Stuntwerk Bert Oosterbosch Nieuwe wereldtitel Mistroostig Van der Korput en Wijnstekers in selectie Oranje Goud bij stayers voor Matthé Pronk WK fietsen mensen in de sport Wegrenner verbetert baanrecord bij prof achter volgers toeisters in Ijerkansing B.f j| rewonden na '■luropa Cup nst en verlies or softbalsters Gaby Minneboo grijpt brons Hockeysters winnen finale tegen West-Duitsland: 4-1 IIJDAG 31 AUGUSTUS 1979 TROUW/KWARTET P 17 - RHS19 ZEIST Ben Wijnstekers en Mi- chel van de Korput beiden van Feyenoord zijn door bondscoach ï.v Jan Zwartkruis gekozen voor de selectie van het Nederlands elftal, dat woensdag 5 september in Reykjavik tegen IJsland speelt in de voorronden van het toernooi 2Q om het Europese voetbalkampi oenschap. Wijnstekers en Van de Korput zijn de enige debutanten in een selectie die verder de be- kende gezichten kent, maar met name ook een aantal „vaste" mid denvelders wegens blessures en 1 andere verplichtingen moet missen. De zestien voor Reykjavik zijn: Ruud Krol, Tscheu-la Ling, Piet Schrijvers en Simon Tahamata (allen Ajax), Hugo Hovenkamp, Kees Kist. Johnny Metgod (allen 4 AZ). Michel van de Korput en Ben Wijnstekers (beiden Feyenoord), Ernie Brants. Rene en Willy van 94j de Kerkhof. Jan Poortvliet, Huub Stevens, Michel Valke (allen PSV) J en Pim Doesburg (Sparta). Dinsdag 4 september speelt Jong .I Oranje in het stadion De Vliert in 1 Den Bosch een oefenwedstrijd te- 1 gen een elftal dat is samengesteld uit spelers van eerste divisieclubs. Voor deze wedstrijd selecteerde bondscoach Jan Zwartkruis: Hans van Breukelen (FC Utrecht), Quintus van der Meulen (PSV), Edo Ophof en Frans Koenen (bel den NECU Wout van Gils (NAC), Wim van Dongen en Rogier Schouwenaar (beiden AZ), Romeo Zondervan (FC Twente), Toine van Mierlo, Bud Broeken en Ton van de Ven (allen Willem II), Wim Balm (Haarlem), Wim Woudsma (Go Ahead Eagles), Keje Molenaar (Volendam), Chris van de Dungen (Den Bosch) en Piet Wijnberg (Ajax). Voor Jong Oranje (onder 21) is de oefenwedstrijd tegen een elftal dat is samengesteld uit spelers van eerste-divisieclubs er een in het kader van de voorbereiding op de wedstrijden om het Europees kampioenschap voor landen teams onder de 21 Jaar. Daarvoor speelt Jong Oranje op 16 oktober een uitwedstrijd tegen Polen. De selectie van het eerste-divisie- elftal is: Nederburgh (Telstar), Hoek (Volendam), Martin Breuer, Dick Salm en Wim van de Horst (FC Den Bosch), Rob Hutting, Er- win Cramer en Tinl Ruys (Fortuna SC), Roelof Tiktak en Jan Korte (Veendam), Wally Waalderbos. Theo Keukens en Leen Swanen- burg (FC Groningen). Kees Guyt (Volendam), Bram Braam (Wage- nlngen) en Joop Koenders (De Graafschap). Polen WARSCHAU Polen heeft de vriendschappelijke voetbalwed strijd tegen Roemenië in War schau met 2-0 gewonnen. Bij de rust leidde het Poolse elftal (met Nederland in een kwalificatie- groep van het EK) met 1-0 door een doelpunt van La to. Het was zijn veertigste treffer voor het na tionale elftal, waardoor hij in het topscorersklassement oprukte naar de derde plaats achter Lu- banski (49) en Deyna (45). Na de rust veroverden de Roeme nen een groot veldoverwicht, dat resulteerde in kansen voor Iorda- nescu, Augustin en Radu. De Poolse doelman Kukla werd ech ter niet gepasseerd. In het laatste kwartier waren de rollen omge draaid. Polen