reen staatsrem p degradatie olvo Car bij Van Gelder Uitvoer chemie steeg ruim twintig procent Meer nadruk AntlBSen op dienstverlening Duitse glastuinbouwers boos Stroom uit de zon Nederlandse uitvoer naar DDR belangrijk groter dan invoer inden teleurgesteld over contract Vermindering personeelsbestand Veel pedalen deugen niet Produktie en verkoop spuitbussen sterk terug Leipziger Messe van 2 t/m 9 september ijpgaande lijn „Concurrentienadeel ten opzichte van Nederland" Kritiek groothandel levensmiddelen Groeiend aantal faillissementen Aanbeveling in rapport over toekomstige ontwikkeling JlDAG 24 AUGUSTUS 1979 FINANCIEN EN ECONOMIE TROUW/KWARTET 15 L f* onze sociaal economische redactie m to HAAG Het ontwerp-contract voor 155 miljoen gulden iwe staatsteun aan Volvo Car (Nederland) verbiedt de edse concernleiding niet om de Nederlandse hall-dochter di procent) via een centralistische reorganisatie te degrade- ien tot een uitvoerend bedrijf voor assemblage. De vakbon- J' zijn daarom teleurgesteld over het ontwerp-contract. t ;ens hen zal de reorganisatie ertoe leiden dat juist de gst gekwalificeerde functies van uit Nederland worden sti< rgeheveld naar Zweden. 2ai ?n tonden hebben het ontwerp-con- chtj ter bestudering ontvangen. Gis- spraken ze er over met topamb- uwkr Molkenboer van het ministe- ten an economische zaken. Molken- ij kl is vanwege de staatssteun ziji ingswaarnemer bij Volvo Car om erland). Het is de bedoeling dat >ew contract eind september defini- wv wordt. vakbonden hebben Molkenboer tn dicht over de plannen van de n p edse concernleiding voor een cen- kor stische reorganisatie. De directie Ochet Nederlandse bedrijf zou dan ai ra nog zelfstandige bevoegdheid nolen op gebied van economisch r n er. personeelszaken en organisa- ent m externe betrekkingen. Voor de lijf essentiële zaken als marktanaly- e p roduktie-engineering, inkoop on- rus elen, produktievoorbereiding en de kage, zouden alle plannen van cofirectie van het Nederlandse be- vooraf goedkeuring vanuit Zwe- stivereisen, terwijl men zich moet rwerpen aan de beleidslijn en c^iit de Zweedse toD. rajl nMiiprek n jenboer vertelde na afloop van gesprek met de bonden dat hij ieel nog niets weet van de ge kte plannen voor een centralisti- organisatie. Op 19 september is lede op zijn verzoek, in Amster- een gesprek met de commissa- n van Volvo Car waaronder idse toplui over de hele gang zaken in Born (produktie) en Hel- d (Inkoop). „Ik heb de stukken die vergadering nog niet ontvan- Ik weet dat er in Zweden een p is die zeer centralistisch denkt. ik moet afwachten wat de [ddirectie denkt en in de stukken letten," aldus Molkenboer. Nederlandse Volvobedrijf is 55 ent Zweeds en 45 procent Neder- s (staat). „Het is volgens Neder- s recht een eigen maatschappij een eigen raad van commissaris die ook als zodanig moet functio- fn," benadrukte Molkenboer. Die bestaat uit vier Zweden en drie rlanders, en gaat over alle ingrij- beslissingen met betrekking het bedrijf. Besluiten moeten tenminste zes van de zeven le- worden goedgekeurd. itrale vraag traal in de kwestie staat de vraag e nieuwe middenklasser van Vol- I ils opvolger van de 343, in Neder- zal worden ontwikkeld en gepro- ;erd, of in Zweden ontwikkeld en federland slechts geassembleerd. het ontwerp-contract staat niet de ontwikkeling geheel in Neder- 1 moet plaatsvinden, maar wel een deel van het onderzoek hier it gebeuren. Volvo werkt in Zwe- ook aan opvolgers voor de grote onenauto's. Molkenboer: „De van de toekomst wordt iets heel ers dan we gewend zijn. Vroeger Itr aaide de klant en de markt welke a rd Tg schriften voor veiligheid, milieu, energieverbruik, die niet van de klant maar van de overheid komen. Veel bouwproblemen zijn dan voor de gro te Volvo's dezelfde als voor de mid denklasser. En dan rijst de vraag of je die zaken twee keer moet oplossen. Mn Zweden voor de grote auto's en in Nederland voor