De Khmers sterven t en de wereld twist over erkenning - BDAG 25 AUGUSTUS 1979 TROUW/KWARTET 23 ■buitenland1 Iden zal het internationale politieke en diplomatieke spel zo'n misdadig dieptepunt bereikt hebben 9 waar het nu in Zuid-Oost-Azië is aangeland. Gestreden wordt om de vraag of het door Vietnam gehuurde bewind van Heng Samrin in Cambodja nu wel of niet erkend moet worden. Voornaamste «Iers zijn enerzijds de regering van Vietnam, met op de achtergrond de Sowjet-Unie, en anderzijds e van de Volksrepubliek China en de ASEAN-landen, met op de achtergrond de Verenigde Staten, set is het hongerende volk van de Khmers in Cambodja. Vrijwel machteloze toeschouwers zijn de ternationale hulporganisaties die wachten op toestemming voor een grootscheepse hulpactie in jnbodja. Het spel mag niet te lang duren. Want zonder een snelle hulpactie op grote schaal is het lk van de Khmers gedoemd te sterven. or Johan ten Hove en volk op aarde heeft de afge- en decennia zoveel te lijden lad als dat van de Khmers in tnbodja. In de Indo-Chinese log werd het land bestookt >r duizenden Amerikaanse hmenwerpers en geteisterd >r een bloedige burgeroorlog. na de aftocht van de Ameri- ien en de intocht van de Rode mers in Phnom Penh begin 5, bleef de lang verwachte rust vrede uit. Pol Pot, leng Sary en Khieu Sam- |i aan de leiding van een waar schrik- ind gingen de Khmers een periode van tur tegemoet waarin de doden bij hon- Iduizenden geteld moesten worden, endlen bleek de „eeuwige vriendschap I debroeders in de strijd tegen de fcrialistische Amerikanen" van bijzon- korte duur. Al kort na de overname Phnom Penh en Saigon deden er zich de Vietnamese en Cambodjaanse schermutselingen voor, die ten slot- januari van dit jaar uitmondden ln ivering van Phnom Penh door het (se leger. Di verving na een bloedige oorlog Pol en de zijnen door de Cambodjaanse jaas Heng Samrin. Pol Pot en de Rode aers vluchtten de jungle in en gingen op de guerrilla, een manier van vech- fcaarin de Khmers in de loop der jaren Sters zijn geworden. Nu, een hall Jaar tt Vietnamese troepen Phnom Penh enrukten is de strijd nog steeds niet eden, ondanks het lelt dat Vietnam schatting meer dan 170.000 zwaar ipende troepen heelt ingezet. Wel zijn ode Khmers teruggedreven tot in het gankelijke Gardamom-gebergte, ie zuidgrens van Thailand, daar uit voeren ze him acties uit het Vietnamse leger, en volgens hun i, die waarschijnlijk in het zuiden van lun gunstig gezinde China gestatio- i is, boeken ze vrijwel dagelijks over- ingen op de Viets. echten vooral in de regentijd, als de al weinige wegen veranderd zijn in derpoelen, waarop het Vietnamese e materiaal TvCinig kan beginnen. De rukten dit jaar in de droge tijd op tot de Thaise grens, tienduizenden vluch- gen voor zich uit drijvend. Vluchtelin- dle al lang niet meer welkom zijn in land en door de militairen zoveel mo- i teruggestuurd worden. eveel? ette eel Khmers er de algelopen jaren Pol Pot en zijn aanhangers vermoord hoeveel er in het Vietnamese offen- jedood werden en hoeveel er op de rüjnen aan de Thaise grens gebleven niet te zeggen. Zeker is dat de ers een van de zeer weinige volkeren die hard in aantal alnemen. Bij de sgreep van oud-dictator Lon Nol in waarbij prins Norodom Sihanoek eld moest ruimen, werd hun aantal lat op ongeveer zeven miljoen. Nu de schattingen tot vier miljoen. miljoen doden in nog geen negen En het grote sterven moet nog be ft. imbodja