AVRO werkt niet voor des keizers baard Seizoen begint met Maria Speermali Rijk weigert steun aan regio-omroepe -AVAO> Medewerkers met ontslag bedreigd Maria Gamal krijgt Pisuisse-prijs Elles Berger stopt met radiowerk Politiek Jongeren Kontakt boos op Raad Jeugdvorming Politie vindt partij heroïne Popdagen VRIJDAG 31 AUGUSTUS 1979 KUNST/RADIO/TELEVISIE TROUW/KWARTET door Riet Diemer Het winterseizoen staat weer voor de deur. De omroepen hebben hun radio- en tv-plannen op tafel gelegd. Programma's verdwijnen, nieuwe komen ervoor in de plaats. Maar wie bepaalt wat de kijker krijgt voorgeschoten? Breidt de „ver trossing" zich uit. krijgt commercie de overhand, komen er om roepverkiezingen én wie zijn er bang voor de satelliet? Een serie van tien profielen. Siebe van der Zee: onze omroep is juist een regenboog. HILVERSUM Luidde de kop boven het artikel van gisteren: De EO vecht te gen „grote pretlabrieken", het tegenovergestelde geldt voor de AVRO, getui ge de programmagegevens voor het komende seizoen. „We moeten rekening hou den met het verwachtings patroon van de gemiddelde kijkers en luisteraars en we moeten aannemen dat min stens de helft programma's in de verstrooiende sfeer wil hebben en zeker niet zit te wachten op belerende programma's." Dat is het antwoord van Siebe van der Zee, directeur radio en televisie van de AVRO. die als vakman met zijn neus op de actuele omroeppro blematiek wordt gedrukt. Dr vraag luidde: Heeft de AVRO «n formule bij de opbouw van het programmapakket? Wordt in gespeeld op een co groot mogelijk publiek? Zestig procent van het totaal wordt ingenomen door gevarieer de programma's en veertig door drama, kunst. Informatie, educa tieve programma's en sport en dat laatste kan soms ook nog leiden tot entertainment ofwel verkapt amusement. Ben je tevreden over de program ma's voor het komende seizoen? We zijn sterker dan het afgelopen Jaar. maar helemaal tevreden zijn we niet Ik geloof dat we bij de voorbereidingen voor 1 oktober 1980 ons uiterste best moeten doen sterker dan ooit te vernieu wen Het is fijn als Je kunt zeggen: het is dit Jaar goed gegaan, maar je moet ook kunnen zeggen, 't was niet zo best Het heeft te maken met creativiteit en een stukje durf om dingen die een gevestigde naam hebben eerder af te stoten dan we In het verleden hebben gedaan. Ja, jullie spelen nogal op safe. En wat denk je van de Wie-kent- kwis? Ja. daar noem je zo n naam. Een programma dat het qua belang stelling geweldig goed doet. We zijn er voor het zesde of zevende Jaar mee bezig en we proberen de inhoud wat te verfrissen, maar het stramien is steeds hetzelfde. Als Je weer een kwis brengt moet je niet schromen een totaal nieuwe te brengen. En wat betreft het mate rialisme waarop de Wie-kent-kwis Inhaakt, je moet er attent op zijn dat het materialisme niet alleen zaligmakend is. Mies Bouwman en Willem Duys staan weer op bet lijstje. Is er nu heus geen nieuw talent te vinden? Duys wilde oorspronkelijk niet, maar we hebben hem toch ge vraagd vier concerten In het Utrechts Stedelijk Orkest te pre senteren en daarop heeft hij ge zegd: Dat zou lk nog wel willen doen. Verder houdt hij op zondag ochtend met Muziekmozalek zijn radioprogramma. En van Mies, die TeleBlngo gaat presenteren, we ten we dat ze bij zo'n actie voor het goede doel (Olympische Spe len voor Gehandicapten red.) haar mannetje staat. Belden zijn zeer geroutineerd. Maar we heb ben wel geprobeerd mensen te vin den die programma's kunnen dra gen door hun persoonlijkheid, maar ze liggen niet voor het opra pen. Gerrit den Braber (hoofd