'Nieuwe kernwapens toelaten' Kwetsbaren krijgen juist minste hulp Spanning neemt toe n Zuiden Libanon Staking bij sleepbootdiensten 'erdeeldheid over discussiestuk CDA Adoptie 11 Ergste beschietingen van laatste tijd' Wapens van VN-militairen afgepakt LOOIERNIEUWS VERSCHIJNT IN KLEUR: Nederlands schip pikt 173 Vietnamese vluchtelingen op (eer subsidie >or verbeteren igen woning Onderzoek naar dagelijkse problemen en gebeurtenissen Kleisterlee (CDA) wellicht naar CRM Ziekenfondsraad geeft subsidie voor stervensbegeleiding Kortingkaart NS is succes Rita /RIJDAG 24 AUGUSTUS 1979 BINNENLAND TROUW/KWARTET 3 ran onze parlementsredactie )EN HAAG Nederland moet bereid zijn op eigen bodem nieuwe kernwapens te plaatsen, ÉS idien de NAVO van mening is dat invoering hiervan nodig is als westelijk antwoord op de sd lussische raket SS 20 en de Nederlandse regering met die conclusie instemt. Dit standpunt taat in een ontwerp-rapport dat een commissie onder leiding van H. J. Neuman, directeur van et Nederlands Instituut voor vredesvraagstukken, heeft opgesteld als discussiestuk voor het 5DA. Deze commissie „vrede en veiligheid" was ingesteld door de wetenschappelijke bureaus °Lan de drie CDA-partijen. et rapport is, nog voor zijn verschij- ig, al omstreden in het CDA. Zowel j-. oiiuit de defensiecommissie van het lijDA als van de kant van de defen- H! especialisten in de Tweede Kamer- en actie is kritiek geleverd op het ^jtandpunt over de eventuele Neder- ïdse betrokkenheid bij modernise- ig van de kernwapens. Ook de com- issie-Neuman zelf was op dit punt W. verdeeld. Het geformuleerde stand punt wordt onderschreven door een meerderheid. Een minderheid van de commissie verzette zich ertegen. De lijn van de fractie is, dat Neder land binnen de NAVO pogingen on derneemt om een principe-besluit tot invoering van nieuwe kernwapens als antwoord op de SS 20 tegen te hou- De CDA-fractie steunde begin dit jaar een mede door haarzelf onderte kende motie-Van der Stoel. Waarin onder meer wordt aangedrongen op ,ihet zo spoedig mogelijk doorgaan (na de bekrachtiging van het SALT- II-verdrag) met onderhandelingen, waarin op grondslag van een globaal evenwicht van de nucleaire strijd krachten van de VS en de Sovjet Unie in het bijzonder een poging wordt gedaan om een nucleaire bewape- den. Volgens defensie-specialist Joep ningsrace in Europa te verhinderen en de rol van de kernwapens in Euro pa terug te dringen." de Boer van de CDA-fractie loopt de commissie-Neuman daar ver op voor uit. Hij wijst er overigens op, dat de fractie op geen enkele wijze aan het Deze lijn was ook terug te vinden in rapport is gebonden. „Het is een dis- de vragen die Kamerleden van PvdA cussiestuk. Het blijkt wel dat er bin- CDA en D'66 vorige week stelden nen het CDA ook gedacht wordt vol- naar aanleiding van uitlatingen van gens een lijn die niet die van de minister Van der Klaauw (buiten- fractie is," aldus het Kamerlid. landse zaken) na besprekingen met ,diens Westduitse ambtgenoot Gen- scher. De uitlatingen van de bewinds man wezen op toezeggingen van Ne derland inzake de invoering en plaat sing van nieuwe kernwapens (Ameri kaanse „cruise-missiles" en „pers- hing"-raketten). In het rapport van de commissie- Neuman wordt wel in algemene ter men gezegd, dat de rol van de kern wapens moet worden teruggedron gen. Ook wordt gepleit voor minder accent op de nucleaire wapens voor de korte afstand. De kritiek van het Kamerlid De Boer is, dat het