China: niet alleen op 'eigen kracht' loerden weren ware aanval af ,aak Rhoodie is uitgesteld Ontwikkelingshulp kan ook zonder afspraken' Zelfbeschikking geëist voor Estland, Letland en Litouwen T are beschieting Tyrus eist levens ft Nkomo: blanken Rhodesië welkom Drie Fiji-ers van Unifil gedood Scheltema vindt ECOSOC 'te groot en onwerkbaar' geworden rERDAG 25 AUGUSTUS 1979 BlirTENLAND TROUW/KWARTET H S 7 IKOU (Reuter) Een groep van gers uit Estland, Letland en Lwen hebben gisteren in Moskou II eschikking geëist voor deze drie ige Sowj et-republieken. Zij me- dat deze drie landen op illegale geannexeerd zijn onder het Mo- i-Ribbentrop-pact dat Hitler in met Stalin sloot. 'r9 lurgers overhandigden westerse e lalisten een verklaring met hun op de veertigste verjaardag van ion-agressie pact tussen Duits- en de Sowjet-Unie, waardoor de Baltische staten onder de in- ssfeer van Moskou kwamen. De van 45 werd gesteund door ou's belangrijkste dissident, ej Sacharow en leden van de i die zich op grond van het Hei akkoord inzetten voor de rech- an de mens in de Sowjet-Unie. verklaring, gericht aan de rege- n van de Sowjet-Unie, West- en ■Duitsland en de Verenigde Na- wordt uiteen gezet dat het Sow- ger de drie onafhankelijke repu- en binnentrok op grond van ge- e bijlagen bij het pact, dat inder- ;etekend werd door de Russische kenbond. „Wij wensen dat de volgen de Algemene Vergadering van de VN de situatie in Estland, Letland em Litouwen bespreekt, omdat volke ren van deze landen het recht er) de mogelijkheid om hun eigen lot te bepalen, ontnomen ls." Gedwongen minister van buitenlandse zaken, Vjatsjeslav Molotow en Hitiers minis ter van buitenlandse zaken, Joachim von Ribbentrop. „Het pact was een komplot tussen de twee grootste tirannen die de wereld ooit gekend heeft, het was een pact tegen de vrede en de menselijkheid en het is de oorzaak van het begin van de Tweede Wereldoorlog", zo zeg gen de opstellers van de verklaring. Zij dringen aan op volledige publika- tie van het pact en eisen dat het pact nietig verklaard wordt zoals dat ge beurd is met de overeenkomst van 1938 in München tussen Hitier en de toenmalige Britse premier Neville Chamberlain. „Wij roepen de regeringen van Oost en West-Duitsland op om de Sowjet- Unie bij te staan in het ongedaan maken van de gevolgen van het pact en de buitenlandse troepen terug te trekken van het Baltische territori um," zo zeggen de 45 mensen. Zij roepen de westerse mogendheden op het pact te veroordelen en de Sowjet- Unie te overreden zijn verplichtingen, wat betreft het respecteren van het soevereine recht van een volk op zelf beschikking, na te leven. Zij vinden dat de huidige Verenigde Naties, als opvolgers van de Volkenbond, ver antwoordelijkheid heeft ten opzichte van de oude Baltische staten die in dertijd deel uitmaakten van de Vol- Alle westerse landen, uitgezonderd Nederland, hebben zich onthouden van de formele erkenning van de op name van de drie staten in de Sowjet- Unie. (Nederland is namelijk pas in de oorlog tot erkenning van de Sow jet-Unie overgegaan, toen de drie Bal tische staten er al in opgenomen waren). Russische historici hebben achteraf geschreven dat Stalin wel gedwongen was een akkoord met Hitier aan te gaan omdat „het Westen weigerde de Sowjet-Unie te steunen in een anti nazi coalitie". Zij noemen het pact louter defensief en maken geen mel ding van de opdeling van Oost-Euro pa in een Duitse en een Russische zone. PEKING, TOKIO (Reuter, AP) De