de nieuwe midden klasse auto's) of niet." Volgens de vakbondsbestuurders die gisteren met Molkenboer spraken heeft de topambtenaar toegegeven dat de onderhandelingspositie van de Nederlandse overheid als geldschie ter thans sterker is dan tot vorig jaar. De Zweedse deskundigen zouden bij het denken over de opvolger van de grote Volvo's tot de conclusie zijn gekomen dat die opvolger niet verko pen zal wegens milieu- en energie- eisen. Nu al zou de handel in de grote tweedehands Volvo's vrijwel stil lig gen, en dat werkt door op de verkoop cijfers voor de nieuwe auto's. De toekomst is echt aan de midden klasser, denken de bonden. Daarom heeft Zweden de middenklasser hard nodig. Vandaar de plannen voor de centralistische organisatie. De Zwe den krijgen dan de volledige, in Ne derland gesitueerde kennis op het terrein van de middenklasser in han den. Deze weg moet daarom volgens de bonden worden afgesneden via de voorwaarden in het contract voor de 155 miljoen staatssteun. Molkenboer hoeft daarbij, aldus de bonden, zich niets aan te trekken van een eventueel dreigement van de Zweden dat ze zich terugtrekken uit Volvo Car Nederland. Want dat zou op den duur het eind kunnen beteke nen voor het hele personenauto-be drijf van Volvo. AMSTERDAM (ANP) In verband met te grote verliezen in enkele sectoren gaat Van Gelder Papier reorganisaties uitvoe ren in Wormer en Wapenveld. De maatregelen zullen een teruggang in het personeelsbestand ten gevolge hebben van nog onbekende omvang. De vakbonden willen eerst meer gegevens hebben voor ze een oordeel geven over de plannen van het bestuur. De bezoekers van de tuintentoonstelling in Bonn, die nog tot en met 21 oktober te bezichtigen is, kunnen in een vijver op het expositieterrein de werking zien van een zonnegenerator, die energie van de zon direct in elektrische energie omzet. Met deze elektrische energie wordt een waterpomp aangedreven. De hoogte van de waterfonteinen geeft de mate van zonnestraling weer. Volgens AEG-Telefunken bieden dit soort installaties in de doorgaans beter met zonneschijn bedeelde landen van de Derde Wereld grote mogelijkheden op tal van gebieden. De raad van bestuur Is van plan bin nenkort In Wormer een papiermachi ne en een asbestmachine uit bedrijf te nemen. In Wapenveld gaan er vier papiermachines uit. Het bestuur overlegt met de directies van de vesti gingen in Wormer en Wapenveld in hoeverre de inkrimping van het per soneelsbestand kan worden opgevan gen door natuurlijk verloop, over plaatsingen, herscholing etc. Ook komt de vraag aan de orde of het in de papier-CAO vastgelegde streven om gedwongen ontslagen te vermij den in stand kan blijven. In verband met de aanzienlijke ver liezen in de fabriek te Wormer zal uiterlijk medio 1980 voor het overblij vende deel van deze fabriek een op lossing moeten zijn gevonden. Voor Wapenveld lijkt onder gunstige om standigheden en via het uitvoeren van een aantal bescheiden inves teringen voor de rest van de fabriek een toekomst in de komende Jaren te zijn weggelegd. De vakbonden vinden dat Van Gel der meer informatie moet verstrek ken over de noodzaak van stopzet ting van de machines. Pas dan zullen DEN HAAG (ANP) Een groot deel van de op de markt zijnde reflecterende pedalen deugt niet. Tot deze conclusie komen ANWB en Consumen tenbond in een onlangs gehou den onderzoek. De beide orga nisaties hielden het onderzoek omdat per 1 november behalve de rode reflector het gebruik van reflecterende pedalen door de overheid verplicht wordt gesteld. Onder de onderzochte reflecte rende pedalen voldeed zelfs het merendeel niet aan de erg lage eisen die de overheid hieraan stelt. ze een oordeel geven. Pas als de nood zaak van sluiting is aangetoond, wil len de bonden praten over mogelijke gevolgen voor het personeel. Op initiatief van onder meer de gemeen te Zaanstad gaat een groep deskundi gen de maatregelen kritisch be kijken. PAKHOED