drukte stevig op het Roemeense doel en vergrootte de marge door Terlecld tot 2-0. Er waren in Warschau 10.000 toe schouwers. Polen speelde in de volgende op stelling: Kukla; Dziuba, Jan as. Wleczorek. Rudy.; Majewskl. Woj- cicki, Boniek.; Lato. Kmiecik. Ter- lecki Oostenrijk WENEN - Oostenrijk heeft zich in het Prater-stadion van Wenen niet laten verrassen door Noorwe gen. In een wedstrijd die gespeeld werd voor de voorronden van het Europese voetbalkampioenschap in groep 2 versloeg Oostenrijk de Noren met 4-0. Dankzij deze zege heeft Oostenrijk de leiding In zijn groep genomen, maar Portugal dat tweede staat heeft twee wed strijden achterstand. Precies een minuut na het begin van de tweede helft besliste Pro- haska de wedstrijd. Toen voerde de spelmaker van Oostenrijk de voorsprong tot 2-0 op. omdat Jara vlak voor het afsluiten van de eer ste helft de openingstreffer had gemaakt. Willy Kreut en de voor Barcelona spelende Krankl voer den de eindstand tot 4-0 op. In het Praterstadion waren 37.000 toe schouwers. Stand in groep 2; I. Oostenrijk 6-8. 2. Portugal 4-7, 3. Schotland 4-4, 4. België 4-4, 5. Noorwegen 6-1. or Johan Woldendorp dSTERDAM Twee outsiders schopten gistermiddag op profachtervolging tijdens de wereldkampioenschappen Jelrennen op de baan hard tegen de schenen van de gevestig- orde. In de eerste kwalificatieserie werd de twee-voudige ud-wereldkampioen Roy Schuiten probleemloos voorbij ge- efd door Bert Oosterbosch en Herman Ponsteen. Met ame Oosterbosch zorgde voor stuntwerk in het nog immer pcht bezochte Olympisch stadion. (huiten zag zijn plaats in de kwartfi- lies daardoor overigens niet in ge- tar komen. In die fase van de strijd is het echter afgelopen voor de mmer twee van vorig jaar (achter nu afwezige Westduitser Gregor aun). Schuiten was in de hindernis- te één keer een lekke band van n tegenstander Moser volstrekt nsloos tegen de Italiaanse wegren- r, ook al was zijn tijd (6.10,55) chts twee tiende seconde langza- x dan de score van Ponsteen, die »n moeite had met de Engelsman tphen Mefferman. Met de Nijver- ller zette ook Oosterbosch zijn op- irs onverdroten voort. Daniël Gisi- (Zwitserland) fietste als een toe- t over de baan, terwijl de 22-jarige ibander niet alleen de snelste tijd illseerde (6.05,03) maar ook het inrecord verbeterde. rt Oosterbosch. Zondag, na de we- idkampioenschappen op de weg, sloot ploegleider Peter Post alsnog zijn nieuwste Nederlandse talent vorig jaar na enig ordinair touw- kken met de Belgische „sportbe- urder" Romain de Loof van de ateurs naar zijn miljoenenstal ver- sd in te zetten op de achtervol- jg. De Brabander nam in feite de lats in van Gerrie Knetemann, die, Us bekend, geen brood in dit baan- mmer zag. „Voor mij was het vol- men nieuw", meldde Oosterbosch jafloop van de eerste kwalificatie- j die door hem in de snelste tijd r £D De Nederlandse deelnemers de wereldkampioenschappen len voor dames in Bied zullen al- moeten trachten via de herkan- g in de strijd te blijven. Geen van [vijf ingeschreven boten bereikte leren op het bergmeertje in Slove- direct de eindstrijd of de halve lies. De beste prestatie leverde op eerste dag van de kampioenschap- I de Wienese-dubbelvier. Met de op plaats gewijzigde Bulgaarse tegenstander behoorde 1st zeker tot de onmogelijkheden. Nederlandse combinatie moest de