PLO moet aan verkiezingen iee kunnen doen Links Brazilië hekelt amnestie Beernink, zwoeger voor CHU Buitenlands rijbewijs kan toch omgewisseld worden ersonalia Verdrag Turkije met VS ophanden 'Biologische technieken op industrie toepassen' n mh \M MBêm ipport PvdA-commissie: Met behulp van genetische manipulatie Provincie om na uitspraak Raad van State Rijk werkt aan groter pakket ziekenfondsen Pleidooi voor algehele vrijlating Ontmoeting Arafat en Goldmann onzeker - JDAG 24 AUGUSTUS 1979 BINNENLAND TROUW/KWARTET onze parlementsredactie HAAG De bevolking van nu door Israël bezette ieden op de Westelijke oever van de Jordaan en de astrook moet zo spoedig mogelijk in een vrije verkiezing vertegenwoordiging aanwijzen. Die vertegenwoordiging it als een volwaardige partner deelnemen aan onderhande en over het toekomstige Palestijnse zelfbeschikkings- it. Mocht bij deze verkiezing blijken dat PLO-aanhangers winnaar uit de bus komen, dan moet Israël dat aan- rden. i cf is één van de uitgangspunten het streven naar vrede en veilig- in Midden-Oosten. Een speciale V<Jnissie van de Partij van de Ar- stelt dit in een rapport dat is eboden aan het partijbestuur. um zitter van de uit vijftien leden aande commissie is oud-minister buitenlandse zaken Van der Het rapport stelt voorop dat uitgegaan van het recht op lestaan van Israël en het zelfbe- kingsrecht van Palestijnen op grondgebied. Twee leden van mmissie hebben uiteindelijk ge- erd hun handtekening onder het ort te zetten, omdat zij het niet alle conclusies eens konden zijn. moeten er openingen worden ge it om de Palestijnse verzetsorga- ie met Israël aan de onderhande tafel te krijgen. Dat is alleen •lijk als de PLO het voortbe- van Israël achter de grenzen 967 blijvend aanvaardt en Israël r de grenzen van 1967 blijvend aardt en Israël de eigen staats- ling van de Palestijnen erkent. vorming van een nieuwe Pales- staat mag het gebied van Israël worden aangetast, althans, het d zoals dat voor de oorlog van van Israël was. rond de Nederlandse militairen in de Libanon. Met deze contacten kan ook worden onderstreept dat Nederland begrip heeft voor het streven naar Palestijnse zelfstandigheid. Het eventueel openen van een PLO-kan- toor in Nederland voor informatie rond deze organisatie is een zaak van de PLO zelf, zo meent de commissie. De enige mogelijkheid om zo iets tegen te houden zo men dat zou willen is het niet afgeven van visa aan hen die zo'n bureau zouden gaan opzetten. Naar de mening van de commissie is vrede in het Midden-Oosten alleen denkbaar als alle staten in dit gebied dus ook Israël kunnen voortbe staan achter veilige grenzen. Alle ge bieden die Israël na '67 heeft buitge maakt moeten worden vrijgegeven, hoewel er aan de onderhandelingsta fel nog over grenswijzigingen kan worden gesproken. Mr M. van der Stoel en M. van Traa (rechts), die binnenkort een bezoek aan Israël zullen brengen. Van onze redacteur wetenschappen ZWOLLE De regering gaat op korte termijn industriële toepassing mogelijk maken van de moderne biologische tech nieken die in bacteriën nieuwe erfelijke eigenschappen inbou wen. Dat bleek gisteren uit mededelingen van minister Gin jaar (wetenschapsbeleid), die het zomercongres van de Konin klijke Nederlandse chemische vereniging toesprak. Zusterpartij erzettingen rapport stelt verder dat het telingenprobleem niet kan wor- 2 opgelost door in 1948 uit hun gevluchte Palestijnen naar Is- ;ch gebied te laten terugkeren, 'erplaatsing van vluchtelingen hun nieuwe Palestijnse gebied een enorme en vooral dure in ning, waarbij westerse landen te moeten komen. Voordat aan isonderhandeling kdn worden nnen, moeten zowel PLO als Is- terreur en geweld beëindigen, van meestal onschuldigen het toffer worden. Israël moet ook iuden met het stichten van ne- (ttingen en het uitbreiden van lande nederzettingen in bezet d, aldus het rapport. •landse diplomatieke vertegen- 