fekort van overheid ïiljard gulden lager Honden als 'acteurs' in onwezenlijk verhaal lenigheid over .0 dagbladen Le&seemevev Meel 0^ Film van Woody Allen ontspannend komisch gering laat zich door ïrkg^vers ophitsen' Anti-Apartheidsbeweging klaagt Philips bij YN aan Moondeskundige Drabbe: Bonden praten niet meer met de PTT 5 en NVJ oneens Deze week alles over spelletjes. Donald Duck. Een vrolijk weekblad. 'Ook werkloze moet lid zijn van vakbond' D_- a »G 24 AUGUSTUS 1979 mi BINNENLAND I FILM TROUW/KWARTET 11 "itt ani en w| ari ize sociaal-economische redactie IAAG Het financieringstekort van de totale overheid t jaar meer dan een miljard gulden lager uit dan in de -bmer nog werd geraamd. Minister Andriessen (financiën) se meevallende ontwikkeling nu gebruiken om al vol- c< aar met het tekort uit te komen op de veilig geachte w van vijf procent van het nationale inkomen. De meeval- s i echter ook worden aangewend om anders noodzakelij- jgingen van sociale premies of belastingen af te tee|en. van de overheid. Dit tekort moet wor den opgevuld met leningen of met geldschepping. Aanvankelijk had het kabinet in zijn rijksbegroting voor 1979 het tekort geraamd op zes pro cent. Dat cijfer wordt gezien als een grens waarboven het absoluut onvei lig wordt in verband met aanwakke ring van inflatie en belemmering van investeringen door bedrijven. In het voorjaar bleek dat de grens van zes procent overschreden dreigde te wor den. Andriessen kondigde toen de „noodrem" af. Belastingen werden versneld geïnd en bepaalde uitgaven vertraagd gedaan. De jongste ramingen geven echter aan dat het tekort dit jaar waar schijnlijk niet hoger zal uitkomen dan 5.5 procent. Het draaiboek van en valler met het tekort speelt a t( in de twist in het kabinet ire Andriessen en minister Albe- om ale zaken) over de sociale pre- lanjndriessen wil de rijksbijdra- de fondsen voor de sociale jen volgend jaar verminde- rond een miljard gulden. Om sen toch vol te krijgen, zou- i de sociale premies moeten verhoogd. Albeda heeft zich lereid getoond te praten over mindering van de rijksbijdra- driehonderd miljoen gulden. »ek wordt in het kabinet ver- sadslaagd over deze kwestie. ancieringstekort is het ver- ssen inkomsten en uiteaven ze sociaal-economische redactie 3RDAM „Deze regering moet echt weg". Dit laat oondeskundige Frans Drabbe deze week in het FNV- De Vakbeweging weten. „De regering verloochent haar jniet en laat zich door de werkgevers ophitsen tot egelen die de mensen met gewone inkomens er op lit laat gaan. Zelfs het minimum-loon duikt onder de aldus Drabbe. [iling van De Vakbondskrant een aantal voorzitters van de pnden wijst uit dat men in een I van twee a drie jaar verkor- pi de werkweek en uitbreiding regeling voor vervroegde uit- !(vut) wil bereiken. Richtlijn is de doelstelling van het Euro- jerbond van Vakverenigingen Iirbeidstijd in vier jaar met tien t te verkorten. Maar de CAO- buden al naar gelang de wen- ■n de vakbondsleden per be- W k kunnen verschillen. verwijt de regering dat het ettelijke dekking wil bieden in verantwoord werkgelegen- leid. .,Dan blijft er uiteinde- ar één vakbondsactie. Dat is regering aan het uitlokken is", vijst daarbij naar de arbeids- n de haven en de vleeswaren- ie. „Een paar vonkjes en de el staat in brand", aldus de stuurder. Deze regering moet echt weg. We heb ben een beter beleid nodig en dat krijgen we niet van dit kabinet, aldus de FNV-loondeskundige. Andriessen om langzaam in veiliger water te komen met het tekort zou nu al in 1980 de vijf procent binnen be reik brengen. Andriessen had eerst het cijfer 5,5 procent in zijn draai boek staan voor 1980. De afgelopen jaren zijn steeds weer de ramingen van het tekort naar beneden bijge steld naarmate het jaar vorderde. De meevaller met het tekort zou ruim voldoende zijn om af te zien van de vermindering van rijksbijdragen in de sociale fondsen. UTRECHT (ANP) De ambtenaren bonden ABVA, KABO en CMHA heb ben het overleg met de PTT