JUCI blijft vaag over doping Dndanks zege egenvaller lockeysters Limburg KNZB en AZC onverzoenlijk WK fietsen mensen in de sport "')nthullend symposium legt probleem van de sport bloot Belg Peeters op doping betrapt Waterpoloteam door conflict gehalveerd Tenniscircuit gaat toch door Ih IIJDAG 24 AUGUSTUS 1979 SPORT TROUW/KWARTET 17 ,m >or Johan Woldendorp de AASTRICHT Het beeld oogt bizar. In een zaaltje in een bijxueus hotel in Maastricht zijn enkele kopstukken van de ternationale Wielerunie (UCI), een handjevol doktoren en Jmelijk veel journalisten verenigd voor een symposium over dopingproblematiek in het cyclisme. De bijeenkomst krijgt middags onder Nederlandse vlag een vervolg; in die zin dan, it de vergadering aanvankelijk een besloten karakter zou agen. De vrees dat het gehoor zich met de inleiders rond één el zou kunnen scharen, verleidt de organisatie ertoe, de af steken verhalen toch bloot te stellen aan het daglicht. tze situatieschets zegt alles over de btyatenheid, waarmee het meest wur- ^J|nde probleem in de wielerwereld rdt benaderd. De botsing der gees- is niet meer dan een schimmen- ïl. Met als gevolg, dat de topcou- ïrs tot in lengte van dagen aan de landpaal worden genageld als een pingonderzoek positief uitvalt, ire titels en indrukwekkende na- in (zoals de Italiaanse voorzitter n de medische commissie van de II, prof. dr. Montanaro) blinken uit nietszeggendheid, wanneer Neder- idse en Oostduitse artsen een latschappelijke oplossing van het tagstuk bepleiten. de officiële UCI-lijst staan meer n dertig produkten. die als doping duide middelen worden gebrand- trkt. Wanneer er sprake is van over- sering, valt er alles voor te zeggen de opsomming in ere te houden. aar de lange reeks van middeltjes is onafzienbaar geworden, dat de art- n in feite niet meer in staat zijn om ke wielrenners op normale wijze te lezen. In veel gevallen zijn catabo- (afbrekenöe) en anabole (spierver- rkende) steroïden erkende genees- ddelen. Zo verklaarde dr. Fuchs, huisarts van Joop Zoetemelk, dat de eeuwige nummer twee in de 'Hfur de France anabole steroïden toegediend om verontrustend lies aan lichaamsgewicht tegen te an. aqn de andere kant is de chronische argwaan van de UCI wel te begrijpen. Doping was er veel eerder dan het legertje in sport-geneeskunde gespe cialiseerde artsen. De wildgroei in het injecteren van stimulerende (gezond- heidsverslechterende en concurren tievervalsende - middelen bereikte al snel een jungle-achtig stadium. De vedetten in de wielersport omringden zich met doktoren, die ervoor zorg den, dat zij de dopingcontrole altijd een straatlengte vóórbleven. Vijfvoudig Tourwinnaar Jacques An- quetil heeft dat ooit openlijk toegege ven. Maar anno 1979 blijft praktisch geen enkel schadelijk preparaat on ontdekt voor de laboratoria. De cata- bole- en anabole steroïden alsmede de opium completeerden voorlopig de dopinglijst van de internationale wielerfederatie. Geheel in de sfeer van andere log werkende sportbonden waant de UCI zich dichter bij de middeleeuwen dan de doorsnee-mens. Er is gelukkig een tendens te bespeuren, dat menig wiel renner ook na de sport nog heil in een gezond leven ziet. Waar bovendien de medische begeleiding en -voorlich ting in een stroomversnelling zijn te recht gekomen, wordt het percentage coureurs dat moedwillig zijn lichaam vernielt, steeds kleiner. De UCI haakt daar nog steeds niet op in. Het is tekenend dat Montanaro nu pas de verschijning van een voorlichtings- boek aankondigt, dat eind dit jaar van de persen komt. De medische commissie voelt zich in een lastig Dr. Lon Schattenberg: „Ze staan zover van de praktijk dat ze therapeutische dosering en misbruik over één kam scheren". parket gemanoeuvreerd, omdat uit het dopingonderzoek