31 ligers moeten „feitelijke" con- gaan onderhouden met de Dat is nodig om op de hoogte te van de ontwikkelingen bin- leze organisatie. Het kan ook •lang zijn voor de Nederlanders iandelingspositie in conflicten r I 'ela In rha: De commissie voelt zich duidelijk sterker verwant met de „zusterpartij" van de PvdA in Israël, de Labourpar- tij, dan met de regering-Begin. Deze partij toont zich in het streven naar een oplossing van de problemen ook soepeler dan de verwanten van Begin. De commissie van de PvdA werd in november van het vorig jaar gevormd om een nieuw rapport over het Mid den-Oosten op te stellen. In de com missie van vijftien leden zaten zes Kamerleden. Het partijbestuur zal in oktober een definitieve richtlijn opstellen. Het rapport dient daartoe als basis. Vol gens Maarten van Traa, buitenland secretaris van de PvdA moet het rap port en het standpunt van de partij straks een bescheiden bijdrage kun nen leveren aan de inspanningen voor vrede. Ook op het congres van de Socialistische Internationale, eind oktober in Lissabon, waar de Midden- Oostenproblematiek aan de orde komt, wil men een duidelijk stand punt van de Nederlandse vertegen woordiging naar voren brengen. De voorzitter van de commissie, Van der Stoel, en Van Traa zullen binnen kort een bezoek brengen aan Israël en met vertegenwoordigers van de La- bourpartij praten. Mocht de regering van Israël dat op prijs stellen, dan zal deze commissie ook daar haar stand punt uiteenzetten. Ons commentaar staat op pag. 5 Met behulp van genetische manipua- latie kunnen bacteriën ertoe ge bracht worden, ingewikkelde stoffen te produceren, zoals hormonen en en zymen, die niet of nauwelijks op een andere manier te verkrijgen zijn. In Amerika leidt de ontwikkeling al in een snel tempo tot industriële toepas sing. Bekend is dat in Nederland Gist-Brocades zich op onderzoek in deze richting voorbereidt, en ook Uni lever is geïnteresseerd. De veiligheidsrichtlijnen voor geneti sche manipualtie, die zijn ingesteld vanwege mogelijke medische risico's, maakten tot nog toe alleen onderzoek op laboratoriumschaal mogelijk. Het werken met bacteriecultures in vaten van meer dan tien liter was expliciet verboden. Minister Ginjaar kondigde aan dat er op korte termijn richtlij nen komen voor werken op techni sche en semi-technische schaal. Innovatienota Zijn toespraak liep vooruit op de In novatienota, die binnen enkele maan den verschijnt. Voor het op industrië le vernieuwing gerichte onderzoek, noemde Ginjaar het van essentieel belang dat de onderzoekinstituten naar buiten gericht zijn. Hij consta teerde in het algemeen dat ook de overheid, met name in de jaren zestig, de vraag naar de verantwoording van het nut van het onderzoek niet met voldoende nadruk had gesteld. Daar door kampen verschiedene onderzoekinstellingen nu met om vangrijke aanpassingsproblemen. „Dit is stellig ook een van de oorza ken dat in Nederland relatief veel fundamenteel onderzoek wordt ver richt", zei de minister. Vooral de technische hogescholen, maar ook de universiteiten, zouden meer aandacht moeten richten op de overdracht van technologie en de sa menwerking met andere instellingen. In het bijzonder zouden zij moeten meewerken aan programma's die in overleg met bedrijven en andere on derzoekinstellingen tot stand komen, aldus Ginjaar. Hij kondigde experi menten aan om de mobiliteit van onderzoekers te vergroten: „nieuwe, contacten zijn immers bevorderlijk voor het ontstaan van nieuwe ideeën en combinaties". Van een onzer verslaggevers DEN HAAG De ongeveer 450 Zuidhollanders die de afgelopen maanden hun in het buitenland als toerist behaalde rijbewijs bij de provincie vergeefs probeerden om te wisselen voor een Nederlands, zullen dezer dagen het verzoek krijgen opnieuw een aanvraag in te dienen. De provincie, die altijd gekant is geweest tegen het omwisselen van in het buitenland verkregen rijbe wijzen, is