AC zoekt basis voetbal Bloedarmoede in baantitelstrijd «sjage positie in eredivisie niet onverwacht ie en gewonden voetbalwedstrijd NOC'ers bemiddelen in conflict poloselectie Hockeysters halen eindstrijd r <1* e\rf M e,* N** IH£f;DAG 28 AUGUSTUS 1979 SPORT TROUW/KWARTET P11 - RHS13 hijr^ hij »r Matty Verkamman ige i EDA Na dne competitieronden is NAC in het gezelschap van Haarlem en PEC Zwolle ïg te vinden op de bodem van de eredivisie-ranglijst. Die lage klassering in de openingsfase Kt nog geen reden voor paniek te zijn, maar het neemt in het geval van NAC niet weg dat )e plaats conform de verwachtingen is. Gedwongen door de financiële nood hield de ren-ttbrabantse club de afgelopen maanden een ware uitverkoop, waar slechts de komst van de ^Willem II min of meer overbodige Hans Heeren tegenover stond. gaat het nu weer wat beter NAC. De club kampt weliswaar een gigantisch liquiditeitspro- maar de geslaagde poging om (zogenaamde „negatief transfer- g" van 463.000 gulden via het pen van Nicolai Budisic, Ronny llass en Kees Storm (de naar Ierland vertrokken Josip Moho- was transfervrij) op te heffen, de gemeente Breda er van over- dat de patiënt zelf ook de inten- ieeft om te genezen. Daartoe is zelfs bereid om de eigen accom- |atie voor een appel en een ei aan imeente over te doen, omdat dan [langer het dure onderhoud op de litatie zou drukken. Lemmens, de secretaris en (lijke manager van NAC, laat een •vol geluid horen inzake de on- jandelingen met de gemeente: zijn blij verrast door de positieve illing van die kant. De wil is ezig om samen uit de problemen imen en een basis te leggen voor tureel gezonder betaald voetbal ida." is mooi, maar voorlopig zijn er I spelers, de goede zijn althans Tokken. Geen spelers, geen pun- geen publiek. imens: „We hebben nog wèl goede Ons uitgangspunt is om te ien tot een team dat bestaat uit "'^.dtbrabantse en Zeeuwse spelers. Vanwege de herkenbaarheid voor publiek. Door de omstandighe- zijn we nu gedwongen om die ins sneller in te passen dan in de iling lag. Dat brengt natuurlijk 's met zich mee. De jongeren ien echter pas ervaring wanneer vaak laat spelen. We hopen nu in maar dat die gewenning niet zo duurt, dat het een uitzichtloze wordt." lisic en Hohorovic waren niet te Pen? nens: „Nee, beslist niet. Het pro- is dat die jongens in netto *.Nagen dachten, terwijl wij het "f bruto hadden. Budisic wilde in jaar, nog buiten zijn contract leen bedrag van 100.000 gulden. Jis later teruggebracht tot twee "li 35.000 gulden, maar ook dat was kalbaar voor ons. Met Mohorovic net idem dito." Idlass had het daarentegen nogal Blijk met een zekere naijver, die II aanzien van hem bestond. Kon bestuur daar niets aan doen? ens: „Ach. naijver, het was een dat er bij kwam. Maar net als iwee wat dat voor hem financieel vertalen. Goodlass had weinig iet met de groep. Verschillende ts hebben geprobeerd dat te ver- !ren, door hem eens uit te nodi- Hij ging daar echter niet op in, as een beetje in zichzelf gekeerd, s waar, op den duur werd hij niet iel in het spel betrokken. En als an eens aan de bal was, dan gaf lem ook niet af. Jo Jansen (de er-red.) heeft van alles gepro- om dat te veranderen, maar het niet. De intermenselijke con- 'n waren niet meer in orde. Nee. lag zeker niet alleen aan Good- je dat een trainer aandoen, met jeugdspelers de eredivisie in? mens: „Jansen heeft zijn wensen laar gemaakt. Hij wilde dat er in geval twee van de vier uiteinde- vertrokken spelers zouden blij- Wel, dat is niet gelukt. Hij kent er de achtergronden. We moesten rekening houden met de voor den van het BBI. De salarispost it