Ik ken mijn zwakke kanten Wim Polak na twee jaar burgemeesterschap in Amsterdam Het slechte beeld van de stad is vertekend Irene Vorrink is iemand die wil vechten Stadhuis/opera: we komen de centen innen DAG 28 AUGUSTUS 1979 TROUW/KWARTET RHS ,Het is net zo erg maar ook net zo leuk als ik had •edacht." Dat is het standaard-antwoord van Wim ™olak op de vraag hoe het burgemeesterschap van Amsterdam bevalt. Hij heeft er nu twee jaar ipzitten. De ex-staatssecretaris van binnenlandse zaken heeft zich laten kennen als een burgemeester die de politiek niet schuwt, bijvoorbeeld door een anti-Bestekdemonstratie toe te spreken en ook door kritische kanttekeningen te plaatsen bij het beleid dat de Amsterdamse collegepartijen vorige zomer hebben uitgestippeld. Hoewel Polak, zoals hij zegt, de publiciteit niet zoekt, is hij vaak in het nieuws. Al is het maar doordat Amsterdam een turbulente stad is. Frans Dijkstra en Frits van Exter spraken met hem. lan. I|i H et vertrek van wethouder Vor- nk en vooral de vraag wie haar loet opvolgen, daarover is men p het Amsterdamse stadhuis og lang niet uitgesproken. Nog een jaar na haar aantreden als 'ethouder voor gezondheidszorg, unstzaken en emancipatie, geeft ud-minister Vorrink er de brui Op advies van de dokter, zo 'lidde de officiële verklaring, loewel niemand dit medisch ad- les in twijfel trekt, ligt de ge- |acht voor de hand dat haar ver bek toch iets te maken heeft met Ie golven van kritiek die over .aar heen spoelden toen zij de ovangplannen voor heroïnege- iruikers verdedigde. Op slopende Tispraakavonden" in Amster- ^mse volksbuurten, kreeg zij m keihard „nee" in haar gezicht ^slingerd. krgemeester Polak zegt het vertrek van Vvrouw Vorrink te betreuren. „Je hebt h jaar met elkaar gewerkt en bent op taar ingesteld geraakt. Het klikte vrij ied. Irene neemt haar eigen plaats in b. I w. in en brengt ook een geweldige Ptuurservaring met zich mee. En verder et natuurlijk vervelend dat een stukje itinulteit in het college wordt verbro- Algezien daarvan is het persoonlijk naar als iemand door een arts gezegd dt dat hij of zij ermee moet ophouden, weet niet of die verslaafdenopvang rr gezondheid nadelig heeft beïnvloed, ben geen arts. Maar het wethouder- hap in een stad als Amsterdam is geen patorium. Je hebt er een perfecte ge- pdheid voor nodig. Ik denk dat het iggaan haar nogal wat hartzeer kost. ine is iemand die vechten wil. Boven in was die drugsaffaire al door het erg- heen, als zeg ik niet dat we er nu zijn." laar wethouderschap van krap een jaar I verbonden blijven met die affaire. «gq> il ve jat zou ik betreuren, omdat ze daar- pst heel veel andere dingen heeft ge- an en ook nog dagelijks inbrengt. Ik tik bijvoorbeeld aan de nota Vrouwen- lancipatie. Tet dieptepunt was de inspraaktoernee 1 wethouder Vorrink maakte langs ne- fi buurten. In de felste bewoordingen ten bewoners weten dat er in hun mld- b geen plaats zou zijn voor heroïnijge- tikers, zeker geen Surinaamse. e inspraakronde is niet goed geweest. Ijectief hebben die avonden niet aan [doel beantwoord, zonder dat ik zeg dat fie Vorrink het fout heeft gedaan. Ove- fcns is er voor haar persoonlijk toch een irt goodwill mee gekweekt. Ze heeft h maar de moed gehad om er heen te in. Er was een zeker underdog-effect." e kwam zacht en weifelend over. at is zacht en wat is hard? Ik vind het tijk als je zegt dat jij ook niet de ossing weet van het probleem. Ben Je l zacht? Ik vind haar niet zo zacht." let heeft haar politieke schade berok- ld. Hadden de andere leden van het lege. vooral uzelf, haar niet meer rug- leun kunnen geven? I is nooit alleen geweest. Het was het tid van het hele college, maar de opzet I die inspraak was fout. Over zaken die moeilijk en gevoelig zijn, kun je in ^savergaderingen niet zinnig praten." kt is u kwalijk genomen dat u zelf niet int meegegaan. was bereid om mee te gaan. We heb- I het twee keer in het college besproken beide keren is besloten dat ik het niet l doen. Dat was dus geen beslissing