Igaren inderdaad laten gaan doch igde er via een soepele eindspurt Polen van de tweede plaats te ngen. ^de lichte roeiers plaatsten de Ne- Orc vier zonder stuurman en de ^jeltwee gevormd door Punt en >005|hels zich door overwinning in de s direct voor de halve finales van ïrdag. ALK Drie zwaar gewonde leagenten en vele lichtgewonden orters. Dat was het gevolg van Europa Cup-wedstrijd tussen lalk (Ierland) en Linfield (Noord- id). Na afloop van deze wed- die in een gelijkspel (1-1) eindig- in die werd gespeeld in de voor- len van het toernooi om de Euro- I beker voor bekerwinnaars, bra- <ivrlLer °P de tribunes vechtpartijen ssen rooms-katholieken en pro- iten. 5RETO Het Nederlands soft- ^am (dames) hééft in de strijd om Europees kampioenschap winst srlies geboekt. Verlies was er na innings tegen mede-favoriet Ita- let werd na drie fouten aan Oran- -t knt 0-1. Winst was er daarna in zes Jigs tegen Spanje met 17-0, waar- gevwf de formatie van coach Hout- ip nog in de race bleef voor de (6.08,96) werd afgelegd. „Toen het schot klonk, wist ik niet eens hoe hard ik had gereden. Pas vlak voor het einde zag ik, dat ik bezig was om Banbury (zijn tegenstander - red.) te benaderen." Maandagmiddag testte Bert Ooster bosch zich voor het eerst op de ce menten piste van het Olympisch sta dion. Het werd een falikante misluk king. Na drie ronden zei Post. „We gaan weg van de baan." Toen heb ik op de weg getraind. De laatste proef was gewoon op straat achter de auto rijden. Met daarnaast nog eens zes stille starts in de benen, heb ik me in het avontuur gestort. Zonder schema, echt op de manier van: ik zie wel hoever ik kom," schetst hij zijn kolde riek aandoende voorbereiding. Oosterbosch reed zijn baankilome- ters op de fiets, waarmee Roy Schui ten enige jaren geleden in Mexico een (mislukte) poging deed om het we relduurrecord scherper te stellen. De tweewieler is destijds ontwikkeld in een Engelse rijwlelfabriek, weegt slechts vijfeneenhalve kilo en kost inmiddels rond de dertigduizend gul den. „In die fabriek werkt een man, die de hele dag op een hometrainer snufjes zit uit te proberen", aldus Ruud Bakker, de verzorger van Oos terbosch. „De fiets waar Bert op rijdt, hing alweer in het museum." In de sporen van Oosterbosch volgde dus Herman Ponsteen. Hij heeft wel-» iswaar een naam als achtervolger hoog te houden, maar rond zijn per soon is de laatste maanden zoveel gebeurd, dat hij eerder een outsider dan een zekere kanshebber was. Het begon vorig Jaar tijdens de Neder landse baankampioenschappen, toen de Nijverdaller geen startbewijs voor de WK in München kreeg. Hij dwong die kwalificatie alsnog af, maar bleef ook daarna in de versukkeling. Hij was een beroepsrenner zonder spon sor en derhalve zonder brood op de plank. Kort nadat een zakenman wel perspectief in Ponsteen zag. sloeg het noodlot tijdens een criterium toe. In de ronde van Alphen aan de Rijn brak de achtervolger zijn ellepijp en leek tot en met de wereldkampioen schappen uitgeschakeld. Ponsteen: „Wanneer ik me niet bij Bert Oosterbosch wordt na zijn opmerkelijke achtervolgingsrace opgevangen door ploeglei der Peter Post en verzorger Ruud Bakker (rechts). een andere dokter had gemeld, was ik het gips pas afgelopen vrijdag kwijt geweest. De tweede arts werkte met polyester, waardoor ik sneller iets met