ge varieerde tv-programma's) heeft op een oproep, „wie denkt een programma te kunnen presente ren?" honderden brieven gehad, maar veel mensen die menen dat ze daartoe In staat zijn, zijn eigen lijk wereldvreemd Maar ik blijf erbij dat er in dit land ergens stukjes verscholen talent zitten. Echt talent komt vanzelf. Documentaires Wat ik in jullie programmapak ket altijd mis lijn documentaires, terwijl een AVRO die zich per definitie in het verleden zo cultu reel heeft gemanifesteerd op we tenschappelijk en kunstzinnig ge bied toch zijn stand beeft op te houden. Ja. we hebben een service-rubriek gehad 3x20: over huis, gezond heid en auto, die indruk maakte, getuige de reacties. Maar ik geloof niet meer in een documentaire van: hier komt een uur mooie plaatjes. De nieuwe documentaire zal korter moeten zijn, actueel en informatief over modeme proble men. Soms zijn we daar in Televi- zier mee bezig. Maar in het nieuwe programmaschema worden wel genoemd een programma of de Olympische Spelen door moeten gaan of niet en over de betekenis van Hanny Schaft. De AVRO gaat nogal uit van de wil van de kijkers? Ja. ik ben toch niet voor de keizer zijn baard programma's aan het maken. Maar de ene keer is het voor een breder publiek, de andere keer voor een gespecialiseerder. Ik vergelijk het altijd met een pira mide. De kleine groepen zitten aan de top en de massa aan de basis. We weten echt wel met wat voor programma's we op de grote massa draalen. Alle andere zijn voor de minderheden. Dat geldt ook voor de actualiteitenrubrie ken. Maar we zijn niet ontevreden, want er kijken nog altijd twee miljoen mensen naar. En wat ik hoor is dat politici van alle partij en er waardering voor hebben. Laatst bij de Sterrenslag kwam Marcel van Dam vertellen dat hij het de beste actualiteitenrubriek vond. Ik heb toen gezegd: Nou, uit Jouw mond. Maar daar was le heel sportlef In. Identiteit Is er bij de AVRO, die wars is van polarisatie een identiteitscrisis mogelijk? Ook laten de statuten iedereen erg vrij. Het Is gezond om je regelmatig af te vragen: „waarmee zijn we be zig" en „wie zijn we tussen de anderen". Onze brede opstelling is al een stukje identiteit. Wij verte genwoordigen stromingen die niet vanuit een bepaalde invalshoek mensen benaderen. We proberen verschillende meningen zo goed mogelijk tegenover elkaar te zet ten. We hoeven niet één bepaald inzicht zo goed mogelijk te verko pen. maar we zien onszelf wel een beetje als een coördinatiepunt. Wordt dat door een ieder herkend? Dat is moeilijk, we krijgen regel matig brieven over hetzelfde on derwerp. De een vindt ons te links, de ander te rechts. Dat overkomt vooral Jaap van Meekren. Hij doet zijn uiterste best, soms bij het straffe af, om niet een of ander uitgangspunt op de voorgrond te plaatsen. Maar lk geloof dat dat een stuk van ons imago is. Het is onze taak als omroeporganisatie om in de beschikbare zendtijd de mensen zo breed mogelijk over veel zaken te informeren zonder daarbij uit te «aan van bepaalde gerichte uitgangspunten die wor tel kunnen hebben ln religie of andere maatschappijbeschou wingen. Ja maar, volgens de AVRO-statu- ten (artikel 4) acht dexe omroep sich representante van die stro mingen in het Nederlandse volk die een democratische samenle ving voorstaan, gebaseerd op vrijheid en verdraagzaamheid binnen het kader van een zedelij ke en maatschappelijke orde, zoals deze is ontstaan nit en wordt gevoed door de bronnen van ondermeer christendom en humanisme? Ik leg de nadruk op christendom en humanisme. Brede opstelling Dat is onze brede