De loonmatiging onder vuur Mening van een lezer rouw Commentaar vandaag was het koninginnedag i het debat fcrkloosheid iets minder De stakers willen wat iedereen wil: meer geld Geheim rapport wijst op gevaar van Westerschelde w. aantjes )n. 5 I "al blut IOAG 31 AUGUSTUS 1979 BINNENLAND TROUW/KWARTET R H S {uitslag van het debat in de ede Kamer over de zaak-Aan- s teleurstellend omdat Kamer w gering zich woensdag en don- ig maar al te gemakkelijk en laten leiden door gedach- lll )ver wat in de Nederlandse Rek praktisch mogelijk en d iaar is en minder door gedach- r ver wat eigenlijk zou moeten j jren en hoe aangerichte scha- lep goed mogelijk kan worden U eld- Anders gezegd: de weer- 0| igheid van onze samenleving iiflBar al te gretig aangegrepen Ie keuze voor een beginsel te en pen. ns commentaar van 23 juni o na het uitkomen van de rap- ?er>n van de commissie-Ensche- i Patijn, schreven wij, dat op iaj I van deze gegevens Aantjes on uw lid van de Kamer zou ^ijen zijn; ons overigens wel ist dat de praktische gewenst- f daarvan een hele andere is die noch door ons, noch heide Kamer kon worden beant- ep inboet onderscheid worden ge poft tussen rehabilitatie en eer- I, maar in feite heeft de ^1 lerheid van de Tweede Ka- ".ennelijk alleen over rehabili- nagedacht, waardoor de over de gewenstheid van re| rstel (en de mate daarvan) joper sprake is gekomen, rk loor ontstond een wonderlij- ;er, waarin de Kamerleden volstaan met te spreken ,de carrière" van hun collega er tijdens die' wonderlijke mferentie van prof. De Jong november 1978 niet méér is tigd dan een carrière. tydA-Kamerlid Patijn hield Ie radio een verhaal, dat er ijk op neer kwam: „Waar een man van 57 jaar zich nog druk over?" (een waar- t ^deel aan de hand van leef- it heeft Patijn eigenlijk ge dacht toen hij vorige week de zes tigste verjaardag van zijn fractie voorzitter vierde en er bij die gele genheid zelfs over een derde kabi net-Den Uyl werd gesproken?) De WD'er Joekes citeerde met instemming AR-senator Diepen horst: „Achter een publieke loop baan dient onder bepaalde om standigheden een punt te worden gezet", alsof het alleen maar om een loopbaan ging en alsof niet elke politicus (terecht!) meer ijdel- heid en zorg moet hebben voor het beeld van zichzelf en zijn idealen in de geschiedenisboekjes, dan voor de wijze waarop een carrière er moet uitzien en worden afgeslo ten. Je zult toch maar het oordeel van zulke collega's zijn onderwor pen omdat als gevolg van je specia le positie en de hele gang van zaken de gewone wegen voor je zijn afgesloten. De Tweede Kamer had de deur voor Aantjes dienen open te zet ten, zonder bekommernis over de vraag of Aantjes verstandig zou handelen als hij gebruik maakte van die open deur. De Tweede Kamer is tijdens dit debat met uitzondering van CDA-fractielei- der Lubbers dat station zwij gend voorbij gereden om zich daarna uit te putten in zorgen en twijfels over zaken die op dat mo ment niet aan de orde waren. Een praktische probleemstelling om beginselen te kunnen ontlopen; een afleidingsmanoeuvre om niet de vraag te behoeven beantwoor den hoe serieus wij abstracte be ginselen van gerechtigheid, naas tenliefde en vergevingsgezindheid nemen op het moment dat wij die concreet moeten vertalen. Heeft de Tweede Kamer het niet aangedurfd omdat er geen maat schappelijk draagvlak zou zijn voor een dergelijke vertaling? Ook dat is dan teleurstellend en die conclusie bevat gelijk een oordeel over onze maatschappij. soc.