Ééndagsvlieg of eng fascisme Pleidooi voor één filmcentra Baan en toekomst bij AMEV: Het is natuurlijk wel zo prettig daar thuis over te praten. Frans 'Nieuw Rechts' Nota Raad voor de Kunst belicht toekomstig beleid: "Welke eisen worden er gesteld?" "Wat zijn de vooruitzichten?" "Hoe staat het met de beloning?" AMEV wat is dat voor 'n organisatie?" Bel 010-130080" voor een gedegen gesprek» over baan en toekomst. AMEN ZATERDAG 25 AUGUSTUS 1979 JEiË Michel Poniatowski, vroeger minister van binnenlandse zaken en nu de speciale afge zant van president Giscard, wordt tot de prominente aan hangers van Nieuw Rechts gerekend. r door Bert van Panhuis Intellectueel Frankrijk heeft er een gespreksonderwerp bij: Nieuw Rechts. Het heeft de gemoederen danig in beroering gebracht en tot een opvallende „scheiding der geesten'' geleid. Het radicaal-linkse dagblad Libération stelt dat er thema's zijn waarop Nieuw Links en Nieuw Rechts elkaar kunnen vinden. Maar voor de conservatieve gaullist Jean-Pierre Hau- dry is het: „Bijna vijftig jaar na de Duitsers lopen de Franse warm voor het fascistisch cultureel erfgoed. De vijand zit voor ons in de toekomst rechts en niet meer links." De oorzaak van die schelding ligt in het feit dat Nieuw Rechts (La Nouvel le Drolte) ln een aantal zaken wezen lijk verschilt met het traditionele rechts in Frankrijk. Dét kenmerkt zich door een sterke band met de joods-christelijke traditie, die vooral tot uitdrukking komt ln de (katholie ke) kerk en haar normen en waarden; door nationalistische politieke en cul turele opvattingen, die nogal eens doorsloegen naar vreemdelingenhaat in het algemeen en antisemitisme ln het bijzonder; door neiging tot autori tair gezag, ofschoon men vast houdt aan de democratische beginselen zoals die bijvoorbeeld tot uitdruk king komen in het algemeen kies recht. In het verleden werd uiterst rechts vooral belichaamd in de Ac tion Franoaise, royalistisch, anti-de mocratisch en anti-semitisch Tussen de belde wereldoorlogen bekeerden vooral radicale aanhangers van de Action zich tot het fascisme, of schoon ook in de achterblijvende or ganisatie hele en halve collaboraties met nazi-Dultsland plaats hadden. Indo-Europa Nieuw Rechts zegt anders te zijn, eigentijds, modern, ofschoon veel van de ideeën ln het verleden stoelen. Nieuw Rechts grijpt enerzijds terug naar de klassieke tijd, naar de ge- dachtenwereld van antiek Grieken land en het Romeinse rijk maar ook naar de oude Keltisch-Oermaanse cultuur. Om kort te gaan: naar Indo- Europa. Op grond daarvan wordt de joods- christelijke traditie verworpen. Eigentijds is de grote aandacht voor de erfelijkheid en het sociologisch en biologisch bepaalde, zoals die opvat tingen worden verkondigd door de etholoog Konrad Lorenz en de psy choloog Hans Eysenck. Begaafdheid is een zaak van afkomst, leiderschap is erfelijk bepaald en niet door opvoe ding en onderwijs aan te leren. Daar om zijn de aanhangers van Nieuw Rechts ook wars van ieder streven naar gelijkheid. De grote boosdoe ners zijn het christendom (en het door Nieuw Rechts als haar a-religi euze variant beschouwde communis me) en de Amerikaanse cultuur. Dat anti-Amerikanisme deelt men met traditioneel rechts Frankrijk, maar daar houdt de overeenkomst al weer op. Nieuw Rechts is internatio naal gezind. De nationale grenzen zijn volgens haar kunstmatig, dooi mensen getrokken. Voor Nieuw Rechts ls het kleinste gebied dat ah een eenheid geldt het oude Franki sche rijk van Karei de Orote. Ook