Loodgieter onbetaalbaar Gouden bestek voor koopkracht Najaarsbeu rsnajaarsbeurs EXTRA Werkgevers willen ontgrondingsbeleid Hogere resultaten bij verzekeraars =s^ieuw kantoor spaart 75 procent energie Westduitse horeca schreeuwt om mensen Christelijke installateurs willen eerlijke verdeling van lasten TH ontwerpt verzamelbak wegwerpglas CLK ken Ahoy-complex Glazen zaal Rotterdam Zuid Sluiting 'Borsele' heeft gevolgen Boeken duurder Gevaarlijke pillen blijven aanspoelen Werk niet aantrekkelijk genoeg Actie Luycks beëindigd Albert Heijn tevreden over nieuwe buurt zaak Overheidsbijdrage voor hagelschade van fruittelers VIATERDAG 1 SEPTEMBER 1979 FINANCIEN EN ECONOMIE TROUW/KWARTET 13 @zo 2 t/m do 6 september/beatrixgebouw gebruiksgoederen ZONDAG I MAANDAG UTRECHT openingstijden: zo 2 september 10-18 uur, overige dagen 9-18 uur SEPTEMBER SEPTEMBER SEPTEMBER I SEPTEMBER -'an een onzer verslaggevers (MSTERDAM De loodgieter/installateur is niet meer te letalen. Gevolg: de consument wordt in toenemende mate in le verleiding gebracht gebruik te maken van een beunhaas of rvondwerker. Dit zei de voorzitter van de Nederlandse Chris- èlijke Installateurs Bond, de heer G. Akkerman, tijdens de aarlijkse Bondsdag. len arbeidsintensieve bedrijfstak als ie van de installateurs zal te maken rijgen met ongekende uurtarieven an 50 a 60 per uur. Dit zal niet l'ng Heen de beunhazerij in de hand wer- en. maar ook leiden tot nog grotere lerwaarlozing van het onderhoud 90- an gasapparatuur met alle gevolgen AE hndien. Ook het onderhoud van wo- ingen en gebouwen zal meer en meer tel. terwaarloosd worden. „Het roer moet an ook radicaal omgegooid worden, til Nederland niet letterlijk en fi- in verval geraken", aldus de Akkerman. Prijsbeleid onredelijk jij wees erop. dat de algemene kos- n. zoals autokosten e.d. met de re- ilmaat van de klok stijgen. De dit iar toegestane verhoging van twee aal 2,5 procent is niet toereikend n de gestegen kosten te dekken, et prijsbeleid is onredelijk. Iedereen ie bij de start van het prijsbeleid te ag zat, zit nog te laag en raakt eeds verder achterop. e omzet van materialen vloeit daar- j weg naar doe-het-zelf-winkels en - larkten, waardoor de winst op mate- alen wegvalt. Deze winst, zo zei de eer Akkerman, is echter nodig om et verlies op de uurtarieven te com- nseren. Hij meende, dat het aanbe- •ling zou verdienen om een mini- urn- en maximum-uurtarief in te >eren, waartussen de ondernemer ch dan zou kunnen bewegen om eer een gezonde concurrentie te unnen aangaan. ng Dit zou betekenen, dat er ongeveer 210 uren per jaar per man minder aan de klant in rekening gebracht kunnen worden. In een bedrijf met 10 man personeel zal dan een omzetverlies ontstaan van ongeveer 2100 uur met als gevolg dat er meer vakbekwaam personeel aangetrokken moet worden. De vraag is echter: waar deze vak mensen vandaan te halen? Momen teel zijn er zeker nog 2200 vakvolwas sen loodgieters te plaatsen en nog ongeveer 600 hulpmonteurs en leer lingen. Te veel gevraagd De heer Akkerman stelde vast. dat ..draagt elkanders lasten" niet meer is dan waarvoor de bond wil staan, maar dan wel goed verdeeld. Van het midden- en kleinbedrijf met zijn velé arbeidsintensieve bedrijven wordt nu te veel gevraagd. Iedere verdere las- TW omlaag aarnaast zal een verlaging van het TW-tarief van nu 18 procent, dat de irtarieven extra hoog maakt, naar 4 ocent een stimulans kunnen zijn n meer onderhoud te laten verrich- n aan gasapparatuur. Hierdoor zou niet alleen een grotere veiligheid or de consument ontstaan, maar uden ook meer arbeidsplaatsen in onderhoudsector gerealiseerd innen worden. dit verband wees de heer Akker- lan erop. dat er voor 1980 een ver- irting van de werkweek op het pro- ramma staat tot 35 uur per week. DEN HAAG (ANP) Minister Ginjaar heeft aan