Volksrepubliek China is van plan bij de Wereldbank om leningen aan te kloppen om daarmee de modernisatieplannen voor zijn elektrische centrales, spoorwegen en andere industrieën te financieren. Dit meldt het in Tokio verschijnende economische blad Nihon Keizai. n i aijïQEZ (Reuter, AFP, AP) Verse Iraanse regeringstroe- »al hebben gisteren de Koerden op twee fronten aangevallen, jvf grote helicopters, tanks en artillerie vielen de twee r;rlions van de Koerden, Saqqez en Mahabad, aan. Naar nsPidt zou de Iraanse regering gisteren contact hebben oenomen met de verboden democratische partij van Koer- ',aAn (KDP), om onderhandelingen te beginnen. :DP heeft als eis voor de onder gingen gesteld de stopzetting lie militaire operaties, executies bevrijding van alle gevangen len Koerden, zo wisten welinge- Koerdische bronnen in Tehe- isteren te melden. Koerden zouden gisteren een lise legermacht met 65 tanks op Tveer 35 kilometer afstand van febad tot staan hebben gebracht, toerden wisten zes tanks te ver- |n. De weg tussen de strategisch rijke plaatsen Saqqez en Ma- 1 was gisteren geheel in handen van de Koerden, die zich aan beide kanten van de weg in de heuvels hadden ingegraven. Bij degevechten in Koerdistan, die nu al weer tien dagen duren, zouden ongeveer 600 mensen om het leven zijn gekomen. Het reeringsleger maakte gisteren voor de tweede maal gebruik van gevechtsvliegtuigen te gen de Koerden. Een arts uit Teheran die gewonde Koerden hielp is gisteren geëxecu teerd door regeringstroepen. Hij werd medeplichtig genoemd aan de- op stand van de Koerden. Volgens het blad zijn regeringskrin gen er van overtuigd dat dit Chinese voornemen er op wijst dat Peking op korte termijn lid wil worden van het Internationale Monetaire Fonds (IMF), omdat geld van de Wereld bank alleen aan leden van het IMF kan worden uitgeleend. Tot op heden is China nog geen lid van het IMF. Officieel is er in Peking nog niets van de plannen bekend gemaakt. Volgens het Japanse blad wil China ook lenin gen zien te krijgen van de Verenigde Staten, West-Duitsland en andere Westeuropese landen om zijn moder nisatie-plannen van de grond te krij gen. Het blad schat dat met deze modernisatieplannen meer dan 15 miljard dollar gemoeid is. Ook van Japan wil China „grote hoe veelheden" geld lenen. De details van de Japanse leningen zullen bespro ken worden tijdens het bezoek van een der Chinese vice-premiers, Gu Mu, aan Tokio, dat over een week begint. Een ander Japans blad, Yomi- 'oeri, meldde donderdag al dat de Chi nese leiders de Japanse regering om een langlopende lening van 2,7 mil jard hebben gevraagd tegen een rente variërend van 1,8 tot 4 procent per jaar. Met het aangaan van leningen op grote schaal lijkt China definitief ge broken te hebben met „het werken op eigen kracht", een verandering die zich al begon af te tekenen na de dood van partijleider Mao Zedong en de terugkomst van de pragmatische vice-premier Deng Xiaoping. NEW YORK (AFP, UPI, Reuter) De Veiligheidsraad van de Verenigde Naties heeft gisteren het debat over de rechten van de Palestijnen hervat. Ter tafel ligt een resolutie die tot stand gekomen is na overleg tussen de vertegenwoordigers van Koeweit en Senegal. De Senegalees, Medoun Fall, zei gisteren niet te zullen aandringen op een stemming. De resolutie wil voor de Palestijnen het recht van zelfbeschikking, nationa- Vrij6 ITlcirkt le onafhankelijkheid en souvereiniteit en het recht terug te keren naar hun woonplaatsen, of