FNV-bonden tegen plan voor Enka in Breda Iran verlaagt olie-export i CAO-overleg: eenheid in verscheidenheid Vanmorgen beslissing over staking Vestiging wordt onvoldoende gemoderniseerd Slecht weer in Perzische Golf MAANDAG 27 AUGUSTUS 1979 TROUW/KWARTET UTRECHT (ANP) De Industriebond FNV gaat niet akkoord met de reorganisatieplannen rvan Enka voor de vestiging in Breda. Die plannen komen volgens de industriebond neer op een verlies van driehonderd van de achthonderd arbeidsplaatsen. Een definitieve sluiting van de Enka-fabriek in Breda wordt bovendien door de bond niet uitgesloten. *D§ bond kan zich wel vinden in de -reorganisatieplannen voor Enka in Emmen (thans 3.500 werknemers), - mits daar geen gedwongen ontslagen 'vallen en de raad van bestuur van Enka meer duidelijkheid verschaft. *over de toekomst van de produktle rvan het polyestervezel in deze vesti- ging. De reorganisatie bij Enka-Em- men houdt een verlies in van onge veer 350 arbeidsplaatsen. De Industriebond FNV verlangt ove- ^rigens van Enka een beleidsplan, gel- ;.dend voor alle vestigingen. Enka (on derdeel van Akzo-Nederland) heeft thans 9.300 mensen in dienst. De schatting van de Industriebond FNV is. dat in de komende jaren zo'n dui zend arbeidsplaatsen bij Enka ko men te vervallen. Bondsbestuurder Jan Schermer vindt de 150 miljoen gulden over heidssteun, die Akzo nodig denkt te hebben voor de modernisering van het Enka-bedrijf in Emmen, aan de hoge kant. De financiële positie van Akzo is veel minder slecht dan het bedrijf opgeeft, aldus Schermer, Hij meent, dat de overheid Enka in Em men wel moet steunen, maar niet in de vorm van subsidie. De rijkssteun Standpunt grootste FNV-bond UTRECHT (ANP) „Eenheid in verscheidenheid", dat zal volgens de Industriebond FNV het vakbondsmotto moeten worden in het nieuwe CAO-seizoen, waarvoor de bonden, die bij de FNV zijn aangesloten, de komende maanden hun uitgangspunten gaan formuleren. Het afgelopen CAO-seizoen werd, wat gaans duidelijk eigen mening, van de FNV-bonden betreft, voorname- - lijk gekenmerkt door verscheiden-' heid van opvatting over verkorting van de werktijd, waarbij de industrie bond met zijn aanvankelijke eis van een 35-urige werkweek ineens het verst ging, hoewel van die els uitein delijk niet meer overbleef dan een extra aantal vrije dagen, wat omgere kend neerkwam op een werkweek van zo'n 39 uur. Aan de hand van de eerste voorzichti ge aanzetten tot het arbeidsvoor waardenbeleid voor het komende jaar blijkt dat de arbeidstijdverkor ting weer het heetste hangijzer bin nen de vakbeweging gaat worden. Aannemelijk is, dat de opstelling van de Industriebond FNV, als grootste bond binnen de FNV met een door- groot gewicht zal zijn bij het formule ren van de FNV-uitgangspunten voor het komende CAO-seizoen. Er zal een eenheid moeten zijn bin nen de FNV, die een zekere vrijheid van handelen open laat voor de bon den, zo valt te lezen in „ZIN", het blad van de Industriebond FNV. Op de vraag hoe groot eenheid en vrijheid in de FNV-gelederen moeten zijn wordt nog niet ingegaan. Volgens de indu striebond zal dat af moeten hangen van de omstandigheden in de diverse bedrijfstakken. „Een vierploegenwer- ker zal bijvoorbeeld kiezen voor een vijfde ploeg, terwijl de man die in de metaalnijverheid bij een kleine baas werkt nauwelijks weet wat een ploeg is", aldus ZIN. zou meer het karakter moeten heb ben van een (achtergestelde) lening of een aandelenparticipatie. Bijspringen De Industriebond CNV liet eerder deze week weten met de plannen voor Enka-Emmen te kunnen instemmen, mits de overheid zal bijspringen. Het plan voor Enka-Breda is door