Uit brieven van lezers De familie van de wereldkampioen 1 *10,- HEMA Mauretanië w einde aan vei met Marokko u FAMILIEBERICHTEN ADVERTENTIES G. Zeilemakers B.V. Autolak Disco-accu's 131 Racing. Robuust rally-uiterlijk. Stoere frontspoiler. Vermogen 84 kW (115 DIN pk). Top 180 km/p.u. Acceleratie 0-100 km in 10,3 sekon- den. Soepele 5-bak. Zeer luxueus en kompleet interieur. Ultrakorte versnellingspook. 127 Sport. Met 52 kW (70 DIN pk). De snelste 127. Van 0-100 km in 14 sekonden.Top 160 km/p.u. Ongekend veel accessoires. Binnenin zwarte bekleding. Veel komfort. Exklusief uiterlijk. Kleuren: zwart of oranje. X1/91500 5-speed. Fiat X1/9 Sportcoupé. Prachtige sport wagen met zeer origineel uiterlijk. Top 180 km/p.u. Vermogen 63 kW (85 DIN pk). Autobianchi A112 Abarth. Uitermate charmant en pijl snel. Vermogen 5 2 kW (70 DIN pk), 5-versnel- lingsbak. Snel accele rerend naar 160 km/p.u. Kleine buitenmaten. Ruim en komfortabel van binnen. Wly NU 6 STUKS NU 'DOE MEER MET MINDER GELD VRIJDAG 24 AUGUSTUS 1979 TROUW/KWARTET PRH10- Deze rubnek is uitsluitend bestemd voor korte reacties op in deze krant gelezen bencbten, artikelen en commentaren, en niet voor open brieven, gedichten, oproepen of reacties op advertenties (deze laatste dienen tot de directie gericht te worden) De redactie behoudt zich het recht van bekorting voor Hierover of over het met plaatsen (meestal door ruimtegebrek) kunnen wij helaas met corresponde ren Brieven adresseren aan Secretans hoofdredactie Trouw. Postbus 859.1000 AW Amsterdam. Bi| publikatie worden naam en woonplaats van de schrijver vermeld. 'Rechts' en vrede (4) De heer Offringa hoopt op een „pas send" antwoord van Europa" op de Russische SS-20 raket. Met dat „pas send" bedoelt hij waarschijnlijk weer meer of sterkere vernietigingswa pens. De bedoeling van samenkom sten van mensen die zich naar Chris tus noemen, moet volgens mij zijn: een antwoord zoeken bij wat Christus ons geleerd heeft, en niet wat wij graag willen. Een brede discussie wil niet zeggen dat de mensen alleen maar gaan luisteren en praten in hun eigen kringetje, maar dat we samen luisteren en praten over wat Christus en Zijn Heilige Geest in ieder van ons door Zijn Woorden en in ons hart zegt. Graag met een voorzitter, die aan beide groepen evenveel tijd geeft. De heer Offringa meent dat een zwij gende meerderheid eindelijk een beetje wakker wordt, en bedoelt daarmee dat het „oog om oog en tand om tand" niet afgeschaft moet wor den. Deze mensen hebben echter nog steeds de macht in de wereld, en daardoor is het nog altijd verkeerd gegaan mijns inziens. Wij hopen dat alle mensen wakker worden en de andere weg kiezen van het vertrou wen in de weg van de liefde, die Christus wijst. Rotterdam W. H. Koopmans 'Rechts' en vrede (5) Na lezing van de vredeskranten van het „Interkerkelijk Vredesberaad" en de stichting „Bijbel en Vredesvraag stukken" zijn de verschillen tussen beide wel heel duidelijk. Aan de ene kant staan dus zij, die tot diep in hun ziel beseffen, dat er bij God uitverko renen zijn en verworpenen. Zij zoeken Gods vrede: het hemelse leven, Gods glorie. Aan de andere kant staan zij, die in de bijbel enkel over liefde en gerechtigheid-ten-goede lezen. Zij willen een betere wereld voor alle mensen. Soms voegen zij er nog aan toe: Wie verlangt naar'Gods Rijk van vrede zal zijn leven daar nu al voor inzetten. Practisch volgt hier uit: Het bijbels vredesbericht zal zich er blij vend tegen verzetten dat eenzijdige ontwapening „Gods wil" zou zijn. De overheid heeft de opdracht om de wapenmacht te hanteren om Gods volk te beschermen