Combines eheersen itelstrijd Ecclestone buit zijn macht uit r - Vs I 1lS§£9 oorgangshuis bij amateurs Heineken wenst alle bezoekers van het Wereldkampioenschap Wielrennen het actiefste peleton, de edelmoedigste knechten, de spannendste sprints en dat hun favoriet maar winnen mag. ill idere opzet WK gewenst r v -V- 8 el liefhebbers op drempel van profcarrière Grand Prix-races commercieel circus TT 1 I T i Straf voor Zoetemelk Jan Lammers 24ste jHeinekenj RDAG 25 AUGUSTUS 1979 SPORT TROUW/KWARTET 15 Johan Wotdendorp ^.ENBURG Het wereldkampioenschap wielrennen op ig is als een miss-verkiezing. Uiterlijk spelen toevallige digheden te vaak een belangrijks rol, achter de scher- aken onderling gekonkel en (soms) dubieuze afspraken et zo fris ogende evenement een wanstallig gebeuren. Hif/at voor iedereen zichtbaar is, de nummer één van het ci- jaar slaagt er zelden in de titel te prolongeren. Lukt dat ie Knetemann wel, dan is de oud-Amsterdammer bij de ostpsrenners pas de vierde na de Belgen Georges Ronsse en '29), Rik van Steenbergen (1956 en '57) en Rik van (1960 en '61), die zich daarvoor op de borst mag kloppen. Be lel Hn enkele tak van sport is het zo ik om een prognose van de uit- de race om de mondiale titel ;n als bij het wielrennen. Zeker in, dat de nieuwe drager van de loogtrui uit een klein groepje gde namen komt. De krabbers peloton, zoals in 1963 de Belg l^gjii Beheyt en zes jaar later de k lander Harm Ottenbros, zullen selectieve parcours in het pok- Zuidlimburgse landschap on- Ifeld uit de boot vallen. gezegd kent het wegkampioen- geen brandschoon verleden, leeste betrokkenen hebben er ins weinig behoefte aan om be lde etiketten los te weken van l in de ogen van het publiek t smaakvolle product. In de wereld wordt grote waarde aan tenement toegekend, maar aan aere kant is het als gebeuren te Mg om het gelijk de Tour de om te dopen in een mythe, ijk zou het .wegkampioenschap huidige opzet zijn langste tijd d moeten hebben, om de jacht ).\titel nog enkele geloofwaardige ichappen mee te geven. Het men behelst immmers meer. m rit van bijna driehonderd iter op geaccidenteerd terrein, itste jaren is een nieuwe formu- wegwedstrijd en een tijdrit) lan eens in brainstormende bij- Imsten ter sprake gekomen, de vernieuwingsdrang binnen ^ternationale wielerunie (UCI) allerminst gelijke tred met an- ,ees: commerciële) ontwikkelin- de wielersport. jdr hebben de bonden van lan- waar openlijk beroepssport wordt bedreven, alle belang bij het afschaffen van nationale ploegen in de eendagswedstrijd, waar de wereld titel op het spel staat. Op zich schuilt er een logische gedachte achter die innige wens, maar het zal er voorlopig niet van komen. Getalsmatig hebben de belangrijke professionele wieier- landen op de UCI-congressen te wei nig invloed om hun zin door te drij ven. Bij de stemmingen wordt het principe „one man, one vote" gehan teerd en dat houdt in, dat de kleine wielernaties de balans vaak in hun voordeel kunnen laten komen. vier alleenstaanden geen alternatieve strijdplannen achter de hand. Zoete melk zou weliswaar kunnen rekenen op zijn knecht Frits Pirard, maar evenals Hennie Kuiper hoeft hij uit het Franse kamp geen steun te ver wachten. De ploeg uit het land is voornamelijk opgebouwd rond de Tour de France-winnaar Bernard Hi- nault. Jo Maas, rijdend in Belgische dienst, kan tamelijk onbevangen te werk gaan. Hij is geen potentiële we- geld, veel geld. de nationale eenheid