van alleen. Maar ik vond wel dat het reden in dit soort bijeenkomsten, niet taak van de burgemeester is, zeker I als die toch al overbelast is met lere taken. Bovendien had ik door niet l te gaan, achteraf mijn handen vrij om e springen, om nieuwe initiatieven te brderen." lar als ik wel was gegaan, zou het iltaat niet beter zijn geweest. Ik ben iemand die voor een menigte een itdrlftig betoog houdt, waarvoor ieder- ln de handen klapt. Ik ken mijn zwak- fcanten." I zijn nog niet helemaal uitgesproken r wat er is misgegaan. De ontruiming de Doelen was nog maar net achter de en er gebeurt weer zoiets als de bezet- I van het Rijksmuseum. Dat kostte |de nodige aandacht en toen kwamen lakanties." lister Vorrink en de beide ex-staats- en in het Amsterdamse college, lefer en Polak, zijn het erover eens dat [besturen van een grote stad op een 1 punten zwaarder is dan het bestu- toan een land. Ex-burgemeester en ex- (ster Samkalden denkt er ook zo over. kijkt met plezier terug op zijn periode. \twee misschien? ik heb er fijn gewerkt en ik heb er gewerkt. Maar dit vergt meer van Je. uk, de spanning is veel groter en het onderwerpen is bijna onvoorstel- L Je zit hier voortdurend om te scha kelen. Het ene ogenblik financiën, het andere drugs, dan weer problemen met de politie, dan eens onderhandelingen met het bedrijfsleven, een conflict in de ge meenteraad en daartussen door mag je bijvoorbeeld plotseling iemand als Danny Kaye ontvangen. Al die taken nemen zo veel tijd in beslag, dat maakt dat de burgemeester een druk baasje is, echt. Vandaar dat ik zo vóór die instelling van de negende wethouder was." Zou het burgemeestersambt niet beter ge splitst kunnen worden? „Heel moeilijk. Een echte verlichting zou het creeëren van een extra-wethouders- portefeullle zijn voor de politie en de openbare orde. Maar dat hoort wettelijk en ook voor ieders gevoel zo zeer bij de burgemeester, dat dat niet af te splitsen valt." Het politie-apparaat neemt Polak voor een groot deel in beslag. Zijn streven is er consequent op gericht, zegt hij, om de afstand tussen politie, politieke organen en burgerij te verkleinen. Maar hij erkent dat er nog steeds sprake is van een zeker isolement van de politie. Van groot belang voor de toekomstige relatie tussen de poli tie en de gemeentepolitiek, zal de benoe ming zijn van een nieuwe hoofdcommissa ris. De huidige, Th. Sanders, gaat halver wege het volgend jaar met pensioen. Kunt u een „profiel" schetsen van de nieuwe hoofdcommissaris? „Ik vind het flauwekul om van een „pro fiel" te spreken, omdat er in Nederland niet zo verschrikkelijk veel mensen zijn die in aanmerking komen. Je zoekt naar iemand die een zo groot korps met zo grote problemen goed en geïnspireerd kan leiden, ook Iemand die managementskwa liteiten en ervaring bezit, iemand die ver trouwen inboezemt bij het korps. En, wat ik belangrijk vind, is zijn houding tegen over de rest van de gemeentelijke samen leving. Een hoofdcommissaris zou eigen lijk daarom gewoon directeur moeten zijn van een gemeentelijke dienst, al heeft hij daarnaast natuurlijk wel een aparte rela tie met de procureur-generaal. Hij moet het niet gek of buitensporig vinden dat de gemeenteraad over de problemen bij de politie praat, als een normaal aspect van het democratisch bestel waar óók de poli tie onder valt." „Het liefst heb ik uiteraard iemand met politie-ervaring. Maar als die niet te vin den zou zijn, sluit ik niet helemaal uit dat het ook iemand van buiten het vak zou kunnen zijn." U sprak in een raadscommissie die verga derde over het klachtenbeleid bij de poli tie, woorden met de strekking: Elke grote re bemoeienis van politici met de politie, betekent dat de politie nog verder dicht klapt. „Dat is een beetje algemeen gezegd. Je moet wel rekening houden met de sfeer die er bij de politie bestaat. BIJ klachten is een deel van de politie geneigd om één lijn te trekken tegenover de buitenwereld, uit onderlinge solidariteit. Maar ik zeg uit drukkelijk dat