De koude oorlog van de PvdA: Tekening van een lezer 'Duitsers de baas in Braziliaans kernenergiebedri j f rouw Commentaar afzender betaalde nooit rkom loongolf (1) brkom loongolf (2) opgeknapt stuur 'n brief zo groot belediging ERDAG 25 AUGUSTUS 1979 BINNENLAND TROUW/KWARTET negen jaar geleden spoelde soort loongolf door het 'rijwel alle werknemers kre- i loonsverhoging van 400 per jaar. Aanleiding was ilde staking in het Waterweg- i. De sociale onrust was ont- toen werknemers in de gaten n dat sommigen van hun t collega's, die werkten via koppelbaas, met handenvol loon naar huis gingen dan De 400-guIdengoIf moest de onrust indammen, week is een spontane staking larsten in de vleeswarenin- e. Het is weer de tweede van augustus^Een belangrij- junt van overeenkomst is 'el dat ook nu de onrust is toen werknemers, dit- in de slachterijen, merkten jmmige collega's extra loons- gingen kregen, boven het- door hun vakbond met de evers in de bedrijfstak was legd in de nieuwe CAO. werk in de vleesindustrie wat betreft werkomstandig- niet tot de prettigste soorten Het is daarom niet vreemd bedrijven vaak moeite heb- an voldoende personeel te i. In 1970 was de arbeids- in het Waterweggebied zeer nnen, en konden de bedrij- ^ok moeilijk aan voldoende ikwame krachten komen, lbazen „hielpen" graag in >d, als er maar flink werd ld. tuvel van de koppelbazen is 70 aangepakt. Het bedrijfsle- 3eeft in het Waterweggebied een eigen gezamenlijk uit- ureau voor werkkrachten in ~fcven geroepen. Gebleven is _r het gemak waarmee sommi- "erkgevers denken hun perso- Hroblemen te kunnen oplos- =T>or met loonsverhogingen op 5*den tegen hun collega's-con- "nten. Dit voorjaar beschul- eii de vakbonden in de metaal irkgevers van „rammelen met ldbuidel". In de afzonderlijke iven, terwijl aan de onder- ■Mlingstafel voor het CAO het ;te gezicht werd opgezet, titter Ter Hart van de metaal- t jomité buiten de erkende vak- en om heeft nu geprobeerd 1 ^iur te laten overslaan naar de 'Jrdamse haven. Het gedrag ste stakende havenslepers is al njduid als „ontstellend onver- tyordelijk" en hun looneis van 350 gulden netto per week als ;rvloers". Wij zijn het met kwalificaties van harte eens, •tiuden er zo nog wel een paar gunnen toevoegen. dis zeer te hopen dat de actie havenslepers spoedig dood- Jt. Maar regering en sociale ers zijn nu wel, gewaar- d. De dieperliggende oorza- «uden wel eens in de vakbe- g kunnen doorwerken en dit uitmonden inonwelkome lisen. Daarom moeten die (ken met veel meer spoed n aangepakt. Dat betekent maken met maatregelen te- Ie knelpunten op de arbeids- waarover al een concept- irt van werkgevers, vakbewe- n overheid is opgesteld. Het [ent ook serieus werk maken 'Ogingen tot beheersing van icidentele loon. Voorts zullen ^erkgevers meer oog moeten en voor de behoefte bij de hemers, het effect van gema- werkgevers zei toen dat het slechts uitzonderingen betrof. Niettemin stuurde hij zijn leden een brief waarin hij hen waarschuwde niet te proberen werknemers bij elkaar weg te kopen. Kennelijk was het verschijnsel in de metaal toch niet zo onbetekenend. De afgelopen jaren is met toene mend succes een beleid gevoerd tot matiging van de stijging van loonkosten. Het viel daarbij de leiding van de vakbeweging niet mee hun leden mee te krijgen in hun pogingen te mikken op de nullijn. En nog meer moeite had den achtereenvolgende kabinetten om hun beleid tot beperking van collectieve uitgaven en lasten ge stalte te geven. De verbonden van de werkgevers vonden daarbij steeds de loonstijgingen nog hoog, en de vermindering van collectieve lasten volstrekt onvoldoende. Merkwaardig is wel dat diezelfde verbonden zich ook smalend heb ben uitgelaten o ,er voorstellen om te komen tot beheersing van de „incidentele loonstijging". Deze vorm van loonstijging vloeit voor een deel voort uit onstuitbare en vaak gewenste ontwikkelin gen zoals afkalving van bedrijf stakken met