uo beschuldigd an moord op ountbatten Spanning stijgt ondom Mahabad Multi-nationals twistappel op wetenschapstop Cuba haalt uit naar VS en China loerden willen totale vrijheid Christenen bang voor Koerden Zorg Amnesty over politieke situatie Libië Nationale Partij Z-Afrika lijdt gevoelig verlies Verharding op niet-gebonden top UDAG 31 AUGUSTUS 1979 iuo/ BINNENLAND TROUW/KWARTET rtBLIN. LONDEN (Reuter, AP, AFP) De Ierse justitie ift gisteren twee leden van de voorlopige IRA in staat van ichuldiging gesteld in verband met de moord op Lord luntbatten. Inmiddels groeit in zowel Noord-Ierland als de bliek de vrees voor wraakacties van protestantse gewa lde groepen. De Britse premier Margaret Thatcher heeft politiekorps in Ulster drastisch versterkt. 424-jarige Francis McGirl en de 30- 5e Thomas McMahon toonden - 1 enkele emotie toen de rechter eren in Dublin de aanklacht we moord op Mountbatten voorlas, twee waren maandag kort na de slag. die ook aan Móuntbattens izoon. diens grootmoeder van va- kant en een bootjongen het le- kostte. al aangehouden omdat ze verdacht gedroegen. Ze blijven jorlopige hechtenis tot 2 oktober, kans bestaat dat de twee tot de zullen worden veroordeeld. De e strafwetgeving kent de dood- voor moord op een politieman, bewaker, een buitenlands staats lui. een minister of een diplomaat ovendien voor bepaalde activitei- voor onwettige organisaties, wat ntfer is uitgelegd in een wet van lit k( Ierse politiekorps de RUC zal de ende maanden met duizend man pen uitgebreid tot 7.500. In een laring zegt het departement voor rd-Ierland dat de regering met litbreiding de RUC de noodzake- steun wil geven voor de uitoefe van haar taak. De IRA pleegt dvoerders van de Koerdische •cratische Partij (KDP) lieten |er weten dat het lieger nog steeds Bgeveer 35 kilometer van de stad pchten staat op orders uit Tehe- De Koerden zijn ti ieder geval in |t van paraatheid gebracht om "aanval af te weren en tot gister- 1 hielden Koerdiiche leiders vol Iraanse leger niet te zullen toe- 1 de stad binnen te trekken, dvoerders van hfct leger meld- I dat ze de stad elk moment zou- Ikunnen innemen ionder op hevi- Kgenstand van de Koerden te len. De woordvoerders bevestig- |dat de Koerden anks en anti- doelgeschut in stelling gebracht len, wapentuig datze uit de door ■zette kazerne ir. Mahabad ge- 1 hebben. Opperbevelhebber vin het leger in Iran, generaal Hossein Shaker, zei gisteren in een toespraak voor de staatsradio dat Mahabad door het leger bezet diende te worden „ter wille van de veiligheid en vrede in de regio". Hij zei verder dat de gewone leden van de door Khomeini verbo den KDP niets zou gebeuren, maar dat de leiders zouden worden gearres teerd en overgeleverd aan de verant woordelijke autoriteiten. Als die „ver antwoordelijke autoriteiten" Kho meini's „reizenden rechter" Khalkali zijn, belooft dat voor de Koerdische leiders weinig goeds. Sinds zijn aan komst in het Koerdengebied heeft hij met zijn revolutionaire rechtbanken een spoor van lijken achter gelaten. Eerder op de dag dreigde het Iraanse leger bombardementen uit te voeren op Koerdische opstandelingen die in de streek rond Jaldian stand houden. LONDEN (Reuter, AP) Amnesty International is ernstig bezorgd over de positie van de politieke gevange nen in Libië en vooral de toeneming van het aantal. De organisatie die zich inzet voor de naleving van de rechten van de mens waar ook ter wereld heeft de Libische leider Moe- ammar Khaddaffi gevraagd alle poli tieke gevangenen vrij te laten ter gelegenheid van de tiende verjaardag van de revolutie, die Khaddaffi aan de macht bracht. Amnesty heeft in het telegram aan de Libische leider nogmaals gevraagd een speciale missie toe te laten die met belangrijke Libische functions- rissen zou moeten praten over „de benarde positie van de politieke ge vangenen in het land". Amnesty heeft in 1976 al een delegatie naar Libië gestuurd die echter niet de gele genheid kreeg politieke gevangenen te bezoeken. Uit het