verleg vleesindustrie staat onder zware druk Internationale fietstocht voor vrede )nderzoek justitie bij Flash Afvalwarmte voor groot tuinbouwbedrijf B ootvl uc hl tel in a er 1 u it M letr ia m. FNV ORGELS onden niet akkoord met bod werkgevers hJfcRFp rESTRAAT iaak Aantjes :DA en VVD illen geen litstel debat Patiënten verontrust over kwaliteit nieuwe hartkleppen 'Nog meer spreiding rijksdiensten heeft weinig zin' Studenten onder dak in Kazerne Drs Eversdijk wordt fractiesecretaris Tandarts krijgt waarschuwing na hoge nota Hogere sociale premies in heroverweging 'Irdp-' t re» 1--■■■■ Stort t t.n.v. Stichl Postbus 15 iw bijdrage op gironummer 29.14.600, ting Comité Hulpverlening Zuid-Oost-Azië, 27, tel. 050-777428 9701 BM Groningen Deelnemers vertrekken morgen uit Amsterdam (TERDAG 25 AUGUSTUS 1979 BINNENLAND TROUW/KWARTET 3 ^an onze sociaal-economische redactie [TRECHT De werkgevers in de vleeswarenindustrie en de voedingsbonden hebben isteren intensief onderhandeld over een loonsverhoging en een uitkering ineens voor de 2.000 werknemers in deze bedrijfstak. Om de vakbondseis per 1 juli twintig gulden bruto "Vr week en vijfhonderd gulden schoon ineens kracht bij te zetten werd er gisteren door zo'n ierduizend werknemers in verschillende vleesfabrieken gestaakt. t^e werkgevers boden aanvankelijk e^rintig gulden bruto per week al van- januari. Dat kwam volgens de van de bonden neer op een i< onsverhoging van twintig gulden uto per 1 Juli, plus een uitkering van 250 gulden netto, terwijl bonden vijfhonderd gulden wil- Kfen. Het voorstel werd als te mager n in de hand gewezen. a am a kwamen de werkgevers met Z n tweede bod: per 1 januari twintig -1 ilden bruto en per 1 juli vijf gulden wctra, dus in totaal 25 gulden bruto r week. Vertaald in de vakbondseis d vam dit werkgeversbod neer op npintig gulden bruto per week plus i uitkering van driehonderd gul- i. „Geen vlees en geen vis," aldus vakbondsrekenaars, die zich ver volgens opnieuw tot hun achterban wendden. De onderhandelingen in de vleeswa renindustrie stonden onder zware druk. Niet alleen doordat de acties zich opnieuw uitbreidden, maar ook doordat nog voor de afronding van het overleg Homburg door de knieën ging. De staking zou Homburg met vestigingen in Cuyk, Olst, Wijhe en Goor al twee miljoen gulden heb ben gekost en doorstaken in het weekend zou de schade aanzienlijk hebben vergroot. De directie kwam met het actievoe rende personeel een loonsverhoging van twintig gulden bruto plus een uitkering van vijfhonderd gulden net to overeen. Voor de bonden was dit uiteraard het sein om onder geen enkel beding met minder genoegen te nemen. Ook Coveco, dat volledig lam lag, had al vóór het overleg ingestemd met een afzonderlijk gesprek met de bon den voor het geval dat de landelijke onderhandelingen op niets zouden uitlopen. Het personeel van het gemeentelijk slachthuis in Utrecht weigerde 144 varkens bestemd voor Coveco te slachten. De bonden spraken daar hun voldoening over uit omdat de Utrechtse slachters per slachtdier worden betaald. Zij voelden de weige ring om de varkens in behandeling te nemen dus in de eigen portemonnee. Gestaakt werd er verder bij Hendrix in Druten (350 man) en Wagemans in Deventer (250). De voedingsbonden en de werkgevers in de vleeswarenindustrie gingen gistermiddag om twaalf uur al met elkaar in de slag over de stakingen in de vleessector. Op de achtergrond ziet werkgeversvoorzitter J. Louwes het overleg nog niet erg optimistisch tegemoet. Op de voorgrond links zit de voorzitter van de werknemersdelegatie, Roel Diks. an onze parlementsredactie 4EN HAAG Het ministerie van justitie is gisteren begon- en