-econ. redactie (HAAG Het beeld van de tosheid is in augustus verbe- jGecorrigeerd voor invloeden seizoen is de werkloosheid nu en dat is bijna 2000 minder hd augustus vorig jaar. hi itelijke aantal werklozen be- :UIH nu ruim 218.000. Dat is ruim cke^eer dan een jaar geleden. Het 'an steeg in augustus met bijna atefcaar dat was bijna 3000 minder ag grond van de seizoeninvloed me >rden verwacht. Vorig jaar au- V. 1 was dit Juist omgekeerd. Toen ig et aantal werklozen 4000 meer esu grond van het seizoen viel te n Pfhten. af. »nd is dat niet alleen het aan- rkloze mannen minder steeg t seizoen kon doen verwach- arlèaar sterker nog het aantal jsic se vrouwen. Het laatste jaar is /rij< üoosheid onder mannen regel- aterjafgenomen, terwijl die onder ipel n steeds behoorlijk bleef ind I d I ur hu afgelopen maand heeft die aach niet doorgezet Die ene heeft echter niet ongedaan dat het aantal werkoze ti (129 duizend) thans zes dui- linder is dan een jaar geleden, iet aantal werkloze vrouwen iest#9 duizend) nog altijd tiendui- ■jer3»eer dan vorig jaar om deze :ho< fp°j stige lijn in de cijfers zit ook in Eff( ig naar personeel. Het aantal M es dat staat geboekt bij de Pr) bureau s daalde wel met 3500 de alikJct door Huub Elzerman „Dan wordt het graaien in de bedrijfstakken", riep de loon- deskundige van de FNV, Frans Drabbe, een paar we ken geleden op de televisie, nadat hij voor de zoveelste keer „het tekortschietende werkgelegenheidsbeleid van het kabinet' op de korrel had genomen. Buiten de vakbewe ging zullen slechts weinigen hebben vermoed dat op dat moment het grote graaien in Rotterdam op het punt van uitbarsten stond. „Als er geen verbetering komt in het slappe werkgelegenheidsbeleid, dan zie ik het werkelijk op grote sociale onrust uitdraaien", hield Drabbe een week later in het FNV-kader-blad vol. „Er zijn belangrijke bedrijfstakken, waar nog niet eens een overeenkomst is bereikt over de CAO 1979. Een explosieve situatie: Een paar vonkjes en de hele boel staat in brand." Drabbe heeft een al even profetische als sombere blik. Dat is wel duidelijk. Hij laat nog weten dat hij liever dan generaal te spelen in een sociale oor log met regering en werkgevers een gezamelijke strijd zou willen voeren tegen de werkloosheid. Maar zo'n uit spraak laat zich nauwelijks nog met droge ogen lezen, want de FNV voert geen sociale oorlog met de werkge vers of met de regering, maar met de eigen achterban. „De beuk erin", wordt er in de vak bondsbladen van vorige week nog geroepen. „Knokken voor wat we waard zijn, de sociale onrust kanali seren in harde vakbondsactie. Dat is wat de regering aan het uitlokken is." Het loon van de matiging: Het gebouw van de Vervoersbonden wordt bewaakt. Iets fout Met het kanaliseren van die sociale onrust moet er iets fout zijn gegaan, want niet het Catshuis, maar het dis trictskantoor van de Vervoersbond FNV moest deze week door de politie worden bewaakt. Niet Van Agt zweept in Rotterdam de gemoederen op, maar het voormalige CPN-raads- lld Cor van der Zanden loopt de FNV neuzelend over de eenheid van de .arbeidende klasse voor de voeten. En niet 's lands schatkistbewaarder Andriessen gooit olie op het vuur, maar uitgerekend Frans Drabbe zelf verhit de gemoederen met de uit spraak: „Een loonexplosie is rampza lig. Dan is het einde zoek." Het is Van Agt zelf die tenslotte een handvol zout in de wonde wrijft door Drabbe in het openbaar te compli menteren met zijn buitengewoon moedige opmerking. Het humeur van de FNV-top is dan al tot ver beneden de nul-lijn gezakt. Wat is er fout gegaan? Die vraag zal in een later stadium moeten worden beantwoord. Vast staat evenwel dat de vakbondstop al wekenlang met opgekropte woede spreekt over „de vakbondsvijandige politiek" van het kabinet en de werk gevers. De reden voor die irritatie is dat er na drie jaar loonmatiging aan de leden nog steeds geen zicht kan worden geboden op een bevredigend, aansprekend werkgelegenheidsbe leid. De werkgevers zeggen heel nuch ter dat loonmatiging een pure nood zaak is en dat er geen sprake kan zijn van leuke, maar kostbare zaken als arbeidstijdverkorting op iets meer dan bescheiden schaal. Ook het kabi net maakt geen aanstalten om met grootscheepse investeringen in de bouw, de gezondheidszorg of het on derwijs stromen nieuwe banen te scheppen. Het geld is er niet. Ondankbare positie Voor een vakbeweging, die haar leden al een paar Jaar op de nul-lijn pro beert te houden met de belofte dat loonmatiging meer werk zal opleve ren, is