opstelling dat we daarvoor open oog hebben. De onderliggende humanistische en christelijke gedachten onderken nen wij, maar we weten ook dat de meer gerichte omroeporganisaties het „verkopen", een lelijk woord, maar lk weet zo gauw niet Iets anders, van deze materie als hun opdracht zien. Wij als AVRO kun nen er alleen melding van maken. Waar ik bezwaar tegen heb is de opmerking: Jullie zijn vrijblijvend en kleurloos. Dan zeg lk nee, wij zijn juist een regenboog. Een van de grote moeilijkheden bij het samenstellen van televi sieprogramma's is het nieuwe plan-fasesysteem. Ja, dat dwingt ons om acht maan den van tevoren onze plannen uit gewerkt en wel in te dienen bij het facilitair bedrijf van de NOS. We hebben net ons programmapak ket bekend gemaakt en in okto- ber-november moeten we alweer melden wat onze plannen voor het seizoen na 1 oktober 1980 zijn. Daardoor hebben wij optaters ge kregen, ik heb het ook wel litte kens genoemd. Ik wil niet zeggen dat het plan-fasesysteem geen goede gedachte is en dat er niet iets moet gebeuren om alles goed te laten werken, maar dat kan alleen slagen als er goed overleg is tussen het facilitair bedrijf van de NOS waarvan wij gebruik móeten maken, en de zendgemachtigden. Maar als de relatie niet verder gaat dan: „dat kunnen jullie wel" en „dat kunnen jullie niet", dan ontstaat wrijving. Dat kan nooit de basis zijn voor een goed pro- dukt. Wij voelen er niets voor om aan een loketje te komen en te horen: dat kunt u wel of niét krij gen. We willen best samen, maar niet op basis van eenrichtingsver keer. Nu al een blik vooruit werpen op de satellieten en kabels werkt verwarrend voor directies en cre atieve werkers, heb je onlangs opgemerkt. Je moet er wel over nadenken. Maar er is niemand in Nederland die nu al een pasklare oplossing zou kunnen weten. We proberen ons zoveel mogelijk op de hoogte te stellen. Ik heb verondersteld dat de taalbarrière om program ma's uit andere landen te bekij ken te groot zou zijn, maar mij is gezegd dat een film op hetzelfde moment per satelliet in vier talen vertaald kan worden. Ik vind de technische ontwikkelingen ver schrikkelijk interessant. Je zou je dagdromend kunnen voorstellen dat wij in Nederland in grotere verbanden moeten samenwerken en dat we een soort lokale functie vervullen binnen Europa. Maar ik ben er ook van overtuigd dat de Jaren tachtig vanuit de omroepvraagstukken moeilijker worden dan de laatste twee de cennia. Dit artikel is het tweede in een serie over de omroepen. Het eer ste ging over de EO en stond in de krant van gisteren. Speciaal vandaag Wereldkampioenschappen wielrennen samenvatting baanwedstrijden te Am sterdam Ned. 1/18.60 De AVRO-academie start een cursus „assertiviteit", het geen zoveel wil zeggen als voor jezelf opkomen, zonder de ander te kwetsen. (Daar kun je vandaag de dag wel iets aan hebben) Ned. 1/19.25 Land of the Pharao is een speelfilm uit 1955 die terug voert tot vijfduizend jaar gele den. De farao draagt zijn ar chitect en zijn pleegzoon op de hoogste piramide ter wereld te bouwen. Jack Hawkins in de rol van de farao Ned. 2/20.2? In Brandpunt een reportage over de achtergonden en orga nisatie van de wilde stakingen in de Rotterdamse haven en een reportage die de KRO in Noord-Ierland, waar bij ter reurdaden 24 mensen om het leven zijn gekomen. Ned. 2/22.10 Van Jozef Stalin, de rode tsaar, de tweede aflevering in deze Britse serie. Na Lenins duod strijden Stalin. Trotski en Boecharin om de opvolging. Stalin wint. Ned. 2/22.35 HILVER8UM De AVRO zal op 1 oktober het winterseizoen ope nen met de