rapport dat de missie over hun ervaringen opgesteld had bleek ook destijds zorg over de schending van de mensenrechten in Libië. In de nieuwe verklaring van Amnesty wordt gezegd dat er meer dan hon derd politieke gevangenen zijn, van wie er veel tot levenslange celstraf zijn veroordeeld. Er wordt aan toege voegd dat sommige politieke gevan genen al tot 2V» jaar zonder vorm van proces worden vastgehouden. De mensenrechtenorganisatie princi pieel tegenstander van de doodstraf betreurt ook dat Libië deze straf handhaaft voor onder meer het lid maatschap van verboden politieke organisaties. haar slachtoffers nogal eens onder leden van de RUC te zoeken. Reactie Zowel Noord-Ierland als de republiek bereiden zich op het ogenblik voor op reacties van gewapende protestantse groepen op de moord op Mountbat ten en achttien Britse soldaten. John Taylor, unionist en lid van het Euro pese parlement, zei gisteren dat de protestanten terug moeten slaan op grondgebied van de Ierse republiek. De Ierse regering, aldus Taylor, ver oordeelt de IRA wel in woorden, maar blijft het de organisatie makkelijk maken vanaf haar gebied te opereren. Taylor veroordeelt verklaringen van loyalisten die van plan zijn door te gaan met het aanvallen van leden en aanhangers van de IRA. Dit soort acties mag vooral niet in Noord-Ier land plaats vinden, aldus de unionis tische volksvertegenwoordiger. De Ierse premier Jack Lynch is ingegaan op een uitnodiging van Thatcher om met haar te praten over „de tragische ontwikkelingen" als Lynch volgende week in Londen is voor de begrafenis van Mountbatten. IHERAN (Reuter, AFP, AP) Iraanse regeringstroepen [1 gisteren opgetrokken tot vijf kilometer voor Mahabad, de pfdstad van Iraans Koerdistan en zijn bezig met de laatste prbereidingen om de stad binnen te trekken. Dit heeft teren de Iraanse minister van binnenlandse zaken, Hachem bbaghian, meegedeeld. Woordvoerders van het leger lieten ten „Mahabad elk moment te kunnen innemen". JOHANNESBURG (Reuter. AFP, AP) De regerende Nationale Partij in Zuid-Afrlka heeft bij tussentijdse verkiezingen voor twee parlementsze tels gevoelige verliezen geleden. De Nationale Partij behoudt weliswaar de zetels maar haar meerderheid in beide districten is sterk terugge lopen. Vergeleken met de algemene verkie zingen in 1977 liep de meerderheid van de partij in het district Koedoes poort in Pretoria terug van 6870 naar 1737 stemmen. In het district Johan nesburg-west liep de meerderheid te rug van 5749 naar 2456 stemmen. In beide gevallen ging het om dezelf de tegenstanders als in 1977. In Preto ria stond de Nationale Partij tegen over de Herstlgte Nasionale Partij (HNP), een uiterst rechtse afschei ding die niet in het nationale parle ment is vertegenwoordigd. In Johan nesburg was de tegenstander de libe rale Progressieve Federale Partij, de voornaamste oppositiepartij in het parlement. De Nationale Partij heeft met meer dan 130 van de 165 zetels in het parle ment een overweldigende meerder heid, maar met name de uitslag in Koedoespoort wijst erop dat er grote onrust bestaat onder blanke arbei ders over premier Botha's politiek van enige verzachting van de apart- heidswetten. HNP-leider Jaap Marais heeft campagne gevoerd met als the ma: de uitverkoop van de blanke be langen in Zuid-Afrika en Namibië. Aan de andere kant vinden de libera len dat die verzachting lang niet ver genoeg gaat, en ook zij hebben aan zienlijke winst geboekt. De verkla ring hiervoor is dat In Johannesburg- west veel Engels-sprekende Afrika ners wonen, die traditioneel al weinig van de Nationale Partij willen weten. De regering maakt zich in ieder geval meer zorgen over de uitslag in Koe doespoort en waarnemers menen dat een gevolg kan zijn dat er minder haast zal worden gemaakt met de verzachting van de apartheidswetge ving. Een andere factor die de Natio nale Partij natuurlijk geen goed heeft gedaan is het inforroatleschandaal, waarbij belangrijke partij- en rege ringsleden waren betrokken. Mulder