dat een ondankbare positie. Nu is het aan het gemiddelde vakbonds lid best uit te leggen dat het terug dringen van de arbeidskosten een puik middel is om de concurrentie kracht van het Nederlandse bedrijfs leven wat op te peppen Maar het ontgaat die leden ook niet dat het tot de natuur van de werkgever behoort om zo goedkoop mogelijk te produce ren en dat hij zijn werknemers al dan niet met pijn in het hart onverbiddel- lijk op straat zet. zodra er weer eens een machine wordt uitgevonden die het werk goedkoper aan kan. Die uitstoot van arbeidskrachten vindt plaats in goede en in slechte tijden, is ook onvermijdelijk, want wie de technologische ontwikkeling negeert, blijft met een achterlijk pro- duktie-apparaat zitten. Dat de uit stoot van arbeidskrachten desnoods wordt betaald met de centen van de loonmatiging is voor de werknemers zuur. maar daar staat tegenover dat er door loonmatiging méér arbeids plaatsen bij de overheid kunnen wor den gecreëerd en dat Je er arbeidstijd verkorting mee kunt betalen. Helaas is het effect van het matigingsbeleid moeilijk aantoonbaar. Je kunt zeg gen dat de werkloosheid zonder loon matiging groter zou zijn. maar dat argument spreekt een aantal haven arbeiders kennelijk niet aan. «rt I rhef ndei attif naar ruim 70 duizend. Maar de daling was 1000 minder dan seizoeninvloed had kunnen rechtvaardigen. VLISSINGEN (ANP) De Wester schelde is zeven maal zo gevaarlijk als de Nieuwe Waterweg. Dit blijkt uit een volgens het VMZ (Vereniging milieuhygiëne Zeeland)-lijfblad „de gouden delta" geheim, anderhalf jaar oud rapport van het Nederlands ma ritiem instituut. In het rapport wor den vergelijkende cijfers verstrekt over ongevallen met schepen op de Nieuwe Waterweg en de Wester scheid e. Van 1966 tot 1975 hebben er op de Nieuwe Waterweg 84 aanvaringen plaatsgevonden tussen zeeschepen terwijl zich 61 andere scheepsonge vallen zoals strandingen voordeden. Op de Westerschelde vonden er in vijf jaar tijds. namelijk in de periode van 1971 tot 1975 alleen al 106 aanvarin gen plaats en 113 strandingen en der gelijke. En dat terwijl de vaart op Rotterdam veel intensiever is dan op Antwerpen, Gent, Vlissingen en Ter- neuzen samen. De VMZ heeft al eerder gewezen op de gevaren die de bevolking in dit gebied door deze toenemende activi teiten loopt. Tekeningen, bij voorkeur in liggend for maat. sturen aan Trouw, jury politieke prent, postbus 859, 1000 AW Amster dam. Naam en adres aan de achterzijde vermelden. Voor geplaatste prenten is er een boekenbom HET LAATSTE EER BE Wy«> I HIER LI&T DE POLITIEKE CRRRlè RE VA KJ Forse winsten Verder ontgaat het de werknemers ook niet dat er in sommige bedrijven forse winsten worden gemaakt en dat het loon- en arbeidsvoorwaardenbe leid wordt afgestemd op de zwakke bedrijven. Kok heeft deze week nog eens met spijt in zijn stem herinnerd aan de vervlogen dagen van het kabi net Den Uyl. toen er nog aan een regeling voor vermogensaanwasde llng werd geknutseld. Een goede VAD-regeling stelt de vakbeweging immers in staat om met matige eisen te komen, omdat de grote winsten toch worden afgeroomd ten behoeve van een werkgelegenheids- of pensi oenpot. En dan zijn er ook nog sta kers aan wie al deze argumenten ge heel voorbij gaan. Zij willen geheel onberedeneerd wat eigenlijk iedereen wel wil: meer geld. Zoals gezegd: Kok en de zijnen heb ben de vakbondsleden in een moei zaam proces duidelijk gemaakt dat hoge lonen de positie van het be drijfsleven aantasten. Dat mèt de lo nen de sociale uitkeringen, het mini mumloon en de ambtenarensalaris sen en -pensioenen omhoog vliegen. Dat de hele keten van koppelingsme chanismen er garant voor staat dat de collectieve lasten torenhoog stij gen en dat er op die manier geen cent overblijft voor het scheppen van ar beidsplaatsen. Niet in het bedrijfsle ven en niet bij de overheid. Ook een samenhangend inkomensbeleid zou voor de loonmatlgers een steun in de rug zijn. maar zo'n beleid is er niet en het komt er voorlopig ook niet. Het