Stemming grimmig onder takende havenslepers Kamer krijgt toch inzage in tweede rapport-Aantjes Gemeente moet privacy waarborgen fluchtelingenactie rengt 20 miljoen op uur alimentatie an banden leggen' 'Geen reactie op verzoek misdadigers vrij te laten' y leDa Arbeidsonrust Belangstelling groot bij begrafenis Beernink Van der Klaauw antwoordt CPN eede Kamer wil maximum termijn Inzage en correctie persoonlijke gegevens bepleit 7 LANCERS. mr Schrijver M. C. Capelle overleden ISDAG 28 AUGUSTUS 1979 BINNENLAND TROUW/KWARTET 3 or Henny de Lange ITTERDAM „Het gaat werkgevers goed in de ha- i, mogen wij er dan mis- ,hien ook van profiteren?" lenten zat, maar niet voor mensen die het vuile werk oeten doen." „Wij gaan door et staken, voor die twintig aken." raei ben gewoon recht op die vijftig gul den erbij in de week. Wat in de vlees waren kan, moet hier ook kunnen, want de werkgevers hebben centen zat." Agressief ze kreten, maar dan in sappig Rot- "ams, waren gisteren de hele dag toren. Eerst in de zittingzaal van Rotterdamse rechtbank, waar pre- ent mr F. J. M. Nivard zestien ende slepers gelastte onmiddel- het werk te hervatten. Later in Trefcentrum waar de stakende ipbootbemanning van Smit Inter- ionale bijeenkwam om zich te be ien op nieuwe acties. Weer later op Willemskade, waar de havensleep- ten liggen afgemeerd en op de epboot „Smit Rusland", het actie- itrum van de stakers. kern van deze staking is, vertelt matroos van het sleepbedrijf, dat nieuwe cao de werknemers nauwe- cs iets heeft opgeleverd. „Sommige nsen krijgen zelfs minder in hun ope nzakje." Waarom de meerderheid nwaï de werknemers deze cao in juli lalniettemin heeft goedgekeurd, is i vraag die nu niet ter zake doet, etieent hij. Collega's vallen hem bij. tomme vragen worden niet beant- ord," merkt één van hen op. „We saletfn zwaar en verantwoordelijk Alles wordt duurder, de ener- prijzen vliegen de pan uit. We heb- Een grimmige, zelfs agressieve stem ming heerst er onder de stakende havenslepers. De sfeer wordt pas wat gezelliger, als in de loop van de mid dag bekend wordt dat het ene haven bedrijf na het andere „plat" gaat. „Zie je wel dat we niet alleen staan, dat de haven achter ons staat," roept Cor van der Zanden uit, woordvoer der van het actiecomité dat de wilde staking heeft georganiseerd, oud raadslid voor de CPN in Rotterdam en sinds enkele jaren geroyeerd als lid van de FNV. „Onze jongens hebben goed werk ge leverd," vervolgt hij, daarmee doe lend op de agressieve acties van men sen van het actiecomité om steun te verwerven in de haven. Van die acties zijn in de eerste plaats diverse be stuurders van de Vervoersbonden FNV de dupe geworden. Halverwege de middag besluiten de bondsbe- stuurders zelfs hun (veilige) kantoor ruimten weer op te zoeken, nadat ze uren achtereen hadden geprobeerd hun leden te weerhouden van steun aan de stakende slepers. „Zo er al werkwilligen waren, dan worden die net zo hard geïntimideerd als wij," vertelt een bestuurder van de ver- voersfederatie. „Aangezien ik er wei nig voor voelde om in het water te worden gegooid of een pak op m'n sodemieter te krijgen, heb ik m'n hielen maar gelicht." Volgens de vervoersbonden maakt niet alleen het actiecomité Rotter damse havenarbeiders (van Cor van der Zanden) zich schuldig aan intimi daties. Er zouden ook nog enkele klei nere, maar eveneens extreem linkse groeperingen proberen invloed onder de havenarbeiders te verwerven. Ver der speelt ook de Socialistische Partij in Rotterdam een rol. Niet alleen le verde deze partij juridische steun aan de zestien gedaagde werknemers van Smit in de vorm van een