Veel bezwaren tegen verlengen Sprinter naar Zoetermeer-Nrd Siberië onder de slopershamer Veel variatie in plan voor voortgezet onderwij h ?K5 Help de HH de Klerk prijswijzer! HH DE KLERK NS in reactie op gemeentelijke plannen Oud stukje Delft moet verdwijnen Haags spreidingsplan zonder bijzonder onderwijs NABEZ0RGINGÜ VAN DE KRAN KORT rl DONDERDAG 30 AUGUSTUS 1979 REGIO DEN HAAG door Marcel ten Hooven ZOETERMEER De Nederlandse Spoorwegen hebben afge rekend met de suggestie van Zoetermeerse planologen, dat een doortrekking van de Sprinterlijn naar het noorden van Zoetermeer mogelijk is. Doortrekking van de stadsspoorlijn naar deze plaats, waar het Zoetermeerse gemeentebestuur zich in de jaren tachtig de bouw van de vijfde wijk gedacht heeft, is volgens de NS financieel bijzonder nadelig en geeft onoverkomelijke problemen met de dienstregeling. De NS schrijven dit In een dinsdag verstuurde, maar nog niet vrijgege ven. brief aan het college van b. en w. van Zoetermeer. De brief ls een reac tie op de planologische voorstudie van Zoetermeerse ambtenaren naar de stedebouwkundlge mogelijkheden In een noordelijke Zoetermeerse wijk. In de studie worden twee mogelijke doortrekkingen van de 8printerlijn naar die wijk beschreven. Zoals bekend bestaat er een sterk verschil van mening tussen het pro vinciaal bestuur enerzijds en Zoeter meer anderzijds over waar de eerst volgende nieuwe wijk in die stad ge bouwd moet worden. De provincie houdt in haar streekplan Zuid-Hol land West vast aan een locatie in het zuiden van Zoetermeer. Daarin wordt ze gesteund door de NS. Het gemeen tebestuur van Zoetermeer behou dens de progressieve minderheid in de gemeenteraad is voor een vijfde wijk in Noord. Groot nadelig saldo De aanleg van een aftaklijn van de Sprinter naar een noordelijke wijk, met daar twee stations (één van de varianten uit de ambtelijke planolo gische studie), kost 34 miljoen gul den. Uitgaande van een 20-minuten- dicnst met het Haagse Centraal Sta tion. vergen de overige kosten (perso neel, materieel, energie en reparatie) een bedrag van 7.9 miljoen gulden per jaar Met een jaarlijkse afschrijving van 10 procent van de aanlegkosten, kost de exploitatie 11.3 miljoen gul den per Jaar. Daartegenover staat dan een geraamde opbrengst van 1,7 miljoen gulden jaarlijks. Het nadeli ge saldo bedraagt dus 9,6 miljoen gulden, wat neerkomt op een extra subsidie van de rijksoverheid voor de noordelijke wijk van 1600 gulden per woning per Jaar. Dit bedrag kan ver minderd worden tot 1500 gulden, als de gemeentelijke prognoses voor het openbaar vervoer gehaald zouden worden. Naast deze hoge kosten sommen de NS in de brief nog een aantal infra structurele en dienstregellngstechni- sche bezwaren tegen de doortrekking van de spoorlijn op. Volgens de spoor wegen is op station Den Haag Cen traal een extra spoor nodig. De aan leg hiervan valt in de toekomst niet te verwachten. De dienstregeling wordt problematisch op het baanvak, waar de Hofpleinspoorlijn en de Zoeter- meerüjn samenkomen. Daar zouden per richting 13 treinen of meer per uur gaan rijden, hebben de NS bere kend. Betere ligging Zuid De voorkeur van het provinciebe stuur en de NS voor het bouwen van de vijfde wijk in het zuiden van Zoe termeer is vooral gebaseerd op de veel betere ligging van die locatie ten opzichte van de bestaande spoorlij nen. de Sprinterlijn en de lijn Den Haag-Oouda-Utrecht. Vrijwel de ge hele zuidelijke wijk zou binnen een straal van 1000 meter van het spoor