heeft in het eerste halfjaar 9,5 miljoen verdiend. In de eerste zes maanden van 1978 was 4.3 miljoen verloren, het tweede halfjaar had 4,8 miljoen winst. Het bestuur ziet de rest van 1979 met vertrouwen tegemoet. De belangrijk ste ontwikkeling is dat de divisie Paktank Europa (olieopslag) uit de verlieszone is gekomen en nu beschei den positief draait. De overige divi sies zijn winstgevend maar Polyzathe (projectontwikkeling) komt door de stagnerende woningverkoop niet aan het resultaat van vorig jaar. WYERS )woningtextiel, meubelen) heeft in de eerste zes maanden een verlies geleden van 1,3 miljoen. Over heel 1978 werd 3,2 miljoen verloren. In verband met de reorgani satie in 1978 zijn vergelijkende cijfers over de eerste helft van dat jaar niet beschikbaar. De omzet bedroeg in het eerste half jaar ƒ100,3 (heel 1978: ƒ220,4) mil joen. De omzet van zowel woningtex tiel, meubelen als elektronische ap paraten bleef, mede door de zeer slechte eerste maanden, achter bij de vergelijkbare omzet 1978. Voor de omzet van meubelen en elektrotech nische apparaten ligt de nadruk in verband met het seizoenpatroon op het tweede halfjaar. Ook de introduc tie van nieuwe artikelen zal naar ver wachting dit patroon nog accentue ren. De achterstand in de omzet van woningtextiel zal in het tweede half jaar niet meer kunnen worden inge lopen. De resultaten voor heel 1979 zullen Van een onzer verslaggeves AMSTERDAM De waarde van de uitvoer van de chemische industrie in ons land is in de 4COUlvwwl ¥UU1 1MfC, Att44C„ eerste vijf maanden van dit jaar met 20,5 procent gestegen en wel van 6.590 miljoen (in overeenkomstig eerder uitgesproken januari/mei 1978) tot 7.939 miljoen. In dezelfde periode nam de invoer van chemische verwachtingen negatief zijn. produkten met 18,8 procent toe van 3.758 miljoen tot 4.463 miljoen, zo blijkt uit het orgaan van de Vereniging van de Nederlandse Chemische Industrie. Van een onzer verslaggevers AMSTERDAM De Nederlandse export naar de Duitse Democratische Republiek (DDR) is belangrijk groter dan de uitvoer van de DDR naar Nederland. Bijgevolg heeft de DDR in de handel met Nederland een groot passief saldo. Een ontwikkeling, waarin handels- raad A. H. Telschow van de DDR je moest gaan produceren. Maar ks heeft men te maken met voor- HAAG Volvo Car Nederland et vroegere DAF heeft grotere iezen gemaakt dan een paar jaar tden werd verwacht. Maar de op- nde lijn zit er nu goed in. Waar- ijnlijk volgend jaar komt het be- f uit de rode cijfers. Dit deelde imbtenaar Molkenboer van het isterie van economische zaken eren mee. Nederlandse Volvo-bedrijf ikt de middenklasser Volvo 343. gens de vakbonden moet er nog gulden worden toegelegd op geproduceerde auto. Molken- zag verschillende oorzaken r de tegenvallende verliezen. De is de eerste middenklasser in het ket Volvo-auto's, en het penetre- van de markt ging niet zo vlot. der waren de aanloopproblemen ter dan verwacht. Voorts is er een eidsonderbreking geweest, en is ziekteverzuim, dat erg hoog was, niet helemaal op een normaal eau. Maar nu liep het eerste half- belangrijk beter dan de radiin- De verkopen waren beter en het lies is flink gereduceerd. grotere verliezen hebben een rol peeld in het besluit van de rege- opnieuw 155 miljoen gulden in vo Car te steken, nadat vorig jaar 150 miljoen was gegeven. In 1975 het toenmalige DAF-bedrijf 'genomen door het Zweedse Vol- (55 procent) en de Nederlandse irheid (45 procent). Sindsdien ft de overheid zo'n miljard gul- in het bedrijf gestoken. Een deel irvan betreft echter de normale esteringsfaciliteiten voor het be- ffslevcn. Het bedrijf maakt nu 6300 man personeel zo'n 100.000 o's per jaar. gTaag wat verandering zou zien. „We zijn er druk mee doende," zei hij tijdens een persconferentie, ter gele genheid van de Leipziger Herbstmes- se, die van 2 tot en met 9 september a.s. wordt gehouden. „Door een aan tal handelsbevorderende