advocaat, maar ook zegde men het stakingsco mité een bedrag van zesduizend gul den toe. Pamfletten van de Internationale Kommunisten Bond (1KB) maken duidelijk dat deze organisatie 250 gulden heeft geschonken voor de „strijd in de haven". Het actiecomité Rotterdamse havenarbeiders gaf vijf duizend gulden terwijl de fooienpot tijdens de vergadering van de ha- vensleepstakers 560 gulden opbracht. „Geld is dus geen probleem." roept Van der Zanden. Dat deze bedragen toch wel wat te gering zijn om daar van elke stakingsdag vijfhonderd man een uitkering te geven, is iets dat hij niet kan ontkennen. „Maar we hebben veel meer geld in de stakings kas Hoeveel meer, kan hij niet een-twee-drie zeggen, maar naar zijn mening is het voldoende om de sta king nog „wekenlang" te kunnen vol houden. Enkele honderden werknemers van Smit betoogden voor het gerechtsgebouw waar de president van de rechtbank uitspraak deed in het kort geding dat Smit tegen zijn werknemers had aangespannen. In het midden met bril actieleider Cor van der Zande. Zorg Ondanks de agressieve stemming on der de stakende havenslepers, was er gisteren na de uitspraak in het kort geding toch ook sprake van een lichte verdeeldheid. Sommige werk nemers spraken, zij het voorzichtig, hun zorg uit over het verdere verloop van de actie. Met name het feit dat men de zestien veroordeelde collega's moest verhinderen aan de slag te gaan, waardoor dezen genoopt wor den vijfhonderd gulden (de dwang som) per dienst te betalen, viel som migen zwaar. Voor dit probleem had raadsman B. Tomlow echter al een oplossing klaar. „Als het moet, begin ik een executie-procedure," vertelde hij de ongeruste werknemers. Dat houdt in dat hij de rechtbank zal vragen de vordering van vijfhonderd gulden per niet-gewerkte dienst onge daan te maken, omdat de betrokke nen niet in staat zijn aan de slag te gaan. „Die mensen kunnen eenvou digweg niet aan de opdracht van de rechtbank voldoen om het werk te hervatten. Daarmee vervalt ook de plicht de geëiste dwangsom te beta len," aldus mr Tomlow. Overigens lijkt er na gisteren niet zozeer sprake te zijn van niet kunnen, maar veeleer van niet durven aan de slag te gaan. Vervolg van pagina 1 Kok wees er ook op dat de wijze waarop en het tempo waarin de werk gevers de stakende havenslepers voor de rechter hebben gebracht, de span ning zeker zal hebben vergroot. „In een rechtsstaat moet het weliswaar mogelijk zijn om de gang naar de rechter te maken, maar voor werkne mers is het een zeer emotionele kwes tie wanneer er zomaar zestien stakers tussen uit worden gepikt om voor de; rechter te verschijnen. Dat roept soli-J dariteitsactles od." Daarnaast verweet hij de werkgevers in de havens een te passieve houding. „Het was duidelijk," zei Kok. „dat de vlam in de pan kon slaan, toen de FNV-leden de ontwerphaven-CAO af keurden. De werkgevers hebben daarna een afwachtende houding: aangenomen." Uit een peiling onder havenwerkne mers die donderdag zal worden afgerond is inmiddels gebleken dat ze een verdere aanscherping willefi van de vakbondseisen. Kok wilde niet vooruit lopen op de vraag welke houding de FNV zal aannemen tegen over adnvullende looneisen, maar hij noemde het verdere verloop van de onderhandelingen over een haven- CAO wel van het grootste belang voor de rest van de Rotterdamse en Amsterdamse havens. Over het arbeidsvoorwaardenbeleid in 1980 zei Kok, dat zich steeds meer de vraag voordoet of loonmatiging in sterke bedrijfstakken inderdaad tot gevolg heeft dat er in zwakke bedrijfstakken werkgelegenheid be houden blijft. De FNV wordt gecon fronteerd met steeds verder uit el kaar lopende