ik een hoofdcommissaris wil hebben die democratisering voorstaat, iemand die de geslotenheid kan doorbre ken. In dit opzicht heeft hoofdcommissa ris Sanders al belangrijk werk verzet. Dat moet worden voortgezet. Maar dat kan niet door er doorheen te denderen. Dat kun Je ook wel wat tactischer doen." Was de isolatie van het korps niet een belangrijke voedingsbodem voor de cor ruptie? „Hoeveel corruptie was er nu eigenlijk? Wat tot nu toe naar boven is gekomen, bewezen is, dat is toch veel beperkter dan vaak werd gesuggereerd. Maar dat er on juiste dingen zijn gebeurd is zeker. De heroïnehandel die hier geconcentreerd was. is zo ontzettend vies, dat Je Je echt niet moet verbazen dat er ook met steek- Foto's Maurice Boyer „Ik ben de eerste burgemeester die uit De Pijp komt," constateerde Wim Polak (54) na zijn benoeming in Amsterdam in het voorjaar van 1977. Aanvankelijk leek zijn loopbaan niet gericht op het burgemeesterschap van de hoofdstad. Hij haalde het kandidaatsexamen economie aan de Universiteit van Amsterdam. Hij werd redacteur van het socialistische Het Vrije Volk, aanvankelijk als bijbaantje, later full time. Hij bleef negentien jaar journalist op de sociaal-economische redactie. In 1962 werd hij lid van de Amsterdamse gemeenteraad voor de PvdA. Na een korte periode als fractievoorzitter werd hij wethouder financiën en kunstzaken (1965 tot 1973). In het kabinet-Den Uyl werd hij staatssecretaris van binnenlandse zaken. Hetzelfde kabinet heeft hem voorgedragen als burgemeester van Amsterdam. penningen enzo wordt gewerkt." De affaires hebben wel hun sporen achtergelaten bij de politie. Ruzies, ver dachtmakingen, kliekvorming, over plaatsingen. „Ook dat moet Je niet overdrijven. Maar het is wel een feit dat zoiets het korps niet onberoerd laat. De politie heeft klappen gehad. Er zijn problemen, maar ik geloof dat ze oplosbaar zijn." U zegt dat het achteraf is meegevallen, maar u wilt niettemin wel meewerken aan een onderzoek naar dieperliggende oor zaken van de corruptie. „De problemen zijn wel zodanig dat Je er niet zomaar een streep onder kunt zetten om over te gaan tot de orde van de dag. Hoe komt het dat het kon ontstaan, dat moet Je je wel afvragen. Ik vind het een structureel probleem. Niemand hoeft me dat uit te leggen." De columnist Hofland sprak in de Haagse Post over de graflucht die Am sterdam verspreidt. De problemen van de stad etteren diep door en er is niemand die dat tegenhoudt. „Dat is Je reinste flauwekul. Ik zeg niet dat alles zo vreselijk goed gaat. Natuur lijk. we hebben grote problemen: de werk gelegenheid, het verkeer, de drugs, de politie, de woningnood, de stadsvernieu wing en noem maar op. Maar je moet ook oog hebben voor wat er tegelijkertijd, tussen alle rotzooi door allemaal voor goe de dingen gebeuren Polak zoekt in zijn papieren naar een lijstje dat hij ter voorbereiding van dit gesprek heeft gemaakt. Als hij het vindt, steekt hij opgetogen van wal met een opsomming van wat er allemaal wel goed gaat in Amsterdam. Bedrijven die grote Investeringen gaan doen, bouwplannen van ondernemingen, open gaten die einde lijk worden gevuld, het Wereldhandels centrum is op komst, de uitbreiding van de RAI, de komst ven een Belgisch cultu reel centrum, de voltooide restauraties van de Nieuwe Kerk en de Oude Kerk, de heropening van het Tropenmuseum De lijst van Polak is nog veel langer, maar hij bemerkt het ongeduld van zijn ge sprekspartners. „Ik wil jullie er niet mee vervelen en ik wil nog minder doorgaan voor een eenzijdig propagandist, maar ik wil dit toch wel even kwijt. De rellen krijgen in Amsterdam alle aandacht en ze blijven veel langer in de herinnering han gen dan de goede dingen. Heel veel men sen spreken nog steeds over de moeilijke financiële positie van Amsterdam. Maar intussen hebben we wel nu voor het derde achtereenvolgend Jaar een sluitende be groting. Dat is geen geringe prestatie ge weest. En toch blijft het oude imago han gen van Amsterdam met een enorm gat in de