opge schort. De bonden zijn er boos over. dat de PTT bij monde van directeur- generaal Leenman weigert toe te zeg gen, dat er bij de spreiding en reorga nisatie van de centrale directie van de PTT (waarbij een groot aantal PPT'ers naar het noorden van het land moet verhuizen) geen gedwon gen ontslagen zullen vallen. Volgens Leenman kan hierbij een passage in van de arbeidsovereen komst bij de PTT van toepassing zijn, waarin staat dat „gedwongen ontslagen in betekenende mate het gevolg van de organisatie en sprei ding kunnen zijn". De bonden vinden dat de PTT zich hiermee op glad ijs begeeft door het gedwongen ontslag, dat in het huidi ge sociaal beleid niet voorkomt, wel te introduceren bij reorganisatie en spreiding. De bonden vinden het bo vendien een kwalijke zaak dat de PTT de dreiging van gedwongen ont slag open houdt op het moment dat het bedrijf een enquête onder de werknemers gaat houden, waarin on der meer aan de orde komt of zij hun functie ondanks de spreidingsplan nen willen blijven volgen of eventueel een andere functie willen gaan ver vullen. Mogelijk zullen de bonden hun leden adviseren niet aan de enquête mee te werken. kracht wijst erop dat premier Van ft gezegd dat de koopkracht nsen met een gemiddeld inko- Igend jaar zal verminderen. In zit een forse verhoging van de e belastingen (BTW en accijn- irdere korting op de sociale igen, aantasting van het mini- in en een verdere „opscho- an de prijscompensatie. ltijd riskant, zegt Drabbe, om de FNV politieke uitspraken maar het moet nu toch ieder- delijk zijn dat we met deze niet verder komen. Die heeft voor de vrije kapitalistische imingsgewijze produktie. 'erkelijke democratisering en drufde werkgelegenheidsstra- aar we op zitten te wachten. 'Wapenembargo tegen Zuid-Afrika geschonden' Van een onzer verslaggevers AMSTERDAM De Nederlandse Anti-Apartheidsbeweging heeft Philips aangeklaagd bij de Verenigde Naties, omdat dit bedrijf het verplichte wapenembargo tegen Zuid-Afrika schendt. De vertegenwoordiger van AABN, Sami Faltas wees voor de speciale commissie tegen apartheid van de VN dat de Nederlandse regering „zeer weinig oplettend is geweest in de toepassing van het wapenembargo". Shell stuurde „strategische oliepro- dukten, een Nederlands schip ver voerde granaathulzen naar Zuid-Afri ka en weer een ander bedrijf bouwde een rekreatiekwartier voor het Zuid- afrikaanse leger". De AABN wijt dit aan de „slappe en luie manier" waar op de regeringen in Den Haag het embargo opvatten. Sami Faltas vroeg de VN-commissie de Nederlandse regering om een ver klaring te vragen en te bekijken of het wapenembargo tegen Zuid-Afrika niet kan worden versterkt. Een Nederlandse afgevaardigde bij de VN-commissie voor de rechten van de mens heeft geprotesteerd tegen het opnemen van een aantal Neder landse bedrijven op een lijst van on dernemingen die het „racistische en door D. Ouwendijk Take the money and run away is een film van Woody Allen, die ook de hoofdrol in de film speelt. Zij is enkele jaren geleden al eens in roulatie gebracht, maar heeft het niet langer dan een week kunnen uithouden. Dat zegt over de kwaliteit van de film natuurlijk niet alles. Maar in, ussen heeft Woody Allen zich door zijn humoristische aanpak van mensen en dingen een eigen reputatie weten te verwerven. Misschien slaat dat nu terug op deze vroegere film. ADVERTENTIE f^^^KUNST J ANTIEK Uf l BEURS. DE DOELEN - ROTTERDAM ZATERDAG 25 AUGUSTUS T/M ZONDAG 2 SEPTEMBER 1979 OPENINGSTIJDEN: 12-22 UUR. S ZONDAGS 11-18 UUR De hond als verlengde van burgelijk fanatisme. Sinds enige tijd zijn honden in films graag gebruikte „akteurs". In het bijzonder als symbool van genadeloos geweld. Als verlengstukken van de arm van het „gezag". Niet het democrati sche, maar het liederlijke dictatoriale gezag. Honden zijn dikwijls zo duidelijk gekoppeld aan brute willekeur en onderdrukking, dat je het als beschamend ondergaat, zodra je ze, zelfs bij „vreedzame" voetbalwedstrijden, door een