Kans op lichte rentedaling E Lmbachtsman vaker p terrein winkelier lieproduktie oger dan ooit Boer investeerde aanzienlijk meer Veel bedrijven boekten hogere omzet en winst L Kritiek op horeca vaak „ongenuanceerd" Prijsstijging oud papier Door vraag- en aanbod op kapitaalmarkt enzen vervagen tussen dienstverlening en detailhandel in wil automatische prijsverhoging Topman Nijdam bij Volker-Stevin weg Ontstoring elektrische huishoudelijke apparaten Landbouw-Economisch Instituut: Harde strijd om gulden consument General Motors bouwt fabriek in Oostenrijk Faillissement onvermijdelijk bij Tremo Tricot Dieselauto's in opmars lAG 28 AUGUSTUS 1979 FINANCIEN EN ECONOMIE TROUW/KWARTET RHS een onzer verslaggevers TERDAM De vraag- aanbodverhoudingen op kapitaalmarkt laten op jte termijn enige ruimte ir een lichte rentedaling, deze conclusie komt Sla- iburg, Oyens Van Ee- in in haar jongste over- it van de kapitaalmarkt. [langere termijn is het echter, ins het bankiershuis, noodza- Jk dat meer vertrouwen ont- lt in de externe positie van Ne- ind. Voor het lopende jaar It weliswaar een lichte verbete van de betalingsbalans ver- it, maar deze is hoofdzakelijk lanken aan tijdelijke factoren, voorraadvorming. Ie komende jaren zal de rente- "ikkeling naar alle waarschijn- lijkheid voornamelijk bepaald wor den door de koersontwikkeling van de gulden op de valutamarkten. De vooruitzichten hieromtrent zijn te gen de achtergrond van de geleide lijk aflopende aardgasopbrengsten, de noodzaak van het verrichten van omvangrijke vervangingsinveste ringen alsmede een verdere ver slechtering van onze ruilvoet met grondstof-producerende landen, niet onverdeeld gunstig. Wantrouwen tegenover de gulden zal zowel direct via de vraag naar guldenswaarden op de kapitaal markt, als indirect via de geld- en valutamarkt de kapitaalmarktren te in perioden van valutaonrust sterk kunnen opdrijven. Obligatiekoersen Ondanks het feit dat het beroep op de kapitaalmarkt in het eerste kwartaal van dit jaar sterk terug liep en het aanbod (ten dele seizoen- matig) toenam resulteerde dit niet in een daling van de rente, maar integendeel tot een aantrekken van de rente en afbrokkelende obliga tiekoersen, aldus het overzicht. Het fors lagere beroep op de kapi taalmarkt door de particuliere sec tor in de eerste drie maanden werd vooral veroorzaakt door het stagne ren van de hypothecaire krediet- vraag, als gevolg van de dalende woningprijzen en de stagnerende woningproduktie. De stagnerende woningproduktie hield tevens ver band met het slechte winterweer. Het laat zich aanzien dat, voor zo ver het beroep op hypothecair kre diet hierdoor is verminderd, er slechts sprake is van een tijdelijke daling. Voor zover de dalende wo ningprijzen van invloed zal zijn, zal de hierdoor veroorzaakte geringere vraag naar hypotheken uiteraard wel meer ruimte op de kapitaal markt kunnen scheppen. Het beroep op de kapitaalmarkt door het bankwezen werd in het eerste kwartaal nog wel in sterke mate gestimuleerd door de onver minderd aanhoudende vraag naar consumptief krediet Zowel vorig Jaar als het jaar daarvoor, nam het comsumptlef krediet telkens met circa 30% toe. Inmiddels is zoals gemeld, tussen De Nederlandsche Bank en het particuliere bankwe zen met betrekking tot het con sumptieve krediet overeenstem ming bereikt over een kwalitatieve krediet-restrictie. Deze houdt in dat het consumptief krediet in de perio de april 1979 tot en met maart 1980 met niet meer dan 15% zal mogen toenemen. Het teruglopen van de hypothecaire en de consumptieve kredietverlening zou, zo meent Sla