-Nieuwe regel tegen IF op stapel Reclame en fietsen: de .beste wint niet altijd Hockeyers nemen strijd te licht op Weer rel rond Ilie Nastase Na onhandigheid Vilé bij afhandeling zaak Jensen Cijfers WK wielrennen Slechts 4-2 tegen Engeland-B Hette Borrias in halve finale ATERDAG 1 SEPTEMBER 1979 SPORT TROUW/KWARTET 15 door Matty Verkamman zN. sta voor AMSTERDAM Het ls vrijdag 3 augustus, kort voor het Amsterdam 704-toemooi. Organisator Jack van Zanten heeft voor een ontspannen en gezellige sfeer gezorgd in de bestuurskamer die wordt bevolkt door de leiders van het vaderlandse profvoetbal en zij die in deze omgeving graag zien of gezien willen worden. Het voetbalseizoen gaat offici eus van start. De entourage is prima, een lekker weertje en een goed gevuld Olympisch Stadion. no rit de nr. Het is mr. Eric Vilé. de jonge voor zitter van het sectiebestuur betaald voetbal, die in deze stemming het feestje nog eens opvrolijkt, door Ajax met de mededeling te verblij ven dat de Deen Henning Jensen toch nog mag meespelen. Het wordt zo gebracht dat Jensen een voorlo pige verklaring van speelgerechtig- heid wordt toegekend. Jan Huy- bregts, de secretaris van het betaal de voetbal, sputtert nog wat tegen, want het reglement voorziet niet in zoiets als een „voorlopige verkla ring". Het is wél of géén licensie. Maar denkt Vilé, laat ik het festijn nu niet bederven en hij geeft Jensen „vrij". Dat is nogal wat. want op dat moment was al duidelijk dat Jen sens transfer van Real Madrid naar Ajax er één met een luchtje was. Cor Coster van het omstreden bu reau Inter Football had er immers tussen gezeten en de dit jaar pas echt operationeel geworden stich ting Arbeidszaken Betaald Voetbal (ABV) wilde nu wel eens precies weten hoe één en ander in zijn werk was gegaan. Lankmoedig Er bestond bij de stichting ABV een zeer sterk vermoeden dat in de over gang van zowel Jensen als Clarke (van Ajax naar Club Brugge) het langzamerhand beroemde artikel 36 van het reglement betaald voetbal was overtreden. In dat artikel staat onomwonden dat een transfer on geldig is wanneer die „door bemid deling van agenten en/of derden die hiervan een beroep of bedrijf ma ken" tot stand is gekomen. Officieel kwam er ook een onderzoek van de kant van de stichting, maar het was al snel duidelijk dat het een hele toer zou worden om de transfers van Jensen en Clarke nog terug te draaien, nu de KNVB zonder me deweten van de hierbij toch zeer betrokken stichting ABV zo vrij was geweest om een beslissing te nemen, die op zijn zachtst gezegd niet onvoordelig voor Inter Football was. Waarom, zo kan men zich af vragen, deze nergens op gebaseerde lankmoedigheid? Joop van der Klink, de directeur -van de stichting ABV. die ingevolge het door de clubs unaniem aanvaar de rapport Gezonder betaald voet bal voor een normaal functionerend arbeidsverkeer moet, zat er maar mee. Er was een stroming binnen de stichting die ondanks alles voor een voortgezet onderzoek in de zaken Jensen en Clarke voelde, zoals mr. Theo Brouwer op 21 augustus in deze krant naar voren bracht. Brou wer zei te verwachten dat een door drie man gevormde onderzoeks commissie de zaak verder zou uit spitten, maar drie dagen later werd daar in een spoedvergadering toch vanaf gezien. Met de nodige tegen zin liet men de KNVB weten geen advies af te geven, omdat de om standigheden (Jensen was inmid dels ook al in competitieverband voor Ajax uitgekomen) inmiddels te gecompliceerd waren geworden. Jensen mocht derhalve blijven en dientengevolge kon ook Ray Clarke in België aan de slag. Kroongetuige In de zaak Clarke speelde boven dien mee dat de mogelijke kroonge tuige, Clarke's persoonlijke advi seur Weerdenburg die tot zijn ver bazing vernam dat zijn vriend plot