j if gas tegen Meo's, of s het slechts napalm? dwingt sraël tot bestand Rhoodie's banden blijven geheim 'Leger Iran kan elk verzet vermorzelen' Cultureel akkoord tussen VS en China aëlisch dagblad: Polisario meldt grote overwinning Cuba verleent 400 politieke gevangenen gratie BBC krimpt in Radioactief water van Harrisburg wordt onderzocht 27 augustus 1979 BUITENLAND trouw/kwartet 5 T~ pr Johan ten Hove MGKOK Sinds januari van jaar zijn nog eens ruim zestien- izend leden van Laotiaanse Jrgstammen, de Hmongs of o's, de grens met Thailand over (vlucht. Zij zijn er bij hun aan- nst zeer slecht aan toe. Vaak ^ben ze een barre tocht achter ug, waarbij ze door Pathet Lao- |Vietnamese troepen werden op- aagd, en ze hebben soms maan- moeten leven van wat het oer- üd te bieden heeft. -i vluchtende Hmongs vertellen dat ze Vietnamese vliegtuigen met gifgas en Jfclm bestookt zijn. Over het gebruik van, ge gassen heerst bij de artsen in de a htelingenkampen nog steeds grote on- rheid. niet meer over het gebruik van alm. Voor het eerst bevestigen artsen in js ampen dat zij Hmongs hebben behan- vs die bestookt zijn met napalm, rei I grootste aantal Hmongs kwam in mei, ruim vierduizend van hen de Thaise ebhtelingenkampen wisten te bereiken. 3e sdien is hun aantal afgenomen, omdat d< il aan de Laotiaanse als aan de Thaise h van de grens de bewaking is ver- torpt. Pathet Lao-troepen nemen de ^telingen onder vuur als zij proberen de j srivier de Mekong over te zwemmen en se grenswachten vissen nog steeds de orn van gedode vluchtelingen op uit de Ssvaar" ^mongs worden bij hun aankomst opge- door de Thaise politie en militairen en rgebracht in detentie-centra. Daar en ze geregistreerd en geselecteerd. Zij ',een gevaar vormen voor de Thaise rheid", moeten achterblijven in deze fa. De rest wordt overgebracht naar het Vinai-kamp bij de plaats Loei, in het ie tien van Thailand. T\ kamp zitten nu ongeveer 39.000 vluch- i6E telingen, allemaal Hmongs. Twaalfduizend Hmongs zitten al ruim drie jaar in Loei, elfduizend werden eind juli uit het kamp bij Nong Khai naar Loei overgebracht en zes tienduizend zijn er sinds januari bij gekomen. De Hmongs uit Nong Khai. die daar vaak ook al jaren hadden gezeten, zijn naar Loei overgebracht omdat dit kamp hoger ligt en voor de gevluchte bergbewoners een stuk aangenamer is. Maar wat heet aangenamer in een kamp waar door de enorme toevloed van de laatste maanden een chaotische situatie heerst en waar met name gebrek is aan medicijnen. Voeg daarbij dat van de „nieuwkomers" er per dag nog één sterft aan uitputting en ziekten opgedaan gedu rende de tocht door Laos, en van dat aange name blijft wel bijzonder weinig over. Bovendien zijn de vrijheidslievende Hmongs (ze noemen zich het vrije volk) half-nomaden die zich nooit iets van door mensen aangelegde grenzen hebben aange trokken. Voor hen is het leven in een kamp achter prikkeldraad zonder meer al een beproeving. reldoorlog schaarden zich ongeveer 250.000 Hmongs aan de zijde der Fransen, terwijl ongeveer 100.000 mensen de Japanse zijde kozen en later Ho Tsji Minh's guerrilla- leger, de Viet Minh, steunden in de strijd tegen de Franse koloniale overheersers. CIA-Ieger Uitgespeeld De Hmongs of Meo's, die in de 18de en 19de eeuw vanuit Zuid-China naar Laos afzak ten, zijn wel een van de zwaarst getroffen ethnische minderheden op het Indochinese VGITddGrS schiereiland. De afgelopen decennia zijn de Hmongs door de verschillende partijen in de Indochinese oorlog gebruikt en mis bruikt en tegen elkaar uitgespeeld, waar door het volk sterk in aantal verminderd is. Toen de Amerikanen op het toneel versche nen, aan het eind van de jaren vijftig, recru- teerden zij onmiddellijk vrijwilligers uit dat deel van de Hmongs dat aan de zijde der Franse legers had meegevochten. Het roem ruchte „geheime leger van de CIA" onder leiding van generaal Vang Pao, deed zijn intrede. Op het hoogtepunt van de strijd bestond dat leger uit