Werk wordt hervat ii vleeswarenindustrie Nederlandse lof voor werk van sandinisten PPR bespreekt positie in toekomst Lichaam man maandenang onder woning verborgei nti-bom-fietsers weg naar Bonn Bang&Olufsen irote teen ijevorderd f)t duim ensrechter door ksem gedood urm an doodt aarde vrouw Loonsverhoging met terugwerkende kucht Delegatie doet voorstellen voor hulp Nicaragua Kritiek op nota: 'te veel op mee-regerjn gericht' Twee slachtoffers tijdens fietstocht Politie schiet man (35) neer •Jand NDAG 27 AUGUSTUS 1979 BINNENMD TROUW/KWARTET STERDAM Ongeveer 300 fiet- zijn gisteren op de Dam in Am- lam begonnen aan een tocht Bonn waarmee zij de aandacht >n vestigen op het streven de savernietigingswapens in het al- een en de neutronenbom in het inder uit te bannen. De fietsers len tot buiten Amsterdam uitge- gedaan door meer dan duizend Jfcjathisanten. demonstratieve fietstocht heeft carakter van een internationale ette in zeven etappes. Bij aan- fet in de Westduitse hoofdstad de fietsers een vredesverkla- aanbieden aan geestverwanten g e Bondsrepubliek, die op hun t de estafette voortzetten. De gis- vertrokken stoet hoopt zater- Bonn aan te komen. "jtaal zal de estafette, die door een aantal landen trekt, twee iden duren. De verklaringen die verschillende landen worden steld en steeds aan een volgend worden overgedragen, zullen la^ oktober aan de secretaris-gene- van de Verenigde Naties worden eboden. H SAff.teV Deelnemers aan de fietstocht voor de vrede op de Dam in Amsterdam. ADVERTENTIE Da 0- ifcrtsew mgove® van beöflen gcMnd heeft wat voor u Als u onderstaande bon op stuurt ontvangt u GRATIS een katalogus met het ge hele B&O programma en een komplete dealerlijst Een attentie van "de Oeense vormgevers van beeld en geluid". Stuur mij uitgebreide doku- mentatie B&O. bnplaats: Roij b&O antwoordnr. 124 1200 WKs-Graveland (geen postzegel) 2J [TTARD (ANP) De afde- ig plastische chirurgie van it ziekenhuis in Sittard heeft geslaagde grote-teentrans- itecjntatie uitgevoerd. De grote Dn doet bij een werknemer n de Nederlandse Spoorwe- n voortaan dienst als linker- pm. t werknemer, de veertigjarige ipei Broer uit Echt, raakte zijn fscikerduim vijf jaar geleden dqijt bij het boren van een gat theieen kabelstoel. Het gemis forh de duim bezorgde hem •of.bral veel moeilijkheden bij ïze p oppakken van voorwerpen, en jarom stelde Broer pogingen i eihet werk via plastische chi- ige^gie een „alternatieve duim" augkrijgen. Zijn pogingen zijn met succes bekroond. De iandelende geneesheren van Sittardse ziekenhuis heb- hem de garantie gegeven de operatie is gelukt en dat grote teen uitstekend als zal functioneren. Boven- zal hij zonder grote teen, nige oefenen, normaal kun- lopen. ?HEN (ANP) Tijdens een kort hevig onweer is zaterdagmid- £j een veteranentoernooi van de alvereniging Wilhelmina SS de Ige grensrechter W. J. Schut Se voetbalvereniging WVF uit t dodelijk door de bliksem ge- ihgeluk gebeurde op het sport- iex van Wilhelmina SS aan de jfoergerweg in Zutphen. Volgens editie kwam het onweer volko- idnverwacht. Er werden slechts lyonderslagen gehoord. SfINGEN (ANP) Een 27-jarige #r van Groningen heeft bekend' i|8-jarige alleenwonende buur- in de nacht van vrijdag op >»ag in haar flatwoning om het hebben gebracht. Volgens de d is de vrouw mishandeld^ twee- zmet een keukenmes in het ijgestoken en vermoedelijk uit- tfjk door wurging gestikt. ^gehouden man had volgens de een goede relatie met het Iffer. Hij zou er zich kwaad lebben gemaakt dat de vrouw ïön zin te veel omging met ande- pners van het flatgebouw. Een k daarover zou vrijdagavond Itaard in een ruzie en handtas- pden. ttrman heeft na het overlijden gaB vrouw de indruk trachten te r a» dat er was ingebroken. Ook ?t Pij wat geld uit de woning alsjlomen. Het lichaam van de vafwerd gevonden, nadat buren Itie hadden gewaarschuwd. Van onze sociaal-economische redactie UTRECHT De stakingen in de vleeswarenindustrie zijn voorbij. De twaalfduizer werkne mers in deze