venburg, Oyens Si Van Eeghen, de ruimte op de kapitaalmarkt aan zienlijk kunnen vergroten en zo te gemoet komen aan de grotere kapi taalbehoefte van de overheid. een onzer verslaggevers TERDAM Nog niet eens zo lang geleden liepen de uitgaven van de consument langs rkeurig afgebakende kanalen. Hagelslag kocht je bij de kruidenier, rode kool bij de iteboer. En voor een nieuw behangetje in de huiskamer kwam er een echte behanger. Op egelmaat bestonden slechts een paar uitzonderingen. Zo kon je kersen in de boomgaard n wat betekende dat je nu eens niet met een winkelier te maken had maar regelrecht met •oducent (de teler). eze rust is al jaren geleden een gekomen door een wijziging in ttgeving voor de detailhandel, ien hebben sigarenwinkeliers ieer het monopolie voor de ver- 'an rookartikelen. De klant kan ior ook in de supermarkt te- De supermarkt die ook brood <pt (vroeger deed alleen de bak- ,t) en groente (destijds uitslui- krijgen bij de groenteman). ie vervaging heet dat in vakjar- ["och bleef deze vermenging van ;iten nog binnen de perken, it de winkelier uitsluitend door tn vervaardigde goederen ver en dienstverlenende bedrijven lad niet meer deden dan dien- ïrrichten. Het grensoverschrij- rerkeer tussen detailhandel en rerlening neemt de laatste tijd hand over hand toe. Voor het Instituut voor het mid- r )n kleinbedrijf was dat reden de kkelingen te beschrijven in zijn haandelijke blad EIM-medede- Drs. W. Couprie schreef er een ||1 over. zinestations t als bekend voorbeeld van iging tussen detailhandel en [verlening de benzinestations, aar verkopen ze een goed waar niets aan veranderen (benzine) traditioneel wordt de pomp 't de dienstverlenende sector ;nd. Waar het echter in dit ge- gaat, is dat de pomphouders meer „autovreemde" artikelen in zoals ijs, snoep, frisdranken ilgoed. Een begrijpelijke ont- ig. vindt Couprie, want net [in een supermarkt noodzaken Ijgende arbeidskosten tot het [en van zelfbediening met een -"Tie kassa. Daardoor ontstaat hrimte voor een groter assorti- taep en speelgoed verkopende testations hebben al eens wrij- Jehad met de detailhandel, om- f open zijn op tijdstippen waar- Ifrone winkels gesloten zijn. Cou- heent dan ook dat de overheid Itwikkelingen goed in de gaten Ihouden. Regels voor de winke- hoeten in principe ook gelden Be detailhandelsactiviteiten van pen die niet tot de detailhandel n gerekend. Zoals de pompsta tions die pas in de tweede plaats winkel zijn. Hoewel soms is de pomp- eigenaar in de eerste plaats winkelier. Supermarkten of warenhuizen gaan benzinestations exploiteren en bege ven zich daardoor op het gebied van de dienstverlening. In Frankrijk wordt al tien procent van alle benzine verkocht bij pompen die eigendom zijn van supermarkten of waren huizen. Voorbeelden van de vermenging tus sen de detailhandel en dienstverle ning zijn er op andere gebieden ge noeg. Er is vrijwel geen schoonheids salon die er niet van allerlei bij ver koopt. Vaak is de omzet uit de ver koop zelfs groter dan die uit de am bachtelijke bezigheid. Ook de schil ders doen meer dan kwasten. Veertig procent van de 6.200 schildersbedrij ven in Nederland verkoopt verf en/of gereedschap en beconcurreert daar mee de verfwinkel. Verder heeft me nig groter hotel een winkeltje waar. kranten, sigaretten en parfumerie-ar tikelen te koop zijn; alweer detailhan del door een dienstverlenend bedrijf. Een voorbeeld aan de andere kant is de supermarkt waar de klant gratis mag adverteren op een prikbord. Daar overschrijdt de winkel de grens in de richting van de dienstverlening om zich op het terrein