Middenschool krijgt experimenteel leerplan Uit brieven van lezers Midgetbaan voor rolstoelgebruikers Veelzijdigheid laat zich niet kopiëren. 'Opschud- operatie' landmacht Nijmegenaar in Frans arrest na schietpartij Jongelui omgekomen Pais wil vergelijking met bestaand onderwijs Leeftijdstoeslag studiekosten vastgesteld RANK XEROX o l.n.r. Ransuil, Kluut, Kaketoe, Regenwulp, Ekster en Papegaaiduiker. ARNHEM (ANP) Rolstoelgebruikers kunnen van al vrijdag op het sportcentrum „Papendal" bij Arnhem midgetgolf spelen op een speciaal voor hen aangelegde en nu reeds Internationaal erkende baan. Deze ls de eerste ln zijn soort In Nederland. In Europa heeft alleen Zwitserland al een mldget- gollbaan voor gehandicapten. De baan op Papendal bestaat uit achttien holes van elk twaalf tot vijf tien meter lengte. De paden zijn bre der dan normaal: 110 centimeter. Er wordt gespeeld op een betonlaag van wege het gewicht van de rolstoelen. Dat beton ls het belangrijkste ver schil met de gewone midgetgolfba- nen, waar wordt gespeeld op etemiet, aldus E. Breman uit Ede, de inlatief- nemer van de gehandicaptenbaan. Breman ls vlce-voorzltter van de Fe deration Internationale de Golf Mini ature. Zijn plan voor aanleg van een mldget- golfbaan voor invaliden ontstond drie Jaar geleden naar aanleiding van opmerkingen van gehandicapten, die ln hun rolstoelen zaten te kijken naar de Europese kampioenschappen en de Nederlandse midgetgolf titelstrijd. Hoger kader tekort DEN HAAG (ANP) De Ko ninklijke Landmacht zal een „opschudoperatie" houden om tekorten In hogere officiers- en onderofficiersrangen op te vullen. Daarbij zullen die ho gere rangen worden opgevuld door lager personeel, terwijl voor de opengevallen lagere rangen vrijwilligers worden gezocht. Volgens de legervoorlichtings- dienst wordt nu al een cam pagne binnen en buiten de ka zerne gevoerd om aan vrijwil- ligeis voor die lagere rangen te komen. Binnen de kazerne wil men vrijwillig nadienen den krijgen, die aansluitend op hun diensttijd voor tenmin ste één jaar willen bijtekenen, buiten de kazerne zoekt men kort verbanders die voor ten minste vier jaar moeten tekenen. De tekorten bij de hogere ran gen spitsen zich bij de officie ren tot op de rangen van ma joor en luitenant-kolonel en bij de onderofficieren op de rangen van sergeant-majoor en adjudant. Die tekorten zijn het gevolg van komende „leef tijdsontslagen". Door de orga nisatie van het Nederlandse leger kort na de tweede we reldoorlog, de Korea-oorlog en het verblijf in het toenmalige Nederlands-Indié, Is er een on evenredige leeftijdsopbouw in veel functies ontstaan. Nu bestaat bij de landmacht een tekort aan 375 officieren en 650 onderofficieren. Als de „opschudoperatie" achterwe ge zou blijven zouden die aan tallen in 1982 gestegen zijn tot achtereenvolgens 550 en meer dan 1000. Breman vormde een stichting, die via acties op scholen, in bedrijven en in de medische sector tot nu toe ruim 160.000 gulden bijeenbracht, waar door de gehandicaptenbaan kon wor den aangelegd. De directie van „Papendal" stelde een hectare grond ter beschikking. Het nationale sportcentrum zal ook het onderhoud van de mldget-goll- baan voor zijn rekening nemen. Breman ziet het liefst, dat de midget- golfbaan op Papendal door gehandi capten zowel als validen wordt be speeld. HIJ verwacht veel van de Olympische spelen voor gehandicap ten, die volgend Jaar zomer in en rond Arnhem worden gehouden. De deel nemers aan deze paralympics kunnen uiteraard op Papendal terecht zegt Breman. HIJ hoopt dat midgetgolf in de toekomst ook wedstrijdonderdeel van de Paralympics zal zijn. SAINTE MAXIME (ANP) De Ne derlandse toerist J. S. uit Nijmegen heeft zaterdagmiddag met schoten uit een buks een jongen en een meisje gewond op het strand van Sainte- Maxime aan de Franse Middellandse Zeekust. Daarna opende hij het vuur op de politie die hem wilde arres teren. S. die zelf aan een arm was geraakt, werd gepakt na een langdurige ach tervolging. 