seling naar Brugge was getransfe reerd (de aldaar spelende Peter Houtman zag Coster in het gezel schap van de Brit het Olympia- stadion binnen wandelen) geen ge hoor gaf aan de oproep van de stich ting om zijn licht over de zaak te laten schijnen. Dat was op zichzelf natuurlijk niet zo verwonderlijk want ofschoon deze Weerdenburg er in de pers geen twijfel over liet bestaan dat Coster de transfer had ERIC VILE gaf Jensen een niet bestaande „voorlopige verklaring" van speelgerech- tigheid. bekokstoofd, voelde hij er uiteinde lijk niets voor om zijn kameraad (ondanks alles) in verlegenheid te brenge. Het zal duidelijk zijn dat de stich ting ABV ongelukkig is met deze gang van zaken en dat op de Am- stelveense burelen van IF de afloop met een driewerf hoera is gevierd. Joop van der Klink vindt nochtans dat IF voorlopig niet te hard moet Juichen. Hij zegt: „Bij een verdere vertraging van de zaak-Jensen wa ren te veel partijen onevenredig zwaar geschaad. Maar we hebben alle betrokkenen er wel op gewezen dat we sterke vermoedens hebben dat hier artikel 36 is overtreden. Men moet ons uitgebleven advies dan ook niet als een vrijbrief voor volgende gevallen zien." Niettemin is de stichting ABV dankzij die aan Jensen onterecht uitgedeelde licensie uiteraard aar dig in haar hem gezet door de KNVB. De afgelopen weken is daar nog wat bijgekomen. En wel het optreden van mr. H. Utermark, de KNVB-jurist die via een briefwisse ling met zijn, aan IF veronden con frater mr. B. Bertels, plotseling van mening was dat de KNVB er in de zaak Eddy Kraal naast zat. Ter her innering: Kraal werd vorig seizoen langdurig geschorst omdat zijn overgang van Telstar naar Volen- dam via IF's Maarten de Vos tot stand was gekomen. Kennelijk ge schrokken van een uitspraak van de Hoge Raad in de zaak van een Rot terdamse vrouw die arbeidskrach ten in contact bracht met een uit zendbureau die eenzijdige bemid deling werd in dat arrest niet straf baar geacht vreesde mr. Uter mark dat de KNVB aan het korste eind zou trekken wanneer artikel 36 betaald voetbal aan die uitspraak zou worden getoetst. Andere juristen vinden dat een voorbarige conclusie, zoals de aan de stichting verbonden mr. Jan Masman (voorzitter) mr. Theo Brou wer en ook mr. Max Tripels (lid van de commissie van toezicht) al eens hebben laten weten. Dit drietal is van mening dat die uitspraak van de Hoge Raad los staat van het gestelde in artikel 36. Het is boven dien een tamelijk particuliere actie van mr. Utermark geweest, die cor respondentie met Berry Bertels, want het sectiebestuur wist er niets van. Gealarmeerd door de gedach ten van de KNVB-advocaat, wilde Van der Klink wel eens precies we ten wat mr Utermark nu aan mr. Bertels had „bekend", als directeur van de stichting arbeidszaken dacht hij er weinig moeite mee te hebben om inzage in de penne- vmchten van Utermark te krijgen, maar dat viel in de praktijk toch tegen. Eerst na inschakeling van een ei gen advocaat, mr. Van Veghel, kreeg hij de bewuste brieven onder ogen. Voorbeeld Omdat mr. Utermark namens de KNVB dus liet merken het optimis me van IF (als gevolg van de bewus te uitspraak van de Hoge Raad) min of meer te delen, besloot de stich ting ABV een voorstel tot wijziging van artikel 36 uit te werken. Hee! misschien laat de huidige tekst lm mers wel ruimte voor IF. dat hard nekkig vol houdt dat men slechti adviseert. Van der Klink ls er var overtuigd en met hem vele ande ren in de voetballerij dat het commerciële bureau wel degelijk op de stoel van de stichting wil zitten. Hij geeft dien aangaande een aardig voorbeeld dat aantoont dat IF zo wel voor spelers als voor clubs (tweezijdig) werkt. Van der Klink: „We hebben gehoord dat Harry Schellekens (reserve-keeper van