met het inwinnen van informaties over de praktijken van et particuliere adoptiebureau „Flash" in Groesbeek, dat op «toelaatbare wijze kinderen uit West-Irian (Nieuw Guinea) '«oor adoptie naar Nederland zou halen. Volgens een woord eerder van het ministerie is hiertoe overgegaan, nadat de lirectie kinderbescherming van het departement over de fctiviteiten van het bureautje was ingelicht door een Neder- kndse verpleegster. Dezelfde die eerder Trouw alarmeerde. ADVERTENTIE I n|LULI\ Tel. 05202-12352 loRGaWUS LELYSTAD klankrijk de beste i TWOLLE 1 et ministerie kan particuliere adop- Rebureaus niet verbieden; voor be middeling in adoptiezaken is geen ergunning nodig. Wel kan het minis erie nagaan of aan alle vereisten 'jbor toelating van adoptiekinderen l|t het buitenland is voldaan. Een ?^n de vereisten is, dat door middel an bescheiden wordt aangetoond t de ouders van het kind afstand ibben gedaan op een wijze die ter latse geldig en voor Nederlandse men aanvaardbaar is. Wanneer t aan de vereisten wordt voldaan, het ministerie een verblijfsver- dng weigeren. ?ruk uitgeoefend Ijan verscheidene kanten is de afgelo- apn tijd druk op staatssecretaris r.aars van justitie uitgeoefend om de Oporschriften voor de interlandelijke loptie te verscherpen. De Tweede mer sprak in mei van dit jaar nog |t, dat snel maatregelen moeten irden genomen om een eind te ma- l4n aan de chaotische toestanden op Ijft gebied. De bewindsvrouw werd trzocht zo spoedig mogelijk haar innen uiteen te zetten in een nota het parlement. plgens de woordvoerder van justitie órdt op dit moment aan die nota verkt. Hij kon echter niet zeggen pnneer het stuk gereed zal zijn. ids april 1978 ligt er op Jjet bureau ran onze parlementsredactie BJ)EN HAAG De regeringsfracties an CDA en WD zien in de weigering an de regering om het nadere rap- ort van het rijksinstituut voor oor- >gsdocumentatie (RIOD) over de orlogsgedragingen van mr Aantjes penbaar te maken, geen reden om met debat over deze zaak, dat voor lnsdag op de Kameragenda staat, it te stellen. De CDA-fractie stelt ich op het standpunt, dat dit rapport iet bepalend is voor het debat en dat r derhalve voor uitstel geen reden is. j ie WD-fractie meent, dat de weige- Ttag van de regering in het debat zelf an worden besproken. >e oppositiepartijen PvdA en D'66 verwegen om uitstel van het debat vragen als de regering blijft bij Jaar weigering om het RIOD-rapport ^aar de Kamer te zenden. Beide frac- :s hebben de regering gisteren ver- icht alsnog tot publicatie over te aan, waarbij de PvdA genoegen wil emen met vertrouwelijke inzage. >'66 wil openbaarmaking, omdat zij indt dat het niet op de weg van het abinet maar op die van 'de Kamer -t?' een eindoordeel in deze zaak te even. Het is schadelijk dat het parle ment geen kennis mag dragen van 'en rapport, terwijl de zaak-Aantjes i snel mogelijk moet worden afge- )nd, aldus de D'66-fractie. e PvdA wil kennisname van het ipport, als ook van het commentaar aarop van mr Aantjes, om een oor- eel te kunnen geven over de weige- ng van de regering het rapport naar e Kamer te sturen. De socialisten 116bben in dit verband gevraagd om et bijeenroepen van de brede Ka- f lercommissie voor de zaak-Aantjes n na te gaan of het debat wel vol- oende is voorbereid. Dat zou dins- ïgochtend moeten gebeuren. Als DA en WD, die samen een meerder- eid hebben, bij hun standpunt blij- in, zal het debat dinsdagmiddag be nnen. van de staatssecretaris een rapport van een werkgroep met voorstellen over de adoptievoorbereiding bij bui tenlandse pleegkinderen. De staats secretaris antwoordde dit voorjaar op Kamervragen, dat zij daarmee nog niet aan de slag kon omdat zij op advies wachtte van het adviescollege voor de kinderbescherming. NIJMEGEN (ANP) Het academi sche Radboudziekenhuis in Nijme gen heeft de afgelopen dagen veel telefoontjes gekregen van verontrus te mensen, bij wie een kunstmatige hartklep is aangebracht. Hun onge rustheid betrof het bericht, dat de technische hogeschool in Eindhoven een nieuw type hartklep van kunst stof heeft ontwikkeld. Deze nieuwe hartklep zou veel beter zijn dan de thans gebruikte kleppen, die vrij snel gebreken zouden verto- nen.