nu nog ziet deze denkrichting die oude grenzen als ideaal. Vanuit die gedach tengang staat Nieuw Rechts achter het onafhankelijkheidsstreven var bijvoorbeeld de Corslcanen en de Basken. Zij zijn vreemde elementen in dat rijk en vrijwillige afstoting is dus erg welkom Erfelijkheid De vergelijking met het nationaal- soclallsme wijst Nieuw Rechts af met de stelling: ..De in de loop van de tijd ontwikkelde opvattingen over erfe lijkheid zijn niet onjuist, enkel en alleen omdat Hitler ze heeft mis bruiktMaar wie de vruchten van deze stam bekijkt moet tot de conclu sie komen dat ze wel erg veel op elkaar lijken. De maatschappij moet naar intelligentie hiërarchisch wor den opgebouwd. Een zeer begaafde, natuurlijke elite leidt. Wie carrière wil maken moet een bewijs van ras zuiverheid. een „ariërbewijs" hebben. Toelating tot universiteiten ge schiedt pas na een intelligentietest. De erfelijke kneuzen zijn voorbe stemd voor het werk in atoomcentra les en de chemische industrie. Om een goed en sterk ras te kweken staan verscheidene middelen ter be schikking Gehandicapten worden gesteriliseerd of laat men vrijwillig of gedwongen sterven. Beschadigde on geboren kinderen worden afgedreven ook ln het vrijgeven van euthana sie en gebortus verschilt Nieuw Rechts dus wezenlijk van de traditio nele stroming en genetische expe rimenten worden aangemoedigd Ge slachtsverkeer tussen mensen met verschillenden graden van ..raszui verheid" geldt als bloedschande. Wie behoren er ln Frankrijk tot Nieuw Rechts en hoe zijn ze georgani seerd'' Eliteperiodieken voor de intel ligentsia en studenten staan er al Jaren vol van, maar het grote publiek neemt er pas kennis van sinds de rechtse persmagnaat Robert Heraam een weekelnde-bljlage bij de liberaal- rechtse kwaliteitskrant Le Figaro op poten zette Als hoofdredacteur stel de hij Louis Pauwels aan. een schrij Van een onzer verslaggevers AMSTERDAM De Raad voor de kunst pleit in een gisteren uitgebrachte nota voor de oprichting van één onafhankelijk filmcentrum. In dit centrum moeten alle activiteiten van de Nederlandse film worden gebundeld. Op die manier is het volgens de afdeling filmkunst van de raad pas mogelijk een gecoördineerd filmbeleid te voeren. Alle betrokkenen, zoals filmers, televisie, bioscoopbond en de filmindustrie, moeten deelnemen aan de oprichting van een dergelijk filmcentrum. De nota werd gisteren gelanceerd in het filmcentrum in Amsterdam en door de directeur-generaal voor cul turele zaken, mr R. Hotke, namens minister Gardeniers van CRM in ont vangst genomen. De afdeling film kunst wil alle schakeringen in de Ne derlandse film even veel kans geven. Het is daarom, volgens de afdeling filmkunst, noodzakelijk dat één in stantie het beleid bepaalt. Televisie moet daarbij als een onontbeerlijk onderdeel worden gezien. Een over koepelend filmcentrum kan verschil lende financiële bronnen samenbren gen. Er kan dan een beleid worden gevoerd waarin alle betrokkenen zich kunnen vinden, aldus de afdeling filmkunst zonder overheidssteun onmogelijk dit te stimuleren. Daarbij zijn de film en de televisieproduktie teveel uit- eengegroeid." „In twintig jaar heb ben zich nauwelijks enige structurele veranderingen voorgedaan in de ma nier waarop de Nederlandse film en de filmproduktie wordt bevorderd. Het beleid van de overheid kent wei nig ontwikkeling," aldus de nota. Onjuist Knelpunten De nota signaleert binnen de huidige situatie van de Nederlandse film een aantal knelpunten. „Als klein