Thailand stuurde ambodjanen terug' 'Koerden niet omkoopbaar' 'sjaad: Het akkoord is er, nu de vrede Janata wil staking litaire zegsman: meer dan honderdduizend tie voor 'ijebande' advocate 1cVnnesBÜRG Prol. John Du- van de Universiteit van Witwa- Jjjland is een actie begonnen tegen i bannen" van de Zuidafrikaanse cate Priscilla Jana. Deze mede- bister van de gevluchte advocaat Chetty, die veel politieke pro- n heeft gevoerd, werd dinsdag- d in haar bewegingsvrijheid be- Zij mag niet buiten Johannes- komen, en heeft geen toegang zwarte gebieden". Wel mag me- law Jana werkzaam blijven als ad- fte, en zij staat niet onder huisar- Vluchtelingen hulp 'rommelig' Veel Tsjechen op de vlucht Carter mogelijk naar Peking Bonn aarzelt over atoomafval Protest tegen verkiezingen in India Bosbranden Nazi-proces in West-Duitsland - ID AG 24 AUGUSTUS 1979 BUfTENLAND TROUW/KWARTET J u i ÏGKOK (AFP, AP, Reuter) Thailand heeft de afgelopen nden 111.000 Cambodjanen teruggestuurd vanwege de gheid in het noorden van het land ichten daarover deden al maan- 'e le ronde, maar ze zijn nu voor het bevestigd door een Thaise mili- >p zegsman. Hij zei dat van de ,e, 00 Cambodjanen die sinds de val 1 le regering-Pol Pot de.grens over jd( ïtten, er nog maar 14.000 in Thai- zijn, waarvan de helft toezeggin- n heeft voor hervestiging elders. ,j£ i 29.000 vluchtelingen zijn vrij- jq l naar Cambodja teruggekeerd, de zegsman. erwacht een toeneming van het al vluchtelingen na de natte json, die door de Vietnamese mi- en in Cambodja wordt gebruikt een nieuw offensief tegen de 16hllastrijders van Pol Pot. Vol st de militaire zegsman luitenant- tri raai Som Khataphan, die woord- l Ier is van Thaise opperste com- n flo, hebben de Rode Khmers van vr »ot tot nu toe geen enkele voor in ,ng geboekt. verdediging van Thailand is de sti entonze correspondent ag sh laBnedewerkster van Chetty heeft e ferschillende zaken behandeld njbeklaagden die terecht stonden zins overtreding van de wet op het jrisme, en politieke overtredin- iZo verdedigde zij Solomon Mah- li, die is terechtgesteld wegens aandeel in de schietpartij in de tl en van Johannesburg, twee jaar jen. Volgende week zou mevrouw j een bijeenkomst van Zuidafri- llse zwarte schrijvers toespreken, list maandag had zij in verband |de vlucht van haar voormalige [gever een eigen kantoor end. ai|verzoek voor de actie voor de tóe ate van prof. John Dugard is le [de voorzitter van de Vereniging c puristen, William Lane, koel ont leen. Hij zei dat de hele politiek t< iet „bannen" van Zuidafrikanen spreking is, maar als er politieke iren in het geding zijn zoals in 'eval-Jana kan beter eerst een eel verzoek aan de juristenver- anjng om tussenbeide te komen, en afgewacht, zo zei hij. Zo'n oek is tot nu toe niet gedaan. Dugard meent dat, aangezien er redenen zijn genoemd voor het ijijnen", moet worden aangenomen o le maatregel verband houdt met iperoepspraktijk van mevrouw Daarom moet de juristenvere- g eigener beweging actie onder in, zo meent hij. afgelopen maanden met Amerikaan se steun fiks versterkt, om op alles voorbereid te zijn als de sluimerende strijd in Cambodja overslaat naar het buurland. Onwaarschijnlijk •Volgens de Chinese vice-premier Li Xiannian is het zeer onwaarschijnlijk dat er een internationale conferentie over C anbodja zal worden gehouden, zoals de Verenigde Staten en Japan graag willen. Volgens Li zijn Vietnam en diens grote toeverlaat de Sow- jet-Unie tegen een dergelijke con ferentie die vooral zou moeten draai en om de vraag wat nu de wettige regering