wordt honger geleden. Het is kwestie meer van een „te verwachten ersnood". De honger is er nu, en is nnen zijn tol te eisen. Ol zoals men- pen ran internationale hulporganisaties ütdrukken: „De Khmers sterven als i in-|n en wij kunnen er niets aan doen". Mti ttdochlnese oorlog, de terreur van het id van Pol Pot en de nog steeds durende guerrilla van de Rode ers tegen het Vietnamese leger heb- let land veranderd in een chaos waar itreddering totaal is. Grote delen van ibodjaanse bevolking zijn de alge- Jaren voortdurend op de vlucht it. indbouwvelden en de irrigatlesyste- |tijn vernietigd. Steeds minder heb- e Khmers de algelopen jaren op hun i kunnen werken. De oogsten wer- i kleiner en ook het aantal vel- !at werd ingezaaid werd steeds min der. Wat voor zin heelt het voor een bevol king rijst in te zaaien, als het voortduren de oorlogsgeweld toch de velden vernie tigt en de mensen bij duizenden op de vlucht Jaagt? Geschat wordt dat dit jaar slechts vijl procent van de velden is inge zaaid, zodat van de komende novembe- roogst geen soelaas verwacht mag worden. Wonder a Het Cambodjaanse volk is ziek, onder voed en uitgeput. Ze hebben geen weer stand meer en de komende maanden zijn beslissend voor het voortbestaan van de Khmers als volk. „Zonder het wonder van een snelle inter nationale hulpactie is het algelopen", zo citeert Nayan Chanda in de „Far Eastern Economie Review" een van de twee ach tergebleven artsen in het ziekenhuis van Phnom Penh. Chanda is een van de zeer weinige journalisten die Cambodja recen telijk bezocht hebben. Het overvolle ziekenhuis, waar 700 patiën ten de 400 bedden delen, is een voorpost van de dood. Sinds maart zijn er 900 mensen gestorven en momenteel sterven er drie patiënten per dag. Het zijn mensen die in Phnom Penh en omgeving van straat zijn gehaald en er zeer slecht aan toe zijn. In het ziekenhuis is gebrek aan alles, aan voedsel, medicijnen en verple gend personeel, maar toch zijn de patiën ten waarschijnlijk beter al dan de weinige duizenden Inwoners die Phnom Penh nog rijk is. Om over de situatie in de rest van het land nog maar te zwijgen. De arts vertelde dat van de nog vier mil joen overgebleven Khmers twintig tot dertig procent mannen zijn en dat de meeste vrouwen weduwe zijn. Op elke geboorte zijn er tien sterfgevallen. Chan da, zegt dat deze gegevens moeilijk te controleren zijn, maar dat zijn bezoeken aan de provincies Kompong Speu en Kan dal geen reden gaven voor een meer opti mistische kijk. Integendeel, hij schat dat de situatie in die provincies erger Is. Doodsbang. De verhalen van vluchtende Khmers, die na barre tochten toch nog de Thaise grens weten te passeren, laten nog minder ruim te voor optimisme. Ze zijn uitgehongerd en doodsbang dat het Thaise leger hen oppakt en terugstuurt naar de Cambod jaanse hel. Thailand accepteert geen vluchtelingen meer en noemt het „illegale immigranten", waardoor het Hoge Com missariaat voor de Vluchtelingen van de Verenigde Naties (UNHCR) niets voor hen kan doen. Die vluchtelingen die de algelo pen maanden de Thaise grens wisten te overschrijden zijn samengebracht in kam pen onder het gezag van het Thaise leger en hun situatie is angstwekkend. Zij lopen elke dag de kans teruggestuurd te worden. Massagraf. Zoals gebeurd is met de ruim veertigdui zend vluchtelingen van Chinese alkomst die in Juni bij de provincie Preah Vihear de grens werden overgezet en zonder meer