laag loonniveau en opbloei van takken met gemiddeld hogere lonen. Maar deze loonstij ging bestaat voor een ander deel ook uit extra promoties en wegko pen van vakbekwaam personeel bij de concurrent. Het wordt voor de vakbonden een onmogelijke zaak aan de CAO- tafel te onderhandelen over loons verbeteringen in fracties van pro centen, om vervolgens achteraf te worden geconfronteerd met inci dentele loonstijgingen van twee, drie procent. De leden moeten dan wel de indruk krijgen dat hun bonden geld laten zitten. Als dan die leden, zoals in de vleesindus trie, ook nog in hun eigen bedrijf het bewijs geleverd krijgen dat er best meer loon is te halen, is een kleine vonk voldoende om de vlam in de pan te doen slaan. DEN HAAG De gevoelens die iemand besluipen, wanneer een fel begeerd doel hem op het nippertje ontglipt, hetzij omdat de middelen ontroereikend zijn, hetzij omdat der den een spaak in het wiel steken, zijn vaak met geen pen te beschrijven. Algehele ontreddering, blinde woede, dan wel fanatieke doordrammerij vormen in zo n geval niet zelden de voornaamste bestanddelen van een onfrisse cocktail, waarin de menselij ke psyche vrijwel hulpeloos blijkt te zijn ondergedompeld. Hier heerst de zelfde chaos, die een sergeant-majoor oproept, wanneer hij zijn troep na een lange mars en met eindelijk de kazer ne in zicht beveelt nog eens vijf kilo meter te marcheren. Met volle ge vechtsbepakking natuurlijk. Binnen de PvdA blijkt een soortge lijk onbehagen de gestalte te hebben aangenomen van een verblind fana tisme, dat in zijn consquenties beel den oproept, die nog het sterkst doen denken aan de koude oorlog. En dan alles dan als resultaat van de fel begeerde, maar nog niet bereikte progressieve meerderheid. Want wel beschouwd is dit net-niet-bereiken van het doel, de voornaamste motor geweest die tot royement heeft geleid van de Groningse gedeputeerde me vrouw I. Martens en de statenleden R. Tamminga en B. J. Brouwer. Op het beslissende moment maakten zij de totstandkoming van een uitslui tend progressief college in het Gro ningse onmogelijk. Daardoor ontwaarde de trekken van de barse sergeant-majoor (en onwille keurige lijken de norse portretjes in de krant dit beeld nog te bevestigen ook) die het progressieve volkje nog een paar rondjes te marcheren be veelt, in plaats van nu al het walhalla van de progessieve meerderheid bin nen te treden. Verhouding 4 Terecht kan men zich afvragen of het barbaarse en onvaderlandse middel van royement wel in redelijke verhou ding staat tot het begeerde doel. Te meer niet waar het directe resultaat natuurlijk nihil is. Het royement be tekent namelijk allerminst dat het drietal hun zetels in het provinciale bestuur zouden moeten prijsgeven. Integendeel. Ons staatsrecht kent slechts kiezers en gekozenen. De rol die een politieke partij daarin speelt wordt zelfs met geen woord genoemd zowel mevrouw Martens, als de heren Brouwer en Tamminga zijn daarom ook zeker niet van plan op te stappen. Liever nog richten zij te zijner tijd een nieuwe politieke partij op. Het conflict ging daarom veeleer over de vraag, wie in dit soort kwesties het laatste woord behoort te hebben: de partij, of de door de kiezers recht streeks gekozen afgevaardigden. Dit binnen de PvdA altijd belangrijke en tot nu toe onopgeloste vraagstuk speelt bij de andere partijen nauwe lijks een rol. Partijden als het CDA en de WD zijn gewend hun leiders te volgen en hun congressen brengen het daarom niet veel verder dan een veredeld soort applausmachine. De vrucht van deze zoveel zelfbewus tere houding van de PvdA is echter nogal eens wrang. Chaotische con gressen doen bij buitenstaanders no gal eens het beeld postvatten van de lastige bedilzuichtige partij, die op beslissende momenten haar oevers verre te buiten gaat, zoals bijvoor beeld bij de laatste kabinetsformatie is gebleken. Vrijwel steeds is daarbij de vraag aan de orde wie eraan het langste