Meldingsplicht voor tngrepen in milieu Regering: Aantjes niet zonder meer benoembaar Luchtvaart bekijkt menselijk falen ierie maatregelen na bedienen besmet bloed lapporten krijgen wettelijke kracht Stakers: stap in goede richting ee doden na verkeerd infuus Asielaanvrager terug naar West-Duitsland 'Maatschappelijke factoren moeten meewegen' geding tegen etters Servall Internationaal symposium over veiligheid in de lucht Rechtstreekse CDA'ers krijgen vier zetels Afdelingsarts klaagt over personeelstekort Samengaan in geestelijke gezondheidszorg IDAG 31 AUGUSTUS 1979 BINNENLAND TROUW/KWARTET 3 in onze parlementsredactie EN HAAG Zogeheten milieu-effectrapportages (MER) zullen over iets meer dan twee Jaar fccht van wet krijgen. De overheid, particuliere bedrijven of organisaties die iets van plan n te gaan doen in het landschap dat mogelijk grote gevolgen zal hebben voor het milieu jlen dan van te voren zo'n milieueffectrapportage moeten opstellen. In zo'n rapport staat ,n tries wat de ingreep betekent voor milieu, natuur en landschap. Dat geldt dus bijvoorbeeld or de aanleg van een dijk, een kernenergiecentrale, een fabriek of een afgraving. dijister Ginjaar tekende gisteren bij I anbieding van een nota over deze at 1 jiematiek aan de Tweede Kamer dat niet voor alles zo'n rapport dzakelijk is. Degeen die iets wil ernemen. zal zelf voor zo'n rap nat moeten zorgen en is daar ook J ntwoordelijk voor. In de praktijk 1H it het er op neer dat overheden en rijfsleven zich moeten richten tot >eé bureau dat zich heeft gespeciali- nzfcj in het opstellen van deze rap- wi*en. ijst og ^Imenwerking at bjbet werken aan de wettelijke sta- rdtivan zo'n rapportage zal worden ingewerkt tussen minister Gln- n f van volksgezondheid en milieu- er Hëne en staatssecretaris Wallis de at [s van CRM die verantwoordelijk >r natuur- en landschapsbehoud. 'bewindslieden geloven niet dat opstellen van milieueffectrappor- grote vertraging tot gevolg zal hebben voor de te ontwikkelen pro jecten. Ze zullen echt deel gaan uit maken van de beleidsplannen die steeds ter inzage van de bevolking worden gelegd voor inspraak. Gin jaar verwacht dat het mogelijk is eind volgend jaar een wetsontwerp gereed te hebben. Ongeveer tegelijkertijd moeten de milieuhygiënische normen kracht van wet hebben, anders zal men niet kunnen bepalen wat er wel of niet door de beugel kan. In de tijd die ligt tussen de indiening van het wetsont werp bij de Tweede Kamer en het geheel afgewikkeld zijn van die wet. wil Ginjaar een tussentijdse regeling ontwerpen. Proeven In de afgelopen jaren zijn er al geregelde rapportages gemaakt over de projecten in het land. Over de proefprojecten is onlangs een rapport opgesteld. De voorgangster van Gin jaar. mevrouw Vorrink. lanceerde het idee van de milieu-rapportage. Bij grote projecten zal het ministerie een college van deskundigen instel len dat een oordeel moet gaan geven over een rapport als men er aan de hand van de straks geldende algeme ne wet milieuhygiëne niet uitkomt. Sociale en economische factoren zul len geen aandacht krijgen in de mi lieu-rapporten. In de rapporten moeten ook duidelijk de alternatieven voor een bepaald bedrijf of weg worden aangegeven. Bij de indiening van de wet zal de minister ook bekend maken hoe de tussentijdse regeling er uit gaat zien. Naar hij verwacht zal de eventuele bouw van kerncentrales nog niet on der de nieuwe wet vallen. Over twee Jaar hoopt men namelijk dat de maatschappelijke discussie is afge rond. De bouw van de kerncentrale valt dan wellicht nog onder de tus sentijdse regeling. ADVERTENTIE Vervolg van pagina 1 'Jrel onze verslaggevers lomJüTERDAM De bloedbank Amsterdam heeft uit alle «wgesloten ziekenhuizen het bloed dat afkomstig is Van banken buiten de hoofdstad, teruggeroepen. Er wordt „„rJeen extra eindcontrole ingevoerd. I maatregelen zijn