te begeven van de kranten. Ook de verhuur van ge reedschap door doe:het-zelf-zaken is een stuk service die de klant moet betalen maar die niet tot de eigenlij ke detailhandel behoort. Quasi-detailhandel Couprie ziet naast de semi-detailhan- del (de verf verkopende schilder) en de verkopende dienstverlener nog een ontwikkeling: de quasi-detail handel. Met deze term doelt hij op allerlei bezigheden die niet speciaal aan een winkel gebonden zijn, soms net zo goed in een of ander kantoor kunnen geschieden maar om het pu bliek te trekken in een winkel aan de man gebracht worden. De schrijver noemt voor vakantiereizen de reizen- winkel, voor juridische adviezen de wetswinkel en voor tijdelijke banen de banenwinkel. Makelaars werken nogal eens met een etalage waarin foto's van de te koop staande huizen zijn uitgestald. Een verschijnsel dat in sommige ons omringende landen al lang bekend is maar hier pas de laatste jaren in zwang komt. letl in' en >n- 1B SA (ANP) De wereldproduktie van ruwe olie is in de e helft van dit jaar groter geweest dan in enig voorgaand jaar. Dit schrijft het Amerikaanse vakblad Oil and Gas nal. ijn1 -.n,(ns dit in Tulsa (Oklahoma) ver- ie-pend blad, heeft de produktie Jgelopen half jaar gemiddeld .000 vaten (van 159 liter) bedra- In de overeenkomstige periode rorig jaar was de produktie in nee 58.736.000 vaten per dag. li-Arabië het grootste olie- terende land pompte bijna 1 miljoen vaten per dag uit de I; een half miljoen meer dan de ile maximumproduktie. landen van het Ooétblok heeft oduktie in de eerste zes maan- in dit jaar, volgens Oil and Gas kietel. veertien miljoen vaten per I edragen. Dat is 3,8 procent meer P 181 dan in het overeenkomstig ik van verleden jaar. passing sen wil Iran, dat de olieprijzen le drie maanden automatisch :n aangepast. Dit heeft Moham- Ali Movahed. adviseur van de nale Iraanse Oliemaatschappij d in een vraaggesprek met het *cosia gevestigde Libanese blad ele East Economisch Survey. rganisatie van Olie-Exporteren- anden (OPEC) moet voor die Qatische aanpassing op de eerste volgende bijeenkomst een formule bedenken, waarbij rekening wordt gehouden met de geldontwaarding en de schommelingen in de waarde van de verschillende valuta's. „Op die manier weten de afnemers van tevo ren wat zij moeten gaan betalen, en verliezen de OPEC-ministers geen tijd meer aan vergaderen," aldus Mohaved. Het blad schrijft verder, dat Iran de prijs van alle soorten ruwe olie per 15 augustus J.l. heeft verhoogd met 21 dollarcent per vat in plaats van de betalingstermijn te verkorten van zestig tot dertig dagen. Dat heeft namelijk het merendeel van de OPEC-landen gedaan. Iraanse „light crude" kost nu 22,21 dollar (ongeveer 44,63 gulden) per vat en zware olie 20,11 dollar (circa 40,42 gulden). Iran zal voorlopig niet meer dan vier miljoen vaten per dag produceren. Dat is voldoende om in de financiële behoeften van de regering te kunnen voorzien. Naar Mohaved zei is zijn land niet zo tevreden met de export prijs van zijn gas en in het bijzonder met de prijs die de Sowjet-Unie daar voor wil betalen en ook niet met het prijsniveau op de wereldmarkt. Iran denkt er niet aan zijn uitvoer te ver groten zolang het economisch gezien niet noodzakelijk is. De echte detailhandel ziet mogelijk heden in de quasi-detailhandel en heeft dat in feite altijd al gedaan. Postagentschappen in een drogisterij of sigarenwinkel kennen we in Neder land al van ver voor de tweede we reldoorlog. En in een wetswinkel zit kennelijk ook een boterham. Want het Amerikaanse warenhuisconcern Sea^s Roebuck neemt momenteel