tieuwe Sherlock Holmes verrast Sinds 6 jaar komt Europa's meest verkochte auto niet uit Duitsland, Frankrijk of Japan, maar uit Italië. De Fiat 127. iedegen politieke thriller musement van et jeugdgeweld Nieuw: de Fiat 127 Top. sta zeister ^ziekenhuis Alleraardigste film jrder bij decree 'alanche Express i Warriors De schat van kasteel Candleshoe boerenbehulzing theorie/ praktijkdocenten verpleegkunde 1. JDAG 31 AUGUSTUS 1979 FILM TROUW/KWARTET P 6 - RHS 15 r D. Ouwendijk wonderaars van Conan Doyles legendarisch geworden crea- Sherlock Holmes zullen deze in „Murder bij decree" met je verbazing volgen bij zijn pogingen om Engelands meest jchte vrouwenmoordenaar, Jack the Ripper, te ontmaske- en aan het gerecht over te leveren. t activiteiten van Sherlock Hol- moeten uit onbekende bronnen opgediept, want bij mijn weten l Holmes' „vader", Conan Doyle. it geweten dat het oerbeeld van detectives ook achter bloeddor- Jack heeft aangezeten. En nog met een nooit door een Engelse palist te berde gebrachte theorie, iou moorddadige Jack in Enge ls hogere, om niet te zeggen „the est" kringen gezocht moeten schledenls heeft over de feiten [sluier gelegd en er is een schul- ïvonden moordenaar opgehan- waarheid bloot leggen is een «nlijke zaak geworden Maar jis het Robert Clark, bij de verf 11- van het door John Hopkins ont- ;n scenario, ook niet om te doen ;st. Hij wilde onder het mom ;n spannend historisch verhaal ïur van Holmes en diens onaf scheidelijke metgezet, dokter Wat son, opnieuw tot leven brengen. In een eigen versie. Een versie die een betrouwbaarder beeld wilde voorto veren van de man over wie de reeds vermelde Watson ooit schreef, dat hij het hardnekkig vertikte om iets van zijn plannen bloot te geven voordat de ontknoping helemaal duidelijk werd, dan met voorgaande films is gebeurd. Dokter Watson Er zijn veel Holmes' films gemaakt, met als onvermijdelijke attributen de geruite jas met pellerine, de pijp, het vergrootglas, het kort-affe om niet te zeg-gen bruuske in het optreden van de detective en als voornaamste attri buut dok-ter Watson zelf. Van al die attributen kreeg alleen dokter Wat son zijn oorspronkelijk plaats, zij het. in een zelfstandiger en minder betut- vissen als collega's die met minder vernuft begiftigd waren. Zo heeft de film van Holmes, met de fysionomie van Christopher Plummer, een meer menselijke figuur gemaakt. Mis schien dat de detective daardoor ver der is komen af te staan van het door Doyle ontworpen beeld. Een nieuwe mens Holmes né&st de oude mens Holmes. Met Watson, voor wie James Mason mocht aantreden, heeft Clark minder goed raad geweten: hij is dichter bij het sjabloon gebleven dan Holmes. Vorige eeuw James Mason en Christopher Plummer als dokter Watson en Sherlock Holmes In „Murder by decree". telende houding dan ln de meeste gevallen. Wat Clark met name heeft gedaan is, het arrogant superieure aan Holmes ontnemen. In de film verandert hij ln een gezochte en zeker knappe speur der, die evengoed naast het net kan üanche Express" is een 1 doortimmerde politieke Ier. Er is zelfs zo goed aan nmerd, dat de spaanders ims om de oren vliegen. tan moeilijk anders als men be-, t, dat de maker van de film Mark Ion (intussen overleden) is ge- t. Een man die een uitgesproken reur had voor het visueel pak- e, gepaard aan explosieve gevoe- Voor een thriller bijzonder goeie jschappen. vooral wanneer die fcakt worden door acteurs die in een dergelijke stijl spelen, j, in „Avalanche Express", Lee fin, Robert Shaw, Maximilian Hm heeft politiek gesproken een jje „koude-oorlog-lucht" aan 'Het luchtje van de eeuwige con- Rtie tussen het kille, berekenen- agressieve, steeds op kansen itende Moskou en het zich intelli- jverdedigende. strikt defensieve |en. Een Westen dat alleen maar reigend neerkomende vuist op- t om vervolgens „fair maar gena- I k" terug te slaan en zo de con- ktie-vrede te redden voor de Iers