in geen geval hoger liggen dan it afgelopen seizoen. Dit beteken- ïder meer dat we van 24 naar 20 actspelers terug moesten. Die Ifacetten, de te hoge persoonlijke en de voorwaarden van het BBI, in een belangrijke rol gespeeld it er tenslotte is gebeurd." OS AIRES Rellen op de tri bij de voetbalwedstrijd voor de itijnse eerste divisie tussen Cha- Juniors en Platense eisten in •s Aires één dode en verscheide- iwonden, onder wie één ernstig, lanhangers van Chacarita Ju- begonnen met de ongeregeldhe- Dmdat hun club door het verlies 1-2 waarschijnlijk zal degrade- Zij gooiden met stenen en de ie was genoodzaakt met traan- •anaten en waarschuwingsscho- ussenbeide te komen. 'AH De Amerikaanse Chris Evert Is win- geworden van een Internationaal tennls- oi In Nahwah. In de eindstrijd versloeg zij eugdige landgenote Tracy Austin met 6-7 6-4 de halve ïlnales was Chris Lloyd-Evert te voor de Nederlandse Betty 8töve. De set- n waren 6-2 6-0. StAve. had de laatste vier t door een overwinning op de Argentijnse I Madruga. ZIJ versloeg de Argentijnse met laai 6-2 Idstrljd van het toernooi in Providence gde Staten) was een Nederlands onderons- Vesslcs won het toernooi door ln drie sets vieren over Marcella Mesker De setstan- ren 6-0 2-6 6 -1 Eugène Lemmens Denkt NAC nu aan versterking? Lemmens: „We zijn bezig geweest met Tom Smits en Ton Marijt. Sparta vraagt 75.000 gulden voor Marrijt, dat wordt dus niks. En Smits, ja die gaf er de voorkeur aan om nog bij PSV te blijven. We mochten van PSV met hem praten, dus dat zegt wel iets over de plannen die men daar met hem heeft. „We kunnen later altijd nog zien", heeft Tom gezegd." Maar is er dan geld om hem terug te halen? De opbrengst van de verko pen mag niet voor nieuwe spelers worden gebruikt. Lemmens: „Daar moesten andere middelen voo zijn te vinden." Komt Van Hanegem nog? (Voor 22 september staat NAC-AZ '67 op het programma-red.). Lemmens: „Het zou leuk zijn als hij kwam, maar in financieel opzicht zou dan voor een externe oplossing ge zorgd moeten worden. Ik heb van een journalist gehoord dat Van Hanegem een ton moet verdienen. Wel, dat ligt buiten de NAC-begrippen." Maar Van Hanegem zegt dat hij con tact heeft met NAC. Lemmens: „In Chicago heeft hij ge sproken met een Bredanaar die daar studeert. Die jongeman heeft wat in de sportjournalistiek gedaan en bel de ons op met de mededeling dat Willem wel geïnteresseerd was. Het is allemaal goed bedoeld, maar wij gaan niet praten als er geen geld is. Hij komt dezer dagen in Nederland aan. We zullen de activiteiten wel eens afwachten. Binnen ons bestuur is er nog niet over Van Hanegem ge sproken." Van Hanegem zou het publiek terug kunnen winnen. Lemmens: „Is ons publiek dan weg?" In de eerste competitiewedstrijd te gen Excelsior 5000 toeschouwers, het was niet veel. Lemmens: „En zaterdag tegen Wil lem II ruim 11.000. Stel dat er 4000 Tilburgers waren, dan nog kom je aan 7000 NAC-supporters." „Er is nog geen noodsituatie. Die is er pas als we na tien wedstrijden nog op één punt staan." DEN HAAG De olympische chef de mission Bram Leeuwen hoek en mr. Jaap van der Krol, vice-voorzitter van het NOC, zijn gevraagd als onpartijdigen een bemiddelingspoging te doen in het conflict tussen de nationale waterpolo-selectie en landskam pioen AZC Alphen. Als gevolg van dat conflict zijn vijf AZC- spelers, te weten Ton Buunk, Gijze Stroboer, Frank van de Akker, Ed van Es en Erik Noor- degraaf uit de nationale selectie verwijderd. Zij wilden niet mee naar een trainingskamp rond de jaarwisseling op de Canarische eilanden en vonden dat de KNZB onvoldoende rekening met