de In dustriebond CNV (nog) niet afgewe zen. Deze bond heeft de Enka-leiding daaromtrent meer inlichtingen ge vraagd. De bonden praten begin sep tember verder met de raad van be stuur van Enka. Belangrijkste reden voor de Indu striebond FNV om het plan voor En ka-Breda af te wijzen, is dat het be drijf naar de mening van de bond onvoldoende gemoderniseerd zal worden. Er komen weliswaar nieuwe machines, aldus de heer Schermer, maar die blijven toch nog achter bij de machines van de fabriek van Enka, de Duitse tak van Enka. Het gevolg zal zijn, dat de produktiekos- ten in Breda hoger blijvan dan die in de Duitse Enka-fabriek te Konz. De heer Schermer maakte ook gewag van plannen van de Enka-leiding om de centrale kantoren in Arnhem en Wuppertal samen te voegen. „Ergens in Limburg of in de omgeving van Aken," aldus de heer Schermer. Ook daardoor zullen arbeidsplaatsen ver vallen. meent de Industriebond FNV. Het centrale Enka-kantoor in Arn hem herbergt momenteel 1.100 werk nemers. Ook de research-afdeling van Enka, eveneens in Arnhem gevestigd, baart de industriebond zorgen. De staal- koord-research zal in elk geval wor den overgeplaatst naar West-Duits- land, wat 150 arbeidsplaatsen kost. De Enka-vestigingen in Ede (1375 werknemers), in Arnhem (Kleefse- waard. 1200 werknemers) en Steen bergen (335 werknemers) lijken voor lopig niet te zullen worden begrepen in de reorganisatieplannen van de raad van bestuur van Enka. Vervolg van pagina 1 De heer De Wit Wijnen reageer daarop met de interruptie dat h sprake was van „levensgevaarlij demagogie". Hij kondigde aan d noods alle stakers voor de rechter laten verschijnen, als de juridisc j stappen tegen de zestien gedaagd j niets mochten uithalen. Applaus Om kracht bij te zetten aan de eis dat het oppervlaktewater schoner moet worden, trok een stoet van enige tientallen auto's zaterdag door Oost-Groningen. De actievoerders wilden met deze „anti-stankkaravaan" proteste ren tegen de lozing van afvalwater door de aardappelmeelfabrieken van de Avebe. Ze willen dat er nog dit jaar een noodoplossing komt. Op de eerste auto van de karavaan werd de zaak waarom het gaat duidelijk uitgebeeld: de auto voerde een pop mee met een wasknijper op de neus. TEHERAN (Reuter, DPA) Iran heeft de export van ruwe olie met 4Ö0.000 vaten (1 vat is 159 liter) per dag verminderd in verband met slechte weersomstandigheden in de Perzische Golf, zo heeft het Iraanse persbureau PARS gisteren meege deeld. Volgens het persbureau heeft de voorzitter van de nationale Iraanse oliemaatschappij, NIOC, Hassan Na- zih, verklaard dat de uitvoer vanuit de belangrijkste exporthaven op het eiland Kharg weer op het oude peil komt zodra het weer verbetert. PARS maakte eveneens bekend, dat de aya tollah Khomeini een aantal hoge geestelijken naar de olievelden in Khoezestan heeft gestuurd om een onderzoek in te stellen naar de pro blemen aldaar. Bronnen binnen de oliemaatschappij meldden vorige week, dat de expor ten vanuit Kharg op bepaalde dagen waren gedaald tot minder dan een miljoen vaten per dag, omdat tankers niet konden laden wegens de zware zeegang. De gouverneur-generaal van Khoezestan, Ahmad Madani, zou echter gezegd hebben dat de export- daling was veroorzaakt door onenig heden tussen linkse en rechtse arbei ders. PARS meldde, dat vorige week woensdag een eenheid van de Islami tische revolutionaire garde naar Kharg is gestuurd. De voorzitter van de NIOC heeft gis teren ontkend, dat de olieproduktie is verlaagd, aldus het persbureau. Bron nen binnen NIOC meldden vorige week, dat de produktie tijdelijk was verminderd, omdat de opslagtanks vol