democratische politiemacht gebruikt ziet worden, om supporters-uitspattingen tegen te gaan. Het patroon van Woody Aliens hu- mor is het patroon van precies ver keerd uivallende intelligentie of slim heid. Maar wat Allen ook in deze film in zijn humor zo sympathiek maakt is, zijn „argeloosheid". Er schuilt in de nu weer in omloop ge brachte film nog te veel bedachtheid in de argeloosheids-creatie. Het is ar geloosheid die (nog) niet dieper gaat den de „gelegenheid", het moment. Het is geen echte, onvervreemdbare karaktereigenschap. Allen speelt in de film de kleine mis dadiger Virgil Starkwell, die door zijn onbeholpenheid het stempel op zich krijgt gedrukt van „de grote bqndiet", en op de lange duur zelfs een gevangenisstraf oploopt van. achthonderd Jaar. Maar onverbetere- lijk optimist als Starkwell is, rekent hij door goed gedrag „halvering" van zijn straftijd te zullen verdienen. In tussen vergeet hij niet plannen te bedenken tot ontsnappen; want even vaak als hij in de gevangenis terecht komt, slaagt hij er in soms tegen wil en dank in om te ontsnappen. Opbouw Het komische van de film is gelegen in de geestige opbouw van het type kind Starkwell, dat als het ware voor bestemd was om, onder invloed van uiterlijk, ouderlijke (negatieve) in vloed (de vader zegt: hij is een misda diger geworden, omdat hij niet in God gelooft en ik heb hem er toch flink genoeg van langs gegeven) en milieu, de weg van de misdaad op te gaan. Kruimelmisdaden, die uitgroei en tot bespottelijke bankovervallen. koloniale regime in Zuid-Afrika" steunen. De Egyptenaar Ahmed Khalifa had de commissie een rapport gestuurd met onder meer een lijst van 2.605 bedrijven die in Zuid-Afrika werken. Voor het merendeel zijn dit Britse en Amerikaanse bedrijven, maar op de lijst staan ook 105 Nederlande be drijven. De Nederlande afgevaardigde was het er niet mee eens dat de activitei ten van de bedrijven bijdragen tot het schenden van de rechten van de mens. Nederland gaat ervan uit dat westerse ondernemingen in Zuid- Afrika „een belangrijke bijdrage moeten en kunnen leveren aan maat schappelijke veranderingen in dit land", aldus de afgevaardigde. Op de gezonde democratische weer zin tegen de hond als verlengstuk van gezegsuitoefening, is de gevoelssfeer gebaseerd van Alian Jessua's film Les chiens, wat omgedoopt is in de wat gekscherende, nederlandse titel „Bijtende honden blaffen niet". Het is te begrijpen dat er in de toon van die titel iets gekscherends is geslo pen, want het verhaal, zoals het zich in de film heeft ontwikkeld lijkt een aanfluiting van elke realiteitszin. Terroriseren Men ga maar na; burgers van een kleine moderne industriestad terrori seren die stad met hun honden, die speciaal op aanvalslust worden afge richt door een trainer van honden. Morel (Gerard Depardieu), wiens ge negenheid voor honden en obsessie geworden is. Het min of meer waan zinnige van de film schuilt niet in deze persoonlijke geobsedeerdheid, maar Morel heeft zijn obsessie weten over te dragen op zijn medeburgers, die verdeeld zijn geraakt in honden haters en door honden gesteunde kleine burger despoten. In de stad heeft zich een nieuwe dokter geves tigd, dokter Féret (Victor Lahoux, vooral bekend uit komische films). Féret wordt in zijn praktijk verba zingwekkend veel geconfronteerd met mensen, die hondebeten hebben opgelopen. Hij komt er langzamer hand achter, dat er sprake is van een haast crimineel georganiseerde ter reur, met als sterkste organiserende kracht, Morel. De burgemeester van de stad, die voornemens is de terreur van de honden en hun meesters te breken, wordt «door een opzettelijk tegen hem opgehitste hond de keel afgebeten en gedood. Féret besluit om de strijd met de honden-terreur aan te binden. In die strijd vallen zeker nog twee doden, onder wie, in doodslag, Morel. Maar de slotbeelden suggereren, dat het „gevaar van de hond" aanwezig blijft. toch iets fascinerends. De redeloze, door één brein geleide, agressiviteit van