van Cambodja is: het huidi ge bewind van Heng Samrin of de door Vietnam verdreven regering van Pol Pot. De Chinese vice-premier zei dat iedere oplossing voor Cambodja de steun moet hebben van Pol Pot, en moet leiden tot een volledige terug trekking van de Vietnamese troepen uit Cambodja en Laos. Vietnam is daartoe, aldus Li, niet bereid omdat terugtrekking niet strookt met zijn streven naar de tota le heerschappij over Indo-China. Wat betreft de rol die het voormalige Cambodjaanse staatshoofd prins No rodom Sihanoek zou kunnen spelen, hield Li zich op de vlakte. Sihanoek is een vaderlandslievende man, die nog steeds veel aanhang heeft in zijn land, maar Vietnam gaat daaraan voorbij, aldus de Chinese vice-pre mier. Sihanoek noch Pol Pot zal mogen deelnemen aan de verkiezingen die in Cambodja zullen worden gehouden. „Onze vijanden hebben geen enkel recht op een stembusstrijd", aldus de Cambodjaanse minister van buiten landse zaken Hun Sen. Sihanoek noemde hij een .zetbaas van Pe king", en een „vijand van het Cam bodjaanse volk". Wanneer de verkie zingen zullen plaatsvinden is niet bekend. De radio van de Rode Khmers heeft gezegd dat het tribunaal in de Cam bodjaanse hoofdstad Phnom Penh waarbij Pol Pot en zijn tweede man leng Sary ter dood werden veroor deeld „doorgestoken kaart" is. Het diende, aldus de zender, alleen om de invloed van de Pol Pot te verzwak ken, en hem te weren van de komen de conferentie van niet-gebonden landen op Cuba, en uit de Verenigde Naties die nog steeds de regering-Pol Pot erkennen. Cuba heeft voor de conferentie zowel Heng Samrin als Pol Pot uitgenodigd. WASHINGTON (AFP, AP) De hulpverlening aan vluchtelingen is rommelig en onsamenhangend en wordt slecht gecoördineerd. Dit is de conclusie van een woensdag ver schenen studie van het Amerikaan se Congres. De Verenigde Naties zouden moeten streven naar een wereldconferentie over dit pro bleem en er zou ook een „interna tionaal vluchtelingen jaar" moeten worden uitgeroepen. Medewerkers van de bibliotheek van het Congres een instelling die regelmatig gedocumenteerde rapporten uitbrengt schatten dat er momenteel tussen de 8,1 en 10,9 miljoen vluchtelingen zijn. (Andere schattingen spreken soms van 13,3 miljoen vluchtelingen). Meer dan de helft zijn kinderen, van wie de meesten ziek of onder voed zijn. Het rapport voorspelt dat het aan tal vluchtelingen de komende paar jaar snel zal stijgen. Als belangrij ke oorzaken daarvoor wordt erop gewezen dat steeds meer regerin gen zich niets aantrekken van de fundamentele mensenrechten en dat zij hun binnenlandse proble men proberen af te wentelen op de buitenwereld. Maar ook economi sche problemen van de „vluchte lingen producerende" landen spe len een rol. De opstellers van de studie wijzen erop, dat slechts 78 van de 151 lidstaten van de Verenigde Naties de bestaande vluchtelingenverdra gen hebben ondertekend. Het be grip vluchteling Is hierin boven dien zo ruim en vaag gedefinieerd, dat regeringen eenvoudig een vluchteling de officiële status kun nen onthouden om hem vervolgens uit te wijzen. Daarbij drukt de be wijslast op de vluchteling. En als er al hulp wordt verleend, is die vaak ontoereikend of te laat. Zo kunnen de Verenigde Naties alleen optreden als het land dat de vluch telingen asiel heeft verleend daar toestemming voor geeft Voorts be schikken de organisaties van de VN niet over vaste contributies van de lidstaten, maar zijn zij af hankelijk van vrijwillige bij dragen. WENEN (DPA) De afgelopen we ken zijn opvallend veel vluchtelingen uit Tsjecho-Slowakije