tegen de dicta tuur van een totalitaire anti-goddelij ke macht. Zie Mt 10-28: Liever Gods hemelse glorie op het slachtveld sneuvelen dan vallen in de handen van Satan, het communisme. De IKV-krant dringt juist aan op eenzij dige ontwapening. Zij menen dat christenen niet het risico mogen ne men dat zij de aarde, mens en dier. zullen vernietigen. En ze hopen dat in alle mensen ook communisten! het goede, of het gezond verstand, zal overwinnen wanneer christenen op Gods vertrouwen en naar vrede op aarde streven. Westervoort A. K. Ploeger Welzijn dieren (5) De artikelen van de heer Graaskamp over hbt welzijn van de dieren onthul len op onbeschaamde wijze de „denk wijze" die achter de bio-industrie staat. Wat deze man ons voorzet grenst aan het absurde. Reeds vroe ger mat men de mate van welzijn van de slachtoffers af aan de mate. waar mede zij zich vermenigvuldigden. Nu weer deelt hij ons mede dat de var kens hun betonnen hok niet meer willen ruilen voor het land en dat het afzagen van de koeienhoorns ter be scherming van de dieren gebeurt. Welnu, met zulke „maatstaven" komt men ver: de ellendige drankzuchtige bevolking van bij voorbeeld Schie dam aan het eind van de vorige eeuw moet wel een grote mate van welzijn hebben genoten: het geboortecijfer was kolossaal hoog! Ook de claustro fobie van een gevangene, die jaren lang in een kleine ruimte heeft moe ten verkeren wordt dan een bewijs van 's mans welzijn in de cel! Apeldoorn W. Swemle Welzijn dieren (6) In Trouw van 22 augustus schrijft mevrouw Van der Grient, dat de tandjes van jonge biggen worden af gebroken in de zogenaamde bio-in dustrie. Wij als fokvarkenshouders breken niet de tandjes van de jonge biggen uit hun snuit, maar knippen de scherpe puntjes eraf. Doen we dit niet snel na de geboorte, dan verwon den de biggen uier en tepels van de zeug. Na de geboorte van de biggen is de uier erg teer en kwetsbaar. Ik ben erg beledigd, dat iets, dat we doen uit zorg voor de zeug, wordt aangehaald als kwelling die wel als boeren de dieren aandoen. Bovendien heeft het tandjesknippen van jonge biggen niets met de huisvesting te maken. Ermelo R. van de Bosch Welzijn dieren (7) Gaarne wil ik reclameren op het stuk je van Anne Hoogendam onder de kop „Welzijn dieren" in de krant van 22/8, en dan vooral op het door hem (haar» gestelde dat het geld wat in de pot „welzijn dieren" door de boeren wordt gestort, uiteindelijk door de consument wordt betaald. Als het mogelijk was zou ik eens een voor goed het sprookje de wereld willen uithelpen, dat kosten die de boeren maken of helaas moeten maken, door nen kunnen worden doorberekend aan de consumenten. De boer is af hankelijk voor zijn produkten van de markt en dus van de marktprijs. Hij moet dus maar afwachten wat hij ontvangt, en als die marktprijs ligt onder de kostprijs, wat helaas voor veel produkten maar al te veel ge beurt. heeft hij met die te lage prijs maar genoegen te nemen, hogere kos ten of niet. Ik krijg sterk de indruk dat Anne Hoogedam totaal geen idee heeft van wat een boer presteert, vaak met een maximale inzet voor een minimale beloning om de Neder landse burger een zo veelzijdig en goedkoop mogelijk levensmiddelen pakket te bieden. Als hij/Zij hierover meer wil weten is hij/zij altijd welkom op onze boerderij. Middelharnis, N. M. v. Eck-Knape Bosbeheer Met het artikel „De lange weg naar een rijker bos" van Hans Schmitt (Trouw 18 augustus) heeft Trouw haar lezers geen goede dienst bewe zen. De kern van de problematiek: de vraag of er binnen het bestaande bos- areaal in Nederland verschillende bosreservaten