Een van de mensen die in verband met het schandaal het veld moest ruimen was Connie Mulder, de vroe gere minister van voorlichting. Mul der werd tevens gedwongen zijn func tie van leider van de regerende Natio nale Partij in de provincie Transvaal op te geven. Gisteren werd hij echter vrijgesproken van beschuldigingen dat hij weigerde te getuigen bij een gerechtelijk onderzoek naar het voor lichtingsschandaal. door Nico Kussendrager WENEN Over de rol van de multl-nationaie ondernemingen moet gepraat kunnen worden tijdens de conferentie over wetenschap en technologie voor ontwikkeling (UNCSTD), in Wenen. Dat vindt tenminste de derde wereld, maar het westen is het daarmee niet eens. Over een al dan niet verplichte ge dragscode voor de mulUnationale on dernemingen wordt elders gesproken, en het gaat niet aan die zaak nu nadrukkelijk tijdens de UNCSTD aan de orde te stellen, menen de industrielanden. Het optreden van multi-naUonale ondernemingen is vaak nadelig voor ontwikkelingslan den. bijvoorbeeld omdat een zeepin dustrie van Unilever de kleine zeep zieders uit de markt prijst, of omdat Bata de lokale schoenmakertjes het brood uit de mond stoot. Bovendien verhuizen de multi-natlo- nale ondernemingen erg eenvoudig investeringen en werkgelegenheid van het ene naar het andere land als het hen ergens niet zint. Daaraan wat doen is het doel van een code voor de multi's. Het westen vindt overwegend dat zo'n gedragscode vrijblijvend moet zijn, terwijl sommige ontwikke lingslanden lang niet alle het houden op bindende gedragsregels. Allemaal goed en wel. aldus de wes terse afgevaardigden maar die twist appel mag niet de Weense weten schapsconferentie ophouden. Dat zal ook niet gebeuren. Naar verwachting zal in de slotstukken worden verwe zen naar de vergadering in de Oosten rijkse hoofdstad, waarna elders kan worden verder gebakkeleid over de multi's. Brandpunt De twee voornaamste tegenspelers op de komende top van niet-gebonden landen in Havanna. Cuba's Castro (rechts) haalde Joegoslavië's Tito van het vliegveld in een welkomstceremonie die door verslaggevers „koel" werd genoemd. HAVANNA (Reuter. AFP, AP) Cuba heeft op de voorberei dende conferentie van de niet-gebonden landen hard uitge haald naar de Verenigde Staten en de Chinese Volksrepubliek en deze beide grote mogendheden de principiële vijanden van de niet-gebonden beweging genoemd. Waarmee Cuba duidelijk maakt zich in zijn rede juist had gewaarschuwd niet al te veel aangetrokken te heb- voor het dreigende gevaar van ver ben van de gevoelens van veel gema- dpeldheid binnen de niet-gebonden tigde landen binnen de beweging die club. De Cubaanse minister had het Brandpunt van de onderhandelingen tijdens de UNCSTD is nog steeds een nieuwe instelling voor uitbreiding van de wetenschappelijke kennis in de derde wereld, en een fonds dat dat voorlopig moet betalen. Die instelling komt er wel, zoals het plaatje er gis teravond uitzag hoewel over de bij zonderheden nog gepraat wordt, ter wijl ook een fonds er wel Inzit, zij het voorlopig voor twee Jaar. De hoeveel heid geld die dat fonds ter beschik king krijgt is nog niet bekend, maar het zal waarschijnlijk uitdraaien op 500 of 600 miljoen gulden. Wie welk deel daarvan zou gaan beta len, en met name hoeveel do olielan den bijdragen is nog niet besloten. De bedragen die nu genoemd worden blijven ver achter bij de verwachtin gen die afgevaardigden van ontwik kelingslanden zelden te hebben, maar ze zullen er zeker geen breek punt van maken. Wel willen ze dat nadrukkelijk wordt vastgelegd dat na afloop van de periode opnieuw rond de tafel wordt plaatsgenomen. Een moeilijkheid op het ogenblik is ook dat het voor veel ontwikkelings landen lastig is op korte termijn een aantal wetenschappelijke projecten op de hoesten (universiteiten, andere onderzoekscentra) waarvoor het geld bestemd zou kunnen worden. Enkele leden van de Nederlandse de legatie. die onder leiding staat van de oud-minister voor ontwikkelingssa menwerking