zowel als voor de be- i rerhaal rammelt hier en daar en oet echt bereid zijn om voor jke grove onwaarschijnlijkhe- ïm niet te zeggen onmogelijkhe den oog dicht te knijpen. Maar oort nu een keer bij het genré, je tenzij bij uitzondering een begaafd filmmaker geen poli tieke thriller maken of in de wereld van spionage en gewelddadigheid al- dalen zonder een hele hoeveelheid fantasie mee te nemen en je nuchter heid nu en dan uit te schakelen. De film opent met een imposante scène in het Kremlin, waar een mili taire topfiguur, generaal Sergei Ma renkov (de, eveneens inmiddels over leden, acteur Robert Shaw), voor een gehoor van mede-topfiguren waar schuwt tegen een uiterst sluwe spion, door wie een wetenschappelijk pro ject van zijn medewerker Bunin dreigt uitgeschakeld te worden. Aan de hand van dat project zou Rusland een oorlog tegen het Westen kunnen beginnen en die in de kortste keren met een volledige overwinning kun nen beëindigen. De spion moét uitgeschakeld worden en om dat te kunnen bereiken stuurt Marenkow (met uitzondering van de rest is de hele dialoog hier in het Russisch) Bunin (Maximilian Schell) naar het Westen. Later blijkt, dat Marenkov zelf de spion is en dat hij, zelf als vluchteling naar het Westen ontkomen, Bunin d&éi wil grijpen om zo het project onschadelijk te maken. Om het spel van kat en muis niet te ingewikkeld te maken en over een te groot veld te verspreiden is het hele gevecht tussen de twee „geheime diensten" geconcentreerd op de snel trein van Milaan naar Hoek van Hol land. Marenkov had naar Amerika overgevlogen kunnen worden, maar hij wil, met zijn eigen hachje als lok aas, Bunin vernietigen. Daarvoor lokt ers van „The Warriors" bedreigd door de moordenaar. s-. wintig bioscopen, ver over zestien plaatsen, de film „The Warriors" in ière. Men kan daarin een ijzing zien van het be- dat aan de film wordt ikend. ïlang zit niet in de problems- an de film. Deze geeft namelijk eeld van het „bende"-wezen. lat zich in de grote Amerikaan- eden ontwikkeld heeft. De is in het jeugdige, volkse ;ven van Amerika een bekend ien dat er ook in ons land wat e-gangs bezig zijn, maar die toch het traditionele dat aan erikaanse jeugd-gangs vastzit, de film aan de orde komende ematiek" staat dus in geen en- erhoudlng tot wat er bij ons ft. Het belang dat aan de film gehecht schuilt dus uitsluitend en in haar „amusementswaar- het amusement van het jeugd- En wat dat betreft kunnen de ouwers. zoor zover ze een be- leeftijdsgrens nog niet gepas- ijn, ten volle aan hun trekken Wie beelden nodig heeft om dadige neigingen bij zichzelf. 1 te kunnen afreageren kan bij Warriors" voortreffelijk terecht. hij aanvallen op de trein uit. Er wordt voor dat doel zelfs een spectaculaire sneeuwlawine ontketend, maar „de trein" duikt precies op tijd weg in een tunnel. De ontknoping moet daarom plaats vinden in Nederland. Waarom Duitsland wordt overgeslagen (er zijn aanslagen ln Italië en Zwitserland) is niet duidelijk, maar op de Maas en de rede voor Hoek van Holland wordt .tot slot de ih-ede gered. Hier moet je van erg goedwillige huize komen, wil je niet om de afloop lachen, maar ln de delen daarvóór is de spanning kundig opgebouwd. D Q Avalanche Express Amsterdam- -Bellevue Cin. en Du Midi; Rotter dam Cinerame I; Den Haag Apollo 1 en verder in 6 theaters over al in het land, 12 jr. Lee Marvin als Amerikaanse officier van de geheime dienst in Avalanche Express. Rest me nu nog een korte samenvat ting te geven van het door Clark gefilmde Jack the Ripper-verhaal. We worden teruggevoerd naar een Lon den uit de laatste decenniën van de vorige eeuw. Londen met mistige kromme straatjes, geplaveid met nat glimmende klinkers en lantarens die ternauwernood licht door flarden mist laten schijnen een Ideaal oord voor vampiers. Jekylls en Hydes en lugubere vrouwenmoordenaars. Het duurt dan ook niet oang of je ziet een schimmige gedaante, die