r&pport „te feitelijk, te analytisch en te wei nig bevlogen" is. Volgens hem ademt het rapport niet de geest van „werke lijk ernst maken met het terugdrin gen van de kernwapens". in een onzer verslaggevers F^EN HAAG/JERUZALEM De spanning in het door Neder landse Unifil-militairen gecontroleerde gebied in het zuiden chpn Libanon is de laatste dagen duidelijk toegenomen. Vol- sns een woordvoerder van de Legervoorlichtingsdienst, die t meedeelde, is er ook gisteren weer erg veel artillerievuur nsfcweest. Kolonel Tjassens, commandant van het Nederlandse in rtachement in Libanon, sprak over de ernstigste beschietin- in van de afgelopen tijd. in van de incidenten van de laatste igen was de schietpartij bij het lidlibanese stadje Qana, waarbij ie Nederlanders en één militair van Fidji-eilanden gewond werden „„lor linkse Libanezen, die onder lei- ëjng van de Palestijnse bevrijdings- ganisatie PLO zouden opereren. Bij e actie werd een Palestijn gedood. a deze actie hebben „gewapende ementen" waarmee Palestijnse lerrillastrijders plegen te worden Ingeduid op de controlepost bij ana de wapens afgenomen van 28 jüen van de VN-vredesmacht, onder veertien Nederlanders. De overi- Unifil-soldaten dieontwapend irden, waren Fidji-militairenvrij ge in, maar hun wapens zijn nog niet iggegeven. Bij de vrijlating heeft verbindingsofficier van de PLO belangrijke rol gespeeld. Libanon beschowt wordt. De premier huiTvoorddebwede'rorDbouwde p'aats De sleepboten bleven gisteren aan de kant liggen bij de Willemskade in Rotterdam. 'cslaar Israël ftn de gewonde Nederlanders is de jrste luitenant A. de Bruin (29) uit idert er het ergst aan toe. Met ondingen aan rug armen is hij Haifa naar het Hashomer-hospi- in Tel-Aviv in direct levensge- aldus een legerwoordvoerder iar „het is nog wel een sombere ,k". Dienstplichtig soldaat A. Pa- (19) uit Best is in het Rambam- ikenhuis in Haifa geopereerd aan }n schotwond in de bil. Zijn toe- ne«nd werd redelijk genoemd. De fa- ne«lie van de ernstige gewonde mili- liren zijn gisteren naar Israël over gevlogen. De dienstplichtig militair B.| J. Schouten (19) uit Schoonhoven •ofle slechts licht gewond raakte, is imiddels weer bij zijn eenheid terug- fkeerd. hulp voor de wederopbouw. Bij de beschietingen zijn volgens ge gevens van de Verenigde Naties de afgelopen twee dagen vijf personen gedood en zestig mensen gewond ge raakt. Bij een botsing tussen van de Fiji-eilanden afkomstige VN-militai ren is de militaire opperbevelhebber van de Libanese communisten, Ibra him al Khechenb, om het leven geko men. hij weigerde zich te laten fouille ren door de blauwhelmen, waarop het tot een gewapend treffen kwam. Ge neraal Eskine, de opperbevelhebber van de VN-troepen in het zuiden van Libanon, heeft eenonderzoek gelast naar het gebeuren. Israëlische militairen hebben giste ren ook een overval gedaan op het Libanese dorp Barchit, vlak over de grens met Israël. De Israërs bliezen twee huizen op alvorens zich terug te trekken. Vervolg van pagina 1 De belangrijkste punten daarin zijn een extra vakantiedag, een loonsver hoging van 4,80 bruto per week en de mogelijkheid tot vervroegde uittre ding met behoud van 86 procent van het laatste jaarinkomen. De stakende havenslepers willen daar nu nog eens 50 gulden netto per week bovenop. De directie van Smit Internationale heeft verklaard niet toe te zullen ge ven aan deze eis. Smit is niet bereid te praten over het openbreken van de CAO. Het bedrijf heeft verder laten weten alleen te willen onderhandelen ADVERTENTIE ilgens een communiqué van Unifil irden de gewonden tijdens het ver- ir per helikopter naar het VN-hos- al in Nakoera door de Palestijnen tt handvuurwapens en raketgrana- bestookt, terwijl, het transport idelijk voorzien was van de gang- -..