genomen na- in Amsterdamse ziekenhuizen ferhè mannen zijn overleden na het -Sajenen van bloed. Het ministerie Wan ustitie en de geneeskundige in- ie stellen een onderzoek in naar ^"Tnstandigheden waaronder dit is ™Vn ïrd. ilJr week woensdag overleed een L.D ige patiënt in de Lutherse dia- kseninrichting en afgelopen v®"ndag stierf een 65-jarige man in ^U-ziekenhuis. Naar wordt aan- 1 nen is de dood van beiden toe te ial; ven aan het toedienen van be- ïr; bloed. In de ziekenhuizen heeft 1 .elf alarm geslagen en deskundi- Pe1, stanties ingeschakeld, roenr le wfesmetting is waarschijnlijk in de cel-concentraten binnenge- _ten na de gebruikelijke bewer- J 711. waarbij het plasma en de bloedcellen van de rode bloed- k3m i worden gescheiden. In de be- :mer en bloedzakken werden haar- ren aangetroffen, die door de 5Ch® et bewerken gebruikte instru- 'logiwn waren veroorzaakt en die al- onder uitwendig aangebrachte Ridl druk konden worden aange- inielL onderzoek werd bemoeilijkt flat de betrokken eenheden I uit twee verschillende bloed ien buiten Amsterdam afkom- toaren (Den Haag, Utrecht). De Jbank Amsterdam is door het tekort aan donors genood- I bloed van andere Rode Kruis Ibanken te betrekken. AMSTERDAM (ANP) De West duitser Helmuth Oldefest, die eind april dit jaar samen met zijn landge noot Karl Winter in ons land politiek asiel vroeg, blijkt veertien dagen ge leden op eigen verzoek aan West- Dultsland te zijn uitgeleverd. Op 25 september zou de rechtbank in Am sterdam een Westduits verzoek om uitlevering van Oldefest behandelen. De Duitsers kwamen naar Nederland nadat zij tot een jaar gevangenisstraf waren veroordeeld wegens verzet te gen en mishandeling van de politie tijdens een betoging bij een in aan bouw zijnde kerncentrale in West- Duitsland. Oldefest zit nu sinds 17 augu?tu$ 2ljb straf uit. Volgens.zijn advocaat, mr A. Willems. viel het leven in ballingschap zijn cliënt moeilijk. Een aantal persoonlij ke problemen speelden daarbij een zwaarwegende rol. Van Invloed was ook, dat Oldefest pas in de loop van volgend Jaar zekerheid kon verwach ten over een eventuele uitlevering. Karl Winter blijft bij zijn asielver zoek. Het ministerie van justitie heeft hierover nog geen beslissing geno men. Voor zovec mr Willems bekend was, heeft West-Duitsland nog niet om zijn, uitlevering verzocht. Een der gelijk verzoek wordt wel verwacht. Na het debat over de kwestie-Aantjes groepten nog een aantal woordvoerders bijeen. Van links naar rechts Wolf (CPN), Patijn en Voogd (beiden PvdA), Joekes (VVD), Tripels (VVD) en Bakker (CPN). Van onze parlementsredactie DEN HAAG De regering vindt, dat mr Aantjes niet zonder meer benoembaar is voor belangrijke bestuursfuncties. Pre mier Van Agt zei gisteren in de Tweede Kamer, dat in die gevallen „maatschappelijke factoren" moeten meewegen en het oordeel van zijn en andere groeperingen in de samenleving mede van belang is. „In andere gevallen zullen de bekwaam heden en vaardigheden van Wim Aantjes veel meer en mis schien zelfs uitsluitend bepalend zijn", aldus de minister president. De WD. de kleinste regeringspartij, toonde zich onomwonden tegenstan der van een eventuele benoeming van mr Aantjes in een openbare functie. Premier Van Agt zei echter, dat nu de twijfel aan diens Nederlanderschap is weggenomen, voor Aantjes voluit geldt dat hij naar de bepalingen van grondwet en wet, als elke burger, be noembaar is voor alle functies en ambten. Volgens Van Agt is het in eerste in stantie aan mr Aantjes zelf om te beoordelen op welke wijze hij politiek en maatschappelijk verder wil func tioneren. „Het ordeel is vervolgens aan de voordragende en benoemende instanties. Dat oordeel zal kunnen verschillen naar gelang de aard van de functie", aldus de minister-presi dent, die vervolgens een voorbehoud aanbracht bij een benoeming in be langrijke bestuursfuncties. Van