„Niets is echter minder waar", aldus Dr. J. Vonk, Nijmeegs hoogle raar in de cardiologie. In Nederland lopen twee drieduizend mensen rond met een kunstmatige hartklep. Die kleppen hebben nog nooit techni sche mankementen vertoond, aldus prof. Vonk, die de kwaliteit van de in Eindhoven ontwikkelde klep overi gens met nadruk niet wenst te baga telliseren. „Ik wil alleen de ongerust heid wegnemen", aldus Vonk. Het Radboudziekenhuis in Nijmegen heeft tien jaar ervaring met het in planten van hartkleppen. DEN HAAG (ANP) Naar de mening van Kamerleden van de CDA- en SGP-fractie in de Tweede Kamer moeten er wettelijke regelingen ko men voor het zeilen op zee, in het Waddengebied en op het IJsselmeer. In schrifteijke vragen herinneren zij aan het bestaan van dergelijke rege lingen voor de kustvaart en voor de kustvisserij. GRONINGEN In Vierhuizen wordt een groot tuinbouwbe drijf opgezet, dat grotendeels zal worden verwarmd met afvalwarmte van het in de buurt gelegen compressorstation van de Nederlandse Gasunie. De motoren van dit compressoresta tion (Waar in zee gewonnen gas op de juiste druk voor transport wordt ge bracht) produceren jaarlijks een af valwarmte, die gelijk staat met de energie die vrijkomt bij het verstoken van vier miljoen kubieke meter aard gas. Deze afvalwarmte gaat tot nu toe de lucht in. In het nieuwe bedrijf, dat geëxploi teerd zal worden door een tuinders combinatie uit het Westland, zullen ongeveer veertig mensen werk kun nen vinden. Het is de bedoeling dat het bedrijf over ruim een Jaar in pro- duktie komt. De prijs die de Gasunie voor de warmte berekent komt 25 tot 30 pro cent lager te liggen dan de aardgas- prijs. Dat komt op jaarbasis neer op een korting van 200.000 tot 250.000 gulden. Overigens moet het bedrijf naast de afvalwarmte nog gebruik maken van aardgas, waarvoor wél de normale prijs zal moeten worden betaald. Van onze soc.-econ. redactie DEN HAAG De regering zal tot 1985 de handen vol hebben met het nakomen van de nu al gedane toezeg gingen inzake spreiding van rijks diensten naar het noorden en naar Zuid-Limburg. Het heeft dus „weinig zin" aan te dringen op nog meer sprei ding naar eventuele andere gebieden. Minister-president Van Agt zei dit gisteravond op zijn wekelijkse pers conferentie. Het kabinet heeft gisteren besloten een nota over de spreiding van de Rijksdiensten, opgesteld door een werkgroep, naar de Tweede Kamer te sturen. EINDHOVEN (ANP) Ruim honderd eerste jaarsstudenten van de technische hogeschool in Eindhoven worden tijdelijk ondergebracht in een voorma lige luchthavenkazerne. Het ministerie van defensie heeft de stichting studentenvoorzie ningen Eindhoven toestem ming gegeven om het Peter Zuid Kamp in Veldhoven voorlopig voor dat doel te ge bruiken. De noodvoorziening is nodig omdat enkele honder den eerstejaarsstudenten In Eindhoven en omgeving geen kamer kunnen vinden. De stichting Studentenvoorzie ningen begint volgende week met het opknapen van de ka zerne. De week daarop kunnen de studenten in de barak te recht. ze moeten wel zelf bed en meubilair meenemen. DEN HAAG (ANP) Drs Huib Eversdijk (45) uit het Zeeuwse