in Oostenrijk aangekomen. Kennelijk hebben zij de benzinecrisis met Roemenië ge bruikt om door Joegoslavië te rijden, en van daaruit naar Oostenrijk. De afgelopen zomer zijn in Oosten rijk meer vluchtelingen uit de Oost bloklanden aangekomen, dan in ja ren het geval is geweest. In korte tijd hebben, aldus een woordvoerder van het ministerie van buitenlandse za ken, meer dan 2000 mensen asiel ge vraagd. In Oostenrijk zijn zes op vangcentra voor vluchtelingen, die overvol dreigen te raken. TEHERAN (Reuter, AFP) De Koerden in Iran zijn niet van plan de wapens neer te leggen ondanks het aanbod van ayatollah Khomeini om hun de opbrengst van een dag olie te geven als zij zich onderwerpen aan de regering in Teheran. In verscheidene delen van Iran gaat het aan op een rechtstreeks treffen tussen de Koerden en de medestanders van de rege ring. is versterkt met leden van de islamitl-' sche revolutionaire garde. In een mededeling aan de pers zeggen de Koerden dat zij zich nooit zullen overgeven aan tyrannie en onrecht vaardigheid. Ze blijven voor een .Koerdische opstandelingen hielden vreedzame oplossing van het conflict gisteren voorts de stad Saqqez bezet £:hel Rhoodie D ïoofdrolspeler in het Zuidafri- ktse informatieschandaal, Eschel todie, zal vandaag kort voor het G rste gerechtshof in Pretoria ver- nen, wegens zeven aanklachten o ns fraude en diefstal. Rhoodie xs woensdag door Frankrijk uitge- o d. Naar verwachting zal de ei- jke rechtszaak tegen hem in de iei e week van september beginnen. WASHINGTON (AFP, Reuter) De Amerikaanse president Jimmy Car ter gaat mogelijk in Januari naar Pe king. Zegslieden van het Witte Huis hebben dat laten doorschemeren, maar er was geen bevestiging van het bericht te krijgen. Vandaag vertrekt vice-president Walter Mondale naar China, om met name te praten over de ontwikkelingen in Indo-China. De diplomatieke betrekkingen die Pe king en Washington 1 januari aan knoopten zijn tot nu toe nogal stroef verlopen. BONN (DPA) West-Duitsland heeft een besluit over de opslag van atoom- afval voor de komende twintig jaar opnieuw uitgesteld. Na een vergade ring van een paar uur gingen afge vaardigden van de Bondsregering en deelstaten onverrichterzake uit el kaar. De Westduitse regering wilde aanvankelijk het radio-actieve afval opslaan in diepe zoutlagen, onder an dere bij Gorleben in Neder-Saksen, maar dat gaat voorlopig niet door wegens verzet van de bevolking. NEW DELHI (AP, Reuter) De Janata-partij in India heeft opgeroepen tot een algemene staking, uit protest tegen de vervroegde verkiezingen. Het uitschrijven daarvan wordt een samenzwering genoemd, om „onze leider Jagivan Ram", het premierschap te onthouden. Het stakingsparool werd uitgegeven tijdens een bijeenkomst van onge veer 30.000 Janata-aanhangers. De partij drie Jaar geleden ontstaan als een bundeling van verschillende groepen, tegen de toenmalige pre mier Indira Gandhi wil nagaan of president Sanjiva Reddy afgezet kan worden. Deze heeft tot de verkiezin gen besloten, omdat volgens hem thans geen regering gevormd kan worden die kan rekenen op een meer derheid in het parlement. Voor het afzetten van de president is echter twee derde van de stemmen nodig, en de Janata is in beide huizen sterk uitgedund. De Congrespartij van mevrouw Indi ra Gandhi heeft de vervroegde stem busstrijd toegejuicht, maar hekelt het aanblijven van premier Charan Singh tot de verkiezingen. Mevrouw Gandhi geeft de voorkeur aan een zakenkabinet van niet partij-gebon den personen. •Tegen haar is een nieuwe aanklacht ingediend