mijn arm kon doen. De deelname aan de WK was medisch gezien overi gens een gok. Normaal gesproken moet ik nog drie weken revalideren, maar het gaat goed." De voorberei ding van Ponsteen viel door het onge val. dat hem op 10 juli overkwam, uiteraard in het water. „Ik heb nog. geen honderd kilometer kunnen trai nen. Alles wat ik rijd, rijd ik op mijn Instelling. Die is honderd procent be ter dan vorig Jaar. Dat is ook nodig, want wanneer ik volgend jaar op dit niveau wil blijven koersen, zal de huidige sponsor toch onder de Indruk van mij moeten raken." Herman Ponsteen is niet verbaasd over de tijden van Bert Oosterbosch. „Je moet weliswaar zelf trappen, maar voor het overige heeft hij na tuurlijk een geweldig team achter zich staan. Dat hij nauwelijks op de baan heeft getraind, is niet verwon derlijk. Voor mij geldt eigenlijk het zelfde. Dat hield op met vier keer een half uur." Van een onzer verslaggevers AMSTERDAM Matthé Pronk heeft Nederland aan de eerste baantitel van de wereldkampioenschappen wielrennen geholpen. Achter gangmaker Nop Koch stevende de amateur- stayer uit Warmenhuizen met een gemiddelde snelheid van 75,797 kilometer per uur op de gouden medaille af. Pronk volgde daarmee niet alleen de Westduitse Reiner Podlesch op, maar bevestigde ook dat hij op zijn terrein de troon van de vroegere stayer- koning Gaby Minneboo heeft overge nomen. De postbode uit Heenvliet won het brons. De Belg Gulso van Meel legde beslag op de zilveren plak. De Oostduitsers ontvingen hun derde gouden medaille op het WK-toernooi. VANCOUVER De Neder landse dameshockeyploeg, die vorig jaar in Madrid aan de wereldtop kwam met het winnen van de het wereldbe kertoernooi van de FIJ (Inter nationale hockey-federatie) heeft deze plaats bevestigd. In het wereld toernooi van de IFWHA in Vancouver werd het 4-1 na een ruststand van 1-1. Wederom scheen, zoals in beide (oefen)wedstrijden eind Juli in Hanau en Mannheim, de strijd met de stand 3-1 te worden afgesloten, maar in de laatste minuut voegde Elsemieke Hil- len. die in de tweede helft Margriet Bleljerveld verving, nog een doelpunt aan de eerste drie toe Ofschoon Ei- leen Hyndham. de Schotse presiden te van de internaUonale dames-hoc- keyfederatie benadrukte, dat van geen enkel land de deelneming aan het eerste Olympische dameshockey- toemooi in Moskou vast staat, is het vanzelfsprekend, dat de supreme council, waarin afgevaardigden van de FIH en de IFWHA, daarbij niet meer om Nederland als tweevoudig, wereldbekerwinnaar heen kunnen. Het toernooi van Vancouver, dat zo ongelukkig voor Nederland begon met het uitvallen van aanvoerster Maria Mattheussens-Fikkers in de openingswedstrijd tegen Canada, die bij een botsing met een tegenstand ster een gebroken- en zwaar bescha digde neus opliep, is tenslotte met vreugdesprongen afgesloten. Toch heeft boven menige wedstrijd de spanning gehangen; de wedstrijden tegen Schotland en Australië in de kwart- en halve finale, werden belde pas enkele minuten voor het einde met het winnende doelpunt (twee maal 1-0) beslist. Tegen Schotland gebeurde dat zelfs uit een stralbai De finale tegen West-Duitsland was een echte finale. In de eerste helft met nerveus, soms ongecontroleerd spel. Ook van de zijde van het arbi trale duo Robyn Davis (Australië) en Margot Barr (Schotland), dat bij elke, zelfs