kleine krant Dochter Bhoetto in diskrediet gebracht Oude kranten stijgen in waarde Trouw de Fietsen voor vrede r X o L Schooltelefoon Arme koeien Kinderhandel -X' Angst voor winst Pakistaanse Volkspartij bij verkiezingen 'Inspraak over Lauwersmeer vertekent beeld' Record aantal Joden uit Rusland DINSDAG 28 AUGUSTUS 1979 BINNENLAND TROUW/KWARTET P 6 - Rg 28 AUGUSTUS 1979 Van een onzer verslaggevers AMSTERDAM De oude kranten zijn weer geld waard. De prijs van oud papier is namelijk gestegen van drie cent per kilo tot vijf zes cent per kilo. Waarschijnlijk gaat de prijs de komende maanden nog verder omhoog. Een Jaar geieden leverde een Nederland, zijn de loodsen De kleine krant Medewerkenden: Piet Hagen Hanneke Wiigh Johanrteke Leestemaker Huub Elzerman Haro Hielkema Gilles Stoop Brieven en reacties naar Trouw, postbus 859 1000 AW Amsterdam Laat je zien! Heb jij al reflecterende pen- dalen? Behalve de rode re flector (zo'n lichtgevend ding op je achterspatbord) worden deze pendalen ook verplicht gesteld. Als je ze nog niet hebt, kijk dan goed uit wat je koopt. Want vol gens de ANWB en de Consu mentenbond voldoet het me rendeel van de pendalen niet aan de (erg lage) eisen die de overheid er aan stelt. Met zulke pendalen ziet nog nie mand je fietsen en je krijgt een boete van de politie. Peuken Wieteke van Dort schildert het liefst sigarettenpeuken en afgebrande lucifers. Nu heeft ze iets geheel nieuws bedacht: buttons met pen tekeningen van peuken, fi Wieteke, die sinds haar hu welijk Wieteke Moody-van Dort heet, noemt het But ton-art (kunst). Ze zegt ero ver: „Het is iets heel nieuws, niemand heeft ooit schilderijtjes op buttons gemaakt. Vroeger werden er wel tekeningen op bro ches gemaakt. kilo oud papier maar twee cent op. Logi3ch dat er geen scholier meer was te vinden die oude kranten ophaalde. Nu zit de papier-industrie met de gebakken peren, want hun voorraden oudpapier ra ken op. De Nederlandse pa pierindustrie is samen met Japan de grootste hergebrui ker oud papier Bij het ma ken van nieuw papier wordt 53 procent oude papier ge bruikt. In zeven grote loodsen over het hele land verspreid ligt de voorraad aan oud pa pier opgeslagen. Omdat an dere Europese landen meer papier zijn gaan kopen van bijna leeg. De prijs van oud papier lag het afgelopen jaar zo laag, dat de voorraden niet vol doende zijn aangevuld. De verenigingen, scholieren en clubhuizen, die oud papier ophaalden om geld te verdie nen. hebben het afgelopen jaar deze bijverdienste ver vangen door een beter be taald baantje. In 1974 was het papier opha len echt de moeite waard, toen kreeg Je een kwartje per kilo. Deze recordprijs zal nu wel niet meer worden bereikt. Maar de kranten bij de vuil nisbak zetten, dat hoeft ook niet meer. Van een onzer verslaggevers NIJMEGEN Ruim driehonderd enthousiaste fietsers rijden deze week van Amsterdam via Zuid-Limburg naar Bonn in West-Duitsland. Ze zijn niet alleen enthousiast voor het fietsen, maar ook voor de leuzen „Stop de neutronenbom", „Stop de massa-vernietigingswapens" en „Naar verdere ontspanning en ontwapening". In Rome bestaat sinds kort de onderwijstelefoon. Voor vijftig gulden in de maand kunnen scholie ren en studenten van deze telefoon gebruik ma ken. De vragen die worden gesteld vangt een telefooncentrale op en speelt ze door aan de betreffende leraar. Deze belt later terug om het antwoord of de gevraagde uitleg te geven. Ook de (school-)zieke kinderen