liggen. Voor de noordelijke wijk geldt dat maar voor een heel klein gedeelte. Onderzoeken in andere steden heb ben aangetoond dat vooral de af stand tot een station van invloed is op de keuze van het vervoermiddel, trein of auto. Hoe verder iemand van het station woont, hoe eerder hij de auto boven de trein zal verkiezen, blijkt uit die onderzoeken, zoals on der meer in Alphen aan den Rijn zijn gedaan. Maar ook wanneer, ondanks de hoge kosten en de technische problemen, de doortrekking van de Sprinterlijn gerealiseerd kan worden, blijft er vol gens de NS een kwaliteitsverschil met reizen vanuit een zuidelijke wijk bestaan. De rijtijd per trein vanuit Noord naar Den Haag-Centraal be draagt 26 tot 28 minuten; vanuit Zuid echter maar 10 tot 12 minuten. Bo vendien is Zuid beter verbonden met plaatsen als Woerden. Gouda en Utrecht Oedeputeerde Staten van Zuid-Hol land hebben b. en w. van Zoetermeer tot zaterdag 1 september de tijd gege ven een aanvang te maken met het ontwerpen van een bestemmingsplan voor een zuidelijke wijk. Tot nu toe heeft het college geen gehoor aan deze oproep gegeven. Provincie en gemeente voeren met nota's, plannen en rapporten al Jaren lang een „papieren strijd" over de gewenste locatie van de nieuwe wijk. In kringen van provinciale statenle den bestaat dan ook de indruk dat het Zoetermeerse plan, de Sprinter door te trekken naar Noord niet meer dan zo'n papieren strijdmiddel is. De doortrekking zou een „lokkertje" voor de statenleden zijn om toch de Zoetermeerse voorkeur voor bouwen in Noord te volgen. De mening van de statenleden, dat van te voren al vast staat dat de doortrekking op grote problemen stuit, lijkt door de brief van de N8 bevestigt. Ook in de eigen Structuurschets voor Zoetermeer van '77, zegt de gemeente dat een uitbrei ding van de spoorlijn naar het noor den te hoge investeringen vergt. In een eerste reactie op de brief van de NS zegt de verantwoordelijke CDA-wethouder Nagtegaal van Zoe termeer de indruk te hebben, dat de brief teveel de hoge kosten van de doortrekking benadrukt, hoewel ook andere lijnen hoge exploitatielasten hebben. De wethouder plaatst de brief in het kader van het verzet van de NS tegen de noordelijke wijk. ADVERTENTIE Newtonstraat 2, 's-Gravenhage. Inlichtingen: tel. 65.48J2. door Harmen Smienk DELFT Het karakteristie ke Delftse buurtje Siberië zal onder de slopershamer vallen. Om de weg hiervoor vrij te maken zal de gemeen teraad van Delft de verlopen voorbereidingsbescherming van een nieuw bestemmings plan ten tweeden male in werking moeten stellen. Delft verwerpt hiermee de door bewoners ingediende bezwaren. Met de geschiedenis van Siberië in het hoofd, waarin nu al gedurende vljfentwinUg Jaar over slopen wordt gesproken. Is het de vraag, of de wijk zijn honderdste verjaardag toch niet alsnog zal vieren. Het der tig woningen tellende buurtje aan de Delftse Buiten Watersloot heeft tijdens de bouw rond 1880 haar naam al gekregen. De bouwers von den de bouwplaats ver weg liggen en voor die tijd kouder dan elders. Daarom heette de buurt al snel Si berië De woningen werden overeen komstig de in die tijd aan arbeiders woningen te stellen eisen snel en goedkoop gebouwd. De eerste be woners van „Siberië" waren arbei ders van de voormalige branderij „De Postduif". Nadat de branderij rond 1906 de produktie staakte, kreeg het fabriekscomplex een an dere bestemming, waarmee ook de werkzaamheden van de Siberianen veranderden. Het werden boeren- en tuindersknechten en