economische mogelijk heden in de bedrijfstakken en dat stelt de werknemers voor de vraag of zij hun wensen moeten afstemmen op wat minimaal mogelijk is, zonder dat er gelegenheid is om via een vermo- gensaanwasdeling de winsten in de goed renderende bedrijfstakken af te toppen. t. Do i een onzer verslaggevers jCN HAAG De zondagavond gehouden actie voor de otvluchtelingen heeft ongeveer twintig miljoen gulden op- pracht. Bij dit bedrag zijn de in juli en augustus per giro aengekomen giften inbegrepen. Een medewerker van de ;egenwoordiger van de hoge commissaris voor vluchtelin- van de Verenigde Naties toonde zich gisteravond zeer Teden over het resultaat van de actie. Hij zei op een prengst van zo'n vijftien miljoen gulden gerekend te )ben. Teweg het p-ootste deel van de sngst is binnengekomen via de ken, die daartoe zondagavond deuren hadden geopend. Vooral pten de grote steden werd aan een lit naar de kerken de voorkeur jeven boven een giro-overschrij- ;g. Van de mogelijkheid via de brie- pbussen een schenking te doen, rd in het hele land het minste bruik gemaakt, organisatoren van de actie heb- I (i zich met betrekking tot de op- ïgst aan een „behoudende schat- ïrietfc gehouden: de giften die via giro antjbank zijn gedaan, kunnen voor een stof beter eindresultaat zorgen. Ver- geleken met vorige acties, werd giste ren gezegd, was het aantal gevers wat kleiner, maar waren de giften groter. Een actie voor vluchtelingen uit Bangladesh heeft in 1971 tweeëntwin tig miljoen gulden opgebracht. Een in 1976 ten bate van vluchtelingen ge houden actie bracht ruim dertien mil joen gulden op, welk bedrag werd vermeerderd met een gift van vijf miljoen gulden van de regering. De opbrengst van de jongste actie zal geheel buiten Nederland worden be steed. Het geld gaat onder meer naar Maleisië, Thailand, Indonesië en de Philippijnen. Zo mogelijk zal ook Cambodja worden bedacht. Tijdens de rouwdienst zaten onder anderen minister-president Van Agt en de ministers mevrouw Gardeniers-Berendsen, De Koning» Beelaerts van Blokland en Wiegel (van links naar rechts) in de kerk. RIJSWIJK (ANP) Onkreukbaar, standvastig, getrouw, vriendelijk en hulpvaardig zo werd oud-minister Beernink gistermiddag getekend in een herdenkingsdienst, die vooraf ging aan de begrafenis van de vorige week woensdag op 69-jarige leeftijd plotseling overleden vroegere minister van binnenlandse zaken. De oude hervormde kerk in zijn woonplaats Rijswijk was vrijwel geheel gevuld met belangstellenden, onder wie premier Van Agt. Ook andere leden van het kabinet waren aanwezig, evenals vele oud-bewindslieden en leden en oud leden van de Staten-Generaal. Ook verschillende commissarissen der Koningin woonden de herdenkingsdienst bij. Het woord voerden achtereenvolgens de vroegere minister-president De Jong, de oud-staatssecretaris mr C. van Veen en CHU-voorzitter Van Leeuwen. Ook burgemeester Zeevalking van Rijswijk sprak. De uitvaartdienst werd geleid door de. plaatselijke predikant ds K. A. Abelsma, een huisvriend van de overledene. Van onze parlementsredactie DEN HAAG Minister Van der Klaauw (buitenlandse zaken) zal niet nader reageren op suggesties van de Westduitse regering tot vrijlating van de twee nog in Breda gevangen zittende Duitse oorlogsmisdadigers. De minister heeft dit gisteren geantwoord op schriftelijke vragen van het CPN Tweede-Kamerlid Wolff. met betrekking tot de Duitse oorlogs misdadigers in Breda bestaan en op nieuw kunnen worden opgeroepen." Van der Klaauw heeft zijn gastheren vervolgens meegedeeld van het ver zoek melding te zullen maken in het verslag over zijn bezoek aan de