van Rome krijgen als antwoord op hun vraag: „Mamma ik kan echt niet naar school, vandaag, hoef ik niet?" „Nou, flglio mio, bel dan maar op De fietsers vormen de kop groep van een internationale estafette, die tweeënhalve maand duurt en na Neder land een groot aantal Europe se landen (onder andere Rus land, Tsjechoslowakije en Oost-Duitsland) aandoet. Ook in Canada en de Verenig de Staten wordt gefietst voor hetzelfde doel: het bewaren van de vrede en het tegen houden van de neutronen bom (,,De bom die geen scha de toebrengt, alleen maar mensen doodt"). De deelnemers aan de inter nationale fietstocht voor de vrede voeren een verklaring mee, waarin zij hun leuzen kenbaar maken. Zaterdag bijvoorbeeld wordt die ver klaring voorgelezen op de An ti-oorlogsdag in Bonn: dan wordt herdacht dat Hitier veertig jaar geleden de Twee de Wereldoorlog begon met de inval in Polen. De verkla ring wordt aan het einde van de estafette aan secretaris generaal Kurt Waldheim van de Verenigde Naties overhan digd. Jongste deelnemer In het grote peloton dat giste ren van Driebergen naar Nij megen reed, is de jongste deelnemer een meisje van vijftien jaar en de oudste een man van 74. Tijdens de tocht sluiten zich steeds nieuwe deelnemers aan: óf voor de hele rit naar Bonn óf voor een paar kilometer. Er wordt overnacht op een camping, in een school of in een klooster. Vandaag gaat de tocht naar Venlo, morgen naar Bruns- sum en daarna rijden de fiet sers door Duitsland naar Bonn. Beste Kinderraad We vinden het erg (orgieneel) leuk bedacht om een kinder raad te beginnen. We willen graag wat meer van jullie ho ren daarom schrijven we deze briet. We hebben expres geen moeilijke woorden in deze briet gezet. En we hopen dat er gauw een kinderjournaal op de televisie kan komen. Zeven uur is een goede tijd. Ik hoop dat er veel kinderen naar dit kinderjoumaal zullen kijken. Jasper Hoezen Monique van Dongen Honderden koeien en var kens haalden vorige week op gelucht adem toen zij hoor den dat het personeel in de slachterijen staakte. Al die dieren werden wèl naar de vleesfabrieken gestuurd om daar te worden verwerkt tot biefstukjes. karbonaatjes, plakjes ham, leverworst en wat al niet, maar de slagers riepen bij de fabriekspoort: „Ga maar terug. Vandaag wordt er niet geslacht." Voor de koeien en varkens was dat goed nieuws, ze mochten blijven leven, maar voor de werkgevers de ba zen van die slagers was het niet zo leuk. Als er geen die ren werden geslacht, konden ze geen vlees en vleeswaren verkopen. Ze verdienden geen geld. „Waarom werken jullie niet?" vroegen de werkgevers aan de stakende slagers. „We doen nu al jarenlang heel vies werk", riepen de stakers. „We staan de hele dag in het bloed en de darmen van al die slachtdieren en we verdienen toch maar heel weinig geld. Bovendien hebben we ge hoord dat de ene slager meer verdient dan de andere, ter wijl we allemaal hetzelfde werk doen." Smerig werk Dat was waar. Telkens wan neer er over loonsverhogin gen werd gesproken, zeiden de werkgevers dat het geld op was. Dat duurde totdat er niemand meer te vinden was, die voor een laag loon zwaar en smerig werk in de slachte rijen wilde doen. Toen bleken de werkgevers plotseling wèl geld te hebben. Om voldoen de personeel te houden, be taalden ze aan sommige sla gers in het geheim meer loon. „Wat is dat nou?", vroegen de andere slagers boos. Eerst zeggen dat het geld op is, en dan ga je stiekem aan de