boerden weigeren overgave Jrse premie op hoofd van Moordenaars Mountbatten Ruim duizend politieke gevangenen in Maleisië wat zijn dat?' Ontwikkelingslanden optimistisch over wetenschapsgesprek prwarring over akkoord tussen missie en regering iblin zegt identiteit te kennen I Godoenows reden om over te lopen 'strikt artistiek' Inhoud nieuw fonds nog strijdpunt Openbare executies in Sjanghai rkije ontkent eigen gevoelens van minderheid IDERDAG 30 AUGUSTUS 1979 BUITENLAND TROUW/KWARTET 7 SERAN (AFP, Reuter, AP) De opstandige Koerden in het noordwesten van Iran hebben l eis tot overgave van Irans sterke man, ayatollah Khomeini, naast zich neer gelegd. „We Lben besloten onszelf te verdedigen en we zullen vechten", zo zei een leider van de irdische Democratische Partij (PDK) in Mahabad, de hoofdstad van Koerdistan. Daaren- fen liet in Teheran de minister van binnenlandse zaken, Hashem Sabaghlan, weten dat hij een Koerdische delegatie tot een akkoord was gekomen. Koerden in Mahabad zeiden over dat de radio, die het akkoord wereldkundig maakte, „de feiten verdraaide". öilah Khomeini liet gisteren be ll maken dat er met de Koerden [over vrede onderhandeld kon en dat alle opstandelingen iorwaardelijk de wapens moes- erleggen. De Iraanse regering dezelfde lijn en zei vastbeslo- b zijn het Iraanse leger de hoofd- I van de opstandelingen, Maha- te laten veroveren. Waarop de ilsche leiders in Mahabad zei- Idat zij nooit voor Khomeini's p zouden buigen. enkomst radio liet echter minister van enlandse zaken, Sabaghian, be- maken dat er een overeenkomst bereikt met een missie van de ïitische revolutionaire raad uit abad, die de afgelopen dagen in ran is om te proberen een eind te >n aan de conflicten. Volgens de iter was men het er over eens rden dat het Iraanse leger de ongehinderd mocht binnentrek- ,om de veiligheid van de stad te fdigen". Het leger staat op onge- 35 kilometer afstand van de Koerdische leiders in de stad n dat zij ervan overtuigd waren e missie nooit met zo'n voorstel )rd kon zijn gegaan en dat ze het niet toe zouden staan de stad ;n te trekken. Het Iraanse leger sterkt met zogenaamde revolu- ire gardisten, een ongeregelde zwaar bewapende burgers die loerden al veel last hebben punten in het volgens de mi- •Cr overeen gekomen akkoord zijn e achterban van de Koerdische 1 niet vervolgd zou worden en |e revolutionaire gardisten terug- Ikken zouden worden. fclische woordvoerders van de in Teheran lieten weer weten i geen akkoord gebonden te in, „omdat wij niet aan de onder- felingen hebben deelgenomen", jchtten zich niet vertegenwoor- rjdoor de missie uit Mahabad,. 1 enkele dagen terug de leiders van de PDK nog meedeelden dat de missie hun goedkeuring had. De Iraanse regering zou immers nooit- een delegatie van de PDK ontvangen omdat de partij door Khomeini in de ban is gedaan. Tot gisteravond had het leger in ieder geval de stad Mahabad nog niet aan gevallen, wel werd het informele be stand gekraakt toen Koerden een le gerpost 50 kilometer ten noorden van de stad aanvielen. Althans volgens de gouverneur van West-Azarbeidslan. Intussen zet Khomeini's „reizende rechter", ayatollah Khalkali zijn ver woestende werk voort. Vier Koerden werden gisteren in twee Westiraanse steden door zijn revolutionaire recht banken om het leven gebracht. Sinds zijn aankomst in het Koerden-gebied heeft hij tenminste 77 mensen laten ombrengen. In de noordwestelijke stad Tabriz zijn dinsdag veertien ge vangenen, onder wie twee vrouwen, geëxecuteerd. Zij werden beschul digd van het