NEC) onlangs werd gebeld door Jan Dee van IF met de mededeling dat Ajax inhem was geïnteresseerd." Van der Klink is van mening dat IF de ene keer namens de clubs en de andere keer namens de spelers en vaak ook namens belde optreedt. Om dit in het vervolg uit te sluiten, heeft de stichting een nieuwe tekst voor artikel 36 tn petto, die als volgt luidt: „Indien door of met behulpf van natuurlijk en/of rechtsperso nen, die hiervan beroep of bedrijf maken, een arbeidsovereenkomst tussen een werkgever en een werk nemer in het betaalde voetbal tot stand is gekomen, wordt een verkla ring van speelgerechtigheid c.q. een trainerslicensie geweigerd." Geldingsdrang Eric Vilé, die bij het Amsterdam- toernooi dus een beslissing nam die Ajax, Jensen en IF nogal in de kaart speelde, heeft wellicht ingezien dat hij toen fout (uit naïviteit?) handel de en feitelijk een bom onder de stoel van de stichting ABV legde. Vorige week werden de jonge mees ter tijdens eensportfeestje in Am sterdam door de FBO'er Bart Nij- land aangeschoten met de venijnige vraag waarom het sectiebestuur in vredesnaam tot een koerswijziging inzake artikel 36 had besloten. Vilé antwoordde dat dit helemaal niet het geval was en wekte de indruk dat mr Utermark zijn eigen cliënt voor het blok had gezet. Uit het feit dat Vilé zich kan vinden in de door de stichting voorgestelde regle mentswijziging en deze ter bestude ring ook heeft doorgestuurd naar de reglementscommissie, kan voorts de voorzichtige conclusie worden getrokken dat hij IF tóch buiten de poort wil houden. Het ls voor het profvoetbal te hopen dat Vllé's gel dingsdrang nu ook eens een ver standige handelswijze oplevert oor Programma KNVB-beker AMSTERDAM Het is een verademing op de wereldkampi- enschappen wielrennen coureurs voorbij te zien flitsen, die een reclameboodschappen met zich meetorsen. De vervuil ers, die maar al te graag een shirtje volspelden met wervende eksten, krijgen geen toegang tot het strijdtoneel. Hoelang die ituatie nog stand zal houden is uiteraard een open vraag, ook 1 omdat de UCI, de internationale wielerfederatie, probleem- >os akkoord ging met het plan van de Koninklijke Neder- indse wielreunie de gevechten om de diverse regenboog uien te „verpachten aan een spnsor. Johan Woldendorp och zal de vrijage met de commercie oorlopig niet al te openlijk worden, e amateurs hebben een dermate •ote invloed in de UCI, dat de profes- onele sectie, de FICP, zich op dat unt weinig illusies hoeft te maken. 5e regenboogtrui is reglementair 't domein van de UCI". zegt Hein ?rbruggen. hoofdbestuurslid van de NWU en de Nederlandse vertegen- oordiger in de FICP. „De merkenna- en op een WK-trui mogen in totaal jf centimeter hebben. Peter Post ploegleider van oud-wereldkam- oen Gerrie Knetemann en zijn op- >lger Jan Raas red) zit er met een 9ar >gte van negen centimeter steeds last. In de Tour de France kreeg netemann daarvoor een boete van jf duizend Zwitserse francs (zesdui- |nd gulden - red), maar als we cons- quent waren geweest, was het be- ag de afgelopen zomer opgelopen it vijfentwintig duizend francs." incipiëe, is reclame geen onder- erp van discussie binnen de FICP. afmetingen daarentegen wel, al u je het niet zeggen als je weer eens 'n advertentiepagina tegen komt. lar een hoofd boven uitsteekt. In de elersport is de krant in ieder geval el een meneer. Ofschoon de FICP n daarmee de UCI) nu ook ingezon- n mededelingen op de zijkanten in de tunu's tot het toppunt van hiek heeft verheven, woedt het tussen de sponsors en de elerfederatie in alle hevigheid door. in de veertig commerciële wieler- ïllen. die hun shirtjes ter controle oesten inzenden, keurde de UCI lage ;chts twee goed Verbruggen: „Het glement is in die zin aangepast, dat op