bedrijfstak zijn vanmorgen weer aan het werk gegaan. De beëindiging van de staking was het gevolg van het akkoord, dat de werkgevers en de voedingsbonden FNV en CNV in de nanacht van vrij dag op zaterdag na veertien uur on derhandelen en twaalf schorsingen bereikten. Het akkoord houdt in dat de werknemers een loonsverhoging krijgen van twintig gulden per week met terugwerkende kracht tot 1 au gustus 1978. In guldens komt deze loonsverhoging neer op de oorspron kelijke eis van twintig gulden bruto per week per 1 juli en een uitkering van vijfhonderd gulden netto ineens. De voorzitter van de voedingsbond FNV, Cees Schelling, zei na afloop van de nachtelijke uitputtingsslag, dat er wat de bonden betreft geen van het begin af aan vasthielden aan hun oorspronkelijke els. Zij werden in deze vastberaden houding gesteund door het feit dat zowel voor als tij dens de onderhandelingen individue le ondernemingen, onder andere Ste- geman en Homburg, instemden met de eisen van de stakers. De onderhan delingspositie van de werkgevers werd daardoor onhoudbaar. Uitein delijk wisten de onderhandelaars van werkgeverskant wel gedaan te krij gen dat de uitkering ineens van tafel ging. De voedingsbond FNV wilde er geen punt meer van maken, toen de defini tieve onderhandelingsultaat in guldens gelijk was aan; oorspron kelijke eis. De voediroond CNV beijverde zich voor eeroonsverho ging per maand. Op de ige duur is een loonsverhoging per aand voor de werknemers voordeur dan een uitkering ineens, redeneie de CNV- bond, die zich tijdens deiderhande- lingzeer ontevreden tooe over het feit dat tijdens de ondeindelingen vrijwel uitsluitend wergesproken over de FNV-eis. Bovenin vreesde de voedingsbond CNV deen uitke ring ineens een olievlekrking zou hebben naar andere bedfstakken. zullen ontstaan. „De voedingsbond FVN voelt er niets voor acties te steunen in bedrijven die zwaardere loonlasten niet kunnen dragen. Dat zou alleen de werkgelegenheid in ge vaar brengen," aldus Schelling. De bonden hebben van meet af aan op het standpunt gestaan dat in de udf trr wdi ue Dunuen Deirext geen 1 j_ reden is om aan te nemen, dat er nu £>1J TUZ1G OIÏÏ het leven gekomen ook elders in de voedingssector acties vleesindustrie de werkgevers zich zelf w",? £feft v$dagavtd Onder arbeidsonrust op de hals hebben ge- zijn woning in het Gelderse Lichtentorde het haaid door buiten de bonden om bo- stoffelijk overschot van de 46-jarige M. Polman gonden. ven de CAO te betalen. In het CAO- overleg zelf werd steeds beweerd dat er voor looneisen of het wegwerken De man bleek tijdens een familieruzie van achterstanden de financiële op 21 januari om het leven te zijn ruimte ontbrak. gebracht. Zijn 41-jarige gewezen vrouw, die weer bij hem was komen De onderhandelingen zijn moeizaam wonen, en zijn oudste zoons van 20 en verlopen doordat de voedingsbonden 18 jaar zijn aangehouden. ADVERTENTIE Volgens de politie staat ït vast dat de drie arrestanten betkken zijn geweest bij de dood van it slachtof fer. Vermoed wordt dadeze ruzie heeft gekregen met zij ex-vrouw, waarbij de beide zoons It voor hun moeder hebben opgermen. Het handgemeen dat daaruits voortge vloeid, heeft waarschijijk tot de dood van de man gele: Diens li chaam werd verborgenonder een laag cement en gips in fi kruipgat onder de woning. De buitenwereld kreeg chrna te ho ren dat Polman naar hebuitenland was vertrokken en daar i de gevan genis was beland weger het bezit van verdovende middelerOmdat dit verhaal tenslotte geen floof meer vond, ging de politie Vrilag in de woning van de vermiste opnderzoek uit. Volgens de politie kwaan in het gezin van Polman wel \1cer ruzies voor. De vijf andere kinden van het slachtoffer, van 11 tot 1 jaar, zijn door de politie elders ondrgebracht. door Wim Jansen Nicaraguanen verdringen zich bij de banken om hun bank biljetten in te leveren. MANAGUA De Nederlandse ambtelijke delegatie in Nicaragua is vol lof over hetgeen de nieuwe sandinistische regering van dit land in