maar vermeende overtreding floot, waardoor het spel veelvuldig werd onderbroken. Het was West-Duitsland, dat de lei ding nam. Bij een lange corner in de 25e minuut speelde Margit Muller de bal prachtig vrij en met een laag schot maakte zij Det de Beus kans loos: 0-1. Nederland was door deze tegenslag geenszins aangeslagen en nam gaandeweg het initiatief steeds meer over. Precies na een half uur kreeg Nederland de eerste strafcomer toegekend, toen de Duitse doel verde digster Christel Behr bij het uitlopen een overtreding maakte. Christina Moser pareerde het schot van Fleke Boekhorst. Het was uitstel van exe cutie, want toen twee minuten later het trio Von Weiler-Sevens-Boek- horst wederom in stelling kwam. had de verdedigingslijn tegen het schot van Fieke Boekhorst geen enkel ver weer. De score was weer recht getrok ken, de uitgangsposities voor belde ploegen bij het begin van de tweede helft gelijk: 1-1. Tenminste volgens de cijfers. De feiten lagen echter an ders. De Duitse ploeg, die eind Juli in beide wedstrijden tegen Nederland blijk had gegeven een conditionele achterstand te hebben, had in de eer ste helft al te veel van haar krachten gevergd. De Oranjeploeg had eigenlijk met die gelijkmaker de weg geëffend naar de triomf. Deze kreeg gestalte toen na twee afgeslagen strafcorners in de zevende minuut Elsemieke Hillen, met een scherp schot de stand op 2-1 bracht. De druk op het Duitse doel werd steeds groter en de beslissing viel tenslotte in de 29ste minuut. Bij een combinatie Hillen-Bianchi zag doelvrouwe Christel Behr geen ande re uitweg dan de bal vast te klemmen. Uit de toegekende strafbal voltrok Irene Hendriks het vonnis feilloos. 3- 1. Niets kon Oranje meer gebeuren, al dreigde er nog even gevaar bij de vierde Duitse strafcomer door Ingrid Bruckert. In de allerlaatste minuut zorgde Elsemieke Hillen voor de 4-1 eindstand. Zij omspeelde de uitgelo pen Christel Behr en deponeerde de bal met een gerichte slag in het doel: 4-1. Na de ploegentijdrit op de weg en de rit van één kilometer tegen het horlo ge op de baan was nu de sprint aan de beurt. In twee manches klopte Lutz Hesslich zijn landgenoot Emanuel Raasch. Voor Nederland ligt er morgen bij de dames-achtervolging tenminste één medaille te wachten. Keetie van OOs- tenHage en Anne Möhlmann-Rie- mersma plaatsten zich voor de halve finales. Dat gebeurde overigens niet met de snelste tijden. De Canadese Karen Strong plaatste zich eerst aan de top van het kwalificatleklasse- roent en maakte gisteravond met 4.01,06 tegen de kansloze Westduitse Uta Rathmann opnieuw de snelste tijd. Zij was een fractie sneller dan de Italiaanse Blssoli (4.01,48) en Keetie van Oosten-Hage (4.01,94). Keetie van Oosten-Hage schakelde in de kwart eindstrijd de Amerikaanse Connie Carpenter uit Nationaal kampioene Anne Möhlmann-Riemersma bereik te via de Westduitse Beate Habetz de laatste vier. In de halve eindstrijd treft Keetie van Oosten-Hage de Ita liaanse Bissoli en moet Anne Möhl mann-Riemersma het opnemen te gen Karen Strong. 8tayen amateurs finale over 50 km Pronk (Ned) achter gangmaker Koch M 34 76. 2 Ouiso van Meel (Bel) De Paepe, 3. Oaby Minneboo (Nedi W airave Achtervolging (prtXa); aneiste acht uit antes naar kwartfinales eerste serie 1 Roy Schuiten (Ned) 6.13.52, 2. Francesco Moser iIU) 6 18.78, tareede aerte: I. Herman Ponsteen (Wed) 611.94.2 Ounter Schumacher (WD1) 6.18.03. derde serie 1 Daniel OlUger (Zwl) 6.19,63, 2, Roberto VlaenUnl (Ital 6-21.74; vierde serie 1. Bert Oosterbosch <Ned>6 07.34. 