eind behoort te trekken. De gekozen afgevaardigden of de partij. Verscherping De laatste jaren is dit vraagstuk nog verscherpt door het binnen handbe reik zien komen van een progressieve meerderheid. Nogal wat partij afde lingen bleken zozeer geobserveerd door dit glorend morgenrood, dat de redelijkheid vaak uit het oog werd verloren. Deze meerderheidsstrategie stortte tal van gemeenten in een uit zichtloos avontuur. Want meestal bleek de meerderheid net-niet groot genoeg en zo die er al was, moest er tot gek wordens toe met geledingen binnen de eigen partij, maar ook met lastige progressieve bondgenoten ter linkerzijde worden onderhandeld, teneinde de eindjes enigermate aan elkaar te kunnen knopen. De enige uitzondering in dit chaotische plaatje vormde de gemeente Rotterdam. De PvdA daar is echter aanmerkelijk ho mogener en groter dan overal elders. Bovendien hebben fractie en partij daar kans gezien het op een of andere manier met elkaar te rooien. Wat voor Rotterdam echter geldt, gaat niet op in Groningen. Zelf is het daarom begrijpelijk dat het drietal zich tegen het hachelijk avontuur van een progressief college heeft ver zet. Of het echter ook redelijk is een geharnast en vastbesloten geweste lijk bestuur van de PvdA blijvend te tarten is weer een andere vraag. Met onwillige honden is het nu eenmaal slecht hazen vangen. Wat dat betreft had het drietal wijzer kunnen zijn. Hoezeer zowel de redelijkheid als de onredelijkheid in beide kampen moet worden gezocht, blijkt wel uit het advies dat onder andere Wim Meyer over deze kwestie uitbracht. Hij meende dat in ieder geval niet gegre pen zou mogen worden tot het bar baarse middel van royement. Meijer zal zich bii dit advies ongetwijfeld tieke elan maar al te graag overlaad aan enkelen. Daarmee zal het wel altijd een open vraag blijven namens wie een politieke partij spreekt. Op zichzelf noopt dit gegeven tot" enige bescheidenheid, die in de mees te andere partijen in ruime, veel ^e, ruime mate betracht wordt. Binnen de Partij van de Arbeid dreigen som- migen echter in het andere uiterste te vervallen. Bijvoorbeeld waar op al te geforceerde wijze de politieke duide- - lijkheid wordt nagestreefd. Een voqfcr> beeld daarvan is het al dan niet er kennen van de PLO. Het is naar dezé week ook uit een rapport van deo PvdA over deze kwestie bleek, ingewikkeld vraagstuk. Simplificatie Max van den Berg hebben laten leiden door de gedachte dat aanvankelijk een meerderheid van de statenfractie een aanzienlijk genuanceerder oordeel over het op treden van Martsen c.s. had, dan het gewestelijk partijbestuur. Unanimiteit Het is daarom des te pikanter dat zijn grote tegenspeler van weleer, de hui dige partijvoorzitter Max van den Berg het royement er desondanks door heeft gekregen. Het landelijke partijbestuur was unaniem in deze beslissing, maar het staat wel vast dat aarzelaars over de streep heeft getrokken, juist met het argument dat unanimiteit in deze kwestie on ontbeerlijk is. In laatste instantie heeft Max van den Berg met deze royementskwestie daarom een niet ongevaarlijk en ver strekkend precedent geschapen. Be tekent het inderdaad dat de partij in dit soort kwesties het laatste woord behoort te hebben? In zoverre heeft Van den Berg gelijk dat partijdemocratie belangrijk is en ook behoort te zijn. politieke partijen overbruggen enigermate de kloof die er bestaat tussen de onnozele een keer per vier jaar dat de kiezer zich rechtstreeks mag uitspreken. In poli tieke partijen zijn bovendien de men sen georganiseerd die bereid zijn ac tief mee te denken over politieke kwesties, zulks in tegenstelling tot de overgrote meerderheid die het poli Dat nam echter niet weg, dat het" vraagstuk hier en daar maar al te gretig werd versmald tot het simpele v voor de PLO is progressief en daarte gen conservatief. Terecht heeft lnteri*" nationaal secretaris Van Traa zich-' daartegen verzet. Het Midden-Oo&-v