«•e kentekens en een valg van het brie Kruis. ieropbouw ^mier Selim al Hoss van Libanon ?st gisteren ijlings dekking zoeken hij een bezoek bracht aan het lar getroffen Nabatijeh dat op- ïw onder vuur van de Israëliërs en christelijke milities van majoor Idad kwam te liggen. Radio Bei- meldde dat er twintig treffers in jatijeh terecht kwamen, een stad als een van de bolwerken van sstijns verzet in het zuiden van ADVERTENTIE AMSTERDAM. Het antiektijdschrift Looiernieuws, dat door Antiek markt de Looier wordt uitgegeven en ook erg veel informatie over deze overdekte markt bevat, verschijnt voortaan in kleur. De omslag is geheel gewijzigd. Het zojuist uitgekomen nummer bevat o.a. een artikel over Mathilde Willink van Jan Houwert. De Looier die vorig jaar september een enorme uitbreiding heeft ondergaan is nog steeds niet geheel verhuurd. Er zijn nog enkele winkels en stands vrij. Tot één september kunt u nog van een aantrekkelijke korting genieten, als u een contract als standhouder begint. U kunt hiertoe op Looier één Looiergracht 38 in Amsterdam langs gaan. Deze markt is van donderdag t/m zaterdag open ook op de donderdagse koopavond. Op de eerste verdieping krijgt u een gratis proef exemplaar van Looiernieuws. U kunt zich ook abonneren, De prijs van 'n jaargang (4 nummers) is tien gulden. Dit bedrag kunt u op giro 4577732 t.n.v. Antiekmarkt de Looier onder vermelding Looiernieuws overmaken. U krijgt dan de hele derde jaargang toegestuurd. Wij zoeken voor de losse verkoop van ons tijdschrift wederverkopers. Hierover kunt u inlichtingen vragen bij Hans Becker tel.: 020-264995. Als u nog nooit op de Looier geweest bent, moet u werkelijk eens gaan kijken. Het is echt de moeite waard. met de erkende vakorganisaties en niet met een actiegroep onder leiding van een geroyeerd vakbondslid. De directie heeft het personeel gevraagd het werk direct te hervatten. Vleeswarenindustrie De acties in de vleeswarenindustrie breidden zich opnieuw uit. Van de 12.000 werknemers in deze sector staakten er gisteren 1900. Om de vak- bondseis 20 gulden per week schoon plus 500 gulden ineens kracht bij te zetten legden de werkne mers bij de Homburgbedrijven in Cuyk (800 man), Salland en Olst (150) en Goor (100) en bij Hunink in Wijhe (50) het werk neer. Bij het vleeswaren- concern Coveco werd ook gisteren in de vestigingen in Assen en Weert (to taal 800 man) niet gewerkt. Bij Cove co in Wierden en Twello is voor van daag een staking aangekondigd. De Voedingsbond CNV heeft zich achter de acties in de vleeswarenin dustrie gesteld. De bond wijst erop dat de onrust is ontstaan nadat enke le vleeswarenbedrijven zonder over leg met de vakbonden boven de CAO zijn gaan betalen. De CNV-bond zegt begrip te hebben voor de reactie van de werknemers en zegt toe zijn leden steun te zullen verlenen. Anders dan de Voedingsbond FNV vraagt de Voe dingsbond CNV een loonsverhoging van 40 gulden per week voor alle werknemers in de bedrijfstak. De werkgevers hebben gisteren overi gens laten weten dat zij bereid zijn over „de ontstane situatie" in de vleeswarenindustrie te praten, maar de Voedingsbond FNV heeft prompt laten weten dat hij niet wil praten