2 tan Banbury (OB) 6 26.»; vijfde serte: 1 Roger de Vlaemlnek (Bel) 6.17,1*. 2 Blmo- ne Fraccaro HU) 622» aeade aerte 1 Dante Morandi (lui 6.22.34. 2 FY1U Pirard (Ned) 6.28.82. zevende serte 1 Stephen Heffeman <OB> 8.18». 2 Oert Frank (Den) 121,37. achtste serte 1 Ron Hayman (Cam 4.22.71 Kwartfinales eerste serie 1 De Vlaemlnek 6 10.11.2 Schumachere 12.45; tweede serie Moser 6.07.60. 2. Schuiten 6.10.55. derde aerte Ponsteen 6 10,35. 2 Hcfferman 6 15,73; vierde serte 1 Oos terbosch 6.05,03 (baanrecord). 2. Olslnger 6.16,06 Ploegachtervolging (amateurs), snelste acht uit series naar kwartfinales eerste aerte: 1 Oost Duitsland 4 min 35.78 sec 2 Zwitserland 4 38.84. tweede serte 1 8ovjet-Unie 4 35.07. 2 West Duits land 4 36,33. derde aerte 1 Tsjecho»lowaki)e 4 36.51. 2 Italië 4 38,61; vierde aerie 1 Polen $26.54. I Frankrijk 4 43.35. vijfde serte 1 Dene marken 4 30.95.2 Nederland (Van Kgmood. Schip per. Vonk. Huveneersi 4 40 84; lesde serte I O root Brtttanme 4 45.20 2 Belgte 4 46.92 zevende aerte 1. Australië 4 38.61, 2 Verenigde SUten 4 43»; PW-T>rr->s Vroeger had je de populaires. Wie lerwedstrijden in het Olympisch Stadion van Amsterdam. Ont moetingen waar de wielerincrowd van de hoofdstad iedere week ver zameld was. Gezellige toestanden dus, overgoten met een saus van Amsterdamse humor en met te vens een goede tweëenhalf uur aardige sport Uit die tijd zeg maar vijftien Jaar geleden, het kan echter ook meer zijn herinner ik me de sprintduels tussen Marinus Paul en Mees Oerritsen. Prachtige wedstrijden tussen twee plaatse lijke helden die altijd voor strijd zorgden en die de paar duizend toeschouwers werkelijk „op de banken" (dank je Theo) brachten. En wat te zeggen van de sprint- wedstrijden tussen Piet van der Touw en Aad de Graaf. Beiden prof, geroutineerd en in staat om het Amsterdamse publiek op een of andere manier te boeien. Door bijvoorbeeld mieterse sur-places. En als beiden dan vijf minuten stilstonden en daarvoor dan ook hun plaats vlak voor de goed ge vulde tribunes hadden gekozen dan klonk uit de duisternis van de eretribune: „Er is telefoon voor De Graaf!" waarna Aad zich opricht te en lachtte. Per midweekmeeting kwamen er zo'n vijf- tot zesduizend toeschou wers. soms waren het er ook wel eens tienduizend. Vaak dezelfde, want het kwam voor dat je na enige weken gewoon je buren be groette. Je had ze een weekje niet gezien, maar ze zaten er weer. op dezelfde plaats. Het programma in de hand. ballpoint klaar voor het precies bijhouden van de reeks van de wedstrijden en con stant rond je het sombere micro foongeluid van Willem van Steen bergen: „Hallo, hallo motoren in de baan Het zwemmen in of het desnoods verdrinken in dit soort jeugdsenti ment is makkelijk. Het kost niets, niet eens moeite. Het wordt slechts gestimuleerd als Je als pro fessional de wereldkampioen schappen wielrennen op de baan 1979 ln Amsterdam moet volgen. Uit Limburg overgewaaid met de openheid en de bourgondlsche achtergrond van het wegkampi- oenschap staat het Olympisch Stadion ineens recht en koud voor je neus. Het is dinsdagochtend, half negen. De poorten van alle ingangen