vn°°I,d„e hooi rtient te honden Maar in weven' ?lsche renners te fietsen en zal omge- Wat overblijft is een uitermate schijnheilige constructie, waarin hoog dient te houden. Maar in wezen zijn alle ploegen, die morgen aan de start verschijnen, bommen, die ieder ogenblik kunnen ontploffen. In de dagen voorafgaand aan de wedstrijd, moet iedere bondscoach met „zijn" renners tot overeenstemming komen als het om werken voor elkaar gaat. Bij de Nederlanders gaat dat vanmid dag waarschijnlijk betrekkelijk een voudig. De ploeg Post is met negen renners sterk vertegenwoordigd, waardoor de minderheid (Joop Zoete melk, Hennie Kuiper, Frits Pirard en Jo Maas) wel genoodzaakt is om eventueel Jan Raas of Gerrie Kne temann te helpen in het streven als eerste over de finish te flitsen. Aan de andere kant verplichten de coureurs van Peter Post zich om Kuiper of Zoetemelk bij te staan zodra één van hen zich in een kansrijke positie heeft gemanoeuvreerd. De beloning ligt bij succes aan de streep: de wereldkam- keerd geen speelbal van commerciële belangen worden. Interessant wordt het als de Nederlandse ploeg Hennie Kuiper in het zadel moet helpen. Sinds zijn vertrek naar de ploeg De Muer is hij binnen de équipe Post ten onrechte een persona non grata ge worden. Zozeer zelfs, dat Knetemann al heeft laten doorschemeren geen bondgenootschap met de op één na strijdlustigste renner uit de Ronde van Frankrijk te willen sluiten. De derde reden, waarom een talent volle Nederlandse coureur uit een an dere ploeg dan de stal Post baat bij het tekenen van het boterbriefje heeft, is lijfsbehoud. Het niet nako men van de verplichtingen betekent, dat hij de komende jaren niet meer in de Nederlandse WK-selectie wordt opgenomen. Tenzij uiteraard de ge zagsverhoudingen in het Nederlandse pïwnzalzijn hel^rsroya^voorhun ..Ploegenbestmd» veranderen, maar - dat zit er met de alleenheerschappij van Post voorlopig niet in. Een voor beeld van iemand, die tijdens de WK steun betalen. Ook in een ander opzicht hebben de sen onzer verslaggevers SENBURG Het kwantum toeschouwers op een speeldag in het betaalde voetbal is bij na niet zo hoog als het aantal mensen, dat vandaag en morgen als een onafzienbare sliert het parcours vocir het wereldkampioenschap wielrennen op de weg slingert. De grootste acht zal daarbij overigens niet uitgaan naar de dames en de mannelijke amateurs, die aag hun jacht op het „wereldgoud" ontketenen. bij de dames Keetie van Oos- aage na een jarenlange staat ienst afscheid van het interna- wielertoneel neemt, is het bij en liefhebbers een doorgangs an renners die op de drempel ;en carrière als professional Van het zestal, dat Nederland enwoordigt, zeggen Jos Lam- ik. Theo de Rooy en Hennie nijder de amateurstatus zeker el. Jacques van Meer loopt met ie plannen rond, maar stelt be- eisen, die hij in aanbiedingen ikele ploegen niet heeft aange- van der Poel (19) en Ad Wij- (20) voelen zich nog te jong om ong in het (betrekkelijke) duis- wagen. Wijnands had zich voor- aen om aan het eind van dit jaar orbeeld van Lammertink c.s. te maar op advies van zijn ploegleider Herman Krott wacht hij minimaal een seizoen om lichamelijk en geestelijk tegen het avontuur op gewassen te zijn. De Amsterdammer geniet de reputa tie, dat hij zijn renners met alle voor en nadelen van het beroepsfietsen kennis laat maken. Voor een veelbe lovend amateur kan zo n introductie niet uitgebreid genoeg zijn. De prak tijk heeft