)nderzoek naar beleid Kritiek SVN op beleid van Haars Hockeydames tegen Schotland I Leesemeveu Mee! Massaal misbruik meisjes Brazilië "ersoneelsleden vragen staatssecretaris in te grijpen HET DONKERE UUR VN praten met regering over Philips Buurtbussen trekken genoeg vrijwilligers "anoek wil (■zetel Schotten verslaan Argentinië: 1-0 Deze week alles over spelletjes. Donald Duck. Een vrolijk weekblad. Stöve verslaat Billy-Jean King Weinig succes voor zeilers Geen uitspraak in 'zaak Engbersen' Vier nieuwe grootmeesters ■RDAG 25 AUGUSTUS 1979 BINNENLAND TROUW/KWARTET H S 11 Ah J*AAfi onze correspondent jMOND Tien personeelsleden van woningbouwvereniging „Volksbelang" hebben tssecretaris Brokx (Volkshuisvesting en Ruimtelijke Ordening) gevraagd in te grijpen in beleid van het bestuur en zodoende orde op zaken te stellen. Voor een buitenstaander een md verzoek, maar het ministerie is zelf al lange tijd bezig met onderzoek naar het reilen en n van de vereniging. sbelang" bezit 2200 woningen, amelijk in de binnenstad van ond. Een aantal is onlangs ge- eerd. de rest volgt nog. Het hui- bestuur zit er sinds vijf jaar, huurders zich roerden tegen it dat een kleine groep mensen de dienst uitmaakte. Het be- voerde een beleid, waarbij verhuurd wordt aan mensen ndere verenigingen niet willen, kampt daarbij met problemen ote huurachterstand en slecht houden woningen. 77 is vanuit het ministerie na ig met de gemeente besloten tot ;pgaand onderzoek naar de fi- §le administratieve omstandig- „De normale door ons uitge- controles gaven daar alle aan lig toe", zegt de heer Dijkhuizen et ministerie. Op 23 november 8 jaar liet de staatssecretaris we- over enkele onderzoekresulta- beschikken die zorgden voor irnstige ongerustheid ten aan- an de financiële positie" en het "en dat bepaalde ontwikke- in het beleid „het voortbe- van de vereniging in gevaar brengen". meer opknapbeurten en dus meer werkgelegenheid", aldus Volksbe lang. Het ministerie verbood daarop „Volksbelang" nieuwe activiteiten te laten aanpakken, zolang het onder zoek liep. Hierdoor gaat het plan van honderdveertig woningen in het plan Zuideinde niet door. Een brief hier over van Brokx aan de gemeente waarvan de gemeente weigerde een copie door te geven, is tekenend voor de slechte verhoudingen tussen Volksbelang en de gemeente. „Uw vereniging heeft de afgelopen jaren op vitale onderdelen in ernstige ma len gefaald", schrijft Brokx op 29 juni van dit jaar toen het onderzoek was afgerond. Administratie Onder meer functioneert de adminis tratie gebrekkig. „Een administratie anno 1800" zegt ministerie-ambte naar Thirolf, „verantwoord financieel management ontbreekt en er is spra ke van wanbeleid met betrekking tot de huurincasso". Per 30 oktober vorig jaar was er een huurachterstand van ruim 400.000 gulden wat een rentever lies van 32.000 gulden per jaar bete kent. Verder schiet het onderhoud in bedenkelijke mate tekort. Als laatste kondigt Brokx een justiti eel onderzoek aan naar een loodgie- tersbedrijf over de periode 1 april 1977 tot 31 maart 1978 geknoeid zou hebben met werkbonnen en rekenin gen. Dit was mogelijk door de „chao tische organisatie en uitvoerng van het onderhoud", meent Brokx. „Als ik jou een dief noem moet ik zeggen wat je hebt gestolen", zegt voorzitter J. Derkinderen van Volksbelang. Aan het ministerie is dan ook om bewijzen gevraagd. Tot op heden zon der resultaat. Staatssecretaris Brokx heeft verder al aangekondigd dat al er niets verandert hij over zes maan den opnieuw een onderzoek zal instel len en dan eventueel zal ingrijpen. Wettelijk heeft hij daartoe de macht. In afwachting daarvan is Volksbe lang verboden nieuwe activiteiten te ondernemen. Volskbelang neemt ove rigens stelling tegen bijna alle bewe ringen die zijn gedaan door het minis terie en in het onderzoeksrapport. Men is bezig met het oozetten van £n beheer Heze bepaalde ontwikkelingen bedoeld het idee van „Volksbe- 1 om nieuwbouw, verbouw en ptie niet meer in zijn geheel uit «den, maar gedeelteijk in ei- |»heer te gaan doen. 