Kabinet twist over woningbouw Smit Internationale laat geding varen Schuiver Kïesuwkado Ministers schakelen fractieleiders in Goed strandweer Russen zouden wijziging SALT-2 toch aanvaarden er Nieuwe Haagse/Nieuwe Leidse Courant Trouw HET WEER vül gold extra <S9 LICHT - FRIS - SPRANKELEND W deze krant •TV dreigt: ieuw overleg ven-CAO 1 afronden' [-spots tegen jrloederen |n stadsgroen Pensionering bij zestig Droogte in India bedreigt miljoenen Benzine twee cent duurder Invaliden krijgen korting bij openbaar vervoer Trouw Zo lees je nog eens iets I Bezorg Trotrw een nieuwe abonnee Trouw Trouw 37STE JAARGANG NR 10938 VRIJDAG 31 AUGUSTUS 1979 Lekker Flinke zonnige perioden en een kleine kans op een onweersbui. Middag- temperatuur ongeveer 23 graden. Zwakke tot matige wind uit uiteenlopende richtingen, windkracht 2 tot 4 Beaufort. Morgen en overmorgen: Eerst zonnig en vrij warm, later kans op regen en enige afkoeling. Morgon zon op: 06.50 maan op: 15.51 zon onder: 20.29 maan onder:—.— de licht mousserend* R wltts wijn! LOSSE NUMMERS 60 CENT PAGINA 2: Lutheranen willen weten dat zij luthers zijn PAGINA 3: Meldingsplicht voor plan dat milieu kan aantasten PAGINA 4: Serie over omroep: "Vandaag AVRO PAGINA S: Voor veel mensen is het vandaag koninginnedag PAGINA 7: Ulster vreest wraakacties ize soc.-econ. redactie De Vervoersbonden [hebben de werkgevers in de ha- laten weten, dat zij vandaag het [overleg gaan hervatten. Dit moet wat de bonden betreft, nde dinsdag vóór vijf uur 's _s zijn afgerond. Lukt dat niet, uiten de Vervoersbonden niet lat zij de havenstaking over- :n. srvoersbonden eisen: rstructurering van de CAO (ver- 44jng van de toeslagèn in de basis- n dag extra vakantie, zodat het nu op drieëntwintig dagen i regeling voor vervroegde uit- ïg vanaf 62 jaar. de werknemers in de vol-conti- enst wordt gestreefd naar invoe- van de vijf pioenen-dienst en irting van de werkweek. De Itter van de Vervoersbonden Jan Schroër kon nog niet aange- 10e de verwerking van de toesla- n de basisionen netto uitpakt, can van werknemer tot werkne- verschiilen. Zoals bekend eisen akers dertig gulden netto per pensionering op 60-jarige leef- in vijfentwintig betaalde vakan- gen. Schroër gaf te kennen, dat inden met veel wijsheid en stuur kunst proberen uit het huidige ima te komen. gaan van de veronderstelling lat ons onderhandelingspakket de leden aanvaardbaar zal zijn,. Ll omdat wij rekenening houden ;en behoorlijke materiële verbe- 5", aldus Schroër. Het nieuwe handelingspakket is samenge- op advies van het Bedrijfs- sbestuur Havens van de Ver bonden. De Vervoersbondsvoor- gaf te kennen, dat de bonden nu nog wensen vast te houden het solidariteitsbeleid van de Extreem hoge looneisen vor- een bedreiging van de werkgele ed van de Amsterdamse haven mindere mate van de werkgele ed in de Rotterdamse haven. j PAGINA 9: Haars houdt been strak PAGINA SPORT: Mensen in de sport PAGINA ECONOMIE: Uurloon in ons land het allerhoogst PODIUM: De biologie en ons menselijk bestaan Het personeel van de toerist PAGINA SERVICE: Rubriek toerisme, strips, feuil leton, puzzel, radio- en tv-pro- gramzna's, weeroverzicht. Van onze parlementsredactie DEN HAAG Het ziet ernaar uit dat gemeenten en bouwcor poraties volgend jaar voor de bouw van woningwetwoningen ten dele zelf geld zullen moeten lenen op de kapitaalmarkt. Deze mogelijkheid was gisteravond ln het kabinet nog in discussie, als een van de oplossingen om de rijksbegroting voor 1980 rond te krijgen. Minister Andriessen van financiën was het echter nog niet met deze oplossing eens. Hij wil dat een besparing wordt bereikt door gewoon minder woningwet woningen te bouwen dan het kabinet eerst in Juli in principe had besloten. De onenigheid ln het kabinet over de rijksbegroting was al zo hoog opgelo pen dat de meest betrokken minis ters Albeda (sociale zaken) en Beel- aerts (volkshuisvesting) de fractie leiders van de regeringspartijen, Lub bers (CDA) en Rietkerk (WD), heb ben ingeschakeld. Albeda wil dat er geen cent wordt teruggetrokken van de bedragen