niet valt op te maken, of de renner een therapeuti sche (medisch verantwoorde-) of een over-dosering „heeft". -jONTREAL In het toernooi om de wereldbeker hockey or damesteams heelt Nederland ook de derde en laatste idstrijd in Groep A gewonnen. Tegen Ierland werd het 3-0. it betekent dat Nederland nu in de kwartfinales moet ntreden tegen de winnaar van de wedstrijd Schotland- ■gentinië; bij een gelijkspel is het Schotland. e ook de tegenstander moge zijn, 1(l de Nederlandse ploeg met het \atsingscijfer één niet zonder meer de halve finales zal doorstoten, is or de insiders wel duidelijk. Want Oranjeploeg draait in het toernooi it in de vorm, welke zij in de drie het toernooi voorafgaande oefen- erlandwedstrijden in Canada (te- Schotland, Australië en Nieuw- eland) demonstreerde, de overwin- igen op achtereenvolgens Canada 1), Bermuda (6-0), en Ierland (3-0) spijt. k tegen Ierland duurde het, gezien veldoverwicht en het aantal strai ners (totaal twintig, waarvan acht de eerste- en twaalf in de tweede Ift), veel te lang eer de zege gestalte eeg. Pas en kwartier na de rust bij veertiende strafcorner brak Toos de ban door met een welgericht it de bal in het Ierse doel te jagen: Toen tien minuten later bij de itiende strafcorner Toos Bax in de bj lound de paal trof en vervolgens j irgriet Bleyerveld erin slaagde de 7 1 in het verlaten doel te plaatsen, - ek de druk, waaronder de ploeg ordien voortdurend gebukt ging. w rgeefs was steeds gepoogd openin- .^yi te maken in de geroutineerde e verdediging, waarin doelverde- iter Vivien Mitchell, Gwendoline "jfherty als centrale verdedigster en Xe Floor (zwemcoach van profes- de hoofdrol speelden. Pogingen il<S wel moesten mislukken, omdat en spel te kórt, te pietepeuterig werd louden, en omdat steeds volgens tzelfde concept werd aangevallen, n starheid die zich ook bij het men van de strafcorners voordeed. 0( Ikens weer hetzelfde patroon, arvan een ieder langs de kant het :eds duidelijker werd, dat het tot slukken gedoemd was. En toch ble- >3|n de speelsters erin. Tot dan tpn "itte dat ene schot tot resultaat leid- -4. Het betekent ook de inleiding tot "J n andere spelopvatting, waarbij !jt spel meer open werd gegooid. sterke wapens van dit elftal v elheid en techniek kwamen ein- lijk tot hun recht. Toen ook begon Ierse defensie tekenen van verval tonen. u tvallen van de reeds in de eer- wedstrijd ernstig aan de neus ge- isseerd geraakte aanvoerster Maria ittheussens-Fikkers heeft coach E nib Timmerman voor grotere pro- kernen geplaatst dan aanvankelijk voorzien. Bestond het „midden- tegen Bermuda uit het drietal [lax-Hillen-Bekker, tegen Ierland id Timmermans gekozen voor San- a Le Poole (tegen Bermuda links- l |iiten) op de centrale post. Boven- ien had hij in de basisopstelling -4nnelies Kapteyn. tegen Bermuda eds ingevallen voor Marjolein Bian- >1 nu de bezetting van de rechtsbui tenplaats toevertrouwd. Dat daar mee het antwoord is gevonden op d€ vragen, die na de openingswedstrijd tegen Canada op tafel kwamen, neen de magere resultaten wijzen dit uit Bovendien werd Timmermans eer nieuwe tegenslag niet gespaard. Na tien minuten spelen in de tweede helft moest wederom een neus het ontgelden, ditmaal die van Annelies Kapteyn, die bij een scrimmage in de Ierse strafcirkel werd getroffen en met een bloedende wond op het neus been moest uitvallen. Voor haar in de plaats kwam Marjolein Bianchi. Moeilijk was reeds de beginfase voor Nederland, waarin Ierland bij de eer ste aanvallen tot drie strafcorners kwamen, waarvan de derde zelfs werd gevolgd door een strafbal. Jenny Gi- van miste die echter. Het nerveuze spel van de gespannen Nederlandse formatie, wat o.m. tot uiting kwam in slechte passes en onbegrip, waardoor er geen lijn