hiertoe verplicht, nu de commissie rechtspraak van de Raad van State heeft geoordeeld, dat de weigering in strijd is met de wet. Een woordvoerder van de provin cie: „In feite ontstaat nu een af schuwelijke en gevaarlijke situa tie. Iedereen die op zijn vakantie even een rijbewijs haalt kan daar voor nu meteen een Nederlands bewijs halen, zonder dat hij heeft aangetoond over rij kwaliteiten te beschikken". Oneigenlijk De provincie heeft inwisseling al tijd beschouwd als een oneigenlij ke toepassing van de wet. Die wet was er alleen om buitenlanders, die zich in Nederland vestigen (bij voorbeeld gastarbeiders) en al in het bezit van een rijbewijs zijn, niet nog eens examen te laten doen. In dit geval gaat het echter om mensen, die soms maar een paar dagen naar het buitenland gaan, daar een nietszeggende rij proef afleggen (en daarvoor dik betalen) en dan eenmaal terug dit papier willen omwisselen voor een Nederlands bewijs. In sommige landen hoeft men voor het verkrijgen van het papier zelfs niet eens een proef af te leg gen. In andere landen bestaat de proef uit niet meer dan in een automatische auto tien meter voor en tien meter achteruit te rijden. Landen die hierom bekend staan zijn onder meer Egypte, Ma rokko, Indonesië en Mexico. Al maanden geleden besloot de provincie Zuid-Holland als enige hieraan een eind te maken door omwisseling te weigeren. In ande re provincies gebeurde dat niet, zij het dat men ook daar deze ontwik keling met groeiende zorg aanzag. Zo stelde de commissaris van de Koningin in Noord-Holland des tijds voor van de aanvragers te eisen, dat zij tenminste een half jaar in het buitenland hadden ver bleven. Groei Bij de provincie Zuid-Holland ver wacht men, dat de stroom aanvra gen na de uitspraak van de Raad van State nog aanzienlijk zal groeien. Nu al krijgt men zo'n vijf tig aanvragen per dag. Hieraan zal pas een einde zijn ge komen als het wegenverkeersreg lement wordt veranderd. Op het ogenblik is men daar. aldus een woordvoerder van verkeer en wa terstaat, druk mee bezig. „Maar het zal nog wel maanden duren voordat die wijziging er is, de zaak is zeer ingewikkeld BUITENLAND ii-verzetsman Jan den Ende overleden 19-jarige leeftijd is de oud-verzets- der en oud-politieman Jan van Ende uit Schiedam overleden. Is jarenlang werkzaam geweest ie Rotterdamse politie, die hij in verliet vanwege een verschil van ing over zijn taakvervulling. Zijn m elijk overschot wordt maandag verschie gecremeerd. a van den Ende genoot in de jaren iddellijk na het einde van de ede Wereldoorlog grote bekend- door zijn opsporing van de land- ader Anton van der Waals, die in de doodstraf kreeg. Van der deed zich, als handlanger van Duitse SS'er Joseph Schreieder, van de Duitse Sicherheitsdienst voor als agertt van de Neder- se regering in Londen. Op die lier kon hij 38 Nederlanders verra- onder wie agenten die een rol lden in het later zo berucht ge ien England Spiel. 1941 slaagde Jan van den Ende, vroeg in het verzet was gegaan, de identiteit van de verrader Van Waals vast te stellen. Een verzoek iquidatie van Van der Waals door verzet werd echter afgewezen o.a. mr L. Einthoven, een van de Ts van de toenmalige Nederland- Unie, en na de bevrijding hoofd het Bureau Nationale Veiligheid V), de voorloper van de huidige Binnenlandse veiligheids- st. der Ende en enkele andere ver- mensen besloten niettemin An- van der Waals te doden. Een ng hiertoe mislukte en Van den werd gearresteerd door de SD igevoerd naar Duitsland. Na de ijding in 1945 zette Jan van den f als functionaris van de POD Ueke opsporingsdienst) de jacht fan der Waals voort. Hij ontdekte deze, dank zij protectie van de met een vals persoonsbewijs ontkomen naar Duitsland en zich Uitgaf voor agent van de Engelse ime dienst. den Ende arresteerde Van der sen bracht hem naar Nederland, ^beschuldigde Jan van den Ende erdamse politiefunctionarissen 1 hem te