organiseren van een oproer in de gevangenis. Dit maakten kranten in Teheran gisteren bekend. ILIN (Reuter, AP, AFP) De Ierse regering heeft een premie van bijna een half miljoen l19,en gezet op de hoofden van de moordenaars van Lord Mountbatten. De Ierse waarnemend tier George Colley zei dat zo'n gebaar ongekend is in de nu tien jaar durende strijd in I69*ld. hs Colley denkt de Ierse politie wie de daders van de moord zijn en waar zij zich Dat betekent echter niet daders ook meteen kunnen aangehouden. „De informatie C'rvoor nog niet voldoende." al- vice-premier. Deze ontkende Ieren de hand zouden hebben met de beveiliging van Lord edil batten. Hij wilde geen politie tkle lord tijdens de zeereisjes, maar ;n c akantielandgoed Classiebawn ets werd streng bewaakt en het dat maandag explodeerde nscjegelmatig onderzocht en voort- >ch 1 in de gaten gehouden. Colley frop dat Mountbattens land- Engeland helemaal niet onder ngejing stond. ;ven trek tse premier Margaret Thatcher isteren, gekleed in gevechts- en baret, een bezoek ge- aan de soldaten van het Britse leger in Ulster. Ook bezocht zij in Belfast gewonde militairen en bur gers en wandelde ze door de straten van de stad. Thatchers bezoek was geheel onverwacht; ze was tijdens haar premierschap nog niet in de Britse provincie geweest. In vaak fel le bewoordingen vroegen veel burgers haar een hardhandig einde te maken aan het terrorisme in Ulster. „De be volking is net zo vastbesloten als ik het ben. Als we het terrorisme niet kunnen verslaan is de democratie dood," aldus Thatcher na afloop van het bezoek aan Belfast. Aanslag Brussel De burgemeester van Brussel. Pierre van Halteren, heeft gisteren tegenge sproken dat zijn kantoor een tele foontje van de IRA heeft ontvangen waarin deze organisatie zich verant woordelijk heeft gesteld voor de bom aanslag van dinsdag in Brussel. In politiebronnen was gemeld dat de aanslag een zaak van; de IRA was geweest. De burgemeester verklaarde gisteren via de radio dat alleen de Britse ambassade in Brussel een tele foontje heeft ontvangen en dat daar in de naam van de IRA niet was genoemd. Functionarissen van de ambassade hebben dit bevestigd. Overigens is ook gisteren drie maal in Brussel aangekondigd dat er een bom zou ontploffen maar even zovele ke ren was het loos alarm. De eerste melding betrof het metrostation Kunst en Wet (Arts et Loi) in het centrum van de Belgische hoofdstad. Het station werd gesloten maar er werd niets gevonden. De tweede mel ding betrof een groot Brits warenhuis maar ook hier werd niets ontdekt. Hetzelfde gold voor een melding voor het wereldhandelscentrum. NEW YORK (AP. Reuter. AFP) - Alexander Godoenow is enkel en al leen om artistieke redenen uitgewe ken naar de Verenigde Staten. Dit heeft de voormalige sterdanser van het Moskouse Bolsjoi-ballet gisteren verklaard. Hij heeft overigens geen idee waarom zijn echtgenote Loedmilla Wlasowa, om wie gedurende het weekeinde een diplomatieke rel tussen de Russen en de Amerikanen ontstond naar de Sowjet-Unle is teruggekeerd. „Ik denk dat als ik tijdens het drie dagen lange touwtrekken tussen de Amerikaanse en de Russische autori teiten de kans had gekregen met haar te praten we niet uit elkaar zouden zijn gegaan", aldus Godoenow met spijt in zijn stem. De danser zei zeer moe te zijn, maar maakte overigens een ontspannen indruk. Godoenow vertelde waarom hij zo plotseling naar de VS besloot over te lopen. „Ik had de limiet overschreden waarbinnen ik in het Russische gezel schap terug moest zijn. Als ik naar mijn