mr. Bot. hebben zich no gal druk gemaakt over de vraag wat voor wetenschap de derde wereld moet worden toegewenst. In een werkgroep over wetenschap en de toekomst wordt een waslijst van wen sen genoemd, van spermabanken tot kerncentrales Op die terreinen en alles wat daar tussen ligt moeten de ontwikkelingslanden hun weten schappelijke aandacht richten zo stond aanvankelijk in de vergader stukken. Nederlandse afgevaardig den hebben nu voorgesteld om dat wat af te zwakken, omdat het 1. de vraag ls of de derde wereld zo geluk kig moet zijn met alle technologische en wetenschappelijke verworvenhe den van het westen, en 2. omdat zoals de stukken oorspronkelijk verwoord waren weinig rekening werd gehou den met de eerste noden van de men sen ln de derde wereld. bang zijn dat de koers te veel op de Sowjet-Unie gericht wordt. De Cu baanse minister van buitenlandse za ken, Isidoro Malmlerca, sprak nadat hij het voorzitterschap van de bewe ging had overgenomen van zijn colle ga uit Sri Lanka, Sahul Hameed, die over de VS en China, die met hun Imperialisme, kolonialisme en neo kolonialisme de grootste vijanden van de niet-gebonden beweging zijn, hoewel ze zich voordeden als vrienden. Het ontwerp van Cuba voor een slot verklaring van de top van staatshoof den die aanstaande maandag begint, bevat, ook na het inbrengen van een aantal amendementen, een felle ver oordeling van het Westen en beves tigt de solidariteit van de niet-gebon den landen met de socialistische sta ten. veroordeelt het Egyptisch-Israé- llsche vredesverdrag en beschuldigt Egypte ervan de „niet-gebonden weg" te hebben verlaten. Het ak koord van Camp David is volgens het ontwerp „een evidente samenzwering tegen het Palestijnse volk". Over Zuidoost-Azië blijft het ontwerp vaag. Wel heeft Cuba geweigerd de geloofsbrieven te aanvaarden van zo wel de regering van Heng Samrin als die van Pol Pot. De Cambodjaanse zetel ls leeg Wel zijn afvaardigingen van beide regimes ln Havanna aange komen. Het bewind van Pol Pot wordt nog steeds ln de Verenigde Naties erkend en was ook vertegen woordigd bij de voorbereidende be sprekingen der nlet-gebondenen in Colombo. Over de toelating van welk bewind tot de beweging zal zeker nog het nodige worden gezegd. r James Dorsey 2> kk ijARBAKIR Velen van de «atjt miljoen Koerden in Oost-Tur- zit het vooral dwars dat alles Koerdisch is, op school is ver en. „Ik sprak aleen Koerdisch p ;een woord Tuiks toen ik naar eerste klas ging", vertelt een ie jaars student. „Ik moest hele 1 en Turks uit mijn hoofd leren de lessen te kunnen volgen" als in veel Koerdische gezin- wordt bij heti thuis alleen )relirdisch gesproten, een Indo- inza opese taal, in tegenstelling tot wikl Turks. 0 of Hl H oirkije kenschetsei de Koerden hun als anti-imperialstisch en socialis- Langs die weg mat er een onafhanke- >estaan komen, ho> dan ook. ikkoord van 1975 tussen Iran en Irak de Koerden aar het denken gezet, afa Barzani moest toen de strijd van juerrillaleger in dt Iraakse bergen sta- omdat Iran, dat tct die tijd de Koerden geruggesteund, ra de verzoening met de grenzen sloot voor de rebellen. En 'lankelijk Koerdistan zou delen moe- imvatten van Turkije, Iran. Irak en en zou dan mo*ten fungeren als „een Ijzer tegen het imperialisme ln het sche Democratische Partij daar een „revi sionistische" koers vaart door niet naar totale zelfstandigheid te streven, maar naar zelfbestuur ln een federatieve staat. Veel Turkse Koerden zullen slechts tevre den zijn met een totale zelfstandigheid. De strijd van de Iraanse Koerden maken ze belachelijk door te zeggen dat die geleid wordt door „religieuzen En zelfs de leider van de Turkse vleugel van de Koerdische Democratische Partij (ook in Turkije verbo den), vindt dat Iran alleen als voorbeeld kan werken als de Koerden daar „eerst alle relaties met het kapitalisme verbreken". Wapens ijzer legen nei imperialisme ui ucv W* en-Oosten", zeg een vertegenwoordi- Sjjyf an de Koerdische Proletarische Partij. afhankelijk