de techni sche hogeschool Twente een fi nanciële bijdrage toegekend voor het ontwerpen van een glasinzamelbak. Dit is gebeurd met het oog op glasinzamelpro- jecten op ruime schaal die in de, nabije toekomst te verwachten zijn, aldus het ministerie. In Noord-Brabant wordt al op re gionaal niveau afvalglas inge zameld. De glasbak neemt in het inza melsysteem een centrale plaats in. Het accepteren van het pu bliek van de glasbak is zeer belangrijk voor het welslagen van de acties, aldus het minis terie. De toe te passen glasbak dient te voldoen aan hoge eisen op het gebied van geluid, trans port, vormgeving, veiligheid en bereikbaarheid. RNHEM (ANP) Ohra-verzekeringen. met een premie-inkomen van jaar- ks 180 miljoen gulden één van de grootste ziektekostenverzekeraars in ons nd, verhuist de komende maand naar een nieuw gebouw, waar veel energie ordt bespaard. Het bedrijf heeft berekend, dat door een reeks van „snufjes" >g slechts een kwart van de normale energiebehoefte is vereist, Dat scheelt enduizenden guldens per jaar, terwijl de meer-investering bij de bouw echts 200.000 gulden bedraagt. ADVERTENTIE Boe beurs Zuiderparkweg 20-30 (Halte Metro Zuidplein) vrijdag 7 september 1979 10-21 uur zaterdag 8 september 1979 10-16 uur Presentatie en informatie door een groot aantal uitgevers van het evangelisch-christelijke en reformatorische boek. U bent van harte welkom Toegang gratis -1 TOT ZIENS IN ROTTERDAM Wvwwr/rwwvwwwiwvwwwww tenverhoging is onaanvaardbaar voor de arbeidsintensieve bedrijven. Hij drong er op aan de noodzakelijk te innen sociale lasten los te koppelen van de lonen. Iedere verdere verhoging van de col lectieve lasten zal omgeslagen moe ten worden op de omzet. Iedereen, ook degene die nu arbeidsplaatsen aan het bedrijfsleven onttrekt, moet evenredig meebetalen aan de zorg voor de zwakken in de samenleving. Dit betekent, aldus de heer Akker man, dat ook de systemen moeten veranderen om weer het juiste even wicht te krijgen in de verdeling van de lasten. Hét wordt dan wel een verbruikersbelasting, maar dan be taalt tenminste iedereen mee aan de sociale verplichtingen en niet alleen een kleine groep van werkenden. Hierdoor wordt ook bevorderd dat de beunhaas teruggedrongen wordt. Im mers. een beunhaas moet dezelfde materialen verwerken als de onderne mer. Uiteraard zal de opbrengst van deze extra belasting alleen aange wend moeten worden om de loonkos ten te drukken in de arbeidsintensie- vë bedrijven. Hoe kleiner het verschil in loonkos ten tussen een beunhaas en een er kend installateur, des te eerder zal de consument naar de wettig gevestigde ondernemer gaan. Alle middelen moeten aangewend worden om het aantrekkelijke van de diensten van de beunhaas te doen verdwijnen. Het huidige systeem van heffingen leidt ertoe dat er steeds meer arbeids besparende methoden gezocht wor den. In de administratieve sector kan veel door de computer overgenomen worden. Dat betekent dat met min der mankracht eenzelfde omzet ge haald kan worden, met de mogelijk heid deze te verdubbelen. Er zijn voldoende berekeningen te maken hoe groot het verlies aan ar beidsplaatsen is waaruit blijkt met hoeveel de grondslag voor de sociale premies en de belasting daalt. Dezelf de computer kan berekenen met welk percentage de omzet belast moet worden. Op deze manier, zo zei de heer Akkerman, worden de lasten eerlijker verdeeld en zullen er binnen het midden- en kleinbedrijf meer ar beidsplaatsen gecreëerd kunnen wor den. De dienstverlenende sektor zal dan weer tot bloei kunnen komen. Het is de hoogste tijd dat er verande ringen worden aangebracht In het verouderde systeem van loonbelas ting- en premieheffing Een heffing op de omzet is een eerlijker verdeling van lasten. MIDDELBURG (ANP) Sluiting van de kerncentrale Borsele zal ern stige gevolgen