Petra de Bruin: wereldtitel op pure kracht an Raas opvolger van Knetemann WIJNANDS MANIFESTEERT ZICH ofs nat.pnrs ,mes Scholiere verrast Jenny de Smet in eindsprint otest van de Italiaan Battaglin na val in sprint door jury afgewezen Kampioenschap komt voor Limburger een jaar te vroeg Raas zet boycot door Annelies Maas verliest record H JDAG 27 AUGUSTUS 1979 SPORT TROUW/KWARTET P 8 - RH 9 laas (Ned) 274,8 km In 7 uur 3 minuten en 9 j, 2. Dietrich Thurau (Wdl) zelfde tijd, 3. e Bernaudeau (Fra) z.t., 4. Andre Chal- I 7.03.14, 5 Henk Lubberdlng (Ned) Olovann! BattagUn (Ita) 7.03.32,7. Knut n (Noo) 7 04.01, 8. Giuseppe Saronnl (Ita) 9. Sean Kelly (Ier), 10. Roger de Vlaemlnck 1. Klaus-Peter Thaler (Wdl), 12. Oregor (Wdl). 13. Gerrie Knetemann (Ned), 14. Jijd Vallet (Fra), 15. Jose Luis Vlejo (Spa). 16. letemelk (Ned), 17. Jean Chassang (Fra). hel Pollentler (Bel). 19. Hennle Kuiper 0. Marino Amadori (Ita). 21. Bernard Hi- Ta) alien z.t. als Saronnl, 22. Claude Cri- i (Bel) 7.08.10.23. Frits Pirard (Ned) 7.08.28, Glacomlnl (Ita) 178,8 km In 4 uur 19 min. 2 Jan Janklewlcz (Pol) z.t., 3. Bernd Dl) 4.19.27, 4. Robert Millar (OB)4.19.30, Petermann (ODD 4.19.38, 6. Jan Bo- 4.19.51, 7 Jan Krawczyk (Pol), 8. Rys- kowskl (Pol). 9. Richard Trinkler (Zwl), Stalkov (Bul). 11. Thomas Barth (ODD, Dlgerud (Noo). 13. Kurt Ehrensperger Oluseppe Pet)to (Ita). 15. Harry Hannus i Charles Berard (Fra), 17. Tommy Prim ft. Falk Boden (ODD, 19. Kim Andersen I, George Mount (VS) allen z.t. als Bogaert, 1(1 Müllcr (Zwl) 4.20.00, 22. Herbert Splnd- ft, 23. Ludek Kublas (Tsj) 4.20.11,24. Dieter ralDl), 25. Joerl Katsjarln (Sov), 30. Adrle (Poel (Ned). 39. Ad Wijnands (Ned), 4:. Theo I (Ned). 45. Jacques van Meer (Ned) 4.20.41. I Lammertlnk (Ned) 4.24.49, 106. Henny or (Ned) z.t. de Bruin (Ned) 64 km In 1 uur 43 min. 57 Jenny de Smet (Bel), z.t., 3. Beate Habetz cni 44,23, 4. Keetle van Oosten-Hage (Ned) LlfoS Karen Strong (Can). 6. Emanuela Me- 7. Franceses Gall (Ita). 8. Jeannl 9. Ines Varenkamp (WD1), 10. Rossel- atl (Ita). 11. Catherine Swlnnerton (GBr), ®n Blk (Ned), 13. Marian Kenness (Bel), 14. ne van Kwlkenborne (Bel), 15. Marlane (Zwe), 16. Yolanda Kalt (Zwl), 17. Anne (Noo), 18. Tineke Kole-Fopma (Ned), 19. dden (VSt), 20. Gaby Habetz (WDD. 21. Swlnnerton (OBr), 22. Sonja Pleljsler Pla Prim (Zwe). 24. Nathalie Dlart (Fra), Marcucettl (Ita). 27. Henny Top 36. Anne Möhlman-Rlemersma Johan Woldendorp door Johan Woldendorp VILT Nederlandse wiel- rensters plegen een exclusie ve manier te bedenken om wereldkampioene op de weg te worden. In 1975 applaudl- seerden de toeschouwers in het Belgische Mettet naar hartelust, terwijl de nieuwe draagster van de regenboog trui, Trijnie Fopma, niet eens ln de gaten had, dat ze als eerste de finish had over schreden. Zaterdagochtend was Petra de Bruin zich daarvan wel bewust, maar ze zwaaide haar armen al zo vroeg omhoog, dat achter volgster Jenny de Smet haar nog bijna voor de streep in haalde. „Ik was zo blij, dat ik alvast begon te juichen," meldde de 17-jarige Inas-scholiere uit Nieuwkoop later opgewekt. „Ik wijt het aan jeugdige overmoed, hoewel ik iedere keer zeg dat je moet blijven fietsen tot je de Petra de Bruin (1) weet dat het niet meer fout kan gaan en laat het Belgische meisje De Smet achter haar. streep bent gepasseerd," voegde coach Cor Bijster daar streng-va- derlijk aan toe. Hoe het ook zij. het publiek bleef een sensationele koers bespaard. De emoties barstten eerst luttele seconden later los. De voor de rensters uit rijdende motoren remden vijftig meter na de finish abrupt af, waardoor De Smet