een meer betalen dan aan de an der. Dat is onrechtvaardig." En tot grote opluchting van de koelen en varkens legden ze het werk neer. Dat duurde totdat elke slager er 20 gul den per week bij kreeg. f WAT EEN HEERÜdkE TiJD^ NU. HOOO MAN VAN tr verschillende VLEES^ M&RiEKEN AAN HET f E>T"AkEN.r (het Gaat tenslottêX bu oie mensen om een, Van de anderhalf miljard kinderen (1500.000.000), die er op de wereld rond lopen, gaan er 400 miljoen niet naar I school. De helft van deze kinderen moe- ten als ze heel jong zijn al voor zichzelf zorgen. In Nederland is het verboden dat ouders hun kinderen voor geld laten werken. De ouders moeten er voor zorgen dat hun kinderen naar school gaan. Maar zo is het lang niet overal. In sommige landen in de Derde Wereld zijn de ouders zo arm dat ze hun kinde ren verkopen of misbruiken als arbeids kracht. In Marokko kunnen alleen de kinderen van rijke ouders naar school, de rest gaat al vroeg werken bij een oom of vader. Het geld dat ze met acht uur per dag werken verdienen, wordt ge bruikt om het huishouden te betalen. 28 augustus 1979 vaak weg: ze zijn dan te oud voor het „vak". Ook aan baby's valt geld te verdienen. Ze kunnen nog niet werken maar er zijn echtparen genoeg in de rijke wereld die fors willen betalen voor een schattig klein baby'tje. Zo worden kinderen uit Nieuw-Guinea en Colombia verhandeld. Op een vergadering van de Verenigde Naties vorige week kwamen de meisjes van Brazilië ter sprake. Iedereen vond het heel erg maar de deskundige Whita- ker maakte zich razend op die vergade ring. „Aan het opsommen van verdrieti ge omstandigheden waaronder kinderen moeten leven, hebben ze niets. We moe ten er nu iets aan gaan doen. Alle afde lingen van de Verenigde Naties moeten samenwerken om de verschrikkelijke ar moede tegen te gaan die de handel in en uitbuiting van kinderen als gevolg heeft." zo s#^ iüj"(fe^eig^dering toe. BABY'S In de binnenlanden van Brazilië worden 12-jarige meisjes door hun ouders ver kocht aan bordeelhouders qit de grote steden. Een bordeel is een huis. waar (meestal) vrouwen geld verdienen door met mannen te vrijen. De mannen moe ten voor dit „plezier" betalen. In de Braziliaanse steden wonen 50.000 van zulke meisjes in bordelen, zij heten met een duur woord prostituées. Zij krijgen 10 cruzeiros (70 cent) per klant maar moeten de bordeelhouder 60 cruzeiros per dag huur betalen. Als de meisjes twintig zijn stuurt de bordeelhouder ze ISLAMABAD (Reuter) In een bepaald deel van de Pakistaanse pers zijn artikelen verschenen die wijzen op een gecoördineerde aanval op Benazir Bhoetto, dochter ven de opgehangen Pakistaanse ex-premier Zoelfikar Ali Bhoetto. In de artikelen wordt zij ervan be schuldigd dat zij heeft geprobeerd de steun van de Verenigde Staten te krijgen voor het redden van haar va der, in ruil voor opschorting van Pa- k is tans omstreden kernpolitiek. De aanvallen, afgedrukt in zowel En gelstalige kranten als bladen die zich van het Oerdoe bedienen, zijn niet gedetailleerd en diplomaten vermoe den dat zij een poging zijn Benazir Bhoetto te diskwalificeren als deel neemster aan de algemene verkiezin gen die op 17 november worden ge houden. Bhoetto's Pakistaanse Volkspartij (PPP) heeft grote steun gekregen sinds zijn dood op 4 april en de ver wachting is dat zij in de verkiezingen die een terugkeer van Pakistan naar burgerlijk bestuur moeten beteke nen, een overwinning zal behalen. De 26-jarige Benazir