's Middags had hij ge schoten op de achttienjarige Martine Gros en op een zestienjarige Jongen, die zich op het strand bevonden. De slachtoffers werden geraakt aan de schouders en zijn naar een ziekenhuis overgebracht. De 36 jaar oude Nederlander was al sinds enkele weken ln de Franse bad plaats. Zondag trachtte de politie met behulp van een tolk achter het motief voor zijn daad te komen. De politie had de Nederlandse toerist al een keer terecht moeten wijzen, toen hij een groep meisjes lastig viel. on der wie zich ook Martine Gros bevond. EMMELOORD (ANP) Bij een ver keersongeluk op de Noordermeerweg ln de Noord-Oostpolder zijn .twee mensen om het leven gekomen, de veertienjarige Herman Smit uit Vlaardingen en de negentienjarige Alex Jonker uit Urk. De auto waarin zij reden raakte door onbekende oor zaak tegen een boom. Smit was op slag dood. Jonker, die de auto be stuurde overleed later. STEENBERGEN De achttienjari ge R. A. M. Slokkers uit Steenbergen is ln de omgeving van zijn woon plaats omgekomen. In een bocht reed hij met zijn auto rechtdoor en sloeg over de kop. Vier anderen werden licht gewond. Deze rubriek is uitsluitend bestemd voor korte reacties op in deze krant gelezen berichten, artikelen en commentaren, en niet voor open brieven, gedichten, oproepen of reacties op advertenties (deze laatste dienen tot de directie gericht te worden). De redactie behoudt zich het recht van bekorting voor. Hierover of over het met plaatsen (meestal door ruimtegebrek) kunnen wij helaas niet corresponde ren. Brieven adresseren aan Secretaris hoofdredactie Trouw, Postbus 859,1000 AW Amsterdam. Bij publikatie worden naam en woonplaats van de schrijver vermeld. DINSDAG 28 AUGUSTUS 1979 TROUW/KWARTET P 10 - RHSq anderen) hebben eveneens ernstig ge waarschuwd tegen eenzijdige ontwa pening welke via atoomchantage leidt naar bezetting en oorlog. 4. Dit alles ontslaat ons (allen) overigens niet van de plicht te streven naar vrede (in vrijheid en gerechtigdheid) en naar een vermindering van de be wapening in het algemeen en de kern bewapening in het bijzonder (zoals door onze regering ook wordt voorge staan). 5. Wie bij kernbewapening „oprecht" beschouwd wil worden, die zal in Europa tevens de verschrikkin gen van het atheïstisch communisti sche geweld mede in de weeg schaal moeten leggen. Ede H. Meijer Sint Den Uyl Ter gelegenheid van zijn zestigste verjaardag is ex-minlster-president Den Uyl door zijn volgelingen in het boek „Ministerraad 1986" bij zijn le ven heilig verklaard. Het kon nog net, want de Rode Raspoetin van het Noorden is in opmars. Grote aan dacht natuurlijk in uw krant, het ls dan ook een unicum, dat een vermel ding verdient in het Vaderlandse ge schiedenis-boekje van de schoolgaan de Jeugd van straks. Huizen (NH) P. van Daalen Tussen de hele kleine en hele grote in, vinden we een bonte verzameling vogels. Zo werkt dat ook ongeveer bij Rank Xerox? De'middenklasse'is rijk geschakeerd. En dat mag ook wel. Want op deze markt kunnen zelfs fabrikanten met een beperkt aanbod uit de voeten. Fijntjes glimlachend wijzen wij dan graag op de zes sterke troeven die wij in handen hebben. Zes basisuit voeringen, die door middel van aansluit mogelijkheden en accessoires uit te bouwen