de clubbelangen hield. Zo moet AZC pal na de terugkeer van het nationale zevental uit het eerste voor-olympische kwa lificatietoernooi in het Joegosla vische Hvar veertien wedstrij den in twaalf dagen spelen, een aantal Europa-Cup-ontmoetin- gen inbegrepen. Van de vijf AZ- C'ers heeft de negentienjarige Erik Noordegraaf inmiddels la ten weten graag in de nationale selectie te willen terugkeren. Bij de zeven overgeblevenen bestaat daartegen geen bezwaar, even min als bij bondscoach Ivo Trumbic. De kans is groot dat de selectie deze week nog wordt uit gebreid met Nico Landeweerd en Dick Nieuwenhuizen. Beide Robben-HZC spelers willen in principe graag in het Nederlands team spelen. De heren van het NOC zijn ge vraagd, nadat AZC-Alphen bij de zwembond had geïnformeerd, of een onderzoek door onpartij digen mogelijk zou zijn. De zwembond wendde zich daarop tot Leeuwenhoek en Van der Krol. Leeuwenhoek is in het ver leden nauw betrokken geweest bij de voorbereiding van het Olympische waterpoloteam. Van der Krol was tien jaar lang voor zitter van de KNZB en kent uit dien hoofde de problematiek rond het waterpolo. Van beide heren wordt wel enige spoed ver wacht, omdat er anders van een voorbereiding op het toernooi van Hvar, dat 1 oktober begint, in het geheel geen sprake meer kan zijn. VANCOUVER Het Nederlandse dameshockeyteam hee t zich in Van couver geplaatst voor de finale van het toernooi om het wereldkampioen schap. De pupillen van caoch Huib Timmermans versloegen in de halve finales Australië met 1-0. Bij de rust was de stand nog 0-0. De winnende treffer viel pas twee minuten voor het einde. Sophie von Weiier (MOP) scoorde toen in de rebound van een door Fieke Boekhorst (EMHC) geno men lange corner. De bal was via Elsemieke Hillen (Klein Zwitersland) en Toos Bax (Amsterdam) bij Sophie von Weiier terecht gekomen. Neder land speelt woensdag in de eindstrijd tegen de winnaar van de wedstrijd tussen de Verenigde Staten en West- Duitsland. Nederland was gedurende de gehele wedstrijd overwegend sterker en had steeds het bezit van het middenveld. De opbouw van de aanvallen was ook uitstekend. Er konden echter moei lijk gaten worden gevonden in de massaal opgezette Australische ver dediging. Ook de twaalf strafcorners, die Nederland kreeg te nemen, bleven zonder resultaat. Australië had in dit duel zeven korte hoekslagen. Cosmos in halve finale NEW YORK New York Cosmos heeft als laatste ploeg zich geplaatst voor de halve finales van de play-offs van het Noordamerfkaanse voetbal kampioenschap. Cosmos zegevierde met 3-0 over Tulsa Roughnecks, en won vervolgens de noodzakelijk ge worden shootrouts. door Johan Woldendorp AMSTERDAM Na het feest op de weg volgt deze week de kater van de baan. Ofschoon Nederland de laatste jaren niet slecht heeft geboerd op de ovalen piste de mondia le titelstrijd van vorig jaar (München) leverde acht me dailles op is dit onderdeel van de wielersport een kind met een waterhoofd. Er wordt van alles aan gedaan om het als iets groots en opwindends te presenteren, maar het gro te publiek is uitsluitend voor wegwedstrijden te porren. En niet onlogisch in zijn kielzog sleurt het de renners met zich mee. In feite is het energieverspilling om kunstgrepen te bedenken, die in tal van wielerliefhebbers uit Westeuro- pese landen het vuur van het enthou siasme hoog doen oplaaien. De KNWU, die dezer dagen alle groten uit de wielerwereld onderdak biedt (zij het dat de feitelijke organisatie voor 3,2 miljoen gulden aan een bier brouwerij is overgedragen), specu leert er op. dat de vonk van geslaagde wegkampioenschappen overslaat