zou inderdaad rampzalig zijn wanneer het genuanceerde verhaal van de vakbondstop niet bestand blijkt te zijn tegen de ketelmuziek van de CPN en aanverwante groepe ringen. die in alle eenvoud meer loon èn neer werk eisen. Die aan verhalen over het einde van de economische groei geen boodschap hebben en die kunnen volstaan met de mededeling dat de crisis van het kapitalisme niet op de ruggen van de arbeiders mag worden afgewenteld. Frans Drabbe de beuk erin? ook in 1980 het behoud van werk gelegenheid centraal staan en alleen een onbedwingbare golf arbeidson rust zal de vakbeweging van het spoor van loonmatiging afbrengen. Vooralsnog houdt Kok vol. dat een loonsverhoging geen doel in zichzelf is. „Het is een uiterste middel om de koopkracht te handhaven. Ik hoop te kunnen zeggen dat het wapen van do loonstrijd niet nodig is", sprak hij deze week tot het tv-kljkend publiek Hoelang houdt hij dat vol? Hoelang kan een vakbeweging tegenover een onwillige achterban staande houden, dat de collectieve voorzieningen hoe dan ook moeten worden veiligge steld, dat er onder geen beding een onderscheid mag worden gemaakt tussen actieven en nlet-actteven. wanneer de eigen leden, de werkge vers èn het kabinet een dergelijk voornemen onder zware druk zetten? De werkgevers laten er geen enkele twijfel over bestaan dat zij meer be zuinigingen in de collectieve sfeer wensen, dat zij kiezen voor rende mentsherstel en dat het voor het functioneren van de arbeidsmarkt een zegen zou zijn wanneer er een gat zou worden geslagen tussen de laag ste uitkeringen en het minimumloon. Geheel onbedoeld verlenen de sta kende havenarbeiders steun aan het pleidooi van de werkgevers Want als er straks werkelijk looneisen moeten worden ingewilligd, dan zal de nood zaak van ombuigingen en lastenver lichting groter dan ooit worden. De collectieve' sector zal dan het gelag betalen, de sociale uitkeringstrekkers voorop. Voor de vakbeweging is er maar één schrale troost: Wanneer de collectie ve sector terug moet terwille van de produktleve sector lees het be drijfsleven dan zal er over de verde ling van die extra ruimte strijd ont staan. En strijd is door de eeuwen heen al een probaat middel gebleken om de eenheid te herstellen, de gele deren te sluiten. Het arbeidsvoor waardenbeleid 1980 zal leren of het die kant werkelijk zal opgaan. Dat de vakbeweging met aangescherpte ei sen het strijdperk zal betreden staat al vast. Dempen Vooralsnog lijkt de FNV nog bereid om de onrust te kanaliseren en te dempen. Als het maar even kan zal voor de vakbeweging FNV en CNV "2 ia 5 t> Voor veel mensen is het vandaag koninginnedag. Vooral veel oude ren die van jongsaf aan gewend waren op 31 augustus de verjaar dag van de Koningin te vieren, kunnen nog altijd heel moeilijk wennen aan de gedachte dat 31 augustus helemaal niks meer be tekent. Niet omdat ze de verjaar dag van koningin Juliana niet willen vieren, maar gewoon om dat die laatste dag van augustus en koninginnedag nou eenmaal bij elkaar horen. Het gekke is dat het in de herin nering van die mensen op de oude koninginnedag altijd mooi weer was. Het Jaargetijde was natuurlijk ook wat geschikter voor een bultenfeest dan eind april, maar dat het ook in augus tus wel eens koud en nat kan zijn hebben we dit jaar weer aan den lijve ondervonden al lijkt het vandaag bij wijze van uitzonde ring toch nog ouderwets konin ginnedag-weer te worden. Vroe ger, toen scheen zeiden de jnensen in die dagen graag het oranjezonnetje altijd boven de hoofden van de feestvierders. Want feest werd er gevierd: er was bijna overal kermis, de stra ten waren versierd, de kinderen droegen oranje mutsen en vlag getjes, en kregen toeters met lan ge. papieren franje. Oók vroeger was die dag de laatste dag van de zomervakantie en Je vierde als schoolkind dus gelijk het af scheid van de vrijheid. Hier en daar wordt trouwens nog altijd op of omstreeks de 31ste augustus feest gevierd. Met ker mis, optocht en versieringen. In de volksmond heten ze zelfs