de voor- en achterkant van het irt inscripties mogen staan: elk erk. met een maximum van drie, n keer in een vierkant van achttien ntimeter hoog. Dit soort regels le- rt contimu een spel met ploegen die immers tot taaak hebben v ïer zoveel mogelijk publiciteit voor in firma's uit te slepen. Als organi- tie ben je verplicht om dat nauwge- te controleren. Dat komt erg leuterig over het is net alsof Je fts anders te hebt te doen maar n de andere kant haalt dit ver- 1 Jijnsel steeds de publiciteit. Als je teugels laat vieren, gaat zo'n shirt IBG fcies op een advertentiepagina uit krant lijken. Dat vind ik niet erg /bluffend." Voor een belangrijk gedeelte zijn be roepswielrenners afhankelijk van het bedrijfsleven. Aan de andere kant is de commercie een wezenlijk gevaar voor het professionele cyclisme. In theorie werkt de inminging van spon sors oneerlijkheid in de hand. Niet alleen doordat de ene firma er meer geld in steekt dan de andere gro tendeels afhankelijk van het rende ment van de donatie maar ook, omdat het zeer wel denkbaar is, dat bepaalde bedrijven er veel baat bij hebben overwinningen te kopen. Dat bezoedelt uiteraard het imago van de beroepswielersport. Hein Verbrug gen: „Er gebeuren inderdaad dingen, waarvan men zou kunnen denken, dat ze de sportiviteit aantasten. In de wielrennerij is het een al lang aan vaarde zaak, dat niet altijd de beste wint. Het is een individuele sport, die in ploegverband wordt beoefend. Vaak is het niet belangrijk wie er wint. Als het maar iemand van het team is." Dat ls nog vrij onschuldig. Erger is het, dat de door tallozen geadoreerde Tour de France tot een commerciëel circus is vervallen, waarin de renners een ongergeschikt positie innemen. Frustrerend zijn ook de combines, die al dan niet openlijk worden gevormd. De Tourdirecteuren Jacques Goddet en Felix Levitan keuren dat laatste openlijk af, maar gaan ondertussen uiterst hypocriet verder met hun on- Gerrie Knetemann, goed voor vijfentwintigduizend francs boete. oorbare praktijken. Verbruggen: „De Tour is een tamelijk slecht voorbeeld. Het is een monument; met de wereld kampioenschappen ls het het hoog ste, dat er op wielergebied bestaat Ik ben het met je eens. dat de commecie in de ronde van Frankrijk te ver wordt doorgevoerd. Ik zie ook wel, dat de renners daarvan een beetje het slachtoffer worden." „Combine keur ik evenmin goed. Het samenspannen tegen andere groepe ringen is echter iets, dat je in meer takken van sport tegenkomt. Het is kennelijk een maatschappelijk ver schijnsel geworden, waarvan ik he laas moet zeggen, dat het schromelijk door de pers wordt overdreven. Mijn PROFS Ach ter voicing: halve finales: eerste rit: 1 Moser (Iti 6.11,58: 2 Ponateen (Ned) 6.15.21. tweede rit: 1. Oosterbosch (Ned) 6.08,13; 2 De Vlaemlnck (Bel) 6.11.82 Sprint: kwaliflcatlerltten de winnaars gaan over naar de kwartfinales Eerste serie: 1 Kolehl Naka no (Jpni 11.34; 2. Stephano Notart (ÏU>. Tweede serie 1 Dieter Berkmann (WDH 11,89; 2 John NicoUon (Ausi. Derde serie 1 Michel Vaarten (Bel) 11.60. 2 Giordano Turrtnl dta) Vierde sene 1 Kenjl Takahashl Jpni 11.88. 2 Noel Dejonckhe- re (Bel> Vijfde serie 1 Noboru Fujimakl (Jpn> 12.28; 2 Atkins Grant (Ausi Zesde serie 1 Leijn LoevesIJn (Ned) 12,14, 2 Niroshtge Okubo (Jpni. Stayers: eerste serie I Bruno Vlclno (Iti gangma ker Dagnonl 50 km In 40 40.46. 2 Wllfried Pcflgen (WDdi Durst op 40 m 3 Fred Rompelberg (Nedi Stakenburg op 120 m4 Melnrad Vögcle iZwu Lugenbuhl op 260 m 5 Cees Stam iNedi Walrave op 380 m6. Hono Bugata (Jap) 8uto op 1 ronde i m in 10 67 2 Swtnnerton/Tinsley Kopitov (Rusli. (Obr). twee sene. I RossiFinamore (Jti 10 9g. 2 BaraewsklBarcaewski (VS); derde serie 1 Rei- mannOlebken «WDIdi 11.03. 