veillnghul- pen naast geschoolde en onge schoolde fabrieksarbeiders, terwijl er ook kleine zelfstandigen onder de buurtbevolking te vinden waren. Deze laatsten, onder wie een kal- verslachter, fietsenmaker, kruide nier en caféhouder, oefenden hun beroep aan huis uit Zij hadden niet alleen een functie voor de wijk, maar ook voor de op de naburige kogelgieterij gelegerde militairen en reizigers uit het Westland. Donkere wolken In de Jaren '50 kondigde de gemeen te Delft een afbraakplan aan voor „Siberië Het onderhoud was in de oorlogsjaren noodgedwongen ver waarloosd en nu moest de buurt dan wijken voor de nieuwe stadsuit breiding Op een paar hulzen na ging „Siberië" van particuliere han den over in handen van de gemeen te. In feite verdwenen toen slechts vijf huizen ten gunste van de Kra- keelpolderweg. In afwachting van de sloop werd door de gemeentelij ke Stichting Centraal Woningbe- heer het onderhoud van de huizen beperkt tot het uiterste minimum. Deze voor de bewoners zeer onzeke re situatie heeft zich gedurende ruim twintig Jaar gehandhaafd. De bewoners hebben al die tijd geen enkele zekerheid gehad over het tijdstip van de dreigende sloop. Ve len namen, nu Centraal Woningbe- heer het onderhoud verwaarloosde, zelf het initiatief tot verbeteringen zolang de sloop uitbleef. Het gevoel ontstond bij veel mensen, dat zij voor een zeer lage huur een casco van de gemeente huurden, maar dat zij voor het overige eigenlijk in een eigen huis woonden. Renovatie te duur De gemeente heeft zich twintig Jaar afzijdig gehouden, totdat twee Jaar geleden opnieuw de sloopplannen uit de kast gehaald werden. Het huisvestingsbeleid van Delft richt zich op goede en betaalbare wonin gen. En „goed" werd Siberië niet bevonden. Binnen het kader van een actief stadsvernieuwingsbeleid zou het rijk een flinke subsidie ver strekken om nieuwbouw te kunnen realiseren met lage huren. Evenwel keerden de bewoners zich fel tegen dit plan. In plaats van sloop eisten zij renovatie. De Siberianen wilden hun karakteristieke buurtje niet verliezen. Het karkater van de buurt werd alom geprezen; ook wil den de bewoners hun woningen niet verliezen, nadat zij op eigen kosten verbeteringen hadden aangebracht. Slechts een kleine minderheid voel de wel voor nieuwbouw. Deson danks viel in 1977 het doek. Reno vatie bleek te duur en de gemeente raad besloot tegen de wensen van de bewoners in tot sloop en vervan gende nieuwbouw. Subsidie Inmiddels is er ogenschijnlijk, even als in de afgelopen decennia, niets veranderd. Siberië staat er nog steeds. Om de huren van de nieuw te bouwen woningen zo laag moge lijk te krijgen wordt er door de gemeente op zoveel mogelijk subsi die gemikt. Om in aanmerking te komen voor de goed en goedkoop subsidie moet meer dan zeventig procent van de uiteindelijke bewo ners de plannen ondersteunen. In Siberië lukte dat niet. Velen ver trokken, zodat niet bekend is, wie er straks in de nieuwe huizen zullen wonen. Om het percentage van ze ventig toch te halen is „Siberië" samen met de kogelgieterij opgeno men in een groter geheel. Op het terrein van de voormalige kogelgie terij zullen eveneens nieuwbouwwo ningen verrijzen. Deze woningen worden toegezezen aan bewoners van het Westerkwartier, dat nu ook onder de stadsvernieuwing valt. Pas als de kogelgieterij is afge bouwd en de Siberianen hier hun (tijdelijk) onderdak hebben gevon den, kan met de sloop van „Siberië" worden begonnen. Het is dan 1981. Vertrouwen De gemeente zal overigens nog vier