Kabinet tot spoed gemaand Vanmorgen vonnis slepers-staking Touwtrekken om ballerina Haast Kiesuwkado elp Rode Kruis Cambodja' Wereldtitel Jan Raas tie lijkt n succes deze krant Vanavond moeten knopen begroting doorgehakt worden i Trouw Nieuwe Haagse/Nieuwe Leidse Courant Enkele buien HET WEER |tan Kenton /erleden chtelingen sfon^üjS1» direct Rotterdam hield meeste scheepvaartverkeer gaande isje gedood motorraces Trouw Hartelijk Mannen en vrouw aangehouden na gijzeling in bar I Bezorg Trouw een nietiwe abonnee I Lees een krant met overtuiging: TrOUW Tro UW 37STE JAARGANG NR 10934 - MAANDAG 27 AUGUSTUS 1979 VANDAAG: wisselend bewolkt en enkele buien. Vrij krachtige tot harde wind uit noord tot noordwest, windkracht vijf tot zeven. Middagtemperatuur ongeveer zeventien graden. MORGEN EN OVERMORGEN: wisselend bewolkt en eerst nog kans op buien. Middagtemperaturen omstreeks achttien graden. Morgen: zon op 6.44, onder 20.38; maan op 12.33, onder 23.03. Deze krant verhuist met u mee als u op tijd een kaartje stuurt met j de datum èn het nieuwe adres. LOSSE NUMMERS 60 CENT AGINA 2: andelijk pastoraal verleg gaat verder kGINA 3: taking voorbij in eeswarenindustrie ederlandse lof j or Sandinisten fcGINA 4: JGINA 7: an verkoopman It pastoraal werker PAGINA 5: Vluchtelingen met napalm bestookt Washington dwingt Israël tot bestand PAGINA SERVICE: Winkelen in je luie stoel Van onze parlementsredactie DEN HAAG Het kabinet mag geen dag langer meer wachten met de vaststelling van de rijksbegroting voor 1980. Het nog langer uitstel len van belangrijke beleids beslissingen zou onherroepe lijk tot ongelukken leiden. Bijvoorbeeld: Prinsjesdag zou op een later tijdstip moe ten worden gesteld dan de traditionele dinsdag in sep tember, omdat het kabinet anders het risico zou lopen een miljoenennota in te die nen die wemelt van de fouten. Topambtenaren van het ministerie van Financiën hebben dit minister Andriessen gerapporteerd in een ge heime notitie. Zij wijzen er onder meer op dat het nog niet eerder is voorgekomen dat een kabinet op een zo laat tijdstip de begrotingsperike len heeft afgerond. Weliswaar zijn de laatste jaren de technieken aanzienlijk verbeterd, maar dit neemt volgens de ambtena ren niet weg, dat iedere beslissing, of het nu om cijfers achter de komma gaat of niet, gevolgen heeft voor hon derden andere cijfers in de miljoenen nota. Voor deze reken-éxercitles is tijd nodig, want anders worden er fouten gemaakt, menen de ambte naren. De derde dinsdag in september valt dit jaar op de achttiende. De zaterdag daaraan voorafgaande is de definitie ve tekst van de miljoenenota be schikbaar voor journalisten. Een week vóór dat tijdstip kunnen geen wijzigingen meer worden aange bracht. Dat betekent dus dat de mil joenennota zaterdag acht september gereed moet zijn. Dus hebben ambte naren nog maar ruim een week om de beslissingen van het kabinet cijfer matig uit te werken. De notitie van de ambtenaren heeft indruk gemaakt. Anders dan premier Van Agt vrijdagavond nog aankon digde (namelijk dat het kabinet nog veertien dagen de tijd zou nemen voor de afronding van de begroting) heeft het kabinet daarom zaterdag besloten in een slotzitting vanavond alle knopen door te hakken. Premier Van Agt heeft zelfs een blauwdruk achtér de hand voor een definitief begrotingsplan, voor het geval het kabinet er andermaal weer niet uit zou komen. BTW omhoog? De beslissingen die