waren aangezien er wegens het slechte weer niet geladen kon wor den. Er zijn de laatste weken tegen strijdige berichten verschenen over de juiste cijfers van de olieproduktie van Iran. De NIOC, die zegt dat deze constant blijft, geeft sinds het begin van deze maand geen cijfers meer uit van de dagelijkse produktie. Deze aankondiging bracht enige i roering teweeg in de barstensvo zaal van het gerechtsgebouw. V werknemers van Smit waren ter dersteuning van hun collega's de rechtszaal gekomen, waar zij do regelmatig applaus en afkeuren opmerkingen hun goedkeuring misnoegen over hetgeen de advo< ten opmerkten duidelijk liet blijken. Zoals gemeld hebben de vervoerstx den zich niet achter de actie van stakers gesteld. Steun kregen de wel van de Socialistiese Partij in R terdam. De raadsman mr. S. Bruj is advocaat van deze partij, Wat de toestand in de Rotterdai haven betreft, de loodsdienst is er afgelopen dagen, waarop het sle bootpersoneel staakte, in geslaagd meeste schepen binnen te krijgen de haven uit te begeleiden. Zelfs van de grootste laadkistschepen wereld „Hamburg Expres" 160J ton), is behoedzaam de Waalha uitgeloodst. Schade Er heeft zich slechts een klein in dent voorgedaan. Het Liberiaan schip „Topas" bracht bij het manoi vreren een lichte schade aan een kj toe. Drie zeeschepen zijn uitgewel waaronder één, het Noorse Girl", dat gerepareerd zou wordei scheepswerf Boele in Bolnes. I reparatieorder is dus voor de i verloren gegaan. De andere twee geweken zeeschepen zijn de tanl „Pablo Neruda" uit Rusland en l Japanse laadkistschip „Seven S< Bridge". "m i'en Uit Gods hand ontvangen Hanneke Elisabeth Arie Moolenaar Winy Moolenaar- Riphagen Joost, Sytske en Nienke 25 augustus 1979 Zoetermeer, Starrebos 47 „Wat buigt gij u neder, O mijn ziel, en zijt gij onrustig in mij? Hoop op Cod, want ik zal Hem nog loven, mijn Verlosser en mijn God!" (Psalm 42) Heden nam de Here tot Zich onze lieve moeder, groot- en overgrootmoeder Aaltje Waalkes in de ouderdom var. 87 jaar; sinds 24 februari 1963 weduwe van Geert Veen Appingedam. 25 augustus 1979 Gockingastraat la Hoogeveen: K. J. G. Veen-Groenwold Barrie (Canada): R. Veen E. Veen-ter Veen Drachten: J H. Veen klein- en achterkleinkinderen De overledene is opgebaard in het uitvaartcen trum, Jukwerderweg 19, Appingedam. De ter aardebestelling zal D.V. plaatsvinden op woensdag 29 augustus a.s. om 14.00 uur op „Rusthof" te Appingedam. Hieraan gaat voor af een dienst van Woord en Gebed. U wordt verzocht om 13.15 uur aanwezig te zijn. Na afloop van de begrafenis gelegenheid tot condoleren. Correspondentie-adres: Gockingastraat la. Appingedam Geen bloemen „Kom tot Mij, allen, die vermoeid en belast zijt, en ik zal u rust geven. Matthéüs 1128 Ziende op God die genadig is en barmhartig moeten we erg bedroefd en ontsteld u laten weten dat mijn lieve vrouw, onze lieve moeder, dochter, zuster en schoonzuster Truus Schouten geboren van Zijderveld helemaal onverwachts van ons is heengegaan, op de leeftijd van 53 jaar. C. Schouten Marian Anne en Wim Gerda Peter Clement M. van Zijderveld-van Welie Zwijndrecht; 24 augustus 1979 Laan van Nederhoven 32 Geen bezoek aan huis. Gelegenheid tot condoleren dinsdag a.s. van 19.00-19 30 uur in de Burcht. Laan van Neder hoven 21 te Zwijndrecht De dienst van Woord en Gebed zal worden gehouden op woensdag 29 augustus om 11.00 uur in de Burcht. Laan van Nede.