'emeentebestuur had al laten dat niet te zien. Volgens haar 'kt Volksbelang over onvol- |ie kennis en geld en de gemeen- er tegenstandster van dat Gelegenheid zou worden ont- |en aan bestaande bedrijven. ielang was het daarmee niet fin Krimpen aan de IJssel is al lucces op deze manier gewerkt. iorbeelden is aan te tonen dat nnemersbedrijf zeventigdui- (ulden vroeg voor de renovatie woning, terwijl dat in eigen r zevenenvijftigduizend gulden „Besparing betekent nog ADVERTENTIE Christiaan Barnard prijs f 24,50 Een zeer aktueel boek over de tweestrijd van een arts tussen het ideaal om het leven, koste wat het kost, in stand te houden en de overtuiging dat - - soms-de dood een vriend is. De auteur heeft baan brekend werk verricht op het gebied van de harttransplantatie. Uitgave HOLLANDIA BV - BAARN Bij de boekhandel verkrijgbaar a een computeradministratie terwijl er wel dégelijk beleid is. Daartoe is des kundig personeel aangetrokken. Steun Wat betreft het geen nieuwe activitei ten meer mogen ondernemen vindt de vereniging zich gesteund door de Vereniging van Nederlandse Ge meenten (VNG) die op verzoek van Volksbelang een organisatie-onder zoek heeft gehouden. In een voorlo pig rapport daarover schrijft het VNG onder meer: „De tijdelijke op schorting van het plan Zuideinde geeft aanleiding tot ernstige conti nu! teitsproblemen en bemoeilijken de keuze van adequate organisatie". De grote huurachterstand wordt niet ontkend, maar bedraagt per 1 april „nog maar" ruim 350.000 gulden. Vol gens Volksbelang is ten onrechte ach terstand van een halve of hele maand meegeteld omdat vele huurders pas laat salaris ontvangen en daardoor later betalen. Opvallend is verder de verwevenheid van functies waartegen door het mi nisterie en de gemeente bezwaar is gemaakt. Het hoofd-technische dienst van Volksbelang Daan Peters is mede-oprichter en bestuurslid van architectencollectief COVOS. Samen met een andere architect is COVOS betrokken bij de plannen in Zuidein de. Peters heeft inmiddels aangekon digd met ingang van 1 september zijn werk voor COVOS te beëindigen. Raad van toezicht Volksbelang heeft zoals alle bouwver enigingen een raad van toezicht; drie mensen, waarvan er twee zijn be noemd door de leden en een door de gemeenteraad. Deze laatste is H. Lambregts, oud-gemeentesecretaris van het geannexeerde Stiphout. „Ik weet er eigenlijk geen raad mee. Voorzitter Derkinderen wil kost wat kost zijn ideeën doordrukken. Ieder een raadt hem dat af. Ik heb als lid van de raad van toezicht altijd alles doorgegeven wat ik wist, maar xk heb wel de indruk dat het bestuur infor matie achterhield. Ik ben inderdaad van mening dat de minister moet ingrijpen", aldus Lambregts, daar- .mee het verzoek van het personeel ■ondersteunend. i Volgens dit personeel wordt het werk •bedreigd door de kritiek die het be stuur heeft op het ministerie en de gemeente. Hierdoor valt volgens het personeel van die kant geen mede- AMSTERDAM (ANP) De Stichting Vluchtelingenwerk Ne derland (SVN) is ontevreden over de wijze waarop staatssecre taris Haars van justitie de positie van de Christen-Turken, die