maatrege len trachten wij op zijn minst een evenwicht te bewerkstelligen in de handel tussen beide landen". Verleden jaar exporteerde de DDR voor een waarde van ƒ250 miljoen naar Nederland, terwijl Nederland voor een bedrag van 400 miljoen aan goederen naar de DDR uitvoer de. „Ik verwacht voor dit jaar, dat de export van Nederland naar de DDR nog boven het bedrag van 1978 zal uitgaan, wat betekent dat het pas- siefsaldo voor ons nog groter zal wor den", aldus handelsraad Telschow. Volgens cijfers van het CBS (in deze cijfers zijn niet de bedragen begrepen van de overslag van goederen, be stemd voor de DDR, in Rotterdam, die de DDR wèl bij de importcijfers meetelt, maar Nederland niet als ex port naar de DDR aanmerkt) bedroeg de Nederlandse uitvoer naar de DDR vorig jaar 331 miljoen, terwijl met de invoer uit de DDR in Nederland 271 miljoen was gemoeid. Voor 1977 waren deze cijfers resp. 311 miljoen en 258 miljoen. Op de komende najaarsbeurs in Leip zig, die in het teken zal staan van het 30-jarig bestaan van de Comecon en de DDR, zal Nederland met een klei ne 100 exposanten aanwezig zijn. Am- robank, ABN, Nederlandse Midden- standsbank alsook de KLM zullen er zijn ter ondersteuning van de zakelij ke activiteiten. In totaal worden in Leipzig zo'n 6000 exposanten ver wacht uit 50 landen. Als steeds zal de Sowjet-Unie weer de grootste inzen der zijn. Met het doel de economische samen werking in de toekomst tussen de DDR en Nederland nog te intensive ren zal op 22 en 23 september staats secretaris Beyen van economische za ken een bezoek aan Oost-Berlijn brengen. Verder zal het Nederlands Centrum van Handelsbevordering van 22-26 oktober aldaar „Technische Tage der Niederlande" organiseren. Omdat slechts 2 procent van de tota le Nederlandse uitvoer naar Oost-Eu ropa gaat zijn, meent het NCH, han delsmissies naar deze landen in vele gevallen nauwelijks nog interessant. Vandaar, dat men nu een wat andere aanpak wil door een symposium te houden, waar een 22-tal lezingen voor deskundigen zal worden gehouden over een uiteenlopend aantal (techni sche) onderwerpen. Sterke stijgingen in de export van chemische produkten deden zich vooral voor bij organische chemische produkten (±35 procent), alsmede plastics (±21 procent). Voorts stegen ook de exportbedragen van kunst mest ±21 procent) en van kleur-, looi en verfstoffen 17,7 procent). Het CBS verwacht, dat de Nederland se chemische industrie dit jaar een bedrag van 1.377 miljoen zal inves teren. Dat is ruim 25 procent minder dan de bestedingen van verleden jaar, die 1.836 miljoen bedroegen. In juni was er sprake van een bezet tingsgraad in de chemische industrie (Vbor grondstoffen) van 87 procent. Er blijkt nog steeds sprake te zijn van overcapaciteit aangezien, volgens het CBS, 20 procent van de bedrijven de huidige capaciteit als ruim voldoende kenmerkt. Verwacht wordt, dat een en ander consequenties zal hebben voor het aantal werknemers in het tweede halfjaar 1979. Schadelijke gevolgen Mede onder invloed van de publici teit over de schadelijke gevolgen van drijfgas in suitbussen is het verbruik van in spuitbussen aangeboden pro ducten sedert 1974 belangrijk terug gelopen. Met name geldt dat voor cosmetica, aldus de Nederlandse Ae rosol Vereniging. Terwijl in 1976 in totaal nog ruim 145 miljoen spuitbus sen werden eeDroduceerd. waren dit er vorig jaar bijna 139 miljoen. Ver kocht werden in 1978 in totaal 46 miljoen spuitbussen, tegen 52 mil joen in 1976. De verkoop van spuitbussen in Ne derland gaf in de jaren 1976-1978 het volgende beeld te zien: Verkoop Mn duizendtallen) 1976 haarverzorgingsmiddelen14.436 toiletwater en parfums3.185 deodorants10.124 overige cosmetica802 insecticiden3.065 plantensprays niet insect.478 pharmaceutische produkten339 veterinaire produkten362 luchtverversers9.261 huishoudelijke produkten3.208 auto-onderhoudsartikelen (exl. lakken)1.285 techn. (industriële) produkten (incl. lakken)2.248 navullingen gasaanstekers503 overige produkten2.777 totaal52.071 1977 1978 13.833 12.526 4.207 2.648 6.963 5.297 760 545 4.995 3.094 697 697 148 148 345 390 8.334 8.765 6.047 5.152 1.375 1.709 2.295 2.347 1.785 1.592 760 1.159 52.544 46.069 NEDLLOYD (scheepvaart) sloot het eerste halfjaar af met een netto winst van 17,5 (was 9) miljoen. Het bestuur verwacht het netto-resultaat uit de tweede helft van 1978 (ƒ31,6 miljoen) in de laatste zes maanden van dit Jaar te kunnen evenaren. Dit dankzij meer winst in de scheepvaart en een hogere bijdrage uit minder heidsdeelnemingen. De verbetering in het eerste halfjaar zat vooral in de exploitatie van bulk carriers en van produkten-, chemica liën- en LPG-tankers. VOLKSWAGEN verwacht dat haar resultaten dit Jaar nog beter zullen zijn dan verleden jaar, toen een recordwinst van 574 miljoen mark werd gemaakt bij een omzet van 26,72 miljard mark, zo heeft de financiële directeur, Friedrich Thomee, gezegd. In de eerste helft van dit jaar heeft VW een nettowinst van 300 miljoen mark gemaakt bij een omzet van 15,26 miljard mark Volgens Thomee mag het resultaat over het hele jaar niet worden ge schat door de cijfers over de eerste helft met twee te vermenigvuldigen. In de tweede helft van het Jaar wordt het tempo van de autoverkopen ge woonlijk trager. Hij deelde mee dat de orderboeken op het ogenblik goed gevuld zijn en zei dat VW geen nadeel van de energieproblemen ondervindt. Volkswagen ziet 1980 met vertrouwen tegemoet, aldus Thomee. BONN (DPA) Als de Westduitse overheid geen maatregelen neemt om het concurrentievoordeel van de Nederlandse glas tuinbouw ten opzichte van de producenten Van groente onder glas in de Bondsrepubliek te compenseren, is het niet uitge sloten dat de Westduitse tuinbouwers aan de grens maatrege len zullen nemen tegen goedkope Nederlandse produkten. Dit heeft de voorzitter van de Westduitse boerenbond, Constantin Heereman, verklaard in Bonn, maar 15,9 cent per kubieke meter voor hun aardgas betalen, aldus Hee reman. Njpt hij zei komt dat met bijkomen de kosten overeen met ongeveer twin tig pfennig per liter stookolie, hier voor moeten de Westduitse tuinders vijftig zestig pfennig moeten beta len, inclusief B.T.W. Nederlandse tuinbouw niet wordt ge compenseerd is het voortbestaan van ongeveer tienduizend Westduitse glastuinbouwbedrijven in onmiddel lijk gevaar. Mocht een rechtstreekse subsidie niet mogelijk zijn dan moet nn CoïlSIimpntPnhond er, naar zijn mening, maar een heffing ^V«»UlllCHiCHUUllU op Nederlandse glastulnbouwpro- De Westduitse boerenleider eiste van de Westduitse regering een recht streekse subsidie van vierhonderd miljoen mark om de glastuinbouwers in de Bondsrepubliek in staat te stel len zich tegen de Nederlandse concur rentie te weren. Zonder hulp kunnen de ongeveer 22.000 glastuinbouwbe drijven in West-Duitsland niet tegen hun Nederlandse concurrenten op doordat de Nederlandse bedrijven Als het concurrentievoordeel van de dukten komen aan de grens. DEN HAAG (ANP) In het tweede kwartaal van dit Jaar zijn er 844 fail lissementen uitgesproken. Dat is 4,5 procent meer dan in dezelfde periode van vorig Jaar. Van onze parlementsredactie DEN HAAG De Nederlandse Antillen moeten, om hun economische weerbaarheid te versterken, de internationale dienstverlening uitbreiden op het terrein van toerisme, han del, financiële activiteiten, transport, onderwijs en communi catie. Eeerst moet echter de komende drie tot vijf jaar de overheidshuishouding, die in een kritieke toestand verkeert gezond worden gemaakt. Deze aanbevelingen doet een com missie van Antilliaanse en Neder landse deskundigen in een rapport over de toekomstige ontwikkeling van de zes Caribische eilandjes, dat gisteren in Willemstad en Den Haag is aangeboden aan de Antilliaanse premier Pourier en de Nederlandse minister van Antilliaanse zaken. Van der Stee. De