dwarsbomen in zijn omdat hij te veel over hun Esverleden zou weten UTRECHT (ANP) Staatssecretaris Veder-Smit (volksgezondheid) is het met de Ziekenfondsraad eens dat er een uitbreiding nodig is van het pak ket „kunst- en hulpmiddelen" dat voor ziekenfondsrekening kan wor den verstrekt. Maar ze wil er alleen mee akkoord gaan als de meerkosten, die voortvloeien uit een nieuwe rege ling worden gedekt uit een hogere opbrengst van de bijbetalingen. Dit blijkt uit een brief die de staatsse cretaris aan de Ziekenfondsraad heeft verstuurd. Anderhalf jaar gele den heeft de raad bepleit het pakket kunst- en hulpmiddelen (prothesen, hoortoestellen, orthopedisch schoei sel e.d.) uit te breiden. De Ziekenfondsraad heeft gisteren de overeenkomst bekrachtigd die de or ganisaties van ziekenfondsen en huis artsen voor het jaar 1979 hebben af gesloten. Deze overeenkomst komt neer op een verhoging van het bruto- abonnementshonorarium met 2,7 procent tot 76,43 gulden per bij de Ampndpmpnt huisarts ingeschreven ziekenfonds- ilIllclluei,iei11' verzekerde, uitgaande van een zoge naamde „normpraktijk" van 2600 verzekerden. RIO DE JANEIRO (AFP, Reuter) Linkse Brazilianen hebben zich gekeerd tegen de amnestiewet, die door het Congres is goedgekeurd. Zij eisen vrijlating van èlle politieke gevangenen. Tijdens de gezamenlijke zitting van het Huis van Afgevaardigden en de Senaat begonnen veertien gevange nen in Rio de Janeiro de 31e dag van hun hongerstaking. Onder de nieuwe wet worden zij van amnestie uitgeslo ten, net als ongeveer 200 andere ge vangenen en ballingen die veroor deeld zijn wegens terrorisme. Tijdens de parlementszitting schreeuwden betogers buiten: „Weg met de dictatuur", en „de strijd gaat door in de straten". De demonstran ten werden door leden van de veilig heidspolitie in burger, maar her kenbaar aan hun kortgeknipte hoofd en in de gaten gehouden. Ook in Sao Paulo, Salvador en Belo Horizon- te werden protestmarsen gehouden, onder andere door familieleden van gevangenen die niet vrij zullen komen. MERWEHAL- 24/25/26 augustus Exotische jaarmarkt met meer dan 80 stands, restaurantjes en groot showprogramma ROB DE NIJS.TONY LINDA. LUV, THE TUMBLE WEEDS, K LOS ALEGRES. FIESTA TROPICAL SHOW, MASSADA. Dagelijks 12-24 uur-Toegang f5,-. Kind. tot 12 j. en 65-plussers f3,-. De gezelligste Pasar voor het hele gezin! De Ziekenfondsraad is ook akkoord gegaan met een nieuwe tariefstruc tuur voor fysiotherapeuten. Daarover is vijf jaar onderhandeld. Gedurende een proeftijd van twee jaar wordt bekeken of de nieuwe tarieven inder daad de werkelijke „arbeidsinbreng van fysiotherapeuten en heilgymnas- ten recht doen. Ze moeten wel meer administratie voeren dan voorheen. De amnestiewet die nu is goedge keurd wijkt nauwelijks af van de aan vankelijke voorstellen van president Joao Figueiredo, die heeft gezegd van Brazilië een democratie te zullen ma ken. Een amendement van de enige legale oppositiepartij MDB (Brazili aanse Democratische Beweging), voor een algehele, onbeperkte amnes tie werd met 209 tegen 197 stemmen tijdens de zitting van beide kamers verworpen. Voorstanders van de ver andering werden tijdens de debatten vanaf de tribunes toegejuicht, terwijl door jkvr mr C. W. I. Wttewaall van Stoetwegen Als men de rouwkaart van mr H. K. J. Beernink leest dan treft de eenvoud. Het is alsof een man zonder func tie is heengegaan. Maar wel na een „arbeidszaam le ven", staat er gelukkig. Wat heeft hij gezwoegd voor zijn CH-Unie. In ver kiezingstijd sliep hij slechts vier uur per nacht. Altijd op sjouw van de ene plaats naar de andere. Hij was vier jaar minister van bin nenlandse zaken, maar was bij het aanvaarden van dat ambt niet ze ker of hij het aan zou kunnen. Belde telkens op, zodat ik besloot naar hem toe te gaan. Geflan keerd door mr W. Scholten, de huidige minister van defensie, en mr Y. Scholten, oud-minister van justitie, kwamen bij hem. Een