Laatste sSag om indijken stuk wad fiegel akkoord met jfploegendienst PEN frouw Commentaar lichtekooi was 'n keurig woord 'een sjibbolet Zelfs tegenstelling tussen Fries en niet-Fries speelt rol in discussies Tegenstanders van aanleg rijksweg zetten trein stil bijna de cel in bond-auto prestatie IJDAG 24 AUGUSTUS 1979 BINNEHkAND TROUW/KWARTET n t rapport dat een commissie uit :ft gelegd over het conflict in het idden-Oosten is een gelukkige 'e i-climax na de berichten die der verschenen over een moge- j, e wijziging van de opstelling vi i de PvdA. Het rapport maakt i einde aan de behoefte van j, imige partijleden om van steun i de Palestijnse Bevrijdingsor- tpiisatie PLO een sjibbolet van 0 itieke progressiviteit te maken. nt rapport kenmerkt zich door grote mate van evenwichtig st^ en houdt rekening met de lheid aan gevoeligheden die het *1 flict in het Midden-Oosten ken- rkt. Het is dan ook te hopen dat :e tijdens de gewestelijke verga ringen van de partij en op de in ober te houden conferentie r de problematiek een gunstig 1 haal zal vinden. problemen in het Midden-Oos- zijn dermate complex dat men t oon niet kan verwachten dat t rapport van veertien pagina's 'cr alle deelproblemen een op- r(ing aandraagt. de status van Jeruzalem ligt z nate gevoelig, zonder dat er s maar een begin van een oplos- 1te ontwaren is, dat het rapport J recht deze kwestie open laat. getuigt van begrip voor de >eligheden in Israël dat de A een delegatie naar Israël rt om daar op basis van het rapport over de ontwikkelingen in dat gebied te spreken. De traditio neel hartelijke betrekkingen tus sen Israël en Nederland dienen te worden gehandhaafd, ook al houdt dat niet per definitie een goedkeu ring van het Israëlische beleid in. Terecht stelt het rapport dat de PLO beschouwd moet worden als de spreekbuis van het Palestijnse verzet. Maar ook hier blijft het rapport erg evenwichtig door aan de ene kant te constateren dat de bewoners van de bezette gebieden geheel vrij hun eigen vertegen woordigers bij het vredesoverleg moeten kunnen kiezen, zodat op democratische wijze duidelijk wordt hoe groot de aanhang van de PLO daar is, en door tegelijk te eisen dat de PLO het bestaans recht van Israël moet erkennen voor deze organisatie voor erken ning in aanmerking komt. De com missie constateert dat in afwach ting van een dergelijke erkenning feitelijke contacten met de PLO noodzakelijk zijn. Door deze benadering van de pro blemen heeft de commissie in feite alle problemen in het Midden- Oosten tegelijk aangepakt. Dat beantwoordt aan de enige moge lijkheid om een afdoende oplos sing voor die problemen te vinden. Zo'n oplossing moet namelijk zo wel de veiligheid van de staat Is raël als de rechten van de Palestij- nen omvatten. LEEUWARDEN Zijn de voor standers van indijking van vier duizend hectare Wad voor de Frie se kust slechte verliezers of heb ben ze nog een schijn van kans om door politieke druk hun zin te- krijgen? Ze maken zich in ieder geval op voor de laatste slag, al geven hun tegenstanders hun geen schijn van kans. De emoties laaien zo hoog op dat er zelfs al werd geopperd dat „natuuraan bidding" de plaats van God heeft ingenomen. De verwijten vliegen over en weer en de tegenstelling Friezen en niet-Friezen is een minstens zo sterke aanwijzing dat het er niet om liegt. Het gaat om de keus tussen wat in Friesland onder de benamingen plan A en plan D ware begrippen zijn geworden. Plan D staat voor een volledige indijking (al zijn er compromissen denkbaar) en plan A volstaat met het op Deltahoog te brengen van de huidige zeedijk. Plan A lijkt het pleit definitief te hebben gewonnen nu het kabinet daar zijn keus op heeft laten val len. Plan D heeft echter vasthou dende aanhangers, die hun tegen standers altijd beschouwden als milieu-fanaten en „een kleine groep schreeuwers", zoals de voorzitter van comité-plan-D, K Oosterbaan uit St. Annaparochie hen ooit al eens betitelde. Des te harder kwam de beslissing aan door Jan Sloothaak een onzer verslaggevers