hebben voor het mili eu. de werkgelegenheid en de positie van het provinciale elektriciteitsbe drijf PZEM. Dit blijkt uit een nota van gedeputeerde staten van Zee land. Het Franse aluminiumbedrijf Pechiney (1300 werknemers) zou zijn poorten in Vlissingen-Oost waar schijnlijk sluiten als geen goedko pe stroom uit een kerncentrale meer kan worden geleverd, aldus de nota. Eist het bedrijf toch elektrici teit op de prijsbasis van kernenergie, waarop het contractueel recht heeft, dan vergt dat jaarlijks 385.000 ton stookolie extra. De extra kosten voor de PZEM wor den in dat geval geraamd op 190 miljoen gulden per jaar. Het bedrijf heeft op dit moment al een tekort van 160.000 ton stookolie. En gezien de problemen op de oliemarkt ziet het er niet naar uit dat dit tekort de komen de winter op tijd zal zijn aangevuld, aldus de nota. Bij sluiting van de kerncentrale ra ken ook de 170 personeelsleden hun baan kwijt, hoewel de PZEM ze nog jarenlang zou moeten doorbetalen. Gedeputeerde staten blijven overi gens de mening toegedaan dat er op dit moment geen aanleiding bestaat om de centrale inderdaad te sluiten. DEN HAAG (ANP) De uitgevers hebben van de ministers van econo mische zaken, crm en onderwijs en wetenschappen toestemming gekre gen om hun prijzen in het algemeen met 3,75 procent te verhogen. De boekhandel jnag de winkelprijs aan de verhoging aanpassen, aldus het ministerie van economische zaken. Het betreft prijzen voor het boeken jaar 1979-1980. De verhoging is toege staan op grond van kostenstijgingen, onder andere voor papier, drukken, zetten en binden. VLIS8INOEN (ANP) Er worden op het strand in Zeeland nog steeds buisjes met het bloedverdunnende middel marevan gevonden. Marevan kan dodelijk zijn bij ondeskundig ge bruik. Een week geleden werd op het strand van het Belgische badplaatsje Wenduinen het eerste buisje met vijdhonderd tabletten gevonden. Daarna, werden vanuit Zeeuwsch- Vlaandéren en de Walcherse stranden steeds nieuwe vondsten gemeld. Ver moedelijk zijn de pillen door een schip verloren. ■t nieuwe kantoorgebouw van Ohra in Arnhem-Zuid heeft onder andere een Senoemde afgezogen gevel. Via de plafonds wordt voorbehandelde lucht n de juiste temperatuur in de vertrekken geblazen. De gebruikte lucht ardt vervolgens via de gevelconstructie afgevoerd. Zo wordt een soort entgordijn geschapen, dat in de winter warm en in de zomer koel is. Het ht verdiepingen tellende gebouw is ook voorzien van een warmte-pomp rwijl bovendien elke werknemer een eigen lichtschakelaar heeft Met elkaar vert dat een spectaculaire bezuiniging op in het stroom- en gasverbruik eent Ohra. t aantal medewerkers van deze onderneming bedraagt thans 250. Ohra rwacht over tien jaar circa 550 mensen in dienst te zullen hebben Het ?uwe kantoorgebouw is dan helemaal bezet. Van een onzer verslaggevers DEN HAAG Het Verbond van Nederlandse Ondernemin gen (VNO) en het Nederlands Christelijk Werkgeversverbond (NCW) willen een duidelijk beleid inzake het afgraven, bagge ren. uitdiepen en wegsteken van de vaderlandse bodem. De eerste verantwoordelijkheid voor dit zogenaamde ..ontgron dingsbeleid" moet berusten bij de overheid. In een nota aan het kabinet-Van Agt schrijven de werkgevers, dat het uit gangspunt van dit beleid een verant woord beheer van grondstof fenvoor-- raden en milieuwaarden dient te zijn. Het moet zich richten op de nationale behoefte aan grondstoffen voor de bouwnijverheid en voor andere ge bruikers. De werkgevers wijzen erop, dat de laatste jaren meer en meer wordt getracht om ingrepen in het land schap, die ontstaan door de winning van oppervlaktedelfstoffen, tegen te gaan door ontgrondingen af te bou wen dan wel stil te leggen. Tegenstan ders van ontgrondingen voeren aan. dat er alternatieve bouwstoffen zou den zijn of zouden moeten worden