tienduizend goed-getrainde guerrillastrijders en dertigduizend leden van de zogenaamde dorpsverdedigingsmili- tie. Het geheel werd via de CIA door de Amerikaanse regering gefinancierd. De Hmongs zullen nooit toegeven dat zij zich voor welk karretje dan ook hebben laten spannen. Zij bevochten „uit eigen vrije wil" de gehate Viets en de met hen samenspannende troepen van de Pathet Lao, of ze nu communistisch waren of niet. Maar het is wel hun verbond met de CIA, dat de Hmongs nu noodlottig is geworden. In 1960 werd hun aantal nog geschat op ongeveer een half miljoen. Tien jaar later waren er ongeveer 350.000 over. Van de mannen was toen al bijna de helft in de gevechten omgekomen. Tienduizenden vrouwen waren weduwe, en meer dan een vierde van de kinderen was wees. Nu, bijna weer tien jaar later, zouden er nog ongeveer' 250.000 Hmongs in leven zijn. Hun toekomst is verre van rooskleurig. Al in de Franse tijd raakten de Hmongs verdeeld door een conflict over de opium- handel met de Fransen. In de Tweede We Na de omwenteling in Vientiane (1975) en de overname door de Pathet Lao werden de Hmongs die aan Amerikaanse zijde hadden meegevochten, gebrandmerkt als verraders en handlangers van de CIA, een benaming die blijkbaar nu een beleid moet rechtvaar digen dat veel weg heeft van volkeren moord. Tienduizenden Hmongs vluchtten sinds 1975 naar Thailand. De Pathet Lao regering zegt de Hmongs onder te willen brengen in nieuwe coöpera ties en hervestigingsdorpen, waar ze „mee kunnen helpen aan de opbouw van het land". En een deel der Hmongs is volgens Vientiane inderdaad in dorpen in Laos zelf „resettled" en maakt het goed. Maar min stens even veel Hmongs, die vrijwel zeker tegen elk strak centraal gezag in Vientiane in opstand zouden komen, voelen daar niets voor. Met name de oude aanhangers van Vang Pao, die na '75 naar de Verenigde Staten uitweek, trokken zich terug in de hooggele gen berggebieden in Laos, waar ze hun uitzichtloze strijd tegen de Pathet Lao, maar vooral de Vietnamese troepen voort zetten (In het noorden van Laos, tegen de grens met China, zouden de Hmongs mo menteel door Peking weer van wapens wor den voorzien, waarmee ze de kans lopen opnieuw voor een buitenlands karretje ge spannen te worden). Offensief In februari van het vorige jaar begon dan wat het laatste offensief van Vietnamese troepen tegen de Hmongs in centraal Laos zou moeten zijn. De aanvallen concentreer den zich in de streek rond de hoogste berg in Laos, de Phoe Bia, aan de zuidkant van de Vlakte der Kruiken, ruim 130 kilometer ten noordoosten van Vientiane. In dit gebied woonden nog ongeveer 60.000 Hmongs, die vooral in juli en augustus van het vorige jaar bestookt werden door zware Vietnamese artillerie en tanks. Zij hadden geen schijn van kans, slechts drieduizend Hmongs waren met lichte wapens uitgerust en er was een groot gebrek aan munitie. Tienduizenden Hmongs sloegen voor de zo veelste maal op de vlucht en trokken in de nacht naar het zuiden, naar de rivier de Mekong. Het zijn deze mensen die sinds januari van dit jaar in de vluchtelingenkampen in het noorden van Thailand zijn aangekomen, en nog steeds aankomen. Zestienduizend Hmongs, en mensen van het Hoge Commis sariaat voor de Vluchtelingen van de Vere nigde Naties (UNHCR) schatten dat veertig procent het niet gehaald heeft. Het zijn deze mensen die vertellen dat de Vietnamese vliegtuigen hen met napalm (hetgeen nu door artsen bevestigd is) en met gifgas bestookten. Zij hebben het over „de gele bommen", die een geel gekleurd gas ver spreiden waaraan de mensen na korte tijd sterven. Een gevluchte Meo-vrouw met haar zoontje. Er bestaan twijfels over het gebruik van giftige gassen, omdat de Amerikanen in de oorlog in Vietnam nooit gifgas gebruikt hebben en Vietnam het dus niet in de door de Amerikanen achtergelaten wapenarse nalen gevonden kan hebben. Wel doen in Bangkok steeds meer geruchten de ronde dat de Sowjet-Unie het bewind in Vietnam van