aan hun lot werden overgelaten. Pogingen van het Zweedse Rode Kruis om deze mensen van voedsel te voorzien werden verijdeld, omdat Thailand daar geen toe stemming voor gal. Ook het bewind van Heng Samrin keurde dat niet goed omdat het „voedsel wel eens aan de troepen van Pol Pot zou kunnen toevallen". In Bang kok gingen geruchten dat „enkele duizen den" van de ongelukkigen de plaats Bat- tambang, in het westen van Cambodja, hebben bereikt en nu met tienduizenden wanhopige Khmers naar de grens met Thailand trekken om de hongerdood te ontvluchten. Zeker is dat enkele lamilies (ol wat daar nog van over was; niet-gebroken gezinnen zijn een unicum in Cambodja) uit Preah Vihear aan de Thaise grenswachten wis ten te ontsnappen en hun weg hebben gevonden naar vluchtelingenkampen van de Verenigde Naties. Daar wachten ze in angst en beven op ontdekking door Thai se militairen, die hen zonder pardon de grens zullen overzetten. De hulporganisa ties en woordvoerders van de UNHCR in Bangkok zijn algemeen van mening dat het merendeel der veertigduizend vluchte lingen in Preah Vihear door uitputting en honger de dood heelt gevonden. De hellingen van Preah Vihear zijn het zoveelste massagral in Cambodja, met dit verschil dat de internationale gemeen schap er van alwist, maar het niet heelt voorkomen. Afscheid. En het eind is nog lang niet in zicht. Begin juli haalden Thaise militairen ongeveer tienduizend mannen uit hun kampen in de buurt van Aranyaprathet, gelegen aan de Thais-Cambodjaanse grens in het oos ten van Thailand. De mannen werden met vrachtwagens naar de zuidelijke provin cies Trat en Chantabury gebracht, tegen over het door Pol Pot beheerste Garda- momgebergte. Daar werden ze de grens overgezet om aan de zijde van de Rode Khmers mee te vechten tegen de Vietna mese troepen. Ooggetuigen maakten melding van hart verscheurende talerelen die zich afspeel- den in de kampen toen de mannen al- scheid moesten nemen van hun vrouwen en kinderen. Cambodjaanse vluchtelin gen vertelden dat de mannen nu zijn sa mengebracht in kampen aan de Cambod jaanse kant van de grens onder de hoede van de Rode Khmer. De mannen weigeren voor Pol Pot te vechten en volgens de vluchtelingen vinden er op grote schaal executies plaats. Mannen die het kamp proberen te ontvluchten worden volgens de vluchtelingen levend begraven. Als een vluchtpoging wel lukt, is de kans groot dat ze aan de Thaise kant van de grens worden gegrepen en weer worden overge leverd aan troepen van Pol Pot. Waarna er geen enkele hoop meer is. Cynisme. Overspannen mensen van de UNHCR en de hulporganisaties, sommigen verdoold door het geweld en het aischuwelljke lij den van de Khmers, protesteren tever- geefs bij de autoriteiten. Maar het lijkt wel ol het onmenselijke optreden, de dood en het verderf, normale geaccepteerde verschijnselen zijn geworden waarbij de enige nog passende houding een volslagen cynisme is. Wie helpt het volk van de Khmers, dat nu al met tienduizenden aan de grens met Thailand staat te verhongeren en dat de komende maanden met honderdduizen den, waarschijnlijk miljoenen, in een wan hopige poging om de dood te ontvluchten, zal proberen de grens over te komen? Niet ,de Thaise militairen. Evenmin het bewind in Hanoi, dat al grote moeite heelt het eigen volk te voeden en in Cambodja het eerst aan zijn eigen 170.000 militairen denkt. En zelfs als de voedselsituatie in Vietnam rooskleurig zou zijn, dan