2. Cahard/Deplne (Fri, 3 Veldt-Zeljderveld (Ned); Herkansingen eerste ronde- eerste serie: 1 Veldt-Zeljderveld 11.20. 2 SwInnertorvTInley; tweede serie 1 Ca hard-Deplne 10 79. 2 Barczewski Barczewskl; fi nale (om éen plaaU In de halve finales): 1 CaharcL Deptne 10 78. 2. Veldt/Zeljderveld Ploegensehtervolging: kwartfinales eerste serte: 1 Tsjechoslowakije 4 31.68. 2 Polen 4 38.41. twee de sene I Italië 4 33.18. 2 West-DulUlsnd 4 35 65 derde serie 1 Oost Duitsland 4 31.33, 2 Australië 4 37.38 vierde serie 1. Rusland 4.30,14, 2 Zwitser land 4.37.77 Halve finales: eerste rit. choslowaklje 4 29.83; tw 4.29.92 2 Italië 4 33.04 Sprint: Eindstand I Hesslich (DDRi. 2 Raasch (DDR). 3 Dreseher (DDR), 4 Joeralev iRusl). 5 Tksc 'Tsjl. 0. Cahard (Fr). 7 Kucirek (Tsj> vroegere baas is sponsor in de wieler sport geweest. Op papier raakte die firma in allerlei verschrikkelijke com bines verzeild, maar in de praktijk viel dat best mee. Ik wil niet ontken nen, dat er op commerciëel gebied niets mis is in de wielersport Het beroepswielrennen bevat een groot showelement. Zolang dat goed wordt gebracht, vind ik het niet zo proble matisch. De sport prevaleert naar mijn gevoel boven alles, dat het wiel rennen omringt. Nomaals begrijp me goed. er gebeuren altijd dingen, die niet door de beugel kunnen. Zelfs als bond doen we er aan mee. Immers, we hadden een Nederlandse wereldkam pioen op de weg vooraf vijfduizend gulden beloofd. We zien het als een manier om de sport te stimuleren, maar het principe, dat je er geld voor over hebt om de koers te beïnvloeden, blijft overeind staan." Praten met een lid van de profsectie van de UCI betekent uiteraard praten over doping. Ruim een week geleden werd in Maastricht over dit hete hangijzer een symposium gehouden, waarin de theoretici (de UCI en haar medische commissie) lijnrecht tegen over de practici (de sportartsen) ston den. Het blauwe blazergilde durfde zonder blikken of blozen te verkondi gen, dat iemand maar met wielren nen moet stoppen als hij astmatisch is (Gerrie Knetemann bijvoorbeeld). De medische wereld mag geen ge bruik maken van onschuldige prepa raten althans wat de dosering be treft om de patiënt te genezen. De artsen vechten die stelling aan. Te recht. Zij vinden, dat een beroepsren ner een vak uitoefent en evenals an deren op medische indicatie op kleine hoeveelheden opium, neusdruppels, enzovoort terug moet kunnen vallen om een genezingsproces te ver snellen. Hein Verbruggen: „Ik ben het niet eens met het UCI-standpunt. En met mij zijn er meer binnen de FICP, die er zo over denken. De doplngproble- matiek ls een UCI-aangelegenheid. Met vier vertegenwoordigers in een bestuur van tien stemgerechtigde le den (waaronder een „onpartijdige" voorzitter en penningmeester; de se cretaris-generaal heeft geen stem In het kapittel red.) zou je een sterk blok kunnen vormen om Je stelling te verdedigen. In de praktijk valt dat tegen. Toch moet het doplngregle- ment worden gewijzigd. Ik weet al leen niet hoe. De huidige regels ver hinderen een dokter zijn werk te doen. Geef Je hem dat recht wel. dan zet Je de deur wagenwijd open voor mensen, die het met de ethiek niet zo nauw nemen. Ik ben er van overtuigd, dat er steeds meer ongelukken gebeu ren als het reglement niet wordt aan gepast. Ik wacht op het moment, dat de renners het niet meer pikken." Eigenlijk zou er een coureur op moe ten staan, die bij de rechterzijn gelijk afdwingt. Verbruggen. „Dat zou in derdaad een zeer Interessante zaak zijn. Ik vraag me al lang af of het dopingreglement van de UCI nog wel conform de wetgeving ls." Heden: Achilles'12-VUC DOVO-ACV FC Amsterdam-Geldrop FC Den Bosch-FC Groningen Fortuna S-Heracles- Morgen: SVV-Rohda Raalte Wageningen-Volendam (am.) SC Amersfoort-EHC FC VVV-De Graafschap