vaak in viel te ontdekken, leidde voorlopig echter tot geen enkel resultaat. Zelfs een strafpush, geno men door Lisette Sevens, bracht geen winst. De uitstekende Vivien Mitchell werd er zelfs niet door op de proef gesteld. In de tweede helft wijzigde het spel- beeld zich nauwelijks. Nederland bleef de wedstrijd beheersen en slechts zelden nog kwamen de Ierse dames tot een aanval. Dat ten slotte Nederland als winnaar van het veld stapte, was gezien de krachtsverhou ding alleszins verdiend. Groep A: Nederland-Ierland 3-0 (0-0), Canada-Bermuda 6-0 (3-0). Groep B: West-Duitsland-Argentinië 3-1 (2-0), Schotland-Trinidad+Toba go 3-0 (2-0). Groep C: Nieuw-Zeeland-Australië 0- 0, Ver. Staten-India 3-2 (2P1). Groep D: Engeland-Wales 3-1 (1-1), Japan-HongKong 3-0 (2-0). Standen: A. TOOS BAX ban gebroken Die theorie wordt door dr Frits Kes- sel, bondsarts van de Koninklijke Ne derlandse Voetbal Bond, weerlegd: „Je kunt het niet tot op de miligram nauwkeurig bekijken, maar er is wel een onderscheid te maken tussen bij voorbeeld een babydosering corami- ne (de hoeveelheid van het middel, dat dr. Ab Rozijn in 1972 aan de Nederlandse Olympische tijdritploeg had verstrekt, hetgeen prompt tot diskwalificatie leidde (red.) en een flesje vol van dat spul." „Het probleem van de medische com missie van de UCI is, dat er uitslui tend technici inzitten," zegt dr. Lon Schattenberg, de voorzitter van de medische commissie van de KNWU. „Goed, het zijn wel artsen, maar ze staan zover van de praktijk, dat ze therapeutische dosering en misbruik over één kam scheren. Met het langer worden van de dopinglijst zijn ook de arbeidsrechtelijke problemen toege nomen. Menselijkerwijs gesproken hebben wielrenners het recht om tij dens een etappewedstrijd één of twee dagen ziek te worden, zonder dat dat de werkgelegenheid aantast. Het standpunt van Montanaro is kort weg: „Als je de pech hebt, dat je tijdens de vijftiende etappe van de drieëntwintig te verrijden ritten ziek wordt, moet je maar naar huis gaan." Er zou zelfs een aardig juridisch steekspel kunnen ontstaan als een wielrenner via de rechter gedaan krijgt, dat hij evenals de meeste anderen pepmiddelen mag gebrui ken om zijn beroep te kunnen uitoe fenen. Dokter Hein van Opstal, eveneens lid van de medische commissie van de KNWU: „Onlangs werd ik opgebeld door een longarts, die een bekend wielrenner onder behandeling heeft. HIJ vroeg zich af of hij zijn cliënt, iemand die een astmatische bronchi tis heeft, nog de jaarlijkse cortisonen- injectle kon geven. Dat kan niet meer. De lijn van UCI doortrekkend, zou Je zo'n jongen moeten adviseren om maar te gaan voetballen." Vanzelfsprekend trekken alle betrok kenen ten strijde tegen het gebruik van doping als prestatieverhogend middel. Zelfs de Oostduitse arts Mül- ler wekte de indruk, dat hij uit de grond van zijn hart uitriep: „De ge zondheid van de sporter staat voorop, pas daarna komen de prestaties". En nadat Schattenberg op de hoogte was gebracht van de plannen van minis ter-president Van Agt en de staats secretaris van cultuur, recreatie en maatschappelijk werk, Wallis de Vries, om gelden vrij te maken voor een nationaal dopingsinstituut (een oud initiatief overigens van de vroe gere CRM-minister Van Doorn), stel de de Limburgse arts onmiddellijk prioriteiten: „Er moet vooral onder zoek worden verricht naar het opspo ren van schadelijke middelen en een kwantitatieve (getalsmatige - red.) dopingcontrole". Ook de Vereniging voor Sportgenees kunde en de Medische Wlelerkring Nederland keurden het gebruik van doping gisteren per telex ten zeerste af. Het feit, dat het laatste clubje reageerde, is hoogst opmerkelijk. De medische wielerkring is niet meer dan een gezelligheidsvereniging van fietsende