Bhoetto. die heeft gestudeerd aan de universitei ten van Oxford in Engeland en Har vard in de Verenigde Staten, staat in de PPP-hiërarchie op de tweede plaats. Zij ontkwam aan de beperkin gen die de politici werden opgelegd voor de staatsgreep In Juli 1977 die het militaire bewind van president Zia-Oel-Haq aan de macht bracht. Zij was indertijd studente in het buiten land. Haar moeder, Begum Noesrat Bhoet to, nam de leiding van de partij na de executie van haar man over. maar zij kan geen actieve rol in de politiek spelen vanwege de diskwalificatie die voormalige politici is opgelegd. De zaak van Begum Bhoetto ligt voor een diskwalificatietribunaal dat nog niet is bijeen geweest Zolang geen uitspraak is gedaan kan zij geen openbare bijeenkomsten bijwonen en redevoeringen houden. Het gevolg is dat Benazir Bhoetto in de praktijk de partij leidt. Verraad ..Bhoetto is dood. de handen van zijn vrouw zijn gebonden en nu ziet het er naar uit dat Zij op Benazir Bhoetto uit zijn", zeggen diplomaten uit het Westen. „Als zij (Benazir) wordt ge diskwalificeerd op de doorzichtige beschuldiging van verraad (zich wen den tot een vreemde mogendheid), is er geen Bhoetto over om de partij richting te geven In de verkiezingen Misschien hoopt de regering dat met het verdwijnen van het charisma van de Bhoetto's. de partij ineenstort en haar steun verdwijnt", aldus de diplo maten. De beschuldigingen aan het adres van Benazir Bhoetto doken in augus tus voor het eerst op in een bericht van het Pakistaanse persbureau PPI, een van de twee nationale nieuws agentschappen. Het werd overgeno men door de onder regeringscontrole staande „Pakistan Times" en de on afhankelijke bladen „Dawn" en „Moming News" en islamitische kranten. PPI berichtte dat het beschikte over een afschrift van een brief die Benazir Bhoetto had geschreven aan haar broer Moertaz, die in maart in Lon den was. In de brief drong ze er bij hem op aan dat hij contact zou opne men met Amerikaanse regeringsfunc tionarissen en Invloedrijke figuren, om te pleiten voor het leven van haar vader in ruil voor de verzekering dat als de PPP aan de regering zou ko men, zij Pakistans nucleaire onder zoek zou schrappen. Benazir Bhoetto beschuldigde de me dia ervan dat zij aan „karakter moord" deden en zij publiceerde een handgeschreven facsimile van de brief. In deze brief stond niets over Pakis tans nucleaire aspiraties. Er werden persoonlijkheden in Groot-Brittan- nië, elders in Europa en in Amerika opgenoemd, zoals Senator Edward Kennedy. John Kenneth Galbraith en academici in Harvard, wier steun aangewend zou kunnen worden om president Zia ertoe te bewegen Bhoetto gratie te verlenen. ZIJ schreef: „Jimmy's (president Carter) pleidooi zal de doorslag geven". Nieuw tijdperk In haar brief schreef Benazir Bhoetto dat de Verenigde Staten ten onrechte meenden dat de politiek van haar vader anti-Amerikaans was en zij be schuldigde Washington ervan de staatsgreep van 1977 te hebben toe gejuicht. Zij schreef dat de PPP haar aanvallen op de Verenigde Staten zou beëindigen en een nieuw tijdperk in de betrekkingen tussen beide landen zou kunnen beginnen wanneer de partij weer aan de macht zou komen, als Washington als eerste zijn goede wil zou tonen door de machthebbers te overreden voltrekking van het doodvonnis te voorkomen. Benazir Bhoetto ontkende vorige week cp een persconferentie dat de brief een po ging was om het leven van haar vader te ruilen voor