cul tuurgebied heeft Nederland zeer be perkte mogelijkheden voor exploita tie van eigen filmproducten en het is De afdeling filmkunst van de raad voor de kunst wijst verder op de enorme groei van de „niet commer ciële film". „Op dit moment worden in Nederland op zeventig tot tachtig plaatsen regelmatig van dergelijke voorstellingen gegeven. De publieke belangstelling via vormingscentra, onderwijsinstellingen en culturele manifestaties is groot. Het produktie- fonds vertegenwoordigt deze distri butievormen niet, zodat het toeken nen van subsidies aan deze kanalen nauwelijks voorkomt." Over de huidige manier van financie ren van filmprojecten Juicht de nota ook niet. „Er is op dit moment te weinig geld om een totaalbeleid te voeren, gericht op het ontwikkelen van het talent." Omdat de filmer af stand moet doen van het exploitatie recht dat gebeurt bij de korte cul turele en kunstzinnige film, die voor honderd procent gesubsidieerd kan worden zijn de eventuele inkom sten voor de producent minimaal. „Er is geen sprake van enig reservekapi taal om een nieuw project op te kun nen zetten." Ook dat niet alle premies en prijzen, die een film ln het buiten land ontvangt, aan de makers worden uitbetaald, wordt in de nota als „on juist" betiteld. Kritiek wordt verder geleverd op de situatie bij de televisie. „Televisie moet als werk- en proefterrein voor de Nederlandse cineast en scenario schrijver fungeren. Het Nederlands publiek is wel degelijk geïnteresseerd in producties van eigen bodem. Se ries als 'Waaldrecht' en 'Dubbelle ven', "Dagboek van een herdershond' en 'Hollands Glorie' hebben veel re acties opgewekt. Bij de televisie vloeit veel geld weg naar buitenland se producties. De eigen filmcultuur profiteert onvoldoende. Vanwege de hoge kosten vormen dramatische producties slechts een klein onder deel van de eigen programma's van de omroepen," stelt de nota vast. Samenwerking Als oplossing hiervoor stelt de afde ling filmkunst voor de samenwerking tussen de film en de televisie te verbe teren. „Op grond van de ervaringen in het buitenland, waar de langere 16 mm film ook steeds meer van de grond komt en waarvoor op dit mo ment geen subsidie mogelijk is, lijkt een samenwerking van film en televi sie commercieel en artistiek verant woord." Ook over de beperkte distributiemo gelijkheden, de slechte coördinatie bij de verkoop naar het buitenland en de filmopleiding, die slechts gedeel- teijk zou aansluiten op de eisen van de beroepspraktijk, is de nota slecht te spreken. „Door de stichting van één nationaal filmfestival, waar alle soorten worden vertoond, zou de ver koop van de Nederlandse film kun nen worden bevorderd." Het te stichten filmcentrum kan vol gens de afdeling filmkunst aan de huidige situatie een eind „Eén centrale Instelling, die de film betrokken sectoren O' pelt, kan beter inspelen op ontwikkelingen. Zo'n centrum| onafhankelijk zijn en een rechtspersoon hebben. In verse de adviescommissies, zoals ee de speelfilm, films voor socia cultureel gebruik en experim films, moeten televisiedeskui zitten. Een speciaal voorlicht» adviesbureau zou vooral voor nende filmers een belangrijke kunnen zijn bij het ontwikkeli een eigen beroepspraktijk," Raamwerk De afdeling filmkunst van d(| voor de kunst rekent voor d globale begroting voor het fi trum op ruim vijftien miljoen R| zal komen. „De ministeries van lg algemene zaken, buitenlandse gr economische zaken, sociale zak televisie en de bioscoopbond nf aan de financiering