hotel was teruggegaan had ik waarschijnlijk de mogelijkheid ver speeld om over te lopen. Daarom heb ik ook geen contact meer kunnen krijgen met mijn vrouw." De danser had er echter min of meer op gerekend dat zijn vrouw ook in de VS zou willen blijven. Hij ontkende nadrukkelijk dat hun huwelijk een gelegenheidszaak was geweest. Het Russische weekblad Literatur- naya Gazeta heeft gisteren gezegd dat Amerikaanse agenten-provoca teur Godoenow min of meer hebben geschaakt. Eerst probeerden ze hem door Nico Kussendrager WENEN De ontwikkelingslanden toonden zich gisteren betrekkelijk optimistisch over het verloop van de conferentie over wetenschap en techniek voor ontwikkeling (UNCSTD), in Wenen. „Het ziet er minder slecht uit dan het een paar dagen geleden leek.' aldus de Tunesiër Mestiri. die woordvoer der is van de „77" (de groep van ondertussen 120 derde wereldlanden). Doel van de conferentie is vergroting van de wetenschappelijke kennis in ontwikkelingslanden. verbetering van de internationale samenwerking op wetenschappelijk gebied, en een grotere rol van de Verenigde Staten. In dat laatste zit hem nog steeds de kneep tijdens de UNCSTD. De derde wereld vraagt een nieuwe instelling om de derde wereld te helpen bij haar wetenschappelijke ontwikkeling. Deze moet zo dicht mogelijk vallen onder de algemene vergadering van de Verenigde Naties (waar de derde wereld sterk staat), en zo weinig mo gelijk te maken hebben met de ESO- SOC (de economische en sociale raad van de VN), die volgens de ontwikke lingslanden door het westen over heerst wordt. Waar het precies op uitloopt zal de komende twee dagen nog worden uitgepraat. De conferen tie is als te doen gebruikelijk al weer in tijdnood en de afgelopen nacht is er dan ook druk doorvergaderd. Voor een versterking van wetenschap en techniek in de derde wereld is ook geld nodig, en daarvoor zal er een fonds komen. De standpunten over de omvang daarvan liepen gister avond uiteen van 2 miljard gulden voor de komende twee Jaar (de derde wereld), en 400 miljoen gulden (het westen). Het uiteindelijke bedrag zal wel ergens in het midden uitkomen, maar dan nog moet worden uitge maakt wie hoeveel gaat betalen. Aan vankelijk werd gedacht aan een ver deelsleutel, waarbij de helft van het bedrag wordt opgebracht door het westen, een kwart door de olielanden en een kwart door Oost-Europa. Sommige westerse landen maken be zwaar dat de ontwikkelingslanden niet met concrete voorstellen komen. Ze hebben geen lijst waarop bedra gen worden gevraagd voor zeg-een universiteit in Thailand, een weten schappelijk instituut in Tsjaad en een onderzoeksproject in Trinidad. Volgens de zegsman van de „77" kan zo'n lijst er ook niet zijn. „Dat zou belachelijk zijn. Laten we hier eerst maar kijken hoever de westerse lan den willen gaan." De ravage op de Grote Markt, veroorzaakt door een bo maanslag, stond ook gisteren nog onder streng toezicht van de rijkswacht. HONG KONG (AP) In Sjanghai zijn gisteren twee mensen die van beroving werden beschuldigd in het openbaar door een vuurpeloton te rechtgesteld. Dit hebben de zoge naamde China-kijkers in Hong Kong opgemaakt uit radioberichten. Een van de mannen had een bankoverval gepleegd, waarbij twee doden waren gevallen. Hij werd in een stadion te rechtgesteld, terwijl ongeveer twee duizend mensen toekeken. Onder de toeschouwers was de familie van de twee bij de bankroof omgekomen mensen. RIO DE JANEIRO (Reuter) De Braziliaanse president Joao Figueire- do heeft gisteren een wet goedge keurd waardoor ongeveer