minis terraad. Deze zaak kwam ter sprake tijdens het officiële bezoek dat Van der Klaauw onlangs aan de Westduitse Bondsrepubliek bracht. De Duitse president Carstens en de minister van buitenlandse zaken Genscher hebben toen. zoals Van der Klaauw in zijn antwoord zegt: „op humanitaire gronden de aandacht gevestigd op de in brede kring in de Bondsrepubliek bestaande gevoelens met betrekking tot de zich nog in gevangenschap bevindende Duitóe oorlogsmisdadi gers." Van der Klaauw heeft daarop van zijn kant gewezen op de „sterke emo ties welke nog immer in Nederland Een verdere reactie aan het adres van de Westduitse regering is volgens Van der Klaauw niet nodig, omdat er geen sprake is geweest van een concreet verzoek om vrijlating van de twee oorlogsmisdadigers. aar_ N HAAG (ANP) Een meerderheid in de Tweede Kamer de rechter de bevoegdheid geven een maximum tijdsduur >r alimentatie vast te stellen. De WD juicht plannen van nister De Ruiter in deze richting zeer toe. Alleen het CDA dt zo'n regeling voorbarig. Dat is gisteren gebleken tijdens vergadering van de bijzondere Kamercommissie voor de anciële positie van gescheiden vrouwen, ster de Ruiter (justitie) wil zich eens verschillend te worden uitge- ADVERTENTIE nog niet vastleggen op een ït. D'66 woordvoerster Wessel- istra stelde in een motie een ter- i van zeven jaar voor. De minister d echter dat er voor verschillende tllen ook verschillende limieten :baar moeten zijn. indien moet eerst worden nage- hoeveel de staat bij zal moeten en als de limietstelling ingaat, de vrouw niet in staat is na de lentatietermijn voor zich zelf te in zal zij een uitkering moeten aldus de Ruiter. daf en olk :en- rki C! InaJ het tot it. _^rin; lui' legd. Staatssecretaris Kraaijeveld-Wou- ters voor emancipatiebeleid beloofde de Kamer begin oktober te zullen komen met een standpunt over de hulpverlening door sociale diensten aan gescheiden vrouwen. Vanuit de Kamer is ook gewezen op het bestaande verschil tussen alimen tatie aan ex-echtgenoten en die aan kinderen. Voor uw vakantie kort of lang de VW Texel regelt 't graag voor u! Hotel-nazomer-reisjes 3-daagse reis vanaf 82,— 5-daagse reis vanaf 150,— 8-daagse reis vanaf 240,— 2, resp. 4 of 7 dgn. half-pension, auto- en personenvervoer,verzeke ring en reduktie-kaart,vanaf 1/9). en een N azomer -bun galo w huurt u er al vanaf 250,— per week (vanaf 1/9). Inlichtingen en boekingen: VW Texel Postbus 3 1790 AA Den Burg Tel. 02220 - 2844 Publikatie in samenwerking met het Nationaal Bureau voor Toerisme in Den Haag. Van onze parlementsredactie DEN HAAG Het kabinet heeft het tweede rapport van het rijksinstituut voor oorlogsdocu mentatie over de zaak Aantjes gisteravond alsnog, zij het uisluitend ter vertrouwelijke kennisneming door de Kamerleden, naar de Tweede Kamer gestuurd. In het stuk verdedigen de onderzoe kers dr L. de Jong en A. van der schrift" gevraagd en vond dat de on derzoekers in het stuk een weinig Leeuw hun eerdere beleid ten aanzien evenwichtig beeld schetsten van het van Aantjes in het licht van de resul taten van de latere onderzoekscom missies, die het oorlogsverleden van Aantjes aanzienlijk minder zwart schilderden. Premier Van Agt en de ministers Pais gebeuren. De bewindslieden namen dc onderzoekers onder meer kwalijk in te gaan op een aantal onderdelen van de affaire Aantjes die niet door de twee latere onderzoekscommissies waren onderzocht en voorts stellin gen in te nemen waarvan noch de (onderwijs en wetenschappen) en De juistheid noch de onjuistheid kon Ruiter (justitie) zijn met hun besluit worden vastgesteld, op de vooravond van het debat over de zaak