op de baan en richtte het Amsterdamse Olympische Stadion pas in als Velo drome. toen het Oostduitse tijdrit- kwartet, de Italiaanse amateur Gian ni Glacomini en de Nederlandse ras- paardjes Jan Raas en Petra de Bruin al als asfalridders waren gehuldigd. Het zal waarschijnlijk een loze illusie zijn. Er is nog weinig zicht op het resultaat van de voorverkoop de kaarten zijn over tal van VVV-kanto- ren verspreid maar het geprogram meerde aantal van 50.000 over zes dagen lijkt rijkelijk hoog gegrepen. De actuele raming houdt op bij 20.000, per voorstelling zo'n 3500 dus. De vaste bewoner van de ongezellige betonbak, voetbalclub FC Amster dam, zou van vreugde een gat in de lucht springen als het 's zondags zo veel mensen mag begroeten, doch dat is een ander verhaal. Het verschil tussen het resultaat van de brainstor ming bij de KNWU en de werkelijk heid leert, dat de baansport geen aan- zetje van derden moet hebben, maar dat het wegblijven een structurele zaak is. De publicitaire aandacht is natuur lijk één van de oorzaken, doch niet de belangrijkste. Het één is namelijk het gevolg van het ander. Wanneer een bepaald facet uit de grabbelton van de sport journalistiek interessant wordt, springen de media er in. Dat is logisch; een verschijnsel moet nieuwswaarde hebben om de kolom men te halen. En waar de sport door gaans met de wet van de grote getal len werkt, houdt de interessewereld van het baanwielrennen in veel geval len op bij de omtrek van het kleine kringetje deelnemers, vrienden en fa milieleden. In plaats van serieuze topsport gaat het vaak door voor gezinsrecreatie met een prestatie! element. Af en toe zijn er theoretische hoogte punten: de kampioenschappen, bij voorbeeld. En waar het veroveren van kampioenstruien in eigen land mis schien meer aanspreekt dan soortge lijke verrichtingen in den vreemde, is het begrijpelijk, dat de KNWU de mondiale titelstrijd op de betonnen baan probeert te versieren met pu- bliektrekkers. Eén van die „opwar mers" was de deels mislukte poging om gereputeerde wegrenners te inte resseren voor deelname aan de baan- kampioenschappen. Gerrte Knete- mann zag er van af (enerzijds omdat hij vreest op de piste een flater te slaan, anderzijds omdat hij zich in de financieel veel aantrekkelijker crite ria moet laten zien), Francesco Moser en Roger de Vlaeminck accepteerden de invitatie om op de achtervolging een greep naar het goud te doen. Ze zijn met de Noor Knut Knudsen meteen de grote namen in het arme tierige veld beroepsrenners. Ook dat is weer geen wonder. Een professione le baancoureur kan van zijn sport niet leven. Hij moet of een redelijk wegrenner zijn of de bereidheid tonen als clown optredens ln zesdaagses te verzorgen. Sponsors, de broodheren van de wielrenners, zien de media volkomen ten onrechte als een ver lengstuk van hun afdeling public re lations en waar de nieuwsbrengers de baan doorgaans links laten liggen, is het cirkeltje bijna rond. De laatste schakel is de bloedeloze „aanvoer.' van nieuw talent. Omdat de ontplooi ingsmogelijkheden gering zijn, be sluiten de meeste junioren zich op de weg toe te leggen. Niet alleen ligt de accomodatie letterlijk voor de huls deur. daarnaast droomt in principe ieder jochie er van ooit met vedettes in één kleedkamer plaats te nemen. Nederland bevindt zich ln dit opzicht niet op een eiland. Ieder land, waar de wegsport sterk ontwikkeld is, kampt met het probleem. De KNWU organi seerde heel braaf nationale baankam- pioenschappen, doch de sprint voor professionals werd geannuleerd, ter wijl de potentiële toeschouwers zelfs voor niets de poorten van