het laten vallen van Pakistans kernpolitiek. Op dezelfde dag verscheen een arti kel in de „Pakistan Times" waarin Benazir Bhoetto werd beschuldigd van verraad en waarin werd gezegd dat haar perfide brief bewijs temeer was van haar streven om in Pakistan hel en verdoemenis te verspreiden. „Laat ons ervoor waken dat de Bhoetto's in de voetsporen van Bhoetto (de terechtgestelde premier) stappen. Iedereen weet wat hij deed hij bracht Pakistan op de rand van de afgrond", aldus het artikel. President Zia, die wil voorkomen dat één enkele partij een meerderheid in de nationale vergadering krijgt, zal binnenkort naar verwachting grond wetswijzigingen bekendmaken die ei sen dat de helft van de 200 zetels bezet worden door middel van het systeem van evenredige vertegen woordiging. De PPP van Bhoetto is de enige Pa kistaanse politieke partij die landelij ke steun geniet. Gewestelijke en reli gieuze partijen vormden indertijd de Pakistaanse Nationale Alliantie om het in 1977 tegen Bhoetto op te ne men, maar sindsdien zijn ze uiteenge vallen door overlopingen en tegen stand van het publiek vanwege hun associatie met de „uitzonderingsrege ring". Op een paar na hebben alle grote partijen zich tegen de grondwetswij zigingen verzet. Zij vrezen een perma nente rol voor de krijgsmacht en overdracht van een aantal bevoegd heden naar de president. OUDWOUDE (ANP) Het „rapport inspraak op het militaire project Lau wersmeer" geeft een ernstige verteke ning van wat er twee Jaar geleden is gezegd op de hoorzittingen over de inrichtingsplannen voor de oefen- en schietterreinen in het Lauwersmeer. Dit zegt het actiecomité Lauwers meer in een eerste reactie op het rapport dat onlangs door het ministe rie van defensie bekend is gemaakt. Volgens het acilecomité lieten velen op de hoorzittingen als hun mening horen, dat militaire oefenterreinen in het Lauwersmeergebied niet thuisho ren. maar van deze opvatting is in het rapport niets terug te vinden. Defen sie heeft ons verhaal misbruikt, aldus het actiecomité. De toezeggingen die het ministerie van defensie in het rapport doet (ge bruik van andere munitie en het draaien van de schietbanen in de Marnewaard en Kollumerwaard). le veren volgens het actiecomité niets op. Voor 99 procent zijn de plannen nog hetzelfde, aldus het comité. De mening van het ministerie van defensie dat de geluidsoverlast van de schietoefeningen wel mee zal val len. wordt volgens het actiecomité weersproken door de geluidsmetin gen van TNO Het comité zegt dat het duidelijk is dat de rustzoekende re creant niet meer naar het Lauwers meergebied hoeft te gaan en dat de knallen vele vogels, onder meer brandganzen, zullen verjagen. MOSKOU (AFP) De Sowjet-Unie zal dit Jaar naar schatting vijftigdui zend Joden een vergunning geven om naar Israël te emigreren, aldus dissi denten in Moskou Dat is een record aantal. Maar ln de tweede helft van juni en in juli zou alleen al in de Oekraine aan duizend mensen een vergunning zijn geweigerd. De meeste weigeringen betreffen mensen die niet door naaste familie in Israël zijn uitgenodigd, het vaak een probleem zijn f „gemengde" echtparen die reisvisum vragen, de ouders? niet-joodse partner moeten r dat zij nimmer toestemming vragen voor hereniging met hu Ongeveer een derde van de vijf zend emigranten zal zich iff vestigen; de overigen geven keur aan andere westerse zoals de Verenigde Staten en O

Nieuwe Leidsche Courant | 1979 | | pagina 8