die het rijk tot nu toe uit de begroting stortte in de fondsen voor sociale uitkeringen. Andriessen had uiteindelijk nog ge probeerd voor enkele honderden mil joenen guldens die rijksbijdragen te verminderen zonder als compensatie daarvoor de sociale premies te verho gen. De vermindering van rijksbijdra gen zou kunnen worden opgevangen uit de reserves van de fondsen. Maar ook deze oplossing was tot gister- Voor het eerst sinds geruime tijd was het gisteren weer goed toeven aan het strand, zoals hier in Scheveningen, waar de Haagse strandbrigade ook weer eens wat te doen had. avond voor Albeda niet aanvaard baar. Andriessen heeft al enkele veren moeten laten ln de discussies in het kabinet, zodat in de rijksbegroting het financieringstekort voor 1980 uit komt op 5,5 procent van het nationa le Inkomen. Andriessen had op vijf procent willen mikken. Inleveren Andriessen wilde nu nog dat Beel aerts 250 miljoen gulden zou inleve ren van de pot voor woningwetwonin gen, zoals die ln juli door het kabinet in principe voor 1980 was vastgesteld. Beelaerts wilde dit bedrag wel Inleve ren. maar alleen wanneer toch het geprogrammeerde aantal woningwet woningen onveranderd zou blijven en gemeenten en bouwcorporaties zelf geld zouden mogen lenen op de kapi taalmarkt. Andriessen echter zou deze voorwaar de niet willen aanvaarden. Het zou immers economisch weinig uitmaken of het financieringstekort 250 miljoen gulden groter wordt zodat het rijk meer moet lenen, danwel of ditzelfde bedrag meer geleend zal worden door gemeenten en corporaties. Lubbers en Rietkerk evenwel zouden in deze kwestie de kant van Beelaerts heb ben gekozen. Conditie Een bedrag van 250 miljoen gulden is goed voor bijna 2500 woningwetwo ningen. Beelaerts en zijn staatssecre taris zijn erop gebrand om volgend jaar evenveel woningwetwoningen te kunnen laten bouwen als dit jaar. Voor dit jaar waren er aanvankelijk 22.500 geprogrammeerd. Maar halver wege het jaar zijn er 7000 aan toege voegd, vooral omdat het totale bouw programma dreigde niet te worden gehaald doordat met name de be langstelling voor premiekoopwonin gen terugliep. De toevoeging van 7000 woningwetwoningen is echter ge beurd op de conditie dat voor de financiering gemeenten en corpora ties zelf zouden moeten lenen. An driessen had daar toen ook al bezwa ren tegen, maar moest zwichten voor druk uit de Kamer. Toen medio dit jaar die 7000 woning wetwoningen aan het programma werden toegevoegd, zei Brokx steeds dat de toevoeging uitsluitend voor dit jaar betrof. September'39: Duitsers vallen Polen binnen Morgen is het veertig Jaar gele den dat de Duitse troepen de grens met Polen over trokken en het land binnenvie len. de daad van agressie waarmee de tweede wereld oorlog begon. Op deze foto halen Duitse soldaten een slagboom op de Poolse grens om. Van onze verslaggevers ROTTERDAM/AMSTERDAM De stakende havenslepers ln Rotterdam beschouwen de beslissing van hun werkgever om het massale kort geding tegen 486 stakers bij de havensleep diensten niet te laten doordringen, als een eerste stap ln de goede richting. De directie van Smit Internationale ln Rotterdam liet gistermiddag weten dat zij van het geding, dat maandag voor de president van de Rotterdamse rechtbank zou dienen, heeft afgezien om een bijdrage te leveren aan een klimaatsverbetering. Onder de havenstakers in Rotterdam was de stemming gisteren geladen, omdat de stakingen in Amsterdam beëindigd werden. De solidariteitsac tie in de Amsterdamse haven duurde niet langer dan 24 uur. In de Rotter damse haven leefde de overtuiging dat de wilde staking volledig was overgeslagen naar de hoofdstad. De Rotterdammers zelf staakten giste ren verder. Actiegroepen probeerden alsnog alle Rotterdamse havenbe drijven, ook de machinale, plat te krijgen. In de loop van de middag werd de staking enigszins uitgebreid. Bij Unit Center legden driehonderd man het werk neer en bij Multi Stores gingen dertig man ln staking. Het personeel van het ertsoverslagbedrijf EMO legde het werk voor 24 uur neer, maar dat gebeurde