-hoven 21, waarna de teraardebestel ling zal plaatsvinden om plm. 12.00 uur op de algemene begraafplaats aan de Jeroen Bosch laan te Zwijndrecht. En nu, wat verwacht ik, O Heere! Mijne hoop, die is op 17. Psalm 39:8 Heden behaagde het de Heere geheel onver wachts uit ons midden weg te nemen mijn geliefde man, onze zorgzame vader en opa Cent Haasnoot op de leeftijd van 68 jaar. Katwijk: D. Haasnoot-Parlevliet G. Haasnoot C. W. Haasnoot-de Jong L. Haasnoot F. J. Haasnoot C. J. Haasnoot-Haasbroek Eindhoven: M. Haasnoot H. Haasnoot-Zandbergen Katwijk: A. Janssen-Haasnoot W. Janssen en kleinkinderen Katwijk aan Zee, 25 augustus 1979 Duinstraat 53 Rouwbezoek: des nam. van 7.00-9.00 uur. Geen bloemen Hiermede wordt u uitgenodigd tot bijwoning van de rouwdienst, welke gehouden zal wor den D.V. dinsdag 28 augustus a.s. des nam. 1.45 uur in het Jeugdhuis, Voorstraat 72 te Katwijk aan Zee. De begrafenis zal plaatsvinden dinsdag 28 au gustus a.s., des nam. 2.30 uur op de begraaf plaats „Duinrust" aan de Parklaan te Katwijk aan Zee. 2 Cor. 51 Met verslagenheid stellen wij U in kennis van het plotseling overlijden als gevolg van een verkeersongeval van onze vriend, leerling en klasgenoot Dick Prins Ons medeleven gaat uit naar zijn bedroefde familie, voor wie wij bidden om troost en sterkte. Bestuur, schoolcommissie, leraren en leerlingen van de School voor Christelijk M.A.V.O. „Het Kruispunt" Naaldwijk, 25 augustus 1979. Zalig de doden, die in de Here sterven. Dat zij rusten van hun moeiten, want hun werken volgen hen na. Openbaring 14:13 Het Algemeen Kerkbestuur van het Kerkge nootschap der Zevende-Dags Adventisten in Nederland, heeft met droefheid kennis geno men van het overlijden van Ds. D. Vink emeritus-predikant te Zeist Ruim 40 jaar heeft hij als predikant verschil lende gemeenten gediend en daarnaast tal van funkties vervuld in landelijk verband. Wij mis sen in hem een toegewijde collega. Zijn per soon en werk zullen in dankbare herinnering blijven. Ds. K. C. van Oossanen, voorzitter Ds. J. Reith, secretaris Bosch en Duin, 25 augustus 1979. Zo zegt de Here der Heerscharen: Er zullen weer oude mannen en vrouwen op de pleinen van Jeru zalem zitten, ieder met een stok in de hand vanwege zijn hogen leef tijd. Ook zullen de pleinen der stad vol zijn van jongens en meis jes, die daar spelen. Zo zegt de Here der Heerscharen: Al zal dit in de ogen van het overblijfsel van dit volk in die dagen te won derlijk zijn, zou het dan ook in mijn ogen te wonderlijk zijn? luidt het woord van den Here der Heerscharen. Zacharia 8 vers 4-6 Zeer geschokt en met diepe verslagenheid heb ben wij kennis genomen van het plotseling overlijden van Erica Plomp op de leeftijd van 8 jaar. Leerlinge van de Kon. Julianaschool. Moge dit woord dat God door Zacharia gespro ken heeft de ouders en allen voor wie Erica iets betekende sterken en bemoedigen. Wilnis, 24 augustus 1979. Bestuur, oudercommissie, perso neel en leerlingen van de Scholen met de Bijbel Koningin Juliana- school, Prinses Beatrixschool, Wilnis. 'k Zal met mijn ganse hart, O Heer U lof en eer, u dank bewijzen. Psalm 138 1 Wij namen afscheid van mijn lieve vrouw, onze moeder, groot- en overgrootmoeder Anneke van Wieren-van Driel in de ouderdom van 84 jaar. Gods belofte is vervuld. Leeuwarden, 25 'augustus 1979 Leeuwarden, Aldlanstate 240 K. van Wieren Huizen, Karei Doormanlaan 57 A. Toornstra-van Wieren H. Toornstra Anneke en Hans Klaas Rob Enschede, Piksenbrink 203 Gee van Wieren Leeuwarden, Peperstraat 14 G. W. van Wieren D. van Wieren-Feenstra Riekje en Gerie achterkleinkinderen: Agnes en Jean-Philippe Gelegenheid tot condoleren op woensdag 29 augustus van 13.00-13.30 uur in de aula van de Prot. Chr. Uitvaartvereniging Jelsumerstraat 43 te Leeuwarden. In aansluiting hierop volgt de dankdienst, waarna de begrafenis zal plaatsvinden op de Noorder