een slonzige vrouw op bloeddorstige ma nier ombrengt. Haast op hetzelfde ogenblik is „de pers" op de hoogte en wordt de moord ruchtbaar bij socie- ty-lieden die de opera verlaten, met onder hen Holmes en Watson. De vrouw is niet het eerste slachtoffer en Holmes zou niet Holmes zijn geweest, als hij niet al een theorie had bedacht. Langs de lijnen van die door hem geheim gehouden theorie speurt hij naar de moordenaar, van wie hij tot slot kan vaststellen, dat het een tries te psychopaat is, met vampier neigin gen. Maar gebruikt om de gevol gen van een liefdeszonde van een hertogelijke figuur in het verborgene te houden. Holmes graaft zelfs ver der; hij legt een complot bloot van „vrijmetselaars", die de hunnen door dik en dun trouw blijven. Het is allemaal een beetje geforceerd en de kleuren waarin het geheel ge dompeld is. zowel van décors als van verhaal, zijn wat te paarslg-groenig groezelig. Maar het gaat in laatste Instantie om de Holmes-creatie. En die mag er zijn. Sherlock Holmes contra Jack the Ripper (Murder by decree) - Amster dam, City 1. 16 jr. Helen Hayes en Jodie Foster in „Het geheim van Kasteel Candleshoe" door W. Wielek Berg Zij die Walt Disneys succes formule voortzetten doen het best: op hun tafeltje dekje verschijnt de ene smakelijke kinderfilm na de andere. „Het Geheim van kasteel Candles- hoe" van regisseur Norman Tokar is overigens niet voor heel Jonge kinde ren bedoeld: dat blijkt al uit het feit dat hij niet is nagesynchroniseerd doch ondertiteld. Kinderen vanaf de leesleeftijd en ook volwassenen die nog een spoor kinderlijkheid behou den hebben kunnen er van smullen: een verloren en teruggevonden klein kind, een dito schat, een oud kasteel, verkleed- en vechtpartijen en dat al lemaal verbonden door een spannen de intrige en spelend in een verrukke lijk Engels landschap met weggetjes en paadjes en hoge wallen die hevige heimweegevoelens naar de natuur wekken en goede voornemens losma ken om de volgende vakantie in En geland door te brengen. Casey, een meisje dat voor galg en rad opgroeit in Los Angeles (Jodie Foster) wordt door een oplichter opgeleid om de verloren kleindochter te spelen van een kasteelbezitster in Engeland en zodoende een schat op te sporen van een piraat, die daar verborgen ligt en slechts door het volgen van ingewik kelde aanwijzingen gevonden kan worden. In kasteel Candleshoe blij ken de zaken alras niet wat ze lijken: de boel wordt gerund door een butler- (David Niven), geholpen door een stel weeskinderen, die de argeloze oude lady met inspanning van alle krach ten willen doen geloven dat de goede oude tijd niet is vergaan, terwijl let terlijk alles op Instorten staat. Te dien einde speelt David Niven in vreemde vermommingen voor Schot se tuinman, Ierse chauffeur en een iri het Indiase leger gelooide oude aan bidder van de lady. Na een hartig gevecht loopt het natuurlijk goed af en het cynische grotestadskind Casey bekeert zich tenslotte ook tot groot moedigheid. Voortreffelijke rollen (vooral van Jo die Foster en David Niven, Helen Hayes als de grootmoeder is helaas een beetje te zoetelijk), malle ver kleedpartijen en griezelige maar nooit tè griezelige spanning, wat kan een iemand meer verlangen. De ac teurs hebben dan ook kennelijk machtig veel plezier in hun rollen, altijd een goed teken. Amsterdam-Flora Disney; Den Haag-Odeon 1; Eindhoven-Rem brandt 3; Nijmegen, Scala; Rotter dam-Cineac N.R.C., a.l. Die „Warriors" vormen een gang opl Coney Island. Zij komen in moeilijk heden als de leider van een concurre rende gang, die alle stadsbenden van New York bijeen heeft geroepen om de macht in de stad door de gangs te laten overnemen, verraderlijk wordt neergeschoten. Het misbaksel dat die moord heeft gepleegd slaagt erin dde schuld op de schouders van „the war riors" te laden. Die proberen vanuit het centrum van New York uit te wijken naar hun gebied. Dat gebeurt vechtend. Die