gifgas voorziet. Volgens Amerikaanse diplomaten kan het traangas zijn, dat wel in grote hoeveelheden in Vietnam is achterge laten. En traangas is ook dodelijk voor mensen als ze in zeer slechte conditie zijn. De vraag of er gifgas gebruikt wordt is voornamelijk van belang voor de juristerij in Oenève, omdat in de „Conventie van Genève" over het oorlogsrecht het gebruik van gifgas verboden is. Voor de Hmongs is het bijzaak. Waar zij zich druk over maken is het doel, niet de middelen waar mee dat doel bereikt wordt. En volgens de Hmongs is het doel van de Vietnamese militairen de uitroeiing van hun volk. AVIVBEIROET (Reuter, AFP, AP) De Verenigde Staten hebben Israël gewaarschuwd ■■als de bombardementen op het zuiden van Libanon niet ophouden, Washington een utie van de Arabische landen in de Veiligheidsraad van de Verenigde Naties waarin Israël veroordeeld, zal steunen. Dit heeft gisteren het Israëlische blad Yedioth Acharonoth edeeld. Het blad beroept zich op „een zeer goede bron". aëlische regering heeft op het geen commentaar gegeven, egeringswoordvoerder maakte in na de wekelijkse kabinetszit- lleen bekend dat minister van ie Ezer Weizman verslag had racht over de toestand aan de net Libanon en dat „bepaalde en waren genomen". is de correspondent in Wash- van het Israëlische blad heeft lerikaanse regering de waar- ng aan het adres van Israël al lacht van vrijdag op zaterdag n. Een functionaris van het caanse ministerie van buiten zaken had daartoe contact op en met de plaatsvervangende »adeur van Israël in Washing- acob" Nesjoestjan. De Ameri- waarschuwing zou tevens als chter de deur hebben gefun- voor het bereiken van het be- in Zuid-Libanon, dat gister- 1 van kracht werd. >okt ïstand bleek gisteren opnieuw er tijdelijk karakter te hebben, ir na het ingaan ervan werd in ilem meegedeeld dat Palestijn- trrillastrijders enige dorpen van aanese christenen met artille- b granaatwerpers hadden be- t. Er werd geen melding ge- i van doden of gewonden. Vol- mededeling in Jeruzalem |n noch de Israëliërs, noch de >n van de christelijke .militie ajoor Haddad het vuren beant- estand werd gistermorgen om br (onze tijd) van kracht na vuurgevechten tussen de Pa- 'en, de Israëliërs en de militie iJiajoor Haddad. Het werd be- bemiddeling van generaal nuel Erskine, commandant vredesmacht van de Verenig- ies, die hier geacht wordt de nde partijen uit elkaar te hou- e vuurgevechten van de afgelo- gen werden omschreven als de te van de afgelopen maanden. Ij'Che militairen maakten be- Jj at zij zaterdagavond hun artil- sa idden ingezet nadat vanuit Pa- e £e stellingen verscheidene zwa- »aten waren afgevuurd op Is- tehe nederzettingen, waaronder dje Kirjat-Sjamona. Later op -f* nd was er opnieuw sprake van tige uitwisseling van artillerie s' vaaraan ook de troepen van z' i meededen, cc van het Israëlische le- en weten dat Israël koste wat t zal voorkomen dat Palestij- het zuiden van Libanon hun a versterken of zich hergroepe- aël heeft niet al te veel ver- - tt? in de vredesmacht van de sïoudt vol dat het aantal Pales- in Unifil-gebied met de dag e®nt en dat ze met nieuwe en ihLre waPens zJJn uitgerust, In iDlieent men dat de jongste poli- iccessen van de PLO de Pales- he tijnen overmoedig hebben gemaakt en dat meer aanvallen op Israël èn op de vredesmacht van de Verenigde Na ties zullen volgen. Veiligheidsraad Die politieke successen van de PLO slaan op de debatten in de Veilig heidsraad van de Verenigde Naties, waar in de nacht van vrijdag op zater dag werd besloten geen stemming te houden over een Arabische resolutie, waarin de Palestijnen het recht op zelfbeschikking, nationale onafhan kelijkheid en souvereiniteit, wordt toegekend. De stemming werd uitge steld tot na de conferentie van niet- ALGIERS (Reuter, AFP) Het be vrijdingsfront van de westelijke Sa hara (Polisario) heeft gisteren in Al giers bekend gemaakt 230 Marok kaanse soldaten te hebben gedood in gevechten bij de garnizoensplaats