bijdragen. „Op deze wijze kan een beslii bijdrage worden geleverd om 11 in Nederland tot een volwassi >n tuuruiting te maken. Ons voors ,f een raamwerk scheppen, waar' talent en de vakmanschap dtP nen de verschillende sectoren yK Nederlandse film aanwezig is derlinge samenwerking tot ont ling kan komen," aldus de not ver van voornamelijk occult en pa rapsychologisch werk. Deze heeft al veel Nieuw Rechtse filosofie aan het papier toevertrouwd maar de spil vormt toch wel zijn beschermeling Alain de Benol'st. De Benoïst leidt de uitgeverij Copernic, die onder meer gespecialiseerd is in nazi-literatuur maar ook klassieken als de Romeinse bestrijder van het vroege christen dom Celsus. De 36-jarige De Benoïst is ook zelf publicist. Jaren geleden al van wer ken die voorkeur dan wel bewonde ring voor uiterst rechtse onderwerpen weergaven. Nu doet hij dat naast Le Figaro Magazine in het blad Ele ments. het huisorgaan van de club GRECE. Dat woord is samengesteld uit de beginletters van Groupement de recherches en d'etudes pour 18 civilisation euopeénne (groepering voor onderzoek en bestudering var de Europese beschaving), maar geeft meteen ook de verwantschap met de oude Grieken aan. GRECE is in 1968 opgericht als antwoord op de door De Benoïst verfoeide studentenopstand. Nu is het voornamelijk een debatteer- club met grote aanhang aan de Fran se universiteiten. De redactie van Le Figaro Magazine telt vele GRECE- leden, die hun Nieuw Rechtse filoso fieën wekelijks bij 1,8 miljoen men sen aan de man brengen. Club Meer politiek gewicht heeft de sterk met Nieuw Rechts verwante Club de 1'Horloge, zo genoemd omdat de uni versiteitsruimte waarin de ciub in 1974 werd opgericht een klok aan de wand had. De Club de l'Horloge telt nu 120 leden, van wie een groot aantal afgestudeerd is aan de ENA, het op leidingsinstituut voor de Franse hoge ambtenarij. Daarnaast heeft de club veel sympathisanten in het regerings apparaat en het bedrijfsleven. Sommige Nieuw Rechtse ideeën wijst „l'Horloge" af, zoals de verwerping van de Joods-christelijke traditie. Maar de denkbeelden over erfelijk heid. gelijkheid en elite worden door het gros van de leden gedeeld. De inbreng van de club in de politiek wordt niet alleen weergegeven in de positie van vo.Ozitter Yvan Blot, één van de invloedrijkste kaderleden van Jacques Chiracs gaullistische partij. Ook oud-minister Michel Poniatow ski. nu speciale afgezant van Valéry, Giscard d'Estaing, de president van de republiek, wordt tot de aanhan gers van Nieuw Rechts gerekend, als ook centrumrechtse parlementariërs als de burgemeester van Nice, Jac ques Medecin. De Franse Intelligentsia en de massa media ln deze kringen wordt Nieuw Rechts hoofdzakelijk besproken zijn het nog niet over eens waaraan die plotselinge aandacht te danken is. Twee zaken springen daarbij wel in het oog. Nieuw Rechts lijkt vooral aan vertrouwen te hebben gewonnen door de verdeeldheid die de linkse partijen kenmerkt sinds ze de alge mene verkiezingen van vorig jaar ver loren. Daarbij heeft de zaak van de Indochinese vluchtelingen de Franse communistische partij nog eens ex tra in discrediet gebracht. Verzet Welke waarde moet aan Nieuw Rechts worden toegekend? Is het een eendagsvlieg, een produkt van de zo- mermalalse of zal de beweging haar tentakels uitslaan in vele geledingen van de Franse samenleving, zoals destijds de Action Francaise? Is het een oirbare reactie op het systeem van materialisme en gelijkvormig heid of is het