geruime tijd de St. Janskathedraal in Den Bosch bezet hielden, in heroverweging heeft genomen. Dit blijkt uit een brief die de stichting gisteren aan de bewindsvrouw heeft overhandigd. Staatssecretaris Brokx werking meer te verwachten. Er heb- ben inmiddels enkele gesprekken plaats gevonden tussen bestuur en ministerie. „Deze wijzen duidelijk op 'een verbetering van de verstandhou dingen. De nu door het personeel geschreven brief brengt op een onver antwoorde wijze deze verbeterde situ atie in gevaar", aldus voorzitter Der kinderen. Een gesprek daarover met personeel is op niets uitgelopen. Zij wilden al leen maar vragen, de antwoorden ko men pas als er overlegd is met hun vakbond. „Nu willen wij alleen nog maar met ze praten als de brief aan Brokx wordt ingetrokken" zegt de voorzitter. Gebeurt dat niet dan wacht hij het antwoord van de staats secretaris af. ADVERTENTIE JONGE DUBBELE GRAAN JENEVER die moet u proeven, die isgcweldig Met het aannemen van een motie heeft de Tweede Kamer in Juni zo'n heroverweging van mevrouw Haars verlangd. Nadat de Christen-Turken de St. Jan bezet hadden gehouden omdat zij een verblijfsvergunning wilden in verband met vervolgingsge vaar in eigen land, besloot de staats secretaris 89 van hen zo'n vergunning te verlenen, 41 anderen kregen te horen dat zij voor 1 september ons land moeten verlaten. Volgens de SVN zijn alle voorstellen die zij de staatssecretaris heeft ge daan over de wijze waarop de her overweging zou moeten plaats heb- Doorbreking wapenembargo Van een onzer verslaggevers AMSTERDAM De commissie te gen de apartheid van de Verenigde Naties zal op korte termijn contact opnemen met de Nederlandse rege ring over doorbreking van het wapen embargo tegen Zuld-Afrika door Philips. De vertegenwoordiger van de AABN (Anti-Apartheidsbeweging Neder land), Sami Faltas, verklaarde dit gis teren, nadat hij voor de VN-commis- sle eerder deze week getuigenis had afgelegd over de leveranties van Phi lips aan Zuid-Afrika. De AABN meent dat Philips wapen onderdelen aan Zuid-Afrika kan leve ren omdat de Nederlandse regering het wapenembargo tegen Zuid-Afrika kan leveren omdat de Nederlandse regering het wapenembargo tegen Zuid-Afrika niet serieus neemt. De AABN heeft contact opgenomen met de industriebond FNV, verschil lende politieke partijen en de Centra le Ondernemingsraad van Philips over deze zaak. De PSP-fractie van de Eindhovense gemeenteraad heeft het college van B en W van deze stad gevraagd zijn afschuw en verontwaardiging uit te spreken over de steunverlening van Philips aan Zuid-Afrika. ben ter zijde gelegd. In feite is van een werkelijke beoordeling dus geen sprake geweest, aldus de stichting. Deze beklaagt zich erover dat justitie haar nog steeds de namen niet heeft verstrekt van dertig Christen-Turken wier uitwijzing enige tijd is geschorst en evenmin de namen van dertig an deren, waarover vóór 1 september geen beslissing moet worden genomen. „Slechts van de 41 die ons land moe ten verlaten is ons, na herhaald aan dringen en met aanzienlijke vertra ging opgave verstrekt", aldus de SVN, die vindt dat daarmee haar werk als begeleidende organisatie ernstig wordt belemmerd. De stich ting is ook van oordeel dat een aantal van de 41 niet valt onder de normen van mevrouw Haars voor uitwijzing. Met het oog op de „onzorgvuldige" herbeoordelingsprocedure verzoekt de SVN de staatssecretaris niet tot uitwijzing over te gaan van de Chris ten-Turken, die aanzegging hebben gekregen het land voor 1 september te verlaten. Dit temeer omdat bis schop Bluyssen van 's-Hertogen- bosch