moeten worden inge steld zonder houtteelt-functie, waar in het bos als levensgemeenschap volledig zijn natuurlijke ontwikke ling kan hebben, wordt in het artikel onaangeroerd gelaten. De Landelijke Werkgroep Kritisch Bosbeheer die deze vraag aan de orde heeft willen stellen wordt afgeschilderd als een groep reactionaire prikkebenen, zon der dat de door hen opgeworpen vraag en hun motieven worden gea nalyseerd. Staatsbosbeheer (dat slechts 30 procent van het Nederland se bosareaal onder haar hoede heeft), één van de instanties aan wie deze vraag gericht is, komt in het artikel uitgebreid en omslachtig aan het woord, zonder echter serieus op de kwestie in te gaan. Kritische vragen als: moet de gestelde vraag door amb tenaren (Staatsbosbeheer), dan wel door de volksvertegenwoordiging worden beantwoord, worden door de auteur niet gesteld. Evenmin komt in het artikel de vraag ter sprake of deze problematiek niet internationaal be naderd, en daarmee bevredigend op gelost kan worden. Culemborg H. J. J. Uphof Kerkdeuren Het betoog in „Vandaag" van 14 au gustus over kerken als wel of niet „heilige" plaatsen is toch wel erg aan vechtbaar. Dat de schrijver daarover niets in het evangelie leest en dat Jezus nooit opdracht gegeven heeft om kerken te bouwen, speciaal voor de eredienst, is een uitermate zwak argument in dit verband en is zelfs in feite onjuist. Ten eerste, omdat Jezus zichzelve geen kerk van eeuwen ge dacht heeft, maar de nabijheid van het komende Rijk predikte en boven dien. omdat er voor Hem zulke heilige gebouwen duidelijk waren. Daar was allereerst de Tempel, die Hij wenste als bedehuis voor alle volkeren. En dan waren er de synagogen, die met hun reinigingsbaden voor het Joods beleven mijns inziens wel degelijk als heilig werden gezien. Werden de heili ge boekrollen er niet bewaard? En dat Paulus in gewone huizen of in de open lucht predikte, is evenmin een argument voor het nu toelaten van actie-groepen in kerken. Wat zou hij anders hebben kunnen doen in hei dense steden, waar als in Filippi eenvoudig geen synagoge was? Bo vendien, waarom kerken bouwen? Paulus verwacht nog bij zijn leven de Wederkomst. „Wij. die leven-" zegt hij in Thessilonicenzen 5 vers 17. Der langen Rede kurzer Sinn: wat die aktiegroepen betreft. Laat hen hun verzoek aan het kerkbestuur voorleg gen. Vindt dat toestemming niet ver antwoord, laat de groep dan ergens anders heen gaan. Ze pleit immers voor gerechtigheid? Die zit ook hier in, dat kerkmensen eventueel „neen" mogen zeggen zonder dat er meteen beschuldigend op hen gewezen wordt. Bergen op Zoom A. K. van der Meij Dienstweigeraars In een artikel in Trouw van 18 augus tus geeft de heer Inja uitgebreide informatie over de tewerkstelling van dienstweigeraars. Hij is van mening, dat er op grond van deze gegevens geen reden is voor gewetensbezwaar den om ontevreden te zijn. Toch is er veel ontevredenheid. Het beeld dat de Vereniging Dienstweigeraars heeft is ongeveer zo: 25 procent is tevreden. 30 procent ontevreden en 45 procent is tevreden in de gegeven omstandig heden, dat wil zeggen, dat ze liever een tewerkstelling zouden hebben, die meer aansluit bij hun motieven om militaire dienst te weigeren. De 75 procent niet geheel tevredenen ac cepteren de geboden mogelijkheden, omdat ze óf sociaal/medisch werk even nuttig vinden als vredeswerk, óf omdat ze de vervangende dienst ge bruiken als een opstapje voor hun latere maatschappelijke carrière. Maar vrijwel alle erkende gewetens bezwaarden staan achter de opvat ting van de Vereniging Dienstweige raars, dat erkende gewetensbezwaar