wegens wangedrag tijdens de door haar uitgeroepen noodtoe stand. Gandhi zou twee mensen ten onrechte hebben laten arresteren. Andere aanklachten behelzen het ge bruik van regeringsfaciliteiten voor haar verkiezingscampagne, en het hinderen van een onderzoek naar de activiteiten van haar zoon Sanjay, en zijn omstreden project een Indiase auto te maken. De silhouetten van brand weerlieden steken zwart af tegen de felle, witte gloed van het vuur: een angstaanja gend beeld van de grote bos branden die Portugal teiste ren. Duizenden hectaren bos zijn door het vuur verwoest en honderden mensen zijn geëvacueerd. met de regering, ondanks het feit dat hun een „totale oorlog" wordt aange daan. De overwinning van de reactie in Koerdistan zal onvermijdelijk lei den tot de dood van de democratie in Iran. In de verklaring worden de revo lutionaire gardisten opgeroepen geen voet meer te zetten op Koerdische grond. De geestelijke leiders worden ervan beschuldigd het Koerdische probleem uit te buiten om de interne problemen waarmee het land kampt te verhullen. De 74ste divisie van het Iraanse leger, die gestationeerd is in Ouroumiyeh, de hoofdstad van het door Koerden bewoonde West-Azebeidjan, maakt zich op voor een aanval op de stad Mahabad, die nog steeds volledig in handen van de Koerden is. De divisie en sloten de weg naar Sanandaj naar deze stad af. Vanuit Sanandaj wordt binnenkort een aanval van het Iraan se leger op Saqqez verwacht. Bij eer dere gevechten op de weg van Sanan daj naar Saqqez zouden de Koerden erin geslaagd zijn Iraanse troepen terug te drijven. Volgens het persbu reau Pars zouden daarbij de com mandant van de 28ste divisie en 22 regeringsmilitairen om het leven zijn gekomen. Voorts houden de Koerden de steden Baneh en Bukan langs de grens met Iran en Turkije bezet. Te heran sprak gisteren tegen dat de Koerden in Saqqez over anti-tank- geschut zouden beschikken. In de omstreden streek bevinden zich be halve eenheden van het geregelde Iraanse leger zo'n 5.000 revolutionaire gardisten, die popelen om tegen de Koerden ten strijde te trekken. Gis teravond laat zetten zij de aanval op Saqqez in. De geestelijke leider van de Koerden, de soennietische sjeik Ezzedin Hos sein!, heeft gisteren opnieuw een be roep gedaan op de bevolking van Iran een einde te maken aan de strijd tegen de Koerden. Sjeik Hosseini, die door ayatollah Khomeini in de ban is gedaan, zit momenteel nog steeds in Mahabad. Khomeini regeerde giste ren in een toespraak ter gelegenheid van het einde van de Ramadan hier op met de mededeling dat hij zijn aanvankelijke aanbod herhaalde dat de Koerden volledige amnestie zou den krijgen en financiële compensa tie als ze zich aan de autoriteiten overgeven. Verbittering NEW YORK (AP) Aleksander Go- doenow, een van de sterren van het Bolsjoi-ballet in Moskou, heeft in de VS asiel gevraagd. Godoenow, de eerste mannelijke dan ser in de groep die uit 125 leden bestaat en die op het ogenblik een toernee maakt in de VS, was er tus senuit geknepen tijdens de vierde en laatste week, toen werd opgetreden in het Lincoln Center in New York. Gerhard Lauck, die zich de leider van de buitenlandse vleugel van de Natlonaal-socialistische democratische arbeiderspartij noemt, verlaat de gevangenis in Bückeburg. Hij treedt op als getuige in een proces tegen zes van zijn Westduitse volgelingen, die worden beschuldigd van het oprichten van een rechtse, misdadige organisatie, van diefstal van wapens en het beramen van bomaanslagen. De voornaamste beklaagde is de voormalige luchtmacht