nog bezig is oplossingen te vinden. Het welslagen van deze po ging kan, zo meent de stichting, een eerste aanzet zijn voor een internatio nale aanpak van de problematiek van de Christen-Turken. DEN HAAG (ANP) Er hebben zich zoveel vrijwilligers aangemeld om zo genaamde buurtbusjes te besturen, dat er binnenkort in Nederland geen enkele plaats met meer dan dui zend inwoners verstoken meer zal zijn van openbaar vervoer. Deze acht- persoons busjes rijden volgens een vaste dienstregeling in landelijke ge bieden die het voorheen zonder open baar vervoer moesten doen. Volgens het ministerie van verkeer en waterstaat zullen de buurtbussen de komende weken in alle Nederlandse provincies rijden. Behalve in de vijf oorspronkelijke buurtbusgebieden worden de bussen dan ingezet in ruim dertig andere door minister Tuijn- man aangewezen nieuwe gebieden. BUITENLAND SPORT Programma tNEVE (Reuter) Ongeveer 50.000 meisjes, sommigen rfts twaalf jaar oud, worden gedwongen tot illegale prosti- 1 in steden in het noordoosten van Brazilië. Dit heeft een fiankelijke deskundige op het gebied van de mensenrech- genève gezegd. isjes beginnen meestal te wer- b de leeftijd van twaalf tot veer- jaar en wanneer zij de twintig hebben bereikt worden zij te oud be schouwd door de bordeelhouders. De deskundige Benjamin Whitaker t>I, PARIJS (Reuter, AFP) De bre leider van Cambodja, prins |om Sihanoek, heeft in een brief secretaris-generaal van de Igde Naties, Kurt Waldheim er Ingedrongen de Cambodjaanse de VN tijdelijk vacant te ren. Sihanoek vindt Uat er mo- Jel geen wettig bewind in Cam- I voorhanden is. Hij wijst zowel r Vietnam in het zadel gehol- Jeng Samrin als de uit Phnom (verdreven premier Pol Pot als Dgsleiders voor Cambodja af. [jkertijd heeft de Vietnamese Ier Pham Van Dong in Hanoi (weten dat de situatie in Cam- I niet terug te draaien is, het geen inhoudt dat de wereld het be wind van Heng Samrin als wettige regering moet aanvaarden. Een ande re benadering is „inmenging in de binnenlandse aangelegenheden van Cambodja". De premier zei dit tij dens een bezoek van Heng Samrin aan Hanoi. Heng Samrin zelf noemde de Rode Khmers van Pol Pot,die nog steeds verzet plegen in het zuidwesten van het land, „een kleine groep bandie ten, die spoedig vernietigd zal zijn". De Cambodjaan maakte geen mel ding van de heersende hongersnood in zijn land, die als er niet snel groot scheepse hulp geboden zal worden, tot een catastrofe zal leiden. Meer informtie over de honger in Cambodja staat op pag. 23 maakte dit bekend: op een bijeen komst van de subcommissie ter voor koming van discriminatie en ter be scherming van minderheden van de Verenigde Naties, waarvan hij een vice-voorzitter is. Onderwerp van de besprekingen was uitbuiting van kin deren. De jonge prostituées krijgen slechts 10 cruzeiros (ongeveer 70 cent) per klant maar zij moeten het bordeel 60 cruzeiros aan huur per dag betalen, aldus Whitaker die gegevens aan haalde van de Britse liefdadigheids organisatie Oxfam. Volgens hem „zijn deze kinderen het slachtoffer van een schandelijke op de man ge richte cultuur. In een aantal gevallen zijn zij ver kocht door hun ouders in dorpjes en werden zij in vrachtwagens naar de steden vervoerd waar zij tot prostitu tie worden gedwongen". Dit is onwet tig in Brazilië maar het uitbuiten van de meisjes in de hoerenbuurten van de steden gaat door, omdat de wet niet op kan tegen gevestigde belan gen in de prostitutie en tegen de corruptie bij de politie, aldus Whi taker. Eredivisie Vandaag, 19.30 uur: NAC-Willem II Sparta-Haarlem FC Den Haag-AZ'67 MVV-FC Utrecht PSV-Feyenoord NEC-Roda JC PEC Zwolle-FC Twente Morgen, 14.30 uur: Ajax-Go Ahead Excelsior-Vitesse Eerste divisie Morgen, 14.30 uur: SC Heracles-Fortuna Sittard FC Vlaard.