Belgisch-Nederlandse dramaserie Maria Speermalie naar het boek van Herman Tetr- linck De zes delen zullen steeds op maandag worden gebracht. Een grensgeval tussen de sector gevarieerde programma's en dra ma is de komische serie Ooed Volk. die Ell Asser schreef en Wal ter van der Kamp regisseerde De zes afleveringen worden op zon dagavonden. te beginnen op 7 ok tober, uitgezonden. Ook nog uit dit programmapak ket van de AVRO blijkt dat de kostbare ambitieuze serie Hol lands Glorie een flinke bres in de financiële middelen van de AVRO heeft geslagen. Eind november is het eigen gemaakte drama al op. Roots Deze omroep heeft zich echter ver zekerd van een groot aantal bui tenlandse filmseries, waarvan al lereerst kan worden genoemd Roots: the next generation «de volgende generatie), een vervolg op de eerste serie Roots over sla venhandel naar het boek van Alex Haley. De eerste van de zeven lan ge afleveringen valt op 6 sep tember. Michael J. Bird, auteur van „Who pays the Ferryman?" (Wie betaalt de veerman?) heeft ook de thriller serie De erfenis van Aphrodite ge schreven. die later dit jaar op het scherm wordt gebracht. Volgend jaar volgt A Horseman riding by naar de roman van R F. Delder- field die zich afspeelt in het Engel se Devonshire. De serie telt der tien delen. Een nieuwigheid is Studio La- waalpapegaal. afgeleid van het populaire bijna gelijknamige ra dioprogramma met Wieteke van Dort, Burny Bos en Joop Stokker- mans. dat net zo goed blijft be staan. Voor de tieners regisseerde Barbo Thunèr een vierdelige serie over het meisje Krishna en haar herdershond Marco. Mies Mies Bouwman verschijnt weer voor den volke om het regelmatig terugkerende spel- en showpro gramma TeleBingo te presente ren. Dit zal voor een groot deel moeten bijdragen in inkomsten van Olympische Spelen voor ge handicapten. die volgend jaar in Arnhem en Veenendaal worden gehouden. Willem Duys komt vier Promenadeconcerten van het Utrechts Symphonie Orkest pre senteren. Mr. O. B. J. Hlltermann krijgt zijn eigen talk-show met Zit dat zo? waarin de wereldpolitiek wordt voorgelegd aan een kring van betrokkenen. Afwisselend op de vrijdag- of za terdagavond wordt AVRO's Sportpanorama om de twee we ken uitgezonden. Er komt een ijs- sterrenparade met kunstrijders, waaronder alle Europese, wereld en Olympische kampioenen. Ver der wordt de vraag gesteld: Wie is de sterkste man of vrouw van Ne derland? In een documentaire programma wordt gediscussieerd naar aanleiding van een film over de gebeurtenissen tijdens de Olympische Spelen sinds 1936. Niet alleen aan schrijvers maar ook aan andere kunstenaars wor den programma's gewijd in Ont moetingen dat steeds over één persoon zal gaan. Heel veel beken de programma's blijven bestaan, zoals Jonge mensen op weg naar het concertpodium, Wie van de drie en Wie kent kwis. De AVRO, altijd actief in de hoor spelsector, begint 2 oktober met de dertiendelige serie Polletje Piekhaar en Lord Zeepsop naar het boek van Willem van Iepen- daal. Precies dezelfde dag wordt een begin gemaakt aan de uitzen dingen van de hoorspelserie Bloe sems van vuur. gebaseerd op een deel van de trilogie De Porcelei- nen Spiegel van Olaf J de Landell. Nieuw is de educatieve cursus over assertiviteit, een psycholo gisch begrip dat betekent voor je zelf opkomen zonder daarbij de ander nodeloos te kwetsen. Van onze parlementsredactle DEN HAAG Minister Gardeniers van CRM Is vooraléw niet van plan de regionale omroepen Amsterdam (STAE ek Brabant (SROB) ook nog na 1 Januari volgend jaar volled aa financieren. Ze zil er bij de regio's