DS'79-Helmond Sport Volendam-SC Cambuur Heerenveen-Veendam Telstar-RVC Eindhoven-Vlaardingen KUN8TZWEMMEN - Bij de wedstrijden om de wereldbeker In Tokio (Japan) Is Nederland in de teamwedstrijd vierde neworden Er was winst weggelegd voor de Verenigde Staten. ZWEMMEN - China ls nog geen lid geworden van de FINA. de internaUonale zwemfederatie. omdat de Chinezen hun inschrijfformulieren niet tijdig hadden opgestuurd en het gevraagde Inschrijfgeld ook niet had overgemaakt VOETBAL In de halve finales om het Ameri kaans kampioenschap won 8an Dlego Sockers met 2-1 van Tampa Bay Rowdies Op de Univcr- slade won het Nederlands studententeam met 5- 0 van Tanzania Voor het Zuidamerikaans kam pioenschap versloeg Chili met 7-0 Venezuela en won Paraguay met 2-1 van Ecuador door Onno Zeisman BRUSSEL Als bijdrage aan de viering van het duizendjarig bestaan van de stad Brussel heeft de Belgische hockeybond teams uit drie buurlanden uitgenodigd. Nederland neemt de invitatie serieus, hetgeen wil zeggen: het stuurt zijn beste team. Dat die ploeg, met de roes na de zeskamp tegen Pakistan nog niet verwerkt, weinig gemotiveerd blijkt te zijn, is een andere zaak. De overwinning op Engeland in de openingsstrijd was met 4-2 best aardig, maar spelpeil en tempo leken nergens op. Dit nog wel terwijl de Engelse tegen stander het Brusselse feesttoernoo nauwelijks ernstig lijkt op te vatten. De dualistische instelling van het land speelt parten. Als Engeland neemt het deel aan Europese en we reldkampioenschappen. als Groot- Britannië aan de Olympische Spelen. Op dit laatste is momenteel alle aan dacht gevestigd. Zodat acht van de meest prominente Engelsen niet be schikbaar waren om de reis mee te maken. Zij moesten met wat geselec teerden uit Ierland, Schotland en Wa les Olympisch oefenen. Manager Ivens had er niet zo'n moei te mee dat slechts een tweederangs ploeg naar Brussel kwam. Dit ls de kern van het Engelse elftal voor de wereldkampioenschappen van 1981. zei hij. Na Moskou komt er zoals overal een enorm aantal bedankjes en dan moeten we snel verder. Daar dient dit elftal voor. Erg Imponerend was Engeland-B niet. De spelers kun nen niet in de schaduw staan van de grandioze technici die weleer het land hoog aan de top brachten, zeker in Europa. Al zeker tien jaar is Enge land niet veel meer dan een sympat hieke partner, waar tegen het goed spelen is, vooral als oefening voor een groot toernooi. Maar echt gevaar valt er niet meer van te duchten. Starre structuren hebben de aansluiting bij de top doorbroken. Een voluit en overtuigd spelend Ne derlands elftal zou dit Engeland van de fraaie grasmat van het Heyselsta- dion hebben weggevaagd. Maar Ne derland was helemaal niet in die stemming. Twee van de beste spelers in de aanval ontbraken: Tom van 't Hek omdat hij met Jong Oranje in Parijs naar de wereldtitel dingt en Theo Doyer wegens een hinderlijke blessure achter de knie. Voorts was Bolhuis weer present als voorstopper, maar dat werd geen succes. Als er niets van afhangt ls de Utrechtenaar één der eersten om ongeïnspireerd te spelen. Terecht werd hij met de rust vervangen door Van As beek, dit maal evenmin een uitslover. De vage Engelse speeltrant had wei nig opbouwends. Alles was geconcen treerd op verdedigen, op tegenhou den van de Nederlanders. Afbrekend spel. dat ook nog het tempo neer drukte en de wedstrijd een droevig aanzien gaf. De Engelsen toonden nauwelijks aandacht voor eigen aan vallen. AUeen hun spits Godwin stond ver opgesteld, maar zelfs de vleugelspelers ontbraken. Zodat Tim Sittens als bewaker niets te doen had en vrijuit mee naar voren kon gaan. Achter kon Paul Litjens het immers wel af. Litjens komt er als vrije verdediger steeds beter in. Ook in zijn 125ste interland