nog hebben de Khmers van dit buurland geen hulp te verwachten. Het is met name het bewind in Hanoi, met op de achtergrond de leiders in Moskou, dat momenteel een sinistere rol speelt rond de al of niet erkenning van het bewind van Heng Samrin in Cambodja. Misgegokt. De Vietnamese regering en de leiders in het Kremlin hebben misgegokt toen zij verwachtten dat de wereldgemeenschap de Vietnamese agressie tegen Cambodja door de vingers zou zien, omdat daarmee tenslotte toch maar een eind gemaakt werd aan het moorddadige bewind van Pol Pot. De meeste van de leden van de Verenigde Naties, en met name de leden van de ASEAN (de Associatie van Zuid- oostaziatische landen, bestaande uit Thailand, Maleisië, Singapore. Indonesië en de Filippijnen) en de Chinese Volksre publiek, hebben Hanoi de Vietnamese in vasie in Cambodja niet in dank afgeno men en weigeren hardnekkig het bewind van Heng Samrin te erkennen. Zij blijven Pol Pot erkennen en de Cam bodjaanse zetel in de Verenigde Naties wordt dan ook nog steeds ingenomen door Pol Pots afgevaardigde Thiounn Prasith, hetgeen bij de recente UNCTAD-confe- rentie in Manila al tot moeilijkheden leid de. Ook in Colombo, waar de ministers van buitenlandse zaken van de niet-ge- bonden landen bij elkaar kwamen, bleek een meerderheid van deze landen niet bereid het bewind van Heng Samrin als legitieme regering van Cambodja te er kennen. Hanoi is nu met Moskous belangrijkste bondgenoot in de niet-gebonden organisa tie, Cuba, bezig aan een campagne om de leden van deze organisatie te bewegen Heng Samrin te erkennen. Dat zou dan begin volgende maand op de niet-gebon den top in het Cubaanse Havana zijn beslag moeten krijgen. Maar twee weken terug vergaderden in hetMalélsiscl ala Loempoer de ministers van landse zaken van de vijf ASEAN-landen, en deze lieten onomwonden weten dat daar geen sprake tin kan zijn en Hanoi zijn troepen uit CartJbodja dient terug te trekken. Drie ASEAN-landen zijn lid van de niet-gebonden organisatie en zij gaan met de opdracht naar Havana dat niet Heng Samrin, maar Pol Pot erkend dient te worden. Buffer. De ASEAN steunt Pol Pot niet omdat er enige sympathie voor zijn bewind zou bestaan, maar omdat de vijf bevreesd zijn voor een verdere expansie van Vietnam. Zij wensen koste wat het kost een buffer tussen Vietnam en Thailand, een neutrale staat, waar geen Vietnamese troepen meer aanwezig zullen zijn. Koste wat het kost, de prijs mag vier miljóen Khmers zijn. De beste oplossing is volgens de ASEAN een neutraal Cambodja onder leiding van prins Norodom Sihanoek, maar zolang daar geen kijk op is, zullen zij Pol Pot steunen omdat zijn troepenmacht mo menteel de enige is die Vietnam van een totale verovering van Cambodja, en dus van voldongen leiten, heeft weten al te houden. Hanoi heeft op de verklaring van de ASEAN-ministers in Koeala Loempoer scherp gereageerd en laten weten dat het er niet aan denkt zijn troepen uit Cam bodja terug te trekken voordat Pol Pot vernietigd is. Gevaarlijk spel^Mw^. Dat kan lang duren. Zolang Pol Pot en zijn Rode Khmers bij elk „laatste Vietna mese offensief om de Rode Khmers te vernietigen" de gelegenheid krijgt zich terug te trekken op Thais grondgebied, kan er van een totale vernietiging geen sprake zijn. Pol Pot kan het op deze manier lang volhouden, ook al omdat zijn troepen worden bewapend en gevoed door de Volksrepubliek China. Er stromen mil joenen dollars uit