over „de ontstane situatie", maar over concrete looneisen. Varkens Bij Homburg in Cuyk waren de dis cussies over de vraag of er gestaakt zou worden nog aan de gang toen de komst van honderd levende varkens werd gemeld. Deze varkens zouden in het inmiddels stakende Olst en Goor niet kunnen worden verwerkt. Vol gens een woordvoerder van de voe dingsbond besloten de Homburg werknemers daarop het werk onmid dellijk neer te leggen. Voor de var kens noemde hij dat „een geluk bij een ongeluk". De stakers bij Coveco in Weert heb ben de boeren toestemming gegeven 1200 varkens weg te halen die al wa ren geslacht. Voorwaarde was dat het met eigen vervoer en eigen mensen zou gebeuren. Een bedrijfje dat in Valkenburg de hotels en pensions bevoorraadt mocht hammen en ribben komen ha len. De stakers stemden daarmee in, omdat de hotels en pensions op het ogenblik vol zitten met supporters voor de wereldkampioenschappen wielrennen. Van een onzer verslaggevers SINGAPORE/DEN HAAG Het Ne derlandse schip Nedlloyd 43 heeft gis teren in de Zuidchinese Zee 173 Viet namese vluchtelingen opgepikt. De Nederlandse regering heeft laten we ten dat de vluchtelingen in ons land welkom zijn. Nederland heeft het voorstel van Hong Kong afgewezen om in plaats van de 61 Vietnamese bootvluchtelin gen die het afgelopen weekeinde door het Nederlandse vrachtschip Seroos- kerk werden opgepikt, een even grote groep andere vluchtelingen op te ne men die al langer in de kroonkolonie verblijft. Het ministerie van buiten landse zaken heeft het bestuur van Hong Kong gisteren van dit besluit op de hoogte gesteld. Volgens het ministerie zijn bij de op gepikte drenkelingen verwachtingen gewekt omtrent hun komst naar Ne derland en zou het niet menselijk zijn hen teleur te stellen. Talenpraktikum Amersfoort. 033-29097 Effektieve talenstudie HAAG (ANP) Minister Be- van Blokland heeft een nieuwe eling voor de particuliere wonin- i ingesteld. Nieuw is vooral dat er extra bijdrage wordt toegekend een ingrijpende verbetering door eigenaar-bewoner, aldus zijn mi- terie. extra bijdrage van tien procent dt gegeven, wanneer er gelijktij- vier werzaamheden ter verhoging het woongerief worden uitge- rd of drie werkzaamheden, waar- er ten minste één bedoeld is om bouwtechnisch gebrek op te «:ei l 7 >rts is het volgens de nieuwe subsi regeling mogelijk dat er een bij- ge ineens wordt toegekend voor verbetering van slaapkamer (600 e den voor de lioofdslaapkamer en s gulden voor drie andere slaap- Van een onzer verslaggevers RIJSWIJK De kwetsbaarste groepen in onze samenleving krijgen de minste hulp. Dat constateren G. van der Willige en H. Ormel uit een onderzoek dat zij verricht hebben naar dagelijkse problemen en gebeurtenis sen. Hun studie vindt haar neerslag in een rapport dat het Sociaal en Cultureel Planbureau te Rijswijk heelt uitgegeven (SCP-cahier 17), Zij ondervroegen een kleine, maar representatieve bevol kingsgroep van 181 personen uitvoerig naar hun problemen en hun belevenissen geduren de een jaar. Zij noteerden in totaal 374 problemen, een ge middelde van ruim twee per, persoon. Bij twaal procent was geen enkel probleem te constateren, maar bij een der de van de groep leefden drie of meer problemen per man en vijf procent van de onder vraagden tobde zelfs met zes of meer problemen. Gezondheidsproblemen wa ren in de meerderheid (45 pro cent), gevolgd door moeilijk heden met relaties (22 pet), het werk (20 pet), huisvesting (6 pet), gedrag zoals