ARLEM/DEN HAAG Minister Wiegel van binnenlandse en heeft geen bezwaar tegen de invoering van een soort ïtploegendienst bij het Noordhollandse elektriciteitsbedrijf 4. Als voorwaarden stelt Wiegel dat de veertigurige werk- k gehandhaafd wordt en dat de extra-personeelskosten het nieuwe systeem met zich meebrengt, niet op de isument verhaald mogen worden via de elektriciteitstarie- Gedeputeerde staten van Noord-Holland gaan akkoord 2;deze voorwaarden. e|eputeerde staten waren aanvan- i( k van plan het personeel in conti- bij de beide centrales in ïen en Velsen, te laten werken in ploegen met een werkweek van uur. De toenmalige minister van igenlandse zaken. De Gaay Fort- ié, kondigde aan dat hij dit besluit vernietigen als het zou worden tj^voerd. Gedeputeerde staten be an daarop de veertigurige werk te handhaven. staalbedrijf Hoogovens, dat st aan het bedrijfsterrein van de •dale in Velsen, heeft zich verzet invoering van vijfploegen- Ofct bij het elektriciteitsbedrijf. In- kirng van dit voor het personeel tiger systeem bij de buurman, (de roep om vijfploegendienst bij agovens zelf versterken. gster Wiegel legt er in een brief gedeputeerde staten de nadruk at invoering van het vijfploegen- er geen precendent mag zijn andere bedrijven. Hij heeft, zo hij, zijn beslissing gebaseerd op ndere omstandigheden die zich Ïbij het PEN en andere elektri- bedrijven voordoen. Met die dere omstandigheden doelt hij noodzaak voor het bedrijf om onmiddellijk in te stellen op de s wisselende vraag naar elektri- zal de bedrijfs- ig moeten verbeteren. Er zal na- k meer tijd zijn voor opleiding structie, aangezien er meer per- ïl aangetrokken moet worden en eer dagdiensten verricht zullen en. werknemers van de Noordhol landse centrales zullen het aantrek kelijker ploegensysteem wel in hun portemonnee merken. Zij zullen meer dagdiensten draaien en dat gaat ten koste van de continue-toeslagen die zij krijgen. De nieuwe ploegendiensten gaan in op 1 januari. De boerenstand in Friesland is nog niet over de klap heen. „De teelt van pootaardappe- len is mooi, maar de Wadden zee is mooier," had premier Van Agt gezegd. Die man wist helemaal niet waarover hij het had. Een stuk Friesland over laten aan de luimen van het Wad? Een Comité Manifest Zeedijk (eerst volkscomité geheten maar nu niet meer, wegens associaties met de nazi- tijd) maakt zich op voor de laatste slag. Morgen wordt er in de Leeuwar der Frieslandhal een manifestatie ge houden onder het motto „Us Fryske lèn moat binnen de dyk" (ons Friese land moet binnen de dijk). De Friezen lijken het nauwelijks te kunnen verkroppen dat in het „Hol landse" Den Haag wordt beslist over het wel en wee in Friesland. Na de kabinetsbeslissing dat de indijking niet door zou gaan, liepen de emoties hoog op. Een raadslid van Ferwerde- radeél zag er zelfs een vorm van afgo derij in. Dat althans zou men opma ken uit de woorden van CDA-fractie- leider L. Meekma. In een raadsverga dering waarin de emoties hoog op laaiden, zei hij: „Het lijkt erop, dat bij het verlaten van God, de mens een ander houvast zoekt en dat de na tuuraanbidding ervoor in de plaats komt. Wij wijzen dat af en kiezen voor het bouwen en bewaren van de wereld, zowel van cultuür als natuur grond." Volgens de heer S. Andringa, voorzit ter van het organiserende comité (te vens voorzitter van de grondkamer voor Friesland) mogen zulke uitspra ken niet zo cru worden uitgelegd als ze lijken. „Het heeft het er soms van dat de natuur heiliger is dan het bedrijven van landbouw. In die con text moet je zulke uitlatingen zien." En verder: „Als God ons geeft, waar om zouden we dat middel dan niet aanpakken." Breekpunt in precedent UTRECHT (ANP) Ongeveer dertig tegenstanders van de aanleg van een rijksweg door het Utrechtse bos Ame- lisweerd hebben gistermorgen twee intercity-treinen bij dat bos stilgezet door aan de noodrem te trekken. De politie, via een telefoontje op de hoogte gebracht, wachtte de actie voerders op en verrichte tien arresta ties. De actievoerders