Agt zei, dat de benoembaarheid van Aantjes in alle functies en amb ten niet als louter juridisch moet wor den opgevat. Hij waarschuwde, „dat De stakende havenslepers hadden gisteren geëist dat hun werkgever vóór zes uur 's avonds het kort geding zou intrekken. Ze konden niet zeggen welke maatregelen ze zouden nemen, ais de directie niet op hun ultimatum zou ingaan. Hun raadslieden hadden aangekondigd het proces eindeloos te zullen rekken, door elke gedaagde staker afzonderlijk te verdedigen. Ze zeiden steun te hebben gekregen van vijftien collega's. Na de afgelasting van het geding eis ten de stakers dat de directie van Smit met hen om de tafel gaat zitten om te praten over hun eis vijftig gulden loon per week extra te ontvan gen. In afwachting van de inwilliging van die eis zetten zij hun actie voort. Afgevaardigden van de stakers zullen vandaag opnieuw een ontmoeting hebben met de burgemeester van -Rotterdam. André van der Louw. die probeert te bemiddelen in het gere zen conflict. Als gevolg van de staking moeten schepen die in Rotterdam zouden binnenvaren, uitwijken naar Antwer pen, Hamburg en Bremen. Bij Hoek van Holland lagen gisteren dertien zeeschepen te wachten. Dat waren er minder dan in de afgelopen dagen, toen gemiddeld ongeveer twintig schepen bij Hoek van Holland lagen. De ongpveer elfhonderd stakers in de Amsterdamse haven gingen gisteren, na een actie van 24 uur, weer aan het werk. Tijdens vergaderingen in de verschillende bedrijven werd gister morgen besloten het eisenpakket van de Vervoersbonden FNV af te wach ten. De laatste bedrijven waar giste ren het werk werd hervat, waren het stukgoedoverslagbedrijf VCK (onge veer vierhonderd stakers) en het Overslag Bedrijf Amsterdam (hon derd stakers). De verwachte moeilijkheden bij de Amsterdamse havenbedrijven bleven uit. Besloten werd de werkonderbre king vol te maken als teken van saamhorigheid met de Rotterdamse collega's. Daarna ging iedereen weer aan het werk. „Men moet daaruit echter niet de conclusie trekken, dat we nu alles over ons heen zullen laten gaan. Door de werkgevers en wethouder Heerma (havenaangelegenheden) is gezegd, dat een staking onverantwoordelijk was. gezien de wankele positie van de Amsterdamse haven. Wij onderken nen de moeilijkheden best, maar onze positie is nu eenmaal ook niet zo sterk." aldus een havenarbeider. Ondergraving CAO Het Verbond van Nederlandse onder nemingen (VNO) beschouwt de sta kingen, zoals die in de havens zijn uitgebroken, mede als een ondergra ving van het systeem van de collectie ve arbeidsovereenkomst (CAO). Het gaat, aldus het VNO, niet alleen om meer of minder loon of kosten, maar vooral ook om de toekomst van het CAO-systeem. In een commentaar in het VNO-blad „Onderneming" wordt gezegd dat zo wel de werkgevers in de vleeswaren- industrie (die looneisen hebben inge willigd) als het havensleepbootperso- neel de CAO kennelijk te weinig ziet als „een contract waaraan men zich gedurende de looptijd moet houden". Volgens het VNO vormt de CAO een van de fundamenten van het sociaal- economisch bestel, dat werknemers en werkgevers rechtszekerheid geeft en borg staat voor arbeidsrust en continuïteit van de bedrijfsvoering. we ons er voor moeten hoeden een praktijk in te voeren, waarbij Neder landers worden ingedeeld in catego rieën van zij die wel en zij die niet benoembaar zijn. „Maar daarmee is het verhaal niet uit", voegde hij daar aan toe. Inspraakprocedure Volgens de premier zal bij een benoe ming in een openbare functie reke ning moeten worden gehouden met de vraag hoe de betrokkene kan func tioneren en hoe de benoeming wordt aanvaard in de kring van de meest betrokkenen. „Ook moet rekening worden gehouden met het bestaan van maatschappelijke controversies. Voor zover die bestaan, zullen ze ook wel tot uitdrukking komen in de in spraakprocedures". zei