doktoren, die hun artsen en verpleegsters; kortom van lieden die wel eens een aspirientje van nabij hebben gezien. De actie van het fiet sende theekransje is vergelijkbaar met een eventueel plan van een stel letje kroeglopers om in een communi qué, gericht aan het ANP en de Ne derlandse dagbladen de Chinezen voor de laatste keer te waarschuwen. „De reactie van de Medische Wieler kring wekt ten onrechte de indruk, dat deze sportvereniging op medisch terrein autoriteit en deskundigheid vertegenwoordigd", zij Schattenberg dan ook vertoornd VALKENBURG Ludo Peeters is uit de Belgische ploeg voor het we reldkampioenschap wielrennen bij de profs gezet. Peeters blijkt op 15 au gustus bij een dopingcontrole na een koers in Lesslnes (België) fraude te hebben gepleegd. In onhandige na volging van Michel Pollentier ge bruikte hij een peer onder z'n oksel, die ontdekt werd. Peeters is voor drie maanden geschorst. In Portugal speelt een dopingschan- daal rond de 22-jarige prof Marco Chagas die was uitgeroepen tot de Portugese Hinault. Chagas is in de laatste etappe van de Ronde van Por tugal betrapt op het gebruik van do ping. Hij heeft een contra-expertise aangevraagd. Chagas won de laatste etappe van de rit door Portugal, een tijdrit over 30 kilometer. Daarin liep hij anderhalve minuut uit op de leider Joaquim Sou- sa Santos. Chagas won door die winst de ronde. Sousa meende aanvanke lijk dat de tijd waarnemers een fout hadden gemaakt. Nederland 3 3 0 0 6 11- 1 Canada 2 1 0 1 2 7- 2 Ierland 2 1 0 1 2 5- 3 Bermuda 3 0 0 3 0 0-17 B: West-Duitsland 3 3 0 0 6 7- 2 Schotland 2 1 0 1 2 4- 2 Argentinië 2 0 1 1 1 3- 5 Trinidad-Tobago 3 0 1 2 1 2- 7 C: Ver. Staten 3 3 0 0 6 17- 3 Australië 3 2 1 0 5 16- 0 Nieuw-Zeeland 4 2 1 1 5 16- 4 India 3 0 0 3 0 3-11 Fiji 3 0 0 3 0 1-35 D: Engeland 3 3 0 0 6 33- 1 Wales 4 3 0 1 6 24- 3 Japan 3 2 0 1 4 13- 7 HongKong 3 0 0 3 0 0-20 Zambia 3 0 0 3 0 0-39 BUSSUM Ruim vijf weken voor het eerste kwalificatietoer nooi Europese zone op het Joego slavische eiland Hvar zijn de overlevingskansen van het Ne derlands waterpoloteam ernstig gedevalueerd. De controverse tussen KNZB-bestuur en AZC- Alphen leidde in Bussum tot een breuk in de nationale selectie. Buunk, Stroboer, Noordergraaf, Van Es en Van den Akker, de vijf Alphense spelers in de nationale waterpoloselectie verklaarde zich solidair met de zienswijze van het AZC-sectiebestuur en werden daarop door de KNZB uit de selectie gestoten. Het conflict tussen de KNZB en AZC behelst het trainingsschema van de nationale selectie, die zich voorbereidt op de kwalificatie voor de Olympische Spelen in Moskou. AZC-coach, George Geurtsen, was het begin van al les. Hij stelde publiekelijk het oneens te zijn met en trainings kamp van de nationale selectie op de Canarische eilanden na Kerst mis. Geurtsen vreesde voor over belasting en zag de clubvoorbe reiding op de tweede helft van de competitie ernstig in het gedrang komen. Op die gronden had Geurtsen tijdens de bijeenkomst van februari in Bunnik tijdens het overleg met de KNZB be zwaar aangetekend tegen het op nemen van de trip naar d? Cana rische eilanden in het trainings schema. Het geschil escaleerde snel door de weigerachtige houding van beide partijen zich soepeler op te stellen. Geurtsen nam daarop ontslag bij zijn vereniging om de beslissing van de betrokken spe lers niet te beïnvloeden. Achter de schermen speelde Geurtsen in het zich moeizaam voortslepende conflict een belangrijke rol. Het bestuur en de spelers van AZC wensten Geurtsen tegen elke prijs als coach te handhaven. Het bestuur van AZC vroeg daarop een gesprek met de KNZB aan om tot oplossing van het geschil te komen. Maandagavond na de interland wedstrijd tussen Nederland en Joegoslavië volgde in Alphen aan