het kabinet in één avond zou moeten nemen zijn niet gering. Aan de orde zijn de volgende punten: Een belastingverhoging, die de schatkist bijna twee miljard gulden in het laadje moet brengen. Aanvan kelijk dacht het kabinet daarbij aan een verhoging van de directe belas tingen (loon- en Inkomstenbelastin gen). Het ziet er nu echter naar uit dat vooral de indirecte belastingen zullen strk en onzer verslaggevers HAAG De vertegen- liger van de hoge com- irls voor vluchtelingen ,e Verenigde Naties, mr. ■er, heeft zich gister tevreden getoond over sultaten van de hulpac- ior de Vietnamese boot- telingen. iet zich gisteravond liet aan- lebben velen gehoor gegeven oproep geld te schenken. Vol- heer Brouwer was het gemid- van de giften veel hoger dan ikelijk werd verwacht, ie is gisteravond ingeluid met or radio en televisie uitgezon- ispraak van premier Van Agt. lister-president sprak over een m dat tientallen miljoenen De uitgeweken sterdanser Alexander Go- doenow. Loedmilla Vlasowa wordt tussen Russische functionarissen in naar het vliegtuig geloodst. ast. onmiddellijke en directe ok voortgezette hulp voor de an opvangcentra nodig is. lister van financiën heeft aan •avond van de actie laten we- in dit geval vrijstelling van ienkingsrecht zal worden ver- Dat recht is verschuldigd bij van meer dan vijfduizend IELE (ANP) Bij motorraces Zeeuwse Borssele is zondag- de 23-jarige Juliana Meul- uit Vlissingen om het leven tn. Het meisje dat zich met srloofde 'en enkele tientallen toeschouwers achter het k bevond langs het circuit lissingen-oost, werd gegrepen motor van een 22-jarige cou- Oss, die in de bocht onderuit et meisje was op slag dood. 2\ dere toeschouwer, K. J. uit jerke, werd gewond in een zie- worden opgenomen. ROTTERDAM (ANP) Vanmorgen om negen uur zal de president van de Rotterdamse rechtbank, mr. F. Nivard, uitspraak doen in het kort geding dat de directie van Smit sleepbedrijven heeft aangespannen tegen de stakènde havenslepers. Ondanks de staking ging dit weekend het scheepvaartverkeer voor negentig procent door. Slechts enkele zeeschepen zijn uitgeweken naar Antwerpen. Zondag lagen tien grote zeesche pen voor Hoek van Holland te wachten. De havendienst hoopte daarvan een deel alsnog de haven binnen te loodsen. In het geding noemde de raadsman van Smit sleepbedrijven, mr. O. L. O. de Wit Wijnen, de eis van de stakers absurd. De eis van vijftig gulden schoon per week extra, berekende hij, is het zestienvoudige van wat onlangs in de CAO overeengekomen is. Hij noemde de stakingen in elk opzicht ontoelaatbaar en onrechtvaardig. Hij vroeg de president vóór maandag morgen uitspraak te doen en de sta kers op te dragen hun werk te hervat ten. Daarbij eiste hij een dwangsom van honderd gulden per uur per werk nemer of twaalfhonderd gulden voor een dag- of een nachtdienst. De twee advocaten van de zestien stakende werknemers van het sleep bedrijf, die voor de rechter geroepen waren, mr. B. Tomlow en mr. S. J. Brunia, uitten de verontwaardiging van het sleepbootpersoneel over de stappen die de directie van de onder neming tegen de stakers had onder nomen. Zij vonden de actie van de werkne mers begrijpelijk, omdat over hun COK (Reuter. AFP, AP) In nog werkende ziekenhuizen in ibodjaanse hoofdstad Phnom terven meer mensen dan er orden", zo citeert een delega de Wereldraad van Kerken en istelijke Kerken in Azië een één van de ziekenhuizen. gatie, bestaande