ütgewerkt is de ideologie allemaal niet. zullen de eersten zijn die Stallns prin- over nationalistic in de praktijk bren- is de leus var linkse jongeren. Wat itigder Koerdei zeggen: „WIJ kiezen het marxismeleninisme. Niet omdat et zo geweldig ünden, maar omdat wij genstelling tuisen rijk en arm willen Hen. Wij moeteh het systeem verande- om gelijkheid te hebben moeten we iankelijk zijn" En een bindende uit- ik voor aller.: „Wij strijden tegen de ting van Koerdistan en tegen de groot- Ibezitters". nlijke sympaihie voor de opstandi- óeders in Iran fc er ln de Oostturkse Dijarbakir. de oficieuze hoofdstad van distan, weinig tebespeuren. De Turkse den vinden dat de (verboden) Koerdi- V Dergelijke opmerkingen wekken de indruk dat de Koerdische revolutionairen in Dijar bakir nauwelijks op de hoogte zijn van de werkelijke situatie in Iraans Koerdistan. Na de val van de sjah maken de Koerden daar de dienst uit. Wapens worden openlijk verhandeld op de markten, linkse organisa ties kunnen er bijna onbeperkt opereren. In het Koerdische bolwerk Sanandaj kan het bewind van Khomeini alleen met medewer king van Koerdische organisaties een be stuur op poten zetten. En de strijd om wettiging van deze verwor ven vrijheden gaat wel degelijk gepaard met een „klassenoorlog" tegen de feodale grootgrondbezitters. Gesteund door Koer dische strijders hebben vele boeren land bezet. Voorts is bekend dat sjeik Izzeiddin. de opkomende centrale figuur ln Iraans Koerdistan. en de leiding van de Koerdi sche Democratische Partij goede contacten hebben met westerse communistische par tijen. Rustig In vergelijking met Iran is de situatie ln Oost-Turkije rustig. Plechtigheden waarop het Turkse volkslied wordt gespeeld, wor den soms verstoord, maar veel verder gaat het niet. Toch nadert onder de oppervlakte ook hier een explosie. Sinds de omwente ling in Iran is de wapensmokkel sterk toege nomen; vrijwel elk gezin heeft een wapen in huis. Aangenomen wordt, dat Oosteuropese wa pens vla 8yrië naar Oost-Turklje worden gesmokkeld Een deel gaat door naar Iran. de rest wordt opgeslagen ln Turks Koerdis tan. Volgens Koerdische zegslieden circule ren er al ruim een jaar lijsten waarop men zich kan aanmelden ^oor de komende strijd. Dertigduizend Koerden zouden heb ben getekend De Turkse autoriteiten lijken het gevaar te onderkennen. Radio en televisie besteden nauwelijks aandacht aan de gebeurtenissen in Iran om zoals een woordvoerder van het ministerie van informatie het uitdrukt „de mensen niet op te hitsen". Deze week vloog minister van binnenlandse zaken Gu- nes naar Oost-Turkije om er de veiligheid onder de loep te nemen. Hij beloofde daar het „banditisme" een halt te zullen toeroe pen en stelde voorts maatregelen in het vooruitzicht tegen de wapensmokkel en te gen illegale grensoverschrijdingen door „se paratistische elementen". Eén troost hebben de Turkse autoriteiten ln leder geval nog. Al lijken de economische malaise en de frustraties van de Koerden een botsing onafwendbaar te maken, de Koerden stuiten voorlopig allereerst op hun eigen verdeeldheid. Er wordt eindeloos ge discussieerd over abstracte ideologieën en een inspirerende leider ontbreekt. Dat ver traagt de voorbereiding van een op de lange duur onvermijdelijke opstand ln Turks Koerdistan. door James Dorsey MARDIN De kerk van de Veer tig Martelaren in het Oostturkse stadje Mardin is toch nog vrij aar dig gevuld. Het geslonken jongens koor ook hier heeft de emigratie naar Istanboel en het Westen haar tol geëist heeft kennelijk op dracht gekregen de toch al wild klinkende hymnen zo hard moge lijk te zingen. Deze kerk lijkt de enige plaats waar de christenen van Mardin hun stem nog durven te verheffen. De christenen ln Tur kije zijn bang. Zij herinneren zich hoe duizenden en dui zenden Armeniërs en leden van andere christelijke sekten eerder deze eeuw zijn vermoord. „Wij hebben meer vrijheid nodig, wij moeten naar het buitenland," zegt een christelijke geestelijke in Oost-Turkije. „Om