nog wel oranjefeesten, misschien doordat de plaatselijke oranjeco mités ze organiseren. In Ruurlo zijn het officieel „septemberfees ten". en de bijbehorende kermis die in deze weken van dorp tot dorp trekt, heeft oorspronkelijk meer met oude tradities en oogst feesten te maken dan met konin ginnedag. Maar die twee vielen wel altijd zo'n beetje samen. In de oorlog was het in Londen geen Oranjevereniging, maar het comité Neerlandse Vrijheidsdag dat het koninglnnefeest organi seerde. Dr. O. Bolkestein. in 1956 overleden en de hele oorlog als minister van O.K. en W. in Lon den, herinnert zich van de eerste „Engelse" verjaardag dat het ..een viering van bijzondere span ning" was. „Boven de plaats van samenkomst, de Queen's Hall, woedde de Battle of Britain, waarvan toen nog slechts weini gen de betekenis begrepen", ver telt hij in het in 1948 bij Schel- tens Se Gtltay in Amsterdam ver schenen gedenkboek „Vijftig ja ren". De Nederlandse kerkdien sten „hadden 's morgens plaats gehad onder het gehuil der sire nen die een luchtaanval aankon digden: de bijeenkomst in Queen's Hall geschiedde onder de tijdelijke stilte daarvan." De 63ste verjaardag van de oude Koningin werd ook in het illegale Trouw gememoreerd. En hoe! Trouw no. 10 vier pagina's was geheel in oranje gedrukt en heette voor één keer de „Oranje- bode". Voorop een grote foto van de Jarige, omlijst door oranje leeuwen, strikken en krullen. Daaronder het tweede couplet van het Wilhelmus: „In Godes vrees te leven Heb lek altijt betrachtOm deze „oude ko ninginnedag" te besluiten, cite ren we een stukje uit het lange hoofdartikel in dit illegale Trouw-nummer: „En nu is het reeds de vierde maal, dat Hare Majesteit Haar Verjaardag op vreemden bodem moet vieren Als wij Haar klankvolle stem. die nog niets van haar kracht heeft Ingeboet, door den aether beluisteren, dan klimt tel kens weer de ontroering in ons op en vervult ons hart met een hun kerend heimwee naar den dag. waarop wij Haar weer in ons mid den zullen zien. Want bij al de feesten en hoogtijden van vroeger hebben wij toch nooit zóó intens gevoeld, hoe lief wij Haar hebben, als nu in de dagen onzer ellende en verdrukking." Een 36-Jarige man heeft, direct nadat hij een bundeltje bankbi- letten (nog geen tweehonderd gulden) geroofd had van een lo- kettiste van een bank in San Francisco, geprobeerd met dat zelfde geld een spaarrekening te openen bij dezelfde bank. De po litie had hem dan ook al ingere kend voordat hij ook maar een cent had kunnen storten, en dat was precies zijn bedoeling „Ik ben helemaal blut", zei hij. „Het enige wat er op zit is om me in de gevangenis te laten verzorgen". Verboden toegang „Geen toegang voor wie minder dan vijf duizend lire wil besteden" staat er op een bordje aan een restau rant in het Italiaanse kustplaats- Je Vasto. De directie heeft dat gedaan, nadat tot haar grote woede een vakantieganger naar de politie was gestapt omdat hij te veel betaald zou hebben: 7500 lire (achttien gulden) voor een pilsje en vier broodjes. Uit zonnig Frankrijk ontving een collega deze voor de streek typerende kaart van een vriend die daar met vakantie was. Een heel bijzondere opname, schreef de vriend, want kijk es goed wie die derde vrouw van links is? De moeder van de Franse president Giscard d'F.staing! Inderdaad, dat is duidelijk te zien: dezelfde neus, dezelfde dunne lippen, dezelfde scherpe ogen. Leuk toch, die Fransen. De beroemde zoon houdt maman. de eenvoud zelve, altijd in ere. En maman. apetrots op haar Valéry, laat zich graag door en voor toe risten kieken. Zo zou het geweest kunnen zijn, ware het niet dat die vriend van onze collega, bekend heeft dat het maar een grapje was. Toch lijkt Giscard sprekend op de vrouw van de foto. Hoewel, de trekken van onze premier Van Agt zitten er ook wel in voor wie goed kijkt. Maar zijn moeder heeft waarschijnlijk nooit zulke kleren gedragen, dus zal dit echt wel zomaar een Franse boeren vrouw zijn.

Nieuwe Leidsche Courant | 1979 | | pagina 5