met fiets en al over de tweewieler van een agent rolde en De Bruin heen en weer zwabberende obstakels nog net kon ontwijken. Organisatorisch-technlsch beteken de dat een weinig bemoedigend be gin van het Zuidlimburgse wieler weekend. Woensdag stuurde de UCI (de internationale wielerfederatie) al een protest naar de KNWU, om dat er tijdens de huldiging van de winnaar van de ploegentijdrit te veel publiek bij het podium stond. Geen politiemacht ter wereld schijnt dit probleem te kunnen op lossen. In dat opzicht was de chaos ook nu compleet. Aan de prestatie van Petra de Bruin doet het onverteerbare dessert na het eerste wielergerecht natuurlijk niets af. In de laatste omloop van zestien kilometer ontsnapte ze met de Belgische postbode Jenny de Smet aan de aandacht van het pelo ton. Tot de Cauberg (vijf kilometer voor de finish) werkte het tweetal dermate goed samen, dat de voor sprong op de groep gestaag tot on geveer vijftig seconden groeide. In de laatste kilometer waande de bei de concurrenten zich evenwel op de baan, omdat geen van tweeën er voor voelde om vanuit eerste positie de streep op te zoeken. Na enkele seconden sur-place besloot De Bruin op louter kracht naar de fi nish te sprinten. De Smet had dat te laat in de gaten, zodat hard fietsen inderdaad voldoende was om de gouden medaille veilig te stellen. Petra de Bruin, de op één na de jongste uit een gezin van dertien kinderen, was voor Cor Bijster geen onverwachte kampioene. „Eén van de zes uit de ploeg (met andere woorden: iedere Nederlandse red.) had nummer één kunnen wor den," zei hij. daarmee uiteenzet tend, dat in principe elke dame voor haar eigen kans mocht rijden, tenzij iemand in de slotfase een riant uit zicht op eremetaal zou hebben. Niettemin was de bekendste van het gezelschap, tweevoudig wereld kampioene (1968 en 1976) Keetie van Oosten-Hage, bij voorbaat kansloos voor de overwinningsbloe- men. Die op het oog merkwaardige situatie dateert van de wereldkam pioenschappen van vorig jaar. In het Westduitse Brauweiler kreeg de Zeeuwse het aan de stok met de voorgangster van Petra de Bruin, de aan het parcours wonende Beate Habetz. De Duitse deern werd in eigen omgeving titelhoudster op ppn manier, die weinig veelzijdig heid, maar wel veel sprinttalent ver raadt. Ze liet zich willig door Keetie van Oosten naar de streep slepen, spaarde haar krachten voor de spurt en vloog de lerares in de laat ste meters voorbij. Sindsdien ls het oorlog tussen Ha betz en Van Oosten. De beide kemp hanen gunnen elkaar in de wed strijd geen meter ruimte. Wetend, dat de onttroonde kampioene een rechtstreeks tweegevecht waar schijnlijk in haar voordeel zou be slissen, besloot Keetie van Oosten zich ietwat afzijdig te houden. ..Het kwam er dan toch op neer. dat ik haar gemakkelijk naar de finish zou rijden," zei ze. Habetz moest zich nu tevreden stellen met de bronzen medaille. Ze won de sprint van het peloton voorKeetie van Oosten. De doorgaans snel mokkende Zeeuwse ervoer die situatie aller minst als een teleurstelling. Ze be seft dat ze voor het baangedeelte van de wereldkampioenschappen nog een ijzer in het vuur heeft. Op de achtervolging, dat haar in het verleden in totaal negen medailles (drie keer goud) opleverde wil ze haar afscheid luister bijzetten. ;e b am In Jan Raas werd gistermiddag de derde Nederlandse wereldkampioen in vijf jaar tijd is-^digd. Hennie Kuiper (1975) en Gerrie Knetemann (vorig jaar) gingen de Zeeuw voor, het eerste uur als drager van de regenboogtrui was voor Raas zenuwslopender dan de 274 .mieters, die aan de finish vooraf gingen. Als zovaak in