vier weken heeft weten te bereiken. De delegatie heeft minister De Koning van ontwikkelingssamenwerking een pakket voorstel len voorgelegd voor hulp aan Nicaragua. „Wij hebben een zeer positieve in druk gekregen van de manier van werken en de vakkennis van de nieuwe regering in Nicaragua. Wel iswaar is de administratieve ontred dering op sommige ministeries nog groot -en ontbreekt de ervaring, maar dat mag Nederland er niet van weerhouden toch hulp te bieden," aldus delegatieleider Henk Ver steeg. Hij had veel waardering voor de snelle en beheerste manier waarop de junta van Nicaragua en de rege ring orde hebben weten te scheppen in de chaos die van het land over bleef na de oorlog tegen het bewind van ex-president Anastasio Somoza. De delegatie, die verder bestond uit Christine van Kooten en Ton Schutte, heeft de afgelopen twee weken intensief overleg gepleegd met de meeste ministeries in Mana gua, particuliere hulpverleningsor ganisaties en nationale en interna tionale financieringsinstellingen. De Nederlanders zijn tot de conclu sie gekomen dat de plaatselijke re gering zeer snel betrouwbare inven tarisaties heeft gemaakt van de hulp die Nicaragua nodig heeft voor de wederopbouw. Met name op het gebied van huisvesting, handel en industrie. Het moet voor Nederland mogelijk zijn substantiële hulp te geven binnen het programma van de Nicaraguaanse regering, aldus de delegatie. Over de inhoud van de voorstellen kon de delegatieleider nog niets be kend maken, zolang minister De Koning daarover nog niet heeft be slist. Die beslissing zal waarschijn lijk binnen twee weken vallen. Wel heeft de minister inmiddels laten weten niet van plan te zijn van Nicaragua een zogeheten concen- tratieland te maken. De Nederland se hulp zal waarschijnlijk voor een deel bestaan uit rechtstreekse fi nanciële hulp en voor een deel uit kennisoverdracht. De regering van Nicaragua heeft haar aanvankelijke opvatting, dat slechts geld en geen buitenlandse know-how gewenst is, verlaten, aldus de delegatie. Namens de Nederlandse ontwikke lingsorganisaties ICCO. Cebemo en Novlb heeft Latijns-Amerika-des- kundige Cees Oskam de afgelopen weken overleg gepleegd met de par ticuliere instellingen in Nicaragua. Het is hem opgevallen dat de scha de van veertig jaar dictatuur van de familie Somoza bijna net zo groot is als de directe oorlogsschade. Het analfabetisme is groot en een enorm gebied aan de Atlantische kust is vrijwel geheel verwaarloosd. Er zijn bijna geen verbindingen met dit gebied en de bevolking is daar sterk onderontwikkeld. Oskam heeft de indruk dat de parti culiere organisaties in Nicaragua graag willen samenwerken met de regering. Berichten in de pers, dat de Junta alle hulp zelf wil kanalise ren, zijn volgens hem onjuist. Een woordvoerder van de regering in Managua bevestigt dit en zegt dat er inmiddels een goede coördinatie tot stand is gekomen tussen parti culiere hulpverleners en overheid. De regering van Nicaragua reali seert zich dat ze nog de capaciteit en de ervaring mist om de hulpver lening en de wederopbouw hele maal zelf te organiseren. Sommige gebieden, zoals het opbouwen van een nationale gezondheidsorganisa tie, zullen wel een exclusieve zaak voor de overheid worden. Vooral overheid Enige particuliere organisaties in Nicaragua'geven toe dat op dit mo ment eigenlijk de overheid de mees te steun verdient, zodat die de gele genheid krijgt haar programma waar te maken. Het verstrekken van internationale hulp aan bepaal de stromingen of vakbonden kan de bevolking verdelen. En dat is het laatste dat we op dit moment wil len, aldus Benjamin Cortes van de protestantse hulporganisatie CE- PAD. De hulp die deze organisatie zal geven, zal geheel binnen het huidige programma van de regering vallen. Aanvankelijk is er wel enige sprake geweest van wrijvingen bij het ver lenen van noodhulp, met name tus sen de regering en het Rode Kruis van Nicaragua. Het sandinistisch front had na de overwinning graag zelf voedselpaketten