Begraafplaats te Leeuwarden. Geheel onverwacht nam God uit ons midden weg onze lieve broer, zwager en oom Jan Albert van der Meer 59 jaar oud. echtgenoot van C. Jansen Psalm 77 (onberijmd) Winsum (Gr), 21 augustus 1979 Namens de familie: Z. A. van der Meer Mottenbrink 16, 9755 PR Onnen. Bedroefd maar dankbaar voor wat hij voor ons is geweest, delen wij u mee dat de Here heeft thuis gehaald mijn lieve man en onze lieve vader en opa Jurjen van Bruggen op de leeftijd van 70 jaar, na een gelukkig huwelijk van 40 jaar. Hetzij wij leven, hetzij wij sterven, wij zijn des Heren. Romeinen 14:8 Drachten, 25 augustus 1979 9203 HX, Zuiderdwarsvaart 99 Drachten: G. van Bruggen-Doornbos Zuidlaren: Iebele en Rudy van Bruggen- Bijlsma Karin en Ruth Oenkerk: Jan en Dineke Cnossen- van Bruggen Margreet, Hilde en Johan Drachten: Volkert en Ina de Jong- van Bruggen Margreet, Albert en Judith Wolvega: Sietse en Tiny Pol-van Bruggen Jan C. en Jurjen. Woensdag 29 augustus zal de rouwdienst wor den gehouden in de Gereformeerde Zuider- kerk. Burg. Wuiteweg om 13.30 uur, waarna de begrafenis zal plaatsvinden. Gelegenheid tot condoleren vanaf 13.00 uur. Met droefheid, maar dankbaar voor alles wat zij voor ons was, geven wij kennis van het overlijden van onze moeder, groot- en over grootmoeder Henderika Jakobina Ritzema in de ouderdom van 84 jaar weduwe van F. Bruinsma, eerder van A. v.d. Woude De Heer is mijn Herder Groningen, 25 augustus 1979 Correspondentie-adres: D. v.d. Woude Oude Kijk en 't Jatstraat 36, Groningen 9712 EK USA: H. Akkerman- v.d. Woude F. H. D. Akkerman Arnhem: J. v.d. Woude W. v.d. Woude-Tanis Groningen: D. v.d. Woude K. v.d. Woude-Blokzijl Groningen: S. v.d. Woude R. M. v.d. Woude-Kooi Bussum: A. H. v.d. Voort-v.d. Woude J. F. G. v.d. Voort Rijssen (Ov.) Sj. Bruinsma J. Bruinsma-Berends klein- en achterkleinkinderen Een rouwdienst zal worden gehouden woens dag 29 augustus in de aula van Algemeen Belang, Esdoornlaan 187, Wijk Selwerd te Gro ningen, aanvang 11 uur, waarna de begrafenis zal plaatsvinden om plm. 12 uur op de Noor derbegraafplaats (Moesstraat). Na de begrafenis is er gelegenheid tot condole ren in de koffiekamer van Algemeen Belang. Na jaren van smartelijk maar moedig gedra gen lijden is van mij heengegaan mijn lieve en zorgzame vrouw Janna (Jo) Toorman geboren Strating op de leeftijd van 69 jaar De Heer is mijn Herder H. F. Toorman Dwingelo, 24 augustus 1979 Dinklahof 10 De rouwdienst zal worden gehouden op woens dag 29 augustus a.s. s' middags om 3 uur in de Geref. Kerk aan de Naarderstraat (hoek Karei Doormanlaan) te Huizen (N.H.), waarna om streeks 3.45 uur de begrafenis zal plaatsheb ben op de algemene begraafplaats aan de Naarderstraat te Huizen. Gelegenheid tot con doleance na de begrafenis in de zaal van bo vengenoemde kerk. Vertrek van de rouwka mer De Jager, Brinklaan 132 te Bussum om 2.15 uur. Na een moedig gedragen lijden nam God tot Zich onze lieve zuster, schoonzuster en tante (Jo) Janna Toorman geboren Strating Psalm 121 Emmen: S. Strating A. Strating-Wieringa Sieta en Wim Allard en Tineke Emmeloord: E. Strating S. Strating-Staal Arie en Marie Eildert en Corry Stieneke en Henk Emmen, 24 augustus 1979 Na een langdurig moedig gedragen ziekte ging van ons, onze lieve schoonzus ter en tante Janna (Jo) Toorman geboren Strating op de leeftijd van 69 jaar. Nijkerk: J. Toorman-Koot Musselkanaal: K. E. H. Toorman- Weissenstein Ermelo: F. J. Croezen Naarden: H. Toorman A. Toorman-de Jong Ermelo: A. H. Toorman Hilversum: G. Stomphorst- Toorman H. Stomphorst Neven en nichten Naarden, 24 augustus 1979

Nieuwe Leidsche Courant | 1979 | | pagina 6