panden in bezit moeten krijgen. Een onteigeningsprocedure kan maximaal zes Jaar duren. De sloop kan nog steeds op zich laten wach ten. Het belangrijkste is, aldus Ge rard Schut van de belangengroep „KogelgieteriJ-Siberië" dat de be woners die het al die tijd hebben volgehouden, hun vertrouwen te rugkrijgen. De buurt is volgens Ge rard Schut langzaam te gronde ge richt. „Misschien dat de onzeker heid weggenomen kan worden, als in het najaar de plannen vastere vormen krijgen.' Het terrein waar het Zuidwalland schoolgebouw moet verrijzen. Vele mogelijke bewoners worden spreidingsplan genoemd. Van een onzer verslaggevers bei litii ibs rar en stei rd€ oni ,on (dif 35 K n c le r ord nii ;n 1 rste ire DEN HAAG De spreidingsnota voor het voortgezet onderwijs in de gemeente Den Hige= gistermiddag door wethouder Van Lier van Onderwijszaken in de openbaarheid gebraci 0. nota, die in de vorm van een discussiestuk is gegoten, bevat drie modellen. Deze drie mode a zijn suggesties voor mogelijke samenvoegingen van scholen. die men schuiven. Het Haags gemeentebestuur ziet zich genoodzaakt tot het samenvoegen van scholen omdat de leerlingenaan tallen op de scholen sterk dalende zijn en in de toekomst deze ontwikke- ling zich zal voortzetten. Verder heeft U ltïlOdlging men in Den Haag te maken met een sterke vergrijzing van de bevolking. Het aantal 0 Urn 19 jarigen, de school gaande jeugd dus, bedroeg in 1970 nog 32% van de totale bevolking. Thans is dat 23%, terwijl verwacht wordt dat dat aantal omstreeks 2000 daalt tot 16,8%. opleveren dan een lange overlegtijd Mavo's, met de Thorbecke sbw flip lil P TV mOQnHon imnmit n n 1 U il L I. l rr l i maanden vooruit kaï? een i.h.n.o./l.h.n.o. in het Zuidt weer te voorschijn. De modellen bieden aldus eijiin grote variatie hoewel enige sCht (bijv. Hugo de Groot SG) maar In de nota wordt dan ook gesteld dat een politiek van „stilzitten en af wachten" ertoe zal leiden dat er in de wilde weg scholen gesloten moeten worden of geen volledig onderwijs pakket meer kunnen aanbieden. Dit zou een verlies van kwaliteit in het onderwijs kunnen opleveren. Boven dien zou er door het sluiten van scho len in de wilde weg alleen maar om het feit dat er te weinig leerlingen op een school zitten een onevenwichtig scholenaanbod kunnen ontstaan. Discussie Om nu een eerste aanzet tot de dis cussie te leveren heeft de afdeling onderwijs de nota opgesteld. Naar de nota vermeldt wil de gemeente een open discussie bewerkstelligen. Van daar dat de drie modellen die in de nota staan geen „kant en klare" op lossingen zijn, maar gezien moeten worden als suggesties voor het onder wijsveld. Het is de bedoeling van de gemeente dat de schoolteams de mo dellen zullen bespreken en er een oordeel over zullen geven. „Het is niet de bedoeling," aldus de wethouder Van Lier gistermiddag tijdens de pre sentatie van de discussienota, „dat de schoolteams moeten kiezen uit één van de modellen. Er kunnen ook Eindere formaties door de teams voor gesteld worden." De schoolteams kunnen gedurende de maand september hun visie ken baar maken aan de gemeente. De afdeling onderwijs zal die reacties dan bundelen in de maand oktober. In december zal het dan ontstane concept-spreidingsplan in de Raads commissie voor het Onderwijs ter dis cussie worden gesteld. Wethouder Van Lier zei slechts een maand te willen uittrekken voor de interne dis cussie omdat het zijn ervaring was dat dergelijke zaken in een kort tijds bestek een gefundeerdere discussie