de Rijn dit overleg. Tijdens die gespreksronde diende het bestuur van AZC twee alternatieven aan. Door de competitie-opzet lijkt het vrij aannemelijk dat reeds zes weken voor het einde de beslis sing over het landskampioen schap valt. Het AZC-bestuur lan ceerde het voorstel om de laatste zes weken via een dubbel pro gramma in drie weken af te wer ken, waarna bondscoach Trum- bic zijn spelers kon optrommelen. Het tweede alternatief hield in dat in diezelfde periode van zes weken Trumbic wekelijks twee centrale trainingen zou organise ren. Beide alternatieven, waar voor de trip naar de Canarische eilanden voor de AZC-spelers niet verplicht zou worden ge steld, werden door de KNZB niet in overweging genomen. De KNZB handhaafde zijn eerder ingenomen standpunt dat de af spraken met de spelers en de clubs waterdicht waren. Jan-Evert Veer, aanvoerder van het Nederlandse team, stelde dat de KNZB onder geen voorwaarde voor de manipulaties van een man (Geurtsen) zal bezwijken. „Geursen heeft het Nederlands waterpolo een kwalijke dienst be wezen. Hij heeft deze zaak over de ruggen van zijn spelers uitge vochten. Later distantieerde hij zich van deze affaire door zoge naamd zijn ontslag in te dienen. Maar wel pas op het moment dat hij door zijn manipulaties en in triges voor honderd procent de zekerheid had dat zijn spelers hem door dik en dun zouden steu nen. Hij trok zijn handen weg toen hij de uitslag van deze tries te machtsstrijd in zijn zak had. Ik neem aan, dat hij morgen met plezier de training van AZC weer op zijn schouders zal nemen." Toon Buünk, die maandag offici eel gehuldigd werd voor zijn 150ste interlandwedstrijd, ver woordde de mening van de AZC- spelers: „Dat er aan onze carrière op deze wijze een einde komt is om te huilen. Voor een jongen als Erik Noordergraaf is dat het erg ste dat hem overkomen kan. De KNZB heeft de zaak volledig uit de hand laten lopen. Het had veel eerder met AZC en Geurtsen rond de tafel moeten gaan zitten. Dan was er zeker een opening gevon den. Nu niet meer, beide partijen zijn onverzoenlijk. Op deze ma nier afscheid nemen, dat had ik nooit verwacht. Ik denk dat Ivo Trumbic er nog vele slapeloze nachten aan zal overhouden." Henk Lichtveldt, voorzitter van de werkgroep nationale waterpo- losclecties, gaf namens de KNZB opening van zaken. „We hebben er alles aan gedaan uit de moei lijkheden te komen. Maar op een gegeven moment viel er niet meer te praten. De AZC-spelers hadden dubbele afspraken gemaakt. Op 23 december met ons, eind janua ri tijdens het Van Haselentoer- nooi met de club. Interne proble men bij AZC hebben er toe geleid dat deze kwestie uit de hand is gelopen. Bovendien kon AZC niet aantonen dat die trip naar de Ca narische eilanden de verenigings plannen dwarsboomden. AZC heeft immers voor die periode nog niets vastgesteld. Wij stellen dat het AZC-bestuur geheel ver antwoordelijk is voor deze trieste gang van zaken." Over de aanvulling van de selec tie kon Lichteveldt nog weinig zeggen. Landeweerd en Nieuwen- huizen komen terug. Dat staat vrijwel vast. Daarnaast zal op korte termijn de ploeg volledig worden gemaakt. „Wil u ook slagroom op de vlaai?" sprak de volle serveerster. De jon geman in trainingspak schudde met het hoofd. Twee ogen keken het mens aan, wat zou ze nou wel zeggen? Na zijn schouders rustig opgehaald te hebben prikte de Finse sportman in een sappig stuk rode taart. Daar zat hij dan, in Valk'enburg, Holland. Het wereldkampioen schap wielrennen 1979 was bijna losgebarsten. Dat betekende kof fie en taart en omdat de Fin ge leerd had beleefd te zijn had hij de vlaai maar geaccepteerd. De ser veerster keek de jongen aan en vroeg of hij verder nog wat wen ste. Terwijl de Fin zijn koffie roer de. draaide het mensje