luitenant Michael Künen. Noch Künen, noch ikzelf zijn voor het gebruik van geweld voor politieke doeleinden, aldus Lauck. Uit veiligheidsoverwegingen wordt het proces gevoerd in de gevangenis van Bückeburg. Toen Lauck het gebouw inging werd hij toegejuicht door zo'n twintig neo-nazi's op laarzen en met zwarte hemden. Tegen de Amerikaan van Duitse afkomst lopen in West-Duitsland verscheidene aanklachten, maar hij heeft voor drie dagen een vrijgeleide gekregen. De verbittering onder de Koerden is vooral daarom zo groot geworden, omdat hun aanvankelijk was toege zegd dat ze het recht zouden krijgen hun eigen taal te spreken en dat hun gebied gedecentraliseerd bestuur zou krijgen. De revolutionaire regering, die bezig was met de afrekening met het bewind van de sjah, stelde de Koerden nog zes maanden geleden autonomie in het vooruitzicht. De Amerikaanse president Carter heeft gisteren zijn afkeer uitgespro ken van het bewind in Iran, maar verdedigde een besluit van de Ameri kaanse regering om olieprodukten te leveren aan het land. Veel Amerika nen zijn hierover nogal verbolgen, omdat de VS zelf met een olietekort kampen. De leverantie wordt echter gezien als een poging om de onder koelde betrekkingen tussen de VS en Iran niet verder te laten verkillen. Een gedeelte van Iran kwam eerder zonder olie te zitten, nadat een pijp leiding gesaboteerd was tussen het oliewingebied en het centrum van het land. Hans Masselink bevolking van Tsjaad kan opgelucht ademhalen. De voortdurend d eënde groeperingen hebben deze week in de Nigeriaanse hoofdstad os een „akkoord van nationale verzoening" getekend. Nu zegt dat otzoveel voor een land waar akkoorden meermalen zijn genegeerd, £ir de voortekenen voor de laatste overeenkomst tussen de elf erzoenlijke partijen van deze vroegere Franse kolonie lijken iets stiger dan voorheen. eerst zullen de Franse troepen het dafrikaanse woestijnland, zo spoedig X -lijk moeten verlaten. Parijs heeft al )U nd gemaakt hiertoe bereid te zijn, zo- o de nieuwe regering van nationale een- daar het sein voor geeft. De Franse iten hebben zich de laatste tijd angst- g buiten de schermutselingen in Tsjaad 1 luden. Zij beperkten zich tot het bewa- van het vliegveld van de hoofdstad j amena en het posten bij bankgebou- en andere kantoren. Verder dienden ze lts als versiering van het armoedige Itbeeld. verloor en de macht moest overlaten aan de moslems uit het noorden. verpauperde Tsjaad krijgt nu een rege- onder leiding van Goukouni Oueddi de bevrijdingsbeweging Frolinat (Na- °fcal Bevrijdingsfront voor Tsjaad). ;de man in de „overgangsregering van ofcnale eenheid" zal zijn tuitenant-kolo- I ibdelkader Kamougue, een christen uit .opuiden en sterke man van het regime in maart de controle over het land Verdeeld Tsjaad is veertig maal zo groot als Neder land en telt ongeveer vier miljoen Inwoners. Het land is ruwweg in tweeën verdeeld: het woestijnachtige noorden, dat voornamelijk wordt bewoond door islamitische nomaden, en het minder onvruchtbare zuiden, waar zwarte christenen leven en stammen die er hun eigen traditionele godsdienst op na houden. In de Nigeriaanse hoofdstad Lagos, hebben de partijen van Tsjaad, nadat eerst drie conferenties waren mislukt, onder toeziend oog van enkele buurlanden, een overeen komst bereikt, althans hun handtekening eronder gezet. Ze zijn het erover eens dat ze de wapens moeten neerleggen om een eind te maken aan de burgeroorlog die al tien duizenden levens heeft geëist. In Lagos werd een staakt-het-vuren afgekondigd en werd bepaald dat de buurlanden