uit vier men der wie de Nederlandse direc- in de Stichting Oeucumeni- ilp aan Kerken en Vluchtelin- )H), ds. Paul van Lelyveld, is ige week in Bangkok terugge- van een bezoek aan Phnom >e vier zeiden dat zij er bij de Wereldraad op zullen aandringen on middellijk twee miljoen dollar be schikbaar te stellen voor het Com- bodjaanse Rode Kruis. De Vietnamese overheid, die alles in het werk stelt erkenning te krijgen voor het huidige bewind van Heng Samrin in Cambodja, heeft gisteren opnieuw gruwelijke wreedheden, be gaan door het vorige bewind van Pol Pot, in de openbaarheid gebracht. Volgens het Vietnamese officiële persbureau hebben Rode-Khmersol daten kinderen gevoerd aan krokodil len en zich schuldig gemaakt aan kanibalisme. De voormalige Cambodjaanse leider, prins Norodom Sihanoek, heeft giste ren aangekondigd nog een week in Peking te zullen blijven en daarmee speculaties opgeroepen over de vraag of hij de Amerikaanse vice-president Walter Mondale zal ontmoeten. Siha noek kwam vrijdag in Peking aan en Mondale kwam een dag later. Monda- lé blijft een week in Peking. Het Cambodjaanse persbureau SPK (van Heng Samrin) heeft gisteren be kendgemaakt dat de haven van de stad Kompong Som, vroeger Siha- noek-ville geheten, vanaf morgen zal worden opengesteld voor buitenland se schepen. ..redelijke" eisen niet gepraat kon worden. De werkgever, redeneerden zij, weigert over een extra-loonsver hoging te praten, omdat er onlangs al een CAO is afgesloten. Bovendien meenden de raadslieden, is de CAO niet op rechtmatige wijze tot stand gekomen. Over de hoogte van het bedrag dat de werknemers bij hun salaris willen hebben (vijftig gulden schoon per week) zei de heer Brunia dat deze gerechtvaardigd is. Het basisloon van een matroos bij het sleepbedrijf is al jarenlang niet meer dan het mini mumloon. De nieuwe CAO heeft de werknemers van Smit nauwelijks iets opgeleverd. Sommigen hielden zelfs iets minder in hun loonzakje over. De raadsman van het sleepbedrijf deelde de president mee niet alle 250 stakende werknemers te hebben kun nen dagvaarden, omdat dit technisch op zo'n korte termijn niet doenlijk was. Hij hoopte dat als de president de zestien gedaagden met een dwang som zou dwingen weer aan het werk te gaan, de rest vanzelf zou volgen. Deze opmerking werd door de aanwe zige werknemers van Smit met hoon gelach bejegend. 'Stoottroepen' De heer Tomlow toonde zich zeer verontwaardigd over de opmerking van zijn tegenpleiter. In een geëmo- onze sportredactie STERDAM De regen- Jtrui bij de professionele renners zal ook het ko- de jaar de schouders een Nederlander blijven n. Jan Raas nam na een ultueuze eindsprint het 't van zijn ploeggenoot ie Knetemann over. i de zege van Raas werd later de Italiaan Battaglin (ten val nen in de sprint) nog protest tekend, maar de jury hand- Ie de uitslag onverkort. De ze getocht van Raas werd in het Zuid limburgse land door naar schatting een kwart miljoen wielerenthousi- astelingen gevolgd. Zaterdag had Nederland zijn eerste wereldkampioene al kunnen huldi gen. Petra de Bruin uit Nieuwkoop zegevierde in de wegwedstrijd bij de dames. Het (drukke) sportweekeinde kende naast het wereldkampioenschap wielrennen rond Valkenburg nog een tweede internationaal gebeu ren: de vercommercialiseerde, cir cusachtige Grand Prix van Neder land op het Zandvoortse circuit. Hier naar schatting 70,001) toe schouwers met een welgeteld twaalf ronden