stak hij de Engelsen in de zak. Hij zelf heeft het wat moelijk gehad met die plaats omdat hij meen de zijn clubgenoot en vriend Imbert Jebbink er mee te verdringen. En voor een duel in deze voelde hij niets. Het dilemma heeft zichzelf opgelost. Jebbink. die aanvankelijk wat suk kelde met een blessure, zag hoe Lit jens zich ontwikkelde als de voor dit moment ideale ausputzer. Deze week heeft hij coach Van Heumen laten weten zich helemaal terug te trekken. Toch al met moeite overgehaald om weer mee te doen kan hij het niet opbrengen een jaar lang zwaar te moeten trainen en andere offers te brengen terwille van een bijna zekere plaats op de reservebank. Ook bij een andere situatie zou Lit jens zijn palats in het team niet kun nen verliezen. Hij is te waardevol voor. Vrijdag schoot hij Nederland weer naar de overwinning met drie rake kogels uit een totaal van zeven strafcorners. waar doelman Hurst he lemaal geen raad mee wist. Na zeven minuten schoot Litjens voor de eerste keer raak. Daarmee meende Neder land dat het op een gemakkelijke zege zou afgaan en promp namen de inspanningen af. Het duurde dan ook tot de 23ste minuut eer Bouwman een beslissend tikje kon geven na veel voorbereidend werk van Leefers. Al twee minuten later was het 2-1 na een verwarde situatie voor het doel van Sikking, waarvan Godwin profi teerde. Niemand werd ongerust. Te rechts. zo bleek als spoedig, want Litjens gaf zoveel vaart achter een op het doel gerichte bal dat het ketsen tegen de achterplank door het hele stadion te horen was. De vervanging van Bolhuis door Van Asbek en van Hans Krulze door Die- peveen, die na lange tijd eindelijk weer eens iets mocht laten zien. bleek de ploeg in haar geheel niet tot betere prestaties te kunnen brengen. Coach Van Heumen verzuchtte na afloop dan ook. dat zelfs dit soort wedstrij den voor internationals blijkbaar te min is geworden Litjens schoot nog een keer raak en Graig verzilverde een Engelse strafcorner en daarmee was het 4-2. De Belgische en Duitse spelers, te genstanders van zaterdag en zondag, die vroeg waren gekomen om het Nederlandse spel te bestuderen, be grepen er niets van: Hoe kon ditzelfde elftal zo kort geleden in zes wedstrij den de betere van Pakistan zijn? Van Heumen: „België zullen ze ook wel onderschatten. Pas tegen Duitsland kan je een overtuigend team ver wachten". Duitsland wordt zonder meer de concurrent voor de toernooi zege. Het won later op de dag zonder veel moeite met 5-1 van België. BLED Hette Borrias en Karei Knibbeler hebben zich op de tweede dag van de wereldkampioenschap pen roeien via de herkansingen ge plaatst voor de halve finales van de sklfnummers. De reserve-roeisters. Michelle Parmentier en Nelleke Don kervoort, ingeschreven bij de dub- beltwee, misten de eindstrijd net. De plaatsing van Hette Borrias in de halve eindstrijd ls geen moment in gevaar geweest. Na 500 meter lag de Orca-roeister in tweede positie achter de Canadese Anorea Schriener en voor de Russin Anna Kondrasjina. Anorea Schriener had teveel van haar krachten gevergd. Zij kon de slotaan- val van Kondrasjina niet pareren. Ook Hette Borrias was eerder moeite loos het Canadese meisje gepasseerd Karei Knibbeler had het bij de lichte skiffeurs aanvankelijk moeilijker. Na 500 meter bedroeg het verschil tussen de leidende Joegoslaaf Branko Gro- dovic en de Nederlander, die vijfde en laatste lag. amper een bootlengte. Daarna kwam de afscheiding snel tot stand. Orodovic, Kikkolainen en de Nereus-roeier hadden zich toen de 1500 meter was gepasseerd, losge maakt van de achtervolgers. NEW YORK De tijd van een beleefd applausje na een mooie ace is voor de Amerikaanse ten- nisliefhebbers dcfintief voorbij. Proftennis is een rodeo geworden met joelende en tierende toe schouwers. De spelers passen zich aan aan die sfeer en het is maar goed dat se gescheiden worden door een net. Illie Nastase en John McEnroe maakten er in de tweede ronde van de open Ameri kaanse kampioenschappen op Flushing Meadows een langduri ge onenigheid van die uiteinde lijk met 6-4, 4-6. 