de vijftig jaar worden de christenen tot zondebok verklaard. Een nieuwe perio de van vervolging kan eik ogenblik be ginnen." De voortekenen voor de Turkse christenen zijn somber. De Koerden in Oost-Turkije zijn de Turkse bezetting" zat en een con frontatie met de regering ln Ankara lijkt onvermijdelijk. „De Koerden willen zich gewapenderhand van Turkije afscheiden," zegt een Turkse christen. „Wij dreigen dan tussen wal en schip te raken. Als wij de kant van de regering kiezen zullen de Koerden ons als verraders brandmerken. Kiezen we partij voor de Koerden, dan zijn we voor de overheid opstandelingen. En belde partijen leggen onpartijdigheid uit als trouw aan de ander." oudere Turkse christen vertolkt zo de alge meen heersende opvattingen. De christelijke vrees dat zij bij een conflict tussen de Koerden en Ankara de zondebok van belde partijen zullen worden, ls nog niet alles. „De Koerden." zegt een geestelijke, „zijn slecht. Sommigen weten niet eens wie Allah is. Velen van hen geloven helemaal niet Hun linkse ideeën zijn tegen Ood ge richt. Zij willen dat wij ons assimileren." „De Koerden geloven dat wij banden met het imperialisme onderhouden." zegt een van zijn medewerkers. „Wij zijn bang voor de Koerden. Als er hier een Koerdische regering komt. zullen we allemaal beroofd en vermoord worden." Afkeer Vaak worden de Turkse christenen het slachtoffer van gebeurtenissen waar ze ei genlijk niets mee te maken hebben. Toen aan het eind van de Jaren vijftig de Turks- Cyprische moslems tegenover de Grieks- orthodoxe meerderheid van de bevolking stonden, leidde dit ln Turkije tot een alge mene afkeer van christenen. De Turkse christenen werden toen het doelwit van demonstraties tegen de Orieks-Cyprioten. Pro-westers De sympathie van de christenen voor de overheid ln Ankara vloeit ook voort uit de tamelijk pro-westerse politiek van premier Ecevlt en zijn voorganger Demirel. Voor de christenen symboliseert het westen niet al leen een menswaardig bestaan met wette lijk vastgelegd vrijheden, maar ook het christelijke achterland van een minderheid ln een islamitische wereld. De christelijke gemeenschap ln Oost-Tur- klje heeft echter het gevoel dat zij aan haar lot wordt overgelaten. „Wij wachten af Wat kunnen we anders doen?" En terwijl de christenen zich ln eigen land zoveel moge lijk stil houden, sturen zij noodkreten de wereld ln." De geschiedenis herhaalde zich in 1974 tij dens de Turkse inval op Cyprus. „Ze zelden tegen ons: als Jullie Turken vermoorden, 'GgGII keus' vermoorden wij Jullie," herinneren de chris telijke bewoners van Mardin zich Beschermd Tijdens de crisis van 1974 over Cyprus was de situatie volgens de Turkse christenen anders dan nu. „De moslems ontvoerden onze dochters en overvielen onze hulzen, maar de regering stelde zich goed op Onze hulzen en kerken werden door soldaten beschermd. Nu ls er geen soldaat of agent te bekennen als christenen ln moeilijkheden komen. De regering houdt veel meer van ons dan van de Koerden. Maar de regering is bang voor de Koerden. Daarom laten zij hen hier hun gang gaan Als zij ons zou beschermen, zou de regering de Koerden alleen maar nog sterker provoceren. „Een Alles wat de niet-chrtstelljke medeburgers ln de streek zou kunnen ergeren, wordt vermeden. „Zo dragen wc op straat niet openlijk een kruisteken. Men zou ons het kruis airukken en ons uitschelden voor on gelovigen." Maar met buitenlandse Journa listen wil men wel praten, op voorwaarde dat er geen namen worden genoemd. Het afgelopen Jaar is de situatie wel wat verbeterd, menen veel Turkse christenen. „Ze zijn ons vergeten, de moslems vechten nu onder elkaar WIJ hopen dat ze zich niet opeens ons weer herinneren, want dan gaat het ons weer slechtEen christelijke gees telijke zegt: „De Jongeren zijn beter dan hun ouders, maar wie weet wat de toekomst ons brengen zal?" Een een collega voegt daaraan toe: „Als minderheid ben Je een slaaf. Je hebt geen keus."

Nieuwe Leidsche Courant | 1979 | | pagina 7