alcoho- limse (4 pet), financiën (2 pet). Hierbij zijn ook problemen meegeteld van anderen, wan neer deze belastend waren voor de ondervraagde. Ge zondheidsproblemen van de betrokkene zélf zijn er veel minder, ongeveer evenveel als de relatieproblemen. Onbehagen Dat betekent zeggen Ormel en Van der Willige dat rela tionele problemen voor de kwaliteit van het leven van groot belang zijn. Het blijkt ook dat deze moeilijkheden sterker dan andere samen hangen met gevoelens van on behagen. Mensen met relatie- problemen klagen veel over hun fungeren en blijken ln een jaar tijd ook meer onplezierig heid mee te maken ten gevol ge van gebeurtenissen dan an dere mensen. Gebeurtenissen die mensen meemaakten, werden beke ken op hun plezierige en on plezierige aspecten. Dat lever de de weinig verrassende uit komst, dat jonge mensen meer meemaken dan ouderen, en dat ze dat vaak plezierig vinden ook. Het boeiendste le ven schijnen jonge ongehuw de vrouwen te leiden die zowel buitenshuis werken als een huishouden doen, en wel spe ciaal als ze dan ook nog in de randstad leven. Maar geslacht, opleiding en inkomen, die wél van belang bleken voor het aantal proble men dat men had, blijken niet samen te hangen met het aan tal gebeurtenissen dat men ondervond, noch met de (on plezierigheid ervan. Opval lend is wel dat het verliezen van een baan nauwelijks on plezierig gevonden wordt. Kwestbaar Mensen die het moeilijk heb ben in onze maatschappij hebben hun problemen blij kens deze studie in eerste in stantie te danken aan oorza ken die bulten henzelf gelegen zijn. Ze zijn blijkbaar kwets baarder voor allerlei moeilijk heden waar iedereen wel eens mee te maken krijgt. „Het heeft er alle schijn van dat ouderen, mensen die geen be roepsarbeid verrichten en mensen uit lagere sociale klassen minder adequaat (ge past) weten om te gaan met problemen waarmee zij ge confronteerd worden". Het kan zijn dat deze groepen minder mogelijkheden tot verweer hebben, het kan ook zijn dat zij minder hulp krij gen bij het oplossen van pro blemen en de onprettige ge volgen van gebeurtenissen. Mensen die veel problemen hebben, krijgen ook niet meer hulp dan mensen die weinig problemen hebben. Soms valt zelfs het tegenovergestelde waar te nemen, namelijk dat mensen die in ongunstige om standigheden verkeren min der hulp ontvangen dan men sen met wie het in de meeste opzichten goed gaat. Hulp Grotere hulpbehoefte leidt over het algemeen niet tot meer hulp. De meeste hulp krijgen mensen in een betere sociale positie en mensen die werken, waarbij overigens be paald niet alleen professione le hulp wordt bedoeld, maar ook hulp van familie of vrien den. Mensen met een hogere sociale positie hebben meer sociale contacten waarmee zij problemen kunnen bespreken en ze kennen ook beter de weg om te worden geholpen. Men sen uit lagere sociale klassen hebben vaak het idee dat hulp toch wel niet veel zal uithalen. Daardoor kunnen problemen jarenlang aanhouden zonder dat er veel aan gedaan wordt. De samenstellers van het rap port concluderen niet zonder meer dat de professionele hulpverlening moet worden uitgebreid. Belangrijker is volgens hen waarschijnlijk het bevorderen van informele hulp en zelfhulp dat wil onder meer zeggen: mensen leren met problemen om te gaan. Vervolg van pagina 1 Op het Bureau voor Interlandelijke Adoptie (BIA) in Den Haag is men ontzet door dit nieuwe geval van een uit de hand gelopen adoptie „Men komt met papieren aanzetten. Dat