geleerd, dat er tussen het wielrennen tegen geringe vergoeding en het fietsen om den brode enorme verschillen bestaan. Niet alleen de manier van koersen is anders, ook mentaal wordt er van de professional het nodige geëist. Het huiselijke le ven verwaarloost door het vele reizen en de aalgladde commercie legt een steeds grotere claim op het leven van de beroepssporter, om maar iets te noemen. Allen om het feit, dat Lam mertink een meer gesloten karakter heeft dan Wijnands, denkt Krott, dat de laatste een betere professional kan worden dan de sterke Twent. In ieder geval is een geslaagde we reldkampioenschap geen garantie voor een gloedvolle carriere bij de professionals. Hennie Kuiper (in 1972 Olympisch en ■daarmee ook wereldkampioen), Regis Ovion (1971), Eddie Merckx (1964) en in mindere mate Evert Dolman (1966) zijn de weinige voorbeelden van de wegkampioenen bij de amateurs, die het ook in het andere wereldje ver hebben gebracht. De tot dusver laat ste Nederlandse titeldrager in dit mi lieu, Ad Gevers (1975), heeft in zijn profloopbaan alleen maar teleurstel lingen ontmoet. Momenteel is hij nog een anonieme renner in de ploeg Post, maar volgend Jaar zal hij op zoek moeten naar een andere sponsor. door Peter Onvlee Joop Zoetemelk, Jo Maas en Leo van Vliet verkennen met een groep collega's het parcours, waarop morgen de strijd om de wereldtitel wordt beslist. zijn eigen glazen in gooide is Cees Bal. Twee jaar geleden meldde hij in het Venezolaanse San Cristobal opge wekt, dat hij de belangen van Eddy Merckx (toen zijn kopman in het da gelijks leven) zou verdedigen. Een bont mixture van combines is morgen niet van de lucht. Hoe er ook heen en weer wordt geschoven met landelijke en commerciële belangen. Een groepje zoekt zijn weg dwars door alle obstakels heen: het keur korps vedetten, waarvan de leden el kaar al dan niet geïnspireerd door financiële onderhandelingen tijdens de koers, de regenboogtrui wel gun nen, maar een „indringer" niet. Het winnen van wegwedstrijd in een WK- toernooi is slechts een momentopna me, die officieel met 1800 gulden wordt beloomd. De leuke dingen ko men pas daarna, bij het tekenen van de lucratieve contracten. En omdat er ook nog royale startgelden over dienen te blijven voor de hoogvlie gers, die bulten de prijzen vallen, zorgt de elite-combine er wel voor, dat het voor een krabber krabben blijft. VALKENBURG Joop Zoetemelk heeft twee dagen geleden van de Franse wielerbond het schriftelijke bewijs ontvangen, dat het dopingon derzoek na afloop van de laatste etappe van de Ronde van Frankrijk een positief resultaat heeft opge- lverd. De Franse wielerbond schreef voorts dat Zoetemelk de gebruikelijke sanc ties voor de eerste overtreding van het dopingreglement waren opge legd. Hij kreeg een voorwaardelijke schorsing van één maand, 1200 gul den boete en tien minuten straf in het algemeen klassement. Bovendien verloor hij de tweede plaats in de laatste etappe. Joop Zoetemelk verklaarde in Val kenburg, dat hij overweegt protest aan te tekenen. Er zijn procedurefou ten gemaakt bij het onderzoek. De betrapte renner kreeg niet de gele genheid om de getuige-deskundlge drs Ketelaers bij het tweede onder zoek aanwezig te laten zijn. Indien Zoetemelk een bezwaarschrift in dient zal dit in elk geval door de internationale wielerunie in behande ling worden genomen. De voorzitter van de medische com missie van de UCI, professor Mlchele Montanaro, heeft dit