als de Palestijnen dat willen, schadeloosstelling. Het Senegalese ontwerp steunt ook resoluties 242 en 338 die het bestaan van .Israël erkennen. Als de resolutie de nodige negen stemmen krijgt, dan zullen de Verenigde Staten gebruik maken van hun veto, maar Amerika stelt alles in het werk een stemming te vermijden om een confrontatie met de Arabische landen uit de weg te gaan. Op de foto zit de onlangs afgetreden Amerikaanse ambassadeur bij de VN, Andrew Young, de vergadering voor. onze correspondent NNESBURG De vroegere Zuidafrikaanse staatsse- is van informatie Eschel Rhoodie is gisteren korte tijd _f het gerechtshof in Pretoria verschenen. De zaak werd lopig uitgesteld tot 5 september. die zag er kalm en bedaard uit. rekkend spiertje in zijn gezicht iet enige teken van spanning dat et zien. Donkerbruin na drie iden Franse Rivièra verscheen jUfror de president van het hof van ivaal, rechter BoshoffAdvocaat de staat was mr. J. E. Nothling or Rhoodie mr. Eddie Stafford. gekleed in een bruin pak' Rhoodie gedurende drie minu- ten in de beklaagdenbank. Nadat mr. Nothling de aanklachten tegen het brein van de Zuidafrikaanse geheime propagandamachine had voorgelezen zeven voorbeelden van fraude of diefstal vroeg mr. Stafford om uitstel. Volgens mr. Stafford was er tijd no dig om een team samen te stellen dat de verdediging van Rhoodie ter hand neemt. Hij vertelde de volgepakte zaal dat het verslag van de processen over de uitlevering van Rhoodie nog steeds in Frankrijk was. „We ver wachten ergens in de volgende week een verslag te ontvangen," aldus mr. Stafford. „Tijd is kostbaar" zei de advocaat van Rhoodie die pas don derdag in Zuid-Afrika aankwam. Hij vroeg om tien dagen uitstel. Geen bezwaar Mr. Nothling zei dat de staat geen bezwaar had en dat de hoorzitting was uitgesteld tot 5 september. Rhoodie wordt niet op borgtocht vrij gelaten en zal in verzekerde bewaring blijven. Op het ogenblik wordt hij vastgehouden in de centrale gevange nis van Pretoria. Alle voorpagina's van de Zuidafri kaanse kranten werden beheerst door de dramatische terugkeer van Eschel Rhoodie. Een grote menigte stond voor het gerechtshof in de hoop een glimp van Rhoodie op te vangen. De politie bracht hem echter via een achterdeur naar binnen. Hij werd overgebracht naar de cellen beneden en nam pas kort voor het begin van de hoorzitting plaats in de beklaag denbank. Rhoodie's dochter Annemarie heeft voor de zitting twintig minuten met haar vader mogen praten. Gedurende de korte zitting lachte Rhoodie af en toe maar keek geen enkele maal ach terom naar de grote menigte in de rechtszaal. Een andere wezenlijke verandering in het Chinese economische beleid werd eerder deze week aangekondigd door de oude vice-premier Li Xiannian. Hij liet weten dat China overweegt zijn geleide economie te combineren met een vrije-markt-economie, „teneinde de produktie beter af te stemmen op de behoeften van de bevolking". Vol gens Li moeten fabrieken en bedrij ven kunnen concurreren om zowel in het binnen- als het buitenland een aanvaardbaar produkt op de markt te kunnen brengen. „Vaak hebben wij kritiek op het kapi talisme omdat het zich blind staart op economische ontwikkelingen. Maar als wij geen goede ordening van de economie kunnen doorvoeren, blijkt dat ook het socialisme het niet allemaal even scherp ziet," aldus de vice-premier. Li zei dat zijn land vaak maar in het wilde weg produceert zonder de behoeften van de consu ment te kennen. Vooral