is voor de justitie hier in Nederland nog steeds de belangrijkste voorwaarde waaraan moet worden voldaan om adoptiekinderen in bns land toe te laten. Hoezeer wij in het recente ver leden ook hebben gewaarschuwd te gen allerlei malafide praktijken toch gaat men er bij de Nederlandse justi tie kennelijk nog steeds vanuit dat officiële papieren uit Indonesië even veel waarde hebben als ambtelijke stukken bij ons." Van onze parlementsredactie DEN HAAG Het Tweede-Kamerlid voor het CDA de heer C. F. Kleister lee (53) heeft om persoonlijke redenen bedankt als secretaris van zijn frac tie. De heer Kleisterlee heeft het vol gens een woordvoerder van het CDA veel te druk. Hij blijft voorlopig wel lid van het fractiebestuur en van het presidium van de Tweede Kamer. Vandaag beslist de fractie over zijn opvolging. De beste kans maakt de heer Eversdijk (CHU) en verder me vrouw Cornelissen (KVP). Kleisterlee is ondervoorzitter van de Kamer en al bijna 23 jaar lid. Hij heeft bij de verkiezingen iri 1977 al aangekondigd dat dit zijn laatste periode zou zijn de heer Kleisterlee wil iets anders gaan doen. Daarover zouden al contacten bestaan met het ministerie van CRM hij is ook voorzitter van de vaste Kamercommissie voor CRM. Ook wordt hij genoemd als mogelijk direc teur van een Rotterdams ziekenhuis. Volgens een woordvoerder van het CDA is nog geen beslissing genomen. Van een onzer verslaggevers AMSTELVEEN De Rotterdamse stichting „Voorbij de laatste stad" krijgt een subsidie van maximaal 4.2 miljoen gulden voor het project ster vensbegeleiding in het verpleegte huis Antonius IJsselmonde. De Zie kenfondsraad is gisteren zonder hoofdelijke stemming akkoord ge gaan met een voorstel van de com missie verstrekkingen om de subsidie uit de Algemene wet bijzondere ziek tekosten AWBZ te bestemmen voor het project voor een periode van vijf jaar. Ook de stichting terminale zorg Am sterdam komt in principe in aanmer king voor subsidie. Deze stichting wil zich bezig gaan houden met stervens begeleiding van patiënten van 25 tot 65 jaar die in hun eigen omgeving moeten kunnen sterven tenzij opna me opsoluut noodzakelijk is. Voor patiënten die niet kunnen thuisblij ven, zou er een speciale afdeling moe ten komen in een verpleeghuis. Een definitieve beslissing van de Zieken fondsraad over subsidieverlening wordt pas genomen, nadat de Am sterdamse stichting een concreet voorstel heeft ingediend. In de Rotterdamse stichting „Voorbij de laatste stad" functioneert het pro ject stervensbegeleiding overigens al gedeeltelijk. Vier jaar geleden wees de Ziekenfondsraad verzoeken van de twee stichtingen om subsidie af. onder meer omdat betwijfeld werd of wetenschappelijk onderzoek wel kan leiden tot beter inzicht in de manier waarop de zorg moet worden ver leend. De stichting „Besluithuis noorden des lands" uit Noordwolde heeft de Ziekenfondsraad deze week inmid dels ook om financiële steun ge vraagd. Pas na een voorstel van de commissie verstrekkingen zal de Zie kenfondsraad over dit subsidiever zoek beslissen. Te koop „Men wil er niet aan, dat je ln Indone sië en in tal van andere landen met geld alles kunt bereiken. Elk docu ment dat je wilt hebben is er te koop," is de reactie van drs Jan van Deth, directeur van het BIA. Zijn waarschuwende woorden hebben tot nu toe weinig uitgehaald. De brieven die door het BIA de laat ste maanden aan de staatssecretaris van Justitie mevrouw Haars zijn ge stuurd, naar aanleiding van kwalijke