het Olym- pisch stadion nog niet binnen wen sten te glippen. In België stond de baantitelstrijd voor het tweede ach tereenvolgende Jaar niet op de wed strijdkalender. De kampioenschap pen werden nu, uitgesmeerd over de hele winter, als pauzenummers van populaire baanwedstrijden verreden. Voor Nederland zou dat ook een op lossing kunnen zijn. De baantjes, die in het Rotterdamse sportpaleis Ahoy' worden getrokken, kunnen altijd op veel toeschouwers rekenen. Toe schouwers, die het nodige vertier vin den in de ambiance en waar het de zesdaagse betreft, de verstrooiings mogelijkheden buiten de baan. dat wel. Met profkoersen op de weg is het overigens precies eender. De Acht van Chaam is niet in de eerste plaats vermaard om zijn criterium. De Tour de France trekt niet alleen tiendui zenden mensen, omdat de renners in een flits voorbij gaan. Het is een dagje uit, gewapend met tuinstoelen, een kampeertafeltje, een fles wijn en een paar stokbroden. Het Olympisch stadion biedt slechts ongezellig grauw beton. GEMIST Iets gemist? Dègg. Jan Raas. Gefeliciteerd met die eerste wereldtitel. Jan, jij gaat over die streep, jij bent wereldkam pioen, en dan? „Nou ja, wereldkampioen hè." Maar wat gebeurt er met de wielren ner Raas op zo'n moment? „Nou ja, niks eigenlijk, denk ik, hoor, hè." Jij staat daar op dat podium. Wij zien een uiterlijk onbewogen man. Een echte prof. denk ik dan. „Nou ja, dat is ergens ook wel zo. hè." In hoeverre verandert met die trui ook de mens Jan Raas? „Nou ja, ik ben wel Raas hè," Maar ondertussen? „Nou ja, ondertussen ergens ook wel zo, hè." Kijken we naar die koers. Wij zien Chalmel weggaan, wij zien jou kij ken naar Thurau en dan gebeurt ei- even niets. „Nou ja, hij wilde ergens ook wel winnen, hè." Dan begint die eindsprint, en dan? „Nou ja, ik moest ergens ook wel meedoen, hè." Gaan wij even terug naar daarvoor, zeg maar tussen de Bemelerberg en de Cauberg. Wij zien die kopgroep en wij zien Jan Raas zwaaien. Pech, denk ik dan. „Nou ja, ik wilde ergens wel weten hoe ver ik voor lag, hè." Dan gaat Liebregts terug en wij zien jou praten met Battaglin, wij zien hoe jij Willems toespreekt en wij zien hoe jij tegen Thurau spreekt. Wat gebeurt er op zo'n ogenblik? „Nou ja„d'r zullen ergens altijd wel mensen zeggen dat er iets anders gebeerde, maar je wilt af en toe ook wel gewoon wat kletsen, hè." Dan zien wij niet hoe Willems en Knudsen vallen en wij zien Chalmel vertrekken. Kan dat, denk ik dan? „Nou ja, ergens kan het natuurlijk altijd wel, hè." En dien ineens is daar die eind streep. dan ben jij wereldkampioen en dan denk ik: Jan Raas is een gelukkig mens. Of heb ik dat mis? „Nou ja. ergens wel. Ik moet dus nog 30.000 pietermannen betalen aan de ploeg. Thurau krijgt er nog 40.000. Dan moet Vfillems mij vol gend jaar in de eindsprint van Mi- laan-San Remo, de eindsprint van Parijs-Roubaix en de eindsprint van de omloop van Zichem-Zussen- Bolder nog nipt verslaan. Dan heb ik nog de verpleegkosten van Bat taglin. Dua d'r is ergens wel veel werk aan de winkel, hè," Goed Jan, bedankt en dègg. Iets gemist? Nee, dat niet. GLUREN Zal er ooit één Nederlander zo on aangepast raken dat hij naar een voetbalwedstrijd van Sparta gaat kijken vanwege een Amerikaans randgebeuren? Van harte hoop ik van niet. Dan liever naar Excelsior. En. ik koop de Panorama al los. Een stunt vonden ze het bij Sparta. 