informeerden de rei zigers via stencils over het doel van hun actie. Zij hingen spandoeken op aan de treinen. De actievoerders vin den het niet terecht dat met de aan leg van de rijksweg al is begonnen, terwijl de kroon nog moet beslissen over het wel of niet kappen van het bos. De intercity-treinen werden ge kozen omdat de Nederlandse Spoor wegen al viaducten bouwen voor deze rijksweg. De treinen werden bij deze viaducten stopgezet. Uit veiligheidsoverwegingen lieten de actievoerders het plan, om voor de trein te gaan zitten, varen. De arres taties werden verricht omdat de de monstranten zich ongeoorloofd op een spoorwegterrein bevonden. De treinenloop was snel na de actie weer normaal, Maar kan de Waddenvereniging niet met hetzelfde recht zeggen dat de mens zorgvuldig moet omgaan met Gods schepping? Andringa: „Als in dijking een ernstige inbreuk op de natuur zou betekenen: ja. Als er vijf tig of zelfs maar vijfentwintig procent van de vis- en vogelstand verloren zou gaan, zou je niet moeten indij ken". Volgens hem ligt hier in feite het breekpunt tussen de Waddenver- eniging en de boeren. „De Waddenvereniging zegt dat wij een stuk Wad willen inpolderen. Wij zeggen daarentegen dat we een stuk al bestaand land willen indijken. Het gaat om een hoog gelegen gebied dat al niet of nauwelijks meer onder wa ter komt te staan. Volgens het Neder lands instituut voor onderzoek van de zeebodem is de voedselrijkdom na de landaanwinningswerken die Rijkswaterstaat daar al jaren heeft uitgevoerd nog maar tien procent van de oorspronkelijke waarde. Voor nes telen hebben de vogels het gebied ook niet meer nodig. Dat kunnen ze ook op het vasteland doen. Daar zit ten ze zelfs nog veiliger. Veel buiten dijks broedsel wordt vernield als het slecht weer is". Daarbij komt dat er in de wereld een toenemende behoefte is aan pootaardappelen. Weliswaar was er vorig jaar een overschot van drie pro cent, maar dat kwam doordat de op brengst vijftien procént boven nor maal was. De export is de afgelopen tien jaar met dertig procent toegeno men, aldus de heer Andringa. En de noordelijke klei is bij uitstek geschikt voor het kweken van een gezond gewas. 'Politiek' Dat „Den Haag" toch anders besliste komt volgens Andringa doordat het In feite een politieke beslissing was. De voorstanders van inpoldering kunnen het eigenlijk maar moeilijk verkroppen dat wat zij als een „Friese zaak" zien om die reden de grond wordt ingeboord. „Het komt door het lobbyen van de Waddenvereniging, die in Den Haag meer invloed heeft dan democratisch verantwoord is," meent de heer Andringa. Hij wijst 'erop dat de „Friese volksvertegen woordiging"' provinciale staten van Friesland dus met tweederde meerderheid besloot om wèl een con cessie voor inpoldering te vragen. „De democratische besluitvorming in de provincie was zo duidelijk dat het nu niet te verteren is dat van rijkswe- S. Andringa ge zonder goede tegenargumenten besloten is om op politieke gronden geen concessie te verlenen." „Zelf ben ik een Fries in hart en nieren, maar ik zal nooit zeggen dat Den Haag van Friese zaken moet afblijven. Omdat ik een Fries ben, ben ik ten slotte ook een Nederlan der, maar ik kan begrijpen dat er Friezen zijn die het zien als een tegen stelling tussen Friesland en Holland. Als Friesland zich zo duidelijk uit spreekt, dan moeten er toch wel zwa re tegenargumenten worden aange voerd." Maar die beslissing is toch mede ge baseerd op de regeringsdoelstelling Z.OKIME -ENERGIE OOK IN NEDERLAND") dat de Waddenzee moet worden be schermd als natuurgebied? „Ja, maar het gaat hier immers om een stuk grond dat door landaanwinningswer ken al niet meer onderstroomde. en wat ons betreft zouden wij van verde re aanspraken op het Wad hebben afgezien." Wankel De heer Andringa geeft overigens toe dat de meerderheid van provinciale staten die indertijd vóór inpoldering was, inmiddels wel op een wankele basis stoelt. Hij ontkent niet dat een nieuwe stemming wel eens anders zou kunnen uitpakken. Dat komh dan voornamelijk