belangrijke wedstrijden was de 1 sl wint geheel in strijd met de reglementen. De Italiaanse bergspecialist Battaglin was het ™jt°{fer van de „oversteek", die Dietrich Thurau en in tweede instantie Raas maakten, glin viel over het achterwiel van de Nederlander, werd daardoor kansloos voor een ijs en diende na afloop volkomen terecht een protest in. r,7 draaide de videoreportage slot van de langdradige weg- 'rug, constateerde merkwaar- r di ïoeg, dat er in een rechte lijn 1 te spurt en besloot vervolgens de de de uitslag te laten. Ter ver gin ig van Raas kan worden ge- jUI1 at hij niet het initiatief tot de cte finale had genomen, zodat estatie in het diepste geheim juryberaad waarschijnlijk ns ter discussie is gesteld. Bo- i wordt het college rechtspre- toernooien om de wereldtitel erstemd door een dictatoriaal gde drager van een blauwe zoals dat in de Tour de France :lix Levitan wel het geval is. nin wordt het recht in beide n geweld aangedaan. larvoor had Raas al een eerste op het regenboogtricot moe- aan. De Zeeuw werd verweten, lang niet altijd op eigen aan de beklimmingen van de g had deelgenomen, maar om- concurrenten zich aan dezelf- hadden bezondigd, besloten strijdcommissarissen tot alge- nnestie over te gaan. De gena- an de „wijze mannen" bereik- toppunt van minzaamheid, de met maagklachten kam- Thurau op zijn woord geloof de Duitser niet lastig vielen Iets onbeduidends als een do- )trole. 't Is een keer iets an- e UCI (de internationale wie- atie) als de aankondiger van eede flower-powertijdperk. irafgaande alinea's zijn geens- idoeld om Raas' prestatie te en. Met Joop Zoetemelk is hij de twee Nederlanders, die het lader van eerder geregistreer- lagen verdiende om geroemd len als wereldkampioen. Met pralen in de Ronde van Vlaan- :n de wegwedstrijd Heerlen- bracht hij het aantal klassie- winningen op zeven. Dit jaar j verder de trainings )ronde derland, een etappe in de Tour nee, een rit in de herrezen van West-Duitsland en een criteria. Ook in de seizoenen heeft hij zich ruimschoots be- in races van importantie om de huidige opzet een waar- eldkampioen te zijn. p de diverse disciplines in de )ort is het rijtje successen van :ompleet. Een Ronde van jk zal hij nooit winnen, een eerd baanrenner zal hij waar- jk evenmin worden. Raas in- terecht: de voldoening de internationale eendagskeizer terwijl het hem bovendien loet, dat een grote groep insi- m als een coureur met ontzet- el koersinzicht waardeert. In )ton is hij uitgegroeid tot de ijke ploegleider. Na zijn val in iur-etappe Amiens-Roubaix niet alleen vanwege de gemis lijzen naar zijn persoontje 1 nu nog niet zeggen hoeveel de itel mij wel oplevert," zei Jan istermiddag, maar het is dui- lat hij in het kleine kringetje en" één van de toppers zal „Dat Gerrie Knetemann vo- de regenboogtrui pakte, heeft ton gekost," liet Raas zich in Ier stadium ontvalien. Hij kon een in criteria niet al te hoge vragen, hij werd ook op de adder van de ploeg-Post inge- door Knetemann. Het reeds n Jaar verlengde contract zal fetwijfeld worden aangepast nieuwe status. Raas begint euw" leven overigens met een saldo. Hij moet volgens af- dertigduizend gulden in de >r de ploeg storten. Een spon sor voegt er een kwart ton aan toe en de KNWU maakt de zestig mille vol. Dat bedrag wordt verdeeld over de twaalf andere leden van de ploeg, die zich zaterdag na een vergadering van tweeënhalf uur akkoord verklaarden met de wens van chef d'équipe Piet Liebrechts om als eenheid op te treden. „Dat ls één van de redenen, dat Ne derland de laatste jaren succesvol is geweest tijdens wereldkampioen