Havenstaking slaat over FNY bezorgd oyer arbeidsonrust RA hoogstwaarschijnlijk chter dood Mountbatten door landmiin™ Exotisch Kiesuwkado I Russische ballerina vertrekt vrijwillig NEEM HET ERVAN «i deze krant Smit Internationale daagt 484 stakers voor rechter Trouw et Nieuwe Haagse/Nieuwe Leidse Courant Veranderlijk HET WEER 1 'Kabinet en werkgevers mede-verantwoordelijk' Amerikanen laten Vlasowa gaan srlogsheld bij explosie omgekomen Zeventien Britse soldaten gedood Trouw Aardig toch? I Bezorg Trouw een nieuwe abonnee I Lees een krant met overtuiging: TrOUW HS 37STE JAARGANG NR ,10935 - DINSDAG 28 AUGUSTUS 1979 W Wisselend bewolkt en af en toe een bui. Middagtemperaturen omstreeks 17 graden. Matige aan de kust vrij krachtige wind uit west tot noordwest, windkracht 3 tot S. MORGEN EN OVERMORGEN: Droog en vrij zonnig, hogere temperaturen. Morgen: zon op: 06.46 onder: 20.36 Maan op: 13.38 onder: 23.33. Wilt u 1,2 miljoen potentiële vakantiegangers in 1 klap bereiken? Zet uw advertentie in onze speciale vrijdagse vakantierubriek LOSSE NUMMERS 60 CENT PAGINA 9: PAGINA 3: HGemeente moet jrivacy waarborgen AGINA 5: Parlementsrubriek 'AGINA 7: B Olietekort versterkt Roemeens isolement iesprek met burgemeester Polak 'AGINA 2: Actie voor 'zusters' n Zuid-Afrika PAGINA 8: De Kleine Krant PAGINA SPORT: Ausputzershow PAGINA ECONOMIE: Grens ambachtsman winkelier vervaagt PAGINA SERVICE: Verkeersrubriek, radio- en tv-pro- gramma's, strips, feuilleton, puz zel, weeroverzicht. Van onze verslaggevers ROTTERDAM De staking in de Rotter damse haven voor een loonsverhoging van vijf tig gulden netto per week bij de havensleep diensten van Smit Inter nationale is overgesla gen naar negen, voor het merendeel grote haven bedrijven. Het werk werd daar gisteren door duizenden werknemers neergelegd uit saamho righeid met de stakende havenslepers. De avond- en de nachtploeg van Smit Internationale is on danks een verzoek van de di rectie gisteren niet aan de slag gegaan. Later op de avond werd bij vier havenbe drijven het werk stilgelegd, waar de avondploegen aan vankelijk aan de slag waren- gegaan. De directe aanleiding voor de sta kingsgolf is volgens de stakers de uitspraak van de Rotterdamse rech ter in het kort geding dat Smit Inter nationale tegen zestien van de vijf honderd stakende werknemers had aangespannen. De rechter bepaalde gistermorgen dat de zestien stakers het werk onmiddellijk moeten her vatten op straffe van een dwangsom van vijfhonderd gulden voor elke niet-gewerkte dag- of nachtdienst. De directie van Smit Internationale besloot gisteravond ook de overige 484 stakende personeelsleden voor de rechter te dagen. De raadsman van het sleepvaartbedrijf zal de rechter vragen ook deze werknemers te som meren weer aan het werk te gaan en zich te onthouden van verdere sta kingsactiviteiten. Volgens de vervoersfederatle FNV werd gistermiddag in de stukgoed sector (ongeveer 12.000 werknemers) vrijwel niet gewerkt. Het werk lag stil bij de bedrijven Deka Hanno, Kroon- vlag, Müller-Thomson, Multi-termi nals, Felshaven, Nederlands Trans port Bureau, Seaport Terminals, Pakhoed-Waalhaven en Maas-Rijn. Verwacht wordt dat vandaag bij nog meer bedrijven wordt gestaakt. terugtrekken „omdat ze niet meer voor hun veiligheid in stonden", al dus FNV-woordvoerder B. Duym. „Onze mensen werden geïntimideerd en bedreigd door leden van het actie comité, die zich," aldus Duym, „zeer agressief gedroegen." Volgens de president van de recht bank is de CAO op een behoorlijke manier tot stand gekomen en hebben zowel georganiseerden als ongeorga niseerden zich daaraan wettelijk te houden. De twee Juristen van de sta kers bestrijden dat de CAO voor de Rotterdamse havensleepdiensten op een rechtmatige manier is afgesloten. Volgens hen zijn er fouten gemaakt bij de stemming over de CAO. Ook zouden de werknemers