vechtpartijen vormen de hoofd schotel van de film. Ze zijn vakkun dig in beeld gebracht. Meer dan de dynamiek van die gevechten heeft de regisseur Walter Hill (ook de maker van „Hard Times" en „The Driver") niet voor ogen gehad. Zijn peilingen van individuele karakters zijn strikt volgens het beproefde model: harde Jongen, falsaris, romantische jongen, weifelaar, krachtpatser zonder veel hersens en dat soort meer. Daardoor komt de film met al haar pretenties niet boven het niveau uit van het routine-produkt. DO. The Warriors Amsterdam, Cineac Damrak 1, Rembrandtpl.th. en Cine ma International; Rotterdam, Cine ac Beurs en Arena 1 en verder in 14 theaters overal in het land, 16 jr. Met ruim 3'/i miljoen verkochte exem plaren is de Fiat 127 vanaf 1973 de onge slagen kampioen op de Europese automarkt. In zes jaar tijd is het gemoderniseerde 127-programma uitgebreid tot acht verschil lende modellen. Variërend in motorvermogen, luxe en komfort, doch eensgezind in zuinigheid, kompaktheid en kompleetheid. Een suksesformule die natuurlijk ook weer is toegepast op de nieuwste versie: de Fiat 127 Top. Tot de standaarduitrusting behoren o.a.: Lichtgrijs gekleurde bumpers en grille Achteruitrijlampen Brede, lichtgrijs gekleurde zijstrips Afsluitbare tankdop Dubbeltonigc claxon Hoofdsteunen op de voorstoclen Twee matzwarte buitenspiegels 3-punts automatische veilighcidsgordcls Getint glas rondom Voorruit van gelaagd glas Achtcnuit- wisser met sproeier Elektrische ruitesprocier Tweekleurige, brede velgen (4'^J) met 155/70 x 13 banden Ruitewisser met intervalschakelaar Stoffen bekleding Beklede zijwanden van de voorportieren Bredere arm leuningen vóór met handgrepen Tapijt over de gehele vloer Velours hemelbekleding Derde deur In tweeen neerklapbare achterbank Twee make-up spiegels Sportstuur Kleuren: mctaalblauw of metaalbrons 37 kW 50 DIN pk) Pms f 13 470,- Fiat 127: leverbaar in vele uitvoeringen. Prijs vanaf f 10.412,- (900 L, 2-deurs). Wijzigingen voorbehouden. Imp Leonard Lang b.v, Daniel Gocdkoopstratt 9, InduMriegcbied/Aimtcl 1096 BD Amsterdam. Tel 020-92 4888. VASTE AFLEVF.RINGSKOS I EN f275.- PrtiKn inkl BT\X Te koop in omgeving HARKSTEDE 10 km vanat de Stad Groningen een stijlvolle solide met 1 ha. land, staande en gelegen op vrije recreatieve stand. Ind. o.m. kamer en suite, keuken, bijkeuken, slaapk.. badk., toilet, grote schuurruimte 27 m x 17 m). Boven: 3 slaapk. en zolderberging. Het perceel ligt op korte afstand van een recreatie- plas. Vraagprijs 265.000,- k.k. Te bevragen bij: Makelaardij o.g. J. Fokkens Zn. Eideweg 4, Siddeburen. Tel. 05903-1360-1605 of 05964-1371 Het Zeister Ziekenhuis is een algemeen ziekenhuis met 252 bedden en 450 medewerkers. Ter aanvulling van ons opleidingsteam zoeken wij enige Het werkterrein van onze docenten ligt zowel bij de opleiding als op de verpleegafdeling Wij zoeken kollega's. die het eens kunnen zijn met onze visie op de inter pretatie van theorie en praktijk en die het belangrijk vinden om in goed team verband te werken. Wij hebben gemiddeld 90 leerling verpleegkundigen in opleiding Het onderwijs wordt in themavorm gegeven aan de hand van een schriftelijk vast gelegd leerplan Ook zijn er regelmatig H B O V- stagiaires in ons ziekenhuis, die o.a. door ons begeleid worden Gevraagd wordt het diploma ziekenverpleging A een (bijna) voltooide docenten opleiding. Voor één van de vakatures achten wij een aantekening Kinderverpleegkunde noodzakelijk. Arbeidsvoorwaarden salariëring geschiedt overeenkomstig de C A O voor het Ziekenhuiswezen voor tijdelijke huisvesting zijn kamers beschikbaar. Het hoofd van de opleiding, Emmie Schoemaker, tel. (03404) 284 22, is graag bereid nadere inlichtingen te verstrekken. Uw schriftelijke sollicitatie kunt u richten aan de afdeling Personeelszaken van het Zeister Ziekenhuis, Postbus 1002, 3700 BA Zeist

Nieuwe Leidsche Courant | 1979 | | pagina 15