zijn tot een fors aantal gespecialiseerde systemen. Twee voorbeelden: de Xerox 3600 F maakt van 1 origineel 20 andersoortige dokumenten.Of de Rank Xerox 7000 CFF die computer output automatisch verkleint tot handzaam A4. Maar laten wij bij het begin beginnen de basisuitvoeringen. De Xerox 3400 is nieuw. Kompakt met ingebouwde vergaar eenheid. Twee afzonderlijk inschakelbare papierladen en automatische originelen doorvoer. Hoge produktie. Simpel in gebruik. Nieuw is ook de Xerox 5400. Een komplete mini-reproduktie-afdeling. Automatische doorvoer van originelen. Enkel- of dubbelzijdig afdrukken. Vergaar- eenheid. Zowel de Xerox 3400 als de Xerox 5400 hebben een Job Recovery- en een Micro-Processor-Diagnose-systeem. Praktisch bij storingen en kostenbesparend bij onderhoud. Verder in deze rijk geschakeerde middenklasse: de Rank Xerox 3600 voor het simpele, grote en snelle werk. Eén afdruk per seconde. De Xerox 4000. Grote glasplaat Automatisch openen van afdekklep. Eenvoudige bediening. Twee papierladen. Automatisch dubbelzijdig. De Xerox 4500. Halfautomatische doorvoer van originelen. Automatisch twee zijdig en vergaren. Geruisloos en snel. De Xerox 7000 DF. Zeer grote glasplaat. Vier vcrkleiningsfaktoren (o.a. van A3 naar A4). Vergaareenheid en volautomatische originelen verwerker. Welk kopieerapparaat uit dit rijk geschakeerde aanbod bij past vertellen wij u graag. Uw sekretaresse wil best even de bon invullen. Van onze parlementsredactie DEN HAAG Minister Pais (Onderwijs) wil een experimenteel leerplan voor het midden- VredCSkratlt schoolonderwijs laten maken. Aan de hand van zo'n plan kan er volgens de bewindsman een oordeel worden gevormd over het middenschoolonderwijs en kan het ook worden vergeleken met het bestaande onderwijs. GRONINGEN (ANP) De leeftijds toeslag als bijdrage ln de studiekos ten van zestienjarige scholieren be draagt ten hoogste 1.400 gulden per Jaar. De toeslag is gekoppeld aan het Inkomen van de ouders en het kin dertal. Het ministerie van onderwijs en we tenschappen heeft de bedragen vast gesteld. De centrale directie studiefi nanciering ln Groningen keert ze uit. In de folders in scholen voor het aan vragen van de toeslag staat als voor lopig maximumbedrag 1.350 gulden. De toeslag is ingesteld als een tege moetkoming voor de beperking van de meervoudige kinderbijslag voor schoolgaande kinderen van zestien en zeventien Jaar. Voor wie vorig jaar zestien of zeventien is geworden blijft het bij het oude. Met uitbreiding van de mogelijkhe den voor studiefinanciering is voor komen. dat door beperking van de kinderbijslag studiekansen voor kin deren zouden verminderen. De leef tijdstoeslag loopt van 1.400 tot 120 gulden, volgens een glijdende schaal. Het maximum ls er bij voorbeeld voor wie één kind heeft en een belast baar inkomen van 17.000 gulden en voor wie zeven kinderen heeft en een belastbaar inkomen van 32.000 gul den. Dit blijkt uit een voorlopig beleids stuk van de minister, waarin hij zijn visie geeft op de evaluatie van de middenschoolexperimenten. Pais vindt dat bij een evaluatie een experi menteel leerplan niet kan worden ge mist. Bovendien moet er een eindver slag komen over de nu lopende mid denschoolexperimenten, vindt hij. In 1985 moeten deze zaken rond zijn, want dan zullen regering en parle ment beslissen of de middenschool bestaansrecht heeft. Valt die belsls- slng positief uit, dan betekent dat overigens nog niet dat de midden school algemeen zal worden inge voerd, aldus Pais. Daarover zal pas in de periode 1990-2000 een besluit wor den genomen. derwijs en voor het bredere publiek inzicht verschaffen in het zich ont wikkelende middenschool-onderwijs. Het experimentele leerplan moet vol gens Pais worden gecoördineerd door de stichting leerplan ontwikkeling (SLO). De overkoepelende onderwijs organisaties moeten zich nog over het beleidsstuk van de minister uitspre ken. Dat zal op 17 september ge beuren. Het is onmogelijk om op alles te reageren uit het artikel met de vreem de titel: „IKV legt bijbel en politiek zorgvuldig naast elkaar neer" (Trouw 23 augustus). 