slecht zijn in gelicht door de bonden over de in- Agressief laus waarschuwt egen groeiende taalverloedering MSTERDAM (ANP) De ge- Liddelde Nederlander weet jn ruime woordenschat, ge- tiige vraaggesprekken op ra io en televisie, meestal goed verbergen. Dat zei prins laus gisteren in zijn openings- tespraak voor het zevende jlloquium (samenspraak) eerlandicum van de interna- onale vereniging voor Neer- tndistiek in Amsterdam. it een onlangs gepubliceerde udie naar het mondeling taal- bruik bleek namelijk volgens e samenstellers dat de woor- enschat van de gemiddelde ederlander wel tienduizend 'oorden moet omvatten, en et de twee- tot drieduizend Ie wel eens uit de losse pols jn geschat. tns Claus waarschuwde in jn toespraak tegen de verloe- ring van de taal. Het wille- iurig overnemen van woor- n en begrippen uit vreemde ilen, ook wanneer er een ruikbaar Nederlands woord verarmt de taal, aldus Claus. e prins ziet geen brood in een mheidstaal, want zelfs in hun loedertaai praten de mensen og dagelijks langs elkaar een. mdat Claus pas op latere leef- jd is begonnen met het leren an de Nederlandse taal meen- hij dat het idee om list hèm uit te nodigen voor en dergelijke toespraak een ijbedoeling had. Toen Claus aarop in het begin van zijn espraak wees, verzuchtte hij: iet valt niet mee". Meteen na het bekend worden van het vonnis van de rechtbank, trokken leden van het actiecomité Rotter damse havenarbeiders, dat de wilde staking op touw heeft gezet, de haven in. Met geluidswagens en megafoons werd het havenpersoneel opgeroepen saamhorigheid te betuigen met de' stakers bij de sleepdiensten. Aanvan kelijk trachtten bestuurders van de vervoersbonden FNV die evenals srrsr; "ien T"srerspo<;,den *istTnldd*« terrein weerhouden. Na enkele uren moesten firma Multi-Terminals om de daar werkende haven de bondsbestuurder zich uit de haven arbeiders op te roepen het werk neer te leggen. houd van de arbeidsovereenkomst. Zoals bekend is er nog geen CAO voor de Rotterdamse (en Amsterdamse) haven. Onmiddellijk na het begin van de staking bij de sleepdiensten heb ben de havenwerkgevers de bonden gevraagd de CAO-onderhandelingen zo snel mogelijk te heropenen. Er was weliswaar een principe-akkoord tus sen vakbonden en werkgevers, maar dat is door de leden afgewezen. Be langrijkste eisen van de bonden in het nieuwe overleg, dat volgens woordvoerder Duym „zeker nü zo snel mogelijk op gang moet komen", zijn: arbeidstijdverkorting, één va kantiedag erbij voor dit Jaar en ver werking van de havenwerkerstoeslag in de lonen. Bemiddelaar Op korte termijn is geen beslissing te verwachten van burgemeester Van der Louw of hij al dan niet ais bemid delaar zal gaan optreden in het sle persconflict. Na gisteravond de stem ming gepeild te hebben van de raads commissie voor de openbare orde is Van der Louw tot de conclusie geko men dat hij eerst over deze zaak van verschillende kanten adviezen nodig heeft. Wat betreft het vereoek van de Smit- directie om politiebescherming voor zestien „werkwillige" sleepbootmen sen, staat Van der Louw op het stand punt dat de politie zich terughou dend dient op te stellen. Wel heelt hij de korpschef opdracht gegeven in te grijpen als er sprake is van vernielin gen, diefstal, intimidatie of molesta tie door de stakers. Meer nieuws op pagina 3. Van onze sociaal- economische redactie AMSTERDAM FNV-voor- zitter Wim Kok vindt dat het kabinet-Van Agt en de werk gevers in hoge mate hebben bijgedragen aan het ontstaan van de explosieve situatie in de Rotterdamse haven. Kabi net en werkgevers hebben er volgens hem hoegenaamd niets aan gedaan om de werk nemers zicht te bieden op meer werkgelegenheid in ruil voor loonmatiging. Kok reageerde met deze uitval op het „schouderklopje" dat premier Van Agt uitdeelde aan de FNV-loondes- kundlge Drabbe, die zich vorige week uit