voor de bui tenlandse markt is dat volgens de vice-premier het geval. De huidige „modernisering op socia listische grondslag" is naar de me ning van Li de grootste verandering die China doormaakt. Mao Zedong was er tegen, „maar een regering heeft geen overlevingskansen als zij niets doet aan verbetering van de economie en niet kan voldoen aan de behoeften van het volk". Water Dat het voldoen aan de behoeften van het volk inderdaad nog wel te wensen overlaat, mag blijken uit een bericht in het in Peking verschijnen de „Volksdagblad". De krant schreef gisteren dat er in vele Chinese steden groot gebrek aan water is en dat het nog wel voorradige water zeer ver vuild is. De sterke groei van de stede lijke bevolking is volgens de krant oorzaak van het tekort. De situatie is zo ernstig dat in de piekuren van het waterverbruik alleen de laagste ver diepingen van woonhuizen en kan toorgebouwen nog water hebben. Zo drinken bijvoorbeeld de inwoners van de havenstand Tianjin de afgelo pen paar jaren, zout, sterk vervuild of bitter water, aldus de krant. De pogingen om de geleide economie te paren aan een vrije economie, zul len volgens vice-premler Li wel op moeilijkheden stuiten. De centrale en plaatselijke autoriteiten zullen bij voorbeeld tot eigen initiatieven moe ten worden aangezet. Dit is inder daad niet gemakkelijk in een land waar de hiërarchie scherp omlijnd is en hogere autoriteiten eerder geneigd zijn bevelen te geven dan suggesties te ontvangen. Evenzo zijn de minde ren eerder geneigd orders te delege ren en uit te voeren dan zelf beslissin gen te nemen. Moeilijkheden die hierdoor ontstaan mogen in geen geval de produktie nadelig beïnvloeden, aldus Li. Hij zei een spreiding van bevoegdheden op het gebied van de produktie, finan ciering en het opstellen van plannen toe te juichen. Alleen politieke en ideologische vor ming van de bevolking is niet meer voldoende om de Chinezen te motive ren, aldus Li. Daarmee stapt hij af van de „ideologische prikkel" alleen ter verhoging van de produktie, en luidt hij onverbloemd het „wie niet werkt zal ook niet eten" in. „De men sen moeten ook normaal kunnen eten, een behoorlijk leven kunnen leiden en in staat zijn hun levensstan daard te verbeteren. Politiek blijft belangrijk, maar: als je meer doet, krijg je meer, als je minder doet krijg je minder en als je niet werkt krijg je niets," aldus Li. Geen nabootsing De vice-premler waarschuwde dat bij de hervormingen en de aanpassing van de economie niet te veel de wes terse wereld wordt nagebootst, „zoals de Sowjet-Unie dat heeft gedaan in de jaren vijftig." Andere landen kun nen ons veel leren, maar wat we leren moeten we in eigen Chinese banen leiden, waarbij „een juist beheer en een juiste wijze van plannen maken" het parool moeten zijn. Vorming is hierbij zeer belangrijk. „Niet alleen de jongeren moeten studeren, maar ook de ouderen." China is niet van plan vrijhandelszo- ne's in te voeren. Wel moet de pro duktie van exportgoederen in de ste den langs de Chinese kust worden vergroot, zei Li. Hij noemde verschil lende manieren van samenwerking met buitenlandse ondernemingen, zoals het gezamenlijk bouwen van fabrieken, orders plaatsen bij bedrij ven in het buitenland, directe uitwis seling van produkten aan leveran ciers van grondstoffen waarmee die produkten gemaakt zijn en het in China produceren van goederen vol gens moderne methoden die de bui tenlandse kopers hebben ontwikkeld. Rendement Li is er tegen dat buitenlandse