neo-fascisme-stljl-jaren- zeventig? Het is ironisch dat naast sommige linkse kringen zoals die van Le Nou velle Observateur. het Franse linkse weekblad, het verzet vooral komt uit de kring van de dagelijkse Figaro Hoofdredacteur Jean d'Ormesson en communlsme-deskundige Annie Kriegel moeten niets van Nieuw Rechts weten Annie Kriegel spreekt onomwonden van ..herlevend fas cisme". Als we. gezien de aard van de ideeën, uitgaan van die mogelijkheid dan geeft Rene Remond in Le Monde aan waar het extra gevaar kan schuilen In de jaren twintig en dertig vah deze eeuw kon een V&tfCd*As ..neeM ÖëfeéM de Action Francaise genoeg met de kerk verbonden mensén afhcruefen van massale steun Nu ook in Frank rijk het woord von Rtime allang rtïéir' meer wet is, ls meteen ook eërr dam tegen deze Ideologische stroming ver dwenen a J.L. Berben Hoofdinspecteur t nvhns V 19 H Hoe uitgebreid een personeelsadvertentie ook is, een persoonlijk gesprek geeft altijd meer informatie, meer duidelijkheid. Zeker als het gaat om de functie van verzekerings inspecteur. In ons beroep is geen dag hetzelfde. Steeds weer nieuwe mensen ontmoeten, nieuwe contacten leggen. Adviseren over verzekerings zaken. Mensen motiveren. Maar ook assurantie-adviseurs terzijde staan. Want de functie van verzekerings inspecteur houdt (gelukkig) veel meer in dan de meeste mensen denken. Maar laat ik beginnen met alvast een paar vragen over ons vak (en straks wellicht uw vak) te beantwoorden. Uit het feit dat verzekerings inspecteurs vaak een totaal verschillende achtergrond hebben, blijkt al dat de voorwaarden waaraan een aankomend inspecteur moet voldoen niet precies zijn afgebakend. Maar een middelbare of daaraan gelijkwaardige opleiding, doorzettingsvermogen en goed met mensen kunnen omgaan, vormen een prima start. Als u zich in deze summiere omschrijving herkent en u bent tussen de 21 en 35 jaar oud, heeft het zeker zin om een persoonlijk gesprek te hebben over haan en toekomst bij AMEV. Een baan als inspecteur bij de grote en groeiende verzekerings bedrijven van AMEV is meer dan een werkkring: het is een persoonlijke investering. Hoe groter uw kennis en inzet, hoe hoger uw inkomen. Uw "vrije baan" begint met een gedegen training in ons opleidings centrum 'De Wageningse Berg", waar u zorgvuldig wordt voorbereid op uw toekomstige taak. Natuurlijk, er wordt van u als verzekeringsinspecteur veel gevraagd, maar daar staan wel een flink aantal uitstekende zaken tegenover. Een grote mate van zelfstandigheid, de zekerheid van een werkkring met goede kansen om u zelf te ontplooien. Plus een beloning die tot een goed inkomen kan uitgroeien. Die beloning is opgebouwd uit het maandsalaris plus provisie en als extra's een 13e maand, een aan het dividend gekoppelde gratificatie en de vakantietoeslag; terwijl de pensioenregeling premievrij is. Bovendien krijgt u de beschikking over een goede auto. AMEV omvat een groep van ondernemingen die op verschillende terreinen opereren. Om er een paar te noemen: Utrecht voor levensverzekeringen - Holland voor schadeverzekeringen - Algemeen Belcggingsconsortium voor beleggen gecombineerd met risico verzekering - Praktijkvoorziening AMEV voor vestigingskredieten - AMEV Hypotheekbank voor hypotheken - Alfina voor alle geld leningen. Zoals gezegd: een persoonlijk gesprek zegt meer dan een advertentie. Daarom ben ik graag bereid om d te komen praten over uw mogelijkheden binnen AMEV. *Of 010-500236 na kantooruren.

Nieuwe Leidsche Courant | 1979 | | pagina 8