begroting. Het slechte beeld dat men van Amsterdam heeft moet genuanceerd worden. Vooral bij de Amsterdammers zelf. Die kankeren het hardst, behalve natuurlijk als er een buitenstaander langskomt, dan geven ze hoop op over de stad. Want ondanks alles is Amsterdam een geweldig vitale stad". Op een PvdA-conferentie over de soci- alistische burgemeester beklemtoonde Polak dat het burgemeesterschap in de publieke opinie nog altijd sen overschat te functie ts. Hij sprak van het „Swie- bertje-syndroom". „BIJ Swiebertje was de burgemeester de man die alles regelde en iedereen com mandeerde met een enkel machtswoord. Ik heb bij mijn entree gezegd dat volgens de wet niet de burgemeester maar de gemeenteraad aan het hoofd van dc ge meente staat. Zo denk ik er zelf ook over en ik probeer er naar te handelen. Deson danks krijg ik nog steeds brieven van mensen die schrijven: u bent de enige die me aan een huis of een sociale uitkering kan helpen. Het is het soort van brieven dat wanhopige mensen ook naar de konin gin sturen. Vaak voelen ze zich verkeerd behandeld door een ambtenaar. Ik toets zo'n geval marginaal, dat wil zeggen dat ik kijk of de gemeente in die zaak de Juiste procedure wel gevolgd heeft en dan stuur ik het door naar de verantwoordelijke wethouder. Ik grijp zo weinig mogelijk in andermans portefeuilles in. Ik zou het vroeger als wethouder ook niet genomen hebben als de burgemeester op mijn ter rein ging rondzwalken". Burgemeester Polak is niet gebonden aan het akkoord dat de Amsterdamse politie ke partijen (minus WD en PSP) hebben gesloten als uitgangspunt voor het beleid van b. en w. Bij de installatie van de gemeenteraad in september vorig Jaar le verde hij kritiek op enkele van die politie ke afspraken, zoals de voorgenomen aan stelling van persoonlijke assistenten voor de wethouders en ook het vijandige stand punt in het akkoord tegenover de vesti ging van parkeergarages in de binnen stad. Wat betekent het nu in de praktijk dat de burgemeester op sommige punten van beleid een voorbehoud heeft ge maakt? „Het is niet meer dan een stukje helderheid in het bestuur. Iedereen in Amsterdam heeft er recht op te weten hoe het tiende lid van het college erover denkt. Verder betekent het in de praktijk niets, want ik spreek geen veto's uit. BIJ de onderhandelingen over het beleid en de samenstelling van het college was Polak niet betrokken. Dat kon ook niet omdat een door de Kroon benoemde fi guur wat ongemakkelijk tussen de geko zen politici zou zitten. Wel werd Polak ingelicht over de politieke noodzaak om het aantal wethouders met één uit te breiden tot negen. Alleen op die manier kon voldaan worden aan de aanspraak van het CDA op twee wethoudersstoelen. Naar bulten toe werd de uitbreiding ver dedigd met een verwijzing naar de grote problemen van Amsterdam, die om meer wethouders zouden schreeuwen. Een ver haal waarop wat smalend werd gerea geerd toen bleek dat de negende porte feuille alleen personeelszaken en publieke werken omvatte. Een technische porte feuille zonder veel politieke haken en ogen. De negende wethouder zelf, de KVP'er Hans Spoelstra, is tot op heden dan ook een onbekende persoonlijkheid in de Amsterdamse politiek. Polak vond de aanstelling van een negende wethouder zakelijk gerechtvaardigd. Maar is die ex tra portefeuille nu echt gelijkwaardig aan de andere acht? „Mijn antwoord is Ja. Overigens hangt de vraag of een portefeuille te zwaar is of licht ook af van de persoon. Toen Verheij (CPN'er die twaalf Jaar in het Amsterdam se college heeft gezeten (red.) wethouder werd als eerste CPN'er sinds jaren, toen kreeg hij tegen zijn zin openbare gezond heidszorg. Dat werd in die tijd ook be schouwd als een vervelende portefeuille, een vrij lichte portefeuille met Jeugdzaken en sport erbij. Nou, ik vind dat Verheij er. wat van gemaakt heeft, zelfs zo dat ieder-1 een nu roept dat gezondheidszorg echt belangrijk is. Hetzelfde zag je op landelijk niveau gebeuren met de ministerpost ver keer en