onder nemingen In China onredelijke win sten maken, China wil wel garanties verschaffen voor een redelijk rende ment op hun investeringen. Ook zei Li dat Chinese ondernemingen in de toekomst leningen mogen afsluiten bij buitenlandse banken. „Maar le ningen betekenen schuld aan het bui tenland en we willen niet zulke grote schulden hebben dat we ze niet kun nen terugbetalen." China beschikt over voldoende olie, lang niet alle reserve's zijn ontdekt. Bovendien hebben we steenkool en andere grondstoffen in overvloed, aldus de Chinese vice-premier. Een probleem is wel dat de Chinese olie een zeer dure manier van raffine ren vereist en dat China, als de mo dernisering inderdaad doorzet, grote hoeveelheden olie zelf nodig zal heb ben. Verder staat met name de wes terse wereld, en daar zal China het van moeten hebben, niet te springen om Chinese steenkool, als terugbeta ling voor door het westen gefinanci- eerde grootschalige projecten. *OET, JERUZALEM (Reuter, AP, AFP) Bij een zware artilleriebeschieting van de llibanese havenstad Tyrus zijn gisteren doden en gewonden gevallen en is een groot deel Jde christelijke wijk veranderd in een ruïne. ibanese staatsradio zei dat er oden waren gevallen, inwoners 'rus zeiden dat ten minste drie waren omgekomen en 18 ën gewond werden, terwijl Pa-' hse militaire woordvoerders Jeelden dat ten minste acht li- 1 Men onder het puin vandaan wa- phaald. ese bronnen schreven de be dil bh itv 'er ng1 schieting toe aan geschut van Israël en van majoor Haddad, die een ge bied aan de grens met Israël beheerst. Militaire kringen in Tel Aviv ontken den echter dat Israël iets van doen had met de beschieting. In Beiroet liet de Libanese premier Selim Al- Hoss onmiddellijk de Amerikaanse ambassadeur John Gunther Dean, bij zich komen en droeg hem op Israël te overreden nu eens op te houden met aanvallen op Zuid-Libanon. In de stad stortte de grote Grieks- orthodoxe kerk in en werden meer dan vijftig hulzen zwaar beschadigd. De meeste inwoners van Tyrus, dat de afgelopen weken al eerder onder vuur werd genomen, zijn gevlucht. Volgens ooggetuigen is Tyrus een spookstad. De Israëlische „Jerusalem Post'" heeft gisteren kritiek geleverd op het voorlichtingsbeleid van het Israëli sche leger. Het blad klaagt dat de burgers te weinig informatie krijgen over aanvallen in Zuid-Libanon. „Al wat wij krijgen zijn geruststellende verklaringen van algemene aard, dat de doelen militair zijnmaar be richten uit het buitenland schilderen een heel ander, soms de haren ten berge rijzend beeld, Wat is juist", zo vraagt de krant zlich af. NAIROBI (Reuter, AP) Joshua Nkomo, een van de twee leiders van het Patriot tisch Front heeft gisteren ver klaard dat blanken welkom zijn in een Zimbabwe-Rhode- sië waar zijn front het voor het zeggen heeft. Over de blanke minderheid van nog geen kwart miljoen mensen in Zim- babwe-Rhodesië zei de guerrillalei der: „Het is hun land, zij hebben daar hun huizen gemaakt, ze zijn deel van het land zoals ieder ander". Nkomo zei wel dat blanken die misdaden hebben begaan, een straf tegemoet moeten zien. Nkomo die samen met de andere lei der van het Patriottisch Front, Ro- 'bert Mugabe, naar de vredesconfe rentie in Londen gaat, stelt als voor waarde voor deze top dat „alle macht aan het volk" komt. Het Patriottisch Front vindt dat het door hem bezette land aan hét front toebehoort en dat de rest nog eigendom van de Britten is. De ex-premier van Rhodesië, Ian Smith, heeft gisteren