Aantjes dat vandaag in de Tweede Kamer begint, teruggeko men op hun eerdere voornemen het stuk in het geheel niet aan iemand anders te laten lezen. De regering had niet om dit „ge- Het kabinet heeft het bestuur van het Rijksinstituut voor oorlogsdocumen tatie om een mening gevraagd over dit werkstuk van De Jong en Van der Leeuw en dit bestuur blijkt, zo staat in een brief die het aan het kabinet heeft geschreven, de vergaande kri tiek van het kabinet niet te delen. Verwacht wordt dat het debat over de zaak-Aantjes vandaag in de Tweede Kamer wel doorgang zal vinden on danks het feit dat PvdA en D '66 steeds hebben gesteld het tweede rapport van dr L. de Jong eerst rustig te willen bestuderen alvorens aan het debat te beginnen. CDA en WD heb ben steeds het standpunt verdedigd dat nu het debat gewoon doorgang moet vinden. De heer Aantjes wenst zelf trouwens niet te reageren op het verweerschrift van De Jong en Van der Leeuw. Ons commentaar staat op pagina 5 iamercommissie stond achter de ingspunten van de bewindslie- dat iedere volwassene in principe seni taat moet zi^n voor zichzelf te en. Alimentatieplicht voor ex- ain genotes is een uitzondering, die vaak kan voordoen. Een geschei- vrouw komt moeilijker aan de omdat ze een tijd lang met haar pjn is bezig geweest. Voor geschei- vel vrouwen die al wat ouder zijn is rkg nog moeilijker om aan de bak te ;en<fen lat verband vroeg het CDA de ing in een motie .om een meer luidend beleid te bevorderen de gewestelijke arbeidsbureaus. praktijk blijken geldende nor voor her- en bijscholing nog al ADVERTENTIE. Van een onzer verslaggevers DEN HAAG Iedere burger moet de gelegenheid worden geboden na te gaan of zijn gemeentebestuur, dat over zijn persoonlijke gegevens beschikt, daarvan op een juiste wijze gebruik maakt. De burger moet daartoe het recht krijgen de geregistreerde gegevens in te zien en zo nodig te laten corrigeren. Wie meent dat met de persoonlijke gegevens niet zorgvuldig genoeg wordt omgesprongen, moet in beroep kunnen gaan bij de gemeenteraad. Dit advies geeft de Commissie privacy, in 1977 ingesteld door de directie van de Vereniging van Nederlandse gemeenten (VNG), in het rapport „Ge- tis ero H GEÏMPORTEERD DOOR: KOOPMANS BRUINIER B V. AMSTERDAM meente en privacy", dat een aantal regels ter bescherming van de persoonlijke levens sfeer bevat. De studiecommis sie. onder voorzitterschap van drs W. Lemstra, gemeentese cretaris van Amsterdam, biedt een reeks mogelijkhe den die de burger in staat stelt controle uit te oefenen over de manier waarop gemeentebe sturen gebruik maken van ge gevens die de privacy raken. De voorstellen van de com missie sluiten aan op de aan bevelingen van de Staatscom missie bescherming persoon lijke levenssfeer in verband met persoonsregistraties, die onder voorzitterschap van prof mr T. Koopmans in 1976 een wettelijke regeling voor overheidsregistraties heeft ontworpen. Enkele gemeenten hebben, zich baserend op het eindrap port „Privacy en persoonsre gistratie" van de staatscom- missie-Koopmans, al een be gin gemaakt met het opstel len van regels. Het VNG-rap- port helpt ze nu verder op weg. In haar rapport schrijft de Commissie privacy dat de problemen op het door haar onderzochte gebied „wellicht nog meer dan tot nu toe de aandacht van de gemeente besturen moeten krijgen". Die problemen, aldus de commis sie, zijn weliswaar bepaald niet nieuw, maar zijn de laat ste jaren sterk in de belang stelling gekomen door discus sies over de volkstelling in 1971, de mogelijke oprichting van een centrale personenad- ministratie (CPA) en. in het algemeen, de gemechaniseer de en