meerijdende Jan Lammers, goed voor een sof van twee miljoen gulden. Het professionele voetbal draalde rustig (uitgezonderd in Eindhoven, waar de gemoederen bij de topper PSV-Feyenoord danig in beroering kwamen) verder met na drie compe titieronden nu in de eredivisie Ajax als eenzame koploper met nog een 100% score. Tegen Go Ahead werd de derde, weinig aansprekende zege (2-1) geboekt, die pas in de laatste minuut tot stand kwam. Feyenoord en verrassend Excelsior volgen Ajax met één punt achterstand. Meer en uitgebreider nieuws staat op de (4) sportpagina's. wQjden verhoogd. De BTW gaat om hoog, evenals accijnzen van alcohol en sigaretten; energieverslindende apparaten zullen zwaarder worden belast en de bijzondere verbruiksbe lasting voor auto's gaat ook omhoog. Een belastingverlichting zit er in voor de laagste inkomensgroepen. Hoeveel precies zal onder meer af hangen van de beslissing die het ka binet moet nemen over de sociale premies. Gaat de rijksbijdrage aan de sociale fondsen Inderdaad met een miljard gulden omlaag en zullen de sociale premies overeenkomstig stij gen? Het zal in ieder geval minder worden dan één miljard en afhanke lijk daarvan zal de belastingverlich ting voor de lagere inkomens groter en/of kleiner zijn. Werkgelegenheid Het kabinet zal bovendien een beslis sing moeten nemen over maatregelen ter versterking van de werkgelegen heid. Hiermee is een bedrag gemoeid van ongeveer tweeëneenhalf miljard gulden. Minister Albeda (sociale za ken) wil daarmee een arbeidsplaat senplan financieren en minister Van Aardenne (economische zaken) zal daaruit willen putten voor zijn sector- structuurbeleid. Een Interessant punt is dat deze tweeëneenhalf miljard gulden groten deels buiten de begroting om zal wor den gefinancierd. Volgens ambtena ren van financiën is dat echter onver antwoord. De maatregelen zijn gro tendeels structureel van aard en die nen volgens hen ten laste van de begroting te komen. Andriessen wei gert dit echter, omdat dan de bestek doelstelling van tien miljard gulden bezuinigen niet gehaald kan worden. Ten slotte moet het kabinet nog een beslissing nemen over de WIR-gel- den. Andriessen wil deze gelden, die bestemd zijn om investeringen te sti muleren, voor een belangrijk gedeelte niet uitgeven en gewoon aan de schatkist ten goede laten komen. NEW YORK/MOSKOU (AP. AFP, Reuter) Wat vrijdag begon als een incidentje, is dit weekeinde uitgegroeid tot een diplomatieke crisis tussen de Verenigde Staten en de Sowjet- Unie. Protesten vliegen over en weer, president Carter stippelt persoonlijk het beleid uit, en voorlopig staat vlucht 316 van Aeroflot van New York naar Moskou nog aan de grond. De vrouw om wie alles draait is de ballerina Loedmilla Vlasowa. Haar man, sterdanser Alexander Godoen- ow van het Bolsjol-ballet, vroeg woensdag politiek asiel ln Amerika. Vrijdagmiddag verscheen Loedmilla op het vliegveld van New York. Rus sische functionarissen loodsten haar aan boord van het vliegtuig van Aero flot en verzuimden daarbij haar de tocht langs de Amerikaanse douane te laten maken. De Amerikanen staan ernu op uit haar eigen mond te horen of zij al dan niet vrijwillig naar Moskou terug keert. De Russen willen haar dat best in het vliegtuig laten verklaren, maar de Amerikanen nemen daar geen ge noegen mee: ze moet uit het vliegtuig komen. De 44 Amerikanen aan boord van het toestel zijn na ruim tien uur wachten uitgestapt, de 