verklaard dat hij bereid is zich terug te trekken uit de delegatie van Muzorewa voor de conferentie in Londen als zijn aanwe zigheid de kans op succes bemoei lijkt. Hij zei daarbij dat hem nog niet was gebleken dat zijn aanwezigheid een struikelblok zou kunnen vormen. Smith die minister zonder portefeuil le is in de regering van bisschop Mu zorewa zei dat hij de delegatie van het Patriottisch Front in Londen zal negeren. „We gaan met de Britse re gering praten en niet met het Patriot tisch Front", aldus Smith, die daar mee hetzelfde zegt als het Patriot tisch Front. De luchtmacht van bisschop Muzore wa heeft donderdag twee vluchtelin genkampen van het Patriottisch Front in Zambia gebombardeerd. Het was de derde luchtaanval op kampen in Zambia deze week. Donderdag werd onder meer een kamp voor meisjes getroffen. Het is niet bekend hoeveel doden en gewonden bij de luchtaanvallen zijn gevallen. JERUZALEM (Reuter. AFP) Drie Unifil-militairen, afkomstig van de Fiji-eilanden, zijn gisteren door onbe kende gewapende mannen gedood, zo heeft een woordvoerder van de Ver enigde Naties meegedeeld. De doden vielen toen acht Unifil-militairen, die op patrouille waren bij het Libanese dorp Azuriyah, door onbekenden on der vuur werden genomen. Woensdag raakten enkele Nederlandse Unifil- militairen betrokken bij beschietin gen, nadat zij de Fiji-ers te hulp wa ren gekomen toen die ook al belaagd werden. Nico Kussendrager ,a lugo Scheltema kan zich er niet zo druk over maken dat tegenwoor- hiveel zaken buiten de Verenigde Naties om worden besproken. beelden te over: overleg in Camp David over het Midden-Oosten, in lg^en over Rhodesië, regelmatig topconferenties van de grote landen de wereldeconomie. „Nou en?" zegt Scheltema. „Het gaat niet om serenigde Naties, maar om het oplossen van problemen. Al sinds de w( hting klagen mensen binnen de VN, dat zoveel buiten de VN lp.' svindt." O] ema is de Nederlandse vertegenwoor- bij de VN in New York, en voorzitter e economische en sociale raad van de ,t SCOSOC). Deze heeft zojuist zijn zo- ^ting in Genève beëindigd. JOSOC is het hoogste orgaan van de g Igde Naties voor economische en soci- ken. De raad stemt de bezigheden van N-ontwikkelingsprogramma (UNDP), f N-kinderfonds (UNICEF), het hoge lsariaat voor de vluchtelingen IR). de voedsel en landbouworganisa- iO). de wereldgezondheidsorganisatie i, enzovoort, op elkaar af. Toch bestaat er over het functioneren van de ECOSOC nogal wat ontevredenheid. Ambassadeur Scheltema in New York ls de eerste om dat toe te geven. „De Veiligheidsraad is een klein en hanteer baar orgaan gebleven, maar de ECOSOC is met zijn uitgroei van 18 naar 54 leden te groot en onwerkbaar geworden. De ECO SOC heeft de fout begaan zijn oorspronke lijke taakstelling uit het oog te verliezen, zonder door de uitbreiding de taak van de algemene vergadering van de VN te kunnen overnemen." lijl en )es OSOC zou op economisch en sociaal 3 het leidinggevende orgaan moeten oals de Veiligheidsraad dat op poli- bied is, De algemene vergadering van noemt Scheltema „het parlement". Veiligheidsraad en de ECOSOC de igen, die uitvoeren wat het parlement Veranderingen Scheltema vindt de vergroting van de ECO SOC wel begrijpelijk. „Veel ontwikkelings landen willen zelf meepraten over de Noord- Zuid-verhoudlng, en daar nauw bij betrok ken zijn. Dat is het geval binnen ECOSOC, maar deze heeft daardoor aan slagvaardig heid ingeboet, en functioneert minder als scharnier tussen de