uitgedeeld aan de armen in de sloppenwijken, maar het Rode Kruis staat op het standpunt dat het de enige neutrale organisatie is in het land, met bo vendien de nodige ervaring in dit soort werk. Carlos Mayorga, directeur-generaal van het Rode Kruis in Nicaragua, zegt dat er inmiddels goed overleg gaande is met de regering. Drie we ken geleden ontstonden er spannin gen nadat sandinistische soldaten tien vrachtwagens met medicijnen en voedsel hadden gekaapt met de bedoeling die in de sloppenwijken uit te delen. Na overleg met de legerleiding werden de vrachtwa gens uiteindelijk teruggegeven. Absurd Na een bezoek van drie dagen aan Nicaragua uitte de voorzitter van de Partij van de Arbeid, Max van den Berg, twee weken geleden de be schuldiging dat de meeste voedsel hulp uit de Verenigde Staten niet bij de bevolking terechtkwam. De hulp zou slechts gaan naar de vier duizend gevangenen, voormalige le den van de Nationale Garde en an dere aanhangers van Somoza. Car los Mayorga noemt die bewering absurd: „Dagelijks delen wij in Ma nagua 25.000 rantsoenen voedsel uit, voor het grootste deel afkom stig uit de Verenigde Staten. Dat gaat naar de gevangenen, de bevol king en soldaten van het sandinis tisch leger. Wij delen overal uit waar honger wordt geleden, en dat is zeker niet alleen in de gevangenis. Dit soort beschuldigingen van par tijdigheid, die wij ook tijdens So moza te horen kregen, zijn het be wijs van onze neutrale houding." Overigens zei ook een woordvoerder van de regering geen enkele aanwij zing te hebben dat de beschuldiging klopt. PLO Hoewel de noodhulp die het buiten land geeft dagelijks toeneemt, is er nog steeds gebrek aan voedsel en medicijnen. In Managua is het nog een komen en gaan van buitenland se delegaties, die hun hulp komen aanbieden. Onder hen bevindt zich een drie man sterke delegatie van de PLO, de Palestijnse bevrijdings organisatie. In welke vorm de PLO Nicaragua denkt te steunen kon men nog niet zeggen. Het internationale fonds, dat de re gering van Nicaragua eind vorige week heeft opgericht voor de weder opbouw van de economie, krijgt langzaam enige inhoud. Voor volle dig herstel is naar schatting vijf miljard gulden hulp nodig. Geld De regering van Nicaragua heeft het afgelopen weekeinde harde mo netaire maatregelen bekendge maakt. Van het ene op het andere moment werden alle bankbiljetten van duizend en vijfhonderd cordo- ba's (een cordoba is op dit moment ongeveer twintig cent waard) ongel dig verklaard. Duizenden mensen stonden uren in de rij bij de banken om deze biljetten in te leveren. Voor het overheidspersoneel, dat net vrij dag voor het eerst sinds maanden weer salaris had ontvangen, kwam de klap extra hard aan. Een onderzoek moet uitmaken of de burgers het geld rechtmatig hebben verkregen, waarna het in nieuwe biljetten wordt uitbetaald. De men sen die slechts heel weinig hebben ingeleverd krijgen hun geld al bin nen een week terug, de anderen zullen maximaal zes maanden moe ten wachten. Zij krijgen wel acht procent rente van de staat. Doel van deze maatregel, die nogal wat gemopper onder de bevolking teweegbracht, is het ongeldig ma ken van de naar schatting driehon derd miljoen cordoba's die aanhan gers van Somoza op het laatste mo ment mee hebben genomen naar het buitenland. UTRECHT (ANP) In het najaar gaan de actiecentra van de PPR zich bezighouden met de positie en de politieke lijn van de partij in de toekomst. Dat gbeurt aan de hand van de definitieve lezing van de stratiegienota, die zaterdag in Utrecht voor het eerst ter discussie stond in een bijeenkomst van de kerngroep (de partijraad). In die nota staat onder andere dat de PPR in beginsel geen enkele partner afwijst, maar dat de PvdA als de best be schikbare partner onder de drie volkspartijen wordt be schouwd. Voorts dat de radi calen bereid zijn in principe regeringsverantwoordelijk heid te dragen, bij voorkeur in een progressief meerderheids- klabinet met PvdA, D'66 en PS. Ook de CPN moet bij zo'n