niet onder druk van de stakers. Niet tactisch De afgelasting van het kort geding volgde op overleg tussen de directie van Smit Internationale en de Ver voersbonden FNV. die schriftelijk hadden gevraagd deze stap achterwe ge te laten. „Het kort geding," zei gisteravond een woordvoerder van de bonden, „zou ontzettend ontactisch zijn geweest." De directie van Smit zei in een verklaring erop te vertrou wen een bijdrage te hebben geleverd aan een verbetering van het klimaat waarin het conflict bij de havensleep diensten zal worden opgelost. De di rectie sprak de hoop uit dat het per soneel dat te kennen zou hebben ge geven het werk te willen hervatten, daartoe de gelegenheid krijgt. Vervolg op pagina 3 Gezondheidszorg 'ZEIST (ANP) De eerstkomende jaren, met ingang van 1 januari vol gend jaar kunnen alle mannelijke werknemers ln de gezondheidszorg (in de meest brede betekenis van het woord) en in het maatschappelijk werk vanaf hun zestigste jaar ver vroegd uit dienst treden, als zij per 1 januari aanstaande tenminste vijf jaar zonder onderbreking deelnemer zijn geweest bij het pensioenfonds POGM. Op hun 65 jaar ontvangen zij dan toch dezelfde pensioenuitkering die ze zouden hebben gekregen wan neer zij tot die pensioengerechtigde leeftijd zouden hebben doorgewerkt. Van hun zestigste tot hun 65e kunnen zij gebruik maken van de zogeheten „overbruggingsregeling", die als er geen sprake is van neveninkomsten maximaal recht geeft op zeventig procent van het laatstgenoten salaris. Ook hoeven gedurende deze periode van vijf Jaar geen premies meer aan het fonds te worden betaald, als zij tenminste niet meer werken bij een instelling die bij het pensioenfonds PGGM is aangesloten. Met dit besluit heeft het algemeen bestuur van het pensioenfonds PGGM een eind ge maakt aan de ongelijke positie voor mannen en vrouwen. Vrouwen in deze sector konden na melijk totnutoe al wel vervroegd uit treden en van de overbruggingsrege ling gebruik maken. Wat mannen be treft gold die mogelijkheid uitslui tend voor diegenen die in de daad werkelijke verpleging werkzaam wa ren. Een dergelijke functie werd als extra-zwaar en dus extra-belastend ervaren. ROTTERDAM (ANP) Bij een aan varing tussen de bulkcarrier „Scher- pendrecht" van Drecht Ships NV uit Curagao en de onder Panamese vlag varende trawler „Parto nr. 81" wor den 38 zeelieden vermiest. Dit heeft een woordvoerder van Van Ommeren uit Rotterdam gisteren meegedeeld. De aanvaring gebeurde in de nacht van dinsdag op woensdag ten noor den van Dakar, nabij de kust van Mauretanië. ADVERTENTIE Altrex aluminium ladders, stabiel van onder tot boven. verkrijgbaar bl) ijzerwarenzaken en bouwmarkten NEW DELHI (AP) Bijna tien mil joen inwoners van de noordelijke In diase deelstaat Rajasthan kampen met een grote droogte, zo heeft giste ren de Indiase staatsradio bekend gemaakt. In veel gebieden van de staat zitten mensen tegen de hongersnood aan, aldus de radio. Veel dorpelingen moe ten grote afstanden afleggen om nog aan drinkwater te kunnen komen. De radio maakte nog geen melding van slachtoffers. Een woordvoerder van de deelstaatregering zei dat door de droogte en het nijpende tekort aan veevoeder waarschijnlijk ruim hon derdduizend mensen en twee miljoen koeien en schapen zullen moeten ver trekken naar de naburige staat Mad- ja Pradesj, die overigens ook al door de droogte bedreigd wordt. De Indiase minister Van landbouw. Swaminathan. liet weten dat aan stu denten aan landbouwscholen ge vraagd zal worden om de getroffen boeren te helpen de pest de baas te blijven. Hij voegde er aan toe dat de huidige weersgesteldheid niet veel hoop gaf op regen in de nabije toe komst. UTRECHT (ANP) - Op een niet- beveiligde overweg bij Winterswijk is gisteren een bromfietser met een pas sagier tegen een trein gebotst. Er zou een dode zijn gevallen. Later kwam in Haarlem een bij de spoorweg spelend kind onder de TEE-trein. Het kind was op slag dood. MOSKOU (AP, Reuter) De Russische leiding is bereid Amerikaanse wijzigingen te aanvaarden bij de bekrachtiging van het