4. S *-v° dat Amerikaanse randgebeuren. Show, werd er vettig bij gezegd. Primeur voor Nederland. De Sparta Follies. Een stuk of wat tieners in korte rokjes krijgt een guirlande in de hand gedrukt en moet op het veld wat gaan rondhupsen. Zo onge veer ziet dat Amerikaanse randge beuren er uit. Zet er een harmonie bij en de tent loopt vanzelf wel vol. Voor de goede orde: er is in Amerika nog nooit één stadion vol gelopen voor een stoffige, tweederangs, nachtclub-act van het jeugdcircus Pinokkio. Cheerleaders noemt men de tieners daar, als ze met een plu- meau langs de sportvelden hossen. Ze horen bij collegesport. De stoere binken verrichten er het typisch mannelijke beukwerk in de buurt van de bal. De mooiste stukken van de klas. mogen meelopen in de mi ni-rokken parade, en hopen ooit nog eens zo'n Adonis van een full-back, inmiddels teruggeslagen tot reser ve-benzinepompbediende, te kun nen huwen. Het Amerikaanse huis houden in een notedop. Dat is nou precies wat ze bij Sparta binnenhalen. Een uiterst randge beuren uit Amerika. Gluren door het sleutelgat van de tienerkamer van Spangen. Nog een geluk voor Sparta, dat de cheerleaders daar even veel klasse hebben als het voetbalelftal. APARTHEID De Partij van de Arbeid zal vanmid dag aan de voorzitter van de Twee de Kamer vragen om de kwestie Zuid-Afrika en de Olympische Spe len voor gehandicapten, op de agen da te plaatsen. In eerste instantie wilde Relus ter Beek (PvdA-buiten- landspecialist) de Kamer, via een interpellatie bij de minister van Buitenlandse Zaken, tot een uit spraak dwingen over deze kwestie. De zaak loopt nu alleen in vorm iets anders, waardoor de kans op steun uit andere fracties groter is gewor den. De fractie van de PvdA vraagt de voorzitter van de Tweede Kamer om het verslag van het mondeling overleg tussen de ministers van Buitenlandse Zaken en de kamer commissies (op 3 mei) op de agenda te zetten. Aan de hand van dat verslag kunnen nadere vragen wor den gesteld en kan er een debat met kameruitspraak worden gehouden. Ook de organisatoren van de Olym pische Spelen voor gehandicapten zitten op zo'n uitspraak te wachten. De ISOD, de wereldorganisatie voor gehandicaptensport, heeft bij mon de van voorzitter/alleenheerser sir Ludwig Guttmann laten weten dat de Spelen aan Nederland worden ontnomen als Zuid-Afrika niet mee mag doen. Dat betekent dat de or ganisatie weliswaar doorwerkt maar voortdurend de angst houdt dat het hele feest nog afgenomen kan worden. Minister Van der Klaauw heeft tot nu toe geweigerd een standpunt in te nemen, anders dan: zoek het zelf maar uit. Dat gebeurt dan weer uit angsthazerij; de angst dat Neder land openlijk weer eens voorop zou moeten lopen. Maar ondertussen heeft Buitenlandse Zaken ook laten doorschemeren dat er een strenge boycotresolutie van de Verenigde Naties op komst is. Nederland zal zo'n besluit steunen. En pas daarna met de verklaring komen dat Zuid- Afrika niet mee mag doen aan de para Olympics. Een debat in de Kamer zou, zo menen (hoe zeg je dat ook al weer) doorgaans welingelichte kringen, tot een uitspraak tegen de deelne ming van Zuid-Afrika leiden. Overigens heeft ook het organise rend comité een brief gezonden aan de Tweede Kamer. Daarin wordt ook al aangedrongen op een uit spraak van de Kamer. Die brief houdt meteen ook in dat de organi satoren zich zullen houden aan die uitspraak. Daarmee is de cirkeldis cussie over sport en politiek hele maal rond. Zo naderen we langzaam het punt waarop zal blijken dat de strijd van de Nederlandse Invaliden Sport bond om de Spelen hier naartoe te halen, om meer dan één reden, be rustte op een forse taxatiefout. Nie mand kan immers meer ontkennen dat er sinds de toewijzing aan Ne derland meer en dieper over de ge volgen is gedacht dan ervóór. Meestal noemt men dat een ver keerde volgorde. Zeer apart In een pagina