een proef met de verhuur van winkel ruimte aan juristen om een advies centrum te beginnen. In Nederland verkoopt Vroom Dreesmann verze keringen in de warenhuizen. Achtergronden De achtergronden van al deze door elkaar lopende verschijnselen liggen soms bij de industrie, maar vaak ook bij de detailhandel of de dienstverle ning zelf. Schilders of loodgieters ver richten minder dan voorheen werk bij particulieren omdat hun tarieven aanzienlijk meer gestegen zijn dan de prijzen van de eerste levensbehoeften of van huishoudelijke voorwerpen. Hun hoge rekeningen hebben be werkstelligd dat de mensen zelf in hun huls gingen knutselen en daar aan is weer de stormachtige groei van de doe-het-zelfzaken te danken. Met als consequentie de overheveling van een stuk omzet van dienstverlening naar detailhandel. Een zelfde soort verschuiving, zij het in iets andere vorm is er tussen de schoenhersteller en de schoenwinke lier. Een goede schoen vinden we duur. Maar de prijzen bij de schoen- hersteller zijn verhoudingsgewijs meer gestegen dan die van de nieuwe schoen, zodat we bij slijtage eerder tot aanschaf vari een nieuw paar zul len besluiten. Dat betekent omzetver lies voor de schoenhersteller ten bate van de winkelier. De hersteller verde digt zich hier vaak tegen door meer artikelen te gaan verkopen dan alleen veters of schoensmeer. Hij is dan be halve ambachtsman die diensten aan het publiek verleent, ook detaillist. Talloze duurzame consumptiegoede ren zijn ontworpen om functies van de dienstverlenende bedrijven door de consument zelf te laten vervullen. De föhn vervangt in sommige geval len de gang naar de kapper en kant en klaarmaaltijden kunnen nu en dan in de plaats komen van horecabe- zoek. De fabrikant zag in deze voor beelden kans te profiteren van de hoge tarieven in de dienstverlening door tegen aantrekkelijke prijzen een vervangend artikel op de markt te brengen. Waarmee we stuiten op de motor ach ter de grensoverschrijdende bewegin gen tussen detailhandel en dienstver lening: de kosten. Loonkosten zijn hoog. Een artikel, vervaardigd in een grotendeels geautomatiseerd pro- duktieproces is naar verhouding goedkoper dan een stuk service. Het is vaak snel om te zetten en vormt voor de ambachtsman een aantrek kelijke nevenbron van inkomsten. Maar ook de pure detaillist heeft stij gende kosten en moet op allerlei ma nieren proberen zijn omzet te vergro ten om niet door die kosten overwoe kerd te worden. Een van de manieren om extra klanten te trekken is voor de winkeliers het in huis halen van een stuk dienstverlening, zie de hak kenbar of het postagentschap. Om terug te komen op het artikel van drs Couprie, hij besluit met de stel ling dat wat de wetgeving betreft bepaalde trends in het consumenten gedrag flexibel moeten kunnen wor den gevolgd. Anderzijds waarschuwt hij voor concurrentievervalsing. ROTTERDAM - Directeur Ir. A. Nij dam van de divisie leidingwerken van het bouwconcern Vclker-Stevin stapt op. Hij heeft, aldus het bestuur, zijn functie ter beschikking gesteld we gens een verschil van inzicht over het te voeren beleid. In onderling overleg is besloten dat de heer Nijdam per 1 januari 1980 zijn taak zal beëindigen. DEN HAAG Nieuwe elektrische huishoudelijke apparaten die door een fabrikant of importeur op de Nederlandse markt worden gebracht, moeten binnenkort voldoen aan richtlijnen ten aanzien van ontstoring. Onder deze bepalingen vallen stofzuigers, naaimachines, mixers, koelkasten en wasmachines. Er komt ook nog een ontstoringsregeling voor draagbaar elektrisch gereedschap, zoals boormachines. Ook