hij. Op de vraag van de WD of hierbij ook zal worden ingecalculeerd, dat bij een benoeming van mr Aantjes leed aan anderen wordt toegebracht, zei de minister-president, dat gevoe lens van anderen ook meetellen. „De maatschappelijke aanvaarding van een benoeming is een factor van be lang. De grote kwaliteiten en verdien sten van de betrokkene zijn evenwel ook een belangrijke factor." Volgens Van Agt moet bij de beoorde ling van de vraag „hoe nu verder?", „niet alleen in aanmerking worden genomen de beroering die vorig Jaar november ontstond en die na de her ziening van het beeld nog steeds aan merkelijk is. maar ook het feit dat het gaat „om een mens en medeburger met grote kwaliteiten van hoofd en hart die belangrijke verdiensten heeft verworven voor het bestuur van het land." meen levende wens om achter de kwestie, door enkele Kamerleden ver geleken met een Shakespeareaans drama en Kafka-achtig gebeuren, een punt te zetten. De premier ging nauwelijks in op de kritiek van de Kamer, met name van WD-kant, op de rol van de regering in de zaak. Hij zei. dat hij niets nieuws had toe te voegen aan hetgeen hijzelf en de andere betrokken minis ters reeds aan de commlssie-Patijn hadden meegedeeld Ingreep Verwijt Van Agt constateerde tevens, dat sinds vorig jaar november meer leed over Aantjes en de zijnen is gebracht dan in overeenstemming is met het geen hem uiteindelijk zou kunnen worden verweten. „Dat trekken wij ons aan", zei hij. De regering is van harte bereid, aldus de premier, om. voorzover in haar vermogen ligt, er aan mee te werken dat mr Aantjes opnieuw kan functioneren ten dien ste van de samenleving. Het kostte parlement en regering gis teren nog geen twee uur tijd om het debat over de zaak-Aantjes af te ron den, een onderstreping van de alge- Tegen het verwijt dat de presentatie van het eerste RIOD-rapport aan dr De Jong is overgelaten, verweerde de premier zich met het argument, dat een ingreep van de regering niet zou zijn begrepen en aanvaard. „Het was sinds tientallen jaren gebruikelijk, dat dr De Jong rapportages van zijn instituut publiek toelichtte. Een in greep zou volstrekt ongebruikelijk zijn geweest." Van Agt gaf wel toe, dat de regering zich een andere voorstelling had ge maakt van de toonzetting van De Jongs toelichting. „WIJ vertrouwden er op. dat hij het op een rustige wijze zou doen." De minister-president be streed, dat de regering in november onvoldoende maatregelen heeft geno men om uitlekken van het RIOD- rapport te voorkomen. Hij zei. dat de kring van ministers die op de hoogte waren minimaal was („het kon niet minimaier") en dat de onderzoekers hun nadere onderzoek onder uiterste discretie hebben verricht Kritiek De premier verweerde zich ook tegen de kritiek op de gang van zaken rond het nadere rapport van het RIOD in de afgelopen week. De kern hiervan was. dat de regering wel een brief met bezwaren tegen dit rapport publiceer de zonder evenwel het betrokken stuk te openbaren. „Dat is nou net het enige wat je niet kunt doen", aldus de socialist Voogd. Van Agt gaf als verklaring, dat de brief is gepubliceerd „omdat de kran ten er bol van stonden en veel van de inhoud bekend was." Daardoor voel de de regering zich genoopt, aldus Van Agt, duidelijk te maken waarom niet aan de druk om het stuk open baar te maken kon worden voldaan. Krachtig bestreed hij in dit verband het verwijt, dat met deze gang van zaken onzorgvuldig was gehandeld jegens Aantjes. Hij wees er op. dat het voornaamste bezwaar tegen het RIOD-rapport was. dat Aantjes niet voldoende recht werd gedaan. „Voor we iets zouden doen. wilden we eerst Aantjes in de gelegenheid stellen te reageren. De zorgvuldigheid jegens hem was Juist optimaalaldus de premier. irzorg zijn door de bloedbank dam uit alle aangesloten zie len de eenheden bloed afkom- bloedbanken buiten Amster- ïruggeroepen. In