lange formldale tra nentrekker pakte het ochtendblad De T. gistermorgen uit tegen ieder een die vindt dat Zuid-Afrika ge weerd moet worden van de Olympi sche Spelen voor gehandicapten. Medewerker Ed van Opzeeland is persoonlijk naar Zuid-Afrika ge reisd om de zaak diepgaand te be studeren. Hij heeft een middag ge handicaptensport gezien en kan al leen maar concluderen: apartheid bestóót niet. Hoe het zit als je per ongeluk niet gehandicapt bent ver haalt Van Opzeeland niet. Dat is zijn opdracht ook niet. Hij ging op studiereis en vond het para dijs. Zullen we even? „Flipple Jacobs en Elias Sehlare hebben echter één handicap ge meen. Ze zijn Zuidafrikaan en daar om ln de ogen van een aantal Neder landse politieke egotrippers, pa ria's. Verfoeilijke racisten. Jaknik kers tegen de eens door Verwoerd ontworpen rassentheorie." Zo. even uithijgen. Hoe zou zo'n Van Opzeeland nou zitten te kijken naar zo'n middag? Wacht, dat heeft hij ook opgeschreven. „En waar voor lichamelijk noodlot gespaarde toeschouwers medelijden omzetten in onverdachte bewondering." Daar gaan we weer verder. Zet 'm op. „Zelden of misschien zelfs nooit te voren werd het begrip „olympisch" dan ook zo onmenselijk misbruikt als door een aantal hardroepende, en terwille van de politiek in sport geïnteresseerde Nederlandse „be terweters", die weer eens liever on wezenlijke stokpaardjes koesteren dan levende wezens. Nooit eerder werden de tot voorbeeld strekkende idealen en overtuigingen van Sir Ludwig Guttmann (in 1964 stichter van deze Spelen) door zulke lompe voeten vertrapt." Nou gaan m'n ogen open. Boot vluchtelingen. Nicaragua, de Miva, doekjes voor het bloeden. Onmen selijke verscheurende wezens, dat zijn wij hier. Hoe zegt Ed dat ook al weer? „Waarschijnlijk omdat deze Zuid- afrikaanse organisatie met haar wijze binnenlandse strijd aanmer kelijk verder is in haar verzet tegen politiek onrecht dan deze Nederlan ders ooit hebben kunnen bereiken. Of nog harder, maar wel reëeler, ooit willen bereiken. Omdat een po litiek argument, hoe voos ook. hun altijd dierbaarder is dan de oplos sing". Zo is het maar net. Die anti-apart heidsbeweging, die is gewoon peste rij. Meer niet. Luister maar. „En waren het applaus en de aanmoedi gingen bij iedere prestatie van iedereen alsof wij ln een land waren, waar nog nooit apartheid aan de orde was geweest". Daar zitten we nou, met ons goeie gedrag Goeie gedrag? „Naar chan tage riekende bedreigingen, uit wel ke hoek dan ook. mogen echter nooit een doorslaggevende factor voor de uiteindelijke beslissing zijn". Want pas op. Ed van Opzeeland heeft het nog even uit laten zoeken, maar als Zuid-Afrika in Nederland niet mee mag doen, dan wacht ons waarschijnlijk een boycot door, knoop dat maar eens goed in je oren, door Canada en Engeland. Canada en Engeland? Canada en Engeland gaan Nederland boycot ten omdat Nederland het Zuidafri- kaanse apartheidsregime voor een deel boycot? Hoe verzinnen ze het. Ze? RALLY De voorzitter van de Stichting Auto Sportief heet Jan Ploeger. Hij zond vriendelijke groeten rond bij een jubelschrijven over de ROZ. Dat is kortweg voor Ronde Om de Zuider zee. Nu ontgaat me even iets, moet het geen RODZ zijn? In ieder geval, de ROZ is een betrouwbaarheidsrit voor automobielen, normaal aange duid met; rally. Rally? Dat brengt ons op energie besparing. Jan Ploeger trouwens ook. En dat komt dan weer goed uit want als autoliefhebbers het over energiebesparing hebben breekt het zonnetje weer door. De ROZ gaat dus door ondanks de energieproblemen. Waarom? Laten we dat Jan Ploeger eens uitleggen. „Immers, zij die een