Peking naar de Chinese zakenwereld in Bangkok, waarmee in Thailand wapens en voedselvoorraden voor de Rode Khmers worden gekocht. Thailand speelt een gevaarlijk spel, om dat altijd de mogelijkheid bestaat dat de Vietnamese divisies de Thaise grens zul len overtrekken om dóér dan maar een eind te maken aan de Rode Khmer. De leiders in het Kremlin, die Vietnams militaire avonturen in Cambodja financie ren, dringen aan op een „snelle oplossing". Enerzijds omdat de huidie golf van anti pathie in de wereld ten opzichte van het bewind in Hanoi ook Moskou treft, en anderzijds omdat de leden van het War- schau-pact, die fors mee moeten betalen aan Vietnams oorlogsbudget, daar steeds minder zin in krijgen. e weken De dupe van het politieke gekrakeel 1* het volk van de Khmers^omdat zonder erken ning Mh het bewind van Heng 8amrin door de Verenigde Naties Vietnam geen groots opgezette hulpactie van VN-orga- nen en andere internationale hulporgani saties toestaat. En China en de ASEAN- landen zullen geen grootschalige hulp van VN-organen toestaan aan een niet door de VN-gemeenschap erkend bewind. Het be wind in Hanoi misbruikt het stervende volk van de Khmers om de internationale gemeenschap onder druk te zetten en over te gaan tot erkenning van zijn zetbaas ln Phnom Penh. Garantie. De VN-organen en de hulporganisaties van de westerse wereld staan klaar om bij het eerste sein op grote schaal voedsel en medicijnen over te brengen naar Cambod ja. Hanoi heeft alleen een bezoek van delegaties van het Internationale Rode Kruis, het kinderfonds van de VN (UNI CEF) en de Wereldraad van Kerken in Phnom Penh toegestaan. (UNICEF is het enige VN-orgaan dat hulp mag verschaf fen aan niet door de VN erkende landen). De bezoeken hebben tot resultaat gehad dat op bescheiden schaal hulpgoederen (vooral medicijnen) naar Phnom Penh ge vlogen zijn. Aan het eind van deze maand en begin september zullen opnieuw twee vliegtuigen van het Internationale Rode Kruis met hulpgoederen naar Phnom Penh vliegen. Een ander resultaat was een door Vietna mese functionarissen opgesteld bood schappenlijstje van wat er. nodig was in Phnom Penh én de mededeling dat verder onderzoek van de delegaties in Cambodja overbodig was. Een grote moeilijkheid bij hulp van ande re dan VN-organen is de garantie dat de hulp inderdaad bij de Khmers terecht komt en niet, zoals de ASEAN-landen maar al te graag geloven, bij de Vietname se troepen in Cambodja. Deze hulp zal via Vietnamese kanalen moeten gaan, omdat Hanoi niet toestaat dat hoe dan ook de Rode Khmer van Pol Pot kans krijgt beslag te leggen op een gedeelte van de hulp. Maar Hanoi staat controle van de hulpverleners niet toe. Gelegen» De houding van het bewind in Hanoi doet de bange vraag rijzen in hoeverre zij ge ïnteresseerd is in het voortbestaan van de Khmers. Of erger nog, of de vernietiging van de Khmers het bewind niet gelegen komt. Cynische diplomaten in Bangkok en wie wordt er niet cynisch bij het aan schouwen van het misdadige politieke spel menen dat het uitsterven van de Khmers in ieder geval niet in strijd is met Vietnams kolonisatle-beleld in Cambodja. Of zoals eveneens cynische westerse cor respondenten, die al Jaren ln dit deel van de wereld het politieke bedrijf hebben moeten analyseren, zich afvragen: Wie kan het ln godsnaam nog iets schelen wat er met een paar miljoen Khmer-boeren gaat gebeuren?

Nieuwe Leidsche Courant | 1979 | | pagina 23