doordat het be stuur van de Friese PvdA allengs óók tot de conclusie is gekomen dat inpol dering niet gewenst is. Ook dat is volgens de heer Andringa in feite terug te voeren op de tegenstelling Fries en niet-Fries. „In de Friese PvdA-organen en bestu ren zijn de laatste tijd veel mensen van buiten gekomen," meent hij. Feit is in ieder geval dat zelfs in de ge meenteraad van Ferwerderadeel, waar de emoties het hoogst oplaai den, de PvdA-fractie tot een gematig der standpunt is gekomen. (Aanstu ren op een compromis in de vorm van een gedeeltelijke inpoldering.) In Noord-Friesland tillen de gemeen telijke besturen vooral aan het werk gelegenheidsaspect dat met de inpol dering gemoeid is. Ook wat dit aspect betreft zijn er heel wat nota's en tegennota's verschenen. De onwaar schijnlijke hoge respectievelijk lage cijfers die hierin voorkwamen zijn uiteindelijk door de Federatie Noor delijke Economisch Technologische Instituten teruggebracht tot rond de tachtig directe arbeidsplaatsen. Vijftig procent kans Wat denkt het comité nog te bereiken met de manifestatie nu het kabinet al dat de keus toch op plan A en dus niet-indijking was gevallen. Over het hoe en waarom vertelt S. Andringa, rustend boer en voor zitter van de Grondkamer voor Friesland, die als voorzitter fun geert van een comité Manifest Zeedijk. Een reactie op zijn stel- lingname komt van H. J. Mun- tingh, secretaris van de Landelij ke Vereniging tot behoud van de Waddenzee. een beslissing heelt genomen? An- dringa: „We denken dat we in ieder geval vijftig procent kans hebben. Misschien kunnen we de balans nog in ons voordeel doen overslaan. Een kansje zit er altijd in." De hoop is gevestigd op het parle ment. De heer Andringa zegt gege vens te hebben (door contacten in Den Haag) die erop wijzen dat de ministersploeg overstag zou zijn ge gaan door ambtenaren en andere ad viseurs, die werden gevoed door de lobby van de Waddenvereniging, Mi nister Gardeniers zou in Sexbierum al eens hebben laten weten dat de ministers het er eigenlijk wel over eens waren dat de concessie wél moest worden verleend. In de Tweede Kamer lopen de meningen door de fracties heen. „Ruig getaxeerd zeg ik: we hebben een kans." 'Onzin' „Andringa verkondigt onzin." luidt de verontwaardigde reactie van se cretaris H. J. Muntingh van de Lande lijke Vereniging tot behoud van de Waddenzee. „De teleurstelling tussen Fries en niet-Fries is een misselijke argumentatie, het berijden van een stokpaardje. Het is een ontkenning dat het streekcomité-A (tegen inpol dering) uit Friezen bestaat, het is ook een ontkenning van de stellingname van het Fryske Gea, de Bond van Friese Vogelwachten, de Friese AR- JOS en CH-jongeren." Het argument van Andringa dat daar ook dubbeltellingen bij zitten zal wel kloppen. Maar wat dan nog? aldus Muntingh. „Bovendien zijn het drie gemeenten Ferwerderadeel, Het Bildt en Westdongeradeel die de inpoldering willen en die drie ge meenten zijn niet Friesland. Dat de Friese PvdA „om" zou zijn gegaan doordat niet-Friese import zich in het bestuur heeft gedrongen, is volgens Muntingh niet waar. „De meerder heid van het gewestbestuur bestaat uit pure Friezen." Wel klopt het dat de Waddenzeevereniging heeft gelob- bied in Den Haag. „We hebben alle machtig veel gelobbied. Maar je kon niet in Den Haag komen of je kwam voorstanders van inpoldering tegen. Andringa inbegrepen." Democratisch recht Hij wijst bovendien op kamervragen van de D66'er Jan Terlouw omdat de Friese gedeputeerde Eringa ooit een lobby-orgaan van Friese ambtenaren en het streekcomité plan D (vóór in poldering) probeerde in te stellen. „Wij hadden daar weet van gekregen doordat een Friese ambtenaar ons brieven in handen speelde. Ze hebben dus zelf ook gelobbied. net als wij, maar dat is ook een democratisch recht." Volgens Muntingh komt vijftig pro cent van het buitendijkse gebied (tweeduizend hectare) nog wel dege lijk regelmatig onder water en daar zit ook volop voedsel voor vogels en vissen. Sommige vogelsoorten kun nen