een communi- toegen de bloedbanken hier nog )e dat het verdere onderzoek, door de inspectie van de volks- iheid. gezien de daarvoor ver- bacteriologische controle nog tijd zal vergen. PEET (ANP) De directeur- ronkhar van Servall Engineering G. f. Nèng heeft gisteren tegen de der- mevi tknemers die zijn bedrijf sinds ig bezet houden een kort ge- aangespannen om gedaan te dat zij hun actie beëindigen. Timfiaast eist hij dat de bezetters de fsleiding niet beletten om over ministratie te beschikken. Van een onzer verslaggevers SCHIPHOL De dit Jaar vijftig jaar bestaande Vereniging van Nederlandse Verkeersvliegers viert haar Jubileum met een maandag te openen internatio naal symposium over de veiligheid in de lucht. Het symposium, dat een week duurt en wordt gehouden in het Congrescentrum in Den Haag. heeft als belangrijkste thema de menselijke factor in de burgerluchtvaart. Het is voor het eerst in de luchtvaargeschiedenis, dat hieraan door zovele deskundigen uit de luchtvaart (er komen er 150) aandacht wordt besreed. Volgens de VNV is het hard nodig dit onderwerp in studie te nemen omdat uit cijfers is gebleken, dat het grootste deel van het aantal vliegtuig ongelukken te wijten is aan menselijke fouten. Tijdens een bijeenkomst van de IATA, de overkoepelende or ganisatie van lijndienstmaat schappijen, in 1975 werd uit gerekend. dat ongeveer zeven tig procent van de 222 vlieg tuigongelukken met burger- vliegtuigen sinds 1958 voort kwamen uit het feit. dat de vliegers niet handelden zoals van.hen verwacht of geëist mocht worden. -(Dr grootste ramp. die van - Tenerlfc in 1977, had dH ook als oorzaak). Hoewel luchtvaartmaat schappijen zich altijd voor stander hebben betoond van studies over technische verbe teringen, zijn zij, aldus de VNV. steeds nogal huiverig geweest zich te verdiepen in de menselijke omstandighe den. waarschijnlijk uit vrees, dat uit de studiegegevens wel eens maatregelen zouden kunnen voortvloeien, die zeer grote kosten met zich bren gen, zoals bijvoorbeeld wijzi gingen in arbeidstijden. Al begin 1977 verzocht de In ternationale Federatie van Verkeersvliegers IFALPA alle landen-leden over te gaan tot de oprichting van een werk groep „menselijke factoren". Alleen de Nederlandse VNV heeft tot nu toe aan deze op roep voldaan. Pas de laatste vier jaar is er. zij het beperkt, wetenschap pelijk onderzoek verricht naar de menselijke factoren, die bij het handelen van vliegers een rol kunnen spelen. Zo kent de Aston Universiteit in Bir mingham een faculteit lucht- vaartergonomle. In Nederland zijn op dit gebied alleen actief de Delftse TH en de Tilburgs? Hogeschool. De eerste verricht echter al leen studie naar een relatie mens-apparatuur. de laatste houdt zich, zij het op geringe schaal, bezig met de inter menselijke verhoudingen (de KLM schafte vier Jaar geleden de studies naar menselijke factoren af). Bijna-ongeluk Volgens den VNV wordt er in ternationaal echter niet sa mengewerkt en zijn de gege vens van gedane studies veel te weinig bij de belangheb benden bekend Van onze parlementsredactie DEN HAAG De rechtstreekse ie-; den van het CDA zullen na de volgen de Tweede-Kamerverkiezingen vier zetels in de CDA-Tweede-kamerfrac- tie krijgen. In het CDA-bestuur is hierover overeenstemming bereikt. Tot nu toe hebben de rechtstreekse leden, ongeveer vljentwintigduizend. geen eigen directe vertegenwoordi- gers op het Binnenhof. De CDA-fractle telt momenteel ne genenveertig leden die verdeeld zijn over KVP (26). AR (13) en CHU (10). Voor de vier zetels van de recht streekse leden moet de KVP twee plaatsen inleveren. AR en CHU leder één plaats De AR stelde zich aanvan kelijk op het standpunt, dat KVP en CHU maar ruimte voor de recht streekse leden moesten scheppen, ge let op de verhouding tussen de leden aantallen van de drie partijen. De KVP heeft rond de zestigduizend