gevonden en. indien dat niet het ge val is. uit het buitenland moeten wor den geïmporteerd, aldus VNO en NCW. Door die tegenstand voeren lagere overheden een terughoudend beleid. Die terughoudendheid is dan weer een gevaar voor de continuïteit van de voorziening met oppervlaktedelf stoffen, en daarmee voor de voort gang in de bouwactiviteit. De terug houdendheid is uiteindelijk ook scha delijk. menen de werkgevers, voor natuur en landschap, omdat zij leidt tot inhaalvraag op een later tijdstip met mogelijk onbezonnen beslissin gen als gevolg. Weldoordachte, func tioneel goed ingepaste en goed afge werkte ontgrondingen daarentegen kunnen een verrijking van het land schap zijn", aldus VNO en NCW in hun nota. Klanten genoeg voor de Duitse cafés, restaurants en hotels. Maar mensen om te bedienen of om eten en drank te bereiden zijn er te weinig Van een onzer verslaggevers AMSTERDAM Narrige obers en slecht weer zouden in Nederland het toerisme ongunstig beïnvloeden. In West- Dultsland is dat niet veel anders. Ook daar klachten over kou en regenbuien. Weliswaar liggen de problemen in de horeca niet in de eerste plaats bij het humeur van het bedienend personeel maar toch klagen de hotel- en res tauranteigenaren luid: Ze kunnen „geen mens" krijgen. De horeca is voor de Duitsers ken nelijk geen aantrekkelijk beroep, schrijft de Frankfurter Allgemei- ne Zeitung. Een vijfdaagse werk week is in de meeste gevallen nog een droom en de werknemer in een café of restaurant moet werken op tijden wanneer anderen vrij hebben. Heel lang heeft de Westduitse ho reca het personeelstekort trach ten op te lossen door buitenlan ders in dienst te nemen. Nog van daag de dag is iedere vijfde werk nemer in deze bedrijfstak buiten lander. Sinds de regering van de Bondsrepubliek echter zes jaar ge leden de werving over de grens verbood, is deze personeelsbron opgedroogd. De werkgevers in de horeca schreewen moord en brand maar de regering heeft geen zin voor deze branche een uitzonde ring te maken. Want West-Dults- land telt nog altijd 800.000 werk lozen. Geschoolden Het is overigens de vraag of het toelaten van mensen uit landen rond de Middellandse Zee de pro blemen zou oplossen. De gastar beiders zijn doorgaans onge schoold en in een hotel of restau rant zouden ze dus een baantje krijgen als keukenhulp of kamer meisje. Daar liggen de knelpunten niet. De laatste beschikbare cij fers (uit september 1978) laten zien dat er op dat moment 27.000 hulp krachten in de horeca werkloos waren waar tegenover een vraag stond naar 20.000 mensen. Anders is het in de sector horeca-perso- neel met beroepsopleiding. De Bondsrepubliek telde daar vorig jaar 7300 werklozen. Maar er was een vraag naar 11.500 mensen. Hoofdoorzaak is het grote verloop onder het personeel, schrijft de Frankfurter Allgemelne. Negenen zeventig procent van de leerlingen houdt al direct na het voltooien van de opleiding de horeca voor gezien, een percentage dat in geen enkele andere branche voorkomt. Van degenen die wel daadwerke lijk in het beroep stappen, blijft uiteindelijk een derde. Voor jonge ren heeft de horeca nog wel wat aantrekkelijks. Maar voor oude ren of mensen met een gezin wordt het steeds bezwaarlijker dat cen trale contracten zo moeilijk zijn aan te houden. Bij dit alles komt voor de onderne mer in de horeca nog de grote arbeidsmobiliteit. Koks blijven in Duitsland gemiddeld 27, jaar bij één baas. kelners met opleiding in doorsnee 2,1 jaar. Dat men vaak van baan verandert, betekent in dit geval niet dat de kok of de kelner het vak uitstapt. Voor de bedrijfstak als geheel is het geen verlies van personeel, vaak wisse len van betrekking is traditie in de horeca. Maar het verplicht de on dernemers wel voortdurend vaca tures op te vullen. Volgens het Duitse dagblad ligt de oplossing