bij indijking Inderdaad uitwijken naar het land, maar vogels als kluten en meeuwen hebben wat dit betreft maar een beperkte mogelijkheid, daar ze tijdens het broeden dicht bij een voedselgebied moeten zitten en aangewezen zijn op buitendijks ge bied. Dat er buitendijks veel vogel broedsel wordt vernield klopt, maar dat is een natuurlijke zaak en de vogels gaan gewoon door met op nieuw nestelen en eieren leggen. Ge vraagd of hij bang is dat de inpolde- raars op de valreep toch nog hun zin krijgen, zegt Muntingh: „Ik geef ze geen schijn van kans." Om het maar meteen eerlijk te zeggen: meneer Huub van Ewijk heeft het allemaal uitgezocht. In Unilevers personeelsblad „Op ei gen terrein" staat het resultaat van zijn noeste arbeid: woorden die geschiedenis maakten. Dood gewone woorden, waar veel meer achter zit dan we ooit zouden vermoeden. Wie bij voorbeeld een flikje in de mond steekt, denkt er natuurlijk geen ogen blik aan hoe zo'n chocolaatje aan zijn naam komt. De negentiende- eeuwse fabrikant Caspar Flick maakte het als eerste en sinds dien heten alle ronde chocolaat jes naar hem. Dus net zoiets of je je tanden in een wiegeltje, een aardennetje, een klaauwtje of een kokje zet, om maar een paar eigentijdse heren te noemen. In dezelfde tijd en op dezelfde manier is het „kiekje" ontstaan, genoemd naar de Leldse foto graaf Kiek, hoewel Van Ewijk denkt dat ook „kieken" (kijken dus) er wel iets mee te maken kan hebben. Zeemanstermen zitten rijkelijk in onze taal verstopt. Dat andere woord voor capucij- ners, raasdonders, is er zo een. Toegegeven, het is niet iets waar we in de winkel naar vragen („een blik raasdonders alstublieft"), maar het wordt nog altijd ge bruikt. Dat woord hebben zeelui bedacht voor de ongare erwten maaltijden die ze voorgezet kre gen. Die te kort gekookte erwten vielen („donderden") wat je noemt met geraas op de metalen borden, echte raasdonders dus. Meneer Sandwich heeft werkelijk bestaan. Voluit heette hij John Montagu graaf Sandwich, een man die in de achttiende eeuw leefde en nu nog in de korstloze boterhammen voortleeft. Hij speelde veel en graag, had blijk baar geen momentje over om de kaarten even opzij te leggen, en nam daarom tussendoor heerlijk weg te happen sneetjes brood ?onder korst, meestal met ham; of misschien had hij gewoon geen behoorlijk gebit meer om korsten te kunnen kauwen. Desondanks kan hij best een beminnelijk man geweest zijn, wat allerminst ge zegd kan worden van de Ierse grootgrondbezitter Charles Boy cott (eind vorige eeuw). Die was zo n keiharde voor zijn pachters, dat de Ierse landliga de ban over hem uitsprak; niemand wilde toen meer voor hem werken en hij werd de eerste die „geboycot" werd. Een ander onfris heerschap was de onrechtvaardige rechter Charles Lynch die in 1780 buiten de wet om zijn slachtoffers straf te. Zonder vorm van proces do den door een woedende menigte werd daarna vanzelf „lynchen". Lord Raglan (1788-1855) kan van een iets beter kaliber geweest zijn, hoewel hij commandant van de Britse troepen in de Krimoor- log was. Hij was de eerste die in een overjas met aangeknipte schouders liep en zo heten jassen die een beetje dat model hebben, sindsdien „raglan". Tennis is volgens Van Ewijk afge leid van de Franse werkwoords vorm „tenez!", en robot is hele maal geen nieuw woord. Dat komt van robota, dat in Tsje chisch en Pools „herendienst" betekent, en ook risico stamt al uit de zestiende eeuw; toen werd het uit het Italiaans overgeno men. afgeleid van risco, een hoge. steile rots, waarlangs het gevaar lijk laveren was. Lichtekooi was vroeger een keurig woord. Welis waar vond Van Ewijk in geschrif ten uit de zestiende eeuw al de uitdrukking „licht (losbandig) kooiken". maar het betekende ei genlijk iets heel anders: „licht u koyken". Dat koyken was een verkleinwoord van kooi en was hier bedoeld als „achterste"; hét betekende dus zoveel als: sta op. Salaris ten slotte komt van het latijnse salarium, oorspronkelijk een hoeveelheid zout (sal) voor de soldaten. Salaris is