-Helmond Sport DS'79-Eindhoven FC Groningen-FC Den Bosch SC Heerenveen-SC Cambuur FC Volendam-SC Veendam Telstar-De Graafschap FC Wageningen-SVV FC Amsterdam-SC Amersf VANCOUVER Schotland Is de tegenstander van Nederland In de kwart finales van het wereldbeker-hockeytoernooi da mes in Vancouver, die vandaag werden gespeeld. De Schotten bereikten de kwartfinales door een overwinning met 1-0 op Argentinië na een ruststand van 0-0. Hierdoor eindigden zij als tweede in groep B achter West-Duitsland. Het enige doelpunt voor Schotland werd gescoord door Elan Borrowman in de 59ste minuut. ADVERTENTIE Jongens en meisjes, Deze week kom je in Donald Duck alles te weten over leuke spelletjes. Oude spelletjes, nieuwe spelletjes. Voor binnen èn voor buiten. Verder vind je in dit nummer een heleboel grapjes, aardigheidjes en natuurlijk een hele grote berg strips. En daar zitten weer de gekste avonturen bij! Dus haal 'm maar vlug. Veel plezier! Groeten, J' >3D9g 9Ü391lb Haal vlug Donald Duck nummer 34. Nu overal verkrijgbaar. bl Vorige week reeds ontmoetten de ploegen van Nederland en Schotland elkaar in een vriendschappelijke in terlandwedstrijd in Toronto. Onze landgenoten wonnen toen met 5-0. Gezien het vertoonde spel in de wed strijd Schotland-Argentinië schijnt Nederland ook voor de wedstrijd in de kwartfinales van vandaag geen angst voor de Schotse dames behoe ven te hebben. •Uit groep C gaan over naar de kwart finales Australië en de Verenigde Sta ten, waardoor Nieuw-Zeeland, dat in punten gelijk met Australië stond, maar reeds was uitgespeeld, werd uit geschakeld. Door de overwinning met 3-1 (ruststand 2-1) eindigde Australië als poulewinnaar. Engeland werd MAHWAH In het toernooi in Mah- wah (New Jersy) rekende Betty Stöve voor het eerst sinds 1972 af met de Amerikaanse Billie-Jean King. In één uur en zeven minuten won de Neder landse met 6-2, 6-4 van haar rivale. Het was de derde keer in 21 partijen dat Betty Stöve 'tegen de 35-jarige Amerikaanse aan het langste eind trok. „Billie-Jean speelde niet best", zei de 34-jarige Betty Stöve na afloop. „Ik probeerde veel variatie in mijn spel te brengen en dat had succes." Al direct in de beginfase maakte Bil lie-Jean King talrijke fouten. Betty 8töve liep dan ook uit tot 4-0 alvorens de Amerikaanse eèn game kon be houden. In de tweede set kwam Bil lie-Jean King van 1-3 terug naar 3-3. Bij de stand 5-3 kreeg Betty Stöve een eerste matchpoint, maar zij ver speelde dit door een dubbele fout. Het werd 5-4 en 30-0 voor King, die V tofc lechter uitgeblust was. In de 'dTCfidansbkiifolfinales spéélt Betty Stövë'tégen ;entljnse Ivanna Madruga. Amerikaanse Tracy Austin laatste acht door in winnaar van groep D door een over winning met 5-0 op Japan. Eindstand groep A: Nederland Canada Ierland Bermuda VOETBAL Wereldkampioen Argentinië heelt zich niet kunnen kwalificeren voor de volgende fase van het toemool om de Zuidame- rikaan.se voetbalbeker. In de laatste wedstrijd voor groep twee van de voorronde speelden de Argentijnen In Buenos Aires tegen Brazilië ge lijk: 2-2. BIJ de rust was de stand eveneens In evenwicht: 1-1. Socrates scoorde tweemaal voor Brazilië, ln de 17c minuut en In de 65e minuut uit een strafschop. Pasarella (38c) en Dlaz (61c) maakten de treffers voor Argentinië. Er waren 65.000 toeschouwers. IJSHOCKEY Canadese en Sowjetrusslsche ljshockeyofflclals hebben In Montreal