bevestigd. „Er is een kans dat Zoetemelk alsnog vrij uit gaat", aldus Montanora. „Dit ge val zullen we bespreken tijdens onze vergadering in oktober en daarna uit spraak doen". Overigens hebben de eerste controles van de wereldkampioenschappen op de weg in Valkenburg allen een nega tief resultaat opgeleverd. Het ging hierbij om de urinemonsters van de deelnemers aan de honderd kilome ter ploegentijdrit. ZANDVOORT Zo'n slordige twee, drie miljoen gulden kost het Grand Prix-feestje, dat dit week einde traditiegetrouw op het Zand- voortse circuit wordt ingericht. Een gigantisch bedrag voor in feite twee uur zinloos en uiterst lawaaierig geraas, dat onder de noemer „sport" door moet gaan, maar dat in al zijn uitingen een meer dan bizar en com mercieel circus is, waarin glitter en glamour hoogtij vieren en de 24 toe gelaten coureurs in hun als auto's betitelde voertuigen risico's (moeten) nemen, die meer dan eens te groot blijken te zijn. De Britten Courrage en Williams waren op Zandvoort voor enkele Jaren de laatste die dat tijdens een Grand Prix ongewild bewezen. De Nederlandse Grand Prix 1979 is nog niet eens gehouden of er wordt al weer lang en uitgebreid gesproken over hét evenement van volgend Jaar. Voorlopig is er op de kalender op 31 augustus plaats voor de Nederlandse editie Ingeruimd, maar of het werke lijk ook zover komt, durven alle be trokkenen nog zeker niet te beamen. „Voor dit jaar hebben we nog een contract. Augustus 1980 is nog een eind weg. Voorlopig weinig redenen om overhaast te gaan onderhandelen met de FOKA", liet Johan Beeren- poot, directeur van het door de direc te omwonenden gezien de lawaaio verlast nog altijd uiterst omstreden Zandvoortse circuit in de afgelopen weken weten. De FOKA, voluit de Formule One Constructors Association. Nog beter, topman Charles Bernard Ecclestone, kortweg Bernie genoemd. De 48-Jari- ge Brit is de ongekroonde koning achter het race-circus anno 1979. De godfather, wordt hij soms genoemd. Een man in ieder geval, die zijn onge breidelde macht te pas en te onpas gebruikt om zijn steeds hogere finan ciële eisen erdoor te slepen, die de tot op heden nog te onsamenhangend samenwerkende organisatoren van de Grand Prix-races steeds meer voorwaarden stelt. Doordat sommige circuitdirecties daaraan niet meer wilden of konden voldoen, heeft Ec clestone Inmiddels zelf al complete organisaties in handen gekregen. Hockenheim, waar vorig jaar de Westduitse Grand Prix werd gereden, was de eerste. Absurd hoog opge schroefde entreeprijzen (tot 125 Mark) deden de buidels extra ramme len. Dit jaar volgden al Sao Paulo in Brazilië en Jarama in Spanje, terwijl Ecclestone daarnaast de radio en te levisierechten van Zeltweg in Oosten rijk voor zich opeisten. Het daaruit voortvloeiende financiële conflict met de EBU (Europese Omroep Orga- nistie) leidde tot een algehele radio en televisie boycot van de Oostenrijkse Grand Prlx-race. Jody Scheckter, met nog vier races te rijden de leider in de strijd om het wereldkampioen schap van de Formule I-coureurs, sprak er zijn bezorgdheid over uit. „We hebben de televisie hard nodig. Zonder de televisie daalt de belang stelling, van de zijde van het publiek en de sponsors". Bernie Ecclestone is over dit soort zaken nauwelijks benaderbaar. Wenst zich ook in geen geval uit te spreken over de financiële achter gronden van de FOKA en zijn eigen aandeel (hij moet er volgens ingewij den grote sommen aan overhouden) daarin. Heel