6-3 en 6-2 door de Amerikaan McEnroe gewonnen werd. Nastase had zien voorgenomen het de als „superpocher" om schreven McEnroe, zeer lastig te maken. Dat wil zeggen, alle met hodes te gebruiken om de Ameri kaan uit z'n spel te halen. Dat lukte voortreffelijk. Van de aan vang af. En tot veler verbazing werd Nastase nog gesteund door de New Yorkse tennisliefhebbers die hun stadgenoot toejuichten voor elke fout die hij maakte. Met name dat laatste haalde McEnroe volledig uit z'n spel. Tot de derde set verliep alles ech ter nog redelijk binnen de perken. In de vijfe game begon Nastase echter te klagen over de 30-secon- den die de spelers worden gegund om het spel weer te hervatten met een opslag. Nastase gaf zichzelf wat extra tijd door bijvoorbeeld z'n schoenveters nog maar eens te strikken of op het publiek te wij zen waardoor hij zich niet kon concentreren. Dat leverde de Roe meen een reeks waarschuwingen op van scheidsrechter Hammond. In de vierde set kreeg McEnroe van Hammond dc opdracht te ser veren terwijl duidelijk was dat Nastase nog niet klaar was. McEnroe serveerde en veroverde een punt. Het publiek protesteer de zeer luid. Ifammond trachtte de orde te herstellen door verzoe ken om rust en verzoeken aan Nastase om zich correct op te stellen. Toen dat niet hielp kende hij de game gewoon aan McEnroe toe. Dat was het sein voor de toe schouwers om een kwartier lang zeer luidruchtig het ongenoegen ten ventileren. Toernooi-schcids- rechter Blanchard greep uitein delijk in en dreigde de strijd te staken als het publiek door ging. Dat publiek trok zich van het dreigement niets aan en bleef ei sen dat Hammond de aan McEn roe toegekende game weer in zou trekken. Uiteindelijk besloot ar biter Hammond de zaken dan maar stevig aan te pakken. Hij eiste nadrukkelijk dat Nastase weer zou gaan serveren. Terwijl het publiek bleef protesteren maakte Nastase geen aanstalten om weer te beginnen met het spel waarvoor hij gekomen was. Daar op riep Hammond ten einde raad uit „Game, set en match voor McEnroe". Toernooischeidsrechter Blan chard begreep toen eindelijk dat dit dus ook niet de methode was. Hij hielp Hammond van z'n trap- leertje af en ging zelf daar zitten terwijl Hammond onder politie bewaking de arena verliet. Blijk baar was dat voldoende oorlogs buit voor het publiek. Dat kal meerde snel en de strijd kon on der Blanchard uitgespeeld wor den. Een kansloze Nastase tegen een toch niet al te zeer uit het lood geslagen McEnroe. Later verklaarde Blanchard dat hij op verzoek van de toernooig- leiding de plaats van Hammond had overgenomen. Hammond zelf was zeer boos en ontsteld over de gebeurtenissen. McEnroe was snel weer de oude en zei; „Ach, op de baan ben je boos op Nastase, maar het is moeilijk om dat vijf minuten na de wedstrijd nog te zijn". Case closed, McEnroe naar de kwartfinales. Voor de Nederlandse inbreng was er geen enkele reden meer tot enige tevredenheid. Tom Okker vloog er in een partij uit de eerste ronde tegen de Amerikaan Peter Fleming uit. Setcijfers. 7 6. 6-4. 0- 6, 6-3. Betty Stöve speelde haar partij tegen de Amerikaanse Kel ly Henry niet uit. Na 7-6 en hij 1-1 achter in de tweede set staakte de Nederlandse de strijd wegens een blessure. Verrassingen deden zich verder niet voor. Björn Borg toonde te gen de Australiër Carter aan nog steeds in topvorm te zijn. Drie maal 6-1 accentueerde zijn op treden.

Nieuwe Leidsche Courant | 1979 | | pagina 15