vijfduizend mensen politieke amnestie krijgen. Deze mensen, van wie het merendeel in het buitenland woont, werden ver volgd door de militaire regering die in 1964 via een coup een einde maakte aan de regering van president Joao Goulart. Mensen die door de regering als „terroristen" worden aangemerkt vallen niet onder de wet. Volgens de militaire autoriteiten vallen ongeveer driehonderd mensen in deze catego rie. Van een onzer redacteuren AMSTERDAM In Maleisië zitten meer dan duizend men sen om politieke redenen in de gevangenis. Vijftig van hen zitten al meer dan acht jaar vast en een van de gevange nen wordt reeds vijftien jaar van zijn vrijheid beroofd, zon der dat er ooit een proces is gevoerd. Sommige gevange nen worden geestelijk en li chamelijk gemarteld. Dit zegt Amnesty International, de or ganisatie die zich het lot aan trekt van politieke gevange nen overal ter wereld, in een gisteren verschenen rapport. De gevangenen zitten vast op grond van de Binnenlandse Veiligheidswet (Internal Security Act. ISA), die in 1960 werd ingesteld. De ISA maakt een gevangenschap zonder proces mogelijk gedurende twee jaar, maar in veel gevallen wordt het bevel tot inhechtenisneming gewoon ver nieuwd voor nog eens twee jaar. De gevangenen worden in eerste instan tie gedurende 60 dagen in eenzame opsluiting gehouden, maar ook daar wordt de hand mee gelicht. Een aan tal gevangenen zit veel langer in een- .zame opsluiting en er is een geval bekend, dat van de schrijver Samad Ismail, die al meer dan drie jaar vol komen geïsoleerd wordt. Het rapport gaat in op de slechte medische voorzieningen in de gevan genkampen van Taiping en Batu Ga- jah. In het laatste kamp zitten de mensen ten minste 21 uur per dag in hun cellen. Een aantal gevangenen is ernstig ziek en sommigen zijn geeste lijk ingestort of hebben zelfmoord gepleegd Protesten worden door de autoriteiten op gewelddadige wijze onderdrukt, zegt het rapport, dat is samengesteld door een missie die van GENEVE (AP) Amnesty International heeft gisteren de Verenigde Naties opgeroepen in te grijpen in Latijns-Amerika en Afrika om „ontelbare mensen te redden van de onmenselijkheid van hun regering". Een woord voerder van de organisatie drong voor de subcommissie voor de rechten van de mens in Genève aan op de instelling van een internationale habeas corpus, een waarborg tegen willekeurige arrestatie en gevangenhouding. „Het lijkt dringend noodzakelijk een systeem op te zetten waarbij in noodgevallen kan worden ingegrepen door de Verenigde Naties," verklaar de de Nederlander Menno Kamminga, juridisch adviseur van Amnesty International. Hij noemde Argentinië, Cambodja, Ethiopië en Oeganda als de grootste schuldigen aan onwettige gevangenhouding. „Geen enkele regering zou met rust gelaten moeten worden totdat het laatste geval van een vermist persoon op zijn grondgebied is opgelost," zei Kamminga. 18 tot 30 november vorig jaar een bezoek bracht aan Maleisië. De meerderheid der gevangenen in Maleisië was ten tijde van de arresta tie lid van legale poliUeke partijen en vakbonden. Amnesty verwijt de Ma leisische regering de Binnenlandse Veiligheidsdienst in toenemende mate te gebruiken om politieke te genstanders voor onbepaalde tijd achter slot en grendel te zetten zon der enige vorm van proces. Gevoelig De angst van de autoriteiten voor politieke opponentenen vloeit voort uit het politieke systeem, zoals dat sinds de onafhankelijkheid van 1951 gegroeid is en dit systeem heeft weer alles te maken met de zeer gevoelige raciale