vrees voor „een rampzalige loon- golf" tegen de wilde acties van de havenslepers keerde. ,Je moet maar lef hebben, zei Kok, om de houding van de FNV in dit conflict als „moedig" af te schilderen, wanneer je zelf volstrekt niets hebt gedaan aan een werkgelegenheidsbe leid, dat de werknemers ook in staat stelt hun looneisen te matigen. Intussen maakt de FNV zich grote zorgen over de gespannen situatie in de Rotterdamse haven. Kok noemde het van het grootste belang dat er op zo kort mogelijke termijn reële CAO- onderhandelingen worden gevoerd. Hoewel hij het onverantwoord vond om te speculeren over de vraag of de onrust zal overslaan naar andere be drijfstakken, waarschuwde de FNV- voorzitter, dat er ook in de petroche mische industrie die aan de havens grenst nog geen CAO is afgesloten. Het CAO-overleg zit daar muurvast op de weigering van de werkgevers te praten over arbeidstijdverkorting, en met name over de invoering van Ae vijf-ploegendienst. Kok sloot niet uit dat ook in deze bedrijfstak de span ning zal oplopen, maar vooralsnog zijn er volgens hem geen aanwijzin gen dat er ook elders sprake is van groeiende sociale onrust. Al even be zorgd is de FNV over de „onfrisse, intimidatiepogingen en bedreigingen met fysiek geweld" door Rotterdam se actievoerders. vervolg op pag. 3, kolom 7 NEW YORK (Reuter, AP. AFP) - De Russische ballerina Loedmilla Vlasowa gaat terug naar de Sowjet-Unie. Zij heeft de Amerikaanse autoriteiten ervan weten te overtuigen dat zij uit vrije wil terugkeert. Teleurgesteld zitten de krakers van het voormalige Amsterdamse hotel Suisse bij de pakken neer in de Kalverstraat. Het hotel, dat al vijf jaar leegstaat, werd in juni Van dit jaar gekraakt. De eigenaar won echter vorige week een kort geding, zodat ontruiming mogelijk werd. Ongeveer vijftien krakers verlieten Suisse vrijwillig, nadat de politie vergezeld van een deurwaarder, de voordeur van het gebouw had geforceerd. Er was een flinke politiemacht op de been omdat de krakers „passief" verzet hadden aange kondigd. Achteraf noemt de politie de samenwerking met de krakers „voortreffelijk". De mededeling over Vlasowa's be sluit om zich niet aan te sluiten bij haar echtgenoot, Alexander Godoe- now de sterdanser van het Bolsjoi- ballet, die vorige week politiek asiel vroeg in de VS werd gisteren gedaan door de Amerikaanse onderhande laar Donald Mchenry. De klaarheid kwam na een compromis tussen de Russen en de Amerikanen over de eis van de VS dat Loedmilla zou laten BLIN (Reuter. AP,- AFP) Van over de gehele wereld is gisteren met ontsteltenis ageerd op het omkomen van Lord Mountbatten, gistermorgen bij een ontploffing. De ogsheld en voormalige onderkoning van India is hoogstwaarschijnlijk het slachtoffer orden van een aanslag van Ierse terroristen. Zowel de IRA als een splintergroepering rvan zeggen Mountbatten te hebben vermoord. 1-jarige Lord Mountbatten vond ood toen zich een enorme ont- ing voordeed op het Jacht waar hij en zijn familie even voor de van de Ierse republiek wilden vissen. De IRA zou later stellen bom met afstandbediening tot offing te hebben gebracht, t Mountbatten en de stuurman het Jacht kwam ook kleinzoon Mas (14) om het leven. Mount- dochter Patricia en haar inmoeder douairière Brabourne ten levensgevaarlijk gewond, andere kleinzoon en Mountbat- schoonzoon Lord Brabourne lie pen slechts lichte verwondingen op. Al spoedig na de ontploffing kwamen er twee mededelingen over een aan slag. Eerst meldde iemand namens de Ierse terroristische splinterorganisa tie INLA dat zij Mountbatten hadden vermoord maar gisteravond werd dit vanuit Dublin ontkend. De INLA wordt ook verantwoordelijk gehou den voor de moord op de conservatie ve schaduwminister voor Noord-Ier- land Airey Neave in maart in de par keergarage van het Lagerhuis. Ais tweede kwam de IRA zich melden als moordenaar