Wethouder Van Lier nodigde alsnog een bijzonder onderwijs uit om te komen praten over de spreiding van het voortgezet onderwijs. „Omdat een werkelijke optimale spreiding van de onderwijsvoorzieningen alleen kan worden gerealiseerd wanneer openbaar en bijzonder onderwijs van elkaar voornemens op de hoogte zijn." Hij zei het op prijs te stellen wanneer alvorens in overleg te tre den met de Rijksoverheid met het bijzonder onderwijs een onderlinge afstemming van plannen zou kunnen plaatsvinden, opdat er geen „witte vlekken" ontstaan of qua onderwijs soort gelijke scholen in eikaars nabij heid zouden worden gepland. De mo gelijkheid zou dan volgens Van Lier bestaan dat er scholen tegen elkaar zouden worden uitgespeeld. Modellen De modellen bevatten samenvoegin gen van zelfde typen scholen maar ook van andere soort. In model 2 bij voorbeeld wordt de suggestie gesteld dat de Morgenstond MAVO en de leao van de Roemer Visscherstraat zouden kunnen worden samenge voegd. In model 1 stelt men voor daar ook de Albert Plesman MAVO bij te betrekken, terwijl men het bovendien nog wenselijk acht aan deze scholen combinatie een i.h.n.o./l.h.n.o. toe te voegen. Bij model 3 wordt het drietal uitge bouwd met de Ferd. Bol lavo, terwijl deze lavo om haar specifieke opvang- functie die de school vervult in model 2 zelfstandig wordt gehandhaafd. Wonderwel komt in model 1 de lavo Bol met de Jan Campert en Lorenz e re kke De modellen hebben slechts betrek- king op het openbaar onderwijs in de mogelijkheden wordt voorgest e: gemeente Den Haag. In de nota zegt de gemeente er van overtuigd te zijn dat het bijzonder onderwijs ook te kampen heeft met het teruglopen van het aantal leerlingen en dat ook daar een concentratiebeleid gevoerd zal worden. Wethouder van Lier zei gis termiddag dat hij het betreurde dat het bijzonder onderwijs zich voorals nog niet bereid heeft verklaard mee te werken aan een gemeenschappe lijk concentratiebeleid. Uw krant onverhoopt niet ontvar Als u voor 12 uur belt wordt de zo vlug mogelijk, maar in ieder dezelfde dag nog, bij u nabezoi In DEN HAAG, VOORBURG enW WIJK kunt u bellen 070-469445. In DELFT nummer 015-132519, 070-469445. Voor LEIDEN nummer 070-469- CURSUSSEN De Raad in Rijswijk start volgent met een aantal creatieve cu waaronder: Dramatische tapdansen, jazz-ballet, voediffcat yoga, batikken en wandkle,0) kunt zich voor de cursussen c bij de Culturele raad aan het s in Rijswijk, Gen. Spoorlaan inlichtingenfolder met insc muiier kunt u ook telefonisch gen: 070-930707. akE dj egel iSt aai eroj Er CJP Culturele Jonge£ng poorten, die kortingen gever) toegangsprijzen voor culturele menten, zijn voor 6,50 verf bij de Culturele Raad in (voor adres, zie boven). Het C. voor personen die op 1 oktob 25 jaar of jonger zijn. CARILLON De stadsklo te van Den Haag, Heieen v Weel, zal morgen tussen 12.00 uur een fantasia van Handel, i zes andere stukken ten brengen. Klassiek bankstel In gezellige velours De fraai bewerkte romp in notenkleur vormt de basis voor behaaglijk zitcomfort. Een comfort gekenmerkt door dikke verende rug- en zitkussens en beklede armen. Gestof feerd met een zware kwaliteit velours. Lever baar in diverse kleuren. ,rbaa< Den Haag: Pasadenha (Groenmarkt 29); botterdam/Amsterdam/oen haag/utrecht/vussingen/de Jan RE luv n a tm< n) mei ra e ;n. eei ijns nkr e in als stai gen /on< ie a sk. hele ikir !n n Ko< n in siti klc je ie Een rij huiien in de Delftse wijk Siberië.

Nieuwe Leidsche Courant | 1979 | | pagina 6