algemene VN-vergade ring en de lagere organen." Mr. Hugo Scheltema, voorzitter van de ECOSOC De Nederlandse ambassadeur In New York wijst op de veranderingen die binnen de volkerenorganisatie hebben plaatsgevon den. „In 1945 werd een VN opgericht, die paste bij de wereld van die tijd. De wereld echter verandert, en we moeten de praktijk van de VN daarbij aanpassen." Als voorbeelden noemt mr. Scheltema het. ..committee of the whole" (commissie var. -bet gefiëei. WAérbinnen met name de ver houding arm-rijk wordt besproken), de ex tra vergaderingen van de Verenigde Natis, en de bijzondere zittingen (over grondstof fen, de nieuwe economische orde, ontwape ning, en volgend jaar over het derde ontwik kelingsdecennium 1980-1990). Ook dat ls een reden waarom de ECOSOC op het ogen blik in een impasse zit. Toch tilt Scheltema daar niet zo zwaar aan. „U spreekt met eer liberaal. Die impasse is van nature ont staan. Je moet niet ingrijpen in een situatie die zo gegroeid ls." Permanent Scheltema's verwachting is dat de VN zul len uitgroeien tot een permanent orgaan van alle landen, dat voortdurend in bespre king is. Niet alleen de jaarlijkse algemene vergadering, met allerlei zittingen en com missievergaderingen daar tussendoor, maar een „permanente wereldassemblee" Die heeft vooral zin als ook èlle kwesties van wereldbelang er kunnen worden be sproken. Tot nu toe bijvoorbeeld valt een halszaak als energie buiten de volkerenor ganisatie, zij het dat verscheidene landen hebben bepleit daarin verandering te bren gen. Scheltema ziet dat ook wel gebeuren, „maar dan zullen eerst de verschillende- belangengroepen het eens moeten worden" Belangengroepen zijn zo oud als de Verenig de Naties zelf. De Nederlandse ambassa deur ziet voortdurend verschuivingen. Naar zijn idee kijken ook ontwikkelingslanden steeds meer naar wat de Europese Gemeen schap 's werelds grootste handelspartner vindt, en daarna pas wat'de meerderheid denkt. Ook binnen de „77" (120 ontwlkke lingslanden) is er een duidelijk onderscheid aan het ontstaan tussen de olielanden en de nieuwe industrielanden enerzijds en de rest anderzijds. Onder meer om dat uiteenlopen van belangen te ondervangen, en sterker te staan tegenover het westen willen de ont wlkkelingslanden een „eigen secretariaat" voor het bevorderen van de onderlinge sa menwerking. Mr Scheltema verwacht daar weinig van. „Ik geloof niet dat ze er daar mee uitkomen" Mager De laatste ESOSOC in Genève vond op een belangrijk moment plaats: na de VN-confe- rentie over handel en ontwikkeling (UNC TAD) en vóór de bijzondere zitting van de Verenigde Naties over het derde ontwikke lingsdecennium. Toch was daarvan weinig te merken. In zijn slotrede op de ECOSOC sprak mr Schelte ma over de „magere resultaten" bij de voor bereidingen van de ontwikkelingssamen werking in de Jaren tachtig. Er is tot nu toe geen enkele afspraak gemaakt over een toekomstige strategie voor de Noord-Zuid- verhoudlng Nederland, aldus mr Scheltema, heeft ge probeerd de zaak nadrukkelijk op de agen da van de ECOSOC te krijgen, maar dat ls niet gelukt. „Veel ontwikkelingslanden vra gen zich af of het zinvol is een nieuwe .strategie te maken, nu er van die voor de jaren zeventig zo weinig terecht is gekomen Ontwikkelingssamenwerking kan de ko mende tien Jaar ook gebeuren zonder vooraf gemaakte afspraken. Maar het zou natuur lijk wel mooi zijn als we het eens konden worden over de grondbeginselen

Nieuwe Leidsche Courant | 1979 | | pagina 7