van Mountbatten en dit achten de Britse autoriteiten waar schijnlijker. Lord Mountbattens dood veroorzaak te grote ontsteltenis bij de Britse koninklijke familie, vooral bij de her tog van Edinburgh, die oom tegen de oorlogsheld moest zeggen. De prins gemaal was in Frankrijk toen hij het nieuws hoorde. Verwacht wordt dat Lord Mountbatten een staatsbegrafe nis zal krijgen. (Een levensbeschrijving van Lord Mountbatten staat op pag. 7) BELFAST (Retuer, AP) Zeker ze ventien Britse soldaten, en mogelijk zelfs 24 zijn gisteren om het leven gekomen bij een bomaanslag bij Warrenpoint, even ten zuiden van Belfast. Leden van het Ierse Repu blikeinse leger (IRA) hebben ver klaard de soldaten in een hinderlaag te hebben gelokt. Er zijn bovendien een groot aantal gewonden. Het is de ernstigste slachting onder Britse mi litairen in Ulster in jaren. De doden vielen toen er een vracht wagen met hooi explodeerde op het moment dat de Britse soldaten voor bijkwamen. Na de ontploffing ont stond er een schotenwisseling tussen de IRA en overlevende soldaten. Toen een Britse helicopter op de plek aankwam ontplofte er een twee de mijn. weten niet gedwongen te vertrekken. Men kwam overeen dat de Amerika nen de ballerina eveneens van het Bolsjoi zouden ondervragen in een beweegbare lounge, die tegen het Ae- roflot-toestel werd geschoven. Vlucht 316 van New York naar Moskou stond toen al vanaf vrijdag aan de grond omdat de Amerikaanse autoriteiten geen toestemming gaven voor ver trek, dit ondanks felle protesten van de Russen. Godoenow had gezegd dat Loedmilla dbor de Russen gedwongen was de VS te verlaten. De Amerikanen wer den in die indruk gesterkt door het feit dat de Russische autoriteiten haar in het Aeroflottoestel hadden geloodst zonder de douane te passe ren. Gisteren zei Loedmilla's moeder dat er geen sprake was van gedwon gen vertrek en zei deed een beroep op president Carter van de VS de balleri na en haar 52 medepassagiers te laten vertrekken. Soortgelijke moeilijkheden met Sow- Jet-ambassadepersoneel kreeg me vrouw Goloeb in 1961 op Schiphol. Twee dagen voor haar vertrek naar Moskou, had haar man, de chemicus Alexej Goloeb in Nederland politiek asiel aangevraagd. Op Schiphol ont stond een bij het vertrek van me vrouw Goloeb een schermutseling tussen de Nederlandse marechaussee en personeel van de Russische am bassade. Het ambassadepersoneel stond de vreemdelingenpolitie geen gesprek onder vier ogen toe met me vrouw Goloeb. De vreemdelingenpo litie wilde alleen mevrouw Goloeb haar paspoort teruggeven als zij ver klaarde vrijwillig naar Moskou te gaan. In het bijzijn van het ambassa depersoneel zei mevrouw Goloeb vrij willig naar Moskou te reizen, waarna zij vertrok. Prins Claus heeft op een colloquium van neerlandici gewaarschuwd tegen het willekeurig overnemen van woorden en begrippen uit vreemde talen. Daar had hij inderdaad geen beter forum voor kunnen uitzoeken. Wat niet wegneemt dat ook wij ons best zullen blijven doen. 6 sprookjes op 1 LP (A) Verteld door Ton van Duinhoven. Ko van Dijk. Hclty Blok en Ina van Faasscn Lcktuurhanger (B) Nooit meer zoeken naar de kranl of t v-gids. Decoratief jute lectuur- hangcr Lederen halstasje (C) Sierlijke eenvoud en praktisch bo vendien. Echl naturel leder met ge vlochten koordje Ketting met armband (D) De nieuwe modetrend: ketting en arm-bandje van keramiek. Naam nieuwe abonnee: Adres nieuwe abonnee: Postcode en plaats: Giro: Uw naam: Uw adres: Postcode en plaats: Tel.: I Voor het kwartaalabonnement geldt voor de eerste betaal periode een welkomstkorting yan 7. I Kado naar keuze: DA. DB. DC. DD. (aankruisen Ia.u.b.) Bon in open envelop zonder postzegel zenden aan I Trouw, Antwoordnummer 2792, 1000 PA Amsterdam. Of bel 020-659388 (uitsluitend voor opgaven). Voor bezorginformatie 020-913456.

Nieuwe Leidsche Courant | 1979 | | pagina 1