zijn nog dicht. Met mijn confrater Jan Cournant uit het wijde Vlaamse land wacht ik tot betere tijden. Dan verschijnt er een hellebaardier in dienst van het Olympisch Station. Op de fiets nog wel. Met een zegevierend ge baar opent de heer Koper want zo heet 'ie een hek. Het kampi oenschap ls dus officieel begon nen. Jan en ik beklimmen de trap en treffen vervolgens weer een dichte deur. Hij kijkt me aan met iets zeer melancholieks in de grote ogen. „Dit kan niet waar zijn, dit is tot het grote en befaamde Olym pisch 8tadion, dit is toch het we reldkampioenschap op de baan!" Ik wacht even en knik dan. Door de tralies heen zien we de baan. De lucht boven Amsterdam ls op die dinsdagochtend grauw en grijs. Dit gaat me wat worden! Na drie dagen toernooi is er één zaak opmerkelijk te noemen. Het weer heeft zich op formidabele wijze gedragen en de verwachting dat men lange dagen wachtend zou moeten doorbrengen wegens Hollandse regenval ls niet bewaar heid. Die externe, maar zeker niet onbelangrijke factor, werkt dus geheel ln het voordeel van dit kampioenschap. Op donderdag ls het zelfs zo lekker ln het stadion, dat je mag verwachten dat alle AOW'ers. werkloze en spijbelende schoolkinderen het gebeuren in het stadion wensen te volgen. Maar weer is de opkomst van het publiek tegengevallen. De eretri bune is redelijk gevuld, maar ver der komt Ijet grote gebeuren waar ook al de edele Dingeman Stoop op kapot is gelopen, als één grote grijze muur op Je af. En hoe. vraag Je je af. is dat nou mogelijk? Hoe bestaat het dat een sportevene ment van een dergelijke impor tantie zo weinig mensen trekt. Zijn we dan met z n allen over voerd? Hebben we teveel van het goede cn houdt het massaal Jui chen op bij de wereldtitel van Jan Raas? Waarschijnlijk wel! De we reldstad Amsterdam kan immers niet meer toeschouwers ophoes ten dan een stuk of duizend (en hoevelen van hen hebben geen functie of half-functle en lopen met een kaartje op?) Als toprij- ders als Moser. Schuiten en De Vlaemlnek hun achtervolgingsrit rijden. Is het dan geen topsport? Of. en komen we dan bij de kernvraag, is de baansport in Europa op sterven na dood? Dat laatste wordt door de kenners knikkend beaamd. Kenners zijn die mensen die a» Jaren iedere keer weer de gang naar het stadion maken. Die men sen dus die er vijftien Jaar geleden ook al waren. Die toen hun pro gramma van een kwartje (officieel programma vijfentwintig cent!) volschreven en die nu een pro grammaboek van ƒ3,50 (zonder aankondiging en met een nijdig gezicht als je er geen fooi voor geeft) ook nog bewerken. Die toe schouwers. die trouwe wielerfans dus. die zijn juist nog ln het Olym pisch Stadion te vinden. Met ge looide gezichten, met een sigaar lnplaats van het sjekkie van vroe ger, maar nog altijd aanwezig. Zij blijven bij hun sport, waar de nieuwe lichting en masse heeft afgetikt. Want waarom zou Je als teenagers nu naar Jos Lammer- tink gaan kijken als je twintig gulden voor een kaartje moet neerleggen en als het pilsje twee gulden moet opleveren. Oratls en voor niets rijdt diezelfde Lammer tink Immers 's avonds over Je beeldscherm. Doet het weer nu zijn best; de rest, alle omstandig heden dus. werken verder tegen om een kampioenschap van deze allure ook qua bezoekersaantallen succesvol te maken. Het stadion is te groot, te koud. te