moeilijk gesprek. Toen we weg gingen deed hij het. Zijn vrouw was daarbij een enorme steun. Beernink was niet gemak kelijk voor zichzelf, maar vaak ook niet voor anderen. Hij kon nors uitvallen. Maar als je hem kende lachte je erom en zei: „Kom, kom, nou niet altijd alles van de allerzwartste kant zien." Soms liep hij hoofdschuddend de trappen van het Tweede Kamer gebouw op. „Wat is er nu weer mis?", ving ik hem boven aan de trap op. ,,'t Gaat niet goed, ze doen alles fout." Wie die „ze" wa ren. laten we nu maar in het midden. W:,. HlylpS «8»- 3 Een foto uit de jaren 1967-1971, waarin mr Beernink minister van binnenlandse zaken in het kabinet De Jong was. Hij reikt hier de onderscheiding van commandeur Oranje Nassau uit aan de schrijfster van dit artikel, jkvr mr C. W. I. Wttewaall van Stoetwegen. Zijn vrouw was het tegenoverge stelde. En dat hielp. Soms zei ze: „Kom, we gaan op reis!" En tot stomme verbazing van iedereen ging hij mee. Wat heeft hij geleden onder haar heengaan enige jaren geleden. Het was het ergste wat hem treffen kon. Zij hadden geen kinderen en dat was een groot verdriet, dat merkte je aan veler lei. Een groot verdriet voor beiden. Zijn heengaan is vrede, dat heeft hij zelf gezegd. Dat moest erin, maar niet: oud-minister, oud-lid van de Tweede Kamer, niks van dat alles. „De Heer heeft hem tot Zich geroepen," schrijft de fami lie. En hij ging met vreugde, kun Je er gevoeglijk bij zeggen. Wat zou het leven voor hem ge weest zijn als hij beter was gewor den: niet meer roken, weinig eten, zich altijd ontzien. Ik hoor de dok toren al praten. Maar Je ontneemt een eenzame man dan ook wel zijn weinig genoegens. Verder had hij geen verzorging en hoe had dat moeten gaan? Hij is voor veel gespaard en het doet ons berusten in dit afscheid. Maar we zullen hem zeer missen. Vooral in de CH-Unie. Hij was er altijd. Iedereen kende hem, hij be groette alle kennissen en leek dan opgewekt. In de fractie ontbrak hij ook zel den of nooit. Kende zijn zaken en wist hoe het moest. Zijn levens overtuiging was echt, hij geloofde als een kind. „Kijk," zei hij me eens, „vanuit dit raam kan ik de toren van de kerk in Wateringen zien." Daar kwam hij graag. Hij kerkte bij ds Abelsma, die ook zijn rouwdienst zal lelden. Beernink had vele voortreffelijke eigenschappen. Kwam ik in het land, dan vroegen ze allen naar „Mr Beernink" en moest ik de groeten doen aan hem. In Den Haag was hij niet zo popu lair, men kende hem niet en hij ontvluchtte alle officiëligheid. Rijswijk was zijn grote liefde. Hij was het liefst secretaris van Rijs wijk, zei hij altijd. „Deze stoel en deze plek zijn mij het dierbaarst." Hij hield de combinatie Kamerlid en secretaris van Rijswijk dan ook lang vol, tot hij minister werd en Rijswijk moest loslaten. De CH-Unie moet hem zeer dank baar zijn voor het vele dat hij voor hen gedaan heeft. Jarenlang was hij secretaris, vervolgens voorzit ter en meer dan twintig Jaar Ka merlid, vier Jaar minister van bin nenlandse zaken en daarna alleen maar belangstellend ere-lid. Maar wel iemand die bleef meetellen. Hij heeft nu vrede en God spaarde hem voor een moeilijke oude dag. Wij zullen moeten leren er vrede mee te hebben dat hij er niet meer is. Zijn familie wensen we de kracht toe om dit verlies te dragen. Jkvr mr C. W. I. Wttewaall van Stoetwegen was van 1945 tot 1970 lid van de Tweede Kamer voor de CHU, waarvan zij nu erelid is. tegenstanders van het amendement werden uitgejouwd. Sommigen van hen zeiden zich bedreigd te voelen. De amnestie geldt voor 5000 Brazilia nen, waarvan er zo'n 3000 in balling schap leven. Een van de meest beken de politieke figuren die naar Brazilië mogen terugkeren is Leonel Brizola, de leider van de ontbonden Populisti sche Arbeiderspartij. De regering van het buurland Argen tinië heeft bekend gemaakt dat fami lieleden van duizenden „vermiste personen" zullen worden geholpen. Minister van