verhoudingen in het land. Ma leisië kent drie belangrijke bevol kingsgroepen: de Maleislërs, die zich de bumiputra (de zonen der aarde) noemen en die 47 procent van de bevolking uitmaken, de Chinezen, die 34 procent en de Indiërs die ongeveer 9 procent van de bevolking uitmaken. Grofweg gezegd beheersen de Malei- siërs het politieke en regeringsappa raat, hebben de Chinezen de econo mie in handen en bezetten de Indiërs de dienstverlenende sector. Tussen met name de Chinezen en de Maleiers zijn er altijd wrijvingen geweest, die zich ln 1969 ontlaadden in geweldda digheden waarbij honderden doden vielen. Van oudsher hebben drie ethnisch ge oriënteerde partijen, de Verenigde Maleise Nationale Organisatie (UMNO), de Maleisische Chinese As sociatie (MCA) en het Maleisische In dische Congres (MIC) de regering ge vormd. In 1974 voegden zich verschil lende kleinere partijen hierbij en ont stond het Nationale Front, waarin de UMNO de leiding heeft. Premier Da- toek Hoessein Onn en alle belangrij ke ministers komen van de UMNO. Er hebben zich in de loop der jaren op positiepartijen georganiseerd langs niet-raciale lijnen, maar deze zijn al tijd met een groot wantrouwen beke ken. omdat volgens een ongeschre ven wet Maleisië geregeerd dient te worden door een coalitie van UMNO, MCA en MIC. Oppositiepartijen wer den en worden daarom beschouwd als een bedreigibg van de status quo en als potentiële raciale onruststo kers. Oppositiepartijen zijn zeer be perkt in hun grondrechten en leden ervan worden op grond van ISA voor lange tijd en zonder proces in de gevangenis gezet en vaak ook be schuldigd van steun aan de in Malei sië verboden communistische partij. Amnesty dringt er bij de regering van Maleisie op aan de Wet op de Binnen landse Veiligheid af te schaffen en een onafhankelijke commissie ln het leven te roepen die een onderzoek Instelt naar de gevallen van marte ling. James Dorsey iRBAKIR De stank in het snikhete Dijarbakir (42 graden in de luw) wordt met de dag erger. De arbeiders in openbare dienst n al twee weken en het afval hoopt zich op. De stakers eisen dat de imeester hun zestig miljoen Turkse ponden (ruime 2,5 miljoen n) aan achterstallig loon betaalt. Al drie maanden hebben ze geen neer gekregen. Maar de burgemeester, die nu in de Turkse hoofstad ra zit, zegt dat de overheid hem het geld niet wil geven. En dus kan maandlonen gemiddeld ruim vierhonderd gulden niet !n. eerste gezicht een tamelijk normaal ijnsel in een land dat aan de rand van nkroet staat en waar twintig procent werknemers werkloos is. Maar vol- e inwoners van Dijarbakir heeft de e weinig te maken met de algehele e in het land en alles met Dijarbakirs als „officieuze hoofdstad" van Turks stan. gering" voert een actief beleid tegen foners van Dijarbakir vanwege hun ie afkomst," zegt een woordvoerder sk. Deze vakbeweging, die actief is in hele land. onderhoudt de stakers in akir en heeft in dit gebied veel weg n mantelbeweging voor de klande- Koerdische beweging. Turkse jour- n in de stad geven toe dat ..de econo- situatie in andere delen van het land Onze correspondent in het Midden-Oosten, James Dorsey, heeft zojuist een bezoek gebracht aan Oost-Turkije. In enkele arti kelen belicht hij de positie van de Koer den, die in dit land net als in Iran, Irak en het aangrenzende puntje van de Sowjet- Cnie een minderheid vormen. kloos leschuldigt de overheid in Ankara ervan niets te ondernemen om de werkloos heid in dit gebied te verminderen. Ruim de helft van de inwoners van Dijarbakir, voor 99 procent