tenvraagstuk is geen lakmoesproef voor veronderstelde progressiviteit, zo meende hij. Dit soort versimpelingen krijgt na tuurlijk alle kans, zodra meerder- - heidsstrategieën van welke soort dan, ook een dominerende rol spelen. Alle vraagstukken, ingewikkeld of niet, dreigen herleid te worden tot het een voudige: dienen zij de meerderheids strategie. De uiterste consequentie - daarvan is een koude oorlog politiek, waarvan we deze week een voorproef je hebben gekregen. Een gelukkige bijkomstigheid is, dat de onmogelijkheid van deze lijn in steeds ruimer kring wordt ingezien. Diezelfde Max van den Berg bijvoor beeld heeft in een notitie een aantal' redelijke lijnen getrokken door de verhouding partijbestuur-fractie. Eèn van die lijnen is dat het partijbe stuur zich niet zal bemoeien met de dagelijkse gang van zaken in Den Haag. Maar ook is er het besef dat zelfs hét fel begeerde morgenrood van de pro- gressieve meerderheid ook maar be trekkelijk is. Want ook een dergelijke meerderheid zal elke vier jaar op nieuw bevochten moeten worden. De problemen zijn daarom met zo n meerderheid niet wezenlijk anders geworden, zoals ook bleek uit een boekje dat politieke vrienden Den Uyl ter gelegenheid van zijn zestigste verjaardag hebben aangeboden. Het daarin beschreven derde en op een progressieve meerderheid berustende^ derde kabinet-Den Uyl bleek in we zen hetzelfde als het eerst. tigde looneisen zichtbaar te maken via het arbeidsplaatsenbeleid per onderneming en bedrijfstak. Tot slot willen we in dit verband ook wijzen op de vermogensaan- was-deling. Deze VAD is in het najaar van 1974 door het toenmali ge kabinet van stal gehaald om de „overwinsten" af te romen die zouden blijven zitten in de sterkere bedrijven, wanneer de vakbewe ging haar looneisen zou afstemmen op de minder goed draaiende sec toren van het bedrijfsleven. Zo'n VAD had een bijzonder nuttig instrument van loonpolitiek kun nen worden. Helaas is de VAD, uitgeroepen tot „maatschappij hervorming", gestrand in een poli tieke prestigeslag. Met als curieus bijverschijnsel dat uitgerekend de verbonden van werkgevers zich in spanden om het Nederlandse on dernemingsklimaat in het buiten land in een ongunstig daglicht te stellen vanwege die VAD-plan- nen. Het Nederlandse onderne mingsklimaat had er dit najaar be ter voorgestaan, wanneer een forse VAD de werknemers het gevoel had kunnen geven dat zij met een gerust hart in de beter draaiende ondernemingen „overwinsten" kunnen „laten zitten". Tekeningen, bij voorkeur in liggend for maat, sturen aan Trouw, jury politieke prent, postbus 859, 1000 AW Amster dam. Naam en adres aan de achterzijde vermelden. Voor geplaatste prenten is er een boekenbon. VRIJWILLIGE LOONMATIGING RIO DE JANEIRO, BONN (AFP) De discussie over het Braziliaanse programma voor kernenergie is eens te meer opgelaaid door een onthulling dat de Westduitse leveranciers in het omvangrijke project in feite de dienst uitmaken. Het economische dagblad Gazeta Mercantil publiceerde geheime bepa lingen uit de overeenkomst die in 1975 werd afgesloten tussen het Bra ziliaanse staatsbedrijf Nuclebras en de Kraftwerkunion (KWU). Hoewel de KWU maar 25 procent van de aandelen heeft van de toen opgerich te gezamenlijke onderneming Nu- clen, behoudt het Westduitse bedrijf in werkelijkheid het effectieve be heer. Bovendien, aldus de Gazeta Mercahtil, verkleint de overeenkomst de mogelijkheid dat de Braziliaanse staat in de toekomst het beheer over het kernenergieprogramma geheel op zich neemt. Een woordvoerder van de KWU in West-Duitsland heeft ontkend dat de overeenkomst met de Brazilianen ge heime bepalingen zou omvatten. De Braziliaanse regering echter, verleen de aan de onthulling gewicht door op de drukkerij van de Gazeta Mercantil de clichés van de betreffende pagi na's door de politie in beslag te laten-, nemen. De krant maakte gewoon - nieuwe, en publiceerde toch. Steeds meer Brazilianen