Le- bouirat. De Marokkaanse troepen waren versterkingen die uit de stad Zak naar het zuiden waren gestuurd om de plaats Lebouirat op het Polisa rio terug te veroveren. De versterkin gen werden teruggeslagen en enkele uren achtervolgd door eenheden van het Polisario. De soldaten van het Polisario zouden verder negentien Marokkanen gevan gen hebben genomen en grote hoe veelheden wapens, voertuigen en ver- bindingsmaterieel hebben buitge maakt. De westelijke Sahara is op nieuw het toneel van gevechten ge worden sinds Mauretanië zijn aan spraak op het zuidelijke deel ervan heeft opgegeven en Marokko van me ning is dat ook dit deel koning Has san toevalt. HAVANA (AFP) Op Cuba hebben gisteren opnieuw vierhonderd politie ke gevangenen gratie gekregen. Een van hen is de oud-commandant Ro lando Cubelas, die in 1966 tot 25 jaar gevangenisstraf werd veroordeeld wegens een mislukte moordaanslag op president Fidel Castro. Het totaal aantal politieke gevangenen dat sinds december vorig jaar op Cuba is vrijgelaten is hiermee op 2800 geko men. Ruim vijfhonderd van hen zijn al naar de Verenigde Staten vertrok ken. De meeste anderen wachten op een visum voor de VS. gebonden landen, die komend week einde in het Cubaanse Havana zal worden gehouden. Vrijdagnacht liet de Palestijnse woordvoerder weten dat de niet-ge- bonden landen niet op een stemming zouden aandringeh. Daarmee werd in de eerste plaats de Amerikaanse am bassadeur bij de Verenigde Naties, Andrew Young, die de Raad voorzat, een moeilijke beslissing bespaard. Young had van het Amerikaanse veto gebruik moeten maken om de resolu tie tegen te houden, omdat de Vere nigde Staten op dit moment de moei lijkheden met Israël niet nog groter willen maken. Maar Young moet zelf gerekend worden tot de voorstanders van het Palestijnse recht op zelfbe schikking. Contacten met de Pales tijnse waarnemer bij de VN hebben Young zijn post als Amerikaanse ver tegenwoordiger bij de Verenigde Na ties gekost. De Verenigde Staten hebben alles in het werk gesteld de stemming voor onbepaalde tijd uit te stellen, omdat ze nu ook weer niet (met hun veto) de Arabische wereld tegen zich in het harnas wensten te jagen. In de wan delgangen van de VN werd na afloop van de debatten gezegd dat de niet- gebonden landen en de Palestijnen af hadden gezien van een confrontatie, niet om Washington ter wille te zijn, maar om Young zijn moeilijke beslis sing te besparen. Van onze correspondent JOHANNESBURG Dr Eschel Rhoodie, sleutelfiguur in het Zuidafrikaanse „Muldergate-schandaal", heeft zijn vrouw Ka tie beloofd dat hij nimmer de inhoud zal onthullen van bandopnamen met gegevens over deze affaire. Belachelijk Young herhaalde in zijn afscheidsre de nog eens dat het uitsluiten van een dialoog met de PLO „een belachelijk beleid is", maar hij voegde eraan toe dat het niet willen erkennen van het bestaan van de staat Israël even bela chelijk is. Young verdedigde nogmaals zijn ont moeting met de Palestijnse waarne mer bij de VN, Zehdi Labib Terzi, en zei dat niet praten met de PLO nog meer bloedvergieten in het Midden- Oosten tot gevolg kan hebben. „Ge weld heeft niets bereikt in het Mid den-Oosten en het heeft voor een deel de morele basis van het Palestijnse volk vernietigd. Israël verspilt zijn morele kapitaal aan het bouwen van nederzettingen en het schenden van VN-resolutie 242, die het land op draagt de in 1967 bezette gebieden te ontruimen. De politiek om dê PLO te isoleren heeft gefaald en in de onder handelingen rondom deze tafel be speuren wij een flauwe flikkering van hoop dat praten succes zou kunnen hebben", aldus Young in zijn open hartige redevoering. Een redevoering die veel applaus oogstte bij de aanwe zige vertegenwoordigers van de niet- gebonden landen en de Palestijnse waarnemers. Israël daarentegen liet weten „met stomheid geslagen" te zijn door de „misplaatste opmerkingen van Young die zijn gezag verre te boven gaan". Iraanse militairen bestormen