grijs. Het programma is soms te lang en zal ook niet altijd boelend overko men. En dan voor wat betreft de faciliteiten! Ga maar eens een keer een plas doen. of je waadt door de urine van Je voorganger of Je mist een handdoek als je Je handen wilt afdrogen. Zelfs de binnenkomst in het stadion is mis- troostis te noemen. Niet die be kende open kassa's bij de mara thon-tribune maar alleen die grote dienstingang rechts, vlak bij de vroegere bij-velden van de voet balvereniging Blauw-Wlt En wie vindt bij veld nu een leuke naam. door Mart Smeets Pils twee gulden, gevulde koeken uitsluitend in pakjes van twee en men zegt dat de koffie niet lekker is en dat de diners tegenvallen. En als je dan toevallig nog op een plaats bent gaan zitten die niet de Juiste is dan komen er twee potige politieagenten je van die plaats halen. Want dat gebeurde echt. Op woensdagmorgen Op een bij na leeg stukje van de eretribune werd een oudere man afgevoerd. Hij had een kaartje voor een ander vak gekocht en had toen de euvele moed getoond zich vlak bij de baan neer te zetten. Niemand, maar dan ook niemand stoorde zich aan hem, niemand zat zelfs ln zijn nabijheid. Totdat heldere geesten van de organisatie hem Ineens naar zijn kaartje gingen vragen. Wat een driedubbele on zin! Een oude man verplaatsen die al meer dan dertig Jaar ln het Olympisch Stadion naar het wiel rennen komt kijken. Net of dit wereldkampioenschap zoiets hei ligs ls! Die mensen die mijn vriend want zo voelde Ik dat meteen wegstuurden, moesten zich diep schamen. Waar het zwaar gespon sorde wereldtoemooi ln Amster dam geheel van ontdaan is. ls juist warmte. Helneken mag zich dan met zijn volle organisatie-appa raat heerlijk en helder en ook wel goed opgesteld hebben, de vlag van de sponsor mag hoe dat in 's heeren naam mogelijk ls op de marathontoren staan en de overwinningshymne mag identiek zijn aan de Jingle die de sponsor gebruikt voor radio- en televisie commercials; dit alles kan toch niet verbloemen dat het een kille, soms naargeestige bedoening ls daar. Met zonneschijn en goede sport toe. Want dat laatste staat boven alles. Maar het stadion blijft leeg. Ik zou graag willen we ten wat er gebeurde als ln het weekeinde de poorten geopend worden en heel Amsterdam door de sponsor wordt uitgenodigd om gratis te komen kijken naar het wereldtoemooi. Ik wed dat alleen de echte vaste klanten voor de populaires van vroeger dan op ko men dagen. Dat te moeten consta teren is heel Jammer en doet ge woon pijn. P.8. En als dan er echte vedetten ln het stadion zijn, dan ls het op donderdagavond Ineens een stuk- Je drukker. Maar wel een pletaie. Voor Petra de Bruin en Jan Raas, de wereldkampioenen van afgelo pen weekeinde, komen er een paar honderd man meer kijken Dat te constateren ls leuk, het stadion wordt er niet veel voller op BLNSTZWEMMSN Op de tweede dag van hat kunaUwemmen om da FINA wereldbeker ln To kio heaft de Canadeae combinatie Helen Van der Burg-Kelly Kryczka gewonnen bi) de duet ten MarlJkr Engelen en Catnen Kijken eindig den op de vijfde plaau ZEILEN - Erik en Sjoerd Vollebregt hebben de pre Olympivhe ratelt., in de ba*l van Tallinn, waar volgend Mar de oiymptacbe aeUwedatrij den worden gehouden afgeiloten met een fraaie overwinning in de Flying Dulrhmanklaw De

Nieuwe Leidsche Courant | 1979 | | pagina 19