praktijken op het gebied van adoptie, hebben nauwelijks resultaat gehad. „Heel recent hebben wij het verzoek gekregen van de officiële kinderbe scherming in Columbia er voor te zorgen dat het BIA het enige bureau wordt dat namens Nederland in dat land mag bemiddelen bij adopties Dit om het optreden van allerlei par ticuliere instanties daar onmogelijk te maken. Het antwoord dat we heb ben gekregen van justitie is dat de regering via onze ambassadeur in Bo gota informaties zal inwinnen bij de Columbiaanse regering." „We worden dus weer met een kluitje in het riet gestuurd en dat terwijl het verzoek toch door de landelijke kin derbescherming in Columbia werd gedaan." „Waarom niet wat meer haast zetten achter de zaak. Men is in Nederland kennelijk bang dat er monopolieposi ties ontstaan op het terrein van de adoptie. We hoeven heus niet het enige bureau te worden dat mag be middelen bij adopties in het buiten land maar er dient toch snel een eind te komen aan de situatie zoals die nu is gegroeid. Op het ogenblik kan Jan en alleman op het gebied van adoptie gaan hobbyen." Vis „Het klinkt als een grapje, maar het is waar dat het in Nederland meer moeite kost een vergunning te krij gen om met vis te mogen venten dat om toestemming te krijgen je met het adopteren van kinderen bezig te hou den." meent drs Van Deth. „Als ik nu weer van dit geval hoor zeg ik: Dat kan toch niet! Er moet nu eindelijk eens krachtig worden inge grepen in de chaotische toestand die is ontstaan. Die kinderen mogen niet naar Nederland komen. Stel dat zo'n meisje als Sllka, een kind van vier, hier komt en na een paar maanden achterhaalt men haar adres. Wat moet er dan gebeuren als haar ouders er op staan dat ze terugkomt?" „Ik ga er van uit dat de pleegouders to goeder trouw zijn maar dat meisje en al die andere kinderen zijn dan net een beetje ingeburgerd. Moet je die dan terugsturen naar Biak? Wat voor schade richt je dan aan bij zo'n kind?" Bij het ministerie van Justitie zegt men „geen zinnig woord over deze zaak te kunnen zeggen in dit stadium." De kwestie zal daar op korte termijn echter op hoog niveau worden be sproken. Wat het echtpaar Verstegen betreft, dat heeft zich in het verleden ook bezig gehouden met adopties in Zuid-Amerika. Daarbij deden zich al lerlei problemen voor, zodat de offi ciële instanties, die zich in Nederland met adoptie bezig houden, sindsdien geen enkele bemoeienis meer willen hebben met hun activiteiten op dit terrein. UTRECHT (ANP) Er is zeer veel belangstelling voor de nieuwe kor tingkaart van de Spoorwegen, waar mee men tegen betaling van een vast bedrag flinke kortingen op „gewone" kaartjes kan krijgen. Hoewei de kor tingkaart pas in oktober ingaat zijn er nu al 6100 van verkocht. De NS verwacht dat er binnen een paar da gen ln totaal tienduizend kaarten aan de man zijn gebracht. De NS sluit niet uit dat er begin oktober al evenveel kortingkaarten zijn verkocht als NS-Jaarkaarten en openbaar vervoerkaarten. Daarvan zijn er in totaal momenteel bijna 40.000 verkocht, 12.000 meer dan eind juni. Deze kaarten zijn bedoeld voor bijna dagelijks sporende klanten, de kortingkaart mikt op de reiziger die regelmatig maar niet dagelijks de trein pakt. Op grond van deze verkoop succes sen houdt NS vast aan de prognose dat dit Jaar het reizigersvervoer met een procent of vijf zal toenemen. „Je zult lang moeten wachten, want ik heb haar aanplakwimpcrs ver stopt

Nieuwe Leidsche Courant | 1979 | | pagina 3