de Koerdische stad Saqqez, die gisteravond na een belegering van vier dagen viel. Het Amerikaanse ministerie van buitenlandse zaken heeft de Iraanse regering gevraagd geen „overmatig geweld" te gebruiken tegen de Koerdische rebellen. Het ministerie deed dit verzoek nadat het bekend had gemaakt de wapenleveranties aan Iran te willen voortzetten. MAHABAD/TEHERAN (AFP, Reuter, AP) „Geliefde Koer dische broeders, het leger is gestuurd om de orde te herstellen en het heeft de vuurkracht om alle rebellen te vernietigen Alle rebellen moeten binnen enkele uren verdwijnen, anders zullen zij vermorzeld worden." Dit ultimatum stelde gisteren de commandant van de 64ste divisie van het Iraanse leger, die oprukt naar Mahabad, het belangrijkste bolwerk van de rebellerende Koerden. Maar gisteravond zag het er niet naar uit dat de Koerden de strijd zullen sta ken. „We hebben beloofd dat we de regering zullen bestrijden als zij niet instemt met onderhandelingen en zo nodig zullen we de heuvels intrekken om een guerrilla te beginnen," was het enige commentaar van de Koerdi sche Democratische Partij. En aangezien de machthebbers in Te heran niet tot praten met de vorige week verboden KDP bereid zijn, lijkt een verder bloedvergieten in' het Koerdische deel van Iran onvermij delijk. Zaterdag nog haalde de gees telijke leider van Iran, ayatollah Kho meini, fel uit naar deze partij: „In naam van vrijheid en democratie zweren verraders samen en creëren zij incidenten in Koerdistan." De lei ders van de KDP noemde hij „dicta toren die zich verschuilen achter de banier van de democratie". Khomeini hekelde ook Irans „intel lectuelen", die „zedelijke corruptie en prostitutie als vrijheid" willen heb ben. Hij duidde in een toespraak in de heilige stad Qom zichzelf aan met de titel „ololamr". In de termen van de Koran is dat een geestelijk leider die in staat is alle zaken te beoordelen en wiens orders door de gelovigen zon der meer moeten worden opgevolgd. Het afgelopen weekeinde hebben de Iraanse troepen in Koerdistan zich voornamelijk beziggehouden met een „grote schoonmaak". Zaterdagavond viel Saqqez, nadat de Koerden eerde- In een interview met de Sunday Times in Johannesburg zei Katie Rhoodie gisteren dat de banden „ex plosief' materiaal bevatten over al lerlei regeringen en vooraanstaande politici in de gehele wereld. Kopieën ervan zouden bij verscheidene advo caten zijn gedeponeerd. Maar me vrouw Rhoodie zegt zo bevreesd te zijn voor het leven van haar man en haar gezin, dat zij haar man heeft laten beloven de hele zaak geheim te houden. Eschel Rhoodie, die Zuid-Afrika zon der paspoort had verlaten, is vorige week door Frankrijk aan Zuid-Afrika uitgeleverd. De vroegere secretaris van informatie wacht daar een proces wegens onder meer fraude. Rhoodie heeft destijds gedreigd dat al zijn gegevens over de besteding van geheime fondsen geopenbaard zouden worden, als hij tegen zijn zin naar Zuid-Afrika zou worden terugge bracht. Maar de afgelopen week ble ven Rhoodie's advocaten zwijgen. Volgens mevrouw Rhoodie heeft haar man de bandopnamen gemaakt toen re aanvallen hadden weten af te slaan. Het radiostation in Teheran dat gis termorgen melding maakte van de bezetting van Saqqez, repte niet meer over de aanwezigheid van „revolutio naire gardisten" onder de strijd krachten die tegen de Koerden op rukken. De Koerden hebben in het verleden steeds gezegd dat zij niet tegen de aanwezigheid van Iraanse troepen in Koerdistan zijn. maar wel tegen de aanwezigheid van de gar disten. Volgens Koerdische kringen in Tehe ran hebben de Koerdische rebellen zaterdagnacht zes gegijzelde revolu tionaire gardisten terechtgesteld als vergelding voor recente executies van Koerdische gevangenen. „Koer dische revolutionaire rechtbanken" zouden de zes ter dood veroordeeld hebben, en er zouden nog meer von nissen te verwachten zijn. Zaterdagavond veroordeelde Kho meini's „reizende rechter" ayatollah Khalkali in de Koerdische