Koerden, is werkloos. De stad heeft drie fabrieken, die maar aan weinig mensen werk kunnen bieden. En uit de hele streek vertrekken veel boeren naar Istan- boel. de stad die nu al zo uit haar voegen barst. Zij verliezen de strijd tegen de geme chaniseerde landbouw. En bovendien is vijftig procent van de grond ir. handen van de „agha's", de grootgrondbezitters, en nog eens dertig procent is van religieuze leiders. Sinds de staat van beleg in april ook hier van kracht werd. zijn de Koerdische natio nalistische leuzen uit het straatbeeld ver dwenen. Een enkele gekalkte tekst of opge plakt affiche met de belofte dat vermoorde Koerdische studenten zullen worden gewro ken, is over het hoofd gezien. Overal patrouilleren Turkse militairen, met het geweer op de schouder of een mitrail leur in de hand. Het lijkt weinig indruk te maken. Een werkelijke poging het Koerdi sche nationalisme de kop in te drukken wordt niet ondernomen. De Koerdische taal, die officieel in Turkije niet bestaat, wordt openlijk op straat ge sproken. Platen met Koerdische muziek mogen niet verkocht worden, maar op het plein voor het stadhuis dansen stakende arbeiders en studenten op Koerdische mu ziek uit cassette-recorders. Dagelijks ko men de „activisten", de vertegenwoordigers van zestien Koerdische organisaties met even zovele politieke ideologieën, in het theehuis van Dijarbakir bijeen voor felle discussies. Voor de Koerden blijven de Turkse solda ten buitenlanders, vertegenwoordigers van een bezettende macht. „De regering heeft haar troepen hierheen gestuurd omdat dit de hoofdstad van Koerdistan is." zegt een Koerdische vakbondsleider. „Wij zijn de oorspronkelijke bewoners van dit gebied," voegt een collega van hem daaraan toe. „Onze culturele achtergrond is een andere dan die van de Turken." Het bewijst en niet voor het eerst hot weinig er nog is terechtgekomen van Ata- turks ideaal uit de Jren twintig dat Turkije een moderne, niet-rellgieuze republiek moest worden, „waarin Turken leven en waar Turks wordt gesproken". Allemaal Turken Wie in Ankara het Koerdische probleem ter sprake brengt, krijgt als antwoord: „Koer den, wat zijn dat?" En ook de waarnemend- gouverneur van Dijarbakir, Fachml Cabar, zegt: „Er bestaat geen Koerdische gemeen schap." Ataturk, afgebeeld op een groot portret achter hem, lijkt Instemmend te knikken. „De Koerden," legt Cabar uit, „stammen van de Turken af. Wij zijn alle maal Turken. De Koerden die hier ooit hebben geleefd, zijn Turken geworden." Van moeilijkheden met Koerdische natio nalisten is geen sprake en ook is er eigenlijk geen staat van beleg, zegt Cabar. „We had den niet voldoende politie hier en daarom zijn er speciaal opgeleide versterkingen ge komen." En die staat van beleg, ach, dat ls meer „om Jullie te helpen" „Buitenlandse journalisten zijn ons zeer dierbaar. Wij wil len niet. dat zij in gevaarlijke situaties terecht komen." Van frustraties onder de jeugd en een radi calisering als gevolg daarvan lijkt waarne mend gouverneur Cabar niet te hebben gehoord. Als wij vragen of Turkije niet dezelfde fout maakt als Iran, namelijk bij te dragen tot den escalatie van de tegenstel lingen door een ontkenning van Koerdische gevoelens, antwoordt Cabar enigszins gelri- teerd: „Dit ls Turkije, niet Iran." Maar als we de vertegenwoordigers van het ministerie van voorlichting vragen ons ln contact te brengen met representanten van de Turkse politieke partijen ln Dijarbakir, moet hij zeggen: „Hier zijn geen politieke partijen."

Nieuwe Leidsche Courant | 1979 | | pagina 7