zich niet meer met de interne strijd mogen bezighou den. Rond de hoofdstad N'Djamena zal een strook van honderd kilometer worden gede militariseerd. Om in de gaten te houden of de partijen toch niet stiekem de wapens pakken en elkaar in de haren vliegen komt er een neutraal Afrikaans leger naar Tsjaad. Sol daten uit buurlanden zijn voor dit leger van de Organisatie van Afrikaanse Eenheid (OAE) taboe. Naar verluidt zal het neutrale leger bestaan uit soldaten van onder meer Benin, Congo en Guineé. Het zal speciaal worden belast met de „bescherming van belangrijke persoonlijkheden uit Tsjaad". Scenario Het „scenario voor de vrede" in de vroegere Franse kolonie voorziet verder in een tijde lijke „controlecommissie" die, zolang de overgangsregering nog niet is geïnstalleerd, bekijkt of de wapenstilstand wordt nage leefd. Bovendien houdt deze commissie toe zicht op de nationale radio, die altijd een belangrijke rol in de oorlog in Tsjaad heeft gespeeld. De commissie zal bestaan uit vertegenwoor digers van de landen die aan het gesprek in Lagos hebben deelgenomen (voor ieder land twee) en ëén vertegenwoordiger van elke Tsjaadse beweging die het akkoord heeft ondertekend. In Lagos is ook afgesproken dat alle politie ke gevangenen zullen worden vrijgelaten. De laatste moet zijn cel twee weken na de komst van de overgangsregering hebben verlaten. De regering van president Goukouni Oued di zal na haar installatie algemene verkie zingen uitschrijven. Deze zouden binnen anderhalf jaar moeten worden gehouden. Het leger wordt ontbonden en een nieuw leger zal worden gevormd uit vers opgeleide soldaten van alle partijen. Het akkoord van Lagos biedt de mogelijk heden tot een vrede in dit land dat geduren de dertien Jaar door interne strijd steeds verdeelder raakte. De elf strijdende partijen zullen wel niet direct eikaars vrienden wor den, maar krijgen door de nieuwe regelin gen de mogelijkheid de conflicten binnens kamers te houden. Buurlanden Van belang is ook dat de buurlanden Libië. Nigeria, Soedan en het Centraal Afrikaans Keizerrijk aan het akkoord hebben meege werkt. Deze landen begonnen steeds grote re invloed te krijgen in Tsjaad en bezetten met hun legertjes zelfs delen van dit Noord- afrikaanse land. De soldaten van Khadaffi bezetten als „beschermers" een groot deel van het noorden. Nigeria, dat ook soldaten in Tsjaad had heeft de laatste maanden het economisch toch al sterk verzwakte land nog een ernstige klap toegediend: Tsjaad dat grote hoeveelheden olie herbergt, maar niet in staat is die naar boven te halen, kreeg geen olie meer uit Nigeria. De buurlanden hebben met hun aanwezig heid en hun maatregelen, die wellicht de aanzet hebben gegeven tot het tekenen van een akkoord, kwaad bloed gezet in Tsjaad. Van belang is nu dat zij geen invloed meer uitoefenen op de politiek in Tsjaad in de komende tijd. Rust Mogelijk zal Tsjaad er dit keer echt in slagen een eind te maken aan de burgeroor log. Goukouni Oueddi is niet de slechtste keus om tijdelijk leiding te geven aan Tsjaad. Hij staat bekend als een vriende lijk, tolerant man, die wars is van excessen. Oueddi heeft verder niet zoveel op met militair vertoon en is meer gecharmeerd van intellectuele gaven. Met deze man aan het hoofd van een over gangsregering moet er in Tsjaad een perio de van rust kunnen komen De bevolking van Tsjaad zal dan niet steeds weer worden opgeschrikt door geweervuur en gevechten. Na dertien Jaar strijd zullen ze er aan moe ten wennen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1979 | | pagina 7