op aan dringen voor ve september te laten weten of die regio's al dan niet »re meebetalen aan deze omroepen. Anders krijgen de medep kers van STAD een ontslagbrief op 30 september, omda tld van hun ontslag minimaal drie maanden van tevoren ojigk hoogte moeten zijn. De werknemers van SROB hebben dip ai Minister Oardeniers heeft dit gister ochtend de Kamerleden Kosto, en Worrell van de PvdA en Comelissen van het CDA voorgehouden, die er ln hun mondelinge vragen voor pleitten de beslissing over het voortbestaan van deze omroepen nog wat Uit te stellen. Dat is Oardeniers niet van plan. Naar haar mening hebben de omroepen en de lagere overheden, gemeenten en provincies ruim op tijd geweten dat de kraan op één januari deels dlch zou gaan en de rest van het geld van hen zou moeten komen. De Kamerleden wilden eigenlijk dat CRM in ieder geval tot 1 januari 1981 het volle pond zou betalen. Hoewel de minister met het oog op de luistercij fers wel beseft dat deze regionale omroepen in een behoefte voorzien, vindt zij dat het Juist de lagere over heden, de regio's zijn die dit moeten erkennen. Een besluit Op 1 Januari volgend jaar wordt een eind gemaakt met de experimentele periode die de omroepen hebben be leefd. De regio's hebben al die tijd geweten dat er vanaf die tijd door hen zelf zou moeten worden mee gefinan cierd. Niettemin hebben ln deze twee npe: gevallen de lagere overheden geen beslissing genomen over reidheld om mee te betalen. Mevrouw Gardeniers stelt zich ol n; standpunt van haar voorgangei n Doorn dat regionale omroepen regio's moeten worden betaald, wil zij nog wel iets verder gaai' v vindt dat ook de regionale on uv een zaak is van de rijksovei >n Daarom wil zij in de meeste gevst^ nog wel subsidiëren. De minister zal op 6 septembewe gedeputeerde staten van Noord, land en de gemeente Amste overleggen. Met Brabant heeft gesproken. De omroepen kunm oe leen doorgaan als de regio's pojt t beslissen over de financiering. Du nister heeft de Kamer toegezegi wel op haast te willen aandringler De werkgroep „Houdt Omroep bant in de lucht" heeft in twee w tijd 60.000 handtekeningen meld voor het behoud van de regrst le omroep brabant. De actie loop er tot half september. De werkf verwacht voor die tijd de 1( handtekeningen ruim te p schrijden. AMSTERDAM De Pisuisse-prijs van de Akademie voor Kleinkunst is dit jaar toegekend aan de 25-jarige Mar ja Gamal uit Amsterdam. De prijs is ingesteld door de actrice Fie Carelsen en bestaat uit een bedrag van 1500 gulden. Jenny Pisuisse zal op 6 september de prijs uitreiken samen met Jules Croi- set (Jean-Louis Pisuisse) en Petra La- seur (Jenny GUllams). Zij spelen die rollen in „Mensch durf te leven", een stuk van Gerben Helllnga over het leven van Jean-louis Pisuisse. Van onze radio- en tv-redactie HILVERSUM Elles Berger zal ln de toekomst alleen nog televisiewerk voor de VARA verrichten. In het werk dat ze voor de VARA-radio deed, vond ze de laatste tijd te weinig vol doening, volgens eigen zeggen. Over een door Berger gewenste werkter- relnverbredlng konden zij en de di rectie niet tot overeenstemming ko men. Zij benadrukt dat deze affaire niets te maken heeft met Joop Smits waarmee zij jarenlang heeft samen gewerkt. Elles Berger heeft sinds de cember 1977 een vast dienstverband met de VARA. Daarvoor werkte ze op freelance-basis voor deze omroep. Van onze Haagse redactie DEN HAAG Het PoUtiek Jongeren Kontakt noemt het nagenoeg onbe hoorlijk dat een officieel adviesor gaan als de Raad voor de Jeugdvor ming zo durft te adviseren, als de raad onlangs heeft