Hcin- kenszand wordt 1 oktober secretaris van de CDA-fractie in de Tweede Kamer. Eversdijk, die afkomstig is uit de CHU, volgt in die functie Kleis- terlee op, die donderdag bedankte, omdat hij het te druk kreeg. Kleister- lee blijft wel lid van het CDA-fractie- bestuur. In 1971 werd Kleisterlee se cretaris van de vroegere KVP-fractie. in 1977 van de CDA-fractie. Eversdijk zit sinds juni 1977 in de Tweede Ka mer. Sinds januari 1978 is hij lid var het fractiebestuur. UTRECHT (ANP) De afdellngs- raad Den Haag van de Maatschappij Tandheelkunde heeft een tandarts een waarschuwing opgelegd voor „een reeks misslagen" in zijn contac ten met een 17-jarig meisje en haar ouders. Het meisje was patiënte van een an dere tandarts en kwan in de weekend- dienst bij berokkene terecht, die een kies trok. Haar vader vroeg advies over de verdere behandeling, en de tandarts raadde aan, op alle aanwezi ge tanden en kiezen kronen te laten zetten en op de open plaatsen brug gen aan te brengen, geschatte kosten 20.000 gulden. Er wrd een afspraakge- maakt voor röntgenfoto's en de vader zou, als de resultaten daarvan be kend waren, beslissen over het al dan niet uitvoeren van de behandeling. Bij het nemen van de foto's werd een volgende afspraak gemaakt, en op die dag deelde de moeder van het meisje de tandarts mee dat ze in verband met de kosten toch maar van de behandeling afzag. De tand arts diende toen een rekening In waarop niet alleen de foto's en het opstellen van een behandelingsplan voorkwamen, maar ook 1500 gulden annuleringskosten. De afdelingsraad vond dat dit laatste in ruime mate de grenzen van het oirbare overschreed. Ook vond het tuchtorgaan dat de tandarts wel ge matigder alternatieven had kunnen voorleggen dan alleen een volledig kunstgebit. Ten slotte had hij om meer dan een reden contact hebben behoren op te nemen met de vorige behandelende tandarts, zowel in het belang van een goede zorg als uit collegiale overwe gingen. Premier Van Agt: Van onze soc.-econ. redactie DEN HAAG Ook de koopkracht van de lager- en laagstbetaalden zou in 1980 „een duidelijke achteruitgang vertonen" als het kabinet zijn voorne mens voor hogere sociale premies zou doorzetten. Daarom heeft het kabi net dat voornemen nu In heroverwe ging genomen. Premier Van Agt ver telde dit gisteravond op zijn perscon ferentie. Het kabinet heeft, denkt Van Agt, de komende twee weken nog wel nodig om het eens te worden over de rijks begroting die op Prinsjesdag in sep tember bij de Tweede Kamer zal wor den ingediend. De premier vertelde dat het kabinet eigenlijk al, met alleen de stem van minister Albeda (sociale zaken) te gen, in juli had besloten tot verho ging van de sociale premies. Die ver hoging zou het gevolg worden van het terugtrekken van één miljard gulden uit de rijksbijdragen aan de fondsen voor de sociale uitkeringen. Maar vervolgens zijn nieuwe cijfers van het Centraal Planbureau geko men, die aangeven, hoe, mede door de premieverhoging, de koopkracht over de hele linie volgend jaar zou gaan dalen. De belangrijkste oorzaak voor de koopkrachtdaling is overigens het stijgen van de invoerprijzen, vooral door de duurdere olie. Van Agt vertelde dat het kabinet vond, dat het een offer mocht vragen van de sociale fondsen, omdat juist in de sector van de uitkeringen de uitga ven de afgelopen Jaren zo sterk zijn gestegen. Bovendien zou, door hogere sociale premies, dan goed duidelijk worden hoeveel de sociale uitgaven eigenlijk wel niet kosten. ADVERTENTIE Meer geld voor meer hulp aan meer vluchtelingen. Wij willen meer helpen. Helpt u ons. Alstublieft. Van een onzer verslaggevers AMSTERDAM Een internationale „vredesestafette" met het doel meer steun te verwerven voor de anti-neutronenbom-beweging begint morgen op de Dam in Amsterdam. De estafette wordt per fiets afgelegd en wordt gedurende tweeëneenhalve maand door een groot deel van Europa verreden. Ook in Noord-Amerika wordt tegen de neutronenbom gefietst. De eerste etappe van de „In ternationale Estafette" vindt grotendeels in Nederland plaats. Zaterdag 1 september wordt het symbolische stokje in Bonn overgedragen aan Duitse fietsers. Op die dag wordt de Anti-Kriegstag ge houden ter herinnering aan het feit dat veertig jaar gele den (1939) de Tweede Wereld oorlog begon met de inval van Nazi-Duitsland in Polen. De Nederlandse estafette eindigt op de Hofgarten in Bonn, waar een herdenking met 20 tot 30.000 deelnemers gehou den wordt. De Internationale Estafette, althans het Nederlandse deel, wordt georganiseerd door de actiegroep „Stop de neutro nenbom". Twee jaar geleden, op 18 augustus 1977, werd het initiatief tot de actie geno men. Twee jaar later wordt de beweging gedragen door drie honderd plaatselijke werk groepen. In amper zeven maanden zijn 1,2 miljoen handtekeningen en aangebo den aan het parlement dat tot tweemaal toe een uitspraak deed tegen de invoering van de neutronenbom. In het kader van de actie zijn een internationaal forum, een demonstratie (de op één na grootste na de oorlog), sympo sia, studiedagen en een cultu rele manifestatie gehouden, die er volgens de organisatie achter de beweging voor ge zorgd hebben dat de invoering van de neutronenbom in elk geval niet geruisloos meer in gevoerd kan worden. Wil De Internationale Estafette is volgens de organisatoren op nieuw een „blijk van de vast besloten wil de vrede te waar borgen". De Nederlandse deelnemers zullen een verkla ring meenemen en in Bonn overdragen aan de Duitse vre desbeweging. De verklaring gaat alle landen door en zal eind oktober aangeboden worden aan de secretaris-ge neraal van de Verenigde Na ties, Kurt Waldheim, tijdens de speciale ontwapenings- week van de VN. De organisatie van de Neder landse estafette verwacht morgen om 11 uur op de Dam minstens driehonderd deelne mers. Ds L. Ringnalda, stu dentenpastor aan de VU, zal namens het samenwerkings verband „Stop de neutronen bom Stop de kernwapen wedloop" een toespraak hou den; Nico Schouten, secreta ris van het samenwerkings verband, zal een verklaring voorlezen en de Amsterdamse wethouder Jan Schaefer zal het startschot lossen. De tocht voert de eerste dag naar Driebergen via Hilver sum. Maandag rijdt de groep via Wageningen naar Nijme gen. Op de Grebbeberg wordt een krans gelegd en in de buurt van Hotel De Wereld in Wageningen (waar in 1945 de capitulatie van de Duitsers werd getekend) wordt ge luncht. Dinsdag wordt er ge fietst via Venray naar Venlo. Woensd"' staat het traject naar Bnu^sum op het pro gramma: via Roermond en Echt. In Brunssum gaat de tocht langs de hekken van het NAVO-centrum Afcent. Donderdag steken de deelne mers al fietsend de grens bij Schinveld over en rijden dan verder via Geilenkirchen naar Eohtz bij Düren. Vrijdag wordt Keulen aangedaan en zaterdag is de finish in Bonn. Bezemwagen De deelnemers zullen afwisse lend overnachten in scholen, kérken, vormingscentra en op campings. De fietscaravaan wordt onder meer begeleid door een motorescorte, een re paratiewagen (voor het plak ken van banden) en een be zemwagen voor eerste hulp en voor uitvallers. In de over nachtingsplaatsen wordt 's avonds een manifestatie ge houden, reorganiseerd door plaatselijke werkgroepen. Ook langs de route zullen acti viteiten georganiseerd wor den. Vrijdagavond 31 augus tus vertrekken er bussen met