den het recht en de praktische moge lijkheid moeten hebben om tewerk te worden gesteld overeenkomstig hun motieven om militaire dienst te wei geren. De gewetensbezwaarden van tegenwoordig zijn niet meer van die halfzachte pacifisten, voor wie de ver vangende dienst een stuk persoonlij ke geestelijke zelfbevrediging is en die verder werkeloos toezien, hoe het militaire apparaat met zijn massaver- nietingsmiddelen en kadaverdiscipli ne de wereld naar de rand van de afgrond voert. Ze willen actief mee helpen het leger overbodig te maken. Daaraan willen ze hun diensttijd wij den. Als de heer Inja dat niet be grijpt, komt mij zijn optreden als geestelijk verzorger voor dienstwei geraars als vrij zinloos voor. Groningen Tijmen van't Foort. Vervolg van pagina 1 Zehdi Terzi heeft al laten weten dat hij onmiddel lijk om een spoedzitting van de Alge mene Vergadering van de Verenigde Naties zal vragen, als de Verenigde Staten onverhoopt van hun vetorecht gebruik zouden maken. Adempauze In eerdere ontmoetingen met Terzi slaagde Young erin de aanvankelijk voor 30 juli voorziene stemming over een pro-Palestijnse resolutie uit te stellen. Als het de Verenigde Staten nu opnieuw zou lukken een stemming uit te stellen, dan verschaffen zij zich daarmee een broodnodige adempau ze om aan een voor alle betrokken partijen aanvaardbaar compromis te werken. Eerdere pogingen van de Amerikaanse reizende ambassadeur in het Midden-Oosten, Robert Strauss, om Israël en Egypte voor een nieuwe resolutie te winnen, misluk ten eind vorige week. Egypte, dat momenteel geen deel uitmaakt van de Veiligheidsraad, heeft zich inmid dels van de sprekerslijst laten af voeren. De Amerikaanse ambassadeur bij de VN. Andrew Young, zei dat een Ame rikaans veto onvermijdelijk wordt, als de Palestijnen op dit moment blijven staat op een stemming over de door Nigeria in te dienen resolutie, waarin over het recht van rjlA( nen op een nationale soe - gesproken wordt. Verschill gaties in de Veiligheidsra handelden gisteravond n< achtig achter de schermer zodanige aanpassing van d< A dat deze voor de overige pt fl leden van de Veiligheidsra onder vooral Groot-Britt Frankrijk, min of meer aan wordt. In dat geval zouden kanen met hun veto allee komen te staan terwijl Frs Groot-Brittannië zich houden. NOUAKCHOTT (AFP) n ring Mauretanië denkt er e het defensieverdrag met te zeggen. Het „militaire c het nationaal welzijn", hoge regeringsfunctionaris j heeft een aanbeveling in gedaan aan de regering vai Het defensieverdrag date( mei 1977, toen Marokko en nië met elkaar overeen gel vj ren de Westelijke Sahara t( i Inmiddels heeft het Maure Ar wind dermate zijn bekom »1< strijd met het voor onafhan n< vechtende Frente Polisari t" w 1V£ Zoveel medeleven na het onverwacht overlijden van onze lieve broer, zwager en oom Henk Nijmeijer heeft ons erg goed gedaan. Onze hartelijke dank aan U allen. namens de familie J. Nijmeijer, Ane B27 Gramsbergen Met droefheid geven wij u kennis, dat na een kortstondige ziekte is overleden mijn zeer ge liefde man. onze zorgzame vader en groot vader Jacobus van der Graaf op de leeftijd van 82 jaar. Jezus zeide: „Ik ben de opstan ding en het leven; wie in Mij ge looft. zal leven, ook al is hij ge- storven." Joh. 11:25. Uit aller naam: J. G. van der Graaf-van Faassen 23 augustus 1979 Neuweg 507, 1215 JE Hilversum. Geen bezoek aan huis. Geen bloemen Geen toespraken De rouwdienst, welke geleid zal worden door de weleerwaarde heer Ds. P. van Oosterhoudt. wordt gehouden op maandag 27 augustus om 10.30 uur in de aula van de begraafplaats "Zuiderhof" aan de Kolhornseweg te Hilver sum. waarna aansluitend de teraardebestel ling zal plaatshebben. Gelegenheid tot condoleren na de begrafenis in de aula van de begraafplaats. Auto's aangeboden Te koop van 1* eigenaar SIMCA CHRYSLER 1308 GLS b.j. 1978 km.st. 22000 Prijs 1 10 000 Tel 020-925535 T k. CITROEN CX 2200, bj. '75. Mei bl., keuring toegest. Vr pr. f 6900, 020-651436. CITROËN GS club '74 mooi, goed en betrouwbaar 2450. 