de hond verandert in een mense lijke aberratie. Een aberratie waar een hele samenleving door besmet kan raken, als ten minste de omstan digheden in die richting werken een ziekelijke geest (zoals Morel) die om standigheden aan zijn bedoelingen weet aan te passen. Dit „moralisme" ligt niet duimendik op de film, maar je kunt haar ondanks dat toch niet zonder meer aan je vocrhij laten paan. NöggeraUi, Amsterdam. Aan de film is, door herhaling van motieven, een zekere langdradigheid niet te ontzeggen, maar als geheel is zij ontspannend vermakelijk. Amsterdam, Alhambra I Den Haag, Odeon 3 Symbool Zoals al gezegd, als verbeeld verhaal heeft de film veel onwezenlijks en geforceerds aan zich. Maar als je de honden ziet als symbool van politiek fanatisme, dat zijn verblinde aanhan gers uit alle volkskringen weet te halen, dan krijgt de film op den duur Een komische bankoverval in 'Take the money and run away. ICHT (ANP) De Vereniging de Nederlandse Dagblad- NDP) gaat niet akkoord met de aanvullende eisen die de landse Vereniging van Journalisten (NVJ) voor de dag- DAO heeft gesteld nadat de NVJ-leden het aanvankelij- derhandelingsresultaat hadden verworpen. 3k Vi DP is wel bereid tot een ande- de dagbladsector (een kleine tweedui zend) een enquête houden over de vraag wat er nu verder moet gebeu ren. De NDP heeft inmiddels becij ferd dat het bestaande onderhande lingspakket een loonruimte van drie procent vraagt, los van de prijscom pensatie en incidentele salarisverho gingen. Alles bijeen komt dit neer op een kostenverhoging van ongeveer twaalf procent. ;e eling van de beschikbare ruim- [een betekent dat voldoen aan e verlangens gepaard moet !t „inleveren" op andere pun- irvoor zou in feite hernieuwd over het gehele pakket ar aarden nodig zijn. erban van NVJ heeft in juni inclpe met de NDP bereikte komst verworpen, onder adat de leden bezwaren had- en een verplichte vervroegde ttg. Andere bezwaren golden kling voor de onregelmatig- slag, de positie van de laagst- 1 en het ontbreken van naar ening voldoende waarborgen Invoering van beeldschermen. fJ gaat nu onder haar leden in Het NDP-bestuur stelt dat hernieuw de onderhandelingen niet zullen mo gen leiden tot uitbreiding van de voor dit jaar beschikbaar gestelde loon ruimte mede omdat dit een volgens de werkgevers onaanvaardbare ver dere bevoordeling van de journalis ten ten opzichte van het overige per soneel zou betekenen. ADVERTENTIE Jongens en meisjes, Deze week kom je in Donald Duck alles te weten over leuke spelletjes. Oude spelletjes, nieuwe spelletjes. Voor binnen èn voor buiten. Verder vind je in dit nummer een heleboel grapjes, aardigheidjes en natuurlijk een hele grote berg strips. En daar zitten weer de gekste avonturen bij! Dus haal 'm maar vlug. Veel plezier! Groeten, Haal vlug Donald Duck nummer 34. Nu overal verkrijgbaar. WEERT (ANP) De stichting „vecht voor onrecht" uit Weert heelt aan het Europees parlement in Straatsburg en aan de officier van Justitie in Roer mond de vraag voorgelegd of de bon den van de Nederlandse Federatie Vakbeweging (FNV) werklozen en schoolverlaters zonder baan het lid maatschap mogen weigeren. Bestuurslid Dirk de Vroome van de stichting vindt deze bepaling In de statuten van onder meer de Industrie bonden FNV in strijd met de rechten van de mens en met de bepalingen in het Nederlands wetboek van straf recht die discriminatie verbieden. Een FNV-woordvoerder bestrijdt dat zijn bond discrimineert. Volgens hem staan vakbonden open voor leden van een bepaalde bedrijfsgroep. ZIJ kunnen lid blijven wanneer zij werk loos worden. Deze mogelijkheid staat naar zijn oordeel niet open voor werk lozen die (zonder ln loondienst te zijn geweest) het opeens gewenst vinden om lid te worden van een vakbond. De bepalingen over het lidmaatschap zijn langs democratische weg tot stand gekomen, aldus de verklaring van de woordvoerder en van discrimi natie is dan ook geen sprake.

Nieuwe Leidsche Courant | 1979 | | pagina 11