dus echt zo'n beetje het zout in de pap. De mensen rondom deze vrolijk springende^ (politie-)man bekij ken hem alsof hij een beetje ge tikt is, en dat zullen er meer gedacht hebben toen Bill Net ting uit Londen met zijn verza meling blik begon. Maar intus sen heeft hij in vijf jaar zo'n 50.000 kunnen overmaken naar de Engelse nierstichting, bijeen gebracht door de verkoop van de ringetjes waarmee je blikjes bier en frisdrank kunt opentrekken. Hij heeft ze niet in z'n eentje kunnen opsparen: op vliegvel den, in vliegtuigen en op passa giersschepen heeft het personeel meegespaard. Voor zijn bijdrage is agent Bill Netting (hier toe passelijk „gekleed" in een pak met drieduizend van die ringet jes) gekroond tot „koning van de bliksluitingen". De gentleman-overvaller noem den ze hem. maar pater Bernard Pagano (53), priester in Wilming ton in de Amerikaanse staat De laware. hield vol dat hij alleen maar een in-keurige geestelijke was. Toch moest hij voor de rech ter verschijnen, want er waren zeven getuigen die hem, onafhan kelijk van elkaar, als de fluiste rende dader van zes roofoverval len aanwezen. Bijna had de jury de priester schuldig bevonden, toen de echte dader zich meldde. De man. een 39-jarige inwoner van Brookhaven in Pennsylva nia, kon de gedachte toch niet verkroppen dat een geestelijke voor hem de cel in zou gaan. Hij schijnt uiterlijk wel wat op de priester te lijken. Nog nooit eerder is vertoond wat een Afrikaan van de stam van de Kikoejoe's heeft gepresteerd: op blote voeten, schaars gekleed en met alleen een hapje eten voor onderweg de ruim vijfduizend meter hoge. steile Mount Kenya beklimmen. Geen alpinist heeft de berg tot nog toe kunnen be dwingen zonder behoorlijke tou wen. houwelen, warme bergkle- ding en wat er meer tot de geëi gende uitrusting hoort Twee goed ingepakte Britse bergbe klimmers troffen de Afrikaan een paar dagen geleden op de be sneeuwde top aan. Hij vertelde hun dat hij een paar keer per jaar de voor Kikoejoe's en andere stammen heilige Kenya-berg be klimt om er de stamgoden te eren. De beide Britten meldden hun wonderlijke ontmoeting de volgende dag beneden bij opzich ter Snyder. Hoewel de Afrikaan beweerde met enige regelmaat de berg op en neer te gaan, had Snyder daar geen vertrouwen in. Volgens hem kon de man onmo gelijk zonder hulp naar de be woonde wereld terug en daarom heeft hij hem door een reddings ploeg laten halen. De Afrikaan leek ondanks de nachtelijke kou en de moeilijke klim in uitsteken de conditie. Jong Indonesië is met zijn 145 miljoen inwoners (een telling van vorig Jaar) op de vijfde plaats gekomen van de dlchtsbevolkte landen ter wereld. Een Jonge be volking, want 42 piocent is nog geen tien jaar oud. en ook een uitgesproken agrarisch volk: vier van elke vijf Indonesiërs leven op het platteland. Volgens vice-president Pellosie van CCS Communication Con trol in New York kan geen mens die zich door terroristen bedreigd voelt, buiten het door zijn firma ontworpen produkt op wielen dat hij een auto noemt. Dus had de sjah van Perzië er eentje gekocht. Hij moest er vast iets op vooruit betalen (een ton ongeveer), maar zag van de aankoop af toen hij zich niet meer in eigen land be dreigd hoefde te voelen doordat hij gevlucht was. Zodoende stond de anderhalf Jaar geleden bestel de Cadillac dus al een tijdje op een nieuwe eigenaar te wachten. Iemand die zich zo bedreigd voelt dat hij behoefte heeft aan de Ja mes Bond-achtige auto, die van achteren en van voren met een mitrailleur kan schieten, olie en traan- of slaapgas naar de bela gers kan spuiten, een ontdek kingssysteem en een zuurstof voorziening bezit plus een radar met een bereik van zo'n negen kilometer. Die nieuwe eigenaar is nu gekomen. Een onbekend ge bleven Europese bankier heeft er een half miljoen gulden voor over gehad en we kunnen dus aanne men. dat ergens in Europa een of andere bankier zich vreselijk be dreigd voelt. Onze Zijlstra schijnt het niet te zijn in elk geval.

Nieuwe Leidsche Courant | 1979 | | pagina 5