tl-buizen zullen onder een ontstoringsregeling komen te vallen. Deze regelingen vloeien voort uit richtlijnen, die door de raad van ministers van de Europese Gemeenschap (in 1976) zijn aanvaard. Apparatuur, die niet voldoet aan die richtlijnen, mag binnenkort niet meer in Nederland worden gemaakt of worden ingevoerd. De handel in apparatuur is alleen toegestaan, als op het apparaat is aangegeven dat het ontstoord is. Het is de bedoeling dat de regelingen op 1 januari 1980 in gaan Voor apparatuur die al vóór die datum in voorraad of in produktie is, zal het besluit pas op 1 januari 1982 in werking treden. Van een onzer verslaggevers DEN HAAG Het geïnvesteerd vermogen ln de landbouw is In 1977/78 sterk toegenomen. Het balanstotaal van de land bouwbedrijven is daardoor per 1 mei 1978 opgelopen tot gemiddeld 1,1 miljoen gulden. Daarin is ook de waarde van de gepachte grond en gebouwen begrepen, die gemiddeld onge veer 350.000 bedraagt. De prijs van oud papier, gebracht bij de handel is opgetrokken tot vijf k zes cent per kilo. De betaalde prijs is afhankelijk van de hoeveelheid en het soort. Voor apart gehouden kartonnen dozen wordt in het algemeen een nog iets hogere prijs gegeven. De prijsstijging van oud papier is het gevolg van de toegenomen vraag naar nieuw papier. Bovendien heeft de papierindustrie het aandeel oudpapier, afkomstig van huis-aan-huis-inzameling, in het grondstoffenpakket sterk weten te verhogen. Het aandeel bedraagt momenteel 55 procent, waardoor beduidend minder geïmporteerde cellulose (houtpulp) hoeft te worden verwerkt. UTRECHT Het hele mid den- en kleinbedrijf zal de ko mende jaren een harde strijd moeten voeren om de consu- mcntengulden. Dit is de me ning van voorzitter W. Per- quin van het Koninklijk Ne derlands Ondernemers Ver bond (NKOV). Hij sprak gisteren in Utrecht ter gelegenheid van de ope ning van de Indro-Parfuraerie- beurs. Hij stelde vast, dat de drogist zijn positie op het ge bied van de verkoop van krui den en reformprodukten aan zienlijk heeft verbeterd. Het is nog niet zeker, zo voegde hij hieraan toe, dat reformpro dukten volwaardige voedings middelen zijn. Daarom is de consument vooralsnog aange wezen op de goede naam van de leverancier. De heer Perquin zei voorts, dat de verkoop van cosmetica in Nederland ongeveer een mil jard gulden per jaar is. Veertig procent daarvan wordt door de drogist verkocht, vijfen twintig procent in de levens middelenbranche en de rest vooral in parfumerie-speciaal zaken en door kappers. Van een onzer verslaggevers AMSTERDAM Van de honderd grootste Nederlandse on dernemingen, waarvan de aandelen op de beurs zijn geno teerd, heeft een groot aantal verleden Jaar een hogere omzet geboekt. Veel van die bedrijven behaalden ook een hogere winst, zo blijkt uit een onderzoek van Beleggers Belangen. Koninklijke Olie is nog steeds veruit het grootste concern van ons land. Tweede op de lijst is Unilever en op de derde plaats komt Philips. Akzo en Estel verwisselden de vierde en vijfde plaats. Als gevolg van het samengaan van Koninklijke Adriaan Volker met de Stevin Groep kwam dit nieuwe con cern op de negende plaats, waarmee KLM naar de tiende plaats verhuisde en veel andere fondsen eveneens een WENEN(REUTER) Het Ameri kaanse automobielconcem General Motors gaat bij Wenen een fabriek voor automotoren ter waarde van 300 miljoen dollar bouwen. De bouw van de fabriek begint volgend jaar. Het bedrijf zal naar verwachting aan 1500 mensen werk bieden en moet in 1982 beginnen met het produceren van 270.000 motoren per Jaar. De oostenrijks regering betaalt