gedaan. Het PJK noemt het advies over al dan niet subsidiëren van dit werk waardeloos. De raad was in zijn advies aan staats secretaris Wallis de Vries van CRM tot de slotsom gekomen dat er geen aparte subsidieregeling moet komen voor het politieke Jongerenwerk. In het PJK werken Jongeren uit ver schillende politieke partijen samen voor het politiek vormingswerk onder jongeren. Het bestuur van het PJK ziet geen enkele grond ln het rapport om op voort te gaan en te praten over de betekenis van politiek jongerenwerk en over de manier waarop dat gesub sidieerd zou moeten worden. Volgens de PJK is de raad niet eens naar een van de organisaties geweest die dit Jongerenwerk uitvoeren. Het advies is volgens de raad gebaseerd op „er varingen" van individuele leden van deze raad, maar het advies rept ner gens over deze „ervaringen". Daar mee is volgens de PJK de geloofwaar digheid van het rapport wel heel ver te zoeken. Van onze correspondent EINDHOVEN Bij een huiszoeking heeft de Eindhovense politie een hal ve kilogram heroïne aangetroffen. De heroïne heeft een handelswaarde van honderdvijftigduizend gulden en zat verpakt in twee plastic zakjes, ver borgen ln een plafonnière op een kast in de slaapkamer. In verband met de vondst heeft politie een Turks echt paar (beiden 37 jaar) dat het door zochte huis bewoont, aangehouden. Patti Smith Punk blijkt' nog te leven, in geval dit weekend in Castricun een punkfestival in De Bakk< houden wordt. Pure punk van bodem door The Ex, Workmate Bugs en Infexion die vrijdag spelen; zaterdag vervolgd mek optredens van P.C.X, 123, V. tients, en The Filth. Zondag tember ronden Lulu Rox, Jesu the Gospelfuckers, Krash en P en De Rondo's dit festival af. gi ird wa et gi hu Reggae afg rkl it f De Jamaicaanse zanger Sugar Sfeaa zal, begeleid door zeven music se elastieke dynamische stem vrij< tlo augustus in Paradiso en zatei( september in de Gigant te Apelfn vertonen. Diezelfde dagen vind Paradiso een reggaefestival j Zondagavond om 23.00 uur fcu Black Slate in de Melkweg aajch behoren tot de top van de reggae-bands van het ogenblik st jj C Rock Roll Een van de opvallende artiest* het Engelse Stiff-label tijden lee punk tijdperk naar voren schoo Wreckless Eric. Zijn stevige op Roll geënte muziek zal op gende plaatsen aanspoelen: Effrf Eindhoven (1 september), Mr®s trum-Maasbree <2 september), fbu weg-Amsterdam (4 september), I Maas-Groningen (6 september)j| stevig is de rock van Golden Ei die vanavond in de Rotten Ahoy zal rollen. Zwarte muziek In diezelfde Ahoy concerteert dagavond het vocale trio The tions in het voorprogramma Commodores, die veel funk 1 motown-muziek stoppen. De jaren dertig Het is de sfeer van de Jaren dei herleeft in de muziek van het na Roof Orchestra. Zondagmii september in de Ahoy, dondei september in de Harbour Clul eens te Rotterdam en zaterdai tember in de Enschedese S< burg. Vrouwen pop Vrouwenpop valt de komende van Rickie Lee Jones en Patti te beluisteren De eerste was t kort een volslagen onbekend I dat onlangs met een bijzonder! iedereen verraste. Chuck E. i werd een succesvolle single, van haar elpee alleen in Amei |g een miljoen exemplaren werdefjïïm kocht. Ze bezit een authentiek die in de uiteenlopende stijlen ze zingt steeds goed tot zijn komt. Moeilijk onder één noer vangen, een glimp daarvan v 0 Carré op te vangen op maan 91 september. Patti Smith is daa 2 gen een veel uitgesprokener zan J die enkele jaren als hét talent New Yorkse new wave naar IIIIIT kwam (4 september ln de Al ciamse Edenhal).

Nieuwe Leidsche Courant | 1979 | | pagina 4