schappen," stelde de vroegere topren- ner Eddy Merckx vast. „Bovendien bereiden de Nederlande coureurs zich beter voor op ééndagswedstrijden dan bij voorbeeld de Belgen. Met de De Belg, die samen met Guiseppe Saronnl tegen diens landgenoot Francesco Moser reed, brak daarbij een sleutelbeen. Ook Thurau pro beerde van zijn Vlaamse ploeggenoot (in commerciële dienst weliswaar) te profiteren. „Als Willems voor mij had gereden, had ik gewonnen," brieste de in de Duitse landenequipe eenza-, me Thurau. „Ik heb wel degelijk voor Didi gewerkt," antwoordde Willems daarop. „Ten slotte is hij een ploegge noot van me. Wat hij zegt zijn de woorden van een verliezer." Het is duidelijk: de wedstrijd met landenploegen (sinds 1969 terecht achterhaald in de Ronde van Frank rijk) had opnieuw een goed in de verdeeldheid in de Belgische ploeg (er markt Uggend produkt van de firma waren in feite twee kampen red.) heeft dat niets te maken. Nederland moet toch ook met zijn vier kopman nen in het reine zien te komen." Dat lukte zo wonderwel, dat Zoete melk zich duidelijk inhield, toen in de voorlaatste ronde acht renners (Lub- berding, Raas, Battaglin, de Franse belofte Bernaudeau, zijn landgenoot en veteraan Chalmel, België's hoop Willems, de sterk rijdende Thurau en de Noorse outsider Knudsen) met hun ontsnapping het decor van de finale schilderden. Op de zeventiende en laatste beklimming van de Cau berg werden Knudsen en Willems door een valpartij evenwel kansloos. „list en bedrog BV" kunnen zijn. Vooraf meende zelfs een fietenmerk- een claim op de titel te kunnen leggen door de regenboogtrui voor Moser of De Vlaminck te kopen. Dat vliegertje ging niet op, maar ook Jan Raas kreeg enigszins de schijn tegen zich door twintig kilometer voor het ein de, toen het „spel" al begonnen was, luidkeels en armen zwaaiend om de steun van de ploegleidersauto te roe pen. De geruchtenstroom was snel in een wilde bergbeek veranderd: pech, kramp en ten slotte: „Wat mag ik bieden?" Het koppel Liebrechts-Post kon lange tijd niet passeren, doch Raas deed in de tussenliggende tijd Jan Raas finisht als eerste. Bernadeau en Thurau (r) hebben zich al neergelegd bij de zege van de Zeeuw. vrolijk mee wanneer er gedaald en geklommen werd. Een wereldtitel is te duur om te kopen, maar met rela tief kansloze eenlingen valt er in the orie natuurlijk altijd te onderhan delen. Raas: „Wat is praten? Wat hebben Knetemann en Moser vorig jaar tij dens de slotkilometers op de Nürn- burgring met elkaar besproken? Ik was gewoon van plan om van fiets te wisselen. Ik had de aankomst van de dames en de amateurs goed bestu deerd. Het frappeerde me, dat ieder een dertig meter voor de streep stil viel. Ik kon met mijn versnelling tot twaalf tandjes gaan, maar toen pun tje bij paaltje kwam, vertrouwde ik dat niet. Vandaar, dat ik overwoog om een andere fiets te pakken. Ik heb overleg gepleegd en kwam daarbij tot de conclusie, dat die manoeuvre me vijftien seconden zou kosten. Toen heb ik het risico maar genomen om op mijn eigen karretje verder te gaan." door Johan Woldendorp VILT Het is niet de eerste keer dat de 20-jarige Ad Wijnands als een talentvolle wielrenner wordt opgevoerd. Gekoesterd door de Amsterdamse ploegleider Herman Krott doet de kleine Maastrichtenaar er alles aan om in de nabije toekomst tot een voorbeeldige professional uit te groeien. Joop Zoete melk is in dat opzicht de man, tegen wie hij opkijkt. Dat is niet zo vreemd, als men bedenkt, dat Krott veel van zijn produk- ten (Frits Pirard en de inmiddels voor Peter Post fietsende Leo van Vliet) aan de stal van Zoetemelk heeft „gesleten". Ogenschijnlijk heeft Wijnands in de strijd om de regenboogtrui voor on bezoldigde wielrenners geen rol van betekenis gespeeld. In de uitslagen lijst is hij pas op de 39e plaats terug te vinden. Toch heeft de Limburger zich aanzienlijk beter gemanifesteerd dan de weinig verheffende klassering doet vermoeden. Het kampioenschap kwam voor hem in feite een jaar te vroeg om ook in de slopende laatste omloop van zestien kilometers over voldoende kracht te beschikken. Maar tot de eindfase was de in eigen omgeving rijdende Wijnands voort durend in de eerste groep of die nu uit zes of zesenveertig man bestond te vinden. „Ik had echt mijn dag wel", wist het pittige klimmertje. „Ik voelde me zoals Theo de Rooy zich vorig jaar op de Nürnburgring voelde (ter herinne ring: de nog regerende wereldkampi oen bij de studenten reed steeds van voren maar werd 200 meter voor de finish geklopt red.). Alles ging au tomatisch, tot de laatste ronde. Toen het niet meer lukte, interesseerde het me ook niet meer waar ik zou eindi gen. Dit kampioenschap kwam eigen lijk een jaar te vroeg voor mij. Ik denk dat ik volgend jaar rijper ben voor het grote werk. Daarom wacht ik met prof worden tot de Olympische Spelen voorbij zijn. Een beroepsren ner met de capaciteiten en het karak ter van Zoetemelk, dat is mijn ideaal. Aan de meeste Limburgse professio nals spiegel ik me niet. Te veel uit mijn omgeving zijn er onder door gegaan omdat de supportersclubs ru zie met elkaar kregen." Dat Ad Wijnands de enige persoon lijkheid in de Nederlandse equipe was, is geen reclame voor de rest. Het huidige keurkorps van bondscoach Rini Wagtmans is te zeer afhankelijk van een goede dag en kan derhalve als uiterst kwetsbaar gekwalificeerd worden. Misschien heeft de Braban der wat al te rigoureus afgerekend met de oudere garde, die onder zijn voorganger Joop Middelink aller minst figureerde. Arie Hassink, door Wagtmans achteloos aan de kant ge schoven, was bijvoorbeeld Iemand, die in het peloton als een tweede ploegleider optrad. Waar het de coaches verboden was hun renners van nabij bij te staan, is zo'n functie geen sinecure. Op papier bezitten Jos Lammertink en Theo de Rooy de capaciteiten om als stand-in coach te fungeren, maar dan moeten de omstandigheden zeker in het geval Lammertink niet tegen zitten. Dat was nu wel het ge val. Theo de Rooy bijvoorbeeld: „In de eerste drie ronden moesten we Ad Wijnands in het spoor van de nieuwe Italiaanse wereldkampioen bij de amateurs, de Italiaan Giacomini (1). aanvallen, maar lk was niet vooruit te branden. Drie ronden voor het einde zouden we beurtelings attaqueren, doch ook toen kon ik niet weg komen." De finale werd derhalve een geheel buitenlandse aangelegenheid. De 21- jarige Italiaan Gianni Giacomini won de sprint van de Pool Jan Jankiewicz en de Oostduitse tempobeul Bernd Drogan, woensdag nog succesvol in de ploegentijdrit over honderd kilo meter. Als bij zoveel amateurs moet de toekomst uitwijzen in hoeverre Giacomini, die vier jaar geleden het advies kreeg met fietsen te stoppen (doktoren constateerden bij hem ten onrechte tbc), in staat is om volgend jaar een geslaagde overstap naar de profs te maken. Zijn erelijst ziet er in leder geval veelbelovend uit: in 1976 wereldkampioen bij de junioren, twee jaar later regenboogtruldrager bij de militairen en lid van de gouden Itali aanse soldatenploeg op de tijdrit en enkele weken geleden tijdens de Spartakiade. Van onze sportredactie VILT Wereldkampioen wiel rennen Jan Raas heeft zijn boy cot tegen de NOS-televisie (in casu verslaggever Mart Smeets en regisseur Martij n Lindenberg) hard gemaakt. Hij verscheen na de huldigingsceremonie alleen voor de (Nederlandse) camera's om Belgische en Franse televi siejournalisten te woord te staan. Het programma Studio Sport zond daarom gistermid dag een interview van de Neder landstalige Belgische televisie uit. 