een over eenkomst gesloten voor de eerstkomende vijf Jaar. Besloten werd de onderlinge contacten tussen de toonaangevende IJshockeyenden te regelen. Het komende seizoen zullen twee Sow jetrusslsche ploegen, die van het Rode Leger en van Dynamo Moskou, In de periode van 20 december tot 10 Januari negen wedstrijden In Canada spelen. Ook over uitwisseling van scheidsrechters en trainers werd men het eens. VOETBAL New York Cosmos heeft de uit wedstrijd voor de halve finales van de strijd om het Noordamerlkoanse kampioenschap tegen Tulsa Roughnecks met 0-3 verloren. Voorts won Tampa Bay rowdies op eigen tertcln eveneens met 3-0 van Philadelphia Fury. VOETBAL De Engelse eerste divisieclub Leeds United heeft voor 1.4 miljoen gulden de vc-rdedlger Brian Orecnhoff van Manchester United overgenomen, Eindstand groep B: West-Dultsland 8chotland Argentinië Trinidad-Tobago 3 3 0 0 6 11- 1 3 1113 8-3 3 1113 6-4 3 0 0 3 0 0-17 3 3 0 0 6 7-2 3 2 0 1 4 5-2 3 0 12 13-6 3 0 12 12-7 k*J*ir de-Axgentljna o|k -de Amt bereikte de sl^fcls 55 minuten met 6-3j van haar iandgenote Marita Rédondo te Eindstand groep C: Australië 4 3 1 0 7 19-1 Ver. Staten 4 3 0 1 6 18-7 Nieuw-Zeeland 4 2 1 1 5 16-4 Met voor belde nul winstpunten uit drie wedstrijden waren India en Fiji in deze groep reeds uitgeschakeld. Eindstand groep D: Engeland 4 4 0 0 8 38- 1 Wales 4 3 0 1 6 24- 3 Japan 4 2 0 2 4 13-12 Hong Kong en Zambia waren met nul punten uit drie wedstrijden reeds uit geschakeld. De wedstrijden in de kwartfinales zijn: Nederland-Schotland, West- Duitsland-Canada of Ierland, Austra- lië-Wales en Engeland-Verenlgde Staten. TALLINN Op de turbulente twee de zeildag van de Baltische week, een soort pre-Olympische wedstrijden, waren er voor de Nederlanders weinig successen weggelegd. In de FD-klas- se kwamen de gebroeders Eric en Sjoerd Vollebregt, niet bij de eerste tien. Dit kwam deels door voortdu rende draaiingen'Van de wind, soms tot vestig gMjdefl., Van de Nederlan ders wist zich alleen de geroutineerde Starzeiler Boude$vJJn Binkhorst, ln Tallinn met Kobus van den Berg als bemanningslid, bij de eerste teln van het dagklassement (zevende te klas seren. ZEIST De arbitragecommissie van de KNVB heeft geen uitspraak ge daan in de „zaak Engbersen contra Fortuna SC." Een poging om tijdens een schorsing tot een vergelijk te komen mislukte. Engbersen weigerde in te gaan op aanbod van Fortuna SC, dat in grote trekken gelijk was aan hetgeen hem op 15 mei werd geboden. De commissie onder voor zitterschap van mr. Giltay-Veth hoor de de getuigen en zal over tien twaalf dagen schriftelijk uitspraak doen. SAN JUAN Een commissie van de wereldschaakbond (FIDE) heelt de namen van vier spelers bekend ge maakt, die volgende week tijdens een bijeenkomst van de FIDE ln San Juan (Porto Rlco) vrijwel zeker de .titel grootmeester krijgen. Het zijn de Joegoslaven Slobodan Martlnovlc (38) en JuraJ Nlkolac (47), de Cubaan Jesus Noguelras (20) en de Bulgaar Nikolai Splridonov (41). Het aantal nieuwelingen in de grootmeesterklas se Is dit Jaar gering vergeleken met 1978, toen 22 spelers werden voorge dragen. Dit komt voornamelijk door een nieuwe regel, die eist dat een kandidaat-grootmeester niet alleen twee zogenoemde grootmeesterresul- taten moeten hebben behaald, maar ook een ELO-getal van minimaal 2450 punten moet bezitten. Alleen Nlkolac komt Juist aan deze ELO- waarderlng toe. de andere drie kandi daten vallen nog onder de oude re gels. Voorts staan 26 spelers op de nominatie voor de titel internatio naal meester.

Nieuwe Leidsche Courant | 1979 | | pagina 11