le- den, de ARP rond de vijfenvijftigdui- - zend leden, en de CHU rond de dertig- duizend leden. De ARP is toch met het verlies van één Kamerzetel akkoord gegaan, maar wordt daarvoor enigszins ge compenseerd door de afspraak dat de eerste winstzetel voor het CDA, dus als het CDA-zetelaantal in de verkie zingen stijgt van negenenveertig naar vijftig, naar de ARP zal gaan. De eerste verlieszetel zal naar verwach ting naar de CHU gaan ARP-voorzlt- I ter Hans de Boer zei gisteren: „Ik bon - zeker niet ontevreden over de bereik- te verdeling." Tevreden toonde zich ook een vertegenwoordiger van de rechtstreekse leden, het CDA-be- stuurslid M. van Vlijmen. Deze zei het een redelijk compromis te vinden. Het bereikte akkoord moet overigens nog in de drie afzonderlijke partijbes turen worden goedgekeurd, maar men verwacht dat dit geen proble men zal geven. Het heeft steeds in de bedoeling gele gen. dat de kandidatenlijsten voor de Tweede-Kamerverkiezingen in 1981 nog door de drie afzonderlijke partij en zouden worden opgesteld, on danks het feit dat de fusie van de drie partijen tot het ene CDA half 1980 HAAR beslag moet krijgen. AMERSFOORT (ANP) De afde lingsarts van het psychiatrisch cen trum 'Zon en schild' in Amersfoort dr. M. van Rhijn heeft zich bij staatsse cretaris Veder^Smit beklaagd over het personeelstekort in het nieuwe paviljoen van het centrum. De arts deed dat toen de staatssecretaris het nieuw paviljoen gisteren kwam openen. Het personeelstekort is er de oorzaak van dat het nieuwe paviljoen niet volgens de oorspronkelijk opzet ge bruikt kan worden. Het nieuwe cen trum is gebouwd voor acht groepen van twaalf personen. Zij krijgen een 'eigen' woning. Deze schaalverklei ning en het werken met groepen vergt meer personeel. Volgens de oorspron- kelijke plannen heeft het nieuwe pa viljoen 64 verpleegkundigen nodig. De bestaande normen van het cen traal orgaan ziekenhuistarieven staan niet meer dan veertig verpleeg kundigen toe. Toen de staatssecretaris naar het nieuwe paviljoen wandelde, kwamen er uit zijpaadjes verplegers en ver pleegsters tevoorschijn die spandoe ken droegen met teksten als „Eens een gek blijft een gek wegens perso neelsgebrek" en „Vedertje, oh veder tje. geef ons een verplegertjeZe boden haar een lijst met dienstroos ters aan om haar duidelijk te maken, dat het tekort aan personeel het goed invullen ervan onmogelijk maakt. Van een onzer verslaggevers AMER8FOORT Twee Nederland se Hervormde verenigingen op het gebied van geestelijke gezondshelds- zorg hebben besloten aan de reeds bestaande organisatorische eenheid ook Juridisch vorm te geven door samen te gaan in „De Open Ankh". een stichting voor dienstverlening in de geestelijke gezondheidszorg Het zijn de Vereniging Nederlandsche Hervormde 8tichtingen voor Zenuw en Oeesteszieken en de Stichting Ne derlandse Hervormde Inrichtingen voor Oeestelijke Hulpbehoevenden Alle activa en passiva en rechten en verplichtingen zijn overgedragen aan De Open Ankh De statutaire doel stelling van De Open Ankh is hulp verlening in de geestelijke gezond heidszorg. waarbij het evangelie als richtinggevend wordt aanvaard. Een ander punt. dat op het komende symposium ter spra ke zal komen, is het nationaal en Internationaal uitwisselen van gegevens over bijna-onge- lukken Oroot probleem bij het verkrijgen van de gege vens over dat soort inciden ten. is dat veel vliegers deze Incidenten niet durven mel den, omdat zij sancties vrezen (wat in het recente verleden ook bij de KLM gebeurde) Sedert drie jaar hebben de KLM-vliegers vrijwillig en zonder kans op sancties hun incidenten kunnen bekend maken. De VNV vindt dat dit systeem ook internationaal moet worden ingevoerd om le ring te kunnen trekken Vit ge maakte fouten. „Ik ben de oppas. Ik hoop, dat hij niet bang is van witte muizen".

Nieuwe Leidsche Courant | 1979 | | pagina 3