zich in mijn richting. „Ik snap er niets van. allemaal van die jungskes die helemaal geen Nederlands spre ken, wat is dit er nou voor eentje en waar komt 'ie vandaan?" Ik wees op 's mans trainingspak. „Ja, daar heb ik wat aan suomi heettie of zo, of is dat z'n club?" Ik legde uit dat de bedoelde heer Harry Hannus was en uit Finland stamde. „Doet 'ie hier dan ook mee?" vroeg mijn steeds voller wordende vriendin. Ik knikte. „Oh, wat leuk", giechelde ze en liep naar een kastje achterin de zaal. Met een klein blocnootje kwam ze terug. „Vraag eens aan hem of ik z'n handtekening wel mag hebben? Dat vin ik hastlkke leuk Hannus tekende vervolgens met intens droeve blik het vettige vel letje van het rekeningenboekje. Met een gedempte blik gaf hij het terug en zette de nu reeds voor mij onvergetelijke zin in die zo exact ging: „Can you please do me the bill?" De serveerster keek hem ongelo vig aan, beurde ineens op, dacht alles van dat mooie gesprek te begrijpen en verviel vervolgens in een lang en dringend nietsdoen. „Hij vraagt om de rekening, hoe veel hij betalen moet", kwam ik er gewaagd tussen. „Och, ja maar wel zeker", zei ze en toen ineens: „dat is dan toch voor mij, hij hoef hier toch niet te betalen, hij is toch hier in Limburg De dame biedt u dit aan, legde ik Hannus uit. De Fin verlegde zijn blik wat en kwam uit op het nu rood geworden gelaat van de Lim burgse. „Thank you", zei hij met een droef gezicht en stapte op. Vervolgens liep hij vastberaden naar de deur, sloeg rechtsaf en stapte buiten op een mooie race fiets. Het mens naast me keek hem na en vroeg toen: „Ken die nou van Zoetemelk winnen zondag?" Het wereldkampioenschap 1979 speelt zich dus voor wat betreft het weggedeelte volledig in Lim burg af. En dat is dan ook te merken. Waar dit stuk van Neder land toch al redelijk wielerzot was, is het nu helemaal vol van het mondiale fietsgebeuren. Met als absoluut hoogtepunt dat de cafés in Maastricht in de nacht van aanstaande zaterdag op zon dag geen exacte sluitingstijd op gekregen hebben. Het sportieve gebeuren wordt derhalve aange grepen om het gehele Zuidlim burgse stappersvolk de gelegen heid te geven er eens in volle he vigheid tegenaan te gaan en me teen van bier op ontbijt over te schakelen waarna men zich zon dagochtend aan de boorden van het parcours kan nestelen om de strijd der strijden mee te maken. Want hoewel het leuk is dames en amateurs bezig te zien tijdens hun wereldkampioenstrijd blijft de profwedstrijd van aanstaande zondag toch de absolute trekpleis ter van dit kampioenschap. Daar waar Hannus dus niet rijdt en Zoetemelk wel, die koers dus, daar zal waarschijnlijk toch een fantas tisch einde worden gemaakt aan dit uitermate boeiende wielersei- zoen. Want het jaar 1979 zal de geschie denis ingaan als een wielerjaar. Eentje met een mooie afdronk, fruitig en een tikkie duur. En alles en iedereen die dit jaar zo aardig maakten is in Valkenburg aanwe zig. Bij die ene grote koers die het wereldkampioenschap op de weg heeft. 18 keer de Cauberg op en dan, ergens middenin het Lim burgse land. even voorbij het stip je Vilt, is er een krijtlijn getrokken en daar is het dan te doen. Zondagmiddag zal dat zijn. Dan zal de sterkste uit een sterk sei zoen er staan. Wie en hoe mag Je Je afvragen zal er op dat bovenste trapje gaan staan. Na wat heen en weer redeneren bij mezelf kwam ik tot een lijstje dat er zo uitziet en ongeveer wel de kopgroep voor de finale moet herbergen. Maar Ja, je kan nooit weten want het blijft wielrennen. Hier dan die mannen: Francisco Moser, sterk in de voor jaarsklassiekers, ontembaar in Parijs-Roubaix. Verslagen in de Ronde van Italië. Daarna in de zomer op z'n gemak. De laatste weken serieus bezig, sterk, zeg maar oersterk. Hij kan