SALT-2-verdrag. Dit heeft de Amerikaanse democra tische senator Joseph Biden verklaard na de ontmoeting van een groep senatoren met de Russische premier Alexej Kosygin. Biden zei dat hij de premier zeer uitvoerig op de hoogte had gebracht van de Amerikaanse reserves ten aanzien van de Russische Backfire- bommenwerper, de Amerikaanse sa menwerking met de andere NAVO- landen en andere kwesties. Kosygin gaf geen enkel negatief commentaar, aldus Biden en de senator was er heilig van overtuigd dat de Russen niet alleen wijzigingsvoorstellen van de senaat zullen verwachten, maar ook zullen aanvaarden. „Daarop zal de Sowjet-Unie het SALT-verdrag niet laten afspringen", aldus de De mocraat. Een collega van hem, de democraat Boren wilde echter onder scheid maken tussen uitgesproken bezwaren en vastgelegde wijzigingen. Tegen dat laatste hebben de Russen grote bezwaren, aldus Boren. Biden zei ook nog dat de Russen er niets voor voelen om schriftelijk vast te leggen dat zij de produktie van de DEN HAAG (ANP) De maximum prijzen van benzine zowel super als normaal, gaan met ingang van mor gen met twee cent per liter omhoog. Super komt daarmee op 125,2 cent en normaal op 121,8 cent per liter. De maximumprijzen van petroleum en dieselolie gaan eveneens met twee cent per liter omhoog. De maximum prijzen van huisbrandolie en gasolie gaan morgen met 2,45 cent per liter exclusief BTW omhoog. De maxi mumprijs van stookolie stijgt met vijftien gulden per ton. De maximumprijs van autogas, LPG, gaat met 4,5 cent omhoog en komt daarmee op 49,5 cent per liter. omstreden Backfire zullen beperken. Maar men heeft ln Moskou ook de indruk dat de Amerikanen SALT-2 zullen verwerpen als die produktie boven de 30 toestellen per Jaar zou uitstijgen. De senatoren klaagden dat geen enkele Russische functiona ris bereid was de mondelinge toezeg gingen van partijleider Leonid Brezn- jew over beperking van de produktie ook op papier te zetten. DEN HAAG (ANP) Invaliden zul len binnenkort goedkoop kunnen rei zen. Minister Tuijnman beloofde gis teren in de Tweede Kamer dat op korte termijn een reductieregeling in het leven zal worden geroepen waar door invaliden, net als kinderen. Jeug digen en houders van de pas-65 bij gebruik van het openbaar vervoer een reductie van vijftig procent krijgen. De minister van verkeer en water staat deelde dit mee tijdens het debat over het tarievenplan openbaar ver voer. De linkse partijen drongen er in een motie op aan de tariefsverhoging met ingang van 1 oktober niet te laten doorgaan, omdat ze strijdig is met de oproep van het kabinet-Van Agt om het gebruik van het openbaar vervoer te bevorderen, dit in het ka der van het actieplan energiebespa ring. Volgens indiener Van Thijn is er een adempauze nodig opdat in overleg met alie betrokkenen bedrijven, gemeenten tot een zodanige verho ging kan worden besloten dat ln elk geval bevordering van het openbaar vervoer wordt bereikt. Sneeuwschuivers in Afrika, beloofden wij gisteren. Mooi niet dus. Dat die nooit zijn aangeschaft, is onge veer het enige positieve dat onze man in Wenen over de toepassing van wetenschap en techniek voor ontwikke ling te melden heeft. Toch lezenswaardig. 6 sprookjes op I LP (A) Verteld door Ton van Duinhoven K.o van Dijk. Hoity Blok cn Ina van Faasscn Lektuurhanger (B) Nooit meer zoeken naar de krant of t v-gids. Decoratief jute lectuur- hanger. Lederen halstasje (C) Sierli|ke eenvoud cn praktisch ho- vcndïcn l.cht naturel leder met ge vlochten koordje Ketting met armband (D) De nieuwe modetrend: ketting en arm-handje van keramiek Naam nieuwe abonnee: Adres nieuwe abonnee: Postcode en plaats: Giro: Uw naam: Uw adres: Postcode en plaats: Tel.: Voor het kwartaalabonnement geldt voor de eerste betaal periode een welkomstkorting van 7. Kado naar keuze: DA. DB. DC. OD. (aankruisen a.u.b.) Bon in open envelop zonder postzegel zenden aan Trouw, Antwoordnummer 2792, 1000 PA Amsterdam. Of bel 020-659388 (uitsluitend voor opgaven). Voor bezorginformatie 020-913456.

Nieuwe Leidsche Courant | 1979 | | pagina 1