's Avonds werd er aan het wereldkampioenschap op de weg geen noemenswaardige aan dacht besteed. Direct na de race om de regen boogtrui zocht Raas opnieuw oorlog met de NOS-t.v. „Ik heb weliswaar een waarschuwing ge had, omdat ik bij de beklimming van de Cauberg werd geduwd, maar ik was niet de enige. De NOS heeft mij echter bewust in beeld gebracht en de anderen niet." De voorgenomen weige ring voor de televisie op te tre den leidde voor de wedstrijd tot een diepgeworteld conflict in de Nederlandse ploeg, omdat Joop Zoetemelk (een van de onderte kenaars van de boycot) de vorige week zondag wel zijn zegje over de dopingaffaire ln de Tour de France had gedaan. Het duurde een uur, voordat de plooien wa ren gladgestreken. Hoewel de boycot om twaalf uur vannacht werd opgeheven, heb ben de vier weigeraars (behalve Raas en Zoetemelk ook Gerrie Knetemann en Hennie Kuiper) zich met hun actie wel op een hellend vlak begeven. Ze hebben uiteraard het recht interviews, aan wie dan ook te weigeren, maar het is uiterst onvolwassen als dat gebeurt indien de desbe treffende journalist terecht niet bereid is als onbezoldigd promo tor te fungeren. Dat is een we zenlijke aantasting van de pers vrijheid, die zelfs door de betrok ken sponsors niet op hoge prijs zal worden gesteld. In de nacht voorafgaande aan de individuele wereldkampioen schappen wielrennen in Valken burg is voor een bedrag van 40.000 gulden aan zend- en ont- vangapparatuur van de Belgi sche omroep gestolen. De NOS had dit geleend van de BRT. Van een andere NOS-auto werden alle antennes gebroken. Waar schijnlijk moeten de dieven ge zocht worden onder de Illegale zendamateurs, want andere waardevolle spullen in de auto bleven liggen en bovendien wer den de wagens van de televisie, die er naast geparkeerd stonden, niet aangeroerd. De wedstrijdcommissarissen van het wereldkampioenschap op de weg voor profs hebben de Nederlandse wlelerunie (KNWU) een boete opgelegd van 600 gul den. De bestuurder van de Ne derlandse ploegleiderswagen, Peter Post met KNWU-coach Piet Liebregts naast zich, ne geerde namelijk de bevelen van de commissarissen, waardoor een motorrijder werd aangere den. De motor kwam ln het pu bliek terecht, maar kon zijn weg vervolgen. Het was een motor in dienst van de Nederlandse tele visie met daarop Mart Smeets als commentator. De KNWU moet de boete aan de UCI over maken en kreeg de opdracht om dit bedrag te verhalen op de ver antwoordelijken voor het onge lukje. FLORENCE Annelles Mass Is zondag haar Europese record op de 1500 meier vrije slag kwljt- Kcroukt Tijdens dr Italiaanse kampioenschappen ln Florence zwom Roberta Fclotti dc 1500 mclcr in 16 minuten 33.56 seconden ZIJ bleef daarmee bijna twaalf seconden onder het record van Anne lies Maas, dat sinds ruim twee Jaar stond op 16 47.11 Roberta Fclotll bleef In Florence nog 27 seconden verwijderd van het wereldrecord van de Australische zwemster Tracey Wickham. die In het begin van dit jaar de recordtijd van 16 06,63 zwom Maritzka van der Linden heeft zaterdag In het 25 meter zwembnd Den Doorn te Aimkerk het record op dc 100 meter schoolslag verbeterd en gebracht op I minuut en 10,90 seconden Het oude record stond met I 12,81 reed* op haar naam en dateerde van 24 maart van dit jaar.

Nieuwe Leidsche Courant | 1979 | | pagina 9