wat openhartiger is Zandvoorts circuitdirecteur Johan Beerenpoot. HIJ: „Wij betalen de FOKA volgens contract dit Jaar nog een bedrag van 370.000 dollar, zo'n ZANDVOORT Jan Lammers is tij dens de eerste officiële training voor de grote prijs van Nederland op het circuit van Zandvoort als 24ste geëin digd. Er deden 26 coureurs mee aan deze training, waarvan er twee moe ten afvallen. De snelste tijd werd ge maakt door de Zwitser Clay Regaz- zoni. Bernie Ecclestone, de godfather van het Grand Prix-gebeuren. driekwart miljoen gulden. Dit is het laatste Jaar van de driejarige over eenkomst. Het bedrag zal, als het aan Ecclestone en zijn organisatie ligt, tot 560.000 dollar plus radio en televisie rechten, ook nog altijd zo'n ton moe ten oplopen". Bernie Ecclestone, het zou het ver haal van de armoedzaaier die miljo nair werd kunnen zijn, als zijn positie midden in het web van de Formulie I- wereld niet veel intrigerender was. De naar althans wordt gezegd: contro leerbaar zijn dit soort zaken uit Ec- clestone'8 verleden nauwelijks in armoe opgegroeide ex-autosportjour nalist (er lopen er in Zandvoort dezer dagen weer zo'n 850 rond die hun verwantschap met het gebeuren niet verbloemen en eerder derhalve pro motor genoemd kunnen worden) slaagde er in het begin van de Jaren zeventig middels de toen nauwelijks van de grond gekomen FOKA een aantal renstallen bijeen te krijgen en de macht naar zich toe te trekken. Ecclestone kocht toen. in 1971, een nauwelijks meedraaiend Formule I- team (op het ogenblik leidt hij de „stal" met onder meer Nlki Lauda), schroefde in korte tijd de eisen op, werd een berucht man aan de onder handelingstafel en ondervond aan vankelijk weinig tegenstand. „Het geld dat de Grand Prix-races opleve ren moet aan de mensen toekomen, die de Grand Prix mogelijk maken, de constructeurs, de rijders, de teams", luidt zijn credo. En verder wijst hij plichtmatig naar de ook voor zijn organisatie gestegen kosten, die aan de races zijn verbonden. Naar de kosten van het steeds exclusievere en daardoor duurdere materiaal, de ge stegen vervoerskosten, de hoge per soneelsuitgaven om de stallen com pleet te houden. Vanwaar die grote macht van Bernie Ecclestone? Het antwoord is feitelijk uiterst simpel. In wat de autoren- sport wordt genoemd is het Formule I-circus een soort kurk waarop het geheel drijft. De waanzinnig grote publiciteit die de Grand Prix-races omgeeft leidt ertoe, dat Juist deze races (16 in totaal per seizoen) tot de best bezochten horen en de circuits op de Inkomsten uit hun Grand Prix een vol Jaar moeten en kunnen teren. In Nederland bij voorbeeld zou „Zandvoort" met een groot tekort komen te zitten, indien er niet de (zeker in de laatste jaren) grote win sten van de Grand Prix tegenover zouden staan. Zou, wellicht, het gehe le racegebeuren aan een zijden draad hangen. Buiten de door de Jaren heen „be voorrechte" circuits, die een Formule I licentie bezitten, staan er nog velen te trappelen Ecclestone's circus ook binnen hun poorten te krijgen. In het uitspelen van deze troeven is de Brit met achter zich de hecht operende Formule I-stallen, een uiterst bedre: ven man. Zo heeft hij de Zandvoorter organisatoren al meerdere keren la ten weten, dat de Grand Prix in de toekomst nog maar eens in de twee of zelfs drie Jaren te verwachten zou zijn, wanneer de gevraagde som een te hoge zou zijn. Nederland en Belglfii zouden dan om en om maar de Bene lux-Grand