van het probleem niet in automatisering. Dat betekent in de praktijk vaak teruglopen van kwaliteit. Wie het vak voor werk nemers aantrekkelijk wil maken, zal het toch moeten zoeken in een vijfdaagse werkweek of verkor ting van de openingstijden. Van een onzer verslaggevers UTRECHT/ROTTERDAM Twee grote verzekeringsgroe pen, AMEV en Amfas hebben in de eerste zes maanden van 1979 gunstig gedraaid, blijkt dit de halfjaarberichten van deze maatschappijen. Bij AMEV steeg de winst, vergeleken met het eerste halfjaar van 1978 van ƒ41,0 tot 47,6 miljoen en bij Amfas van 16,5 tot 18,8 miljoen. Voor de rest van het Jaar verwachten de beide ondernemingen een ontwik keling die weinig afwijkt van die in het eerste halfjaar. AMEV rekent op een winststijging van ruim 15 procent en voor Amfas zit er zeker 10 procent meer in, zo meent de raad van bestuur. Zoals gebruikelijk ging ook in het afgelopen Jaar het bruto resultaat in het levensverzekeringbedrljf vooruit. Ook in de schadeverzekeringsector (in het algemeen een minder floris sante poot in de assurantiewereld) deden de beide concerns het beter. Zowel AMEV als Amfas geeft een interimdividend. AMEV keert vanaf 11 september ƒ2.40 (v.J. ƒ1,80) uit over het met 15,5 procent vergrote kapitaal en Amfas declareert 2,40 (v.J. ƒ2,20) over het met 2,5 procent vergrote kapitaal. Nutricia houdt been stijf UTRECHT (ANP) Het personeel van Luycks in Diemen heeft de leve ring van „private label-artikelen" (produkten met de merknaam van de afnemer) aan de grootwinkelbedrij ven Albert Heijn, Spar, CO-OP en Centra hervat. Deze leveranties wa ren op 10 augustus gestaakt uit pro test tegen het besluit van het Nutrl- cia-concern, de sauzenproduktie van Luycks over te hevelen naar Remla in Den Dolder. een bedrijf, dat door Nutricia weer aan de eerste eigenaars wordt verkocht. De actievoerders hebben donderdag een gesprek ge had met de leiding van Nutricia. De directie hield echter aan de oorspron kelijke plannen vast en ze wilde niet ingaan op het alternatief, het bedrijf in Diemen gedeelteijk voort te zetten op basis van de produktie van sauzen voor grootverbruikers. Een woordvoerder van de Industrie bond FNV zei gisteren, dat voortzet ting van de actie nu zinloos lijkt. De mensen in Luycks Diemen hebben volgens hem ook weinig steun onder vonden van collega's bij andere on derdelen van het concern. De raad van bestuur heeft toegezegd, dat er het gaat om tachtig personeelsleden geen gedwongen ontslagen zullen •vallen bij de reorganisatie. Dat houdt wel in. dat de werknemers bereid moeten zijn om in Den Dolder of bij andere Nutricia-bedrijven te gaan werken. ZAANDAM (ANP) - Albert Heijn is zeer tevreden over het experiment van de buurtwinkel. Het grootwinkel bedrijf. dat jarenlang de buurtzaken geleidelijk af stootte, opende vorig jaar een nieuw concept buurtwinkel in de Amsterdamse Vijzelstraat. De omzet was daar het afgelopen Jaar vijf maal zo hoog als in het vooraf gaande Jaar toen de oude stijl nog werd gevolgd. Dit bleek uit opmerkingen van alge meen directeur F. I. Alqvist van Al- bert Heijn Supermarkt tijdens de opening van de tweede Albert Hein buurtwinkel aan de Amsterdamse Stadionweg. De consument stelt het volgens Alqvist op prijs in zijn naaste omgeving alle boodschappen in één winkel te kunnen doen. De klanten komen gemiddeld drie tot viermaal per week. In de vestiging Vijzelstraat heeft men ervaren dat twee-derde van de klan ten afkomstig is uit een gebied met een straal van 500 meter rondom het filiaal waar zij wonen of werken. Van hen komt 80 procent te voet en 14 procent per fiets. Het op poten zetten van nieuwe zaken kost overigens veel tijd. De goedkeuring van de vestiging Stadionweg kostte anderhalf jaar aan papier voorbereiding. DEN HAAG (ANP) - Minister Van der Stee van landbouw geeft