commissie meent, dat toerisme, handel en andere diensten, alsook de industrie, vooralsnog de economische pijlers van de Antillen zullen blijven, Op baten uit de oliewinning hoeft volgens het rapport de eerste tien jaar niet te worden gerekend, terwijl landbouw, veeteelt cn visserij van L...dergeschikte betekenis blijven De commissie tekent aan, dat uitbrei ding van de industriële activiteiten slechts in beperkte mate wenselijk is. Volgens het rapport, waaraan ruim twee jaar is gewerkt, moet bij een verdere uitbreiding van de economie rekening worden gehouden met de belangen van ruimtelijke ordening, natuurbehoud en milieuhygiëne. De betekenis hiervan is tot nu toe ernstig onderschat. Op de eilanden Curasao, Aruba en St. Maarten zijn in dit op- zich* de grenzen van het toelaatbare al bereikt of zelfs oversenreaen, aldus de commissie. Havde noten Het rapport kraakt harde noten over de toestand van de overheidshuis houding op de Antillen. Het beheer is ondoelmatig, het ambtenarenappa raat voor een deel niet produktief en de finaciële situatie kritiek. De com missie denkt dat het mogelijk is om in drie tot vijf jaar orde op zaken te stellen. Tegelijkertijd dient in deze periode de positie van de laagstbe taalden te worden verbeterd, onder meer via belastingmaatregelen waar bij van de hogere inkomensgroepen offers worden gevraagd. Op sociaal terrein wordt voorgesteld een algemene verpleegkostenverze- kering en een beperkte werkloos heidsverzekering en een bijstands- verzekering in te voeren. Deze verze keringen kunnen de huidige regelin gen op dit gebied, die politieke wille keur en .patronage' in de hand wer ken, vervangen. De commissie be pleit verder een gericht arbeids marktbeleid. Op onderwijsgebied beveelt de com missie aan groter accent te leggen op economisch-administratleve en tech nische opleidingen. Dit in verband met de toekomstige ontwikkeling van de Antillen als internationaal dienstencentrum. Hierbij blijft vol gens het rapport het onderwijs in Spaans en Engels van groot belang. Het cultureel beleid dient volgens de commissie op de eilanden zelf ont wikkeld te worden, onafhankelijk van Nederlandse instanties. De commissie merkt overigens, lou ter in constaterende zin, op dat de onzekere staatkundige toekomst van de Antillen, zowel intern als wat de betrekkingen met Nederland betreft, een negatieve invloed hebben op de sociaal-economische ontwikkeling. DEN HAAG (ANP) De Federatie van de groothandel in levensmidde len heeft ernstige kritiek op de prijs vergelijkende onderzoeken van de consumentenbond. In de onderzoe ken gaat de Consumentenbond er van uit dat de kwaliteit van de ver schillende soorten merkartikelen ge lijk is, wat beslist niet waar is. De merkartikelen verschillen vaak aan zienlijk in kwaliteit, aldus de fede ratie. Verder wordt in de onderzoeken de indruk gewekt, dat de consument al leen maar naar de prijs kijkt. De federatie wijst erop dat de prijs wel belangrijk is, maar beslist niet de enige factor is waarop de consument zijn aankoopbeslissing baseert. Grote moeite heeft de federatie met het feit dat de Consumentenbond in zijn onderzoeken voorbijgaat aan de relatie die er bestaat tussen de prijs en de overige factoren die een rol spelen bij de aankoop, zoals de bedie ning, Inrichting, grootte van het as sortiment, parkeergelegenheid, wachttijden voor kassa's etc. De prijs die de consument betaalt is geba seerd op de inkoopprijs van de winke lier en de geldswaarde van bovenge noemde factoren. De tot nu toe gehanteerde methode van onderzoek wekt, volgens de fede ratie, de indruk dat de consument eenzelfde prestatie ontvangt tegen verschillende prijzen. Wil er sprake zijn van een goede voorlichting aan de consument dan dient de gehele Inhoud van de prestatie die de winke lier de consument aanbiedt vergele ken te worden, aldus de levensmidde lengroothandel.

Nieuwe Leidsche Courant | 1979 | | pagina 15