afzien en aankomen. Afstand is voor hem - geen bezwaar. Jan Raas, slim, uitgekiend. Zeeuw. Winnaar van de Ronde van Nederland. Uitgevallen in de Tour de France. Briesend in de Ronde van Vlaanderen. Een weg loper van jewelste. Angst voor de laatste klimmetjes van de Cauberg. Roger de Vlaeminck, heeft op het parcours al getraind en meteen meegedeeld dat dit zijn traject was. Kan niet rekenen op de hulp van Belgische rijders. Misschien een Indian Summer voor hem. Groot? Maar kan ook groot verlie zer zijn. Bernard Hinault, de logische ve dette. Maar toch! Ook verleden jaar kwam hij in West-Dultsland tekort in het wereldkampioen schap. Tour de France is toch iets anders dan deze ééndagscours. Maar als het op een eindsprint aankomt Guiseppe Saronni, Italiaan. Wat heet Italiaan? Jong. met een sprint in de dikke kuiten. Winnaar van de Giro. Kan veel, is brutaal Door De Vlaeminck in Milaan-San Remo echter in de sprint geklopt. Groot vedette in eigen land. onbe kend daarbuiten. Gerrie Knetemann, de meest nuchtere van het hele gezelschap. Hondsbrutaal, bezig. Pure wils kracht. Opgeven is het laatste dat hij doet. Verdediger van dat re- genboogding. Terug in vorm, ka rakter. door Mart Smeets Daniel Willems, rijdt vrijwel een thuiswedstrijd gezien zijn Bel gisch-Limburgse geboortestreek. Een scherpe eindsprint. Krijgt hulp van andere Belgen. Hoop voor een misschien wel wat grijze Belgische toekomst. Afstand zal misschien een probleem voor hem zijn. Hennle Kuiper, tegenvallend sei zoen waar pech steeds in hoofdlet ters gedrukt stond. Let echter op! Kuipertje kan er op zijn dag ineens staan. Onaangekondigd sterk, zeker van zijn zaak. Mist echter de broodnodige knechten. Moet dus met geld rondgaan en dat zal gaan tellen. Giovanni Battaglin, misschien wel niet maar misschien ook wel. Kan die bergjes in Limburg spe lenderwijs nemen, en komt dan de afstand tegen. Maar toch! Als het niet te hard gaat is 'ie erbij. En gevaarlijk. Dietrich Thurau, die eerzuchtige, doordrammende, dikbetaalde Duitser. Gevaarlijk dus. Nu is vorm gekomen, niet gezegd met de wielerintelllgentie la Jan Raas. Meer kracht dan denkwerk. Maar juist daarom erg gevaarlijk. Joop Zoetemelk, de werkelijke ve dette van het wielrennen van dit ogenblik. Gepakt of niet gepakt, dat doet er niet toe. Hij zal er staan. Ook zijn gezicht behoeft nog een kleurtje. Zelden was er in Nederland een populairder sport man dan deze Zoetemelk. Dat meisje schreef het dus keurig netjes op en ik wilde afrekenen. De serveerster kwam naar mij toe. „Twee koffies en een vlaai, da's zes gulden", zei ze. „Wce-d-u wie ik graag zou zien winnen", zei ze. Ik lachte. „Die Henk Lubberding. dat vin ik noe zo'n lekker Jung. Die heef van die lekkere haren. En dan mag die jongen van zojuis uit Fin land best tweeje worren. Kunnen die noe nle eens gewoon nie tegen hem fietsen"? Op dat moment, het kon ook niet later zijn, reed een groep renners langs. Het waren Finnen. De ach terste man, Hannus dus, keek snel even naar binnen maar toonde verder geen enkel teken van eetlust. Anja uit Beek zag ze wel. Ze zwaai de vol in het luchtledige. „Wan neer komen al die Jongens weer naar hier voor zo'n kampioen schap"? AMSTELVEEN Het tenniscircuit met de profs Björn Borg, Roscoe Tan ner, Tom Okker, Ilie Nastase en Tim Gullickson, dat gepland stond tussen 2 en 7 oktober, gaat door. Het evene ment stond op het punt te verdwij nen. omdat de sponsors zich hadden teruggetrokken. De organisatoren Sweitze Roffel en Frans Steur heb ben echter op tijd een nieuwe geld schieter gevonden. De vijf toptennls- sers, van wie Borg en Tanner in de laatste Wimbledonfinale stonden, spelen tussen 2 en 7 oktober in ver schillende plaatsen in Nederland.

Nieuwe Leidsche Courant | 1979 | | pagina 17