later geautomatiseerde verwerking van allerlei per soonsgegevens. Rol De commissie constateert dat vooral gediscussieerd is over de rol van de rijksoverheid bij de bescherming van de priva cy, maar dat juist in gemeen telijke administraties „veel, soms zeer privacy-gevoelige (persoons)gegevens berus ten". Die gegevens zijn bij de gemeenten opgeslagen in geautomatiseerde (compu ters) en niet-geautomatiseer- de (kaartenbakken e.d.) vorm, of berusten onder verantwoor delijkheid van het gemeente bestuur bij inter gemeentelij ke automatiseringscentra of commerciële computerbu reaus. Het inzage- en controlerecht, dat wordt voorgesteld, kan als een rem werken op het onge breideld verzamelen en vast leggen van gegevens. Dat recht zou volgens de commis sie beperkt kunnen worden als de veiligheid van de staat of de opsporing/van strafbare feiten in gevaar zouden wor den gebracht. Ook wordt ge dacht aan een beperking als het gaat om bepaalde medi sche gegevens, waarvan ken nisneming de psychische toe stand van de belanghebbende zou kunnen schaden. Ervan uitgaande dat de ge meentebesturen verantwoor delijk zijn voor de gegevens die in de gemeentelijke admi nistratie berusten, meent de commissie dat de verantwoor delijkheid voor de uitvoering van de regels bij de politiek verantwoordelijke organen moet worden gelegd. Daartoe zou de gemeenteraad een commissie van toezicht moe ten instellen. Een zogeheten registratie commissie zou toezicht moe ten houden op de vastlegging van gegevens die de persoon lijke levenssfeer raken en moeten adviseren bij beslis singen die betrekking hebben op de samenvoeging en kop peling van gegevens. Daar naast zou de commissie zich kunnen belasten met het aan leggen en bijhouden van een openbaar register van gege- vensverzamelincen. Een burger die het niet eens is met dc manier waarop de per soonlijke gegevens worden ge bruikt, zou in beroep moeten kunnen gaan bij de gemeente raad, die advies inwint van de commissie van toezicht. Te gen een uitspraak van de ge meenteraad zou nog eens be roep moeten openstaan bij de afdeling rechtspraak van de Raad van State. Van een onzer redacteuren NIEUWENDIJK (N B.) In een Rot-, terdams ziekenhuis is gisteren aan de gevolgen van een hartaanval overle-; den de schrijver M. C. Capelle. Hij werd 58 jaar. De heer Capelle was In ieder gerefor-, meerd gezin bekend om de verhalen- die hij schreef voor de Jeugd over de: zending in het zendingsblad en in tal van boekjes. De laatste tijd was hij bijzonder actief ten behoeve van de Armeense en Syrisch-orthodoxe christengemeenschappen in ons land. De heer Capelle was hoofd van de School met de Bijbel te Nieuwendijk (Noord-Brabant). Jarenlang schreef hij zendingsverhalen zonder dat hij ooit in de landen die hij beschreef geweest was, maar met een grote ken nis van zaken, resultaat van een zorg vuldige studie. Zo haalde hij de ken nis voor zijn eerste boekje dat op het Indonesische eiland Soenda speelde, uit een dissertatie over de paarden- teelt op Soenda. Later bezocht hij Latijns Amerika. Afrika en verschil lende delen van Azië. De meeste indrukken daarbij het" Midden-Oosten op hem. Sindsdien zette hij zich zowel ter verbetering van de leefomstandigheden van Turkse moslimgastarbeiders in ons land. als wel in het bijzonder van de Turkse christenen. Zijn laatste boek dat kortgeleden ver scheen „Wat is er van de nacht?" beschrijft een episode uit de vervol ging van de Armeniërs in 1915 De heer Capelle wordt vrijdag in Nieu wendijk begraven. „Als je zo'n taart ziet, zou je er haast over denken om te gaan trouwen".

Nieuwe Leidsche Courant | 1979 | | pagina 3