binnenlandse zaken Al- bana Harguindeguy kondigde giste ren eveneens de oprichting van een adviescommissie voor „persoonlijke vrijheden" aan. Over twee weken komt in Argentinië een onderzoeks commissie van de Organisatie van Amerikaanse Staten (OAS) aan. De Amerikaanse ambassade in Buenois Aires zal uitzoeken of er in Argentinië klandestiene gevangenissen zijn. Minister Harguindeguy betoonde zich daarover zeer verbolgen: „Het is hetzelfde als wanneer wij de activitei ten van de Ku Klux Klan in de Ver enigde Staten zouden onderzoeken". Volgens de minister zijn er op het ogenblik 1526 gevangenen in Argenti nië, van wie er 719 terechtstaan. Vol gens critici van het bewind zijn er de laatste vijf jaar meer dan 5700 Argen tijnen verdwenen, na ontvoerd te zijn door mensen die zich uitgaven voor leden van de veiligheidskorpsen. In Chili zal een onderzoek worden ingesteld naar de verdwijning van twintig mensen in twee dorpjes, 500 kilometer ten zuiden van Santiago. De junta heeft een verzoek van de christen-democratische oppositie voor een snelle terugkeer naar demo cratie van de hand gewezen. We moe ten niet vervallen in de fouten van weleer en de weg effenen voor het communisme, aldus een verklaring. De Chileense veiligheidspolitie ten slotte heeft ontkend dat de hoogle raar Federico Alvarez Santibanez door martelingen om het leven is ge komen. De man ls niet gemarteld. President Figueiredo TEL AVIV (AP, AFP) De vroegere voorzitter van het Wereld Joods Con gres, dr Nahum Goldmann, is Diet direct afkerig van een ontmoeting met de Palestijnse leider Jasser Ara fat. Gevraagd om een reactie op de berichten dat hij de Palestijnse leider binnenkort zou ontmoeten, zei Gold mann. dat hij nog geen uitnodiging ontvangen had, maar dat hij wel door veel mensen was aangespoord een gesprek met Arafat te hebben. Vol gens berichten in het Israëlische dag blad Jedloth Achronot staat een ont moeting tussen de 84-jarige Gold mann en Arafat al vast, al zou er nog geen datum voor zijn. ANKARA (AP) Turkse en Amerikaanse onderhandelaars hopen op korte termijn overeenstemming te bereiken over een nieuw defensieverdrag. Van beide zijden is meegedeeld dat er bij de besprekingen goede vorderingen zijn gemaakt. De onderhandelingen dienen in ieder geval voor 9 oktober te worden afgerond, omdat dan de vergunning afloopt op grond waarvan de Amerikanen gebruik mogen maken van Turkse bases. De verwachting is overigens dat een eventueel akkoord niet ondertekend zal worden voor 14 oktober, omdat op die datum verkiezingen gehouden worden voor een deel van de Turkse senaat. De contacten met de Ameri kanen liggen in Turkije nogal gevoe lig. Het vorige defensiepact tussen Turkije en de Verenigde Staten werd eenzijdig door Ankara opgezegd, na dat de Verenigde Staten een wapen embargo hadden afgekondigd in ver band met de Turkse Invasie op Cy prus in 1974. Dit embargo werd een Jaar geleden opgeheven, waarop Tur kije de Amerikanen voor een periode van een Jaar het recht gaf gebruik te maken van bases in dat land. De Turkse bases worden van wezenlijk belang beschouwd voor de Ameri kaanse controle op de naleving van het tweede SALT-akkoord dat in Juni in Wenen werd ondertekend door de presidenten Carter en Breznjew. Regelingen Binnen het kader van het defensie- akkoord tussen de VS en Turkije zul len ook regelingen worden getroffen voor de status van de Amerikaanse bases, de Amerikaanse bijdrage aan de ontwikkeling van de Turkse wa penindustrie en de economische hulp. Over de bijdragen aan de Turk se defensie en over de hoogte van de economische hulp bestaat nog geen overeenstemming. De VS zouden be reid zijn voor het komende jaar 250 miljoen dollar te verstrekken aan mi litaire hulp en een gelijk bedrag aan economische hulp. De aanvragen van Turkije belopen voor de komende vijf Jaar een bedrag van circa vier miljard dollar.

Nieuwe Leidsche Courant | 1979 | | pagina 9