Prix moeten organiseren op Zandvoort, Spa (Francorchaps) en Zolder. Polen en Mexico zouden met het gevraagde geld in de hand staan te dringen de organisatie over te nemen. Johan Beerenpoot: „We worden al jaren bedreigd met een Grand Prix in bij voorbeeld het Midden-Oosten, Sai oedi-Arabië. Het is een stok achter deur, zo zie ik het tenminste. Maar het toont eens te meer aan dat we als organisatoren van de Grand Prix-r&i ces de handen nadrukkelijk ineen moeten slaan. Doen we dat niet, dan bestaat de kans dat Ecclestone straks meer organisaties geheel iri handen krijgt en uiteindelijk zelfs zijn eigen Grand Prix-circuit zou kunnen gaan organiseren". Er zijn meer zaken, die Ecclestone tot zijn onderhandelingswapens maakt. Onwillige circuits worden met op zichzelf wellicht verstandige, maar binnen de gehele organisatie absurd overkomende veiligheidseisen opge scheept. Terwijl het stratencircuit van Monaco meer gelijkt op een slap koord waarop de circusartiesten hoog in de nok zonder vangzeil hun kun sten moeten vertonen en er van enige aanpassingen geen sprake behoeft te zijn (het geld voor Ecclestone is er goed) krijgen andere circuits eisen als de nu op Zandvoort versneld aange legde chicane (extra bocht om de snelheid op het scheivlak bij tunnel oost terug te brengen; het circuit is er per ronde rond anderhalve seconde langzamer door geworden) te verwer ken. Beerenpoot werd, in Monte Car lo notabene waar in het geheel geen zinnige ruimte beschikbaar was, voorts geconfronteerd met een eis de pits (werkruimte voor de monteurs langs de baan) tot minimaal honderd vierkante meter per stal te vergroten. Zijn reactie: „Ecclestone deinsde er ook daarbij niet voor terug een flinke portie chantage te gebruiken. Maar ik bespeur dat hij toch ook aan een portie hoogmoedswaanzin gaat lijden". Vooralsnog is die hoogmoedswaanzin nog niet voor de val gekomen. Inte gendeel. De macht van Ecclestone is (waar hij het geld vandaan heeft ge haald om zich in 1971 binnen de For mule I-wereld te dringen is een vraag die ook de Britse schandaalpers be zighoudt en rond Ecclestone en zijn vaste Jurist Max Mosley circuleren de meest wilde verhalen, tot aan de gro te treinroof uit 1963 toe) nadrukkelij ker dan ooit. De televisieuitzendingen zijn zijn vol gend object. Hij wenst meer deskun dige uitzendingen (lees: kritiekloze propagandabeelden van het commer ciële circus) en vooral veel hogere uitzendrechten, nu nog veelal ten goede komend aan de organisatie zoals dit weekeinde in Zandvoort. „Wij weigeren", zo deelt de EBU mee, „te onderhandelen met derden over uitzendrechten van evenementen. In gevallen waarbij men ons dat toch dwingt te doen, zullen we het evene ment moeten boycotten". In Zandvoort gaan al deze zaken straks nadrukkelijk weer spelen. Straks, wanneer het lawaai is ver stomd, wanneer het circus is wegge- rel8d, wanneer Johan Beerenpoot weet of hij er ook dit Jaar weer finan cieel goed is uitgesprongen. 80.000 mensen moet hij deze dagen binnen de poorten van zijn duinencircuit krijgen voor prijzen die ook niet mis-» selijk zijn; het goedkope duinterrein vraagt al een uitgave van dertig gul den. Twee, drie miljoen gulden voor het auto-feestje van 1979. Een volgen de keer zal het dankzij de zichzelf toch ook als voorvechter voor de ra ce-sport betitelende heer Bernie Ec clestone ongetwijfeld weer heel wat duurder zijn. ADVERTENTIE B- owQ ab ntt 'do

Nieuwe Leidsche Courant | 1979 | | pagina 15