één derde van de benodigde investering en stelt een bouwterrein op een niet meer gebruikt vliegveld ter beschik king. Volgens dc overeenkomst moet General Motors tijdens de bouwwerk zaamheden gebruik maken van plaatselijke goederen en diensten tot een bedrag dat minstens gelijk is aan de investering van de Oostenrijkse regering. Het contract bevat boven dien de clausule, dat General Motors de financiële bijdrage van Oostenrijk terug moet betalen wanneer eind 1984 nog niet is begonnen met de produktie. AMSTERDAM De uitgiftekoers van de 9 procent obligatielening Na tionale Investeringsbank is vastge steld op 100 procent De inschrijving op deze lening van 125 miljoen staat open tot en met morgen 29 augustus. plaats zakten. Dit was ook het geval door het samengaan van Elsevier met de Nederlandse Dagblad Unie. De omzet van de combinatie Elsevier- NDU overschreed de 1 miljard en was een fractie lager dan die van de VNU. In totaal waren er verleden jaar 31 beursfondsen, die een omzet hadden van meer dan 1 miljard. Die grens werd voor het eerst gepasseerd door Hunter Douglas, VNU en Gist-Broca- des. Uit die rij viel het KSH-concem weg. Als gevolg van de financiële debacle komt dit fonds niet meer op de lijst voor. Ook IHC verdween omdat IHC Holdings in de nieuwe samenstelling geen gegevens over de omzet meer meldt. Nieuwe fondsen in de lijst zijn Sanders Behang, Houthandel Key, Van Dorp en Landré en Gllnderman. Verliezen Van de 31 bedrijven die verleden Jaar een omzet behaalden van meer dan 1 miljard leden er vijf een verlies. Die ondernemingen zijn Estel. Rijn- Schelde-Verolme. VFW-Stork en Ha- gemeyer. Van de honderd onderne mingen die op de lijst voorkomen sloten er totaal 17 met rode cijfers af Het voorgaande Jaar was dat aantal 21. Opvallend Is daarbij, dat de gang van zaken in de bedrijfstak textiel een duidelijke verbetering te zien gaf. Nij- verdal-ten Cate, Schuttersveld. Bly- denstein-Willink en de Textielgroep Twenthe leden over 1977 verlies, maar wisten 1978 met een positief resultaat af te sluiten. Schuttersveld en de Textielgroep Twenthe besloten de dividendbetaling te hervatten. Van een onzer verslaggevers ZAANSTAD Volgens directeur F. Lachotzkl van de restau rant- en recreatiedivisie Ahold, wordt er momenteel in ons land ongenuanceerd aangeschopt tegen de horeca. Hl] vindt die kritiek „akelig en onterecht". Wat de kritiek betreft merkt hij op, dat er natuurlijk voorbeelden zijn van hoe het niet moet en dat het niet zo moeilijk is die op een rij te zetten „om zo te bereiken dat het publiek zich wel twee keer bedenkt voor het weer eens buiten de deur gaat eten". Volgens hem komt degene, die bereid is ook de positieve resultaten van andere onderzoekingen in de overwe ging te betrekken, tot een veel gunsti ger beeld. Wat het onlangs gepubliceerde rap port vanjiet Konsumenten Kontakt over de Nederlandse horeca betreft zegt hij, dat de daarin geconstateerde prijsverhogingen landelijk gezien wel zullen kloppen, maar dat die zeker niet gelden voor de restaurants van Ahold. Winst Meer in het algemeen stelde hij, dat het prijspeil in ons land sterk wordt beïnvloed door de hoge lonen. De lonen bepalen 35 procent van de om zet en eveneens 35 procent wordt uitgegeven aan grondstoffen en btw. Overige kosten en afschrijvingen ver gen met elkaar 25 procent, zodat de winst maar 5 procent is. Van die 5 procent moet nog belasting af. aldus de heer Lachotzkl. die nog opmerkte van mening te zijn dat prijsverlaging niet tot vergroting van het restaurantbezoek leidt. Volgens het Landbouw-Economisch Instituut (LEI), dat deze