1. Al direct roept de titel omdat het gestelde zeer aanvecht baar is om tegenspraak. Het ligt er maar aan hoe je het ziet, de „zorgvul digheid" is mijns inziens afwezig: a. Waar haalt het IKV het recht van daan om te kunnen concluderen; „Wie de IKV-kreet tegen de kernbe wapening verwerpt; die verwerpt Gods wil". Wie vóór ls doet Gods wil? b. Hoe kan IKV met de beste wil van de wereld Mattheüs 24 vers 6 uitleggen als een oproep tot eenzijdi ge ontwapening? c. Waarom is oorlog niet een gevolg van de zonde? 2. IKV kan niet hard maken dat de vredes politiek mislukt is. Neen, ideaal is de vrede met tanden niet, dat beweert ook niemand (ook Shalom '79 niet), maar wat wil je anders, in een wereld geneigd tot alle kwaad? De „eenzijdi ge IKV-ban de bommers" moeten wel bedenken dat de vrede tussen de bei de wereldoorlogen slechts 21 jaar heeft bestaan en dat nu met het huidige beleid wij in Europa reeds 34 jaar geen wereldoorlog hebben. 3. Meer bevoegden dan ik (onder andere prof. Röling, de Pausen Johannes XXII en Paulus VI. dr. Heldring en Vormgeving Bij de vraag of de middenschool be staansrecht heeft, zal er volgens de bewindsman onder meer moeten wor den gekeken naar de vormgeving van het middenschoolonderwijs en naar de mogelijkheden om dit soort onder wijs over te dragen op bestaande scholen. Daarbij zal uiteraard worden geput uit gegevens van de midden schoolexperimenten. Bij de evaluatie zal verder ook worden gekeken naar overwegingen van maatschappelijk- politieke aard. Het eerder genoemde experimentele leerplan zal geleidelijk moeten wor den ontwikkeld, vindt Pais. Dat zal moeten gebeuren in wisselwerking met de experimenten, maar ook met ervaringen in het buitenland. Voorlo pig zal het leerplan kunnen dienen als oriëntatiepunt voor de experimenten. Verder kan het voor het gewone on- □Stuur mij gratis informatie over de Xerox_ D Belt u mij voor een afspraak. Naam: Bedrijf/Instelling: Adres Plaats:I —Postcode:. -Tel.: S.v.p. in open envelop zenden aan Rank Xerox (Nederland) B.V., Antwoordnummer 1049,1000 SE Amsterdam. Een postzegel opplakken hoeft niet. Burger's kritiek De kritiek van mr. Burger op 15 kabinet inzake de zaak-Aaq (Trouw 23 augustus) laat mijns ziens een interessant aspect buk beschouwing, namelijk de preB waaronder het kabinet moest o^ den. Als ik mij goed herinner, zou nog maar enkele uren duren, off Nieuwsblad van het Noorden maa de bevindingen van de heren De Jj en Van der Leeuw wereldkundig, men het aandeel van het kabineU deze affaire naar billijkheid beoo I len, dan mag deze „lekkage" niet® geten worden. Ook is het mij duidelijk, in hoeverre Aantjes T pot" gemaakt is. Daar heeft hijr tenminste nog geen blijk van gj ven. Eigener beweging heeft hij M teruggetrokken, niet vanwege „fout" geweest zijn, doch vanwegi „opspraak", waarin hij zijn kameiE maatschap gebracht zag. Moet b, dan van „laten vallen' spreken? li! gendeel: niet minder dan twee <f missies zijn aan het werk gezet,p ten laste gelegde te verifiëren, fct kan toch niet aan Burger's aandty ontgaan zijn? Lochem Mr. J. van Leeu)n I*

Nieuwe Leidsche Courant | 1979 | | pagina 12