denken datX de overeengekomen bouw van acht kerncentrales tot, 1990 te veel van het al dan niet goede is, en bovendien j voor Brazilië onbetaalbaar. De West- l duitse minister van economie Otto Lambsdorff, toevallig in Brazilië op bezoek, heeft echter verklaard dat de transactie „een ondeelbaar geheel" vormt. De overigens door gebrek aan - opdrachten geteisterde Kraftwerk- I union draagt in sterk negatieve zin bij aan het bedrijfsresultaat van het moederconcern Siemens. II De man is al honderd jaar dood, maar als hij er niet geweest was hadden misschien nog altijd al leen de rijken elkaar brieven kun nen sturen. Want voordat de En gelsman Sir Rowland Hill zijn systeem van postzegels en post bezorging er (in 1840) door kreeg, was het maar een chaos op dat gebied. De tarieven zaten inge wikkeld in elkaar en als een post stuk maar een béétje verder van huis bezorgd moest worden, kost te dat kapitalen. Aan de ontvan ger, want postzegels waren onbe kend en de afzender betaalde dus nooit een cent. Op de plaats van bestemming werd brief of pakje niet zelden geweigerd, omdat de ontvanger er het geld gewoon niet voor had. De uitvinder van de postzegel zelf, geboren in de cember 1795 in het plaatsje Kid derminster, heeft de tijd nog meegemaakt dat zijn eigen moe der in paniek raakte als de post bode aan de deur klopte. Mis schien is dat mede aanleiding voor Hill geweest om iets aan dat systeem te veranderen, want het was zelfs zo erg dat een in Enge land werkende Ier zeker 20 pro cent van zijn loon apart moest leggen om een brief van thuis te kunnen betalen. Nu moet het uitdenken van een nieuw systeem voor de post niet eens zo'n moeilijke klus voor Hill geweest zijn. Van jongsaf aan hield hij zich bezig met de inge wikkeldste studies: op zijn twaalfde jaar moet hij al voor drachten gehouden hebben over astronomie, architectuur, navi gatie en wiskunde. Hij was de derde van zes zoons van een ko pergieter. Rowland Hill was een rusteloze zoeker naar nieuwe ideeën en verbeteringen op alle mogelijke terreinen. Zo was hij niet alleen de pedagoog die zelf scholen ontwierp met gescheiden klassen, bibliotheek, experimen tele ruimten, gymnastieklokaal en zwembad, maar ook verbeter de hij het voortstuwingssysteem, voor stoomschepten en ontwierp hij een rotatiepers. Hij experi menteerde met kruit, catalogi seerde de verschillende metho den om armoede en misdaad te bestrijden en was een voorvech ter voor inspraak en zelfwerk zaamheid van scholieren en stu denten. Bovendien schreef hij met zijn broers boeken over op voeding, werkte aan een machine om wegen aan te leggen en was hij hoofd van een regeringscom missie die de kolonisatie van de len van Australië bestudeerde. En intussen zette hij zijn plannen tot hervorming van de posterijen op papier. Hij verbeterde de fa bricage van enveloppen, steunde geestdriftig de schrijver Anthony Trollope die voor brievenbussen langs de weg pleitte en beschreef hoe volgens hem de posterijen moesten werken: ze moesten be drukte stukjes papier verkopen die groot genoeg waren voor een stempel en aan de achterkant moesten kleven, zodat ze opge plakt konden worden. Voordat zijn „penny post" een zegel van één penny voor alle binnen landse post er in 1840 door kwam met steun van de jonge koningin Victoria, kreeg hij har de kritieken te verduren, maar Hill hield vol. Brazilië was het eerste land dat drie Jaar later het Engelse sys teem overnam. Nauwelijks tien jaar daarna had methode-Hill in gang gevonden in vrijwel alle Westeuropese landen, de Vere nigde Staten en Rusland. Sir Rowland Hill was 83 jaar, toen hij op 27 augustus 1879 overleed. On der enorme belangstelling uit binnen- en buitenland werd hij in Westminster Abbey begraven, naast de uitvinder James Watt. Ter gelegenheid van zijn hon derdste sterfdag wijdt het natio naal postmuseum in Londen een tenttoonstelling aan ROWLAND Hill en geven de Britse posterijen een speciale