit zich vaak in kleine din gen, zoals koffie zetten of het naar bed brengen van een kind, dat 's nachts nog op is. iHet Mobiel Crisis Team krijgt het meest te maken met rela tieproblemen, waarbij "ge vlucht wordt in misbruik van alcohol of drugs, maar men wordt ook geconfronteerd met mishandeling en verwaarlo zing. Meestal is een gering inci dent de aanleiding tot de grote uitbarsting, waardoor de hele boel in de war en ontregeld raakt. De hulp is echter zoveel mogelijk op het ambulante ge richt, wat betekent dat als het enigszins kan er thuis wordt geholpen. Ingrid 8choemaker: „We heb ben in principe voor hulpverle ning aan gezinnen gekozen, omdat we gespecialiseerd zijn in de begeleiding ervan. Bulten dat is het nog steeds een heel belangrijke groep in de samen leving, hoewel dat niet wil zeg- gen dat we het gezin ten koste van alles in stand proberen te houden. Onder die gezinnen vallen na tuurlijk ook de zogeheten on volledige gezinnen (man of vrouw met kinderen). Mogelijk dat op den duur de hulpverle ning tevens wordt verlegd naar de groep alleenstaanden, om dat de politie daar veelal geen raad mee weet. Onze indruk is wel dat deze groep mobieler is en makkelijker kan aanklop pen bij vrienden of familie. Daarbij komt dat we voorzich tig wilden beginnen om niet al te veel hooi op onze vork ineens te nemen." Bij het team komen de aanmel dingen vooral binnen tussen vier uur 's middags en tien uur 's avonds, waarbij de maanda gen bekend staat als de piek- dag. „Ik denk dat men de pro blemen onbewust opspaart tot na het weekeinde", aldus In grid. Ze vertelt verder dat de meeste aanmeldingen binnen komen via de politie. „Die springt boven alles uit Volgens mij heeft dat te maken met het acute en het feit dat ze 24 uur beschikbaar is. Vermoe delijk is in dergelijke crisissituaties de politie toch Je beste kameraad, want ten ein de raad en niet meer wetend wat te doen, blijken mensen daar het meest een beroep op te doen."

Nieuwe Leidsche Courant | 1979 | | pagina 21