68 Russen zitten er nog steeds in. De besprekingen op het vliegveld worden gevoerd door de plaatsver vangende vertegenwoordigers van de twee landen bij de Verenigde Naties, Donald McHenry en Ewgeny Makey- ew. De Amerikaan ontvangt instruc ties van de onderminister van buiten landse zaken, en gisteravond werd bekend dat Carter nu vanuit zijn bui tenverblijf in Camp David de grote lijnen bepaalt. De Sowjet-Unie heeft „krachtig ge protesteerd" tegen het aan de grond houden van het toestel. De moeder van de danseres heeft president Car ter gevraagd haar dochter „vrij te laten" en een eind te maken aan deze „schending van de rechten van de mens". Volgens de Amerikanse onderhande laar McHenry hebben functionaris sen van de immigratiedienst het recht aan boord van het vliegtuig te gaan en de ballerina desnoods met geweld mee te nemen voor een onder vraging. Hij voegde hieraan echter toe: „Wij willen dit diplomatiek op lossen. We zullen moeten wachten tot de Russen Iets ondernemen," Vanavond worden de knopen doorgehakt. Voor ons geen ongewoon verschijnsel: wij zitten elke avond wel min of meer tegen de klok te werken. Maar nu is een heel kabinet er achter dat je de tijd maar tot zó ver kunt uitrekken. Wij wensen de dame en heren sterkte. Mr. F. Nivard, de president van de Rotterdamse recht bank. tioneerd betoog zei hij dat het on rechtmatig ls zestien werknemers de dag- en nachtploeg die maandag volgens het rooster het eerst aan het werk moeten te gebruiken als stoottroepen om de staking te door breken. Als de president ten gunste van het sleepbedrijf oordeelt, dan zal dit onverantwoorde gevolgen heb ben, waarschuwde de advocaat. Vervolg op pagina 6 ALMELO (ANP) De Almelose poli tie heeft gisteren drie mannen en een vrouw aangehouden na een gijzeling in een bar in Almelo. Het viertal heef bekend in de nacht van vrijdag op zaterdag vijf mensen in de bar uren onder schot te hebben gehouden. De mannen en de vrouw weigerden de bar te verlaten, toen die, zoals gebrui kelijk, om drie uur sloot. Ze bedreig den de aanwezigen met een pistool en een mes, vernielden intussen het inte rieur van de bar, en lieten het bier uit de tap rijkelijk vloeien Om half ze ven 's morgens wist de beheerster te ontsnappen en de politie te waar schuwen. De drie mannen en de vrouw, die bij de komst van de politie verdwenen waren, zullen morgen worden voorge leid aan de officier van justitie, op verdenking van onder meer vrijheids beroving. 6 sprookjes op 1 LP (A) Verteld door Ton van Duinhoven. Ko van Dijk, Hctty Blok en lna van Faassen Lektuurhanger (B) Nooit meer zoeken naar de krant of tv-gids. Decoratief jute lectuur- hanger. Lederen halstasje (C) Sierlijke eenvoud cn praktisch bo vendien. Echt naturel leder met ge vlochten koordje Ketting met armband (D) De nieuwe modetrend: ketting cn arm-bandje van keramiek. Naam nieuwe abonnee: Adres nieuwe abonnee: Postcode en plaats: Giro: Uw naam: Uw adres: Postcode en plaats: Tel.: Voor het kwartaalabonnement geldt voor de eerste betaal periode een welkomstkorting van 7. Kado naar keuze: DA. DB. DC. DD. (aankruisen a.u.b.) Bon in open envelop zonder postzegel zenden aan Trouw, Antwoordnummer 2792, 1000 PA Amsterdam. Of bel 020-659388 (uitsluitend voor opgaven). Voor bezorginformatie 020-913456. I Trouw, Antwoordnummer 2792, 1000 PA Amsterdam. I Of bel 020-659388 (uitsluitend voor opgaven).

Nieuwe Leidsche Courant | 1979 | | pagina 1