waterstaat. Dat was enkele tien tallen jaren geleden een soort toegift bij kabinetsformaties en dat is veranderd omdat er mensen waren die er wat van maakten. „Maar die portefeuille van Spoelstra ia niet zo licht als Jullie denken. Openbare werken is echt geen kleinigheid. Over per soneelszaken kan ik goed oordelen omdat ik die in de vakantie nog wel eens waarge nomen heb. Je treedt er weinig mee naar buiten, maar het geeft handenvol werk. Je bent een soort opperscheidsrechter in veel individuele gevallen. Er zijn altijd proble men die door de wethouder opgelost moe ten worden. Maar nogmaals, het hangt helemaal af van de man die het doet. Net zoals bij economische zaken (nu bezet door de CDA'er Heerma, red.) Ik denk dat als Heerma er vier Jaar gezeten heeft, dat iedereen ervan overtuigd is dat economi sche zaken een van de meest cruciale portefeuilles is. Polak heeft er geen geheim van gemaakt dat hij graag de WD in het Amsterdamse college had zien zitte. Voor de gemeente raadsverkiezingen al had de PvdA de liberalen uitgesloten van deelname. Po lak was het daar niet mee eens. „Ik vind dat de problemen van Amster dam zo groot zijn dat een partij ais de WD als dat maar even kan, er bij moet zijn. Je kunt de problemen waarmee wij nu zitten het best aanpakken met een politiek zo breed mogelijke samenwer king. Ik denk dat er wel een program te maken geweest was waarin Ow de WD gepast had. Ik vind dat het te vroeg gebar sten is. Maar de WD gaat nu af en toe overtrok ken polariserend tekeer. Dat vind ik niet goed, niet goed voor de stad. De WD zit nu te bewijzen dat ze terecht buiten het college gehouden is. Niet eens zo zeer door de standpunten die ze innemen, maar door de stijl waarmee ze opereren". I In april zorgde burgemeester Polak voor een verrassing door plotseling een nieuw plan op tafel te leggen voor het nieuwe stadhuis en het operatheater, twee gebou wen waar Amsterdam al tientallen Jaren op wacht. Ondanks de afspraken die enke le jaren geleden met de regering zijn ge maakt over het stadhuis. Elk Jaar dat het wachten langer duurde, nam het verzet in de stad tegen opera en stadhuis toe. Actie voerders in De Pijp zagen liever buurt voorzieningen op de plek van het theater, waarvoor het ontwerp van de hoogbejaar de architecten Bijvoet en Holt al Jaren in de la ligt Het tien Jaar oude stadhuisplan van Holzbauer voor het Waterlooplein stuitte op eenzelfde tegenstand. Polak die als wethouder en als burgemeester voor belde plannen gevochten had, legde na mens het college aan het kabinet een plan voor waarin belde gebouwen gecombi neerd waren. Dat zou tientallen miljoenen goedkoper zijn. Hoewel Van Agt heeft beloofd dat er voor de zomer een beslis sing zou vallen over het nieuwe plan, wacht Amsterdam nog steeds. Dezer da gen probeert het kabinet ruimte te vinden op de begroting voor de Amsterdamse aanspraken. Polak blijkt nu enthousiaster voor het combinatieplan dan bij de onthulling er van in april. „Het idee van een gecombineerd project is geweldig goed. Ik denk dat er een ver draaid goed ontwerp uitkomt. Er gaat iets komen dat een enorme injectie zal zijn voor de binnenstad. In het begin heb ik me wat terughoudend opgesteld omdat ik niet wist of het wel realiseerbaar was. Als' wethouder kunstzaken had Ik me aardig geïdentificeerd met het muziektheater plan voor de Ferdinand Bolstraat. Ik heb er Jaren mee geleefd. Nu we een paar maanden met het comblnatleplan bezig zijn, blijkt dat het kan. Het oorspronkelij ke ontwerp van de opera kan goed inge past worden. En. eerlijk gezegd, het Wa terlooplein is toch een mooiere plaats dan de Ferdinand Bolstraat. Ik vind het een mooi project. Maar straks zal iedereen wel weer roepen dat het een troep is. Er is ook nooit iets goed in Amsterdam." Het woord prestige-object wil Polak niet horen als het gaat om opera en stadhuis. „Die gebouwen zijn echt hard nodig. De afspraken zijn gemaakt met de regering. We komen nu de centen innen."

Nieuwe Leidsche Courant | 1979 | | pagina 9