formatiepoging betrokken kunnen worden, vindt het par tijbestuur. Vanuit de kerngroep klonk nogal wat kritiek op de teneur van de nota, die, volgens een aantal kerngroepsleden, te veel op meeregeren gericht is. Bovendien hadden velen zich er aan gestoten dat in de pers hier en d2ar de indruk was ontstaan dat de PPR nu ook bereid is met het CDA te gaan samenwerken. Ria Beckers, voorzitter van de PPR-fractie in de Tweede Ka mer, waarschuwde haar par tijgenoten de discussie over het al of niet samenwerken met het CDA te staken. De PPR sluit geen enkele pa tij uit en zal tot aan de verkiezin gen haar aandacht moeten richten op en werken in de richting van een progressief kabinet, maar de partij moet bereid zijn, als dat nodig is, over een compromis te praten. Het partijbestuur beloofde te zullen bezien of de nota inder daad te veel op dragen van regeringsverantwoordelijk heid mikt en daar, eventueel, nog wat aan bij te schaven. De definitieve versie wordt half september vastgesteld, gaat vervolgens de partij in en zal tijdens het voorjaarscongres van 1980 behandeld kunnen worden. PPR-voorzitter Herman Ver beek vindt dat zijn partij de moed zal moeten opbrengen om ook regeerpartij te zijn, omdat actiegroepen zich steeds meer van de PPR afke ren en naar PvdA of CDA lo pen. De kiezer zal de duidelij- Ria Beckers ke vraag voorgelegd moeten kiigen: hoe progressief wil Je da. dit kabinet is. Kernpunten Kritiek was er ook op het lijst je met kernpunten die het be stuur in de toekomst voorrang wil geven: ontwapening, snel le vermindering van kernwa pens, energiebezuiniging, geen kerncentrales, nieuwe economische orde, derde wer- reld, Inkomensherziening, werkgelegenheid, landbouw en voedselvoorziening. Ria Beckers vond het lijstje te algemeen geformuleerd om mee te gaan werken. Het be houd van milieu en ecosyste men ontbreekt, evenals de zorg om de mens in de verzor gingsstaat. De Brabantse afdelingen mis ten een analyse van wat er in het verleden mis is gegaan in de PPR, terwijl de nota teveel vooringenomenheid uit straalt. Groningen vond het stuk te veel voor „Den Haag" geschreven. Er wordt alleen een keuze gemaakt, maar die wordt niet onderbouwd. Voorhoedepartij Het PPR-bestuur zal in de de finitieve lezing van de nota ook zijn licht moeten laten schijnen op de vraag of de PPR verder moet als voorhoe departij of als regeerpartij. Jaap de Jong uit Den Haag stelde het probleem duidelijk: als gekozen wordt voor de macht kan de PPR worden opgeheven en kunnen de le den naar de PvdA overlopen. Kiezen voor de voorhoedepar tij betekent minder aanhang, meer lange-termljneffecten en meer gelegenheid om de pro blemen aan de orde te stellen. Hij vertolkte het dilemma van velen binnen de PPR. welke partij dus ook over „bloed groepen" blijkt te beschikken. EPE (ANP) Tijdens een recreatieve fietstocht in Epe zijn in het weekein de twee mensen omgekomen. Een 44- jarige man uit Alkmaar, die zich aan de start al niet goed voelde, ging desondanks toch op de flets en werd even later getroffen door een hartin farct. Later tijdens de rit raakte een man betrokken bij een valpartij. HIJ liep een schedelbasisfractuur op en is in een ziekenhuis overleden. Er deden zich nog een aantal valpar tijen voor met minder ernstige af loop Geen van alle waren te wijten aan de organisatie. DEN BOSCH De politie in Den Bosch heeft in de nacht van zaterdag op zondag vijf schoten afgevuurd op een 35-jarige inwoner van die stad, die door drie ervan ernstig werd ge wond. Na onmiddellijk geopereerd te zijn, verkeert de man nu bulten le vensgevaar. De schietpartij speelde zich af bij een woning in Den Bosch, waar de man bij kennissen op bezoek was Een dochter des huizes had de politie gea larmeerd met de mededeling dat de bezoeker een vuurwapen had getrok ken. Bij aankomst van een surveillan cewagen. bemand door twee politie mannen, stond de gezochte man met, zijn vuurwapen in de hand de auto al op te wachten

Nieuwe Leidsche Courant | 1979 | | pagina 3