cijfers heeft bijeengebracht, is de vermogensstij ging vooral het gevolg van de grond- prijsstijgingen. Ook de Investeringen die, evenals ln het voorgaande Jaar, op een hoog niveau lagen, droegen bij tot de groei van het geïnvesteerde vermogen. Voor de financiering van de investe ringen waren de eigen middelen van de landbouwers de belangrijkste bron. Er werd 1,7 miljard (gemiddeld 21.000 gulden per bedrijf) aan vreemd vermogen aangetrokken voor de fi nanciering van investeringen. Uit het rapport blijkt verder dat het Inkomen in 1977/78 gemiddeld wat hoger was dan ln 1976/77. Zo was het ondememersinkomen (het inkomen dat de boer door inzet van eigen ar beid en eigen kapitaal uit zijn bedrijf heeft verkregen) in 1977/78 gemiddeld 33.100 gulden, terwijl dit in 1976/77 30.900 gulden bedroeg. Er waren ech ter grote onderlinge verschillen. De inkomens op de akkerbouwbedrijven en de gemengde bedrijven met over wegend akkerbouw waren in 1977/78 relatief laag. terwijl dé Inkomens op de weldebedrijven en de gemengde bedrijven met rundveehouderij en met intensieve veehouderij gemid deld een gunstiger beeld te zien ga ven dan ln het voorafgaande jaar. Ook binnen elk bedrijfstype kwamen grote inkomensverschillen voor. In 1976/77 had twee derdedeel van de landbouwbedrijven een ondememersinkomen beneden 30.000 gulden, terwij, dit ln 1977/78 bij onge veer de helft van de bedrijven het geval was. Het besteedbaar gezinsin komen (dit is ondernemersinkomen plus de vergoeding voor arbeid van medewerkende gezinsleden en in komsten van buiten het bedrijf mi nus belastingen en premies van volksverzekeringen) was in 1976/77 bij 46 procent van de landbouwbe drijven lager dan 30.000 gulden. In 1977/78 was dit percentage gedaald tot 31. SITTARD Evenals de raad van commissarissen en het Limburgs In stituut voor Ontwikkeling en Finan ciering (LIOF) is ook de bewindvoer der mr Th. Oostdijk van het in moei lijkheden verkerende confectiebe drijf Tremo-Tricot in Sittard tot de bevinding gekomen, dat faillissement de beste oplossing is. De schulden bedragen naar schatting zes zeven miljoen gulden. BIJ Tre mo-Tricot met tweq vestigingen ln 81ttard en Bnmssum werken 160 man. Volgjens mr Oostdijk zijn er vier serieuze gegadigden die een deel van het bedrijf na faillissement willen overnemen. AMSTERDAM (ANP^ De verkoop van dieselpersonenayto's in Neder land is dit Jaar stetk toegenomen, mede als gevolg vin het energie vraagstuk. In de eerste zeven maan den van dit Jaar wedden ln ons land ongeveer 25.500 personenauto's met dieselmotor <6.4 procent van de totale markt) verkocht, tegen 24.331 (4.2 procent) ln het gehele jaar 1978. Dit blijkt uit cijfers van de RAI in Am sterdam. Thans hebben acht automerken een dieselprogramma, namelijk VW, Peugeot. Mercedes, Fiat. Opel, Ci- troën, Ford en Oldsmoblle VW heeft veruit het grootste marktaandeel ln de diesel met het Oolf-type, namelijk bijna 38 procent. De RAI verwacht, dat ln de naaste toekomst het diesel- aandeel nog zal toenemen, ondanks het feit dat verschillende organisaties hun bezorgdheid hebben kenbaar ge maakt over een eventuele verhoging van de dieselaccijns door de over heid. Ook het gebruik van LPG als brandstof neemt tèe. hoewel sommi gen terugschrikken; voor de inbouw van een LPG-tank. Op het ogenblik bedraagt de prijs voor één liter sup^rbenzine bij een zelftank <4 cent ka liter normale ben zelftank (4 cent k dieselprijs per liti ing) 1.192 Een ine kost bij een rtlng) 1 152. De Is 79,8 cent en voor een liter LPO moet 45 cent wor den betaald.

Nieuwe Leidsche Courant | 1979 | | pagina 11