belangstellenden voor de ma nifestatie in Bonn. De estafette wordt van 1 tot 15 september gehouden in West-Duitsland voortgezet. Daarna ontvangt Tsjechoslo- wakije de estafette in het ka der van de „Week van strijd tegen fascisme en oorlog". In Zwitserland wordt op 6 en 7 oktober gefietst; deze etappe staat in het teken van de her denking van de Tweede We reldoorlog en het dertigjarig bestaan van de Zwitserse vre desbeweging. In Frankrijk wordt op 24 september een grote vredesmanifestatie ge organiseerd in Straatsburg, waarbij de fietsers ontvangen worden door leden van het Europese parlement. Vervolg van pagina 1 Een officiële oproep om het werk te hervatten, willen de Vervoersbonden FNV overigens niet doen. Schroër: „Onze leden zijn mondig genoeg om zelf een passende conclusie uit ons standpunt te trekken". De federatie-voorzitter gaf toe dat het risico dat deze wilde staking over genomen wordt door andere haven bedrijven (die nog geen CAO hebben) „groot" is. Vrijdagmiddag leek het er even op dat werknemers van het stu- wadoorsbedrijf Kroonvlag ook zou den gaan staken, maar op aandrang van mensen van de Vervoersbonden ging men later weer aan de slag. Niet alleen bij Kroonvlag maar ook bij andere stuwadoorsbedrijven in de Rotterdamse haven werden gisteren opnieuw pamfletten verspreid door leden van het Actiecomité Rotter damse Havenarbeiders. In die pam fletten wordt opgeroepen de acties voor een loonsverhoging van vijftig gulden netto per week te steunen. CNV Met name het CNV is erg boos over deze pamflettenactie. Volgens deze bond wordt ln de pamfletten voorge houden dat de sleepbootbemannin gen het werk hebben neergelegd om de Impasse rond de haven-CAO te doorbreken. „Op die manier hoopt men de hele haven plat te krijgen," aldus een woordvoerder van het CNV. Deze vakorganisatie heeft de sta kingsactie bij de sleepdiensten van meet af aan afgewezen. Het CNV heeft overigens weinig leden onder de stakende slepers. Zoals gezegd is er nog geen CAO voor de Rotterdamse en Amsterdam se havenwerknemers. Een principe akkoord tussen bonden en werkge vers werd afgewezen door de leden. De daarop door de bonden geformu leerde nieuwe voorwaarden zijn voor de werkgevers echter onverteerbaar. De werkgevers hebben de bonden in middels verzocht de CAO-onderhan- dellngen zo snel* mogelijk te hero penen. Beraad De bonden beraden zich nog intern, aldus Jan Schroër, over deze kwestie. Eind volgende week verwacht hij meer duidelijkheid, maar, zo zei hij, er is geen sprake van dat we water bij de wijn zullen doen. Overigens zullen de bonden zich ook niet laten beïn vloeden door de staking bij de sleep diensten. Als gevolg van het stil liggen van de circa 25 havenslepers van Smit liggen nu ongeveer vijftien grote zeeschepen te wachten bij Hoek van Holland. Voor zover mogelijk worden deze met grote vertragingen één voor een de haven binnengeloodst. De kleinere zeeschepen ondervinden tot nu toe weinig hinder van de staking. Quebec In de DDR worden meetings belegd en een tentoonstelling ingericht ter herdenking van de Tweede Wereldoorlog. Ook ln Denemarken, Griekenland, Finland, Italië en Engeland wordt de estafette voortgezet. In Rusland vindt de estafette van 3 tot 10 september plaats. In Canada wordt een fiets tocht in de provincie Quebec gehouden en ln de Verenigde Staten wordt er gefietst tus sen Washington en New York. Voor meer inlichtingen is het Nederlandse bureau van de Internationale Estafette be reikbaar onder nummer 020- 846912, Jan vön Galenstraat 6-10 te Amsterdam. „Ik heb ze verteld, dat bijna alle miljonairs als bordenwasser zijn be gonnen."

Nieuwe Leidsche Courant | 1979 | | pagina 3