02159-12018. Betrouwbare bijna nieuwe auto's Mazda's in alle soorten, maten en prijzen Ook ingeruild op Mazda: Mitsubishi 1400 GL '76 6250 DAF 46 '76 f 3950 en '75 3950 Jaguar XJ 6.42 It. automaat 8250 Mercedes 200D 76 17 000 en '75 14.000 Punt's Autobedr. B.V. SAM V HOUTENSTR. 199 A DAM bij CBR-Geuzenveld Tel. 135103 (020) off. Opel-dealer Purmerend Kadett. coupe. City '76. '77. '78Renault 5 G TL '77, Ascona 16S, 19 aut. '76, '78Peugeot 304 GL schuifd Manta IGS, 19 '76. '77, '78 Ford Granada Combi '77 Rekord 20S, luxe '77, '78 Ford Taunus '76, '77. '78 Commodore coupé '76. '77 Oldsmobile starlire '76 Alfa Romeo GTV '77 Honda Acoord '78 Senator 30 E CD '78Malibu Classic '78 Vofvo 264 GL autom 76. (3 mnd. 100% General Motors OK-gar. Veilig Verkeersrapport (VVN) evt. BOVAG-gar. Unieke grote showroom met parkeergelegenheid. PURMEREND: Wagenweg la - 02990-22551 LANDSMEER van Beekstraat 53 - 02908-1274 VOLENDAM Julianaweg 135 - 02993-64620. Accessoires en onderdelen Voor originele Missot. spec REM- en FRIC- DstSUFl TIE-MATERIAAL, Bosboom onderdelen naar WILHELM Toussainstr 43. A dam, tel. Westerstr. 98-102, A'dam. 020-180443. Tel. 020-255376. alle kleuren ook in spuitbussen OTTO NIEUWENHUIZEN B.V. Overtoom 515, tel. 129804 Amsterdam 's Maandags gesloten. tot 50% korting Amperestr. 4, A'dam-O. Tel. 651016, zat. tot 14 u. KLAAR TERWIJL U WACHT Voor elk automerk voorradig ruil-startmotoren en dynamo's auto-elektra Hechri B.V. Valkenburgerstraat 134 A dam, tel. 020-240748 Diversen Zelf VERHUIZEN door geheel Nederland. G. Hulshoff Zn., B.V., Telf. 020-323630/369392. Copini-shop voor het VER GULDEN van uw SIERADEN etc 24 krt. 020-180744. Ontspan jezelf eens! Voor een goede massage, mas seur 070-466269 weekend aanw. ONGEDIERTE? Zoals ratten, muizen, wespen, vlooien, kakkerlakken, mieren, hout worm enz. PREVENTA be strijdingsdienst: 02274-3196. WEST B.V. Verhuizingen, pianovervoer en meubelop slag ond. gar., door geheel Nederland. Tel. 020-844951. Imp. Leonard Lang b.v., Daniël Goedkoopstraat 9, Industriegebied/Amstel, 1096 BD Amsterdam. Tel. 020-924888. g€ in: lo< ni •ei ki Plastic regenlaars met profielzool In twee kleuren en in de maten 36 t/m 40. Normaal 12,75 vesten en pulls. Effen of gemêleerd in wel 16 prach tige pasteltinten. Bol van 50 gram 3,25 Voorheren 'die zelfs 's nachts gekleed willen gaan en vallen in de maten 46/48 t/m 54/56, heeft de Hema prima pyjama's van poly ester/katoen met kontrastbiezen in vele moderne kleuren. Normaal 19,75 Zijn sommige vakantiefoto's te mooi om in een album te verstoppen? Hang ze dan op in zo'n fraaie wissel- lijst van de Hema. 18x24 cm 7,25NÜ 6,- 21x29,7 cm 8,75NÜ7.50 24x30 cm 9,75NÜ 8,25 29,7x42 cm 15,75NÜ 13,50 40x50 cm 19,75NÜ 16,75 3 overbekende gloeilampen met grote fitting van de Hema hebben zo'n 1000 branduren, zijn getest en te krijgen in 40,60,75 en 100 Watt Normaal al zeer voordelig, 3 stuks voor 2,50 Altijd vers, goed verpal* geprijsd zijn de voordelen vi Jl diepvriesdozen. Haal nu die *jj van 5 dozen (per doos 500 o ie 3,75 voor jyjjj Set van 5 dozen (per doos ld van 5,75* aii Aanbiedingen geldig t/m 28 augustus.

Nieuwe Leidsche Courant | 1979 | | pagina 10