serie herdenkingsze gels uit De grillig gevormde, tachtig me ter hoge rotspunt Barbarine In het Oostduitse Elbsandsteinge- bergte kan er weer even tegen. De top dreigde naar beneden te komen en daarom hebben alpi nisten en chemici uit Dresden samen een versteviging van zandsteen en siliconen aange bracht. De operatie heeft ruim een ton gekost én als Barbarine weer helemaal In orde is, zal ze er alleen nog mooi staan te we zen; veiligheidshalve mag nie mand haar meer beklimmen. Franz Kobold, een eminent land bouwkundige, werkte voordat hij werd gearresteerd, aan een insti tuut voor landbouwkundig on derzoek in het Oostduitse Bem- berg. Terwijl hij vluchtplannen beraamde werd hij gepakt en nu zit hij al sinds 1975 achter de tralies. Hoewel de regering van de DDR de internationale ver dragen voor mensenrechten, waarin het recht op emigratie wordt geproclameerd, heeft be krachtigd, zitten in dat land veel mensen gevangen omdat zij van dat recht gebruik wilden maken. De 39-jarige Kobold is' een des kundige in het cultiveren van ge wassen in een bodem en klimaat die in Oost-Duitsland niet voor komen; hij zou in zijn werk be lemmerd zijn door de extreem grote problemen die buitenland se reizen, zelfs voor zakelijke doeleinden, opleverden. Gedeel telijk daarom besloot hij in 1975 een vluchtpoging te wagen, maar een collega verraadde hem aan de politie: kort daarop werd hij gearresteerd. Een Jaar later werd Kobold door een militair tribu naal in Berlijn veroordeeld tot 4 Jien Jaar gevangenisstraf wegens ,»pionage" en ook zou zijn acade mische graad hem ontnomen zijn Burgers die proberen Oost- DuitslandjJe verlaten en die door hun beroep op de hoogte zouden kunnen komen met voorkeu heid worden prijsgegeven, wordt vaak het etiket „spion" opge drukt. Franz Kobold zou bijvoor beeld bekend geweest kunnen Zijn met zaken van Industriële aard. niet met politieke of mili taire zaken. Hij zou in oktober 1978 voor een depressieve ge moedstoestand in het ziekenhuis verpleegd zijn geweest. Beleefde brieven met het verzoek tot onmiddellijke vrijlating van Franz Kobold kunnen gestuurd worden naar: Hls Excellency mr. Erick Honecker - Chairman of the State Council of the DDR Berlln-Niederschonhausen, DDR. Duits is uiteraard de ge schiktste taal. De Lockheed-fabrieken in San Diego (Californië) gaan er prat op met de C-5a Galaxy het grootste vliegtuig ter wereld te hebben gebouwd. Maar hoe groot is dat dan wel? Heel eenvoudig, licht Lockheed toe: er kunnen wel 25.844.746 pingpongballetjes in. of 752.000 hockey-,.ballen", het •estel zal op^ifol zijn als Je er 1.674 hoofdpijntabletjes in pt. Nog te moeilijk? Dan is de mvang van het vliegtuig mis-, schieo beter te yatten met,de- wetenschap, dat net zaakje met V6.216 flessen wijn tot de nok gevuld kan worden, of anders wel met honderd Volkswagens Een jaar geleden legde Lockheed nog uit, dat het toestel 616.903.200 dollar aan goud kon bevatten, maar dezelfde hoeveelheid goud is in die tijd zoveel duurder ge worden, dat dat bedrag nergens meer naar lijkt. Toen Maurizio Cavagna in Berga mo door een politieman werd aangehouden die kritiek had op zijn manier van rijden, voelde hij zich zo beledigd, dat hij een ge weer haalde en daarmee de agent opzocht. Midden op straat dwong hij de politieman te knielen en hem om vergeving te vragen. Ca vagna zit nu in de gevangenis, onder andere op beschuldiging van belediging van een ambte naar in functie Om diezelfde re den is de 22-Jarlge Sharon Room in een stadje in het Engelse dis trict Hampshire in de politiecel terecht gekomen Bovendien moest ze vierhonderd gulden boete betalen, dat alles omdat ze ook midden op straat in een overmoedige bul agent Chris Poster gezoend had. Ze kende hgm niet, maar vond hem een mooie man, en ze aarzelde dan ook geen moment toen een paar vtienden geroepen hadden: „Vooruit, Sharon, geef hem een zoen". I

Nieuwe Leidsche Courant | 1979 | | pagina 5