stad Mari- van (op 450 kilometer ten westen van Teheran) negen mensen ter dood. Ze werden onmiddellijk na de uitspraak terechtgesteld. Khomeini gaf zijn me de-ayatollah op 19 augustus opdracht recht te spreken in Koerdistan. Twee leden van een trotskistische partij zijn tot levenslang veroordeeld in Teheran wegens „samenzwering tegen de revolutie" en een zwangere vrouw moet na de bevalling te zijner tijd honderd zweepslagen tachtig in het openbaar en twintig achter gesloten deuren ondergaan wegens overspel. LONDEN (AP. AFP) De Britse omroepmaatschappij BBC moet on geveer achttien miljoen gulden bezui nigen op haar uitzendingen naar het buitenland. Als de regering in Lon den. die deze programma's bekostigt, bij deze eis blijft, zal de BBC 17 tot 25 procent minder uitzendingen kunnen verzorgen, aldus een woordvoerder van de BBC. De uitzendingen naar Oost-Europa zullen zeker niet worden aangetast. Het Britse blad The Observer meldde gisteren echter dat Latijns-Amerika, West- en Zuid-Europa, Afrika, Zuid- oost-Azië, het Verre Oosten en het Indische subcontinent voortaan ver stoken zouden blijven van BBC-uit- zendingen. De BBC zegt over de hele wereld 75 miljoen luisteraars te heb ben voor programma's in 38 talen. hij al in West-Europa verbleef. „Hetls alleen maar menselijk om te willen terugslaan," zegt zij. „Maar die hele haat moet ophouden. Het heeft ons gezin verscheurd en het kan hetzelfde doen met Zuid-Afrika. Alles om deze affaire heen is vergiftigd. Eschel vond destijds en dat vindt hij nog steeds dat hij tot zondebok werd ge maakt. Hij werkte altijd hard voor Zuid-Afrika, en de methoden die hij gebruikte waren op het hoogste ni veau goedgekeurd." „Het ging om miljoenen en miljoenen en ik kan er een eed op doen, omdat ik dat weet, dat elke cent is uitgege ven om Zuid-Afrika te helpen. En er is een heleboel goeds mee gedaan, wat de mensen nu ook zeggen," aldus mevrouw Rhoodie tegen de Sunday Times. HARRISBURG (AFP) - Uit het re actorgebouw van de eind maart ver ongelukte kerncentrale Three Mile Is land 2 is zaterdag een monster ge trokken van het radioactief veront reinigde koelwater dat bij het onge luk in het gebouw stroomde. Daar voor moest een gat worden geboord door het 2,5 meter dikke betonnen dak. De normale toegangen konden niet worden gebrüikt omdat zich in het gebouw ook nog radioactief gas bevindt, en de hoeveelheid straling ter plekke nog uiterst ongezond is. De operatie duurde drie dagen. Bepaling van wat er precies in het water zit, moet helpen te beoordelen of de overwogen zuiveringsprocedure voor het water afdoende is. Er staat 110.000 liter water in het gebouw, waar ter plaatse de radioactieve stof fen uit verwijderd moeten* worden. Het afvoeren van de verontreinigin gen in vaste vorm wordt veiliger ge acht dan het verwijderen van het radioactieve water als zodanig. PEKING (Reuter, AFP, AP) De Amerikaanse vice-presi dent Walter Mondale zal morgen in Peking een nieuw Chinees- Amerikaans akkoord ondertekenen dat tot doel heeft de culturele contacten tussen beide landen zeer sterk uit te breiden. Dit hebben functionarissen in het gevolg van Monda le gisteren bekend gemaakt. Volgens deze mensen is het akkoord, dat voor volgend jaar uitwisselingen op het gebied van cultuur, onderwijs en sport met zich mee moet brengen, bedoeld om de normalisering van de betrekkingen tussen de Verenigde Staten en de Chinese Volksrepubliek sneller te doen verlopen. Mondale is de hoogste Amerikaanse gast die op bezoek is in Peking sinds januari toen de twee landen formele diplomatieke betrekkingen aangin gen. Hij is zaterdag in China aange komen en zal er een week blijven. Op een groots welkomst-banket, aan gericht door de Chinese vice-premief Deng Xiaoping, zei Mondale dat de Amerikaans-Chlnese betrekkingen in de jaren tachtig kunnen uitgroeien tot „een van de belangrijkste steunpi laren voor vrede en gerechtigheid in de wereld".

Nieuwe Leidsche Courant | 1979 | | pagina 5