auto mede voor rekreatie of sportdoeleinden aan schaften, zullen gaarne bereid zijn de 5% of 10%, die bezuinigd moeten worden, te offeren in b.v. de „woon-, werk" sfeer." Dat is goed nieuws. Dat Blij Dat Ik Rij (BDIR) daar nooit eerder op is gekomen. Niks aan de hand, auto liefhebbers bezuinigen uit vrije wil. Jan Ploeger zal dat toch wel uitge zocht hebben? Nou ja, uitgezocht, hij heeft een theorietje. „De oproep om de auto bewuster te gebruiken is één der adviezen van de regering. Echter wat is bewust?" Precies, wat is bewust. Onbewust de auto gebruiken is als Je de auto neemt terwijl er ook een bus rijdt. Bewust de auto gebruiken is als je er met het openbaar vervoer drie keer zo lang over doet dan met Je eigen auto. Bewust de auto gebrui ken bij familiebezoek, ligt iets ge compliceerder. Bewust of onbewust is dan afhankelijk van aantal perso nen dat mee wil naar oom Nico en tante Ada, of er een trein rijdt naar het bedoelde gat, of er meer of min der bagage mee gaat. of de kinderen bij het overstappen met de trein niet zoek raken, en noem maar op. En wat te denken van de bezoekers van voetbalwedstrijden die bewust met de auto gaan omdat ze onbe wust reizen in de trein gevaarlijk vinden. De voorzitter legt het allemaal pri ma uit. Alleen dat van dat gaarne bereid zijn te bezuinigen in de woon-werk sfeer, dat kom ik ner gens meer tegen. „Daarom zal een ieder bewust voor zichzelf moeten kiezen en zich moe ten bezinnen daar matiging nu een maal nodig is, anders is er mijns inziens maar één goed middel dat op een eerlijke wijze kan helpen, nl. het benzine-rantsoen. Hoe de beste ding daarvan dan geschiedt, is aan de vrije wil van de autobezitter, terwijl de economie daardoor het minst te lijden krijgt." Ploeger bedoelt dus eigenlijk ge woon: iedereen zoekt het verder maar uit, maar onze rally gaat door. ROOK Jij nog wat Brak? Onze J. C. Brak: Jazeker. Niemeljer blijft sponsor van Jan Lammers. De shagbaas was dolenthousiast over zijn optreden bij de Grand Prix van Zandvoort. Dat hij dus na twaalf ronden precies voor de hoofdtribu ne en een televisiecamera uitge breid ging staan te roken. Op eigen kracht bedacht? Onze J. C. Brak; Iets anders dan. Luister, een advertentie ln Het Pa rool van zaterdag: „Morgenmiddag 14.30 uur: AJax-Go Ahead Eagles. Vliegen ze erin? De makkers van Kees van Kooten? Of schiet Hen- ning Jensen weer met scherp? Eén ding is zeker: wegens enorm succes geprolongeerd: gratis button voor de eerste 10,000 bezoekers, Er ge beurt méér in de Meer". Inter Foot ball hè. Dat swingt er maar op los. Er gebeurt zoveel méér in de Meer, dat er zondagmiddag volgens de meest optimistische schattingen 8000 bezoekers waren. „Vliegen ze erin", die bak met 10.000 gratis but tons? Nee, maar er is wel ergens iemand Ingevlogen. Mooi, dat was het? Onze J. C. Brak: Nee. Onlangs mochten wij berichten van de ge sprekken die de NOS voerde met onder meer De T. over samenwer king tijdens de komende Olympi sche Spelen. Dat is nu van de baan, Vraag me niet waarom, Maar er schijnt daar een prachtige rel aan de gang te zijn. Ook de affaire met de reclame voor Avis tijdens de Tour de France, speelt daarbij een rol. Nadat het onderzoek eerder als „een betreurenswaardige zaak" was afgedaan, blijken de naspeuringen nu pas ln volle hevigheid te zijn losgebarsten. Gefluisterd wordt dat er zelfs koppen zullen gaan rollen Vraag me niet welke, want de NOS is nu heel voorzichtig geworden met het geven van Informatie Maar Ik houd de vinger aan de pols en zal blijven wapperen met mijn steek penningen, onder meer

Nieuwe Leidsche Courant | 1979 | | pagina 13