m«t Ingang van volgend Jaar een bijdrage in de hagelschade van fruittelers. Het besluit zal voor vijf jaar gelden maar de preciese inhoud is nog niét bekend. Het kan zijn dat een jaarlijkse vaste bijdrage wordt uitgetrokken die ver volgens wordt verdeeld onder de te lers die schade hebben geleden. De KNSM sloot het eerste halfjaar met een geringe winst af. De resulta ten van de divisie scheepvaart stel den teleur, in de overige divisies wa ren zij overeenkomstig de verwach tingen. De luchtvaart draaide bevre digend, de deelnemingen toonden la gere uitkomsten. In het tweede half jaar zal de scheepvaart iets beter draaien. Of er inderdaad voor de hele groep een bescheiden winstgroei in zit, kan het bestuur nog niet zeggen, ondanks enig optimisme, eerder dit jaar ZEIST Het (edeljmetaalverwerkingsbedrijl Sola In Zeist verwacht niet, dat in West-Europa veel compleet gouden bestekken zullen worden verkocht. De Westeuropeaan houdt het wellicht op wat gouden theelepeltjes en taartvorkjes. Hoe komt dat? „Omdat men in de oude wereld liever niet te koop loopt met zijn rijkdom uit angst voor prot serig te worden uitgelhaakt. In de Verenigde Staten en het Midden-Oos ten bestaat weinig of geen verlegen heid in dit opzicht. Goud wordt daar minder gezien als het slijk der aarde. In genoemde landen liggen dan ook de exportkansen voor het gouden ta felbestek. zegt Sola-dlrecteur A. Ger ritsen tijdens de presentatie van een geheel bestek, gemaakt uit het edel ste metaal, waarmee het bedrijf or ders in de wacht hoopt te slepen. Tijdens de presentatie lag de 160- delige monstercollectie te glimmen, waarmee een Amsterdamse export firma binnenkort de markt op gaat. De aanwezige persvertegenwoordi gers werden door directeur Gerritsen voor „goudeerlijk" versleten, maar het bestek werd niettemin geflan keerd door twee politiemannen. De Londense verzekeringsbeurs Lloyd's had dit verlangd. En niet ten onrech te. want het gaat om 17,2 kilo ver werkt goud en een verkoopprijs van ongeveer 2,5 miljoen gulden. Een „be scheiden" prijs voor een „beschei den" bestek nog. want het monster bestek is geschikt voor twaalf eters. De twee erbij te leveren borden kos ten honderdduizend gulden pei stuk. Gelagen Voor de wat grotere gelagen is er een cassette, die genoemd Is naar de goudmlnnende bijbelse koning Salo mo. Wordt de tafel gedekt uit de Salomonscassette, dan kunnen 36 personen (elk een gouden bord) aan zitten. Er ligt dan 103 kilo geel metaal op tafel, verwerkt tot 517 vorken. messen, lepels, enz. Als er nog een prijskaartje bij moest, zou er een be drag op staan, dat ligt tussen de zes en negen miljoen gulden. De bestekprijs staat niet vast, omdat de goudprijs dagelijks op de Londen se markt wordt bepaald. Op de „kale" goudprijs komen bovendien nog de verzekeringskosten, belastingen en dergelijke, terwijl de kosten ook om hoog kunnen gaan door smeltverlles en de stijging van de goudprijs (zoals op dit moment gebeurt). Tenslotte zijn er de verzendkosten. Niet de postbode, maar pantserwagens ko men daaraan te pas. Zoals bekend, is 8ola er als eerste in geslaagd een produktiemethode te ontwikkelen waarmee uit puur goud en zilver handzaam bestek kan wor den gemaakt, dat ook nog goed hardt. Maar niet hard genoeg, want aan het bestek is niet alles wat blinkt goud. Van de messen bestaan alleen de heften uit het edele metaal. Het lemmet, waarmee het sudderlapje moet worden gesneden is van „ordi nair" staal. Ooud kan niet haar scherp worden geslepen. Eten met goud is een Joule-vretende bezigheid, want het metaal is nogal zwaar, twee-en-een-half keer zwaar der dan gewoon roestvrij staal. Een gouden bord weegt anderhalve kilo en ook aan het opdienen van de soep mag niet te licht worden getild. De soeplepel weegt een pond.

Nieuwe Leidsche Courant | 1979 | | pagina 13